SkyscraperCity Forum banner
81 - 100 of 1141 Posts

·
pangufer
Joined
·
200 Posts
1 października 2008

Rzeszów, Jasionka > Są chętni do spółki lotniskowej[/B

Siedmiu prywatnych inwestorów chce wejść do spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.
Trwa analiza ofert. O tym czy i kto z nich wejdzie do spółki, dowiemy się najwcześniej za miesiąc. Już wiadomo za to, że rzeszowskie lotnisko otrzyma 5 mln zł na rozbudowę terminalu pasażerskiego.

Decyzja o ich przyznaniu zapadła w dyrekcji warszawskich Portów Lotniczych
 

·
pangufer
Joined
·
200 Posts
a i jeszcze jedno znalazłem ciekawe dotyczące naszego pięknego terminala


Jasionka nadal w grze

Pierwszy krok do sięgnięcia po unijne pieniądze dla lotniska w Jasionce został wykonany. To ważne, bo jeszcze kilka tygodni temu była obawa, że fundusze przepadną

Rzutem na taśmę udało się zażegnać niebezpieczeństwo utraty 56 mln euro z programu Infrastruktura i Środowisko, które Jasionka może otrzymać w latach 2007-2013. Umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które zajmuje się wdrażaniem tego programu, można podpisać tylko do 8 października. - Podpisaliśmy tzw. preumowę ze spółką lotniskową. To bardzo ważne, bo Jasionka nadal jest w grze na skorzystanie z pieniędzy - mówi "Gazecie" Igor Pawłowicz, naczelnik Wydziału Projektów Lotniczych Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Ale to wcale nie oznacza, że lotnisko ma już zagwarantowane miliony euro. - Ten dokument określa zasady, jakie trzeba spełnić, by pieniądze otrzymać. Jego brak oznaczałby jednak, że Jasionka wypadłaby z listy. Kolejnym krokiem jest złożenie do nas wniosku - twierdzi Pawłowicz.

Droga do sięgnięcia po unijne pieniądze jest jeszcze daleka. Bo spółka musi mieć prawo do zarządzania podrzeszowskim lotniskiem, a tego nie ma. Nie ma też koniecznych certyfikatów, m.in. bezpieczeństwa. Spółka co prawda istnieje od 10 miesięcy, ale nie ma w niej majątku udziałowców. Większościowym ma być samorząd podkarpacki, drugim Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, dotychczasowy właściciel Jasionki.

Wycena majątku samorządu i PPL-u została już wykonana. Na razie nie są ujawnione ich wartości. - Ale będziemy mieli większość udziałów w spółce - twierdzi Bogdan Rzońca, wicemarszałek podkarpacki. Gotowy jest już biznesplan spółki. - Dogrywane są tylko formalności, by tę spółkę w końcu utworzyć w pełnym kształcie. Najważniejsze jest to, że Jasionka nie straci unijnych pieniędzy - twierdzi Zbigniew Rynasiewicz, poseł PO i szef sejmowej komisji infrastruktury.

Po kilkunastomiesięcznych opóźnieniach udało się również rozwiązać problemy podatkowe. - Ministerstwo Finansów nie będzie wymagało płacenia podatku VAT od naszego majątku, który wniesiemy do spółki - informuje Jakub Mielniczuk, rzecznik PPL-u. Bo to właśnie niejasności podatkowe były powodem, że w ubiegłym roku rada pracownicza zablokowała przekazanie majątku portów do spółki. - Teraz zgoda rady będzie formalnością - przewiduje Mielniczuk.

Kiedy rada się wypowie na ten temat? - Ma to zrobić maksymalnie do trzech tygodni - twierdzi Rynasiewicz.

Ale nie tylko samorząd i PPL będą udziałowcami spółki. Jej kierownictwo analizuje oferty kilku prywatnych inwestorów, którzy są gotowi wyłożyć pieniądze w zamian za udziały. - Rozmowy z inwestorami trwają - mówi Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej. Szczegółów nie zdradza, zasłaniając się tajemnicą handlową.

W teorii powołanie spółki nabrało tempa. Znacznie gorzej wygląda sprawa przetargu na nowy terminal w Jasionce. Prawie półtora roku od ogłoszenia nie ma żadnych rozstrzygnięć. Porty twierdzą, że z powodu ogólnoświatowego kryzysu w branży lotniczej nie ma sensu budować dużego terminalu - a takie były plany - który pochłonąłby aż 200 mln zł.

Terminal miał powstać do końca września przyszłego roku, teraz mówi się o 2011 roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Światełko dla lotniska w Jasionce

Prawie 24 mln zł ma kosztować budowa Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego, który stanie w bezpośrednim sąsiedztwie nowego terminalu w Jasionce. A kiedy będzie terminal? - Na Euro 2012 zdążymy - słyszymy w porcie

- Ze względu na przewidzianą rozbudowę terminalu pasażerskiego w Jasionce, niezbędne jest wybudowanie nowego obiektu, Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego, spełniającego wymogi prawidłowej obsługi ruchu lotniczego w obrębie lotniska - informuje Grzegorz Hlebowicz z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
To właśnie ta Agencja będzie realizowała nową inwestycję w Jasionce. - Wraz z budową Ośrodka powstanie niezbędna infrastruktura, czyli parkingi, drogi, oświetlenie i przyłącza - dodaje Hlebowicz.

Ośrodek będzie się składał z dwóch połączonych ze sobą budynków - 26-metrowej wieży lotów i dwukondygnacyjnych pomieszczeń biurowych. Inwestycja ma kosztować prawie 24 mln zł. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stara się o unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowiska. - Możemy dostać nawet 85 proc. całej kwoty - precyzuje Grzegorz Hlebowicz.

W tej chwili na dokumentację projektową nanoszone są ostatnie poprawki. W lutym PAŻP chce wystąpić o pozwolenie na budowę. Przetarg na roboty budowlane ma być ogłoszony w maju, a inwestycję Agencja chce oddać do użytku w marcu 2012 r.

Pozostaje więc pytanie, czy do tego czasu w Jasionce powstanie nowy terminal. Terminów rozpoczęcia inwestycji podawano już wiele. Terminal miał być najpierw gotowy w 2007 r., potem na koniec września 2009 r., a teraz mówi się o 2012 r. Przetarg, który został ogłoszony w czerwcu 2007 r., jest w tej chwili unieważniany przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza Jasionką. - Załatwiamy jeszcze w tej sprawie ostatnie formalności - mówi Jakub Mielniczuk, rzecznik PPL.

Nowy przetarg ma ogłosić spółka lotniskowa powołana przez samorząd podkarpacki. To on ma być jej większościowym udziałowcem, a drugim PPL. Spółka docelowo ma przejąć od portów zarządzanie lotniskiem. Ale o tych planach słyszymy już od kilkunastu miesięcy. Do spółki muszą być wniesione aportem majątki i samorządu i PPL-u. - Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej, która ma się wypowiedzieć, czy wnoszony przez nas majątek nie jest niedozwoloną pomocą publiczną - tłumaczy Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Decyzja KE będzie znana w ciągu paru miesięcy. Od niej zależy, czy minister skarbu zgodzi się później na przeniesienie majątku PPL (to firma państwowa) do spółki lotniskowej.

W międzyczasie zmieniana jest dokumentacja projektowa nowego terminalu. - Musimy uzyskać decyzję środowiskową. Konieczne jest także wskazanie innego wariantu, gdzie terminal na lotnisku mógłby powstać. Ale to w ciągu kilku dni będziemy mieli za sobą. Myślę, że pierwsze roboty z budową terminalu ruszą pod koniec roku. W 2012 r. będzie już stał - zapowiada Nowak.

- Nasza inwestycja nie jest jaskółką, która wiosny nie czyni. Jesteśmy przekonani, że obie inwestycje będą wykonane w tym samym czasie - powiedział Grzegorz Hlebowicz.

Szacuje się, że budowa terminalu pochłonie około 200 mln zł. W latach 2007-2013 Jasionka z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko ma dostać 56 mln euro.

Nad portem zbierają się jednak czarne chmury. Prokuratura Rejonowa dla Miasta Rzeszów sprawdza, że zarząd województwa podkarpackiego nie przekroczył swoich uprawnień kupując sprzęt dla lotniska za 27,5 mln zł. Na polecenie prokuratury czynności wykonuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Jasionka dostanie 28 mln euro z Unii Europejskiej

Port Lotniczy w Jasionce na pewno dostanie te pieniądze, pod warunkiem że dołoży taką samą kwotę.

Komisja Europejska dała właśnie zielone światło ośmiu portom lotniczym w Polsce, m.in. Jasionce. W programie Infrastruktura i Środowisko na rozwój polskiego lotnictwa zarezerwowano ponad 400 mln euro. 250 mln euro z tej puli pochodzić będzie z unijnego Funduszu Spójności.
Pieniądze wydamy na budowę nowego terminalu, rozbudowę stacji paliw i budowę drogi zejścia z pasa startowego - cieszy się Władysław Uchman, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce.

Koszt budowy terminalu ma wynieść około 140 mln zł. Żeby skorzystać z unijnej dotacji, Jasionka będzie musiała mieć drugie 28 mln euro jako środki własne. Musi o nie zadbać spółka lotniskowa utworzona przez Zarząd Województwa Podkarpackiego wspólnie z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze (obecny zarządca podrzeszowskiego lotniska).

- Pieniądze będą. Cały czas prowadzimy też rozmowy w prywatnymi inwestorami, którzy mogliby wejść do spółki ze swoimi pieniędzmi - mówi Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Zanim spółka sięgnie po pieniądze, musi się uporać z własnymi problemami. Wciąż nie zarządza ona lotniskiem w Jasionce. Do spółki nadal nie przekazano majątku samorządu podkarpackiego i PPL-u. - Komisja Europejska wyda dla nas jeszcze indywidualną decyzję. Bruksela musi się wypowiedzieć, czy wnoszony do spółki majątek nie jest niedozwoloną pomocą publiczną - wyjaśnia Nowak.

Chodzi m.in. o kolejne 23 mln euro, które samorząd chce dać Jasionce z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Cała ta procedura ma się w tym roku zakończyć. Pierwsze roboty związane z budową nowego terminalu rozpoczną się jednak dopiero w przyszłym roku i mają trwać dwa lata. Według pierwotnych planów pasażerowie w nowym terminalu mieli być odprawiani już w 2007 roku. Jednak dopiero wtedy został ogłoszony przez PPL przetarg na inwestycję, który obecnie jest unieważniany. Nową dokumentację przetargową i sam przetarg przygotuje spółka lotniskowa.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Otwarcie południowej części terminalu w Jasionce już 14 czerwca

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka rozbudowuje terminal pasażerski tak, by mógł obsługiwać jednocześnie trzy samoloty. Skróci to o połowę czas odprawy pasażerów i przyciągnie nowych przewoźników.


(Fot. Dariusz Danek)

Po przebudowie terminal będzie w stanie odprawić 550-600 tys. pasażerów rocznie.
Port Lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce dysponuje maleńkim i przestarzałym terminalem pasażerskim, który jest w stanie obsłużyć tylko jeden średniej wielkości samolot.

Przetargu na budowę nowego, dużego terminalu nie ogłosi dotychczasowy właściciel lotniska - państwowe przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze (PPL). Zrobi to spółka lotniskowa, utworzona przez PPL i samorząd Podkarpacia, która lada dzień przejmie administrację lotniskiem.

- Przetarg na nowy terminal będzie ogłoszony we wrześniu lub październiku. Budowa ruszy w marcu 2010 i powinna się zakończyć w 2012 r. Nie mogliśmy tak długo czekać, bo lotnisko musi się rozwijać - mówi Władysław Uchman, dyrektor portu.

Stąd decyzja o rozbudowie obecnego terminalu, który po modernizacji zwiększy powierzchnię do 2600 m kw. Czyli dwukrotnie. Lotnisko będzie wtedy w stanie obsłużyć jednocześnie trzy średniej wielkości samoloty. Odprawa pasażerska skróci się z 2,5-3 godzin do 1-1,5 godziny. Koszt przebudowy, którą wykonują firmy z Rzeszowa, wyniesie ok. 8 mln zł.
reklama

Przestarzały terminal, był głównym hamulcem portu, szalenie utrudniającym ściągnięcie nowych przewoźników. Uruchomienie nowych połączeń to bardzo skomplikowany i czasochłonny logistycznie proces, bo godziny lotów muszą odpowiadać przewoźnikowi, lotnisku docelowemu i instytucji w Brukseli, która wydaje zgody na korzystanie z korytarzy powietrznych.

Dopasowanie tych godzin w Jasionce, która mogła obsłużyć zaledwie jedną maszynę, było bardzo trudne.

- Intensywne rozmawiamy z kolejnymi liniami lotniczymi, które chcemy ściągnąć do Rzeszowa. Uruchomienie zmodernizowanego terminala bardzo nam te rozmowy ułatwi - mówi W. Uchman.

Przebudowa terminalu potrwa do połowy sierpnia. Ale już 14 czerwca - podczas inauguracji bezpośrednich połączeń Rzeszów-Nowy Jork, pasażerowie będą odprawieni z oddanej do użytku - południowej części zmodernizowanego terminalu.
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090603/RZESZOW/864864510
 

·
Registered
Joined
·
1,915 Posts
W zasadzie ten temat nie jest odpowiednim miejscem na jego kontynułowanie, bo przeciez jest odpowiedni dział dla portów lotniczych.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #91 ·
Przetargu na terminal w Jasionce ciągle nie ma


I w tym roku na pewno nie zostanie już ogłoszony. Do tej pory nie jest kompletna dokumentacja na nowy terminal. - Ale na Euro 2012 będzie wybudowany - pocieszają w porcie

Dat wbicia pierwszej łopaty pod nowy terminal w Jasionce było już tyle, że nikt ich pewnie nie pamięta. Władze podrzeszowskiego lotniska podawały różne terminy na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wszystkie zostały na papierze.

Ostatnie deklaracje były takie, że przetarg na inwestycję zostanie ogłoszony w tym roku. Nie pierwszy zresztą. W ubiegłym roku trzeba było go unieważnić, bo poprzedni zarządca lotniska - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - uznał, że skala inwestycji jest za duża.

Od kilku miesięcy władzę w Jasionce ma spółka lotniskowa, której największym udziałowcem jest samorząd podkarpacki.

Władze województwa zapewniały, że powstanie taki terminal, jaki pierwotnie planowano. To spółka wzięła się na nowo za organizowanie inwestycji. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy w Jasionce ma być odprawianych 700 tys. pasażerów rocznie (obecnie ok. 350 tys.), docelowo 1,2 mln.

- I w tej sprawie nic się nie zmieniło. Bryła nowego terminalu też pozostaje niezmienna - zapewnia Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Żeby ogłosić nowy przetarg, konieczna była nowa dokumentacja techniczna. A ta do dzisiaj jest niekompletna.

- Myśleliśmy, że będziemy ją mieli w lipcu, ale dopiero trafiła ona do nas przed kilkunastoma dniami. Wymaga ona i tak uzupełnienia, między innymi w takie informacje, ile rzeczywiście ma być bramek bezpieczeństwa, przez które będą przechodzić pasażerowie - tłumaczy Nowak.

Uzupełnienie dokumentacji potrwa kilka tygodni. Dopiero potem będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę.

- Chcemy to zrobić jeszcze w tym roku. Na jego wydanie trzeba czekać parę miesięcy. Myślę, że dostaniemy je w marcu 2010 r. I dopiero wtedy ogłosimy przetarg na nowy terminal - słyszymy w Jasionce.

Kolejna data rozpoczęcia budowy to druga połowa przyszłego roku. Czy wreszcie realna? - Jednego jesteśmy pewni. Z terminalem zdążymy na Euro 2012. Do tego czasu już będzie stał - deklaruje prezes Nowak.

Koszt inwestycji też się zmienia jak w kalejdoskopie. Mówiło się, że terminal pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych, potem 100, niedługo później, że 150, aż wreszcie podawano, że nawet na 200.

- Szacujemy, że w 100 mln zł się zmieścimy - mówi dzisiaj Nowak.

W międzyczasie władze Jasionki przygotowują się do innej, również ważnej inwestycji na lotnisku - budowy płyty postojowej i drogi równoległej.

Obie mają kosztować 100 mln zł. Są one związane z 2011 r., kiedy podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w naszym kraju odbywać się będą zjazdy unijnych urzędników. Rzeszów jest na liście miast, które mogłyby przyjąć zagranicznych gości.

- Teraz 20 samolotów VIP-ów nie przyjmiemy, dlatego te inwestycje są konieczne i do 2011 r. je zrealizujemy - zapowiada Nowak.

O pieniądze podobno nie musimy się martwić. W największym unijnym programie Infrastruktura i Środowisko jest dla Jasionki zapisanych 56 mln euro. Kolejne 23 mln ma być dołożone z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
dobre lotnisko obsługuje, w tym roku już prawie 400tys pasendżerów a PLL twierdziło że 700 tys to za duży terminal...
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Jasionka rozbuduje się z rozmachem

Jest już pozwolenie na budowę nowego terminalu w Jasionce. Będzie siedmiokrotnie większy niż obecny. - Przed Euro 2012 na pewno będzie gotowy - twierdzi szefostwo lotniska

- Jest! - aż zerwał się z fotela Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka, gdy tuż po czwartkowej konferencji na lotnisku na temat rekordowej liczby obsłużonych pasażerów w ubiegłym roku odebrał SMS. - Dobra wiadomość, dzisiaj chyba najlepsza! Wojewoda podkarpacki wydał pozwolenie na budowę nowego terminalu i rozbudowę płyty postojowej - cieszył się Halat.

Jest się z czego cieszyć: to w ostatnich latach najbardziej wyczekiwana inwestycja na lotnisku w Jasionce. Zapowiedzi, że powstanie, pojawiły się już w 2005 roku, kiedy oddawano do użytku drugi po Okęciu najdłuższy pas startowy w Polsce. Wtedy mówiono, że terminal powstanie najpóźniej do końca 2007 roku. Tak się jednak nie stało. Przez ostatnie lata bardziej zajmowano się zmianami na dyrektorskim fotelu w Jasionce, niż rozpoczęciem inwestycji: w ciągu pięciu lat było tu pięciu dyrektorów. Największy problem był z ustaleniem, kto będzie finansował inwestycję. Bój toczył się między Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze a władzami samorządowymi Podkarpacia, które dążyły do powołania spółki. Pierwszy przetarg na terminal PPL poprzedni właściciel lotniska ogłosił w czerwcu 2007 r. Rok później został unieważniony, bo warszawskie porty uznały, że skala inwestycji ich przerasta. Gdy do spółki dołączył samorząd, temat wrócił.

- Terminalu nie będziemy okrajać - słyszeliśmy kilka miesięcy temu.

- Zeszły rok poświęciliśmy na aktualizowanie dokumentacji technicznej, musieliśmy mieć nowe raporty środowiskowe. Praktycznie zaczynaliśmy od zera - wspomina wiceprezes Halat.

Dziś wiadomo: budowa płyty pochłonie 57 mln zł, nowego terminalu - ponad 100 mln. Finansowanie jest zapewnione. Na obie inwestycje w połowie pieniądze wyłoży UE. A dokładnie będą one pochodziły z największego unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, w którym Jasionka ma zagwarantowane 28 mln euro. Wkład własny gwarantuje samorząd podkarpacki i PPL, czyli udziałowcy spółki lotniskowej.

- O, tutaj będą dwa rękawy, przez które po odprawie będą szli pasażerowie. Będą cały czas pod dachem do samego wejścia do samolotu. A jak drugi samolot stanie dalej, to drugim wyjściem zejdziemy schodami, gdzie będziemy podstawiać autobus - Halat pokazuje teczkę z dokumentacją techniczną nowego terminalu.

- Terminal z dwoma rękawami wybudujemy do 2012 roku - deklaruje wiceprezes. - Przed lipcem będzie stał. Teraz na godzinę odprawiamy 250-300 pasażerów. Gdy inwestycję zakończymy, ta liczba zwiększy się do 700 osób. W pierwszej kolejności musimy jednak rozbudować płytę postojową. Pieniądze mamy, zdążymy - zapewnia Halat.

To nie wszystko. - Budynek terminalu jest tak skonstruowany, że będzie można do niego dobudować kolejne cztery rękawy - mówi wiceprezes.

Dwie inwestycje na lotnisku dostały od wojewody podkarpackiego zielone światło. Na przełomie stycznia i lutego port ogłosi przetarg na wykonawcę płyty, miesiąc później terminalu. Budowa tego ostatniego potrwa 18 miesięcy.

Płyta powstanie wcześniej, w pierwszym półroczu 2011 r. Musi powstać, jeśli za rok chcemy witać unijnych urzędników. W 2011 roku Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Rzeszów jest na liście tych miast, które przyjmą zagranicznych gości. Jasionka musi być gotowa na obsługę jednocześnie nawet 20 VIP-owskich samolotów.

- Obie inwestycje ruszą w tym roku. Dokładny termin jest uzależniony od tego, kiedy rozstrzygniemy przetargi - mówił na konferencji Stanisław Nowak, prezes spółki Rzeszów-Jasionka.

W czwartek dowiedzieliśmy się, że Jasionka z wszystkich portów w Polsce zanotowała w ubiegłym roku najwyższy wzrost pasażerów w porównaniu z 2008 r. - 18,5 proc. Lotnisko obsłużyło ponad 380 tys. pasażerów.

W ostatnich miesiącach Jasionka polepszyła im komfort oczekiwania na samolot. Powiększyła o drugie tyle terminal odlotowy. W części komercyjnej otwarto dwa sklepy, punkt apteczny, stoisko z biżuterią. Dla dzieciaków jest kącik zabaw. W tym roku mają powstać kolejne punkty gastronomiczne i kioski internetowe.

A nowe połączenia? Madryt, Paryż, Rzym na razie nam się marzą. Rozmowy z przewoźnikami trwają. O Lwowie zapomnijmy. - Bilety byłyby za drogie - uważa prezes Nowak.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
Jeszcze z innego źródła:
Spółka "Rzeszów - Jasionka" rozpoczyna dwie duże inwestycje na lotnisku

Przetarg na budowę terminala pasażerskiego na lotnisku w Jasionce zostanie ogłoszony w marcu. Taką deklarację złożyli szefowie spółki lotniskowej „Rzeszów – Jasionka”.

- Ogłoszenie przetargów na wykonanie płyty i terminala to w tej chwili najważniejsza sprawa - mówił Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej. – Przetarg na płytę ogłosimy na przełomie stycznia i lutego, a miesiąc później przetarg na terminal. Mamy już wszystkie potrzebne dokumenty. Czekamy tylko na podpis wojewody.

Terminal przed Euro 2012

Budowa terminala jest tak ważna, ponieważ Jasionka jest lotniskiem zapasowym na Euro 2012.
- Jak tylko ogłosimy przetarg i wyłonimy wykonawcę, rozpocznie się budowa - wyjaśniał Halat. - Mamy nadzieję, że to będzie w tym roku. Budowa takiego obiektu trwa około 18 miesięcy, czyli powinniśmy go oddać do użytku najpóźniej w czerwcu 2012 roku.

W tym roku to nie jedyne inwestycje na podrzeszowskim lotnisku.

- Mamy zamiar rozbudować stację paliw, przebudować strażnicę straży pożarnej, dokupić nowoczesny sprzęt – wyliczał wiceprezes.
Natomiast płyta lotniska będzie powiększona, a nowa ma być gotowa do połowy 2011 roku.
- Budowa drugiej płyty rozwiąże nasze problemy z postojem samolotów - tłumaczył Stanisław Nowak, prezes spółki
Obie inwestycje, które rozpoczyna port lotniczy są współfinansowane z pieniędzy unijnych. Terminal będzie kosztował około 102 miliony złotych, a płyty to koszt ok. 57 milionów.

Niech o nas usłyszą

Prezesi spółki mówili także o rozmowach, które prowadzą w sprawie nowych połączeń z Jasionki.

- To są rozmowy trudne, bo wielu przewoźników nawet nie wie o naszym lotnisku. Dlatego opracowaliśmy kampanię promocyjną naszego portu. Wiemy też, że system informacji pozostawia wiele do życzenia, dlatego do końca tego roku będzie usprawniony – zapewnił prezes Nowak.
źródło:http://www.nowiny24.pl
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Port Lotniczy Jasionka zaczyna od przetargu na budowę płyty postojowej

Przetarg na jedną z dwóch najważniejszych inwestycji na lotnisku w Jasionce został ogłoszony. Chodzi o budowę płyty postojowej.

- Dzięki tej inwestycji na naszym lotnisku będziemy mogli przyjąć jednocześnie kilkanaście największych kilkudziesięciotonowych samolotów. Teraz mamy z tym kłopoty, szczególnie jest to widoczne, gdy każdego roku do Leżajska zjeżdżają Chasydzi i samoloty lądują u nas - mówi Łukasz Sikora, szef marketingu w spółce lotniskowej "Rzeszów-Jasionka".

Przed kilkoma tygodniami wojewoda podkarpacki wydał pozwolenie na budowę płyty postojowej i nowego terminalu pasażerskiego. Pierwsza inwestycja jest szacowana na 57 mln zł, terminal zaś ma pochłonąć ponad 100 mln zł.

W pierwszej kolejności zacznie się budowa płyty. Oprócz niej wybudowana będzie płyta do odladzania samolotów, a także droga do zbiornika retencyjnego i droga łącząca płytę do odladzania z zapleczem technicznym.

Oferty firm przyjmowane są do 10 marca br. Po wybraniu wykonawcy umowa z nim zostanie podpisana w ciągu miesiąca, a potem firma będzie miała rok na wybudowanie płyty.

- Jesteśmy przekonany, że w tym roku ruszymy z robotami. Płytę postojową chcemy oddać do użytku do końca czerwca przyszłego roku - dodaje Łukasz Sikora.

Płyta musi powstać, jeśli za rok chcemy witać unijnych urzędników. W 2011 r. Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Rzeszów jest na liście tych miast, które przyjmą zagranicznych gości. Jasionka musi być gotowa na obsługę jednocześnie nawet 20 VIP-owskich samolotów.

Przetarg na drugą oczekiwaną inwestycję na podrzeszowskim lotnisku, czyli terminal, ma być ogłoszony na przełomie lutego i marca. Jego budowa potrwa 1,5 roku, a pierwsi pasażerowie będą mogli być w nim odprawiani przed Euro 2012.

Dokładny termin jednak nie jest znany, bo wszystko zależy od tego, kiedy uda się przetarg rozstrzygnąć. Nie można bowiem wykluczyć, że po wyłonieniu wykonawcy będą odwołania przegranych firm. A to oznacza, że cała procedura przetargowa wydłużyłaby się.

Ale władze Jasionki zapewniają, że budowa terminalu również ruszy jeszcze w tym roku.

Po wybudowaniu terminalu w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów na godzinę, dwa razy więcej niż obecnie. W terminalu będą dwa rękawy przez które podróżni od razu przejdą do samolotów. Docelowo ma być jeszcze cztery.

Podrzeszowskie lotnisko na obie inwestycje ma zapewnione unijne wsparcie.

W największym programie UE "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 zarezerwowano 28 mln euro. Żeby z tej kwoty skorzystać samorząd podkarpacki i Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (udziałowcy spółki lotniskowej) muszą wyłożyć podobne pieniądze.

Kierownictwo portu twierdzi, że nie będzie z tym żadnych kłopotów.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Siedmiu chętnych do budowy płyty na lotnisku

Otwarto koperty z ofertami firm, które chcą wybudować na lotnisku w Jasionce płytę postojową. Jest ich siedem. - Ceny wszystkich są mniejsze niż zakładaliśmy - cieszy się kierownictwo podrzeszowskiego portu

Oferty wpłynęły od polskich i zagranicznych firm. Jedną z ofert złożyła spółka z Grecji. - Są też oferty zagranicznych przedsiębiorstw, które mają oddziały w Polsce, jak również o budowę płyty starają się konsorcja - ujawnia "Gazecie" Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

W środę minął termin, do kiedy port przyjmował oferty firm, które chcą budować płytę postojową na lotnisku w Jasionce. To potężna inwestycja szacowana na 57 mln zł. Dzięki niej Jasionka będzie mogła przyjmować jednocześnie kilkanaście największych samolotów.

- Na tym etapie nie możemy zdradzać za jaką kwotę firmy są skłonne wybudować płytę. Te oferty będą teraz analizowane. Mogę powiedzieć, że wszystkie są poniżej szacowanej przez nas kwoty, z czego się bardzo cieszymy, bo mamy w czym wybierać. Ceny są dużo, dużo niższe niż zakładaliśmy - podkreśla wiceprezes Halat.

Sam wybór wykonawcy zajmie kilka tygodni. Ale władze podrzeszowskiego portu liczą się z tym, że przegrane firmy mogą składać odwołania, co może opóźnić wejście z robotami. - Mamy nadzieję, że w pierwszym półroczu sprawa zostanie definitywnie rozstrzygnięta - słyszymy w porcie.

Wykonawca będzie miał rok na wybudowanie płyty postojowej. Oddanie inwestycji zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. To ważna data, bo w 2011 r. Polska przejmuje rezydencję w Unii Europejskiej i Rzeszów jest na liście polskich miast, które mają gościć unijnych urzędników. Jasionka musi przygotowana na przyjmowanie VIP-owskich samolotów.

Jeszcze w tym miesiącu ma być ogłoszony przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję w Jasionce, czyli nowy terminal. Jego budowa potrwa 1,5 roku, a pierwsi pasażerowie będą mogli być w nim odprawiani przed Euro 2012.

Kierownictwo portu zapewnia, że budowa terminalu również ruszy jeszcze w tym roku. Po jego wybudowaniu w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów, dwa razy więcej niż obecnie. W terminalu będą dwa rękawy, przez które podróżni od razu przejdą do samolotów. Docelowo mają być jeszcze cztery.

Obie inwestycję będą współfinansowane z unijnych funduszy. W największym programie unijnym "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 dla portu jest zapisanych 28 mln euro. Drugie tyle wyłożą udziałowcy spółki lotniskowej, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i samorząd podkarpacki.

W kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska dała zielone światło Jasionce zgadzając się na wpompowanie w rozwój portu 650 mln zł publicznych pieniędzy. W tej kwocie mieści się również 23 mln euro, które są zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym. "Finansowanie służy ogólnemu interesowi, nie powodując zakłócenia konkurencji" - uznała wtedy KE.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #97 ·
Nowy terminal w Jasionce. Jest przetarg!

Przetarg na budowę nowego terminala w Jasionce został we wtorek ogłoszony. Czy tym razem inwestycja, na którą czekamy od wielu lat, wypali?


- Chciałbym, żebyśmy jeszcze w tym półroczu przetarg rozstrzygnęli, podpisali umowę z wykonawcą i żeby firma weszła z robotami. Czas realizacji inwestycji to 18 miesięcy. Trzymamy się daty, że nowy terminal będzie na Euro 2012 - mówi "Gazecie" Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Terminal ma kosztować 102 mln zł.
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,7719188,Nowy_terminal_w_Jasionce__Jest_przetarg_.html

Tyle było podejść do tego terminalu, że jakoś ten przetarg mnie nie cieszy..
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Otwarto koperty z ofertami firm, które chcą wybudować na lotnisku w Jasionce płytę postojową. Jest ich siedem. - Ceny wszystkich są mniejsze niż zakładaliśmy - cieszy się kierownictwo podrzeszowskiego portu Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
Z siedmiu chętnych na placu boju (czyt. płycie postojowej) pozostała Skanska.

Witam

Czy moze mnie ktos poinformowac jaka bedzie powierzchnia w metrach kwadratowych nowego terminalu (w pierwszym etapie).

Z gory dziekuje! :)
W specyfikacji jest masa dokumentów popakowanych w rarach - musisz szukać sam niestety. Dostęp do specyfikacji tutaj

Edit: znalazłem więcej info:

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA
Budynek nowego terminalu pasażerskiego przeznaczony jest do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach krajowych i międzynarodowych.
Projektowany budynek posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, jest częściowo podpiwniczony. Rzut budynku oparty na planie w kształcie litery T zwrócony jest szerszą częścią w kierunku południowym, w stronę płyty postojowej samolotów. Konstrukcję budynku zaprojektowano jako stalowy szkielet ramowy uzupełniony konstrukcją żelbetową monolityczną. Przekrycie budynku w części centralnej stanowi dach łukowy w kierunku poprzecznym i podłużnym, przekrycie skrzydeł wschodniego i zachodniego stanowią stropodachy płaskie.

Parametry techniczne
Powierzchnia zabudowy – 5106,0 m2,
Powierzchnia użytkowa – 13949,8 m2,
Kubatura – 89935,00 m3.

Zakres prac do wykonania:
1. budowa terminala pasażerskiego wraz z instalacjami wewnętrznymi,
2. wykonanie przyłączy instalacyjnych i sieci: wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, energetycznych, teletechnicznych i innych,
3. wykonanie: robót zewnętrznych wokół terminala (zabezpieczenia ścian wykopów, likwidacji kolidujących z realizacją inwestycji sieci i przyłączy zewnętrznych, likwidacji kolidujących z realizacją inwestycji fragmentu dróg (w tym drogi technicznej od strony południowej), chodników, placów, wykonania innych stwierdzonych na podstawie inwentaryzacji i w trakcie wizji lokalnej, prac rozbiórkowych wynikających z uwarunkowań technologii prowadzonych robót budowlanych), zagospodarowanie terenu (zabezpieczenie wykonanych wyprzedzająco placów, chodników, dróg oraz elementów infrastruktury technicznej (sieci i przyłącza, itp.), ogrodzenia, oświetlenia, obiektów infrastruktury – obiektów towarzyszących, terenów zielonych, ciągów pieszych i innych.

Rozbiórki i zniszczenia spowodowane technologią prac przy budowie terminala pasażerskiego, zrealizowanej infrastruktury technicznej - podlegają odtworzeniu.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
14 000 m2 to nie tak mało. Kubatura 90 000 m3 - dla porównania nowo budowany Wrocławski terminal ma miec około 330 000 m3.

No i te rękawy? Niby mają być odrazu dwa ... :)
 
81 - 100 of 1141 Posts
Top