SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 32 Posts

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
Świetna wiadomość dla regionu, 1500 miejsc pracy "nie przy taśmie" drogą nie chodzi :) Myślę, że jeśli "władze" czegoś nie zepsują Rzeszów spokojnie wygra z Rygą. Druga sprawa to ewentualna siatka połączeń Ryanaira z Jasionki po powstaniu takiej bazy. Firma jest superoszczędna, więc ewentualne przyloty/odloty samolotów na przegląd mogłyby się odbywać w ramach normalnego rozkładu lotów, a to wydaje się oznaczać przynajmniej kilka destynacji więcej :)
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
Rozbudowa to dopiero nastąpi :) Poniżej parę obrazków ze wspomnianego niżej dokumentu

Lokalizacja względem przyszłej A4 i S19


Nowy terminal - etap I


Nowy terminal - etap II
"Ewentualna" przyszła baza serwisowa - ok.1200 miejsc pracy


Cały program inwestycyjny do 2013 r obliczony jest na ok. 285 milionów złotych. Port prognozuje 1 mln pax w 2010.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
RZESZÓW. Wciąż nie wiadomo, czy azjatycka firma zdecyduje się na budowę w Jasionce bazy serwisowej dla samolotów komunikacyjnych. Rozmowy wciąż trwają.

Przypomnijmy, że Rzeszów ma szansę na uzyskanie olbrzymiej, bo wartej sto milionów dolarów, inwestycji. Singapore Tchnologies Aerospace wybuduje w Europie bazę serwisowo-remontową dla samolotów komunikacyjnych. Będą to cztery olbrzymie hangary i zaplecze techniczne. W jednym hangarze zmieszczą się trzy średniej wielkości samoloty pasażerskie. Będą w nim remontowane boeingi używane przez tanie linie lotnicze. Powstaną też trzy hangary mogące zmieścić pasażerskiego olbrzyma - jumbo jetta, czyli ponad 500-miejscowego boeinga 747. Przedsiębiorstwo będzie zatrudniało blisko 1,5 specjalistów techniki lotniczej

Gdzie powstanie ta baza? Inwestor bierze pod uwagę dwie lokalizacje, Rzeszów i Rygę. W połowie października Polska przesłała do Singapuru naszą ofertę.

- Jesteśmy w ciągłym kontakcie z Singapurem - mówi Jan Straż, dyrektor rzeszowskiego lotniska. - Wielokrotnie zwracano się do nas o podanie różnych szczegółów dotyczących możliwości inwestycyjnych w Jasionce. Moim zdaniem oznacza to, że azjatycki inwestor bardzo poważnie przymierza się do zlokalizowania bazy właśnie u nas.

- Otrzymaliśmy też zaproszenie do Singapuru na rozmowy - powiedziała nam Aleksandra Zioło, rzecznik prasowy marszałka Podkarpacia. - Będzie w nich uczestniczył pan marszałek i władze lotniska. Strona azjatycka chce, żebyśmy polecieli tam w tym tygodniu. Niestety, harmonogram zajęć pana marszałka nie pozwala na lot w najbliższych dniach. Prosimy więc Singapurczyków o przesunięcie terminu wizyty na przyszły tydzień.

Również Jan Straż nie może w tym tygodniu wybrać się w azjatycką podróż.

- W środę lecę do Londynu, a następnie do Dublina na rozmowy z kierownictwem linii lotniczych, dla których ma powstać ta baza - wyjaśnia dyrektor lotniska. - Jej lokalizacja w Rzeszowie będzie jednym z poruszanych tematów. Ponadto będę negocjował w sprawie nowych międzynarodowych połączeń lotniczych z Rzeszowa.

O tym, czy uda się pozyskać tak potrzebną Podkarpaciu inwestycję dowiemy się ostatecznie pod koniec grudnia.
Super Nowości z dnia 06_12_2005
 

·
jester
Joined
·
2,412 PostsSuper inwestycja w Jasionce? Piotr Kłeczek


Na początku przyszłego tygodnia może wyjaśnić się sprawa największej inwestycji, na którą czeka Podkarpacie. W poniedziałek dyrektor rzeszowskiego Portu Lotniczego jedzie na rozmowy do Warszawy dotyczące budowy wielkiej bazy serwisowej taniego przewoźnika RyanAir. Ale Aktualności już dziś zdobyły nieoficjalne informacje, że Irlandczycy i ich partnerzy z Singapuru już zdecydowali, gdzie zainwestują 100 milionów dolarów.

W wyścigu o inwestycję Ryanair’a niemal od początku liczyły się tylko - łotewska Ryga i Jasionka. Negocjacje trwały niemal rok, a decyzje przekładano z miesiąca na miesiąc. Te nieoficjalne informacje dotarły już do Rzeszowa. Te wciąż niepotwierdzone informacje najpierw próbowaliśmy zweryfikować w Londynie w biurze Ryanaira.
Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Ryanair
-”To są poważne negocjacje, inwestycja jest inwestycją gigantyczną i faktycznie oba miasta są mocno zaangażowane w proces negocjacyjny i nie wykluczone, że to się może jeszcze przeciągnąć.”
Co innego usłyszeliśmy jednak w dyrekcji podrzeszowskiego portu. Tu dowiedzieliśmy się, że oficjalny komunikat pojawi się w tej sprawie lada chwila.
Jan Straż, dyrektor Portu Lotniczego jasionka
-”Musimy tutaj jeszcze tych 2-3 dni wytrzymać do ogłoszenia oficjalnego stanowiska.”
A to może oznaczać, że decyzja już jest podjęta. Z naszych informacji wynika, że w poniedziałek wieczorem w Warszawie odbędą się kolejne rozmowy. Niedługo potem można spodziewać się oficjalnego komunikatu.
Artur Burak, rzecznik prasowy PPL
-”Gdyby to się potwierdziło to byłaby to doskonała wiadomość, dla wzsystkich, dla Rzeszowa i dla całego regionu Podkarpacia.”
Według ekonomisty Krzysztofa Kaszuby, odkładanie ogłoszenia decyzji to wyrafinowana gra, aby zyskać jak najwięcej.
Krzysztof Kaszuba, ekonomista
-”Zdecydowanie jest to strategia biznesowa polegająca na tym, żeby jednak osiągnąć jakieś lepsze korzyści dla siebie, dla firmy, skoro zdecydowali się, że w Europie będą, to szukają tu najlepszego wariantu, nie ulega wątpliwości, że wariant rzeszowski jest najlepszy, ale jak każda mała firma, bo to jest mała firma, chce mieć dodatkowe korzyści.”
Podobnego zdania są dyrektorzy innych polskich portów lotniczych, którzy też starali się o tę inwestycję. Ich zdaniem oferta Jasionki jest zdecydowanie lepsza od Rygi i to wcale nie ze względu na zaplecze techniczne i kadry.
Pawłowski
-”To się wpisuje w taktykę Ryana, który szuka miejsc, w którym jest mniejszy ruch, gdzie Ryan będzie dominującym, bardziej dyktuje swoje warunki, Ryan nie idzie raczej do głównych portów tylko szuka mniejszych.”
W bazie ma być serwisowana cała flota RyanAira - głównie Boeingi 737. Ale Singapore Technologies, który zbuduje tą bazę, specjalizuje się w naprawach niemal wszystkich typów odrzutowych samolotów pasażerskich i wojskowych. W innych bazach na całym świecie serwisują też Airbusy i myśliwce F-16, które niebawem wejdą na wyposażenie Polskiej Armii.

bparde
Oby się potwierdziło :cheers:
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts


Ryanair chce latać do Dublina
RZESZÓW Nowe międzynarodowe połączenia dla lotniska w Jasionce


Tanie linie lotnicze Ryanair chcą uruchomić linię z Jasionki do Dublina. Samoloty miałyby latać dwa razy w tygodniu. Marszałek Leszek Deptuła zapowiada, że połączenie może ruszyć za dwa miesiące.

Oficjalna propozycja Ryanaira wpłynęła już do Urzędu Marszałkowskiego. Tomasz Kułakowski z Ryanaira nie chciał o niej mówić, bo firma nie komentuje planów rozwojowych.

- Nowe połączenie to kolejny impuls dla rozwoju lotniska - cieszy się marszałek Leszek Deptuła.

Do Dublina jak do Londynu
Irlandia to modny kierunek dla Polaków, którzy szukają pracy na Zachodzie.

Samorządowcy liczą, że loty do Dublina będą tak samo oblegane jak do Londynu.

Liczba pasażerów w Jasionce wzrosła o 300 proc.

Na uruchomienie połączenia zgodę musi dać Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, które jest właścicielem pasa startowego i budynków na lotnisku.

- Jesteśmy otwarci. W tej sprawie prowadzone są rozmowy, ale jest za wcześnie na ujawnianie szczegółów - tłumaczy Artur Burak, rzecznik prasowy PPL.

Może do Paryża i Nowego Jorku
Urzędnicy marszałka zapowiadają, że do końca tego roku możliwe jest uruchomienie kolejnych połączeń tanich linii.

- Trwają rozmowy w sprawie lotów do Rzymu i Paryża - mówi Bolesław Bujak, pełnomocnik zarządu województwa ds. lotniska w Jasionce.

Jeśli w Jasionce powstanie nowy, większy terminal pasażerski i lotnisko zdobędzie odpowiednie certyfikaty, w 2007 r. są możliwe bezpośrednie loty do Nowego Jorku.

Bujak mówi, że są także prowadzone rozmowy w sprawie połączenia z Lwowem, ale tu na razie konkretów brak.
2 x w tygodniu trochę mało, ale dobre i to :) Mam nadzieję, że na jesieni lub na wiosnę dojdzie Rzym, a jak Ryanair zacznie latać do Madrytu dołączy i ten kierunek.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
letowniak said:
W I kwartale 2005 r. skorzystało z Lotniska 13,5 tys. pasażerów,
Natomiast w I kwartale tego roku 48,7 tys
Wzrost liczby pax o 360%!
Robi wrażenie :) Choć myślę, że w perspektywie kilku lat 1 mln pax/rok to dopiero będzie powód do zadowolenia. Jak na razie jednak terminal i baza serwisowa "w lesie".
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
O 200.000 pax/2006 będzie ciężko, bo zniknął Frakfurt Hahn, a Dublin dopiero od stycznia 2007, choć może większe obłożenie Londynu i wakacyjny szczyt pozwoli zbliżyć się do tej liczby.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
Tymon said:

Masowo wykupują bilety do Dublina

Już blisko tysiąc biletów sprzedał irlandzki przewoźnik Ryanair na połączenia Rzeszowa z Dublinem
Do stolicy Irlandii mieszkańcy Podkarpacia będą mogli latać od 24 stycznia 2007 r., dwa razy w tygodniu - w środy i piątki. Ryanair, gdy ogłaszał 8 sierpnia nowe połączenia, przez pierwszy tydzień sprzedawał bilety w cenie promocyjnej za złotówkę, bez opłat lotniskowych. - Do tej pory sprzedaliśmy na trasie Rzeszów - Dublin prawie tysiąc biletów. Zważywszy na to, że startujemy dopiero 24 stycznia, taki wynik jest rewelacyjny. Biorąc pod uwagę tylko styczeń, to bilety na trasie z Rzeszowa do Dublina sprzedają się lepiej niż na działających już połączeniach Ryanaira z Łodzi, Poznania, Krakowa i Wrocławia - poinformował Tomasz Kułakowski, dyrektor Ryanair na Europę Wschodnią i Środkową.

Od najbliższego piątku do 31 sierpnia bilety z Rzeszowa do Dublina będą kosztowały 29
Cieszy popularność tego połączenia. Mam nadzieję, że w sezonie letnim będzie już 3x/tydzień.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts


Czarne chmury nad Jasionką
Marcin Kobiałka2006-08-29, ostatnia aktualizacja 2006-08-29 20:14
Jest niemal pewne, że prace przy budowie nowego terminalu w Jasionce nie rozpoczną się w tym roku. To oznacza, że 16 mln zł przepadnie
- To dramatyczna wiadomość - komentuje Jan Tomaka, poseł PO, który wspólnie z pozostałymi parlamentarzystami z Podkarpacia na początku roku wywalczył pieniądze z budżetu państwa.

Z dobrze poinformowanych źródeł dowiedzieliśmy się, że prace przy budowie nowego terminalu w Jasionce nie rozpoczną się w tym roku. To oznacza, że 16 mln zł przepadnie. Co prawda na ukończeniu jest dokumentacja przetargowa sporządzana przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, właściciela podrzeszowskiego lotniska, ale szanse, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w 2006 r., są nikłe. Rzecznik PPPL Artur Burak przyznaje, że rozpoczęcie robót we wrześniu lub październiku to "wariant optymistyczny".

- Nie ma szans na rozpoczęcie prac w tym roku. Nawet jeśli w październiku przetarg zostałby rozstrzygnięty, to w zimie żadna ekipa budowlana nie rozpocznie robót - mówi nam jedna z wysoko postawionych osób w PPPL (nazwisko do wiadomości redakcji). Jej zdaniem ostatnie miesiące świadczą dobitnie o tym, że władzom portów w ogóle nie zależy na rozwoju lotniska w Jasionce. Nasz informator twierdzi, że przeniesienie w czerwcu do Warszawy dotychczasowego szefa podrzeszowskiego lotniska Jana Straża miało na celu głównie opóźnienie inwestycji.

- On tam został przeniesiony na siłę, tak by go odsunąć od Jasionki. Dyrektor PPPL Paweł Łatacz nie jest zwolennikiem powrotu Straża na wcześniejsze stanowisko - mówi nasz rozmówca. Od 1 września dojdzie do kolejnych zmian kadrowych w Jasionce. Obecnemu dyrektorowi Andrzejowi Winiewskiemu kończy się właśnie okres, do kiedy kieruje podrzeszowskim portem. Zgodnie z kodeksem pracy szefem ponownie powinien zostać Jan Straż. Ale Straż, zanim wróci do Jasionki, stawia warunki władzom PPL. - On chce być jednocześnie członkiem zarządu PPPL, by mieć wpływ na politykę firmy. W przeciwnym razie rozstanie się definitywnie z pracą, bo dyrektorem portu w Jasionce może być jeden dzień, a następnego zostanie zwykłym referentem - twierdzi nasz rozmówca.

Sam Straż nie chce się wypowiadać. - Jestem na urlopie. Nie mam nic do powiedzenia - mówi krótko. Zmiany personalne, a ostatnio bałagan w Ministerstwie Finansów, gdzie urzędnicy popełnili błąd dotyczący tego, kto ma dysponować budżetowymi pieniędzmi, dla wielu osób oznacza jedno. - Nici z rozwoju Podkarpacia, nici z przychodzenia do nas inwestorów. Stajemy się coraz większym zaściankiem. W czasie rozmów z dyrektorem Łataczem nie widziałam u niego zaangażowania w Jasionkę - twierdzi Elżbieta Łukacijewska, szefowa PO w regionie.

Według naszych informacji głównym powodem tego, że prace budowlane w Jasionce nie ruszą w tym roku, jest zbyt późno przygotowany projekt wykonawczy rozbudowy lotniska. Jego wykonanie PPPL zlecił dopiero w kwietniu, choć dyrektor Straż jeszcze w listopadzie 2005 r. wysyłał do portów pisma o przyspieszenie procedur. - Te pięć miesięcy zastoju o wszystkim zdecydowało. Wiosną przyszłego roku miały być uruchomione połączenia Rzeszowa z Nowym Jorkiem. To już przeszłość. To, czym się dzisiaj chwali PPPL, jest zaciemnianiem sprawy. Zbierają się czarne chmury nad Jasionką i trzeba jasno powiedzieć, że przy takim podejściu władz portów lotnisko czeka wieloletnia wegetacja - uważa nasz rozmówca.

Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego, potwierdza, że PPPL nie robi zbyt wiele, aby lotnisko w Jasionce się rozwinęło. - Powołanie przez samorząd spółki, która przejmie lotnisko, idzie jak po grudzie. Nie ma w tym naszej winy. My możemy tylko prosić, jeździć, błagać ludzi w Warszawie. W środę spotykam się z dyrektorem inwestycyjnym PPPL. To będzie rozmowa przy ścianie. Obawiam się jednak, że Jasionkę czeka podobny los jak Energetykę Podkarpacką i obszar metropolitarny, w który miał wejść Rzeszów. Wszystko wyrzucono do kosza - powiedział Deptuła.

Dobry humor zachowuje wojewoda podkarpacki Ewa Draus. - Najważniejsze, że Ministerstwo Finansów naprawiło swój błąd i pieniądze trafią do PPL. Roboty ruszą w tym roku - zapewnia. Rzecznik Artur Burak: - To jedna wielka bzdura, że opóźniamy inwestycję. Przetarg ogłosimy we wrześniu. - Kiedy poznamy nowego dyrektora portów w Jasionce? - pytamy. - Może w środę, może w czwartek - odpowiada rzecznik.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts


We wrześniu ruszy budowa nowego terminalu pasażerskiego w Jasionce - zapewnia właściciel portu
Marcin Kobiałka 2006-09-05, ostatnia aktualizacja 2006-09-05 21:00
We wtorek został rozstrzygnięty uproszczony przetarg zorganizowany przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, właściciela lotniska w Jasionce. PPL skorzystało z możliwości wyłonienia wykonawcy w uproszczonej procedurze i - jak twierdzi Artur Burak, rzecznik PPL - jest on zgodny z wewnętrznymi przepisami firmy.
Pierwszy etap inwestycji wykona rzeszowska spółka Inżynieria. Wartość kontraktu jest owiana tajemnicą, ale wiadomo, że nie może on przekroczyć 5 mln euro, bo tylko do tej kwoty można organizować przetargi w uproszczonej procedurze. PPPL odrzucił dwie inne oferty, nie zdradza jednak z jakich powodów. - Decyzja o wyborze wykonawcy jest ostateczna, pozostałe dwie firmy nie mogą się od niej odwoływać - zapewnia rzecznik Burak.

W pierwszym etapie zostaną wybudowane drogi dojazdowe do przyszłego terminalu, parking dla ponad 700 samochodów i kotłownia. - Z robotami mamy zdążyć do końca maja 2007 r. Jesteśmy przygotowani do inwestycji. W środę jadę do Warszawy podpisać kontrakt z PPL. Ekipa budowlana wejdzie na plac, jeżeli formalnie zostanie on nam oddany do dyspozycji - mówi Jerzy Żyła, prezes firmy Inżynieria.

Pozostałe pieniądze z kwoty 32 mln zł, jakie przewidziano do wydania w pierwszym etapie inwestycji, będą przeznaczone również na budowę drogi patrolowej i ogrodzenia na podrzeszowskim lotnisku. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie ich wykonawcą.

Łączny koszt budowy terminalu wyniesie 65 mln zł. Sam budynek do odprawy pasażerów ma być wznoszony w przyszłym roku. Skąd będą pochodziły pozostałe pieniądze na kontynuowanie inwestycji? - Nie jest jeszcze znany nasz przyszłoroczny budżet, ale fundusze na rozbudowę lotniska w Jasionce na pewno się znajdą - zapewnia Artur Burak. PPL liczy, że w przyszłym roku uda się zdobyć także pieniądze z budżetu państwa, podobnie jak było w br., gdy posłowie z Podkarpacia wywalczyli 16 mln zł. - Mamy nadzieję, że w 2007 r. będzie podobnie - dodaje rzecznik. Na rozbudowę portu będzie można się starać także o fundusze z unijnego programu Transport i Środowisko.

- Lotnisko w Jasionce znalazło się wśród ośmiu innych portów w Polsce, dla których zostanie podzielona kwota 350 mln euro. Podrzeszowskiemu portowi może przypaść około 300 mln zł, pod warunkiem że połowę tej kwoty będą stanowiły środki własne. Wiem, że dyrektor PPL złożył odpowiedni wniosek o przyznanie pieniędzy. Rozstrzygnięcie nastąpi najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku. Można też dostać unijne dofinansowanie nawet w 75 proc., o ile uda nam się powołać spółkę, która przejmie lotnisko. Jest to realne na przełomie grudnia i stycznia - twierdzi Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego. Nie ukrywa zadowolenia z rozstrzygniętego przetargu przez PPL na pierwszy etap budowy terminalu.

- Ale media i nasze działania zdopingowały porty do szybkich decyzji - mówi marszałek.

Nowy szef portu lotniczego w Jasionce Wiesław Mardosz zapewnia, że będą kontynuowane rozmowy z władzami Polskich Linii Lotniczych LOT na temat uruchomienia już od wiosny przyszłego roku bezpośrednich połączeń Rzeszowa z Nowym Jorkiem. - Negocjowane będą również warunki z innymi tanimi przewoźnikami, nie tylko z Ryanairem, którzy chcą wejść do Jasionki z nowymi połączeniami do krajów europejskich. Nazw przewoźników i państw nie mogę zdradzać. Ważne, że udało się rozstrzygnąć kwestie inwestycyjne - powiedział Mardosz.

Przypomnijmy, że od 24 stycznia Ryanair uruchamia połączenia Rzeszowa z irlandzkim Dublinem.
Dobre wieści. A z tym Nowym Jorkiem to zobaczymy jak to będzie...
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
^ Wejście Norwegian do Rzeszowa na kilka tras to byłoby coś. Pokazali już w innych polskich miastach, że nie żartują. Choć jestem sceptyczny co do powodzenia wszystkich kierunków - Rzym, Madryt, Dublin - ok, ale już wypełnienie samolotów na kierunki skandynawskie mogłoby sprawić trochę problemów.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
PPL ogłosi przetarg publiczny jedynie na przygotowanie budynku do poziomu zerowego. Za 20 mln zł, które w tym roku Porty przeznaczyły na budowę terminala, uda się wybudować jedynie fundamenty i piwnice.
Na fundamentach Odloty w piwnicach Przyloty :nuts:
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
Jednej rzeczy nie rozumiem: jeżeli Ryanair się z interesu w Rzeszowie wycofał i zostali singapurczycy w grze to po kiego diabła leci do Dublina :wtf: , chyba powinien Singapur odwiedzić :nuts:

Drogi Marszałku jeśli to czytasz (nie jestem z Teneryfy :lol: ) to pozdrawiam.


Oto artykuł źródłowy bazy serwisowej BIS:
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601080&sid=aB8izM1n6Kbo&refer=asia


Poleci, zgodzi się na dopłatę za reklamę na Dublin, a bazy jak nie było tak nie będzie. Żartuję, niech leci może postraszy Irlandczyków, że Singapurczycy już prawie wbijają pierwszą łopatę :lol:
 
1 - 20 of 32 Posts
Top