SkyscraperCity Forum banner
1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
34 Posts
Nie bedzie bazy serwisowej Ryanaira w Rzeszowie...

Jak donosi serwis 'Tanie Latanie'; "[...]Zmieniają się też plany co do utworzenia bazy serwisowej (Rzeszów) i
nocowania samolotów (Kraków) Ryanair. Linia zamierza stworzyć jedno wielkie
centrum w Łodzi i mniejszą bazę w Szczecinie."

http://tanielatanie.net/aktualnosci.php?id=1,21,1147

Jednak sa rowniez dobre wiesci dla lotniska w Rzeszowie otoz "SkyEurope rozważa uruchomienie połączeń na trasie: Kraków - Szczecin - Rzeszów - Szczecin - Kraków."

oraz

"Centralwings. Linie mimo, że bez prezesa, zapowiedziały jak najszybsze uruchomienie połączeń między Krakowem a Warszawą i Gdańskiem oraz Rzeszowem a Poznaniem."

źródło: http://tanielatanie.net

a także: "W urzędzie wojewódzkim kilka dni temu spotkali się przedstawiciele LOT-u, wojewoda i dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Rozmowy dotyczyły możliwości uruchomienia połączenia atlantyckiego ze stolicy Podkarpacia. Najbardziej prawdopodobnym celem ma być Nowy Jork."

źródło: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3251629.html
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts
To byl chyba jednak prima aprilisowy zart redakcji tanielatanie.net. Coz dalem sie nabrac heh :eek:hno:
Mam nadzieje ze z Ryanairem bedzie wszystko dobrze! :) I kurcze moglby w koncu otworzyc jakies nowe polaczenia z Rzeszowa!!!
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts
[Rzeszów] Wszystko o lotnisku w Jasionce, inwestycje, nowe polaczenia.

Jest kilka watkow na forum dotyczace lotniska w Rzeszowie moze wpisujmy wszystko pod jednym tematem, zeby informacje byly jasne i przejrzyste :)Zaprosimy Boeinga
RZESZÓW Czy mamy szansę na amerykańską inwestycję?
Po naszej piątkowej, nieoficjalnej informacji, że firma Boeing chce wybudować w Polsce centrum szkolenia dla pilotów i szuka odpowiedniego miasta, władze Rzeszowa zamierzają zaprosić amerykańską firmę do rozmów.


- Na razie nikt z Boeinga z nami się nie kontaktował, ale sami chcemy przygotować ofertę podkreślającą atuty miasta. Zaprosimy Amerykanów do rozmów - mówi Marcin Stopa, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

- To byłaby wspaniała wiadomość. Myślę, że mamy sporo atutów. Przede wszystkim Politechnikę, która kształci pilotów, lotnisko oraz Dolinę Lotniczą, która jest już rozpoznawalna w świecie. Jeżeli miałoby dojść do tej inwestycji, to należałoby zrobić wszystko, aby znalazła się ona właśnie u nas - mówi Marek Darecki, prezes rzeszowskiej WSK.

Z naszych informacji wynika, że Boeing rozpoczął już rozmowy z władzami Poznania. Jak nam się udało ustalić, w grę mogą wchodzić jeszcze Kraków i Rzeszów. Na razie jednak nikt nie chce nam oficjalnie potwierdzić tych informacji. Inwestycja miałaby kosztować ponad 100 mln zł.
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


Z Jasionki do USA
RZESZÓW. Nowe połączenia na lotnisku
Być może od czerwca 2007r. z lotniska w Jasionce będzie można latać bezpośrednio do USA.


O tej sprawie rozmawiali w ub. tygodniu wojewoda Ewa Draus, przedstawiciele PPL LOT z Warszawy i Jan Straż, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce.

- To wstępne rozmowy, które miały zainteresować LOT uruchomieniem takich rejsów - tłumaczy Ewa Leniart, dyrektor gabinetu wojewody.

Leniart dodaje, że jeśli loty będą, nie będzie kłopotów z pasażerami, bo wielu mieszkańców regionu ma rodziny w USA.Nie wiadomo dokładnie do którego miasta w USA miałyby latać samoloty z Jasionki. Brane są pod uwagę miasta, w których mieszka dużo Polaków m.in. Nowy Jork.
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


Będziemy latać do Liverpoolu
RZESZÓW, JASIONKA. Ryanair uruchomi wkrótce dwa nowe międzynarodowe połączenia lotnicze

Ryanair chce latać z Jasionki nie tylko do Dublina, ale także do Liverpoolu. Marszałek Leszek Deptuła uważa, że nowe trasy mogłyby zostać uruchomione już od września.

O tym, że irlandzkie linie lotnicze chcą otworzyć połączenie z Jasionki do Dublina pisaliśmy w połowie czerwca. Samoloty miałyby latać do Irlandii dwa razy w tygodniu. Teraz okazuje się, że oferta obejmuje także dwa loty tygodniowo do Liverpoolu.

- Z badań marketingowych Ryanaira wynika, że to byłby dobry kierunek - mówi Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowe połączenia to więcej pasażerów
Połączenie byłoby atrakcyjne, bo do pracy w Anglii jeździ mnóstwo Polaków, także z Podkarpacia. Dziś z Jasionki mogą polecieć tylko do Londynu. Nowe połączenia oznaczają także rozwój lotniska.

Tym bardziej, że dzięki lotom do Londynu liczba pasażerów w Jasionce wzrosła o 300 proc.

Marszałek Leszek Deptuła mówi, że odpisał już na propozycję Ryanaira.

- Jesteśmy zainteresowani tym pomysłem. Jako samorząd bylibyśmy gotowi na te loty nawet od września - mówi Deptuła.

PPL nie stawia przeszkód
Aby było to możliwe, zgodę na nowe połączenia musi dać jeszcze Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, które jest właścicielem pasa startowego na lotnisku. Rozmowy, które prowadzą obecnie z Ryanairem dotyczą uzgodnień dotyczących organizacji pracy na lotnisku.

Wszystko przez to, że w Jasionce jest mały terminal pasażerski, a wszystkie odprawy ludzi muszą być zgodne z procedurami.

Artur Burak, rzecznik prasowy PPL mówi, że przedsiębiorstwo jest gotowe do obsługi nowych połączeń.

- I taką informację przekazaliśmy Ryanairowi. Są tam również wskazane pory, które naszym zdaniem byłyby najlepsze na takie loty - dodaje Burak.

Do 2013 r. na inwestycje na lotnisku w Jasionce ma zostać wydanych ok. 300 mln zł (mają to być m.in. terminal pasażerski warty 51,5 mln zł, płyta postojowa dla samolotów za 39 mln zł i linia kolejowa od dworca PKP do lotniska za 15 mln zł). Dużą część pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej.

Władze województwa ciągle czekają też na decyzję, czy w Jasionce będzie baza serwisowa dla samolotów, którą chcą wybudować firma Singapur Technology Aerospace i Ryanair. W bazie miałoby pracować 1250 osób. Inwestycja jest warta 100 mln dolarów. Konkurentem Jasionki jest Ryga.http://gcnowiny.pl/
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


We wrześniu rozpocznie się budowa portu lotniczego w Jasionce

Będą pieniądze, będzie terminal

W najbliższych dniach Ministerstwo Finansów przekaże do resortu transportu środki na budowę nowego budynku odpraw pasażerów na rzeszowskim lotnisku - nieoficjalnie dowiedziały się Super Nowości. Warszawska dyrekcja Portów Lotniczych (PPL) planuje rozpoczęcie budowy w pierwszej połowie września.
Jak już informowaliśmy, w połowie lipca Porty Lotnicze otrzymały projekt wykonawczy pierwszego etapu budowy terminala pasażerskiego na lotnisku w Jasionce. Natychmiast rozpoczęto prace nad przygotowaniem przetargu na wykonawcę budowy.

- Trwają prace przy sporządzaniu specyfikacji przetargowej - powiedział Super Nowościom Adam Robaczyński z PPL. - Przygotowujemy się do tego, żeby we wrześniu podpisać umowę z wykonawcą i przekazać mu plac budowy.

Warunkiem zawarcia umowy na budowę terminala jest wpłynięcie na konto PPL-u pieniędzy na ten cel. W tegorocznej ustawie budżetowej przeznaczono 16 mln zł na rozbudowę i modernizację rzeszowskiego lotniska. Zapis jest jednak nieprecyzyjny i nie wiadomo było, kto ma tymi pieniędzmi dysponować

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prawne problemy zostały pozytywnie rozstrzygnięte i w najbliższych dniach zostanie podjęta formalna decyzja o przekazaniu budżetowych pieniędzy do Ministerstwa Transportu. Stamtąd trafią one na konto Portów Lotniczych.

Najpierw infrastruktura

W tym roku zostaną wykonane wszystkie prace ziemne, czyli przyłącza instalacji, drogi dojazdowe, parkingi itp. Wznoszeniu budynku terminala rozpocznie się wiosną. Zakłada się, że budowa potrwa około roku.

Nowe połączenia

Oddanie do użytku nowego terminala jest konieczne do zwiększenia liczby międzynarodowych połączeń lotniczych z Rzeszowa. W obecnej, ciasnej hali odpraw możliwe jest obsłużenie jeszcze najwyżej dwóch, trzech rejsów dziennie.

Tę rezerwę chce wykorzystać Leszek Deptuła, marszałek Podkarpacia. Bardzo zaawansowane są rozmowy w sprawie uruchomienia rejsów do Dublina i Liverpoolu. Marszałek chciałby, aby samoloty na tych trasach zaczęły latać już we wrześniu.

Ten termin wydaje się jednak mało realny. Są natomiast szanse na otwarcie tych połączeń 29 października. W tym dniu Ryanair, który będzie latał na tych trasach, wprowadza nowy rozkład lotów. Ustaliliśmy, że w pracach nad siatką połączeń zaplanowano rejsy na trasach Rzeszów - Dublin i Rzeszów - Liverpool, do każdego z tych miast po dwa razy w tygodniu.

KRZYSZTOF ROKOSZ

Super Nowości z dnia 04_08_2006
http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=c.txt
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


Ryanair uruchamia połączenia lotnicze z Dublinem

Przez najbliższy tydzień będzie można kupić za złotówkę bilety na loty do końca lutego 2007 r.
Do Rzeszowa przyleciała w środę Caroline Baldwin, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ryanair. Ogłosiła, że od 24 stycznia irlandzki przewoźnik uruchamia połączenia Rzeszowa z Dublinem. Ryanair szacuje, że w pierwszym roku ze stolicy województwa podkarpackiego do Dublina przewiezie około 30 tysięcy pasażerów. - To są dane bardzo ostrożne. Średnie obłożenie w naszych samolotach wynosi 84 proc., a w przypadku lotów z Rzeszowa do Dublina zakładamy, że będzie to 75 proc. - mówi Caroline Baldwin.

Dlaczego Ryanair wybrał Rzeszów? Baldwin twierdzi, że zdecydowały o tym głównie względy finansowe, bo Ryanair uruchamia z Dublina następnych dwanaście połączeń do krajów europejskich i kupił trzy nowe samoloty Boeing 737. - Rzeszów jest dla nas bardzo atrakcyjnym miastem, dlatego zdecydowaliśmy się na taki krok - mówiła Caroline Baldwin. Do Dublina i z powrotem będzie można latać dwa razy w tygodniu - w środy i piątki. Wylot z Rzeszowa zaplanowany jest na godz. 21.20, z Dublina - o godz. 16.50. Podróż trwa niecałe dwie godziny.

- W Dublinie jest tylko jedno lotnisko. Po wyjściu z samolotu w ciągu trzydziestu minut będzie można dojechać autobusem do centrum miasta - podkreślała Baldwin. Od dzisiaj do przyszłej środy włącznie bilety do Dublina są w promocyjnej cenie - kosztują złotówkę, bez podatków i opłat lotniskowych. Natomiast z Dublina do Rzeszowa bilet w promocji kosztuje 1 euro. Potem średnia cena ma wynosić 41 euro. Bilety można rezerwować na stronie www.ryanair.com.

Ryanair wierzy w sukces połączeń Rzeszów - Dublin, ale zapewne nie na taką skalę jak z Londynem, gdzie od października ubiegłego roku przewiózł ponad 95 tys. pasażerów, a wcześniej szacował, że może być to najwyżej 40 tys.

Podczas konferencji dziennikarze pytali, czy irlandzki przewoźnik uruchomi kolejne połączenia z Rzeszowem. Ostatnio mówiło się o angielskim Liverpoolu. - W październiku wprowadzamy nowy rozkład, nie będzie w nim połączenia Rzeszowa z Liverpoolem. Być może w kwietniu 2007, kiedy podsumujemy rok finansowy - stwierdziła Boldwin. - A Rzym, Glasgow, Barcelona? - dopytywaliśmy. - Na razie nie wchodzą w grę - odpowiadała szefowa marketingu w Ryainar.

Caroline Baldwin mówiła też, że wciąż nie zapadła decyzja o budowie bazy serwisowej Ryanaira. O tę inwestycję walczy Rzeszów i łotewska Ryga. - Rzeszów wciąż jest brany pod uwagę.

W konferencji brał udział także marszałek województwa podkarpackiego Leszek Deptuła. Ogłosił, że w końcu Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, właściciel portu w Jasionce, mogą przeznaczyć 16 mln zł z budżetu państwa na inwestycje w podrzeszowskim porcie. W tym roku rozpoczną się prace przy budowie dróg dojazdowych do lotniska i parkingu. Deptuła zapewniał, że naprzód posuwają się sprawy związane z powołaniem przez samorząd spółki, która będzie zarządzać lotniskiem. - Jako spółka możemy się starać o unijne pieniądze. Do podziału jest 600 mln zł. Można dostać 75 proc. dofinansowania inwestycji - mówił marszałek.

Na konferencji nie było przedstawicieli PPL-u. Daniel Kozdęba, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która prowadziła negocjacje z Ryanairem, mówił: - Spokojnie, Podkarpacie się nie wyludni. Jeżeli my nie umożliwimy ludziom dogodnych wyjazdów, będą jeździli z Krakowa. Jestem przekonany, że mieszkańcy wrócą do Rzeszowa. Tu mają przecież rodziny.

Po oficjalnej części delegacja urzędu marszałkowskiego zaprosiła Caroline Baldwin na obiad. Gościom podawano łososia z kremem tuńczykowym i grillowane mięso.
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts

Masowo wykupują bilety do Dublina

Już blisko tysiąc biletów sprzedał irlandzki przewoźnik Ryanair na połączenia Rzeszowa z Dublinem
Do stolicy Irlandii mieszkańcy Podkarpacia będą mogli latać od 24 stycznia 2007 r., dwa razy w tygodniu - w środy i piątki. Ryanair, gdy ogłaszał 8 sierpnia nowe połączenia, przez pierwszy tydzień sprzedawał bilety w cenie promocyjnej za złotówkę, bez opłat lotniskowych. - Do tej pory sprzedaliśmy na trasie Rzeszów - Dublin prawie tysiąc biletów. Zważywszy na to, że startujemy dopiero 24 stycznia, taki wynik jest rewelacyjny. Biorąc pod uwagę tylko styczeń, to bilety na trasie z Rzeszowa do Dublina sprzedają się lepiej niż na działających już połączeniach Ryanaira z Łodzi, Poznania, Krakowa i Wrocławia - poinformował Tomasz Kułakowski, dyrektor Ryanair na Europę Wschodnią i Środkową.

Od najbliższego piątku do 31 sierpnia bilety z Rzeszowa do Dublina będą kosztowały 29
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


PODKARPACIE. Wkrótce z rzeszowskiego lotniska będzie można latać naprawdę daleko

Z Jasionki w szeroki świat

Rzym, Madryt, Oslo, Sztokholm, a nawet Nowy Jork, to miasta do których już niedługo będzie można polecieć wprost z rzeszowskiego lotniska. Trwają poufne rozmowy handlowe z wieloma liniami lotniczymi. Zaczyna się budowa nowego portu lotniczego.

Najbardziej zaawansowane są pertraktacje z NorwegianAir, skandynawskimi tanimi liniami lotniczymi. Jest szansa na to, że w Jasionce będzie stacjonował nowy samolot tych linii. Rzeszów będzie bazą, z której NorwegianAir będą latały do kilku europejskich lotnisk. Do których? To jest właśnie przedmiotem rozmów władz portu z Norwegami.

Analizy rynkowe pokazują, że Do Rzymu, Madrytu i Dublina codziennie chciałoby z Jasionki lecieć około 200 pasażerów. Podobnym zainteresowaniem cieszą się kierunki północne, Oslo i Sztokholm.

- Rynek podkarpacki ma bardzo duży potencjał - uważa Artur Burak, rzecznik prasowy Portów Lotniczych. - Dlatego na rozwój rzeszowskiego lotniska zwracamy szczególną uwagę.

Budowa się rozpoczyna

Jak już informowaliśmy, w minioną środę wieczorem dyrekcja PPL-u podpisała z Inżynierią Rzeszów umowę na wykonanie pierwszego etapu budowy nowego terminala pasażerskiego w Jasionce. W piątek przekazano wykonawcy plac budowy. Dziś rozpocznie się przywożenie na lotnisko sprzętu niezbędnego do budowy. Pod koniec tygodnia budowlańcy przystąpią do pracy.

Za ocean

Bardzo wielu mieszkańców Podkarpacia lata do Stanów Zjednoczonych. Analiza rynku potwierdza, że samoloty z Jasionki do Nowego Jorku latałyby pełne. Władze lotniska powracają więc do przerwanych rozmów z LOT-em w tej sprawie. Nowy zarząd polskich linii lotniczych wydaje się przychylny uruchomieniu transatlantyckiemu połączenia z Rzeszowa.

Lataniem do Ameryki zainteresowani są też inni przewoźnicy. Rozmowy w tej sprawie prowadzi się wielotorowo. Są więc duże szanse na to, że w połowie przyszłego roku zaczną latać bezpośrednie samoloty z Jasioniki do Nowego Jorku.

KRZYSZTOF ROKOSZ

Super Nowości z dnia 11_09_2006

http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=e.txt
 
1 - 12 of 12 Posts
Top