Skyscraper City Forum banner
881 - 900 of 1138 Posts

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Mniejszy hangar pomieści maksymalnie b737-800 , większy b777 (ale nie wiem czy 200 czy 300)
Narazie o żadnej firmie która by serwisowała maszyny nie było mowy.
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Mam pytanie odnośnie tych hangarów które są budowane na EPRZ. Kto jest inwestorem? Co pomieści każdy z nich? Oraz czy jakaś firma/linia zapowiedziała serwisowanie w nich swoich maszyn?

PS:dodatkowo przydałaby się jakaś mapka inwestycji (DK, terminal, hangary, płyty etc) jeśli jest :)
Tu masz wszystko opisane:
Przedmiotem projektu jest budowa dwóch hangarów dla statków powietrznych wraz z powierzchnią socjalną dla każdego z nich oraz budowa płyty postojowej przyległej do hangarów wraz z oświetleniem płyty przedhangarowej [postojowej].

Parametry inwestycji: 1 hangar o powierzchni zabudowy 2 900 m2; 1 hangar o powierzchni zabudowy 6 550 m2; 1 płyta postojowa o powierzchni zabudowy 46 950 m2; 1 budynek socjalny o powierzchni zabudowy 670 m2.

Opis szczegółowy zakresu projektu:

Budowa hangaru H2. Powierzchnia użytkowa: ok. 2695 m2. Długość, szerokość : 55 x 49 m

Przybliżona kubatura: ok.44960 m3.

Budowa hangaru H3. Powierzchnia użytkowa: ok. 6720 m2. Długość, szerokość: 84 x 80 m.

Przybliżona kubatura: ok.150480 m3

Hangary stanowią dwie oddzielne hale jednonawowe, jednokondygnacyjne, niepodpiwniczone, o rzucie prostokątnym, z dachem o kształcie poszycia łukowym. Hangary swoją formą i elewacją będą nawiązywać do istniejącej, dominującej zabudowy na lotnisku „Rzeszów - Jasionka".

Budowa płyty postojowej [PPH]. Płyta przedhangarowa [postojowa] o nawierzchni utwardzonej stanowi miejsce postoju lub przejazdu statków powietrznych transportowanych do hangaru. Powierzchnia płyty: ok. 46950 m2. Konstrukcja płyty wykonana będzie jako sztywna, zapewniająca nośność nawierzchni rzędu PCN 85.

Budowa zaplecza technicznego [BZS]. Powierzchnia użytkowa obiektu: ok. 560 m2.Długość, szerokość: 55x12m.

Przybliżona kubatura: ok. 2970 m3 .Zaplecze socjalno-administracyjne [zwane zamiennie zapleczem technicznym] jest budynkiem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym, prostopadłościennym, krytym dachem płaskim, zlokalizowanym pomiędzy hangarem H2 i H3.

Budowa dróg dojazdowych.
Droga wzdłuż krawędzi płyty przedhangarowej - (D1): dł. drogi: ok. 19 m, szer. drogi: 6,0 m.

Droga łącząca hangar H2 z drogą patrolową - (D2): dł. drogi: ok. 19 m, szer. drogi: 6,0 m.

Droga łącząca hangar H3 z drogą patrolową - (D3): dł. drogi: ok. 210,0 m, szer drogi: 6,0 m.

Droga łącząca płytę z drogą patrolową - (D4): dł. drogi: ok. 100,0 m, szer. drogi: 6,0 m. Konstrukcja nawierzchni dróg: warstwa ścieralna - beton asfaltowy 4cm, wiążąca - beton asfaltowy 9cm., podbudowa zasadnicza- beton asfaltowy 14cm. Podbudowa pomocnicza - kruszywo łamane stabilizowane mechanicznie 20cm.

Budowa budynku zaplecza socjalno-administracyjnego [BZS]. Powierzchnia użytkowa obiektu : ok. 560 m2.Długość,szerokość: 55x12m. Przybliżona kubatura: ok. 2970 m3 .Obiekt jest budynkiem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym, prostopadłościennym, krytym dachem płaskim, zlokalizowanym pomiędzy hangarem H2 i H3.

Budynek jest podzielony ścianami na dwie części użytkowe : ZS2 i ZS3, zagospodarowanie poszczególnych części użytkowych przedstawiono poniżej. Budynek zaplecza socjalnego swoją formą architektoniczną będzie współgrać z zabudową hangarową.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 termin realizacji obejmuje okres od 30.09.2010r. do 28.02.2014r.

Koszt inwestycji wyniesie 50 mln 548 tys. 004,33 zł z czego 25 mln 519 tys,709,32 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 4 503 478,11 z Budżetu Państwa. „Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego.”
http://www.rzeszowairport.pl/strona/382/rpo.html

Wg założeń projektanta Hangarów - biuro ATI Architektura Technika Inwestycje - duży hangar H3 pomieści 1 samolot typu B777-300 lub B747-400, natomiast mały H2 pomieści 1 samolot typu B737-900 lub B757-200
Hangar H3 - wysokość w najwyższym punkcie - 24 m
Hangar H2 - wysokość w najwyższym punkcie - 17,5 m
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Discussion Starter · #888 · (Edited)
Droga kołowania usprawni ruch w Jasionce
60 milionów złotych kosztowała nowa równoległa droga kołowania wraz z drogą szybkiego zejścia, jaka powstała w podrzeszowskiej Jasionce. Został juz złożony wniosek o pozwolenie na użytkowanie i wykonanie niezbędnych odbiorów - z drogi będzie można korzystać prawdopodobnie jeszcze podczas tych wakacji.
Równoległa droga kołowania ma 1350 metrów i 3 nowymi łącznikami łączy się z drogą istniejącą do tej pory. Inwestycja pozwoli na to, żeby samoloty szybciej mogły opuszczać pas startowy, dzięki czemu przepustowość lotniska zwiększy się dwukrotnie. Obecnie maksymalnie można na nim wykonywać 6 startów i lądowań w ciągu godziny, po uruchomieniu drogi równoległej ta liczba będzie wynosić 12.Radio Rzeszów
jest też krótki wywiad:
http://www.radio.rzeszow.pl/powiat-rop-sdz/item/26312-droga-kołowania-usprawni-ruch-w-jasionce
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Po dzisiejszej konferencji dla mediów na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce oprócz radia, też telewizja i gazety opisują nowe inwestycje:
Już w wakacje lotnisko w Jasionce będzie mogło w ciągu godziny obsłużyć dwa razy więcej samolotów niż teraz, bo aż 12. Zainwestowanie w drogę kołowania i drogi szybkiego zejścia pochłonęło 60 mln zł
W piątek władze podrzeszowskiego portu chwaliły się kolejną inwestycją, która ma świadczyć o dalszym rozwoju lotniska. A wszystko za sprawą rozbudowy i modernizacji równoległej drogi kołowania i dróg szybkiego zejścia. W uproszczeniu: w Jasionce wybudowano alternatywną drogę dla pasa startowego liczącego 3200 m, drugiego po warszawskim Okęciu najdłuższego pasa na polskich lotniskach.

- Samolot, który lądował z kierunku wschodniego, musiał kołować do końca pasa startowego, tam robił zawrót i wracał, żeby opuścić pas startowy. Ten czas był dość długi. Około 4-5 minut. To samo się działo z drugiego kierunku. Identycznie było ze startem. Samolot musiał przejechać na jeden lub na drugi koniec pasa startowego - tłumaczy Jan Domagalski, dyrektor projektów w spółce lotniskowej Rzeszów-Jasionka, która zarządza portem.

Specjalnie dla boeingów

Droga, która została wybudowana, uwalnia pas startowy do dalszych operacji. Ma 1850 m długości. Wybudowano także dwa prostopadłe łączniki na początku i końcu drogi i jedną drogę szybkiego zejścia, które nie będą blokować miejsca na pasie startowym.

Droga szybkiego zejścia jest o tyle istotna, że jeżeli samolot wyląduje, nie będzie musiał dojeżdżać na koniec pasa startowego, tylko zjedzie z niego w trakcie kołowania i na płytę postojową wróci nowo wybudowaną drogą. Będą mogły z niej korzystać także te samoloty, które będą się przygotowywać do startu. Specjalnie dla nich wybudowano kolejną płytę postojową dla trzech samolotów kategorii C, czyli wielkości boeinga 737-800. Takie właśnie w swojej bazie ma irlandzki Ryanair, jedyny tani przewoźnik operujący z Jasionki.

Cel inwestycji? Zwiększyć przepustowość portu lotniczego. Dziś Jasionka w ciągu godziny może przyjąć sześć samolotów, po oddaniu drogi kołowania do użytku ta liczba zwiększy się do dwunastu. Dziennie lotnisko wykonuje około 50 operacji lotniczych.

- Dawniej wąskim gardłem był ciągle mały terminal, później była płyta postojowa, bo była za mała. A teraz po rozbudowie płyty i wybudowaniu nowego terminalu okazało się, że tym wąskim gardłem było pole manewrowe - stwierdza dyrektor Domagała.

Budowa drogi kołowania była planowana już wiele lata temu - w 2008 r. Gdy wreszcie udało się wybudować dużą płytę postojową na około 20 samolotów (w lipcu 2011 r.) i nowy terminal (maj 2012 r.), droga kołowania była już tylko kwestią czasu. Kosztowała 60 mln zł, z czego 25 mln zł pochodziło z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Drogę w ciągu 14 miesięcy wybudowała firma Max Bögl Polska. Zużyła do tego ponad 25 tys. m sześciennych betonu.

Dreamliner może lądować

- Grubość betonu nawierzchniowego ma 30 cm. Wyniki przewyższają wymagania jakościowe. Nad jakością czuwał też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych - podkreślał Jacek Zwiech, dyrektor kontraktu w Max Bögl Polska.

Dla pewności władze lotniska zamówiły badania betonu na Politechnice Rzeszowskiej. - Potwierdzają jego dobrą jakość. W niektórych przypadkach parametry przekraczają nawet normy - dodawał Domagała.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się procedury odbioru drogi kołowania przez nadzór budowlany, który ma wydać zgodę na jej użytkowanie. To może potrwać około trzech tygodni. Kierownictwo portu ocenia, że pierwsze samoloty z drogi kołowania będą mogły skorzystać w drugiej połowie wakacji.

Na tym nie kończy się inwestycja. Zaprojektowana jest już dalsza część drogi kołowania na odcinku 1350 m, czyli w sumie na całej długości pasa startowego. Wtedy Jasionka w ciągu godziny obsłuży 18 samolotów. - Będziemy obserwować, jak nam rośnie ruch pasażerski. Wtedy będziemy reagować - mówią przedstawiciele Jasionki.

A ten ruch z każdym rokiem rośnie. Rok 2012 dla Jasionki był rekordowy. Obsłużyła 565 tys. pasażerów. Za pierwsze pięć miesięcy br. lotnisko ma wynik blisko 200-tysięczny.

W Jasionce zakończono również naprawę pasa startowego na odcinku 700 m. - Dreamliner, jak będzie chciał, może u nas lądować - mają nadzieję przedstawiciele portu. Za kilka tygodni lotnisko ogłosi przetarg na modernizację świateł podejścia do lądowania. W beton zostaną wbudowane lampy. - Samolot będzie mógł lądować, gdy podstawa chmur wyniesie 60 m. To trudne warunki. Dzięki temu zwiększymy liczbę dni operacyjnych. Inwestycję chcemy wykonać do połowy przyszłego roku - mówi Antoni Lech, zastępca ds. operacyjnych w porcie w Jasionce.
Źródło i Foto
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Discussion Starter · #890 ·
Hangary będą większe niż terminal:)
Ma powstać też trzeci który wybuduje kanadyjski Heli One za własne środki, tylko coś tam mają problemy bo podobno będzie zasłaniał widok z wieży, rozmowy trwają, do czasu wybudowania własnego będą korzystać z jednego z tych budowanych przez lotnisko.

źródło:
http://www.pbase.com/fotogrzebyk/ryanair__airport___rzeszw
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
RZESZÓW, JASIONKA. Amerykańska firma Heli-One zainwestuje 15 mln dolarów w budowę hangaru.

Przy Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, nieopodal płyty lotniskowej, wybudowany zostanie hangar, w którym remontowane będą śmigłowce. W tym miejscu zainwestuje amerykańska firma Heli-One. Budynek wraz wyposażeniem i oprzyrządowaniem ma być gotowy już w 2014 roku.

- W budowę hangaru, w którym będą przeprowadzane kapitalne remonty ciężkich i średnich śmigłowców, zainwestujemy 15 mln dolarów – poinformował Lars Landsnes, wiceprezes ds. operacyjnych w firmie Heli-One. – W sumie w przyszłym roku pracować tu będzie ponad 100 osób, w tym na stanowiskach inżynieryjnych i pomocniczych przy produkcji. Zatrudnieni zostaną absolwenci podkarpackich uczelni, a nawet techników.

Mariusz Andres

SuperNowości
 

·
Autopilot
Joined
·
6,712 Posts
Co oni tam dłubią z tym pasem?Swoją drogą ta płyta od progu 09 większa niż na planach powyżej.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Nowa wieża już działa. Tak wielka jak w Gdańsku

W nocy z piątku na sobotę miała zostać uruchomiona nowa wieża kontroli ruchu lotniczego w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Z tej okazji już w piątek zostali do niej wpuszczeni dziennikarze
Dziennikarze zwiedzali centrum kontroli lotu, fotoreporterzy mogli wyjść na dach i zrobić wyjątkowe zdjęcia lotniska i jego otoczenia. Inwestorem nowej wieży jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Pieniądze na inwestycję pochodziły z potężnego programu unijnego Infrastruktura i Środowisko. W sumie wydano na to zadanie 19,6 mln zł. Za to sfinansowany został projekt, prace budowlane oraz wyposażenie operacyjne i biurowe. Jak podkreśla inwestor - samo wyposażenie stanowisk kontrolerskich w konsole operacyjne, instalacja systemu radiokomunikacyjnego i sprzętu teleinformatycznego oraz sprzętu teletransmisyjnego pochłonęły ponad 2 mln zł. W piątek rozpoczęło się przekazywanie nowych stanowisk pracy rzeszowskim kontrolerom ruchu lotniczego.

Obiekt wieży tworzą: sześciokondygnacyjna wieża kontroli lotów oraz niższa, dwukondygnacyjna zaplecza administracyjno-technicznego. Główny obiekt to 33-metrowa wieża kontroli lotów, która ma powierzchnię 14 tys. m kw. Zastąpiła starą, z lat 70. Jak zapewnia inwestor, obiekt został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne i rozwiązania służące do bezpiecznego sprowadzania samolotów na lotnisko, które minimalizują czas potrzebny do nawiązania łączności. Ma systemy rejestracji korespondencji, system zobrazowania radiolokacyjnego. Obiekt porównywalny jest wielkością z wieżą portu gdańskiego.Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...__Tak_wielka_jak_w_Gdansku.html#ixzz2fRl4hSTI
 
881 - 900 of 1138 Posts
Top