SkyscraperCity Forum banner
101 - 120 of 1141 Posts

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Skanska wybuduje nowy terminal w Jasionce

Chciałoby się powiedzieć: "wreszcie", albo "dlaczego tak późno". Przetarg na budowę nowego terminalu w Jasionce został rozstrzygnięty. Mamy być w nim odprawiani przed Euro 2012.

Nowy terminal na podrzeszowskim lotnisku wybuduje warszawska firma Skanska, której oferta okazała się najkorzystniejsza spośród dziesięciu, jakie trafiły do portu. Na terminal zostanie wydanych prawie 96 mln zł, o 6 mln mniej, jak pierwotnie zaplanowano. Koszt połowy inwestycji zostanie sfinansowany z największego unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Reszta dołoży spółka lotniskowa zarządzająca lotniskiem.

- Nowy terminal obrósł legendą, ale wreszcie udało się przetarg rozstrzygnąć - mówi Łukasz Sikora, szef marketingu spółki Rzeszów-Jasionka.

Teraz firmy, których oferty zostały odrzucone, mają jeszcze dziesięć dni na odwołania, które rozpatruje Urząd Zamówień Publicznych. Jeżeli nie będzie protestów, to w ciągu 30 dni zostanie podpisana umowa ze Skanską. - A potem wykonawca ma kolejny miesiąc na wbicie pierwszej łopaty. Budowa terminalu potrwa piętnaście miesięcy - dodaje Sikora.

Nowy terminal to w ostatnich latach najbardziej wyczekiwana inwestycja w Jasionce. Ze składanych przed czterema laty obietnic wynikało, że terminal będziemy mieli już wrześniu zeszłego roku. Takie obietnice można było policzyć na palcach obu rąk.

Po zakończeniu inwestycji w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów - dwa razy więcej niż obecnie. W obiekcie będą dwa rękawy, przez które podróżni od razu przejdą do samolotów. Docelowo mają być jeszcze cztery. Pierwsi pasażerowie w nowym terminalu mają być odprawiani na Euro 2012.

Skanska, która wybuduje terminal, już jest obecna w Jasionce od ponad dwóch miesięcy. Trwa tam budowa nowej płyty postojowej. Dzięki tej inwestycji lotnisko będzie mogło przyjąć jednocześnie nawet 20 samolotów. Dziś zmieści się tam osiem. Na budowę płyty postojowej ma być wydane 35 mln zł. To o 22 mln zł mniej, niż planowano. Inwestycja ma być gotowa do maja przyszłego roku.

Jasionce zależy, by w przyszłym roku na lotnisku można było witać unijnych urzędników, kiedy Polska przejmuje rezydencję w Unii Europejskiej. Rzeszów jest na liście tych miast, które przyjmą zagranicznych gości. Podrzeszowski port musi być gotowy na obsługę jednocześnie nawet 20 vipowskich samolotów.

Lotnisko w Jasionce już teraz wygląda jak jeden wielki plac budowy. Rozpoczęła się tam rozbudowa i modernizacja strażnicy lotniskowej straży pożarnej, która pochłonie prawie kosztował 4,7 mln zł. Inwestycję realizuje firma remontowo-budowlana "Firemb" z Rzeszowa. Potrwa 12 miesięcy. Dzięki tej rozbudowie rozbudowie, lotniskowa straż pożarna zyska m.in. możliwość garażowania wszystkich pięciu posiadanych samochodów. Utworzone zostanie nowe stanowisko dowodzenia oraz specjalne pomieszczenie dla sztabu kryzysowego.

Drugą inwestycją związaną z bezpieczeństwem portu jest budowa systemu zaopatrzenia w wodę do celów ratowniczych. Wart 4,75 mln zł projekt realizuje "Inżynieria Rzeszów", a system ma być oddany do eksploatacji w ciągu pół roku.

Obie wspomniane inwestycje są współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
1,916 Posts
Czy ten temat aby nie dubluje się z tym tematem "[Rzeszów] Wszystko o lotnisku w Jasionce, inwestycje, nowe połączenia"?
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Lotnisko pięknieje

Już we wrześniu rozpocznie się długo oczekiwana budowa terminalu pasażerskiego na rzeszowskim lotnisku. Dobiega końca procedura wyboru wykonawcy.

- Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Skanska - informuje Łukasz Sikora, szef marketingu Portu Lotniczego "Rzeszów - Jasionka". - Zaoferowała cenę brutto 95,7 mln zł. Na rozstrzygnięcie komisji przetargowej nie złożono żadnych protestów. Obecnie całą dokumentację przetargu skontroluje Prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Po tej kontroli podpiszemy umowę z wykonawcą. Przewidujemy, że będzie to możliwe pod koniec sierpnia.

Miesiąc później Skanska rozpocznie prace. Na ich wykonanie ma 16 miesięcy. W porcie rozpoczęto już przygotowania do zakupu wyposażenia nowego terminalu. Ma on być oddany do użytku na wiosnę 2012 r., przed rozpoczęcie piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012.

Skanska buduje już na rzeszowskim lotnisku dwie płyty dla samolotów, postojową i do odladzania. Ich budowa zostanie ukończona na wiosnę 2011 r. Znacznie zwiększy to przepustowość rzeszowskiego lotniska i umożliwi zwiększanie liczby połączeń. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że już tej jesieni rozkład lotów z Jasionki może być znacznie bogatszy. Wkrótce poinformujemy o szczegółach.

Źródło : http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=20061&Itemid=40
No to Skanska zgarnia wszystko :) Super, że obyło się bez protestów.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Wkrótce ruszy budowa terminalu pasażerskiego

Skanska na początku października rozpocznie długo oczekiwaną budowę nowego terminalu pasażerskiego na lotnisku w Jasionce. Zakończyła się procedura wyboru wykonawcy, a Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zatwierdził dokumentację przetargu. Budynek będzie kosztował 95,7 mln zł.
Przygotowania do budowy terminalu trwały ponad 5 lat. W lipcu tego roku, w kolejnym przetargu, wybrano firmę Skanska, która zdecydowała się wybudować terminal za 95,7 mln zł.
- Dokumentacja przetargu została skontrolowana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych i otrzymaliśmy zgodę na podpisanie umowy z wybranym wykonawcą - informuje Łukasz Sikora, szef marketingu Portu Lotniczego "Rzeszów - Jasionka". - Podpisanie umowy ze Skanską zaplanowaliśmy na początek września. Miesiąc później rozpoczną się prace i mają trwać piętnaście miesięcy, czyli do końca przyszłego roku.
Początkiem 2012 roku terminal zostanie wyposażony w urządzenia do odpraw pasażerów, a otwarcie nowego terminalu planowane jest na maj, tuż przed Euro 2012. Nowy budynek powstanie na południe od obecnej hali odpraw, a jego budowa w niczym nie będzie utrudniała ruchu pasażerskiego na lotnisku. A ruch ten jest rekordowy. Od początku roku w Jasionce odprawiono już 300 tys. podróżnych. Do końca bieżącego roku ich liczba wzrośnie do około 420 tys., co jest najlepszym wynikiem w historii rzeszowskiego lotniska.

http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=20871&Itemid=40
Oby tylko z wyposażeniem nie było problemów
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
W październiku ruszy budowa nowego terminala Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka

Już w październiku rozpoczną się prace związane z budową nowego terminala. To na pewno dobra wiadomość dla wszystkich, którzy czekali na ten moment. 30 marca Port Lotniczy Rzeszów Jasionka ogłosił przetarg na budowę nowego terminala. Wygrała go firma Skanska.
Każdy, kto w ostatnim czasie był na rzeszowskim lotnisku wie, że dzieje się tam wiele. Trwają zaawansowane prace przy budowie płyty postojowej dla samolotów i drogi kołowania równoległej do pasa startowego. Nowa płyta pomieści około 20 dużych samolotów pasażerskich, będzie też specjalne stanowisko do odladzania samolotów.

Już w październiku rozpocznie się budowa nowoczesnego terminala pasażerskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Zakres prac obejmuje trzy elementy. Pierwszym z nich będzie budowa terminala pasażerskiego wraz z instalacjami wewnętrznymi. Drugi etap prac to wykonanie przyłączy instalacyjnych i sieci: kanalizacyjnych, wodociągowych, ciepłowniczych, teletechnicznych, energetycznych i innych. W etapie trzecim nastąpi wykonanie: robót zewnętrznych wokół terminala (m.in. zabezpieczenia ścian wykopów, likwidacja kolidujących z realizacją inwestycji sieci i przyłączy zewnętrznych, likwidacja kolidujących z realizacją inwestycji fragmentu dróg, w tym drogi technicznej od strony południowej, chodników, placów), zagospodarowanie terenu, wykonanie ogrodzenia, oświetlenia obiektów infrastruktury – obiektów towarzyszących, terenów zielonych, ciągów pieszych i innych - czytamy w dokumencie przetargowym.

To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. W Rzeszowie powstanie również nowoczesny Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego. Wygląda więc na to, że Jasionka po długim okresie marazmu, wreszcie zacznie żyć pełnią życia.
źródło:http://www.mmrzeszow.pl/
 

·
Registered
Joined
·
29,020 Posts
Podobno to ma być dzisiaj.
 

·
Registered
Joined
·
1,417 Posts
Łeeeeeeeeee Stało się! :banana::banana::banana::banana::banana::banana:

Budowa nowego terminalu w Jasionce ruszy za miesiąc
km2010-09-06, ostatnia aktualizacja 2010-09-06 14:43

Za blisko 100 mln zł firma Skanska wybuduje nowy terminal w Jasionce. Dzisiaj władze lotniska podpisały umowę z wykonawcą. Za miesiąc zostanie wbita pierwsza łopata. Terminal ma być gotowy w ciągu 1,5 roku.
Pierwsi pasażerowie mają być w nim odprawiani przed Euro 2012. Terminal będzie trzykrotnie większy od obecnego. Rocznie będzie mógł obsłużyć nawet 2 mln pasażerów.

Link: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...go_terminalu_w_Jasionce_ruszy_za_miesiac.html
 

·
Registered
Joined
·
29,020 Posts
Dokładnie o 14., dlatego niedługo powinna pojawić się oficjalna informacja.
 

·
Registered
Joined
·
1,417 Posts
I jeszcze ze strony Portu Lotniczego Rzeszow Jasionka:

Aktualności

NOWY TERMINAL - BUDOWĘ CZAS ZACZĄĆ
2010-09-06


Poniedziałek 6 września to ważny dzień dla spółki lotniskowej Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" Sp. z o.o. Właśnie w tym dniu podpisana została umowa dotycząca realizacji obiektu. Firma Skanska, zwycięzca przetargu, wybuduje terminal w ciągu 15 miesięcy od wejścia na plac budowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonawca ma miesiąc na rozpoczęcie prac, licząc od dnia podpisania umowy.

Projekt realizowany miał być już wiele lat temu, ale dopiero spółka lotniskowa, o której utworzenie politycy i samorządowcy z Podkarpacia starali się także przez długi czas, doprowadziła przedsięwzięcie do finalnego stadium. Spółka za jeden z najważniejszych priorytetów postawiła sobie realizację tego projektu, a nie było to łatwe, ponieważ dokumentację inwestycji należało zmienić pod kątem zmienionych w międzyczasie przepisów, m.in. tzw. ustawy środowiskowej. Dzisiaj możemy powiedzieć, że po roku od momentu objęcia zarządzania Portem przez spółkę mamy realny i wymierny efekt tej pracy i przystępujemy do realizacji jednego z najważniejszych zadań firmy. - To dla nas szczęśliwy dzień i chcielibyśmy się ze wszystkimi mieszkańcami Podkarpacia tą radością podzielić - powiedział szef spółki lotniskowej Stanisław Nowak.

Gmach terminala będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. - Chcemy go wyposażyć w najnowsze i najbardziej efektywne rozwiązania technologiczne, aby zapewnić maksimum komfortu i bezpieczeństwa dla stale rosnącej liczby naszych pasażerów - podkreśla Stanisław Nowak. Gmach terminala będzie kosztować 78,5 miliona złotych netto, a 50 proc. dofinansowania będzie pochodzić z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Kolejne 22 miliony złotych wydane zostaną na wyposażenie terminala w niezbędny sprzęt i urządzenia. 76 proc. tej kwoty spółka pozyska z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Oprócz tej „sztandarowej" inwestycji spółka jest w trakcie realizacji innych ważnych projektów inwestycyjnych: budowana jest nowa płyta postojowa, rozbudowywana strażnica Lotniskowej Straży Pożarnej, budowany system zaopatrzenia w wodę do celów ratowniczych, realizowane są też zakupy nowoczesnego sprzętu oraz inwestycje w bezpieczeństwo lotniska. Jasionka na najbliższe miesiące, co już zresztą widać, stanie się wielkim placem budowy. Suma ww. pozostałych inwestycji to ok. 36 milionów złotych netto. Dofinansowanie unijne w przypadku LSP i instalacji wodnej to 85 proc. (RPO), a w przypadku płyty 50 proc. (POIiŚ). Kilkanaście milionów przeznaczone jest natomiast na zakupy sprzętu lotniskowego (m.in. highloader, schody, pojazdy, etc.), dofinansowanie z RPO w wysokości 85 proc.

Oprócz rozwoju infrastrukturalnego Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" intensywnie pracuje nad rozwojem sieci połączeń. Od jesieni 2009 roku irlandzki przewoźnik Ryanair realizuje kolejne połączenie z Jasionki do East Midlands oraz połączenie z Rzeszowa do Liverpoolu. Regularne loty na obu tych trasach odbywają się dwa razy w tygodniu. Natomiast od września 2009 Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększyły tygodniową liczbę połączeń między Rzeszowem a Warszawą do 20, a niemiecka Lufthansa wprowadziła od końca marca 2010 całotygodniowe połączenie Rzeszów - Frankfurt. Od wiosny 2010 codziennie można też latać do Londynu Stansted, a z dwóch do trzech tygodniowo wzrosła liczba lotów z Rzeszowa do Dublina. Nowością jest też bezpośrednie połączenie z Rzeszowa do Gdańska, które od czerwca br. w cyklu sezonowym realizuje krajowy przewoźnik Jet Air. Zwiększenie liczby dostępnych kierunków nastąpiło też w lotach czarterowych, gdyż od nowego sezonu wakacyjnego z Rzeszowa można polecieć do Egiptu, Tunezji, Turcji oraz Grecji. Miniony rok zaowocował wzrostem liczby pasażerów czarterowych o 37 proc. w stosunku do roku 2008. Pierwsze miesiące sezonu czarterowego 2010 pokazują już ponad 30-procentowy wzrost liczby pasażerów w tym segmencie w porównaniu z rokiem 2009.

Od maja 2010 roku Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" wprowadził pierwszy program lojalnościowy dla pasażerów „Rzeszów na Start", którego celem jest zwiększenie atrakcyjności oferty lotniska i powiększenie jej o ofertę sieci partnerów programu. We współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Rzeszowa oraz Partnerami programu pasażerowie mogą skorzystać z bogatej oferty zniżek i rabatów w hotelach, restauracjach, instytucjach kultury, a także salonach piękności i gabinetach odnowy.

Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" obsługuje obecnie następujące połączenia krajowe i międzynarodowe w ruchu regularnym: Londyn (Luton i Stansted), Nowy Jork (JFK i Newark - od czerwca do września), Frankfurt, Dublin, Birmingham, Bristol, Liverpool, East Midlands oraz Warszawa i Gdańsk (od czerwca do sierpnia). Trasy obsługiwane są przez Ryanair, LOT, Lufthansę oraz Jet Air.

Rzeszowskie lotnisko, uwzględniając zestawienia ruchu lotniczego w Polsce w 2009 roku, uplasowało się na pierwszym miejscu w statystyce wzrostu liczby obsłużonych pasażerów oraz wzrostu liczby wykonanych operacji w ruchu regularnym oraz czarterowym w polskich portach lotniczych. W 2009 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008 PL „Rzeszów-Jasionka" uzyskał wzrost o 18,5 proc. liczby obsłużonych pasażerów. Początkiem sierpnia br. władze spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" Sp. z o.o. ogłosiły, że w lipcu br. padł w Jasionce rekord w liczbie obsłużonych pasażerów - 56.652 osoby. W porównaniu z lipcem ub. roku stanowi to wzrost o 26 proc., co nadal sytuuje podrzeszowski port lotniczy w czołówce najszybciej rozwijających się polskich lotnisk. Również wzrost liczby pasażerów liczony w skali rok do roku przedstawia się obiecująco: na koniec lipca ub. r. Jasionka obsłużyła niemal 214 tys. osób, podczas gdy w analogicznym okresie 2010 roku było ich już ponad 257 tys. Oznacza to wzrost ruchu pasażerskiego o ponad 20 proc.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
:cheers::cheers::cheers:

Warto jeszcze wrzucić fotę - jak to mniej więcej będzie wyglądac. Oczywiscie tu jest wersja z rozbudownym terminalem (większa ilosc rękawów) sam budynek bedzie taki sam.

 
101 - 120 of 1141 Posts
Top