SkyscraperCity Forum banner
141 - 160 of 1141 Posts

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Sześciu chętnych do budowy drogi kołowania

Dzięki tej inwestycji lotnisko w Jasionce będzie mogło w ciągu godziny przyjąć szesnaście samolotów - o dziesięć więcej niż w tej chwili. W piątek w porcie otworzono koperty z ofertami firm, które chcą budować drogę kołowania.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo pięć z sześciu firm, które przysłały oferty, chce zrealizować inwestycję poniżej szacowanej przez nas kwoty - mówi nam Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej "Rzeszów-Jasionka".

Firmy zainteresowanie budową drogi kołowania pochodzą z Polski i zagranicy. Teraz ich oferty będą sprawdzane pod względem formalnym. W ciągu miesiąca zostanie wybrany wykonawca. Władze podrzeszowskiego lotniska mają nadzieję, że budowa drogi zacznie się jeszcze w pierwszym kwartale br. Finał inwestycji zaplanowano na początek 2013 r. Port szacował, że koszt budowy drogi przekroczy 60 mln zł.

Inwestycja będzie współfinansowana z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Jest jedną z najważniejszych, jakie w ostatnich miesiącach zaczęły się w Jasionce. Fachowo nazywa się ona równoległą drogą kołowania do drogi startowej, czyli będzie miała długość 3,2 km, a szerokość 23 m z poboczami po 10,5 m. Dodatkowo zostaną wybudowane drogi szybkiego zejścia dla samolotów.

- Droga kołowania zwiększy możliwość wykonywania operacji lotniczych w ciągu godziny. W tym czasie będziemy mogli przyjąć o dziesięć samolotów więcej - z sześciu do szesnastu - wyjaśnia wiceprezes Halat.

Powstanie również całe zaplecze techniczne - oświetlenie nawigacyjne, niezbędna kanalizacja oraz odwodnienie dla wybudowanej drogi.

W tym roku w Jasionce powstanie droga postojowa, a przed Euro 2012 ma być oddany do użytku nowy terminal pasażerski. Wartość wszystkich realizowanych w tej chwili inwestycji w porcie sięga 300 mln zł. Jasionka na Euro 2012 będzie lotniskiem zapasowym dla Lwowa, gdzie mają się odbywać mecze piłkarskie mistrzostw Europy.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Hehe - najciekawiej będzie jak zaczną robić dach. Ciekawy jestem jaki będzie ostateczny efekt tego dachu.

Najnowsze fotki - tradycyjnie Gregor lotnictwo.net.pl

Mam nadzieję, że główna hala odlotów będzie dosyć spora.
 

·
Registered
Joined
·
1,417 Posts
Bardzo fajnie to zaczyna wygladac!:) Tempo prac imponuje, a bedzie jeszcze ciekawiej kiedy dach zaczna montowac. Po zakonczeniu budowy terminala, oby lotnisko potrafilo dogadac sie z przewoznikami aby uruchomic nowe polaczenia, oraz przyciagnac pax-ow nie tylko z Podkarpacia, ale i rowniez ze Slowacji oraz Ukrainy. Oby Jasionka umiala skutecznie odbierac i przyciagac pasazerow ze Lwowa, ktory moze byc najblizsza konkurencja Rzeszowa.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Tempo naprawe jest rekordowe - popatrzcie na fotki z 30 stycznia - wówczas nie wyszli jeszcze z ziemi - a tu w 2 miesiące tyle wybudowali ...
Głowna hala na poziomie 0 będzie miała 2756m2 - dużo to? Ile ma obecna? 500?:)
 
141 - 160 of 1141 Posts
Top