SkyscraperCity Forum banner

[Rzeszów]Skarbiec

1 - 20 of 54 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zakończenie budowy 2006r
Nowy skarbiec Narodowego Banku Polskiego to najbardziej tajemniczy budynek w mieście. Tajne są zabezpieczenia, ale także liczba pracowników i grubość ścian.
oficjalnie nazywany wydziałem zasilania, ma obsługiwać wszystkie komercyjne banki na Podkarpaciu. Będzie zamknięty dla zwykłych klientów. To jeden z pięciu takich skarbców w Polsce.

Architektura skarbca ma ukrywać, a nie pokazywać. Prosta, monumentalna ściana kamiennej fasady kojarzy się z bastionami rzeszowskiego Zamku. To niedostępna twierdza. Taki był zamysł projektanta - rzeszowskiego architekta Stanisława Kokoszki, który podczas konkursu "wykosił” kilku konkurentów z całej Polski. Bankowe skarbce buduje się rzadko. Stąd brak doświadczeń i wzorów. Dlatego niektórzy architekci zaproponowali osobliwe rozwiązania. Na przykład coś w rodzaju Twierdzy Modlin z okienkami strzelniczymi w murach. Wszyscy oni odpadli. Wybrano projekt rzeszowski - najlepszy, dlatego że logiczny i zakorzeniony w miejscowej tradycji.
Do skarbca można wejść lub wjechać. Za świetnie zaprojektowanym wejściem kryje się niewielki, skromniutki hall. Dlaczego taki mały?
- To wejście wyłącznie dla pracowników. Tu nie będzie można przyjść z ulicy i poprosić o rozmienienie 200 zł

W środku stosy worków z grubego, lnianego płótna. W jednym worku 20 wiązek banknotów. Jedna wiązka to 10 paczek, a jedna paczka - 100 banknotów. Worek pełen dwusetek waży 17-20 kilo. (200 - złotówki są najcięższe), woreczki na bilon od 13 do 25 kg. Wiem tylko, że w jednym worku mieści się 20 wiązek banknotów. Jedna wiązka to 10 paczek, a jedna paczka - 100 banknotów. Bilon pakowany jest w rulony. Obok worków zwyczajne, szare kartony z numerami i nadrukami Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (karton waży 50 kg). To zapasy świeżo wydrukowanej gotówki. Ile pieniędzy jest w jednym pomieszczeniu? Tajemnica bankowa.

 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
White Zombi said:
..wygląda banalnie
hmmm? trudno żeby skarbiec był zrobiony z materiałów które się mogą podobać przede wszystkim musi dobrze chronić kase. A środek to ma jeszcze gorszy:lock: :) . Mam jedną fotke z gazety, więcej fotek ze środka niema.

moja babcia kartofle w takich trzyma
 

·
Krakuseq
Joined
·
78 Posts
Wyglada solidnie... 7,5
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts


Wg mnie skarbiec jest całkiem ładny ale nie super piękny. daje mu 7,5.
Kwietniowy numer architektury nazywa go przykładem polskiej architecture parlante XXI w. , ze względu podobieństwo skarbca do murów obronnych rzeszowskiego zamku. Największym minusem skarbca jest jego otoczenie- salon samochodowy i makro, trudno więc mówić np o dialogu bryły z otoczeniem... Mam nadzieje że w okolicy powstanie coś ładnego o podobnej skali zabudowy, wtedy dam...8. Pozdrawiam.
 

·
ItCanNotLastForever
Joined
·
119 Posts
Łiii falaaa....Boskie...zajezdza troche amerykanska sklonnoscia do przesady, ale wyglada bosko...Solidnie, powaznie i z charakterem...jak na skarbiec przystalo...Bunkier nie bunkier...mi sie podoba MAX...
 
1 - 20 of 54 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top