Skyscraper City Forum banner
1101 - 1120 of 1138 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Discussion Starter · #1,106 ·
List intencyjny Portu Lotniczego i Waimea Holding w sprawie cargo
Spółka Waimea Holding S.A., inwestor Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka, podpisała list intencyjny z zarządem Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” Sp. z o.o. w sprawie obsługi handlingowej terminala cargo.


Fot. Waimea
Zarządy obu spółek osiągnęły wstępne porozumienie, które jest kolejnym krokiem w procesie wyboru operatora terminala cargo na terenie inwestycji Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zamierza świadczyć kompleksową obsługę handlingową przesyłek towarowych w nowopowstałym obiekcie.

- Podpisany list intencyjny przybliża obie spółki do celu, jakim jest uruchomienie w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Jasionce nowoczesnego, w pełni profesjonalnego terminala cargo – mówi Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. - Ta inwestycja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i firm logistycznych działających na lokalnym rynku, jak również międzynarodowego biznesu, szukającego nowych rozwiązań w zakresie transportu lotniczego. Nasze atuty, takie jak lokalizacja, długość pasa startowego czy dostępność komunikacyjna zostaną uzupełnione o ultranowoczesny obiekt, zapewniający najwyższą jakość obsługi handlingowej.

Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka ma mieć łączną powierzchnię 6 800 mkw., a powstaje na działce o powierzchni ok. 2 ha przylegającej lotniska oraz do drogi lotniskowej (droga wojewódzka nr 869), która po przebudowie umożliwi łatwą komunikację z autostradą A4 i drogą ekspresową S19.

Generalnym wykonawcą terminalu cargo jest firma Trasko–Inwest. Teraz na placu budowy trwają prace ziemne, przygotowane zostały już fundamenty pod konstrukcję obiektu, na ukończeniu jest montaż konstrukcji stalowej. Otwarcie obiektu zaplanowano na I kwartał 2017 roku.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka posiada pełną zdolność do obsługi wszelkich typów lotniczych transportów towarowych, zarówno samolotów cargo w technologii jednostek ładunkowych ULD jak i tradycyjnych. Zakres usług terminala cargo będzie obejmował pełną obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym przesyłek niebezpiecznych - DGR, przesyłek wartościowych - VAL, przesyłek łatwopsujących się - PER oraz przesyłek o nietypowych gabarytach. Magazyn będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt, w tym urządzenie rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek. Towary w przyszłości będą też przeładowywane na transport kolejowy. Obiekt będzie posiadał także chłodnie i mroźnie, specjalne wyposażone magazyny przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych. W budynku będą funkcjonowały wysokiej klasy klimatyzowane pomieszczenia biurowe dla potrzeb spedytorów i agencji celnych.

Inwestor prowadzi rozmowy w zakresie wynajmu powierzchni biurowej w budynku Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka. Finansowanie inwestycji zapewnione jest z kapitału Grupy Waimea, obligacji korporacyjnych oraz kredytów bankowych.

W minionym roku podrzeszowskie lotnisko obsłużyło blisko 4500 ton ładunków cargo (wzrost o ponad 250 proc. r/r). Port lotniczy dysponuje pasem startowym o długości 3200 metrów, co pozwala na bezpieczne lądowanie dużych i bardzo ciężkich maszyn typu Boeing 747-400 czy An-124 Rusłan. W 2015 r. na lotnisku w Jasionce uruchomiono drugi w Polsce po Okęciu punkt odpraw fitosanitarnych. Jest to najdalej wysunięty na wschód punkt na terytorium Unii Europejskiej umożliwiający wwóz roślin i produktów oraz przedmiotów pochodzenia roślinnego. Aktualnie jedną z najważniejszych inwestycji operacyjnych jest realizowane wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej podniesienie kategorii systemu nawigacyjnego ILS z I do II.
http://gospodarkapodkarpacka.pl
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Discussion Starter · #1,108 ·
Pociągiem na lotnisko w Jasionce
Pod koniec 2020 roku ma być gotowy łącznik kolejowy z Rzeszowa do podrzeszowskiego portu lotniczego.

Do 2018 roku ma być rozbudowana droga wojewódzka nr 869, która prowadzi do podrzeszowskiego lotniska w Jasionce. Planowana jest też budowa łącznika linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ta druga inwestycja ma być gotowa najwcześniej pod koniec 2020 roku.

Połączenie drogowe z lotniskiem ma obecnie słabą przepustowość, a ruch samochodów jest uciążliwy, szczególnie w godzinach szczytu. Dojazd do portu lotniczego jest więc utrudniony. Dlatego władze wojewódzkie twierdzą, że rozbudowa drogi w kierunku lotniska nie wystarczy i trwają przygotowania do budowy alternatywnego dojazdu – kolejowego.

Gotowe jest już studium wykonalności dla połączenia kolejowego na lotnisko w Jasionce. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, rozpoczęcie inwestycji jest uzależnione głównie od możliwości pozyskania środków z funduszy Unii Europejskiej.

Pomysł budowy linii kolejowej zapewniającej transport na lotnisko powstał jeszcze w 2009 roku. To również wyjście naprzeciw oczekiwaniom samorządów lokalnych, w szczególności Rzeszowa. Obecnie obserwuje się problem z dojazdem na lotnisko, najgorzej jest z włączeniem się do ruchu z drogi wojewódzkiej nr 869 na drogę krajową nr 9.

Długość łącznika kolejowego do Jasionki wyniesie ok. 5 km, będzie to odgałęzienie od linii L71 w Zaczerniu w kierunku lotniska. Trasa będzie zelektryfikowana, jednotorowa. Linia zostanie zakończona przystankiem wyspowym dwukrawędziowym, umożliwiającym rozmijanie się składów na przystanku końcowym. W okolicy portu lotniczego planowana jest lokalizacja rozjazdu umożliwiającego transport paliwa lotniczego do stacji paliw oraz dojazd do obiektów CARGO.

Przystanek kolejowy dla pasażerów samolotów planowany jest w okolicach Parku Naukowo-Technologicznego. Zgodnie ze studium wykonalności zakłada się, że na linii do lotniska będą jeździć jedno- i dwuczłonowe autobusy szynowe. Ta linia kolejowa ma docelowo łączyć trzy funkcje: obsługi strefy przemysłowej, obsługi lotniska oraz aglomeracji kolei podmiejskiej.
Super Nowości
 

·
Registered
Joined
·
7,878 Posts
Pociągiem na lotnisko w Jasionce
Pomysł budowy linii kolejowej zapewniającej transport na lotnisko powstał jeszcze w 2009 roku. To również wyjście naprzeciw oczekiwaniom samorządów lokalnych, w szczególności Rzeszowa. Obecnie obserwuje się problem z dojazdem na lotnisko, najgorzej jest z włączeniem się do ruchu z drogi wojewódzkiej nr 869 na drogę krajową nr 9.
Super Nowości
Que?

 

·
Registered
Joined
·
7,878 Posts
Taaa. No i kamera na lotnisko była, była i się zbyła. Od kilku dni "transmisja wyłączona".
 

·
Moderator
Joined
·
80,998 Posts
Rzeszów: Za kilka miesięcy zacznie działać nowy terminal cargo

| Justyna Urbaniak ⚫ źródło: RynekInfrastruktury.pl

Od 1 lipca lotnisko Rzeszów-Jasionka zacznie obsługiwać towary w nowym terminalu cargo. Jego roczna przepustowość wyniesie od 15 do 20 tysięcy ton cargo rocznie.
Za inwestycję odpowiada Waimea Holding. Terminal cargo będzie liczyć 6800 mkw. i budowany jest na działce 2 ha. Atutem inwestycji jest położenie przy drodze wojewódzkiej nr 869, która po przebudowie umożliwi łatwą komunikację z autostradą A4 i drogą ekspresową S19.
ciąg dalszy : http://www.rynekinfrastruktury.pl/w...acznie-dzialac-nowy-terminal-cargo-57929.html
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Discussion Starter · #1,117 ·
Nowy terminal cargo w Jasionce
Prawie 7 tysięcy metrów kwadratowych ma nowy terminal cargo w podrzeszowskiej Jasionce. Może obsłużyć 20 tys. ton towarów rocznie. Jego budowa kosztowała ponad 30 milionów złotych, a wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie - informuje Radio Rzeszów.

Budynek powstał na 2 hektarowej działce przylegającej do lotniska. Będą w nim obsługiwane wszystkie rodzaje przesyłek w tym niebezpieczne, wartościowe, łatwopalne oraz o nietypowych gabarytach. Wynajem powierzchni magazynowej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podkarpackie firmy zajęły już 90 proc powierzchni. Andrzej Rosiński prezes firmy Waimea powiedział, że budowa tego terminalu to był strzał w dziesiątkę. I dodał, że Podkarpacie może stać się teraz stolicą logistyki w Polsce.

O możliwość lotniczego transportu towaru zabiegały firmy lotnicze działające na Podkarpaciu. Większość z nich do tej pory przewoziło swoje produkty ciężarówkami do innych portów lotniczych w kraju oraz głównie do Niemiec. Dopiero stamtąd były dalej wysyłane.
Radio Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
14,043 Posts
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wybudowanie obiektu radionawigacyjnego DVOR/DME w miejscowości Łukawiec, gmina Trzebownisko, powiat
Rzeszowski
, woj. Podkarpackie, działka nr 1907/1, 1908/1, 1909/1, obręb Łukawiec, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, odpowiednim wyposażeniem, dostawą niezbędnych urządzeń i akcesoriów umożliwiających kompletną instalację, uruchomienie i eksploatację obiektu
http://bip.pansa.pl/wp-content/uploads/nx/102555/150841109875a2d3f853dfc6219efe9ee950aa4653.pdf
 

·
Registered
Joined
·
14,043 Posts
1101 - 1120 of 1138 Posts
Top