SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 53 Posts

·
Registered
Joined
·
355 Posts
To ja jeszcze dla leniwych podam godziny lotów:

Wtorek:
LPL-RZE 16.05
RZE-LPL 20.25

Sobota:
LPL-RZE 6.35
RZE-LPL 10.55

Pasowałoby teraz pracować nad takimi kierunkami, jak: Gdańsk, Rzym, Madryt, Paryż, Kijów, Chicago, Amsterdam (HUB), Manchester no i może Oslo :)
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Kiedy Jasionka rozwinie skrzydła?

Tak ma wyglądać rzeszowskie lotnisko za 2,5 roku JASIONKA. Z rzeszowskiego lotniska napływają coraz lepsze i co najważniejsze konkretne, informacje o jego rozbudowie
Za kilka dni zostanie oddana do użytku pasażerów nowa, przestronna hala odlotów. Wkrótce rozpocznie się też rozbudowa stacji paliw. W listopadzie zostanie ogłoszony przetarg na budowę Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego, a na przyszły rok planowane jest rozpoczęcie dwóch największych i najważniejszych inwestycji, budowy płyty postojowej i terminalu pasażerskiego. Całość ma być gotowa w maju 2012 roku.

Z zakończeniem inwestycji trzeba zdążyć przed przewidywanym zwiększeniem ruchu pasażerskiego podczas piłkarskich mistrzostw. Najbardziej zaawansowane są przygotowania do budowy wieży kontroli lotów i budynku Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego. Tę część lotniskowych inwestycji przygotowuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

- W środę, 2 września, Wojewoda Podkarpacki wydał pozwolenie na budowę Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w Porcie Lotniczym "Rzeszów-Jasionka" - informuje Grzegorz Hlebowicz, rzecznik prasowy PAŻP. - Obecnie opiniujemy projekt wykonawczy. Szacowany termin ogłoszenia przetargu na budowę, to początek listopada tego roku, a rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest na rok przyszły.

Wieża kontroli lotów ma mieć 26 m wysokości i efektowny wygląd. Będzie połączona z dwukondygnacyjnym budynkiem administracyjnym. Powstaną też drogi dojazdowe, parkingi i oświetlenie terenu. Całość będzie kosztowała ponad 20 mln zł.

- Projekt jest przewidziany do dofinansowania w ramach Projektu "Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym", znajdującego się na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko -dodaje Grzegorz Hlebowicz.

Urosła hala odlotów

W tym tygodniu zostanie oddana do użytku główna hala dobudowywanej od wiosny części budynku odpraw pasażerów odlatujących. Pojawią się kawiarnie i sklepy. Przede wszystkim zwiększy się liczba stanowisk odpraw i kontroli bezpieczeństwa. Więcej będzie też bramek wyjściowych do samolotów. Gdy za kilka miesięcy pojawią się kolejne nowe połączenia z Jasionki, w hali odpraw nie będzie tłoku.

Ciasno natomiast zrobi się na płycie postojowej dla samolotów. Już teraz zdarza się, że panuje tam tłok.

- Dlatego budowa płyty jest obecnie najpilniejsza inwestycją - mówi Stanisław Halat, wiceprezes Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka". - Chcemy ją rozpocząć w przyszłym roku. W tym samym czasie planujemy rozpoczęcie budowy nowego terminalu pasażerskiego, rozbudowę stacji paliw, systemu zbiorników wodnych dla straży pożarnej, powiększenie strażnicy dla strażaków i równoległej drogi kołowania - wylicza Stanisław Halat.

Wygląda więc na to, że w przyszłym roku zapanuje w Jasionce duży ruch nie tylko pasażerów, ale i budowlańców

Źródło
http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=10210&Itemid=40
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Zapełnienie do Liverpool'u było na poziomie około 75-80% (może przez zbliżające się święto - 1.11), w każdym bądź razie miałem/mogłem mieć miejsce leżące :) (cała "trójka" wolna).
No ale na powrocie do Rzeszowa zapełnienie było około 90-95% (pewnie też przez święto).
Lot według rozkładu trwa 3h, ale w rzeczywistości max 2,5h - w obie strony startował opóźniony (około 10-15 minut), a lądował 20 min przed czasem w Liverpool'u i 30 minut prędzej w Rzeszowie (w Rzeszowie miał lądować o 20.10, a ja o 19.50 siedziałem już w samochodzie).
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
mam takie pytanko do zorientowanych, mianowicie wszedłem sobie na stronę Ryanair'a żeby zarezerwować sobie jakiś bilet na Wyspy na wiosnę przyszłego roku i wychodzi na to, ze mogę zarezerwować lot na każdy z obecnych kierunków z wyjątkiem Liverpool'u. Wiec chciałbym się dowiedzieć, czy to już jest przesądzone, ze odpadnie nam ten kierunek, czy może jeszcze nie jest zamknięta letnia "ramówka" (wiosenno-letni rozkład lotów)?
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
No, właśnie ogłosili, że wznawiają loty z Łodzi do LPL, a o Rzeszowie żadnej informacji nie podali. Dobrze by było, żeby go utrzymali, w końcu Liverpool to bastion Ryanair'a i EasyJet'a więc nie ma co liczyć na to, że z innym przewoźnikiem tam polecimy.
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Przetargu na terminal w Jasionce ciągle nie ma

I w tym roku na pewno nie zostanie już ogłoszony. Do tej pory nie jest kompletna dokumentacja na nowy terminal. - Ale na Euro 2012 będzie wybudowany - pocieszają w porcie

Dat wbicia pierwszej łopaty pod nowy terminal w Jasionce było już tyle, że nikt ich pewnie nie pamięta. Władze podrzeszowskiego lotniska podawały różne terminy na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wszystkie zostały na papierze.

Ostatnie deklaracje były takie, że przetarg na inwestycję zostanie ogłoszony w tym roku. Nie pierwszy zresztą. W ubiegłym roku trzeba było go unieważnić, bo poprzedni zarządca lotniska - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - uznał, że skala inwestycji jest za duża.

Od kilku miesięcy władzę w Jasionce ma spółka lotniskowa, której największym udziałowcem jest samorząd podkarpacki.
Władze województwa zapewniały, że powstanie taki terminal, jaki pierwotnie planowano. To spółka wzięła się na nowo za organizowanie inwestycji. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy w Jasionce ma być odprawianych 700 tys. pasażerów rocznie (obecnie ok. 350 tys.), docelowo 1,2 mln.

- I w tej sprawie nic się nie zmieniło. Bryła nowego terminalu też pozostaje niezmienna - zapewnia Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Żeby ogłosić nowy przetarg, konieczna była nowa dokumentacja techniczna. A ta do dzisiaj jest niekompletna.

- Myśleliśmy, że będziemy ją mieli w lipcu, ale dopiero trafiła ona do nas przed kilkunastoma dniami. Wymaga ona i tak uzupełnienia, między innymi w takie informacje, ile rzeczywiście ma być bramek bezpieczeństwa, przez które będą przechodzić pasażerowie - tłumaczy Nowak.

Uzupełnienie dokumentacji potrwa kilka tygodni. Dopiero potem będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę.

- Chcemy to zrobić jeszcze w tym roku. Na jego wydanie trzeba czekać parę miesięcy. Myślę, że dostaniemy je w marcu 2010 r. I dopiero wtedy ogłosimy przetarg na nowy terminal - słyszymy w Jasionce.

Kolejna data rozpoczęcia budowy to druga połowa przyszłego roku. Czy wreszcie realna? - Jednego jesteśmy pewni. Z terminalem zdążymy na Euro 2012. Do tego czasu już będzie stał - deklaruje prezes Nowak.

Koszt inwestycji też się zmienia jak w kalejdoskopie. Mówiło się, że terminal pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych, potem 100, niedługo później, że 150, aż wreszcie podawano, że nawet na 200.

- Szacujemy, że w 100 mln zł się zmieścimy - mówi dzisiaj Nowak.

W międzyczasie władze Jasionki przygotowują się do innej, również ważnej inwestycji na lotnisku - budowy płyty postojowej i drogi równoległej.

Obie mają kosztować 100 mln zł. Są one związane z 2011 r., kiedy podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w naszym kraju odbywać się będą zjazdy unijnych urzędników. Rzeszów jest na liście miast, które mogłyby przyjąć zagranicznych gości.

- Teraz 20 samolotów VIP-ów nie przyjmiemy, dlatego te inwestycje są konieczne i do 2011 r. je zrealizujemy - zapowiada Nowak.

O pieniądze podobno nie musimy się martwić. W największym unijnym programie Infrastruktura i Środowisko jest dla Jasionki zapisanych 56 mln euro. Kolejne 23 mln ma być dołożone z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Styczeń 2010
pax: 26584 (25489) + 4,3% (+ 1095)
operacje: 498 (528) - 5,68% (- 30)

Luty 2010
pax: 26106 (24950) + 4,63% (+ 1156)
operacje: 504 (478) + 5,44% (+ 26)
------------------------------------

za 2 m-ce:

pax: 52690 (50439) + 4,46% (+ 2251)
operacje: 1002 (1006) - 0,4% (- 4)
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Siedmiu chętnych do budowy płyty

Otwarto koperty z ofertami firm, które chcą wybudować na lotnisku w Jasionce płytę postojową. Jest ich siedem. - Ceny wszystkich są mniejsze niż zakładaliśmy - cieszy się kierownictwo podrzeszowskiego portu.
Oferty wpłynęły od polskich i zagranicznych firm. Jedną z ofert złożyła spółka z Grecji. - Są też oferty zagranicznych przedsiębiorstw, które mają oddziały w Polsce, jak również o budowę płyty starają się konsorcja - ujawnia "Gazecie" Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

W środę minął termin, do kiedy port przyjmował oferty firm, które chcą budować płytę postojową na lotnisku w Jasionce. To potężna inwestycja szacowana na 57 mln zł. Dzięki niej Jasionka będzie mogła przyjmować jednocześnie kilkanaście największych samolotów.
Na tym etapie nie możemy zdradzać za jaką kwotę firmy są skłonne wybudować płytę. Te oferty będą teraz analizowane. Mogę powiedzieć, że wszystkie są poniżej szacowanej przez nas kwoty, z czego się bardzo cieszymy, bo mamy w czym wybierać. Ceny są dużo, dużo niższe niż zakładaliśmy - podkreśla wiceprezes Halat.
Sam wybór wykonawcy zajmie kilka tygodni. Ale władze podrzeszowskiego portu liczą się z tym, że przegrane firmy mogą składać odwołania, co może opóźnić wejście z robotami. - Mamy nadzieję, że w pierwszym półroczu sprawa zostanie definitywnie rozstrzygnięta - słyszymy w porcie.
Wykonawca będzie miał rok na wybudowanie płyty postojowej. Oddanie inwestycji zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. To ważna data, bo w 2011 r. Polska przejmuje rezydencję w Unii Europejskiej i Rzeszów jest na liście polskich miast, które mają gościć unijnych urzędników. Jasionka musi przygotowana na przyjmowanie VIP-owskich samolotów.

Jeszcze w tym miesiącu ma być ogłoszony przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję w Jasionce, czyli nowy terminal. Jego budowa potrwa 1,5 roku, a pierwsi pasażerowie będą mogli być w nim odprawiani przed Euro 2012.
Kierownictwo portu zapewnia, że budowa terminalu również ruszy jeszcze w tym roku. Po jego wybudowaniu w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów, dwa razy więcej niż obecnie. W terminalu będą dwa rękawy, przez które podróżni od razu przejdą do samolotów. Docelowo mają być jeszcze cztery.

Obie inwestycję będą współfinansowane z unijnych funduszy. W największym programie unijnym "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 dla portu jest zapisanych 28 mln euro. Drugie tyle wyłożą udziałowcy spółki lotniskowej, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i samorząd podkarpacki.

W kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska dała zielone światło Jasionce zgadzając się na wpompowanie w rozwój portu 650 mln zł publicznych pieniędzy. W tej kwocie mieści się również 23 mln euro, które są zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym. "Finansowanie służy ogólnemu interesowi, nie powodując zakłócenia konkurencji" - uznała wtedy KE.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Unijna pomoc dla Jasionki

Blisko 16 mln zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego pójdzie na unowocześnienie portu lotniczego w Jasionce.
RPO to unijny program, z którego pieniądze są dzielone w latach 2007-13. Łącznie w tym czasie Podkarpacie na różne zadania dostanie 1,136 mld euro. Fundusze dzieli i decyduje na co je przeznaczyć urząd marszałkowski. Właśnie zdecydował o przeznaczeniu blisko 16 mln zł. na projekty dla portu lotniczego w Jasionce. Przypomnijmy, że samorząd wojewódzki jest większościowym udziałowcem Spółki Lotniczej Port Lotniczy "Rzeszów - Jasionka".

- Cieszę się, że możemy wesprzeć kolejne inwestycje, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa pasażerów portu, a tym samym rozwoju lotniska. Jestem przekonany, że dzięki tym inwestycjom lotnisko będzie jeszcze lepiej służyć wszystkim mieszkańcom i gościom odwiedzającym nasz region - mówi marszałek Zygmunt Cholewiński.

Dzięki pieniądzom z RPO port lotniczy zostanie doposażenie w nowoczesny sprzęt oraz systemy obsługi lotniskowej i pasażera. Zbudowany zostanie system zaopatrzenia lotniska w wodę dla celów ratowniczych. Przebudowany i rozbudowany zostanie budynek Lotniskowej Straży Pożarnej.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Powstanie linia kolejowa na lotnisko w Jasionce?

Rzeszowscy radni z komisji gospodarki przestrzennej chcą, by samorząd zaangażował się w powstanie linii kolejowej prowadzącej do portu lotniczego w Jasionce. - Nasze miasto może na tym tylko skorzystać - mówi Jacek Kiczek, inicjator akcji.
Chodzi o budowę ok. 5 kilometrowego odcinka torów od zmodernizowanej linii nr 71 (Ocice-Rzeszów) w rejonie Zaczernia do portu lotniczego. - Tam powstałaby stacja końcowa. Koncepcja obsługi transportem kolejowym Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka jest już gotowa. Powstała na zlecenie marszałka Podkarpacia. Chodzi teraz o to, by w ten projekt zaangażowały się oprócz władz województwa także władze miasta oraz PKP PLK - mówi Kiczek, radny PiS. Przygotował on projekt intencyjnej uchwały w tej sprawie. Projekt został zaprezentowany na ostatnim posiedzeniu komisji gospodarki przestrzennej rady miasta. - Zyskał akceptację. Radni wiedzą, że powstanie tego łącznika kolejowego przyniesie korzyści Rzeszowowi - mówi Kiczek. - Po pierwsze w interesie miasta jest rozwój lotniska i rozwój znajdującego się przy nim parku naukowo-technologiocznego. Na pewno zostanie on przyspieszony, dzięki powstaniu linii kolejowej. Inne miasta już zaangażowały się w takie projekty: Kraków, Katowice, Bydgoszcz - wylicza radny PiS. Koszt budowy kolejowego łącznika nie będzie mały. Według wstępnych szacunków zawartych w koncepcji jego budowa może pochłonąć od 80 do 120 mln zł.

Wpływ na to ma m. in. konieczność wykupu ok. 9 ha terenu oraz budowy wiaduktu drogowego.
- W moim projekcie nie chodzi jednak o to, aby to Rzeszów musiał wydawać tak duże pieniądze. Założenie jest inne. Chodzi o to, by miasto wspólnie z władzami województwa oraz władzami PLK zaangażowały się w opracowanie dokumentów m. in. raportu środowiskowego i innych, niezbędnych do wystąpienia o przyznanie środków unijnych na tę inwestycję - tłumaczy Jacek Kiczek. Każdy z podmiotów miałby wnieść 800 tys. zł na opracowanie dokumentacji. Projekt uchwały w sprawie zaangażowania się samorządu Rzeszowa w budowę odcinka linii kolejowej do portu lotniczego w Jasionce trafi na najbliższą sesję rady miasta. - Jeśli radni zadecydują, że miasto powinno się zaangażować w ten projekt, podejmiemy rozmowy z marszałkiem Podkarpacia - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Styczeń 2010
pax: 26584 (25489) + 4,3% (+ 1095)
operacje: 498 (528) - 5,68% (- 30)

Luty 2010
pax: 26106 (24950) + 4,63% (+ 1156)
operacje: 504 (478) + 5,44% (+ 26)

Marzec 2010
pax: 33530 (30907) + 8,49% (+ 2623)
operacje: 659 (596) + 10,57% (+ 63)
------------------------------------

za 3 m-ce:

pax: 86220 (81346) + 5,99% (+ 4874)
operacje: 1661 (1602) + 3,68% (+ 59)
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
jeszcze raz to samo tylko z rzeszowskiego źródła ;)
W niespełna 1,5 godziny do Gdańska

Na wakacje Jet Air, polskie regionalne linie lotnicze, uruchamiają połączenie Rzeszów-Gdańsk.
Na tej trasie samoloty będą latały od 25 czerwca do 29 sierpnia br. Połączenia będą dwa razy w tygodniu w każdy piątek i niedzielę. Bezpośredni lot z Rzeszowa do Gdańska trwa godzinę i czterdzieści minut.

Stanisław Nowak, Prezes Zarządu Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" cieszy się z zakończonych sukcesem rozmów z Jet Air. - Przekonamy się, czy sezonowa formuła tych połączeń okaże się na tyle interesująca dla pasażerów, że może warto będzie ją rozszerzyć na cały rok. Mieszkańcy Podkarpacia, jak i Pomorza, zyskują dzięki temu szybki i łatwy dostęp do miejsc, do których podróż drogą lądową od lat była długa i uciążliwa - mówi Stanisław Nowak. Zapowiada, że port wspólnie z Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim oraz rzeszowskim Urzędem Miasta nad promocją tego połączenia. Połączenia zostały tak zaplanowane, że nad morze będzie się można wybrać tylko na weekend, albo na dłuższy urlop. - Liczymy na zainteresowanie osób chcących szybko i komfortowo dostać się do nadmorskich kurortów. Do potrzeb tego rodzaju ruchu dostosowaliśmy ceny: bilety dostępne są już od 199 zł w jedną stronę w ofercie regularnej, oraz za 150 zł w taryfie olejkolej.com - informuj Krzysztof Wicherek, prezes zarządu Jet Air.

W piątki samolot z Rzeszowa będzie wylatywał o godz. 16.05, w Gdańsku będzie o 17.45. W niedziele Jet Air z Rzeszowa wylatuje o godz. 19.05, w Gdańsku będzie o 20.45. Z Gdańska w piątki samolot do Rzeszowa wylatuje o 14, a w niedziele o 17.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Kwiecień 2010
pax: 29594 (24371) + 21,43% (+ 5223)
operacje: 594 (782) - 24% (- 188)
------------------------------------

za 4 m-ce:

pax: 115814 (105717) + 9,55% (+ 10097)
operacje: 2255 (2384) - 5,41% (- 129)

i to wszystko mimo pyłu wulkanicznego :D
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Sierpień 2010
pax: 55769 (41683) + 33,79% (+ 14086)
operacje: 1456 (1027) + 41,8% (+ 429)
------------------------------------

za 8 m-cy:

pax: 314722 (255678) + 23,09% (+ 59044)
operacje: 7562 (6207) + 21,83% (+ 1355)
 
1 - 20 of 53 Posts
Top