SkyscraperCity Forum banner
1 - 1 of 1 Posts

· orendż dżus jabłkowy
...
Joined
·
8,885 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zakończenie budowy 2006r
Nowy skarbiec Narodowego Banku Polskiego to najbardziej tajemniczy budynek w mieście. Tajne są zabezpieczenia, ale także liczba pracowników i grubość ścian.
oficjalnie nazywany wydziałem zasilania, ma obsługiwać wszystkie komercyjne banki na Podkarpaciu. Będzie zamknięty dla zwykłych klientów. To jeden z pięciu takich skarbców w Polsce.

Architektura skarbca ma ukrywać, a nie pokazywać. Prosta, monumentalna ściana kamiennej fasady kojarzy się z bastionami rzeszowskiego Zamku. To niedostępna twierdza. Taki był zamysł projektanta - rzeszowskiego architekta Stanisława Kokoszki, który podczas konkursu "wykosił” kilku konkurentów z całej Polski. Bankowe skarbce buduje się rzadko. Stąd brak doświadczeń i wzorów. Dlatego niektórzy architekci zaproponowali osobliwe rozwiązania. Na przykład coś w rodzaju Twierdzy Modlin z okienkami strzelniczymi w murach. Wszyscy oni odpadli. Wybrano projekt rzeszowski - najlepszy, dlatego że logiczny i zakorzeniony w miejscowej tradycji.
Do skarbca można wejść lub wjechać. Za świetnie zaprojektowanym wejściem kryje się niewielki, skromniutki hall. Dlaczego taki mały?
- To wejście wyłącznie dla pracowników. Tu nie będzie można przyjść z ulicy i poprosić o rozmienienie 200 zł

W środku stosy worków z grubego, lnianego płótna. W jednym worku 20 wiązek banknotów. Jedna wiązka to 10 paczek, a jedna paczka - 100 banknotów. Worek pełen dwusetek waży 17-20 kilo. (200 - złotówki są najcięższe), woreczki na bilon od 13 do 25 kg. Wiem tylko, że w jednym worku mieści się 20 wiązek banknotów. Jedna wiązka to 10 paczek, a jedna paczka - 100 banknotów. Bilon pakowany jest w rulony. Obok worków zwyczajne, szare kartony z numerami i nadrukami Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (karton waży 50 kg). To zapasy świeżo wydrukowanej gotówki. Ile pieniędzy jest w jednym pomieszczeniu? Tajemnica bankowa.

(fotki robione dzisiaj)
 
1 - 1 of 1 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top