Skyscraper City Forum banner
121 - 140 of 1138 Posts

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Budowa nowego terminalu ruszy w ciągu miesiąca

W poniedziałek podpisano w Jasionce umowę z firmą Skanska, która za 100 mln zł ma postawić nowy terminal. Pasażerowie mają być w nim odprawiani jeszcze przed Euro 2012

Marszałek Zbigniew Cholewiński powiedział w Jasionce, że dwie inwestycje dadzą Podkarpaciu gospodarczego kopa: budowa autostrady A4 i nowy terminal. Na uroczystości był Zbigniew Rynasiewicz (PO), szef Sejmowej Komisji Infrastruktury, a także Michał Marzec, dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. PPL razem z samorządem wojewódzkim jest udziałowcem spółki lotniskowej, która jest inwestorem terminalu.

- To władze regionalne wiedzą, jakie są konieczne inwestycje w porcie, jacy przewoźnicy przyjdą do Jasionki. Słabą stroną lotniska jest brak płyty postojowej. Ale ona już się buduje - mówił dyrektor Marzec.

Na nowy terminal w Jasionce czekamy od wielu lat. Obietnice, kiedy on powstanie, można byłoby zliczyć na palcach obu rąk. - Ten terminal obrósł już legendą - przyznawał Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Do przetargu na terminal stanęło 11 firm i wygrała go spółka Skanska, która nigdy w Polsce terminalu nie budowała, ale - jak zapewniał Zenon Bugno, dyrektor rzeszowskiego oddziału firmy - inwestycja nie jest dla nich nowością, bo terminale budowali już w innych krajach. Zapewnił, że czas realizacji inwestycji jest napięty, ale poradzą sobie z dotrzymaniem terminów. Za opóźnienie, zgodnie z umową, wykonawcy grożą kary finansowe.

- Cieszymy się, że to nam przypadł udział w realizacji marzeń tego regionu - mówił dyrektor Bugno.

Pierwsza łopata zostanie wbita w ciągu miesiąca. - W czasie budowy nie będzie żadnych utrudnień dla pasażerów. Teren budowy zostanie ogrodzony - twierdzi prezes Nowak.

W ramach inwestycji Skanska wybuduje ogrodzony terminal, oświetlenie wraz z niezbędną infrastrukturą. Budynek będzie miał trzy kondygnacje nadziemne, jedną podziemną i będzie częściowo podpiwniczony. Cały obiekt będzie miał kształt litery T. Jego całkowita powierzchnia będzie trzykrotnie większa od obecnie stojących budynków.

Po zakończeniu inwestycji w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów - dwa razy więcej niż obecnie. W obiekcie będą dwa rękawy, przez które podróżni od razu przejdą do samolotów.

- Tej wielkości terminal wystarczy nam na 10-20 lat. Rocznie będziemy mogli odprawiać nawet dwa miliony pasażerów - reklamował Nowak.

W ub.r. Jasionka odprawiła prawie 400 tys. pasażerów i zanotowała najwyższy wzrost w Polsce. W tym roku podrzeszowskie lotnisko też prawdopodobnie pobije rekord.

Od maja w Jasionce trwa już budowa płyty postojowej oraz płyty do odladzania samolotów. Ta pierwsza jest szczególnie ważna, bo dzięki niej na lotnisku będzie mogło jednocześnie "zaparkować" nawet 20 samolotów, dziś tylko osiem. Obie inwestycje też buduje Skanska. - Wykonaliśmy już większość robót ziemnych. Płyta do odladzania ma już betonową podbudowę, na której obecnie układamy warstwę poślizgową - dodaje Bogusław Cienki, kierownik budowy.

Te inwestycje będą kosztować 35 mln i mają się zakończyć w maju przyszłego roku.

Jasionka ma w przyszłym roku witać unijnych urzędników, kiedy Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Rzeszów jest na liście tych miast, które przyjmą zagranicznych gości.

- Cieszymy się, że w Jasionce będziemy mieli jeden wielki plac budowy - powiedział prezes Nowak.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
44 Posts
pytanie do znawców tematu:

Czy na powyższych wizkach widać budynki obecnych terminali (terminalu)? Jeśli tak to które to. Chciałbym mieć porównanie stanu obecnego z tym co będzie budowane
Jeśli macie również dane typu powierzchnia zabudowy/użytkowa, kubatura dziś i wkrótce to będę wdzięczny.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Te wizki sa bardzo nie dokładne - nie ma co porównywac. Jesli chcesz miec ogólną orientacje do obecnego terminalu to patrz na tą drugą wizualke i te budynki na dole - na lewo od tej czerowno-białej wieżyczki.

Parametry techniczne nowe Terminalu
Powierzchnia zabudowy – 5106,0 m2,
Powierzchnia użytkowa – 13 949,8 m2,
Kubatura – 89935,00 m3.

Obecnej infrastruktury nie mam danych.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
voy ta druga fotka to działki Strefy Ekonomicznej? Myslałem,że cały ten teren na polnoc od lotniska to S1 a tam taka dziura.

Nie da się ukryć - za 2 lata lotnisko zrobi skok w nadprzestrzeń niczym Sokół Milenium w Gwiezdnym Wojnach :)
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,432 Posts
YES! YES! YES!
Nie mogę się doczekać pierwszej odprawy w nowym terminalu, najlepiej przed lotem w jakimś południowym kierunku :)
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Prace ostro ruszyły :

fotki Rapi http://lotnictwo.net.pl/5-poszczego..._rze/249-inwestycje_newsy_foty_opinie-20.html

Płyta do odladzania :


A tu już wykopy pod nowy Terminal :
A tak to wygląda z lotu ptaka (a dokładnie Lufthansy CRJ 700 )

fotka chuck_noris lotnictwo.net.pl

Widoczna rozbudowa dwóch płyt postojowych (głównej i do odladzania) oraz rozbudowe systemu pożarniczego (wzdłuż pasa startowego). Po prawej budowana autostrada A4.


Zaczyna to wyglądać jak w cywilizowanym kraju -> lotnisko, terminal, Autostrada ... :cheers:
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Discussion Starter · #134 ·
RUSZYŁA BUDOWA - UROCZYSTE WBICIE ŁOPATY
Długo oczekiwana inwestycja - budowa nowego terminala - oficjalnie rozpoczęta.

Terminal zbuduje wyłoniona w przetargu firma Skanska. Jest to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską. Razem z wyposażeniem będzie kosztować prawie 100 milionów złotych. Cztero kondygnacyjny budynek będzie aż trzykrotnie większy od obecnego. Pierwsze prace już ruszyły i potrwają do 2012 roku.

Na uroczystość „WBICIA ŁOPATY" przyjechał Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury. Uczestniczyli równeiż: Zygmunt Cholewiński, marszałek podkarpacki, wojewoda Mirosław Karapyta, przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, a także podkarpaccy parlamentarzyści mi.: Zbigniew Rynasiewicz, Jan Tomaka, Władysław Ortyl.

Po części oficjalnej goście przeszli na plac budowy, założyli kaski i kamizelki, a dziesięć osób w wyznaczonym specjalnie miejscu za pomocą przygotowanych łopat symbolicznie przesypało ziemię.

spory dołek już wykopali

foto:
http://www.rzeszowairport.pl/galeria/38/16/0/galeria.html
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Discussion Starter · #138 · (Edited)
Kampania wyborcza z terminalem w tle


Donal Tusk w Jasionce i Nowej Wsi

Premier Donald Tusk od kilku godzin przebywa na Podkarpaciu. Był na budowie terminala w podrzeszowskim porcie lotniczym Jasionka, odwiedził także budowę autostrady w rejonie Nowej Wsi.

Teraz rozmawia, na zamkniętym spotkaniu,. z działaczami i kandydatami Platformy w wyborach samorządowych.

Na budowie terminala Tusk rozmawiał z Zygmuntem Cholewińskim, marszałkiem województwa, prezesem spółki lotniskowej Stanisławem Nowakiem i robotnikami.

- Będziecie mieli chyba najładniejszy terminal w Polsce - zauważył oglądając makietę.

- Może nie największy, ale zapewne najładniejszy - dorzucił marszałek Cholewiński.

Na budowie odcinka autostrady Tusk powiedział, że Podkarpacie to obecnie największy w Polsce, a może i w Europie, plac budowy.

- Na same tylko inwestycje drogowe do 2012 roku pójdzie 10 mld zł - mówił Tusk. - Obaliliśmy w ten sposób mit, ze nie inwestujemy w biedniejsze regiony kraju. My naprawdę wzięliśmy sobie to serca problem wyrównywania szans. Podkarpacie jest tego najlepszym przykładem.

Premier po wizycie na budowach spotka się z działaczami PO i kandydatami w wyborach samorządowych.
Jak przez cztery lata terminal nie mógł ruszyć z miejsca, to nie było odpowiedzialnych, jak już zaczęli budować okazuje się że wszyscy starali się aby ta budowa ruszyła... :/
 

·
Registered
Joined
·
1,714 Posts
Jak to mówią "sukces ojców ma wielu, a porażka jest sierotą".
Ale dobrze, że w końcu budowa ruszyła po wielu latach zastoju ;)
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
SKANSKA zimy się nie boi ( fotki Gregor - lotnictwo.net.pl )

Wyszli już z ziemi - widoczna wieża pod rękaw !

A tu projekt elewacji :od Północy :


Od południa (od strony płyty)
 
121 - 140 of 1138 Posts
Top