Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 941 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Zagrożony rozwój lotniska

Niewielkie są szanse na rozpoczęcie w tym roku budowy nowoczesnego terminala pasażerskiego na rzeszowskim lotnisku. Budowa bazy serwisowej dla samolotów komunikacyjnych również staje pod coraz większym znakiem zapytania. Kto hamuje rozwój lotniska w Jasionce?

Warszawska dyrekcja Portów Lotniczych przez pięć miesięcy wstrzymywała budowę terminala pasażerskiego na rzeszowskim lotnisku. Teraz zabraknie czasu na rozpoczęcie inwestycji w tym roku i wykorzystanie 16 mln zł przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa.

Trudno zdążyć

W zeszłym roku wykonano projekt budowlany terminala i wystąpiono o pozwolenie na budowę.

- W listopadzie, po zatwierdzeniu budżetu Portów Lotniczych na rok obecny, wystąpiłem o zgodę na zlecenie sporządzenia projektu wykonawczego - powiedział wówczas Jan Straż, dyrektor rzeszowskiego portu lotniczego.

Właśnie wtedy, 15 listopada, Zbigniew Lesiecki, naczelny dyrektor całego przedsiębiorstwa, został zawieszony w pełnieniu obowiązków. Nowego dyrektora powołano dopiero 1 stycznia 2006 r. Został nim Paweł Łatacz. Aż do kwietnia zwlekał on z decyzją o zleceniu prac projektowych.

Opracowanie projektu wykonawczego i przygotowanie dokumentacji do przetargu zajmie pół roku. Najwcześniej pod koniec listopada będzie więc można podpisać umowę z wykonawcą. Nie ma szans, żeby w grudniu budowlańcy wykonali prace za 16 mln zł. Skoro tegoroczne pieniądze nie zostaną wykorzystane, to sejm nie przydzieli środków na przyszły rok.

Singapur się oddala

Były szanse na to, że azjatycka firma Singapore Technolgies Aerospace wybuduje w Rzeszowie bazę serwisowo-remontową dla samolotów komunikacyjnych. Do jesieni zeszłego roku starania o tę inwestycję koordynował dyrektor rzeszowskiego lotniska i władze samorządowe Podkarpacia. Obecnie robią to Ministerstwo Transportu i Budownictwa oraz Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że próbuje się odwieść azjatyckiego inwestora od budowania bazy w Rzeszowie. Proponuje mu się okolice Katowic lub Warszawy. Te lokalizacje były już jednak rozpatrywane przez Singapurczyków i we wstępnej fazie odpadły. Przy obecnym stanowisku polskiego rządu azjatyckie miliony dolarów trafią najprawdopodobniej na Łotwę.

KRZYSZTOF ROKOSZ
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Nadal nie ma decyzji w sprawie budowy terminalu
Gazeta Wyborcza
Marcin Kobiałka 28-05-2006 , ostatnia aktualizacja 28-05-2006 19:21

Szumnie zapowiadana budowa jeszcze w tym roku nowego terminalu pasażerskiego na lotnisku w Jasionce może się okazać niespełnionym marzeniem. Okazuje się, że wciąż nie ma porozumienia między właścicielem lotniska, posłami i władzami wojewódzkimi.
W minionym tygodniu dyrektor portu lotniczego w Jasionce Jan Straż podczas dyskusji w naszej redakcji na temat rozwoju podrzeszowskiego lotniska ogłosił: - Budowa nowego terminalu rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Straż powoływał się na wtorkową decyzję delegatów Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze - właściciela lotniska. Mówił, że zarząd PPL-u został zobowiązany do natychmiastowego uruchomienia procedur związanych z budową terminalu.

W czwartek zareagował rzecznik PPL-u Artur Burak: - Wypowiedzi pana Straża były co najmniej nieścisłe. W uchwale jest tylko zapis o tym, by zarząd przygotował plan finansowania budowy terminalu. Nie ma w niej słowa "natychmiast".

Czy więc dyrektor portu wyszedł przed orkiestrę? - Niech pan sobie sam odpowie na to pytanie - rzecznik odmawia udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. Burak twierdzi, że budowa nowego terminalu w tym roku stoi pod znakiem zapytania, bo na rozstrzygnięcie procedur przetargowych i wykonawczych może zabraknąć czasu. PPL za opóźnienia obarcza dyrektora Straża.

- Projekt budowlany nowego terminalu był gotowy już w maju 2005 r., a dyrektor dopiero w listopadzie zwrócił się do nas, żebyśmy zlecili firmie wykonanie projektu wykonawczego - mówi rzecznik Burak. Na odpowiedź dyrektora Straża nie możemy liczyć, ma już zakaz wypowiadania się w tej sprawie.

Z naszych informacji wynika, że w listopadzie poszło pismo do dyrekcji PPL-u, żeby wybrano firmę realizującą projekt wykonawczy. PPL dopiero w kwietniu zleciły wykonanie projektu. Przez pięć miesięcy nie zrobiły nic. Pozwolenie na budowę terminalu było w marcu. Nasi rozmówcy twierdzą, że do tego czasu także projekt wykonawczy mógł być gotowy i po miesiącu można było ogłosić przetarg. Rzecznik Burak odpowiada: - Nie mogliśmy zlecić projektu wykonawczego, zanim nie było pozwolenia na budowę. Nasza firma zostałaby wtedy oskarżona o niegospodarność.

PPL twierdzą, że dodatkową trudnością jest to, że przyznane z budżetu państwa 16 mln zł to pieniądze wirtualne, bo nie wiadomo, kto ma nimi dysponować. Poza tym parlamentarzyści nie określili, na jaki konkretny cel mają być wydane. - Jest tylko zapis, że na rozbudowę lotniska, a nie na budowę terminalu - dodaje Artur Burak.

Uczestnicy naszej środowej debaty mówili, że PPL ewidentnie grają na zwłokę. Porty wydały 1,5 mln zł na dotychczasową dokumentację na budowę terminalu, a teraz chcą temat odłożyć na półkę. Hamują rozwój lotniska w Jasionce, by Rzeszów nie mógł uruchomić kolejnych międzynarodowych połączeń, a przede wszystkim - wiosną 2007 r. - połączeń transatlantyckich, bo ograniczyłoby to liczbę pasażerów na Okęciu. - Przewoźnicy są gotowi inwestować w Rzeszów, pod warunkiem że będzie rozpoczęta budowa terminalu - twierdzili zgodnie.

PPL mają inny pomysł na wykorzystanie 16 mln zł. Chcą za nie wybudować płytę postojową, płytę do odladzania samolotów oraz ogrodzenie lotniska. - Nie potrafię zrozumieć tych, którzy twierdzą, że terminal jest najpilniejszy. Gdzie będą stawały kolejne samoloty? A co z pasażerami? Mają przez kartoflisko się przedzierać, żeby wyjść z lotniska? - pyta rzecznik Burak.

Te argumenty uczestnicy debaty uznali za niedorzeczne i dowodzące złej woli PPL. Wskazali, że na lotnisku są dwa rezerwowe tereny, na których samoloty mogą przejściowo stawać do czasu zakończenia budowy terminalu. A po pasażerów może podjeżdżać autobus. Poza tym PPL nawet nie rozpoczęły jakiejkolwiek procedury, żeby budować płytę postojową, co trwa około roku. Terminal jest ważniejszy, bo do jesieni przyszłego roku lotnisko musi spełniać warunki traktatu z Schengen - przekonywali nasi rozmówcy.

Podkarpaccy parlamentarzyści mówią o konieczności utworzenia przez samorząd podkarpacki spółki, która przejmie lotnisko. Spółka będzie się mogła starać wtedy o unijne pieniądze, nawet kilkadziesiąt milionów euro. - Nie wiem, dlaczego spółka nie jest powoływana - mówi bezradnie Jan Tomaka, poseł PO.

Spółka ma powstać dopiero na wiosnę przyszłego roku, lecz marszałek Leszek Deptuła rozważa jej utworzenie jeszcze pod koniec tego roku. Wtedy spółkę zasili 10 mln zł zarezerwowanych w budżecie samorządu na budowę terminalu, a w 2007 roku kolejne 12 mln zł. - Niech nasi parlamentarzyści z trybuny sejmowej zaczną najpierw pytać, jak i kiedy PPL zamierzają wykorzystać 16 mln zł. Problem w tym, że Porty musiałyby dołożyć pieniądze. Wiem, że PPL ani złotówki nie zamierzają inwestować w Rzeszowie - twierdzi marszałek Deptuła.

W czasie wizyty w Rzeszowie w grudniu 2005 roku premier Kazimierz Marcinkiewicz mówił: - Jestem przekonany, że pieniądze na ten cel znajdują się w PPL-u. Jeśli nie, budżet państwa oczywiście wspomoże, ale najpierw trzeba sięgnąć do tamtej kasy.

Podkarpaccy parlamentarzyści twierdzą, że sprawa budowy terminalu rozstrzygnie się w tym tygodniu.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Budowa ma ruszyć jesienią! Jeszcze nie wiadomo od czego zaczną, ostatnie informacje mówiły o tym że jednocześnie będzie wykonywana budowa terminalu i płyty postojowej.

wizualizacje
Nowy terminal I etap


Nowy terminal II etap
Baza serwisowa jej powstanie jest jeszcze niepewne.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
/GW/
Już siedem polskich lotnisk jest bezpiecznych
Lotnisko w Jasionce może się pochwalić międzynarodowym certyfikatem potwierdzającym, że doskonale dba o bezpieczeństwo podróżnych. Jest siódmym portem w Polsce, który ma taki dokument

- To doskonała wiadomość, która świadczy o tym, że podrzeszowskie lotnisko będzie się rozwijać - komentuje Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego.

Certyfikat, który przyznał Urząd Lotnictwa Cywilnego, jest "potwierdzeniem zgodności certyfikowanego podmiotu z normami bezpieczeństwa i ochrony obowiązującymi w lotnictwie". - Sprawdzaliśmy, jak jest zabezpieczony pas startowy lotniska, czy port spełnia międzynarodowe wymagania radionawigacyjne, czy służby portu przeszły odpowiednie szkolenia przeciwpożarowe. Certyfikat jest dowodem na to, że lotnisko w Jasionce spełnia warunki oraz kryteria techniczne, operacyjne i eksploatacyjne, wymagane w międzynarodowym lotnictwie cywilnym - mówi Adam Borkowski z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Proces certyfikacyjny podrzeszowskiego lotnika rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Jasionka jest siódmym portem w Polsce, który otrzymał certyfikat. Kilka dni temu dostało go lotnisko w podkrakowskich Balicach. - Taki dokument jest bardzo dobrym atutem w negocjacjach z przewoźnikami, którzy chcą w przyszłości uruchomić kolejne połączenia lotnicze. Nikt z dnia na dzień nie zamknie podrzeszowskiego lotniska, bo teraz już spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa - dodaje Artur Burak, rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, które jest właścicielem portu w Jasionce.

Dzięki certyfikatowi władze lotniska zyskują także atut w rozmowach z firmami ubezpieczeniowymi. Koszty ubezpieczenia mają być teraz znacznie niższe niż do tej pory. - Dla porównania powiem, że we Francji, gdzie lotnisk jest o wiele więcej niż w Polsce, takim certyfikatem pochwalić się może podobna liczba portów jak w naszym kraju. To pokazuje, jak rygorystyczne warunki trzeba spełnić, aby certyfikat dostać - twierdzi Adam Borkowski.

Podrzeszowskie lotnisko otrzymało dokument na rok, potem zostanie przeprowadzony wewnętrzny audyt i jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń, certyfikat będzie przedłużony na kolejne trzy lata.

Lotnisko w Jasionce do jesieni przyszłego roku musi spełniać warunki układu z Schengen. Aby tak się stało, konieczna jest budowa nowego terminalu pasażerskiego. PPL o planach inwestycyjnych zamierza poinformować na specjalnie zwołanej w piątek konferencji prasowej. Jeżeli budowa terminalu rozpocznie się jeszcze w tym roku, istnieje duża szansa na uruchomienie wiosną 2007 r. bezpośrednich połączeń Rzeszowa z Nowym Jorkiem. Z kolei w tym roku, tuż po wakacjach, tani irlandzki przewoźnik Ryanair przymierza się do uruchomienia połączeń z Dublinem. Mówi się także o Barcelonie, Rzymie i szkockim Glasgow.

Urząd marszałkowski pracuje nad powołaniem spółki, która w przyszłości miałaby zarządzać podrzeszowskim lotniskiem. Ma ona powstać jeszcze w tym roku. Spółka zostałaby dofinansowana kwotą 10 mln zł, a w 2007 r. 12 mln. - Prace nad powołaniem spółki przebiegają bardzo sprawnie, trwa szacowanie majątku lotniska - zapewnia marszałek Deptuła.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Jeśli chodzi o tworzenie spółki to prace już się rozpoczęły, natomiast PLL ostatnio zapewniały że pieniądze przeznaczone na budowę zostaną wykorzystane w tym roku - tylko że PLL wolało by płytę postojową (z wiadomych przyczyn) a my Terminal
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts/GW/
Właściciel lotniska Jasionce obiecał w piątek, że jeszcze w tym roku ruszą prace budowlane związane z nowym terminalem pasażerskim. Wciąż są jednak problemy z wykorzystaniem 16 mln zł z budżetu państwa

Do połowy lipca krakowska pracownia architektoniczna APA ma przygotować projekt wykonawczy budowy terminalu pasażerskiego. Potem rozpocznie się procedura przetargowa, która - według optymistycznych prognoz - mogłaby się zakończyć we wrześniu. Wówczas wykonawca wszedłby z robotami pod przyszły terminal. - Zanim powstanie budynek konieczna jest budowa sieci wodociągowej, parkingu przed terminalem na 700 samochodów, kotłowni, dróg dojazdowych. Te prace rozpoczęłyby się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie przewidujemy na czerwiec 2007 r. - mówi "Gazecie" Adam Robaczyński, odpowiedzialny za inwestycje w Porcie Lotniczym w Jasionce.

Same roboty budowlane przy wznoszeniu budynku terminalu mają się rozpocząć w przyszłym roku i potrwają około osiemnaście miesięcy. Kierownictwo tłumaczy, że wcześniej jest to niemożliwe, bo musi być gotowa cała infrastruktura. W 2007 r. budowana będzie płyta postojowa wraz z płytą do odladzania samolotów. - Jej docelowa powierzchnia wyniesie 80 tys. metrów kwadratowych - zapowiada Robaczyński. Pierwszy etap budowy na podrzeszowskim lotnisku, których finał przewiduje się na czerwiec 2007 r., ma kosztować 16 mln zł. Wystarczą więc pieniądze, które zostały zagwarantowane w budżecie państwa.

- Ale jest pewien problem, bo wciąż nie wiadomo, czy tymi pieniędzmi ma dysponować Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i czy aby z nich skorzystać PPL musi dać drugie 16 mln zł. Jeżeli tak, to na pewno nie jesteśmy w stanie przerobić 32 mln zł na pierwszy etap robót. Chcemy więc z budżetowych pieniędzy wydać 8 mln zł, a PPL dołoży drugie tyle. Pozostałe 8 mln z budżetu można przerzucić na przyszły rok. Chcemy jednak skorzystać z wszystkich pieniędzy państwowych - dodaje Adam Robaczyński.

Przez cały czas trwają prace nad powołaniem spółki przez samorząd podkarpacki, która przejmie lotnisko. Ich udziałowcami ma być Urząd Marszałkowski, PPL oraz miasto lub prywatny inwestor. Piotr Szymański, który nadzoruje w PPL sprawy związane z powstaniem spółki, mówi, że jest duża szansa, że podmiot zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku. - Wspólnie z urzędem marszałkowskim szacujemy wartość lotniska, prognozujemy ruch lotniczy w Jasionce. 10 mln zł z budżetu sejmiku województwa podkarpackiego, które ma zasilić spółkę, można wydać w 2007 r. - mówi nam Szymański.

Całkowity koszt budowy terminalu wynosi 65 mln zł. Podczas piątkowej konferencji prasowej słowem jednak nie wspomniano, jakie będą dalsze źródła finansowania. - Jak powstanie spółka, to będzie się można starać o unijne fundusze, dlatego jej powołanie musi nastąpić jak najszybciej - uspokaja Adam Robaczyński.

Także w piątek Port Lotniczy otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego przyznawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Podrzeszowski port spełnia tym samym międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa. Do końca września musi jednak zmodernizować ogrodzenie. Andrzej Winiewski, p.o. dyrektora portu w Jasionce, poinformował również, że lotnisko zostanie niebawem objęte monitoringiem, którego koszt instalacji wyniesie ponad 1,5 mln zł.

Władze lotniska pochwaliły się jeszcze przyjęciem kilkunastu nowych pracowników do lotniskowej straży pożarnej. Przechodzą oni w tej chwili specjalistyczne szkolenia. W Jasionce informatycy z PPL sprawdzają dodatkowo systemy informatyczne lotniska.

- Praca z długopisem i ołówkiem to już przeszłość - uśmiechał się Andrzej Winiewski, dodając, że władze portu ustaliły także zasady współpracy z bieszczadzkim oddziałem Straży Granicznej, policją i urzędem celnym. - Jak długo będzie pan dyrektorem? - zapytaliśmy Winiewskiego? - Może do lipca, może do sierpnia - odpowiedział. - Do Jasionki wróci poprzedni dyrektor Jan Straż? - kontynuowaliśmy. - Bez komentarza - stwierdził Winiewski.

O planach kolejnych połączeń Jasionki z krajami europejskimi na konferencji nikt nie zająknął. - Najbardziej realny w tej chwili jest irlandzki Dublin - powiedział pytany o to przez nas Artur Burak, rzecznik PPL.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts


Będą loty z Rzeszowa do USA

Od czerwca przyszłego roku mieszkańcy Podkarpacia będą mogli latać bezpośrednio z Rzeszowa do Nowego Jorku.


- We wtorek nastąpiło zapłodnienie, a po dziewięciu miesiącach nastąpi szczęśliwy poród - śmieje się Wiesław Mardosz, dyrektor portu w Jasionce, który wczoraj brał udział w rozmowach z szefostwem Polskich Linii Lotniczych LOT na temat uruchomienia z Rzeszowa bezpośrednich połączeń atlantyckich.

- Wiele zależy od analiz dotyczących tego, czy takie połączenia będą opłacalne - mówi Artur Burak, rzecznik PPL. Z tym nie powinno być problemów, bo mieszkańcy Podkarpacia stanowią najliczniejszą grupę w Polsce, która podróżuje samolotami do USA.

Samoloty mają latać dwa razy w tygodniu. - Nasz port musi jeszcze spełnić odpowiednie wymogi bezpieczeństwa i kryteria operacyjne. Zdążymy - zapewnia Mardosz. Podczas spotkania omawiano również połączenia z Rzeszowa do krajów europejskich taniego przewoźnika Centralwings.

- O szczegółach nie mogę mówić. Wysłaliśmy oferty do innych tanich przewoźników. Czekamy na odpowiedzi - powiedział Mardosz.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts


Kolejni przewoźnicy chcą uruchamiać połączenia z Jasionki

Rzeszowem interesują się kolejne tanie linie lotnicze. Do Jasionki po Ryanairze chce wejść m.in. Centralwings i SkyEurope. Być może więc niedługo bezpośrednio z Podkarpacia będziemy latać do Paryża, Rzymu, a nawet Barcelony
Apetyty na nowe połączenia z Rzeszowa rosną z tygodnia na tydzień. Od 24 stycznia przyszłego roku do Dublina będą latały dwa razy w tygodniu samoloty Ryanaira. To drugie, po Londynie, połączenie tego przewoźnika.

Chętnych na Rzeszów jest coraz więcej. W środę władze Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, które jest właścicielem lotniska w Jasionce, usiadły do pierwszych konkretnych rozmów z szefostwem Polskich Linii Lotniczych LOT. Obie strony chcą uruchomić od czerwca 2007 r. bezpośrednie połączenia Rzeszowa z Nowym Jorkiem.

- Dwa razy w tygodniu. Choć nie będzie jeszcze nowego terminalu, to przy obecnych warunkach jesteśmy w stanie przyjmować kolejne samoloty. Chcemy zarezerwować czas dwa razy w tygodniu między godziną 14 a 18 na odprawianie pasażerów z kursów atlantyckich - mówi Wiesław Mardosz, dyrektor podrzeszowskiego lotniska.

W pomyślność zakończenia rozmów wierzy również LOT. - Musimy tak dopasować loty, by strat nie ponosiły porty w podkrakowskich Balicach i warszawskie Okęcie - dodaje Leszek Chorzewski, rzecznik LOT-u. Twierdzi, że termin letni uruchomienia połączeń Rzeszowa z USA jest bardzo realny, ale lotnisko w Jasionce musi spełnić szereg warunków bezpieczeństwa.

- Wiemy, że mieszkańcy Podkarpacia są bardzo liczną grupą, która podróżuje za ocean, dlatego zrobimy wszystko, by rozmowy z PPL przyniosły efekt - mówi Chorzewski. Do Nowego Jorku latałyby boeingi 737 "200" i "300", które na swój pokład są w stanie zabrać maksymalnie około 250 pasażerów. Rzeszów byłby trzecim miastem w Polsce, które posiadałoby bezpośrednie połączenia. - To sprawa dużej rangi. Chcemy, by w rozmowy włączyły się także władze samorządowe województwa, bo zamierzają przecież powołać spółkę, która będzie zarządzać lotniskiem - mówi Paweł Łatacz, dyrektor generalny w PPL.

Na temat cen, jakie będą obowiązywały na linii Rzeszów-Nowy Jork, kierownictwo LOT-u na razie milczy. Łatacz zapewnia, że warunkiem uruchomienia połączeń nie jest nowy terminal w Jasionce. Jego budowa rozpoczęła się kilka tygodni temu i potrwa do 2008 r. - Podrzeszowskie lotnisko posiada niewykorzystane moce przerobowe. Chcemy z nich skorzystać - uważa Paweł Łatacz.

O Rzeszów coraz mocniej zaczynają się także bić kolejni tani przewoźnicy. Słowacki SkyEurope chciałby już w przyszłym roku uruchomić z Rzeszowa połączenia do Paryża. - Myślimy także o lotach na Ukrainę, a także do Chorwacji. Interesują nas najbardziej kraje, które nie są członkami Unii Europejskiej, szczególnie w Europie Wschodniej. Rzeszów ma bardzo dobre położenie - twierdzi Eryk Kłopotowski, rzecznik SkyEurope. Samoloty do poszczególnych krajów mogłyby latać raz lub dwa razy w tygodniu. Kłopotowski zastrzega, że o wyborze ostatecznych miast zdecyduje czynnik ekonomiczny.

Walkę o podkarpackiego pasażera zapowiada także Centralwings, należący do LOT-u. Z naszych informacji wynika, że przewoźnik planuje uruchomić w 2007 r. połączenia do Londynu, Paryża i Rzymu. Mówi się także coraz głośniej o Barcelonie. - To kraje, do których chcą latach pasażerowie z województwa podkarpackiego. Tak wynika z ankiet, jakie niedawno przeprowadziliśmy. Właśnie dostałem telefon z Centralwings i dowiedziałem się, że chcą wejść do Rzeszowa - mówi Wiesław Mardosz. - W listopadzie będzie gotowa nasza nowa siatka połączeń. Być może znajdzie się na niej stolica Podkarpacia. Decyzji jeszcze nie ma - twierdzi Iza Bogus, rzecznik Centralwings.

- Jeżeli któryś z naszych konkurentów uruchomi połączenia na trasie, którą my już obsługujemy, to zapewniam, że będziemy najtańsi. Konkurencji się nie boimy - mówi spokojnie Tomasz Kułakowski, dyrektor Raynaira na Europę Środkową i Wschodnią. W ciągu kilku tygodni irlandzki przewoźnik zdecyduje, czy wiosną przyszłego roku uruchomi połączenia Rzeszowa z angielskim Liverpoolem.

Podchody pod stolicę Podkarpacia robi także brytyjski easyJet i węgierski Wizzair. Konkrety nie są na razie znane. Władze podrzeszowskiego portu pytane, czy przy takim zainteresowaniu lotnisko będzie w stanie obsłużyć przewoźników, zapewniają, że tak. - Trzeba dobrze poustawiać godziny, aby nikt sobie nie wchodził w drogę. Im bardziej będą zaawansowane prace przy budowie nowego terminalu, tym zainteresowanie Rzeszowem będzie rosło - mówi Wiesław Mardosz.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Ponad 100 milionów dla Jasionki
Port Lotniczy w Jasionce w przyszłym roku dostanie potężny zastrzyk finansowy. W poniedziałek został przyjęty nowy budżet PPL. Podrzeszowskie lotnisko otrzyma blisko 60 mln zł. To nie wszystko - będą także pieniądze z Unii Europejskiej, budżetów państwa i województwa
- Udało się - nie ukrywa zadowolenia Wiesław Mardosz, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce. - Lata 2007-2008 dla lotniska będą najlepsze w całej historii portu - dodaje. Informacje "Gazety" sprzed kilkunastu dni, że właściciel portu - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, zamierza przeznaczyć w przyszłym roku potężne pieniądze dla lotniska w Jasionce, potwierdziły się. Z budżetu na 2007 r. PPL przekaże blisko 60 mln zł, czyli około dziesięciu procent całego budżetu. - To są niewiarygodnie duże pieniądze. Zarząd PPL przekonał się, jakie perspektywy rozwoju stoją przed lotniskiem. Musimy to wykorzystać - stwierdza dyrektor Mardosz.

Z kwoty prawie 60 mln zł 20 mln zostanie przeznaczone na budowę nowego terminalu pasażerskiego, kolejne 16 mln na kontynuowanie rozpoczętych już robót (m.in. budowa dróg dojazdowych do terminalu, parkingów, mediów), dalsze 10 mln na rozbudowę płyty postojowej i 13 mln na utrzymanie lotniska. PPL twierdzi, że nowy terminal jest dla niego priorytetem. Na drugim miejscu uruchomienie w połowie czerwca przyszłego roku bezpośrednich połączeń Rzeszowa z Nowym Jorkiem. - Rozmowy z LOT-em są już bardzo zaawansowane. Na przełomie marca i kwietnia sprawa powinna zostać ostatecznie zamknięta - zapowiada Mardosz. Przypomina, że Rzeszów będzie trzecim miastem w Polsce - po Krakowie i Warszawie - które zyska bezpośrednie połączenia transatlantyckie.

Co to może oznaczać dla Rzeszowa i regionu podkarpackiego? - Ogromny wzrost pasażerów. W górę pójdą także ceny działek wokół lotniska, gdzie będzie usytuowany Park Naukowo-Technologiczny. Inwestorzy już pytają o te grunty. Wiedząc, że stolica Podkarpacia ma połączenia z USA, będziemy poważnie traktowani przez kontrahentów. Wzrośnie prestiż Rzeszowa w kraju i na całym świecie. Prestiż jest bezcenny. Należy się cieszyć, że lotnisko dostanie tak ogromne pieniądze. Zaczynamy się liczyć na arenie międzynarodowej - uważa Daniel Kozdęba, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Samoloty Boeing 737, które będą kursować na transatlantyckiej trasie, na pokład mogą zabrać ponad 200 pasażerów. Do Nowego Jorku mają latać dwa razy w tygodniu. Dyrektor Mardosz mówi, że do tego czasu lotnisko musi spełnić szereg wymogów bezpieczeństwa. - Przede wszystkim konieczne jest ogrodzenie. Wykonawca lada dzień wchodzi z robotami. Lotnisko musi mieć też pełny monitoring - wylicza Mardosz. Twierdzi, że brak nowego terminalu nie jest przeszkodą w uruchomieniu połączeń transatlantyckich. - W godz. od 14 do 17 możemy odprawiać pasażerów lecących do USA. W tym czasie nie startują ani nie lądują inne samoloty.

Jeszcze więcej pieniędzy, bo aż 56 mln euro, lotnisko otrzyma z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Podkarpaccy parlamentarzyści chcą też, by podrzeszowski port w przyszłym roku otrzymał z budżetu państwa kolejne 20 mln zł. Decyzję podejmie Sejm. Trwają też prace nad nowym budżetem województwa podkarpackiego. Dla Jasionki ma się w nim znaleźć 12 mln zł, pod warunkiem że sejmik powoła spółkę, która będzie zarządzać lotniskiem. - W tym roku już na pewno nie zdążymy, ale w pierwszy półroczu 2007 r. jest to realne, o ile po wyborach nowe władze województwa nadal będą zainteresowane rozwojem portu - powiedział Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Jasionka zarabia na mgle

We wtorek nieczynna by?a wi?kszo?? lotnisk w Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Wroc?awiu, Krakowie, Katowicach. Jasionka na tym skorzysta?a: przyjmowa?a samoloty, które z powodu warunków atmosferycznych nie mog?y l?dowa? gdzie indziej
Obs?uga Jasionki by?a zadowolona: - Przynajmniej si? co? dzieje, czas szybciej mija. Rado?ci nie kry? te? dyrektor Wies?aw Mardosz: - Lotnisko ?yje wtedy, kiedy przylatuj? i wylatuj? samoloty.

Rzeczywi?cie, takiego ruchu w Jasionce nie by?o od dawna. Zwykle l?duj? tu najwy?ej cztery rejsowe samoloty dziennie. Troch? wi?kszy ruch bywa, gdy do Le?ajska przylatuj? ?ydzi w rocznic? ?mierci cadyka Elimelecha. We wtorek o godz. 14 na p?ycie lotniska sta?o ich dziewi?? i spodziewano si? kolejnych. Wprawdzie p?yta lotniska nie mog?a pomie?ci? wi?cej ni? 10 maszyn, ale cz??? z nich mog?a odlecie?. Np. samolot linii Wizzair o godz. 14.16 polecia? do Katowic.

Rzeszów przejmowa? samoloty z Frankfurtu, Glasgow, Dublina, Shanon, Londynu, Berlina, których nie mog?a przyj?? m.in. Warszawa, Kraków, Katowice. Tu? przed godz. 14 wyl?dowa? samolot z Wiednia. Przez chwil? rozwa?ane by?o nawet przej?cie rejsu transatlantyckiego z Chicago do Krakowa, ale pomys? upad?. - W tym samolocie za?adunek baga?y jest kontenerowy. Nie mamy urz?dze?, którymi mogliby?my dokona? roz?adunku - wyja?nia Mardoch.

Ale i tak dyrekcja portu w Jasionce z zadowoleniem zaciera?a r?ce. - Dla nas to ekstra zarobek: za obs?ug?, start i l?dowanie i postój samolotów. Ka?da doba to dodatkowe kilka tysi?cy z?otych - mówi dyrektor.

Gorzej niespodziewan? zmian? celu podró?y odbierali podró?ni. Tych, którzy do Jasionki przylatywali z ró?nych miejsc w Europie, przewo?nicy rozwozili podstawionymi autokarami po Polsce. Nie oby?o si? jednak bez stresu i emocji. Cz??? osób przez wiele godzin koczowa?a na ciasnym terminalu w Jasionce. Dotyczy?o to przede wszystkim tych, którzy lecieli przez Polsk? tranzytem. Tak np. czeka?a grupa pasa?erów, którzy w poniedzia?ek lecieli z Lwowa do Warszawy, a stamt?d mia?a mie? kolejne po??czenia. - Nocowali w hotelu z poniedzia?ku na wtorek, a ju? wiadomo, ?e b?d? nocowa? tutaj kolejn? noc - mówi? we wtorek po po?udniu Wies?aw Mardosz.

Panowie Robert Haligowski i Józef Osinko w poniedzia?ek wybierali si? w s?u?bowych sprawach do Birmingham. - Mieli?my lecie? o godz. 7.55 z Rzeszowa przez Warszaw? i Monachium - wyja?niaj?. We wtorek obu spotkali?my w Jasionce. - W poniedzia?ek wystartowali?my z Rzeszowa o godz. 11, przed 14 byli?my z powrotem. Nad Warszaw? samolot kr??y? ponad 50 minut i ze wzgl?du na mg?? nie wyl?dowa? - opowiada Józef Osinko. We wtorek znowu przyjecha? do Jasionki, ale oko?o godz. 13 ju? by? zdecydowany, ?e wraca do domu. - Warszawa w dalszym ci?gu nie przyjmuje samolotów - wyja?nia.

Robert Haligowski wybra? inne rozwi?zanie: - Kupi?em na ?rod? bilet na Ryanaira. Polec? z Rzeszowa do Londynu. Wzi??em za?wiadczenie o opó?nieniu mojego samolotu i mam nadziej?, ?e przewo?nik zwróci mi pieni?dze - mówi?.

We wtorek przez kilka godzin w samolocie czekali pasa?erowie Wizzaira. Ich samolot wyl?dowa? w Jasionce ko?o godz. 11. Cz??? osób wysiad?a i na w?asn? r?k? próbowa?a dotrze? do celu swojej podró?y. Wi?kszo?? pozosta?a w samolocie i czeka?a na popraw? warunków atmosferycznych w Katowicach. W ko?cu tu? po godz. 14. samolot dosta? zgod? na start.

- Meteorolodzy zapowiadaj?, ?e taka pogoda b?dzie jeszcze w ?rod? i czwartek. Dopiero w pi?tek mg?a ma opa?? - mówi dyrektor Mardoch.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Norweska tania linia lotnicza przymierza się do uruchomienia połączeń Rzeszowa z Oslo. W grę wchodzą też inne kraje europejskie
We wtorek do Jasionki przyjechali pracownicy norweskiego przewoźnika "Norwegian". W spotkaniu wzięło udział około 20 przedstawicieli podkarpackich biur podróży. To ich "Norwegian" zachęcał do współpracy. Obecnie norweski przewoźnik w Polsce lata z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Krakowa do m.in. Sztokholmu, Mediolanu, Barcelony oraz Dublina. - Jesteśmy bardzo zainteresowani rynkiem polskim, dlatego rozważamy wejście z połączeniami także do Rzeszowa - mówi Barbara Klary, szefowa działu sprzedaży w "Norwegian" w Polsce.

"Norwegian" plasuje się na piątym miejscu wśród tanich przewoźników lotniczych. W tym roku przewiezie 5,5 mln pasażerów. Z Rzeszowa w pierwszej kolejności zostałyby uruchomione loty do Oslo. Kiedy? Data nie jest jeszcze znana. Mało realne że w pierwszym półroczu 2007 r., bo "Norwegian" ma już ustaloną letnią siatkę połączeń i nie ma w niej stolicy Podkarpacia. - Ale nie jest wykluczone, że będą zmiany w rozkładzie - zastrzega Marek Sławotyniec z firmy "Aviareps", która reprezentuje 65 linii lotniczych na całym świecie, m.in. "Norwegian". - Wiemy, że sporo firm w Norwegii zatrudnia mieszkańców Podkarpacia, dlatego ten rynek jest bardzo atrakcyjny.

Przedstawiciele norweskiego przewoźnika mówili, że nie tylko połączenia Rzeszowa z Oslo wchodzą w grę. Port Lotniczy w Jasionce ostatnio przeprowadził ankietę wśród mieszkańców Podkarpacia, z jakimi krajami powinno się uruchomić połączenia. Najwięcej osób wskazało Madryt, potem Paryż, Rzym, Dublin i Frankfurt. - Być może właśnie z którymś z tych krajów uruchomimy połączenia - dodawała Barbara Klary. Przedstawiciele biur podróży są przekonani, że połączenia Rzeszowa z Norwegią byłyby strzałem w dziesiątkę.

- Jest coraz większe zainteresowanie tym krajem. Do tej pory przeważał Londyn i Dublin, ale do Norwegii zaczyna jeździć bardzo dużo mieszkańców Podkarpacia - mówi Halina Orlewska z biura podróży "Columbus". Ceny biletów "Norwegiana" zaczynają się od 47 zł bez opłat lotniskowych i podatków. - Wyślijcie nam dane statystyczne, do jakich krajów najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy naszego regionu. Będzie nam łatwiej i szybciej negocjować z przewoźnikiem - zachęcała przedstawicieli biur Anna Kubik-Nieckarz z Portu Lotniczego w Jasionce.

Władze podrzeszowskiego lotniska już zacierają ręce. - Jeśli w czerwcu przyszłego roku uda nam się z Rzeszowa uruchomić połączenia z Nowym Jorkiem, a wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że się uda, to zainteresowanie kolejnych przewoźników naszym lotniskiem będzie jeszcze większe. Liczymy na rynek wschodni, który nie jest rozrobiony - twierdzi Wiesław Mardosz, dyrektor portu.
gazeta.pl
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
chodziło mi o ten 767-300 bo to on zabiera te prawie 250 pax tylko źle napisałem. Jeśli chodzi o Lotowski 737-500 to w Rzeszowie widuje go ostatnio bardzo często obsługuje loty do Warszawy, Atr 42 to już u nas naprawdę rzadkość.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Autobusem MPK na samolot do Dublina

Pasażerowie, którzy będą latali z Jasionki do Dublina, na podrzeszowskie lotnisko będą mogli dojechać autobusem MPK.
- Po raz pierwszy specjalną linię autobusową dowożącą pasażerów na określony lot do Jasionki uruchomiliśmy, gdy Ryanair wprowadził regularne połączenia z Londynem. Pomysł ten się sprawdził - mówi Wiesław Pomianek, dyrektor rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

- Z autobusów dowożących ludzi z Rzeszowa na samolot do Londynu korzysta średnio ok. 10 osób. Zdecydowanie lepsza frekwencja jest w autobusach wracających z Jasionki do Rzeszowa z pasażerami, którzy przylecieli z Londynu. Średnio takim autobusem jedzie ponad 30 osób - wyjaśnia szef MPK. Za przejazd płacą 6 zł (opłata za pasażera i jego bagaż), 1 funta lub 2 euro.

Podobne opłaty będą obowiązywały w autobusach, które rozpoczną kursy do i z Jasionki od 24 stycznia. Od tego dnia rozpoczną się regularne loty z Jasionki do Dublina. Samoloty Ryanaira będą latały dwa razy w tygodniu (środy i piątki). - Samolot z Dublina będzie przylatywał o godz. 20.50. Odlot jest zaplanowany na godz. 21.25. Nasze autobusy będą odjeżdżały spod dworca PKP na ponad dwie godziny przed odlotem. Dokładną godzinę odjazdu ustalimy w ciągu kilku najbliższych dni - zapowiada Wiesław Pomianek.
gc nowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Polecimy z Rzeszowa do Nowego Jorku. I to już w czerwcu. Po trwających kilka miesięcy negocjacjach zarządu rzeszowskiego lotniska z władzami LOTu jest decyzja w sprawie transatlantyckiego połączenia z Jasionki.

Polskie Linie Lotnicze LOT już 2 czerwca uruchamiają bezpośrednie połączenie z Rzeszowa za Atlantyk. I to na dwa lotniska; John F. Kennedy (JFK) i Newark Liberty (EWR).

* Rzeszów 16:55 - Nowy Jork (JFK) 20:55 (------7)
* Rzeszów 17:10 - Nowy Jork (EWR) 21:00 (---4---)
* Nowy Jork (JFK) 23:00 - Rzeszów 14:00 (-----6-)
* Nowy Jork (EWR) 23:25 - Rzeszów 14:25 (--3----)

- Spakuję teczkę i odejdę jeśli nie doprowadzę do uruchomienia połączeń z Rzeszowa do Nowego Jorku. Dla mnie połączenia transatlantyckie są priorytetem - zapewniał trzy miesiące temu dyrektor PL Rzeszów Wiesław Mardosz.

Jak powiedział, tak zrobił. Pierwszy spektakularny sukces na koncie Mardosza i wielka szansa rozwoju dla rzeszowskiego lotniska.

Utworzenie bezpośredniego połączenia do Ameryki spowodowane jest faktem, iż region rzeszowski charakteryzuje się największym w Polsce i stale rosnącym rynkiem pasażera transatlantyckiego.

Rzeszów będzie trzecim lotniskiem w Polsce z bezpośrednim połączeniem transatlatyckim. Obecnie do Ameryki dolecieć można z Warszawy i Krakowa.

Port lotniczy Rzeszów Jasionka obsłużył w 2006 roku ponad 200 000 pasażerów co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2005. Strefa odziaływania portu obejmuje około 5 milionów mieszkańców Polski południowo - wschodniej, jak i Ukrainy i Słowacji. Dodatkowo do atutów portu należy druga co do długości droga stratowa w Polsce, pozwalająca przyjmować nawet największe samoloty.

Port lotniczy Newark Liberty (EWR) – międzynarodowy port lotniczy położony pomiędzy Newark i Elizabeth, 15 km na południowy zachód od Nowego Jorku. W 2005 obsłużył około 33 mln pasażerów.

Port lotniczy John F. Kennedy (JFK) – międzynarodowy port lotniczy znajdujący się w dzielnicy Queens, w południowo-wschodniej części Nowego Jorku. Jest największym międzynarodowym lotniskiem w Stanach Zjednoczonych i główną bazą linii lotniczych JetBlue Airways, a także ważnym ośrodkiem dla Delta Air Lines i American Air Lines.

źródło:

:banana:
 
1 - 20 of 941 Posts
Top