SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 47 Posts

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
[Rzeszów] Rzeszów- Nowy Jork?

W przyszłym roku do Nowego Jorku?

Małgorzata Bujara 31-03-2006 , ostatnia aktualizacja 31-03-2006 20:27

Władze portu lotniczego w Jasionce i wojewoda Ewa Draus chcą, by w przyszłym roku uruchomione zostało połączenie lotnicze do Stanów Zjednoczonych. Rzecznik LOT-u: Rozważamy to

W urzędzie wojewódzkim kilka dni temu spotkali się przedstawiciele LOT-u, wojewoda i dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Rozmowy dotyczyły możliwości uruchomienia połączenia atlantyckiego ze stolicy Podkarpacia. Najbardziej prawdopodobnym celem ma być Nowy Jork.

- To wstępny etap rozmów. Inicjatywa spotkania i tematu wyszła od pani wojewody i dyrekcji portu. Uważamy, że uruchomienie połączenia lotniczego z Rzeszowa do USA jest jak najbardziej zasadne. Po pierwsze, wynika ze specyfiki Podkarpacia, gdzie niemal każdy ma kogoś z rodziny w Stanach. Po drugie, z naszego bliskiego sąsiedztwa z Ukrainą. Podkreślaliśmy, że także pasażerowie zza naszej wschodniej granicy mogliby korzystać z tych połączeń - mówi Ewa Leniart, dyrektor gabinetu wojewody podkarpackiego.

Jerzy Winiarski, szef sprzedaży dla Polski wschodniej w LOT: - Podkarpacie, obok Podhala i Podlasia, to zagłębie ruchu atlantyckiego, a Rzeszowszczyzna jest tu niewątpliwie liderem. Myślę, że w szczycie sezonu nie będzie problemów z zapewnieniem klientów na co najmniej dwa rejsy w tygodniu.

To, czy przewoźnikowi będzie się to opłacać, zdecyduje, czy takie połączenie ma w ogóle szanse na otwarcie: - Pomysł uruchomienia lotów z Rzeszowa do USA jest rozważany - mówi Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy LOT. Ale podkreśla, że jest to uzależnione od kilku spraw. M.in. od: * przystosowania portu lotniczego do obsługi zwiększonej liczby pasażerów, * wyników badań marketingowych, które wykażą czy znajdzie się odpowiednia liczba chętnych do takich podróży, i czy będzie to opłacalne, * od dostępności sprzętu lotniczego LOT-u.

- Według mnie, ze znalezieniem podróżnych nie będzie na Podkarpaciu żadnego problemu. Ze statystyk, które znam, wynika, że około 30 proc. pasażerów atlantyckich to mieszkańcy właśnie naszego regionu - mówi Jan Straż, dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. - Staramy się o to, by połączenie do Nowego Jorku ruszyło w czerwcu przyszłego roku. Dlaczego Nowy Jork, a nie Chicago? Bo to częstszy cel podróży mieszkańców Podkarpacia. Do Chicago częściej jeżdżą mieszkańcy Podhala - tłumaczy dyrektor Straż.
------
źródło: gazeta.pl
link: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3251629.html
------
Nie mamy dostępu do morza więc może lotnisko się do czegoś przyda:)
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Terminal w tym roku?


RZESZÓW. Niebawem w Jasionce ruszy budowa nowego terminala pasażerskiego

Jeszcze w tym roku powołana zostanie spółka, która będzie zarządzać lotniskiem w podrzeszowskiej Jasionce. Ruszyć ma także budowa nowego terminala pasażerskiego. Takie obietnice złożyli w piątek przedstawiciele Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze.

Zapowiedzi padły w czasie prezentacji certyfikatu bezpieczeństwa, które dostało lotnisko. Pierwszy etap budowy terminala mógłby zacząć się we wrześniu, po zakończeniu procedur przetargowych.
Najpierw wodociąg
- W ramach pierwszego etapu byłaby budowana infrastruktura techniczna, która jest niezbędna do funkcjonowania terminalu. Chodzi m.in. o sieć wodociągową, kotłownię, parking na 700 samochodów, drogi dojazdowe. Prace powinny się zakończyć do czerwca 2007r. - mówi Adam Robaczyński z PPL.

Budowa samego budynku terminala mogłaby się zacząć w przyszłym roku. Także w 2007r. ma ruszyć budowa płyty postojowej dla samolotów. Docelowo ma ona mieć 80 tys. m.kw. powierzchni.
Plan ambitny, ale możliwy
Piotr Szymański z PPL zapowiedział także, że do końca września powinien być gotowy plan finansowy spółki, która ma zarządzać lotniskiem. Jej głównymi udziałowcami mają być PPL i samorząd województwa. - To bardzo ambitny plan, ale powołanie tej spółki jeszcze w tym roku jest możliwe. Żeby tak się stało potrzebna jest zgoda Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Skarbu Państwa - mówi Szymański.

Spółka mogłaby się ubiegać o pieniądze na rozwój lotniska w Unii Europejskiej.

------
źródło: GC Nowiny
link: www.gcnowiny.pl
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Bratysława walczy o Ryanaira

JASIONKA Odbiorą nam inwestycję wartą 100 mln dolarów?

Stolica Słowacji może próbować przejąć budowę bazy serwisowej Ryanaira, która mogłaby powstać na lotnisku w Jasionce - dowiedziały się Nowiny.

Informacje na temat zakusów Słowaków, dotarły do nas z kilku źródeł. Oficjalnie nikt nie chce tego potwierdzić. Poseł Stanisław Ożóg z PiS zapewnia wręcz, że nie ma takiej oferty. Jego zdaniem decyzja w sprawie lokalizacji bazy zapadnie jeszcze w lipcu, a na dziś jest tylko wybór między stolicą Łotwy i Jasionką.

Tak czy inaczej jest się, o co bić, bo w bazie, którą na potrzeby Ryanaira chce budować firma Singapur Technology Aerospace ma pracować 1250 osób. Inwestycja jest warta 100 mln dolarów.

- Ta sprawa jest delikatna, dlatego nie będę niczego komentował - mówi marszałek Leszek Deptuła.

Oferta Jasionki ma charakter narodowej oferty Polski. Inwestycję pilotuje Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych. Jej pracownicy nie komentują żadnych inwestycji, które są w toku.
--------
źródło: GC Nowiny
link: www.gcnowiny.pl
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
300 000 000 PLN na lotnisko:)

Na Podkarpacie w latach 2007-2013 trafi 1 mld 117,5 mln euro. Na jednego mieszkańca naszego regionu przypadnie 532,6 euro. Pod tym względem jesteśmy trzecim województwem w Polsce, które najbardziej skorzysta na unijnych funduszach
(...)
Na co chcemy wydać pieniądze?

- rozbudowa lotniska w Jasionce (300 mln zł)
---
źródło: gazeta.pl
link: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3521947.html
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
startuje terminal


Wykonawca może wchodzić do Jasionki
km
2006-09-10, ostatnia aktualizacja 2006-09-10 17:53
Plac pod pierwszy etap budowy nowego terminalu pasażerskiego w Jasionce został przekazany wykonawcy


Przetarg kilka dni temu wygrała rzeszowska firma Inżynieria. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które jest właścicielem lotniska w Jasionce, zastosowało uproszczone procedury, by wykonawcę wybrać w ekspresowym tempie. Wartość inwestycji pierwszego etapu wynosi około 5 mln euro. Najpierw ruszy budowa dróg dojazdowych do przyszłego terminalu, parkingu dla kilkuset samochód, mediów oraz kotłowni. Roboty mają być zakończone do maja przyszłego roku. W międzyczasie budowana będzie droga patrolowa i ogrodzenie lotniska. Inwestycja pochłonie łącznie 32 mln zł.

- Pierwsze roboty najprawdopodobniej rozpoczną się 15 września. Plac budowy musi zostać wcześniej zabezpieczony. Obecność ekipy budowlanej nie zakłóci ruchu pasażerskiego na lotnisku. Nie powinno być też żadnych kłopotów z dojazdem do portu - zapewnia jego dyrektor Wiesław Mardosz.

Nowy terminal ma kosztować 65 mln zł. Jeszcze nie wiadomo, z jakich źródeł będzie finansowany następny etap inwestycji. Jest szansa na unijne pieniądze. Lotnisko w Jasionce znalazło się w grupie ośmiu portów w Polsce, które mogą liczyć na fundusze z UE. Do podziału jest 350 mln euro. Podrzeszowskie lotnisko mogłoby otrzymać nawet 300 mln zł, pod warunkiem, że połowę zapewni PPL. W przypadku powołania spółki przez samorząd podkarpacki, która zamierza przejąć lotnisko, inwestycje w Jasionce mogłyby być sfinansowane z unijnej kasy w 75 proc. Spółka ma powstać na przełomie grudnia i stycznia. Obecnie tworzony jest jej biznesplan.
źródło: gazeta.pl
--
czy topic o terminalu jest też w wieściach z budowy lub zapowiedziach? nie wiem czy terminalowi należy się osobny temat, po za tym nie chcę dublować wątków.
a tak na koniec to :cheers:
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Z Rzeszowa polecisz prosto do Ameryki

Z Rzeszowa polecisz prosto do Ameryki

Rzeszów dołącza do nie byle jakiej elity: będzie trzecim po Warszawie i Krakowie miastem, z którego będzie można latać do USA. Pierwszy samolot PLL LOT do Nowego Jorku z Jasionki może odlecieć już na początku czerwca - pisze DZIENNIK.

"<Dże-dżów>? <Rze-rzów>? Jak to się pisze?! Może pani przeliterować?" – prosi z nutą przerażenia w głosie Liz Liliany, rzeczniczka lotniska Keneddy’ego w Nowym Jorku, kiedy pytamy ją, czy pracownicy portu już ćwiczą zapowiadanie lotów z Rzeszowa. "Litery r i z oznaczają <ż>? To śmieszne. A <u> pisze się jak <o>, tylko z kreską? Bardzo trudne. Nie wiem, czy nauczymy się to dobrze wymawiać" – martwi się Liz.

Amerykanie muszą zdążyć do 3 czerwca, bo właśnie na ten dzień planowany jest pierwszy lot. 250 pasażerów do Nowego Jorku zabierze Boeing 737. Rzeszowianie triumfują. Radości nie kryje Ewa Draus, wojewoda podkarpacki: "To dla nas ogromna szansa!" – cieszy się. Do tej pory z Jasionki startowały jedynie samoloty do Warszawy i Londynu. Wiesław Mardosz, dyrektor lotniska, przyznaje, że Rzeszowem już interesują się kolejni przewoźnicy. W najbliższych tygodniach zostaną uruchomione loty do Dublina. W planach są rejsy do Paryża, Rzymu i Madrytu. I władze lotniska, i samorządowcy liczą również na połączenie ze Lwowem. Do 2008 roku ma tam powstać nowy terminal, o Jasionkę już walczą firmy zajmujące się obsługą pasażerów. Szykuje się też wielka wojna o pasażerów, bo Rzeszów mierzy wysoko: chce zabrać część klienteli krakowskim Balicom, zamierza walczyć o Słowaków i Ukraińców i pasażerów z Lubelszczyzny. "U nas nigdy nie ma mgły, droga jest lepsza niż do Krakowa, mamy drugi co do długości pas startowy w kraju, możemy świadczyć usługi cargo" – wylicza jednym tchem atuty portu jego dyrektor Wiesław Mardosz.

Badanie rynku pokazało, że chętnych na loty za ocean na Podkarpacku nie zabraknie. "Tu każdy ma jakąś rodzinę albo znajomych w Ameryce" – potwierdza Mardosz. Wielu rzeszowian lata do USA co najmniej raz w roku. Tak jak Jacek Czapka, grafik z podrzeszowskich Ropczyc. "Tylko w zeszłym roku byłem w Ameryce cztery razy" – mówi. "Mam tam bliskich, ale załatwiam też sprawy biznesowe. Teraz latam z Warszawy, a to za każdym razem oznacza stratę co najmniej sześciu godzin" - mówi.

Loty transatlantyckie to nie tylko nobilitacja dla portu, ale i dla całego regionu. Ewa Draus nie kryje: "To przełom. Pokonaliśmy barierę, która do tej pory była nie do przejścia. Przestaniemy być zapomnianym województwem na peryferiach" – mówi.

Zdaniem Draus uruchomienie lotów do Ameryki zmienia wszystko. "Z miejsca ruszą wszystkie inwestycje, przy lotnisku mają przecinać się drogi A4 i S19, w jego okolicach powstaje już park technologiczny, rozbudowujemy bazę cargo" – wylicza. "A poza tym już zastanawiamy się, jak promować nasz region w USA. To przecież raj dla turystów. Mamy nie tylko dziewicze, unikalne przyrodniczo tereny, ale też perełki dziedzictwa kulturowego, chociażby drewniane cerkwie".
http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=28061

-

bardzo ładne zdjęcie :lol: z Rzeszowa oprócz tancerzy w ludowych strojach będą latać bieszczadzkie wilki, niedźwiedzie oraz jelenie i sarny.
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Od środy latamy do Dublina

Ryanair otwiera kolejne połączenie lotnicze. Wczoraj na pierwszy lot z Jasionki do Dublina był tylko jeden wolny bilet.

Ryanair na trasie Rzeszów - Dublin chce rocznie przewozić 30 tys. pasażerów.

Uruchomienie nowego połączenia lotniczego z Irlandią może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Na pierwszy rejs z Dublina do Rzeszowa zarezerwowano już ponad 140 biletów.

Kilka najbliższych lotów ma już niemal komplet pasażerów. Na ostatni przed świętami Wielkanocnymi lot z Dublina do Rzeszowa nie ma już wolnych miejsc. Za bilet na 28 lutego trzeba zapłacić prawie 170 zł. Na pierwsze dni lutego cena biletu przekracza 400 zł.

Specjalne autobusy

Samoloty do Irlandii będą latały w środy i piątki. Trasę będą obsługiwały boeingi 737 - 800. Zabierają na pokład 189 pasażerów. Z Jasionki samoloty wystartują o 21.20, w Dublinie będą o 23.30. Z Irlandii samolot wystartuje o 16.50, do Jasionki przyleci o 20.55.

W środę kursy rozpocznie również specjalna lina autobusowa MPK. - Autobus zabierze pasażerów z dworca w Rzeszowie - mówi Wiesław Pomianek, dyrektor MPK. Rozkład kursów dostosowaliśmy do przylotów i odlotów samolotów.

A może Rzym?

Jutro na lotnisku w Jasionce gościł będzie Tomasz Kułakowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanair w Europie Wschodniej. Być może poznamy kolejne połączenia, które planuje uruchomić irlandzki przewoźnik.

Ryanair wciąż nie podjął decyzji w sprawie lotów do Liverpoolu. Nieoficjalnie mówi się, że Irlandczycy są również zainteresowani rejami z Rzeszowa do europejskich stolic. Najczęściej wymieniany jest Rzym i Paryż.

Artur Zacharzewski
http://gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070123/RZESZOW/70122036
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
będzie strajk? Na lotnisku kwasy :/

Pracownicy rzeszowskiego lotniska są zaniepokojeni lekceważącym, ich zdaniem, traktowaniem Portu Lotniczego Rzeszów przez
warszawską dyrekcję Portów LotniczychPracownicy rzeszowskiego portu lotniczego są zdeterminowani i rozważają wręcz rozpoczęcie akcji protestacyjnej. Nie widzą już
innego wyjścia. Nie odnoszą skutku oficjalne ponaglenia i prośby o realizację zakupów zaplanowanych w budżecie przedsiębiorstwa.
Warszawska dyrekcjia Portów Lotniczych w przygotowaniach do obsługi transatlantyckich samolotów jest wyjątkowo opieszała.

W Jasionce nie ma naziemnego wyposażenia do obsługi transatlantyckich samolotów boeing 767. Od ponad roku zaplanowane są zakupy
schodów dla pasażerów, podnośnika do załadunku kontenerów, cysterny do tankowania tego samolotu i specjalistycznego samochodu
pożarniczego. Nie szkoli się również ludzi w obsłudze transatlantyka, a bez tego można zapomnieć o rozpoczęciu lotów z Jasionki do
Nowego Jorku.

Najważniejsze podnośniki

- Nie ma żadnego problemu - uspokaja Artur Burak, rzecznik prasowy Portów Lotniczych. - Najistotniejszym sprzętem do obsługi
transatlantyckich boeingów są podnośniki do załadunku kontenerów. Są one dostępne na rynku i w każdej chwili można je kupić. W
razie opóźnienia w dostawie, zostaną do Jasionki przywiezione z Warszawy i na pewno będą na czas.

Utracą pracę?

Podobno w kuluarach mówi się, że szefostwo Portów Lotniczych chce do Jasionki przysłać z Warszawy nie tylko sprzęt, ale i ludzi do
jego obsługi. Krótko mówiąc, naziemną obsługą samolotów w Jasionce zajęłaby się spółka WAS (Warsaw Airport Serwis). Takiego
rozwiązania obawiają się jednak pracownicy rzeszowskiego portu. Mogłoby to spowodować utratę miejsc pracy dla części pracowników
rzeszowskiego oraz wzrost kosztów obsługi na rzeszowskim lotnisku i w konsekwencji podniesienie opłat lotniskowych. Spadłoby wtedy
zainteresowanie zagranicznych linii lotniczych uruchamianiem międzynarodowych połączeń z Rzeszowa.

Stop dla terminala?

Najważniejszym jednak ograniczeniem w rozwoju latania z Jasionki w świat, jest brak odpowiedniego budynku odpraw pasażerskich. Od
września trwa budowa parkingów wokół przyszłego terminala i przyłączy mediów. Na właściwą budowę nie przygotowano nawet przetargu,
mimo że kompletna dokumentacja projektowa jest gotowa od pięciu miesięcy.

- Przetarg na kolejny etap budowy terminala w Jasionce zostanie ogłoszony w lutym - wyjaśnia Artur Burak. - W kwietniu wykonawca
powinien wejść na plac budowy.

A jeżeli protesty przegranych wydłużą procedurę przetargową o kilka miesięcy? Wtedy budowa w tym roku może się w ogóle nie
rozpocząć. Nie byłoby tego zagrożenia, gdyby przetarg był już rozstrzygnięty. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby to zrobić. Komu
zależy na hamowaniu rozwoju rzeszowskiego lotniska?

Polityka wielka, czy mała?

Tomasz Kułakowski, odpowiedzialny w Ryanair za marketing w krajach Europy Środkowej, poinformował ostatnio, że irlandzki
przewoźnik uruchomi wkrótce nowe połączenia z Warszawy i z Krakowa. Dlaczego nie z Rzeszowa? Na to pytanie nie uzyskaliśmy
przekonującej odpowiedzi. Samoloty z Jasionki na wyspy brytyjskie latają bowiem wypełnione niemal do ostatniego miejsca, a bilety
sprzedają się jak przysłowiowe gorące bułeczki.

Odpowiedź jednak jest. Usłyszeliśmy, jak w kuluarach Tomasz Kułakowski powiedział: - Nie uruchomimy żadnych nowych połączeń z
Rzeszowa dopóki nie zmieni się klimat polityczny wokół waszego lotniska.

I to zdanie ujawnia tajemnicę problemów rzeszowskiego portu lotniczego.

KRZYSZTOF ROKOSZ

Super Nowości z dnia 29_01_2007
K.. M..ć
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Jasionka gotowa w 2009

Porty Lotnicze zbudują nowy terminal w Rzeszowie
W najbliższych tygodniach zakończone zostaną prace nad planem finansowym budowy nowego terminalu w porcie lotniczym Rzeszów - Jasionka - poinformował rzecznik prasowy przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, Artur Burak.

Od 3 czerwca Rzeszów będzie trzecim lotniskiem w Polsce, po Warszawie i Krakowie, które będzie miało bezpośrednie połączenie lotnicze ze Stanami Zjednoczonymi.

"Plan budowy terminala będzie uwzględniał wszystkie dostępne źródła finansowania inwestycji, w tym środki budżetowe, będące w dyspozycji wojewody podkarpackiego i ministerstwa rozwoju regionalnego, środki pomocowe Unii Europejskiej oraz środki budżetowe Portów Lotniczych" - powiedział Burak.

Dodał, że jeszcze w tym roku "zostanie ogłoszony jeden lub dwa przetargi na budowę całego terminalu". Budowa ma być zakończona w połowie 2009 r.

Według rzecznika, Porty Lotnicze od kilku lat inwestują w rzeszowskie lotnisko.

W 2005 r. zakończyła się rozbudowa drogi startowej. Obecnie liczy ona 3200 m i jest drugą pod względem długości w Polsce. W konsekwencji w Rzeszowie mogą być bez przeszkód przyjmowane duże samoloty komunikacyjne, w tym również Boeingi B 747 - zauważył.

Z kolei we wrześniu 2006 r. został podpisany kontrakt o wartości blisko 20 mln zł na budowę infrastruktury okołoterminalowej. Prace zostaną zakończone w maju. W tym roku kosztem 6,2 mln zł będzie zbudowana również nowa droga patrolowa, zaś do końca maja zakończona zostanie budowa nowego ogrodzenia.

"W czerwcu zostanie też wydane pozwolenie na budowę nowej płyty postojowej o łącznej powierzchni 64,7 tys. m kw. Inwestycja zostanie sfinansowana w całości ze środków budżetowych PPL" - podkreślił Burak.

Przypomniał, że uruchomienie stałych połączeń z Rzeszowa do Stanów Zjednoczonych było inicjatywą Portów Lotniczych.

"Loty z Rzeszowa do Nowego Jorku mogą się stać atrakcyjną ofertą nie tylko dla mieszkańców województwa podkarpackiego, ale również dla obywateli Słowacji i Ukrainy" - powiedział.

"Ponadto spodziewamy się, że bezpośrednie rejsy do Stanów Zjednoczonych mogą skłonić kolejne linie lotnicze do uruchomienia nowych połączeń z Rzeszowa, a to powinno poprawić pozycję konkurencyjną Jasionki w tej części Europy. Nowym impulsem zachęcającym do uruchomienia kolejnych połączeń z Rzeszowa może być również decyzja UEFA o powierzeniu Polsce i Ukrainie
organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku" - zaznaczył Artur Burak.

Obecnie, oprócz stałych rejsów krajowych na linii Rzeszów - Warszawa - Rzeszów, lotnisko w Jasionce obsługuje także loty do Dublina i Londynu.

(pap)
http://tanielatanie.net/aktualnosci.php?id=1,24,3324
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Wydaje mi się, że to raczej metoda nacisku na tańsze koszty na lotnisku. Nie sądzę aby przewoźnik rezygnował z wszystkich połączeń (raczej rentownych) w Rzeszowie a szczególnie Krakowie.
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Loty do Frankfurtu już w kwietniu
Marcin Kobiałka 2009-02-13, ostatnia aktualizacja 2009-02-13 18:01:12.0

Od 27 kwietnia z Rzeszowa będziemy latać do niemieckiego Frankfurtu. Połączenie uruchamia niemiecka Lufthansa. Czy tym razem rejsy na tej trasie zostaną na dłużej?
(...)
Teraz połączenie uruchamia Lufthansa, największy niemiecki przewoźnik, światowy potentat w branży lotniczej. - Z Rzeszowa będziemy latać od 27 kwietnia pięć razy w tygodniu - od poniedziałku do piątku - mówi Klaus Gorny, rzecznik Lufthansy.

Z Rzeszowa samoloty będą odlatywały o godz. 13.55. Podróż ma trwać 1 godz. 50 min. Z Frankfurtu do stolicy Podkarpacia pasażerowie będą odlatywać o godz. 11.30.

Dlaczego przewoźnik wybrał akurat tę trasę? - Bo pasażerowie będą mieli dogodne połączenie z innymi krajami. Zapewni ono szybką i wygodną podróż do wielu miast na całej kuli ziemskiej: Bostonu, Chicago, Nowego Jorku, San Francisco, Waszyngtonu, Toronto, Bombaju, Hongkongu, Pekinu, Shanghai czy Osaki. A w Europie do Londynu, Brukseli, Manchesteru, Monachium, Paryża, Wiednia - wylicza Gorny.

Ale nie tylko to zdecydowało. - Jesteśmy dumni, że możemy umacniać naszą pozycję na polskim rynku i włączyć Rzeszów do naszej globalnej siatki połączeń. Duży wpływ na tę decyzję miała ocena inwestycyjna Rzeszowa i jego znaczenie jako ośrodka przemysłu lotniczego - podkreśla Maria Kowalewska, dyrektor generalny Lufthansy w Polsce.

Samoloty będą lądować na lotnisku Frankfurt International Airport. Szybkie dotarcie do miasta gwarantują autostrady oraz lokalne i dalekobieżne pociągi. Na trasie Rzeszów - Frankfurt będą latać samoloty typu Canadair Regional Jet 700, które na pokład zabierają 68 pasażerów w klasach biznesowej i ekonomicznej. - Szacujemy, że między Rzeszowem a Frankfurtem będzie tygodniowo podróżowało ok. 700 osób - kontynuuje rzecznik Lufthansy.

Cena biletów w obie strony zaczyna się od 399 zł brutto. Bilety już można rezerwować na stronie lufthansa.pl.

Władze podrzeszowskiego lotniska są przekonane, że połączenie tym razem przetrwa. - W Jasionce powstaje fabryka niemieckiej firmy MTU. To daje gwarancję, że m.in. tamtejsi specjaliści będą często korzystać z tych rejsów. Widać to już było na przykładzie rejsów czarterowych - twierdzi Uchman.

Lufthansa zapowiada, że na połączeniu Rzeszów - Frankfurt się nie skończy. Od pewnego czasu mówi się, że niemiecki przewoźnik jest zainteresowany także połączeniem Rzeszów - Monachium. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Lufthansa to trzeci przewoźnik w porcie w Jasionce. Irlandzki Ryanair lata do Londynu, Birmingham, Bristolu i Dublina, a LOT do Warszawy. W czerwcu wznawia on bezpośrednie połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku.

Marcin Kobiałka
http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,6275515,Loty_do_Frankfurtu_juz_w_kwietniu.html

Po długiej przerwie, zacząłem czytać newsy o Jasionce, bo przez pewien okres powodowały u mnie zdenerwowanie.
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
UEFA wpisało port lotniczy w Jasionce na listę rezerwową lotnisk, jako lotnisko zapasowe dla portu lotniczego we Lwowie. Chodzi o obsługę ruchu pasażerskiego w okresie mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Stało się tak, dlatego, że UEFA obawia się, iż Lwów nie zdąży w porę wykonać prac modernizacyjnych na swoim lotnisku.
GC Nowiny

A to ciekawe. Jaki jest zatem realny termin wybudowania nowego terminalu?
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Na wiosnę 2010 roku wzrośnie liczba połączeń lotniczych z Jasionki

Prawdziwy wędkarz nie przepuści okazji łowienia ryb w Norwegii. W maju rozpoczyna się sezon połowu szczupaków. Wtedy będzie już można polecieć do Oslo bezpośrednim samolotem z Rzeszowa. - Norwegian nie będzie jedynym przewoźnikiem, który w przyszłym roku zacznie latać z Jasionki - zapewnia Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa podkarpackiego.

Co najmniej trzy, a może nawet pięć razy w tygodniu będą latały samoloty z Rzeszowa do stolicy Norwegii. Taką informację uzyskaliśmy na razie nieoficjalnie z Norwegian Air Shuttle Polska, polskiego przedstawicielstwa norweskich tanich linii lotniczych. Połączenie Oslo - Rzeszów - Oslo ma obsługiwać właśnie Norwegian.

Tanie linie, tanie bilety

Jak na tanie linie przystało, ceny biletów na loty Norwegianem są dostępne dla każdej kieszeni. W dodatku norweskie linie często organizują atrakcyjne promocje. Właśnie teraz, do 15 października, można za 99 zł kupić bilet do Kopenhagi, a za 129 do Oslo, Bergen lub Stavanger. Ta promocja jest dostępna przy odlotach z Krakowa lub Warszawy. Na wiosnę przyszłego roku za taką cenę będzie można polecieć również z Rzeszowa.

Wizz Air uruchomi trzy połączenia

Aż 21 rejsów tygodniowo z Jasionki, na trzy europejskie lotniska, będą od kwietnia obsługiwały węgierskie linie lotnicze Wizz Air. Wczoraj napomknął o tym marszałek województwa podkarpackiego.

- Z dużym europejskim przewoźnikiem są prowadzone rozmowy na temat nowych połączeń lotniczych z Jasionki - powiedział Zygmunt Cholewińskie w czasie konferencji prasowej u Wojewody Podkarpackiego. - Będą to tanie linie lotnicze.

Fora internetowe odwiedzane przez sympatyków lotnictwa aż tętnią od informacji o przymiarkach węgierskiego Wizz Air do latania z Jasionki. Airbus A320 z charakterystycznym malowaniem wielokrotnie gościł w Jasionce i piloci w praktyce zapoznawali się z procedurami lądowania na rzeszowskim lotnisku.

- Przedstawiciele Portu Lotniczego “Rzeszów-Jasionka” w ostatnich tygodniach zintensyfikowali rozmowy z kilkoma przewoźnikami lotniczymi, w tym z Wizz Air - Łukasz Sikora, szef marketingu rzeszowskiego lotniska, potwierdza oświadczenie Zygmunta Cholewińskiego. - Z uwagi jednak na niezwykle delikatną materię rozmów, a w szczególności trwający niebywale trudny okres w odniesieniu do ekonomiki rynku lotniczego, na tym etapie rozmów nie możemy ujawnić żadnych dodatkowych szczegółów.

Super Nowości
(MSS, nie obraź się :D)

:cheers: Cieszę się szczególnie z Wizz Air'a, który wg mnie jest najbardziej cywilizowanym low-costem.
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
Nie mogą doczekać się nowego terminalu :D Brakuje Kato i Gdańska na mapie destynacji. Jest trochę lepiej ale nie cierpię aktualnego logo portu, jest strasznie mdłe.
 
1 - 20 of 47 Posts
Top