Lotnicza szansa dla Rzeszowa
RZESZÓW. Jest duża szansa na to, żeby największa inwestycja lotnicza ostatnich lat została ulokowana w podrzeszowskiej Jasionce. Azjatycka firma Singapur Technology zamierza wybudować bazę serwisową dla dużych samolotów komunikacyjnych. Czy potężne zakłady, zatrudniające docelowo około 1,5 tys. pracowników, powstaną obok rzeszowskiego lotniska?
Baza serwisowa będzie początkowo obsługiwała samoloty tanich linii lotniczych. W przyszłości planowane jest również świadczenie usług serwisowych dla dużych samolotów używanych przez tradycyjne linie lotnicze. Singapur Technology wybudował już jedną taką bazę w Europie, w szkockim Glasgow. Kosztowała ona ponad 100 mln euro. Gdzie powstaną drugie olbrzymie warsztaty lotnicze?
Chętnych na przyjęcie singapurczyków było wielu. Po trwających blisko rok wstępnych rozmowach i analizach na placu boju pozostały: Czechy, Litwa, Łotwa i Polska. Na terenie naszego kraju Rzeszów nie ma konkurencji. Jeżeli azjaci zdecydują się na budowę bazy w Polsce, to na pewno w Jasionce. Końcowe rozmowy trwają.
- Szanse Rzeszowa na pozyskanie tej inwestycji oceniam na pięćdziesiąt procent - mówi Daniel Kozdęba, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Realną konkurencją jest jeszcze stolica Łotwy, Ryga...
Singapurczycy chcą, żeby grunt na którym powstanie baza serwisowa został im przekazany w użytkowanie przez lokalne władze. Inwestować zamierzają tylko w budynki, hangary i ich wyposażenie. Oczekują też pewnego udziału w przedsięwzięciu od innych podmiotów, w tym subwencji budżetowych, czyli grantów inwestycyjnych. Istotnym argumentem jest też możliwość uzyskania ulg inwestycyjnych i podatkowych. Takie decyzje mogą zapaść wyłącznie na szczeblu rządowym.
- Na Łotwie do rozmów z azjatyckim inwestorem przystąpili ministrowie i premier tamtego kraju - mówi Jan Straż, dyrektor rzeszowskiego portu lotniczego. W Polsce negocjacje prowadzi na razie zespół składający się z przedstawicieli władz rzeszowskiego lotniska w Jasionce i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Wykonaliśmy sporo pracy. Między innymi, mamy przygotowaną wizualizację przyszłej bazy. Przy opracowywaniu szczegółowej oferty współpracujemy z dyrekcją Polskich Portów Lotniczych i Państwową Agencją Inwestycji Zagranicznych. To na razie musi wystarczyć. Niestety, mamy okres przedwyborczy. Stoimy w przededniu zmiany władz państwowych i na decyzje, które muszą zapaść na najwyższych szczeblach, będzie trzeba troszkę poczekać.
Problem w tym, że singapurski inwestor nie chce już tracić więcej czasu. Ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji bazy podejmie jeszcze w tym roku i przystąpi do budowy. Baza ma rozpocząć działalność już pod koniec przyszłego roku. Czy powstanie w Rzeszowie? Odpowiedź na to pytanie poznamy być może już na początku października.
KRZYSZTOF ROKOSZ
[email protected]
****
Nasze atuty:
Co przemawia za zbudowaniem lotniczej bazy serwisowej w Jasionce?
1. Położenie geograficzne. Rzeszów jest najbardziej wysuniętym na południowy wschód lotniskiem Unii Europejskiej i stanowi pomost między Azją i krajami Wspólnoty.
2. Baza przemysłowa i akademicka. Przemysł lotniczy na Podkarpaciu ma ponad 80-letnie tradycje lotnicze. Jest tu wielu doskonałych fachowców z doświadczeniem przekazywanym z dziada na ojca i na syna. Politechnika Rzeszowska dysponuje bazą naukową i kształci specjalistów, których będzie można zatrudnić w bazie serwisowej.
3. W Jasionce, wokół lotniska, powstaje Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny. Na jego terenie zostałby zlokalizowana baza serwisowa. Wiosną przyszłego roku rozpocznie się budowa infrastruktury technicznej dla tego parku.
4. Rzeszowskie lotnisko dysponuje długim pasem startowym, który pozwala na starty i lądowania największych nawet samolotów komunikacyjnych na świecie.
5. Ruch lotniczy na rzeszowskim lotnisku jest stosunkowo niewielki, więc nie będzie przeszkód do prowadzenia lotów próbnych samolotów po naprawach i remontach.
6. Tereny przewidziane dla bazy to grunty piaszczyste, a więc łatwe do budowy, a prace ziemne są stosukowo tanie.
7. Partnerem inwestycyjnym dla Singapur Technology są irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair, które bardzo intensywnie rozwijają sieć połączeń w Polsce i eksploatują dużo samolotów. W początkowym okresie baza świadczyłaby usługi serwisowe przede wszystkim dla Ryanaira
Super Nowości z dnia 23_09_2005