Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 81 Posts

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
^^ zdjęcie z artykułu
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Nowy terminal w Jasionce. W maju 2012 będzie gotowy

Gdy robotnicy Skanski uwijali się przy budowie nowego terminalu w Jasionce, dziesięciu VIP-ów wbijało w poniedziałek łopatę pod rozpoczęcie inwestycji. - Za każdym razem widzę u was postęp - zachwalał wiceminister infrastruktury.

Władysław Ortyl (senator PiS) przyjechał do Jasionki na rozpoczęcie budowy...
- To symbol, na który czekaliśmy od 2006 roku - cieszył się Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej "Rzeszów-Jasionka". Nowak przywołał rok 2006 nieprzypadkowo. To wtedy wydano pozwolenie na budowę nowego terminalu. Od tamtej pory trwało powołanie samorządowej spółki, która docelowo miała zrealizować inwestycję. Przed długi czas było tylko pod górkę, a wszystkiemu towarzyszyły liczne zmiany dyrektorów, a nikt nie potrafił precyzyjnie powiedzieć, kiedy ruszy budowa terminalu.

Wreszcie w tym roku udało się ogłosić przetarg na inwestycję, który wygrała firma Skanska. Terminal wybuduje za około 100 mln. Umowę ze Skanską podpisano miesiąc temu. W poniedziałek oficjalnie oddano jej plac budowy, choć roboty zaczęły się kilka tygodni temu.

Na uroczystość wbicia pierwszej łopaty przyjechał Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury. Był również Zygmunt Cholewiński (PiS), marszałek podkarpacki, wojewoda Mirosław Karapyta, przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (tworzą spółkę lotniskową z samorządem wojewódzkim), a także podkarpaccy parlamentarzyści: Zbigniew Rynasiewicz, Jan Tomaka (obaj PO) i Władysław Ortyl (senator PiS).

- Dzisiaj jestem szczęśliwym człowiekiem - mówił marszałek Cholewiński. I podkreślał, że na efekty budowy terminalu trzeba jeszcze poczekać. - Gdy lotnisko rocznie będzie obsługiwało 500 tys. pasażerów, potem milion i dwa miliony - marzy się Cholewińskiemu. W poprzednim roku przez Jasionkę przewinęło się prawie 400 tys. osób. Nowy terminal umożliwi odprawę nawet 2 mln pasażerów rocznie.

Goście przemawiali w hali odlotowej lotniska, w której posadzono również pracowników Skanski, którzy przyszli w czyściutkich pomarańczowych kamizelkach. - Marszałek powiedział, że jest szczęśliwy. W przyrodzie potrzebna jest równowaga. W tej sytuacji ktoś musi być mniej szczęśliwy. I tak się właśnie dzisiaj czuję. Lubuskie, z którego pochodzę, nie dorobi się tak szybko takiej inwestycji - chwalił Podkarpacie wiceminister Piotr Styczeń.

Potem "Gazecie" mówił, że z Warszawy do Rzeszowa w ciągu ostatnich pięciu lat leciał trzy razy. - I za każdym razem widzę na waszym lotnisku postęp. Teraz, gdy leciałem, ten postęp widać już z góry - mówił nam Styczeń. Zaznaczał, że Podkarpacie wreszcie doczeka się dobrej komunikacji, bo - oprócz lotniska - w naszym województwie zostały już podpisane umowy na cały odcinek autostrady A4. - Sieciowe myślenie o komunikacji to podstawa rozwoju - dodawał wiceminister infrastruktury.

Stwierdził też, że na otwarcie terminalu w 2012 r. przyjedzie sam szef Ministerstwa Infrastruktury, Cezary Grabarczyk. Pod warunkiem, że PO w przyszłym roku wygra wybory parlamentarne. - To byłoby dobre dla kontynuacji przemian gospodarczych w Polsce - uważa Styczeń.

Wojewoda Mirosław Karapyta dorzucił, że nowy terminal będzie oknem na świat dla Podkarpacia.

- Ten wysiłek nie zostanie zmarnowany - zapewniał natomiast poseł Zbigniew Rynasiewicz.

Kierownictwo Skanski obiecuje, że w maju 2012 roku, jeszcze przed Euro 2012, terminal będzie gotowy. - Zostanie wybudowany z najnowocześniejszych materiałów - mówi Zenon Bugno, szef rzeszowskiego oddziału Skanski. Po oficjalnej części goście przeszli na plac budowy, założyli kaski i kamizelki. Dziesięć osób zeszło po specjalnie zbitych drewnianych schodach do dziesięciu łopat, którymi symbolicznie przesypano ziemię. - Dla mnie ważne jest ukończenie budowy płyty postojowej na przyszły tok - mówi wojewoda Karapyta.

Płyta jest potrzebna, by Rzeszów przyjmował za rok unijnych dyplomatów, gdy Polska przejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Płytę postojową, dzięki której na lotnisku będzie mogło wylądować nawet 20 VIP-owskich samolotów, także buduje Skanska.

Ale o płycie rozmawiano niewiele, liczyła się budowa terminalu. - Będziemy mieć więcej połączeń i komfort dla pasażerów się polepszy - twierdzi prezes Stanisław Nowak.

Marszałek Cholewiński ma też nadzieję, że w 2012. r. wstęgę do otwarcia nowego terminalu będzie przecinał marszałek z Prawa i Sprawiedliwości.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
wszytsko zalezy ile polączeń zdoła uchwycic lublin, a o modlin to bym się raczej nie martwił po wybudowaniu autostrady to raczej Balice mogą podebrac pasażerów, ale moze tez być odwrotnie ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Lotnisko w Jasionce: nowe trasy w sezonie zimowym
Rejsy do Gdańska via Katowice, do Warszawy oraz do Manchesteru - to nowe połączenia, jakie w rozpoczętym sezonie zimowym oferowane są z lotniska w podrzeszowskiej Jasionce.

Jak poinformował szef marketingu spółki lotniskowej "Rzeszów-Jasionka" Łukasz Sikora, nowością w siatce połączeń z Rzeszowa będą rejsy do Gdańska via Katowice oraz połączenie z Warszawą. - Obie trasy od połowy listopada oferować będzie OLT-Jetair. Do tych trzech miast latać będzie można codziennie od poniedziałku do piątku - dodał.

Kolejnym nowym kierunkiem jest Manchester, pierwszy lot do tego miasta odbył się w miniony piątek. Przewoźnikiem, który uruchomił to połączenie jest Ryanair. Loty odbywać się będą w poniedziałki i piątki


Sikora podkreślił, że już od końca września Eurolot otworzył nowe połączenie do Szczecina. - To najdłuższa lotnicza trasa w Polsce. Podróż do Szczecina skraca się do 1 godz. 45 minut, czyli trwa dziesięciokrotnie krócej niż pociągiem czy samochodem. Loty na tej trasie odbywają się w piątki i niedziele - podkreślił.

Zdaniem Sikory, absolutnym hitem tej zimy ma szanse stać się czarterowe połączenie z Egiptem, które od 29 grudnia uruchamia Itaka. - W zaledwie parę godzin, bezpośrednio z Rzeszowa będzie można przemieścić się z zimowej scenerii na pełne słońca piaszczyste plaże Hurghady. Wyloty będą odbywać się w każdy czwartek - dodał.

W czasie sezonu zimowego zawieszone będzie natomiast połączenie do Barcelony-Girony. - Przewoźnik, firma Ryanair deklaruje, że loty zostaną wznowione w marcu wraz z początkiem sezonu letniego. Zgodnie z informacjami przewoźnika połączenie do Frankfurtu-Hahn zostanie także zawieszone od początku grudnia br. - zaznaczył Sikora.

Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce od kilku lat jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Ubiegły rok zakończył się prawie 20-procentowym wzrostem liczby obsłużonych pasażerów (454 tys.). W tym roku władze portu szacują, że obsłużonych zostanie ponad pół mln pasażerów.

Z Jasionki można polecieć m.in. do Frankfurtu-Hahn, Manchesteru, Szczecina, Londynu, Bristolu, Birmingham, East Midlands oraz Dublina. Lotnisko obsługuje również codzienne połączenia z Warszawą oraz z Frankfurtem, a także loty czarterowe do Egiptu, Grecji, Turcji i Tunezji.
ŹRÓDŁO ONET
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
JASIONKA NIE ZWALNIA TEMPA - 37-PROCENTOWY WZROST LICZBY PASAŻERÓW!
Dokładnie 36,6 procent – o tyle wzrósł ruch pasażerski na lotnisku Rzeszów-Jasionka w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. W porównaniu miesięcznym luty 2012 prezentuje się równie okazale – ponad 33 tys. odprawionych podróżnych w porównaniu z 24 tysiącami w lutym zeszłego roku oznacza skok o ponad 34 procent w relacji miesiąc do miesiąca. – Mroźna zima przyniosła nam pozytywne wiadomości, a rosnące statystyki niezwykle nas cieszą. Wzrost, jaki notujemy obecnie jest również przekonującym dowodem na to, że nasze inwestycje w infrastrukturę, a szczególnie nowy terminal pasażerski, mają swoje uzasadnienie, bowiem obecny poziom ruchu pasażerskiego zbliża nas do granicznych możliwości przepustowych – podkreśla Stanisław Nowak, prezes zarządu spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” sp. z o.o.

Szef lotniska dodaje też, że już niebawem, w kwietniu, Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” czekają ważne wydarzenia. – Otwarcie terminala, tak długo wyczekiwanego przez mieszkańców regionu i pasażerów korzystających z lotniska, będzie uroczystością o adekwatnej randze i poziomie – oznajmił prezes Nowak. Jak poinformował, oficjalne uroczystości z udziałem władz krajowych, samorządowych, a także przedstawicieli linii lotniczych, touroperatorów oraz najważniejszych firm współpracujących z lotniskiem, zaplanowane zostały na 17 kwietnia. – Natomiast 20 i 21 kwietnia to czas otwarcia dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia i nie tylko, ponieważ wraz z marszałkiem województwa i prezydentem Rzeszowa zaprosimy wszystkich chętnych na koncert i imprezę na rzeszowskim Rynku, a w sobotę 21 kwietnia – do Jasionki na Dzień Otwarty na nowym terminalu z licznymi atrakcjami i niespodziankami.
ŹRÓDŁO
Jak nic pozytywna wiadomość.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Bo nie lubią uprawiać propagandy sukcesu ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Ciekawe czy w takim układzie uda się przekroczyć liczbę obsłużonych 500k pax w tym roku
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
^^ Odpowiedź znajdziesz w temacie Inwestycji lotniskowych w Jasionce...
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
W tym przypadku to chyba na obniżenie cen, wiekszy wpływ miało upadłe OTL niż szacowny Pan Ferenc.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
^^ tutaj jednak wszystko rozbije się o siatkę połączeń, bo jeżeli jedno lotnisko będzie miał kilka ciekawszych połączeń w porównaniu do drugiego to przejechanie tych 250km nie będzie problemem. Tak to juz jest, że w większości przypadków ludzie jednak latają w miejsca do jakich chcą, a nie tam gdzie akurat oferuje im to lotnisko wielkości Jasionki czy Świdnika.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Wizz testuje samoloty w RZE? Jeśli tak to szkoda, że nie korzystają z niego, w wiekszym zakresie, czyli przewóz pax-ów.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Merytorycznie, rozmawiajmy merytorycznie...
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Chyba mnie coś ominęło, od kiedy z RZE można latać do Oslo Rygge.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Ciekawe, czy ten wzrost to efekty tylko zeszłorocznych przekierowań czy jednak RZE mocno idzie w górę.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
Panowie chyba już czas ze sceny zejść z tym OT.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
No jeśli pojawi się nowy przewoźnik regularny to była by rewelacja, ale jakoś wydaje mi się, że Eurolot może poszerzyć swoje oferowanie.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
^^ czyli mamy wzrost o jakieś 0,95%

Osobiście miałem nadzieję, że przeskoczy 70k paxów, no ale może jeszcze w sierpniu się uda przebić ta liczbę.
 

·
Registered
Joined
·
1,788 Posts
^^ jeśli wejdzie... bo na razie to całe 4U to opera mydlana.
 
1 - 20 of 81 Posts
Top