Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 250 Posts

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Bardzo ciekawa informacja-Konkurencja dla Eurolotu:

Linia lotnicza OLT Jetair uruchamia od 15 listopada połączenie lotnicze z Jasionki do Warszawy.

W tygodniu ma być 12 lotów, a obsługiwać je będzie Jetstream, samolot, który zabierze na pokład 18 osób. Bilet ma kosztować od 49 zł.

Bilety będą w sprzedaży od 1 października. Jeżeli zainteresowanie tymi lotami będzie duże przewoźnik deklaruje, że linie będzie obsługiwał większy samolot.
nowiny24.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
To ja dorzucę z Nowin24:
Czy Jasionka będzie najnowocześniejszym lotniskiem na EURO 2012

Trwają intensywne pracy przy budowie nowego terminalu pasażerskiego. W porcie rozpoczęła się również budowa nowej wieży kontroli lotów.
Lotnisko Jasionka chce być najnowocześniejsze w kraju. Instaluje się na nim najnowocześniejsze urządzenia. Wielkim atutem podrzeszowskiego lotniska jest fakt, że dysponuje drugim pod względem długości pasem startowym w kraju.
Już za kilka miesięcy znacznie poprawi się komfort podróżowania. Trwają intensywne pracy przy budowie nowego terminalu pasażerskiego. Inwestycja przebiega zgodnie z planem. Wszystko wskazuje na to, że podrzeszowskie lotnisko będzie gotowe na przyjęcie zwiększonej ilości pasażerów na Euro 2012. Koniec realizacji tego bardzo potrzebnego obiektu to maj 2012. Wartość tej inwestycji wynosi około 100 mln zł.
Należy pamiętać, że Jasionce wyznaczono role lotniska zapasowego dla Lwowa. A jak wiadomo na stadionie we Lwowie odbywać się będą mecze w ramach EURO 2012.
Obecne inwestycje na lotnisku w Jasionce k. Rzeszowa szacowane są na około 200 milionów złotych. Jednak dochodzą następne, więc kwota będzie wyższa.
Bardzo ważna dla przyszłości lotniska i jego funkcjonowania jest też płyta postojowa i płyta do odladzania samolotów. Koszt tych inwestycji wyniesie 40 mln zł.
W trakcie realizacji znajduje się rozbudowa i modernizacja strażnicy LSP. Do powyższych prac dochodzą jeszcze inne inwestycje, np. zakupy sprzętu lotniskowego, wyposażenie nowego terminala, poprawa systemów bezpieczeństwa, modernizacja systemu nawigacji ILS.
W porcie rozpoczęła się również budowa nowej wieży kontroli lotów. Nasze lotnisko zostanie wyposażone w urządzenia, które umożliwią włączenie Jasionki w najpierw w system kontroli ruchu lotniczego w kraju, a w następnej kolejności, w system europejski.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Rzeszów-Jasionka: Koncentracja bez zgody UOKiK
70 tys. zł kary zapłaci Podkarpacie za utworzenie w 2009 roku spółki Port Lotniczy Rzeszów Jasionka. Taką karę nałożył na Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (PPL) oraz samorząd województwa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – podaje PAP.

Spółka Port Lotniczy Rzeszów Jasionka została utworzona w 2009 roku bez zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obowiązek zamiaru zgłoszenia koncentracji dotyczy w Polsce przedsiębiorców, których łączny obrót przekracza 50 mln euro.
Za przeprowadzenie koncentracji bez zgody UOKiK grozi sankcja finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji – informuje PAP.
Obecnie trwa rozbudowa rzeszowskiego portu lotniczego. W planach jest budowa nowego terminalu pasażerskiego a także rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej. Nowe inwestycje powstaną przy dofinansowaniu unijnym, który wynosi ponad 80 mln zł.
http://www.rynekinfrastruktury.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
^^ W radiu słyszałem, że Marszałek zdecydował zapłacić karę. A w całym postępowaniu nie chodzi o kwestionowanie powstania spółki tylko o niezachowanie procedury zgłoszenia zamiaru jej powstania do UOKiK. Województwo zgłosiło ją dopiero po powstaniu i stąd ta kara.
Edit:
Poniżej artykuł z Nowin na ten temat
70 tys. zł kary nałożył UOKIK, który nie został na czas poinformowany o zamiarze utworzenia spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. – To wypadek przy pracy – twierdzi marszałek województwa.

Wspomnianą spółkę samorząd województwa i Państwowe Porty Lotnicze utworzyły w 2009 r. Ten fakt zgłosiły do prezesa UOKiK, ale już po dokonaniu transakcji. Tymczasem zgodnie z prawem powinny to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem procedury. Taki obowiązek mają wszyscy przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Dlatego UOKiK nałożył na PPL i podkarpacki samorząd po 70 tys. zł kary. Zarząd województwa dwa razy bezskutecznie odwoływał się od tej decyzji w sądach. Właśnie została oddalona ostatnia apelacja. To oznacza, że karę trzeba będzie zapłacić.

– To niestety, spadek po poprzednim zarządzie województwa, który popełnił ewidentne niedopatrzenie prawne – wyjaśnia marszałek województwa Mirosław Karapyta. – Wynikało ono pewnie z pośpiechu, w jakim rodziła się spółka. Ja traktuję to, jako wypadek przy pracy, bo sama decyzja o utworzeniu spółki lotniskowej była słuszna. Port w Jasionce się rozwija, a jego renoma stale rośnie – dodaje.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Naklejki na szafkach, czyli Podkarpacie w Ryanairze
W Jasionce wylądował dziś samolot tanich linii lotniczych Ryanair, w którym schowki na bagaż podręczny oklejone są widoczkami z Podkarpacia. To jeden z elementów kampanii promocyjnej województwa. Umowa z przewoźnikiem opiewa na prawie 6 mln rocznie
- Wnioskowaliśmy od jakiegoś czasu do Ryanaira, żeby jeden rejs wykonał do Rzeszowa, abyśmy mogli się przekonać, jak ta reklama wygląda - mówi Łukasz Sikora, szef marketingu w spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.
Dziś o 10.30 w Jasionce wylądował samolot z Londynu-Stansted. Z charakterystycznymi elementami promocyjnymi w środku - każda z szafek na bagaż podręczny oklejona została materiałami pokazującymi jakiś kawałek województwa: zabytek, czy bieszczadzki pejzaż.
- Naklejki rzucają się w oczy, nie sposób ich nie zauważyć - przyznawali podróżni wysiadający z samolotu.
Przypomnijmy, że kampanię promocyjną w Ryanairze województwo podkarpackie do 2014 roku zapłaci 23,9 mln. Umowa została podpisana w tym roku.
Oprócz oklejonych szafek wewnątrz samolotu, logo województwa pojawi się też na kadłubach dwóch samolotów. Poza tym reklama regionu ma być też w magazynach pokładowych przewoźnika, a ze strony internetowej ma być przekierowanie na stronę Podkarpacia.Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...li_Podkarpacie_w_Ryanairze.html#ixzz1bF2czCv3

Czekam na te w barwach regionu na kadłubie.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
^^ Może chodziło o ostatnie miejsca w tych samolotach, które jednak polecą :lol:
Loty z Rzeszowa do Wrocławia, które zapowiadał Eurolot zostają zawieszone. Powód – brak zainteresowania pasażerów. Ale Eurolot zapowiada, że polecimy z Rzeszowa do Poznania.

Samoloty Eurolotu wykonają tylko dwa rejsy - 28 października oraz 2 listopada.

Połączenia z Rzeszowa do Wrocławia miały ruszyć 30 września, ale zainteresowanie było małe, więc przewoźnik przełożył termin na 28 października.

- Brak zainteresowania pasażerów tym połączeniem sprawił, że na razie nie będzie go w rozkładzie - tłumaczy Jacek Balcer, dyrektor marketingu w Eurolot. – Trasa Wrocław – Rzeszów miała być częścią połączenia Wrocław – Lwów. Chcieliśmy zacząć loty na pierwszym odcinku tej trasy. Ponieważ nie chcemy latać pustymi samolotami, zdecydowaliśmy nie uruchamiać tego kierunku. Do dnia dzisiejszego bowiem nie udało się dogadać ze stroną ukraińską.

Władze Eurolotu zapewniają jednak, że jeżeli tylko zostaną załatwione formalności po stronie ukraińskiej, połączenie Wrocław - Lwów z międzylądowaniem w Rzeszowie zostanie przez przewoźnika uruchomione.

Kolejny kierunek, który leży w strefie zainteresowania Eurolotu to połączenie Rzeszów – Poznań, które byłoby częścią lotów do Szczecina.
nowiny24
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Gotowość jest :)

Rzeszów gotowy na przyjęcie samolotów z Warszawy
Lotnisko w Jasionce k. Rzeszowa wyraziło gotowość przyjęcia samolotów, które w związku z zamknięciem lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie są kierowane na zapasowe lotniska - poinformował we wtorek Łukasz Sikora z rzeszowskiego portu lotniczego.

- Wyraziliśmy gotowość przyjęcia maszyn, które nie mogą lądować w Warszawie. Na razie nie skierowano do nas żadnego samolotu - poinformował. Sikora dodał, że port lotniczy Rzeszów - Jasionka posiada płytę postojową, która może przyjąć kilkanaście samolotów. - Licząca 7,5 hektarów płyta w tym roku została oddana do użytku - podkreślił.

Po awaryjnym lądowaniu Boeinga 767 lotnisko Chopina ma być zamknięte co najmniej do środy do godz. 8 rano.
Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...jecie_samolotow_z_Warszawy.html#ixzz1cTx0DKvG

Nowiny:
Lotnisko w Jasionce k. Rzeszowa jest przygotowane na przyjęcie samolotów, które nie mogą wylądować na Okęciu.
Warszawskie lotnisko jest zamknięte w związku z awaryjnym lądowaniem Boeinga 767.

- Na razie nie skierowano do nas żadnego samolotu. Maszyny lądują na lotniskach położonych bliżej Warszawy, ale jesteśmy przygotowanie na taką ewentualność – informuje Łukasz Sikora z rzeszowskiego portu lotniczego.

Port lotniczy w Jasionce może przyjąć kilkanaście dużych samolotów. W tym roku została wybudowana płyta postojowa o powierzchni ponad 7 hektarów.

Jak długo Okęcie będzie zamknięte dla ruchu pasażerskiego? Nie wiadomo. Jak informuje Łukasz Sikora, poranny samolot z Jasionki do Warszawy (odlatuje o godz. 8) na razie nie został odwołany.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Rzeszów ma już połączenie z Manchesterem

Nowe połączenie lotnicze uruchomił Ryanair. Rejsy odbywać się będą dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki, dając pasażerom z Podkapacia i okolic jeszcze większą ofertę tanich połączeń.
Pierwszy lot odbył się w piątek. Manchester jest kolejnym miastem w Wlk. Brytanii do którego można dolecieć z Rzeszowa. W sezonie zimowym z portu lotniczego w Rzeszowa-Jasionki, mieszkańcy Podkarpacia mogą polecieć do Londynu (lotniska Stansted i Luton), Birmingham, Manchesteru, Bristolu i East Midlands, a także do Dublina w Irlandii i do Frankfurtu w Niemczech. - Ryanair oferuje już dziś bilety za jedyne 44 zł na połączenia z poszczególnych polskich lotnisk, w tym z Rzeszowa. Ta niepowtarzalna okazja dostępna jest do północy w czwartek 10 listopada. Zapraszamy wszystkich na stronę www.ryanair.com już dziś, ponieważ tak tanie bilety znikają bardzo szybko - powiedziała Katarzyna Gaborec, dyrektorka ds. marketingu i sprzedaży na Europę Wschodnią.

Ryanair jest największym tanim przewoźnikiem w Europie oferującym ponad 1500 lotów dziennie, z 47 bazami oraz 1300 międzynarodowych tras w 27 krajach. Ryanair dysponuje flotą liczącą 275 nowych samolotów Boeing 737-800.W ciągu 1,5 roku zostanie zakupionych 37 nowych maszyn. Obecnie Ryanair zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. W 2011 roku planuje przewieźć około 75 milionów pasażerów.
Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,..._polaczenie_z_Manchesterem.html#ixzz1cl7yGcsL
Edit.

Z Super Nowości
Lotnisko w Jasionce to komunikacyjne zadupie?

Długi pas startowy, obszerne płyty postojowe i dobiegająca końca budowa terminalu pasażerskiego, to atuty rzeszowskiego lotniska. To jednak nie wystarcza, by Jasionka była wykorzystywana jako lotnisko zapasowe dla Warszawy.

RZESZÓW, WARSZAWA. Z powodu zamknięcia warszawskiego lotniska setki samolotów zostały skierowane do innych miast. Do Jasionki nie przyleciał żaden.

Lotnisko Chopina w Warszawie zostało zamknięte na ponad dobę po awaryjnym lądowaniu boeinga 767 w miniony wtorek. Samoloty, które miały według rozkładu przylecieć na największe polskie lotnisko, zostały skierowane na lotniska zapasowe. Port Lotniczy “Rzeszów – Jasionka” zgłosił gotowość do przyjęcia i odprawienia samolotów, jednak do Rzeszowa nie przyleciał nikt.

Zamknięcie głównego polskiego lotniska jest nie lada gratką dla innych portów lotniczych w kraju. Każde lądowanie oznacza dla lotniska zarobek z tytułu opłat za obsługę samolotu i odprawy pasażerów. Do Warszawy przylatuje każdego dnia 150 – 200 samolotów. W Jasionce odprawianych jest codziennie kilka, czasem kilkanaście samolotów. Gdyby tylko co dziesiąty samolot planowany do Warszawy został skierowany do Rzeszowa, podkarpackie lotnisko miałoby wczoraj największy ruch w swojej historii i spory zarobek.

- Zgłosiliśmy gotowość do przyjęcia samolotów – mówi Łukasz Sikora, szef marketingu Portu Lotniczego “Rzeszów – Jasionka”. – Nasze lotnisko ma najdłuższy po Warszawie pas startowy i może tu wylądować każdy samolot komunikacyjny używany na świecie. Mamy też rozbudowane płyty postojowe, więc dysponujemy powierzchnią do ustawienie nawet kilkunastu samolotów jednocześnie. Byliśmy też przygotowani do odprawienia wielu dodatkowych pasażerów.

Jednak z rzeszowskiej oferty nie skorzystała żadna linia lotnicza. We wtorek po południu i wczoraj samoloty były kierowane do Łodzi, Krakowa, Katowic, Poznania i Gdańska. Te porty lotnicze zarobiły na zamknięciu Lotniska Chopina.

- Każdy przewoźnik liczy pieniądze – tłumaczy Łukasz Sikora. – Rzeszów jest położony na wschodnich rubieżach Polski, a więc najdalej od Europy Zachodniej. Lot na przykład z Paryża czy Brukseli, do Poznania lub Łodzi, trwa krócej niż do Rzeszowa. Jest więc tańszy o wartość około tony paliwa. Po lądowaniu w Łodzi, Poznaniu czy Krakowie znacznie łatwiej dowieźć pasażerów do Warszawy, niż z Rzeszowa. Dopóki nie będzie porządnej drogi z Rzeszowa do Stolicy i szybkiego połączenia koleją, dopóty nie mamy co liczyć na znaczne wykorzystywanie naszego portu jako lotniska zapasowego dla Warszawy.

Do Rzeszowa przylatują więc tylko czasem samoloty, które planowały lot do Krakowa i zła pogoda uniemożliwia lądowanie pod Wawelem. Wczoraj takiej sytuacji nie było, więc nikt nie skorzystał z usług Jasionki, która jest na komunikacyjnym zadupiu Polski.

Stanisław Krok
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
^^ Powiedzmy sobie szczerze: rezerwą dla Okęcia już niedługo będzie Modlin. Jasionka może starać się o o bycie alternatywą dla Balic oraz dla Świdnika kiedy powstanie. A na marginesie: argumenty o tańszej opcji dla Warszawy jaką jest Gdańsk pod względem kosztów paliwa dla lotów np. z Wiednia mnie słabo przekonuje.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
^^ Nie lobbować za dobrym drogowym połączeniem ze Stolicą z punktu widzenia regionu to ryzykowna teoria:lol:
Z drugiej strony rzeczywiście jest tak jak napisał przedmówca. Komunikacyjne zadupie ma swoje wady (bo jest daleko) ale i zalety (bo jest daleko).
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Do samolotu na piechotę

RZESZÓW. Za tydzień zostaną uruchomione nowe połączenia lotnicze do Warszawy i Katowic. Jak się dostać na lotnisko w godzinach odlotów?

Od 14 listopada samoloty OLT JetAir będą latały dwa razy dziennie do Stolicy. Konkurencja wymusiła obniżenie cen. Każdego dnia powszedniego będzie też jeden rejs do Katowic. Zakład Transportu Miejskiego nie zauważył jednak zmian w lotniczym rozkładzie.

Pierwszy samolot do Warszawy będzie odlatywał z Jasionki o godz. 7.15. Pierwszy autobus linii “L” na lotnisko odjeżdża spod dworca PKP o godz. 7.30. Przyjeżdża do Jasionki około godz. 8. Mogą więc z niego skorzystać tylko pasażerowie lecący do Warszawy samolotem LOT-u o godz. 9.05. Ten, kto zechce skorzystać z OLT JetAira musi na lotnisko dostać się własnym samochodem, taksówką lub… na piechotę.
http://supernowosci24.pl/

OLT JetAir ma latać osiemnastoosobowym samolocikiem. Z tego zapewne większość pasażerów nie szukałaby publicznego transportu na lotnisko. Kurs dla MPK tylko dla tego lotu byłby całkowicie nie rentowny, nawet obsługiwany Soliną.
Zawsze też można skorzystać z usług konkurencji: http://www.zgpks.rzeszow.pl/upload/file/Kopia Rozkład 224 Tesco - Jasionka dzień roboczy(1).pdf
Linia 224 - wyjazd z pod UW 6:21 - Jasionka Port Lotniczy 6:45 i już.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
^^ To jest już cena busa i INTERREGIO, TLK są nieco droższe . Dobra wiem, że to tylko promocja:lol:

EDIT:
OLT Jetair dalej rośnie. Kolejne linie przejęte.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,10637506,OLT_Jetair_dalej_rosnie__Kolejne_linie_przejete.html.

Oby loty z Rzeszowa zostały na stałe:

Nowe loty do Gdańska i Katowic. Do Warszawy dużo taniej

W poniedziałek połączenia do tych trzech miast uruchomił OLT Jetair. Do Warszawy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) i Gdańska (z międzylądowaniem w Katowicach raz dziennie). Samolot na poranny rejs do stolicy był niemal w całości zapełniony - na 31 miejsc w Dornierze miejsca wykupiły 24 osoby. Do samolotu do Gdańska wsiadło w Jasionce 13 pasażerów. Reszta miała dosiąść w Katowicach.

- Super, że jest połączenie do Katowic. Mam przyjaciółkę w Chorzowie, której nie widziałem od roku. Lot trwa pół godziny, nie muszę się męczyć w pociągu. Ten czas, który spędziłbym na podróż koleją, wykorzystam na czas z przyjaciółką. I jeszcze cena na samolot jest kapitalna - 32-letni Jacek Jarosz z Białobrzegów k. Łańcuta cieszył się jak dziecko. W rodzinne strony na chwilę przyjechał z Birmingham, gdzie od kilku lat mieszka. Udało mu się kupić bilet za 49 zł. Od takiej kwoty zaczynają się ceny na wszystkie trzy połączenia.

Do Gdańska leciał z kolei pan Bogusław z Mielca. On od kilkunastu lat mieszka w Kanadzie. Gdy przyjechał do rodzinnego miasta, postanowił wyskoczyć na drugi koniec Polski. Na promocyjny bilet za 49 zł się nie załapał, wydał ponad 200 zł, ale i tak niewiele drożej niż zapłaciłby za jazdę pociągiem. Lot do Gdańska trwa około dwóch godzin.

- Lecę odwiedzić znajomych i stare kąty. To, że Rzeszów ma kolejne połączenia świadczy o tym, że rośnie prestiż miasta. Każde nowe połączenie jest cenne - opowiadał nam na kilkadziesiąt minut przed lotem.

A prezes spółki lotniskowej "Rzeszów-Jasionka" Stanisław Nowak zachęcał pasażerów do poczęstunku. Można było się napić soku, szampana i pozajadać się sałatkami owocowymi. Na uroczystość otwarcia nowych połączeń przyjechali Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa oraz Zygmunt Cholewiński, wicemarszałek podkarpacki. Szczególnie obecność Ferenca była ważna, bo od ponad roku toczy boje z LOT-em, dotychczas jedynym przewoźnikiem, który latał z Rzeszowa do Warszawy.

Ferenc jest na stopie wojennej z narodowym przewoźnikiem. Krytykuje LOT za wysokie ceny biletów na tej trasie. Dlatego na wejście konkurencji czekał jak na zbawienie. - Bilety są bardzo tanie - mówił prezydent o cenach OLT Jetair. - Nawet jeśli nieco zdrożeją, to nie będą tak drogie, jak naszego LOT-u. Nasz port pięknieje. Możemy teraz latać przez całą Polskę - piał z zachwytu gospodarz stolicy Podkarpacia.

Nowe połączenie do Warszawy, Gdańska i Katowic

Ireneusz Dylczyk, dyrektor ds. rozwoju OLT Jetair, twierdzi, że ich przyjście do Rzeszowa nie jest przypadkowe. - Właśnie rozmawiałem z prezydentem. Wspominaliśmy, jak Rzeszów wyglądał cztery lata temu, jak wygląda teraz. Ten rynek jest bardzo obiecujący, dlatego jesteśmy radzi, że otwieramy nowe połączenia. Liczymy na stabilny wzrost - mówił Dylczyk.

I przewiduje, że największe zainteresowanie lotami do Warszawy i Gdańska będzie od drugiej połowy stycznia przyszłego roku. Przewoźnik deklaruje uruchomienie nowych rejsów. Wśród polskich miast na horyzoncie pojawia się m.in. Poznań. - Ale też myślimy o zagranicznych kierunkach - zapowiada Dylczyk, ale o konkretach nie chce mówić.

Bilety na loty do Warszawy, Gdańska i Katowic można rezerwować na stronie www.oltjetair.com.

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...c__Do_Warszawy_duzo_taniej.html#ixzz1dhtgvRjE 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Jednak realne?

W tym roku lotnisko Jasionka przekroczy liczbę pół miliona obsłużonych pasażerów, co oznacza wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem- informuje Łukasz Sikora ze Spółki Lotniskowej Rzeszów Jasionka. Udało się odtworzyć dawną siatkę lotniczych połączeń krajowych. Z Rzeszowa można latać do Katowic, Gdańska, Szczecina, uruchomiono dodatkowe loty do Warszawy-przypomina nasz gość. Niedawno ruszyły połączenia z Manchasterem, a pierwsze tygodnie pokazały, że te rejsy cieszą się dużym powodzeniem. W sumie Port Lotniczy oferuje połączenia m.in. z Londynem, Birmigham, Dublinem, Frankfurtem i Frankfurtem Hahn, ale to tylko do końca miesiąca. Z kolei do Barcelony Girony można z Rzeszowa dolecieć tylko latem. Próbujemy namówić do obecności w Jasionce drugiego przewoźnika niskokosztowego. Kolejna sprawa to odtworzenie rejsów transatlantyckich, które zniknęły z rozkładu lotów ponieważ przewoźnikowi, którym był LOT brakuje floty.
http://www.radio.rzeszow.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Heja, zdjęcia z podpisem sky-watcher.pl są moje. To zdjęcie samolotu we mgle... pilot wcześnie wypuścił podwozie i jeszcze z 5 minut wolno lecieliśmy we mgle ;) Ledwo co było widać przy lotnisku samochody od strony CARGO jak schodziliśmy do pasa.

Poza tym szkoda, że event OLT Jetair skończył się ok.17-18 godziny, a lot mieliśmy o 20.10 (?). Dziewczyny i poczęstunek powinien być do zakończenia check-in.
Zdjęcia świetne. Jak tam wrażenia po wizycie w Jasionce okiem Warszawiaka ?
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
^^ Jak udowodnił swym filmem kol. letowniak - terminal powstał w związku z wizytą papieża w Rzeszowie, a więc już po PRL-u.:lol: A mówiąc poważnie to faktycznie niefunkcjonalny kurnik nie mówiąc już o "hali przylotów". Ale aby do wiosny !
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. Rozpoczynanie czarterów dopiero późną wiosną to nabijanie kiesy innych lotnisk. Zapotrzebowanie na zimowe loty do ciepłych krajów niewątpliwie jest spore.

Edit.

W październikowo-listopadowym numerze "Trendów Podkarpackich" pojawiła się zapowiedź wiosennych czarterów na wyspę Kos.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Barometr Polska - październik 2011.
Gwałtowny spadek dynamiki rynku
2011-11-30

Nawet po skorygowaniu dynamiki września o „efekt remontu pasa w Warszawie” widzimy, że dynamika wzrostu rynku w październiku była o ponad 5 punktów procentowych niższa. Powrót do znacznie wyższej dynamiki wzrostu rynku powinien nastąpić od listopada 2011 - pierwszego miesiąca sezonu zimowego. W tym okresie linie regularne, przede wszystkim tanie, znacznie zwiększają oferowanie do Polski.


Cały rynek
Główny powód spadku dynamiki rynku w porównaniu z wrześniem 2011 to spadek udziału przewozów charterowych. Jak już pisaliśmy w komentarzach do wyników poprzednich miesięcy rosły one zdecydowanie szybciej od rynku przewozów regularnych a wrzesień był ostatnim miesiącem „charterowego szczytu letniego”.
Październik 2011 był pierwszym miesiącem tegorocznego lata, kiedy mieliśmy
do czynienia nie ze spadkiem, ale wzrostem oferowania przewoźników regularnych (+1,7%). Warto zauważyć, że dane z kwietnia 2011 pokazywały jedynie mikroskopijny wzrost tego oferowania w październiku. „Nowe oferowanie” to przede wszystkim nowe rejsy regionalne Eurolotu (około 17 tys. foteli i Jet air – 4 tys foteli). Ich udział
w łącznym oferowaniu to jednak tylko niecały 1%. Należy też pamiętać, że pozytywna dynamika oferowania w październiku 2011 wynika z faktu, że już w drugiej połowie sezonu lato 2010 tanie linie dokonały korekt oferowania w dół (przede wszystkim W6).

W październiku 2011 mieliśmy do czynienia z tymi samymi czynnika rynkowymi,
co w miesiącu poprzednim: dominacją „grupy czterech” (LO, W6, FR i LH). Ich udział w łącznym oferowaniu wyniósł niecałe 80%, szybszy wzrost przewozów krajowych niż międzynarodowych. Dla celów ustalania ilości pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska pasażerowie w ruchu krajowym liczeni sa podwójnie – raz w porcie wylotu a drugi raz w porcie docelowym.

Pewną zmianę sytuacji - wzrost oferowania tanich linii szybszy niż linii tradycyjnych
oraz spadek udziału Warszawy w łącznym oferowaniu przyniesie dopiero sezon zimowy.
Warszawa
Październik był dla Warszawy słabszym miesiącem niż wrzesień. We wrześniu indeks wzrostu do rekordowego września 2008 wyniósł 103,3% podczas gdy w październiku nastąpił spadek o 3% - w porównaniu z rekordowym październikiem też 2008.
Dynamika wzrostu przewozów w Warszawie była nieco wyższa niż w portach regionalnych. Wynika to przede wszystkim z ograniczania oferowania przez tanie linie
w lecie 2011, a to one dominują w tych portach. W październiku zjawisko to miało jednak już bardzo ograniczony charakter – wzrost oferowania w Warszawie wyniósł 3% a więc niewiele powyżej średniej rynkowej.
Październik był miesiącem kontynuacji i stabilizacji – LOT zwiększył oferowanie o 3,3%. Dokładnie tak samo zwiększył je W6. Tylko Lufthansa ograniczyła oferowanie o 5% - zdecydowanie mniej rejsów do Mediolanu (Lufthansa Italia). Od sezonu zimowego rejs ten jest zawieszony (Lufthansa Italia przestaje istnieć).
Kraków
To był rekordowy październik, choć tylko o 2,2% lepszy od października z roku 2010. Łączne oferowanie linii rozkładowych było na poziomie z 2010 roku.
Umocnił swoją pozycję Ryanair, który zwiększył swoje oferowanie o 10% i udział
w łącznym oferowaniu, do 41,4%.
LOT zmniejszył oferowanie o 6,2% (brak rejsu do CHI) i jego udział wyniósł 14,1%
LH i OS zwiększyły łącznie oferowanie o 7,2% a ich udział wzrósł do 12,8%.
Udział Eurolotu to na razie jedynie 2,8% (rejsy do GDN, POZ i SZZ).
Katowice
Po raz kolejny wynik Katowic uratowały chartery – wzrost przewozów o 14,5%.Warto zauważyć, że stanowiły one nadal znacząca cześć łącznych przewozów (25,8%) mimo, iż zakończył się letni szczyt charterowy.
Przewozy regularne spadły o 2,4 prawie tak samo jak oferowanie tych linii (-1,8%).
Wizz Air zwiększył oferowanie o 3,2%.
Ryanair zmniejszył oferowanie aż o 27,2%.
Oferowanie Lufthansy było na poziomie z 2010 roku.
LOT zwiększył oferowanie o 7,4% (większe samoloty do MUC i TRN).
Gdańsk
Był w tym miesiącu liderem wśród dużych polskich lotnisk (+6,1%).
Po raz pierwszy w tym sezonie letnim odnotował znaczący wzrost oferowania (+9,1%).Bardzo znacznie zwiększył je Wizz Air - aż o 21,4%. Jego udział w łącznym oferowaniu wzrósł do 44%.
Bardzo znacznie obniżył oferowanie Ryanair: o 30,7%. Jego udział spadł do 15,2%.
Bardzo znacznie zwiększyła oferowanie Lufthansa: aż 33,7% (dodatkowy codzienny rejs do MUC).
LOT zmniejszył oferowanie o 3,7% (brak połączenia do MUC).
Nowe rejsy Eurolotu (KRK i WRO) oraz Jet Air (WAW) – stanowiły tylko 3,8% łącznego oferowania. Sytuacja zmieni się radykalnie od sezonu Zima, gdyż Jet Air uruchamia szereg nowych połączeń regionalnych z GDN – międzynarodowych i krajowych, tworząc w porcie swoja bazę (RZE – przez KTW, TXL, BRU przez BRE, HAM oraz PRG).
Wrocław
Znaczny spadek przewozów wynikający ze zmniejszenia oferowania przez linie regularne o 3,5%.
Główny winowajca to FR, który zmniejszył oferowania o 24,1% pozostając największym przewoźnikiem w porcie – udział 40,4%. Sytuacja zmieni się od sezonu lato 2012, gdyż Ryanair utworzy w porcie bazę (znany już dobrze scenariusz – najpierw ograniczenie oferowania a potem znaczny jego wzrost powiązany oczywiście ze „specjalnymi zachętami dla przewoźnika”).
Wizz Air zwiększył oferowanie o 16,9% - udział 19%.
Nowe rejsy: K2 (do GDN) i O2 do WAW oraz SK do CPH.
Poznań
Nastąpił niewielki spadek przewozów pomimo niewielkiego wzrostu oferowania linii rozkładowych – o 2,4%.
Ryanair zmniejszył oferowanie aż o 22,6% - udział spadł do 29%.
Prawie identyczny udział ma Wizz Air (wzrost oferowania o 14,9%).
Nowością są rejsy Eurolotu do KRK i SZZ – udział w oferowaniu 3,9%.
Przewozy charterowe stanowiły nadal znaczna część łącznych przewozów – 18,3%.

Rzeszów

Wzrost oferowania linii rozkładowych o 13,3%. Ryanair zwiększył je 13,7% i jego udział wzrósł do 65,9%.
LOT zwiększył oferowanie o 9% - większe samoloty do WAW.
Podsumowanie


Nie znamy jeszcze miesięcznych wyników przewozowych za październik 2011, publikowanych przez AEA, IATA i ACI.
Dane tygodniowe AEA za okres 03.10 - 30.10 podają dynamikę wzrostu przewozów (w RPK) wynoszącą 6,6 %. Ponieważ rośnie w przewozach linii AEA udział długich odcinków to najprawdopodobniej dynamika ilości pasażerów jest o około 2ppct niższa.
Jak widzimy w odróżnieniu do września 2011 dynamika rynku polskiego
była prawdopodobnie nieznacznie niższa od europejskiego.
Dostępne są też dane miesięczne za wrzesień. Dynamika ilości obsłużonych pasażerów w portach europejskich wyniosła 7,0% (dane ACI). Dynamika przewoźników AEA
we wrześniu wyniosła 6,3% (liczba pasażerów), w RPK – 8,5%.
Według danych IATA dotyczących wszystkich przewoźników europejskich
ich przewozy we wrześniu w RPK wzrosły o 9,0% a globalne tylko o 5,6%
Dan dotyczące oferowania w sezonie zimowym 2011/12 wskazują, że okres bardzo niskich dynamik wzrostu polski rynek powinien w najbliższych miesiącach skończyć się.
Dodatkowe czynniki działające pozytywnie na rozwój polskiego rynku lotniczego to:stały wzrost polskiego rynku charterowego,rozwój komunikacji regionalnej, wciąż dobra sytuacja ekonomiczna Polski – na tle Europy.
W nieco dłuższym horyzoncie czasowym powinien też wystąpić efekt Modlina.
A Euro2012 zwiększyć zainteresowanie Polską (nie tylko okazjonalne), szczególnie
ze strony tanich linii (efekt promocyjny imprezy).
Oczywiście, jeżeli zacznie się realizować czarny scenariusz kryzysu finansowo-walutowego w Europie to nasz rynek lotniczy odczuje go bardzo boleśnie.
Poniższe wykresy pokazują, że ukształtowana jest już grupa pięciu największych polskich portów regionalnych, z których trzy są zdecydowanymi liderami.
Po kilku miesiącach letnich, dzięki bardzo znacznym przewozom charterowym Katowice przegoniły Gdańsk i odzyskały trzecie miejsce w rankingu polskich lotnisk. Pozostaje pytaniem otwartym, czy będą je w stanie utrzymać na koniec roku 2011. W okresie jesienno-zimowym spada bowiem znacząco udział przewozów charterowych w całym rynku – w tym i katowickim.http://www.prtl.pl/barometr
 
1 - 20 of 250 Posts
Top