SkyscraperCity Forum banner
1 - 1 of 1 Posts

·
Registered
Joined
·
141 Posts
Z GW:
"Od 3 czerwca mieszkańcy Podkarpacia będą mogli latać z Rzeszowa do Nowego Jorku
Marcin Kobiałka2007-01-10, ostatnia aktualizacja 2007-01-10 19:51
Taki jest efekt środowego spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, do którego zjechało szefostwo Polskich Linii Lotniczych LOT


O bezpośrednich połączeniach lotniczych Rzeszowa z Nowym Jorkiem mówiło się od kilku miesięcy. Od wczoraj wiadomo, że 3 czerwca LOT zamierza zainaugurować połączenia transatlantyckie. - To jest przełomowa chwila dla lotniska w Jasionce - cieszy się Ewa Draus, wojewoda podkarpacki, która brała udział w rozmowach z kierownictwem LOT-u.

Z Rzeszowa do USA mają latać samoloty Boeing 737-800, które na pokład zabierają około 250 pasażerów. Loty do Nowego Jorku będą dwa razy w tygodniu. Konkretne dni i godziny odlotów oraz przylotów nie są jeszcze dokładnie ustalone, bo LOT w tej sprawie musi się jeszcze porozumieć z władzami nowojorskich lotnisk. Wiadomo, że samoloty będą lądować na dwóch lotniskach w Nowym Jorku: Johna F. Kennedy'ego i Newark. - Loty do Stanów Zjednoczonych podniosą prestiż lotniska w Jasionce - twierdzi Artur Burak, rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotniczego, które jest właścicielem podrzeszowskiego lotniska.

Rzeszów stanie się trzecim miastem w Polsce, po Krakowie i Warszawie, które będzie posiadało bezpośrednie połączenia transatlantyckie. Automatycznie za tą informacją powrócił temat bezpośrednich lotów z Rzeszowa do Lwowa. Miały być one uruchomione już w kwietniu ubiegłego roku przez linie Direct Fly, ale żadne biuro podróży na Podkarpaciu nie zdecydowało się na sprzedawanie biletów na tej trasie. Nie było też zainteresowania ze strony samych pasażerów. - Jeśli będziemy mieli połączenia z Nowym Jorkiem, to Ukraina też stanie się atrakcyjna, bo wielu jej obywateli wyjeżdża do USA. Władze LOT-u chcą uruchomić loty do Lwowa, ale termin nie został ustalony - zdradza nam wojewoda Draus. - Wielu przedsiębiorców z Podkarpacia na pewno ucieszy ta informacja, bo chcą mieć szybki i dogodny dostęp do robienia interesów z naszymi sąsiadami

Lotnisko w Jasionce chce także przejąć pasażerów ze Słowacji. Najprawdopodobniej z Koszyc będą regularnie kursować autokary do Rzeszowa. - Jak nie doprowadzę do bezpośrednich połączeń z USA, to się podam do dymisji - mówił nam jeszcze kilka tygodni temu Wiesław Mardosz, dyrektor portu w Jasionce, który pełni tę funkcję od września ub.r. W środę Mardosz odetchnął z ulgą. - Ale emocjonujmy się za bardzo. Jeszcze jest wiele spraw do uzgodnienia - tonował hurraoptymizm, by po chwili dodać: - Mamy to, na czym nam najbardziej zależało.

Wszyscy podkreślają, że lotnisko w Jasionce czekają tłuste lata. Na razie z podrzeszowskiego portu samoloty latają do Warszawy i Londynu (Ryanair). Od 24 stycznia irlandzki przewoźnik uruchamia połączenia z Dublinem, a zapowiada, że to nie koniec nowych tras w tym roku z Rzeszowa. W grę wchodzi Rzym, Liverpool, Barcelona i Paryż.

Możliwość ulokowania się w stolicy Podkarpacia rozważa norweska linia Norwegian z kursami do Oslo. Rynek pasażerski w Rzeszowie bada również Centralwings i SkyEurope.

Dobry interes po wejściu do Jasionki wietrzą już także firmy handlingowe, które zajmują się obsługą pasażerów i bagaży na lotniskach. - Rzeczywiście jesteśmy zainteresowani zainwestowaniem pieniędzy w Rzeszowie - potwierdza Olga Pogorzelska z firmy Warsaw Airport Services. - Ale decyzji jeszcze nie ma.

Podrzeszowskie lotnisko bardzo cierpi z powodu ciasnego terminalu pasażerskiego. Władze portu zapewniają, że w obecnym da się - z małym kłopotami - odprawiać pasażerów rejsów transatlantyckich. Od kilku miesięcy w Jasionce prowadzone są roboty budowlane związane z nowym terminalem. Sam budynek najprawdopodobniej będzie budowany w połowie roku. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania kosztorysu tej inwestycji. Jak będzie gotowy, to ogłosimy przetarg - zapowiada Artur Burak, rzecznik PPL."

Gratulacje dla Rzeszowa
 
1 - 1 of 1 Posts
Top