SkyscraperCity banner

2041 - 2060 of 3987 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
W każdym bądź razie będzie bardzo blisko tej liczby.

Taka ciekawostka Eurolot oferuje tylko 70 miejsc w sprzedaży internetowej, zakładają że każdy zabierze ze sobą 15kg bagaż i pewnie razem z paliwem na tak długiej trasie, tych 8 już zabrać nie mogą.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Są już pierwsze relacje z pierwszego lotu do ParyżaPełna fotorelacja na fejsbukowym koncie EPRZ Spotting Team
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.439951066117391.1073741830.312465698865929&type=1

Jest też fotorelacja i opis na lotnictwo.net od użytkownika sven
http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/85-podroze_lotnicze/282-raporty_z_podrozy/56765-2013_09_03_bva_rze_inauguracja_rejsow_do_pod_paryzewa_eurolot_com.html#post952726

Z ciekawostek katering na pokłady lotów do Rzymu i Paryża dostarcza lokalna firma

 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Podróże do Rzymu i Paryża. Przesiadka na samolot?

Eurolot wkroczył na ścieżkę zarezerwowaną do tej pory dla przewoźników autokarowych. Chce im zabrać pasażerów podróżujących z Podkarpacia do Rzymu i Paryża. Plan zapewne się powiedzie, bo podczas inauguracyjnych lotów samoloty były pełne, a i na następne rejsy chętnych nie brakuje

- Długo broniliśmy się przed wejściem linii lotniczych. Wcześniej czy później musiało to nastąpić. Szacujemy, że Eurolot zabierze nam około 30 proc. klientów jeżdżących naszymi autokarami do Paryża - obawia się Małgorzata Pudło z biura Janosik z Rzeszowa.


O tym, że z Podkarpacia bardzo dużo ludzi jeździ do Paryża, świadczą statystyki. Tylko w poprzednią sobotę Janosik podstawił aż osiem autokarów, które zabrały do stolicy Francji około 400 osób, w najbliższą sobotę wysyła cztery. - Kończy się sezon. Dotychczas mieliśmy codziennie połączenia do Paryża, niedługo zmniejszymy je do czterech razy w tygodniu - dodaje Pudło.


Ale przy okazji świąt, np. Bożego Narodzenia, albo zaraz po Nowym Roku przewoźnicy znów liczą na wzrost. W okresie Bożego Narodzenia z Paryża dziennie na Podkarpacie potrafi przyjechać nawet 30 autokarów wypełnionych pasażerami. Podobne statystyki przewoźnicy notują w przypadku Rzymu.

Bilety od 199 zł


To się teraz zmieni, bo Eurolot uruchomił we wtorek z podrzeszowskiej Jasionki bezpośrednie połączenia do stolic Włoch i Francji. I mógł zacierać ręce, bo 78-miejscowe bombardiery były pełne. - Na lot do Paryża mieliśmy obłożenie w 97 proc., a do Rzymu 100 proc. - mówi Karina Lisowska, rzecznik Eurolotu.

Zdobycie precyzyjnych danych, ile osób rocznie podróżuje do Rzymu i Paryża z Podkarpacia, graniczy z cudem. Linie lotnicze nie chcą tego zdradzać, by konkurencja się nie dowiedziała. Identycznie jest w przypadku przewoźników autokarowych. - Konkurencji nie będziemy podpowiadać, które kierunki są atrakcyjne - mówią i jedni, i drudzy.

Takich danych nie posiada departament turystyki w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim.

Eurolotem w jedną stronę można polecieć za 199 zł, podróż trwa około 2,5 godz. Jazda autokarami, chociażby wspomnianego Janosika, trwa do Paryża całą dobę, nieco mniej do Rzymu. Bilety też są droższe, trzeba wydać 500-600 zł w jedną stronę. - Te loty były bardzo pożądane przez pasażerów. Mamy nadzieję, że to nie koniec nowości w tym roku. Rozmawiamy z przewoźnikami o kolejnych połączeniach europejskich i transatlantyckich - twierdzi Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

iPad na pokładzie

- Mamy stałych klientów, liczymy na to, że z nami zostaną. Dla nich są zniżki. Za bilety płacą 460 zł. Poza tym nasi klienci w cenie biletu mogą wziąć dużo większy bagaż - Małgorzata Pudło ma nadzieję, że klienci nie będą się masowo przesiadać z autokarów do samolotu.

Na inauguracyjnych rejsach w pomalowanych w barwach Podkarpacia bombardierach (loty będą dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty), przewoźnik serwował szampana, kanapki, ciastka. W czasie podróży można skorzystać także z iPada.

- Jesteśmy przekonani, że Polonia mieszkająca we Francji i Włoszech będzie zainteresowana tymi trasami - uważa Karina Lisowska. - Kolejne rejsy cieszą się również wielkim zainteresowaniem i obłożenie wynosi ok. 80 proc. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej sprzedaży. Oferowane ceny w momencie uruchomienia sprzedaży wynosiły od 199 zł jedną stronę i w dalszym ciągu można kupić bilety w tej cenie - zapewnia Lisowska.

Nie trzeba się pchać do Krakowa i Warszawy

Z pierwszego lotu do Rzymu korzystał Wiesław Łuszcz, który z partnerką Barbarą Klepczyk, dziewięcioletnim synem Denisem wracał do Włoch po miesięcznych wakacjach w Bieszczadach. W Rzymie mieszkają od 18 lat. Do tej pory by dotrzeć na Podkarpacie, latali przez Kraków. - Bezpośrednie połączenie przyciągnie ludzi. Można do Rzymu polecieć na weekend - chwalił pan Wiesław.

Do Rzymu leciało również młode małżeństwo z Rzeszowa: Magdalena i Artur Niemcowie. - Lecimy w podróż poślubną na dwa tygodnie. Odwiedzimy też Sycylię - mówili tuż przed wejściem na pokład samolotu. - Ceny biletów są przystępne. Wizerunek naszego województwa na pewno zyska na nowych połączeniach - dodawali.

Z Jasionki do Rzymu leciała również rodzina Golików ze Stalowej Woli: Robert, jego żona Małgorzata, ich pięcioletni syn oraz ojciec Józef. Lecieli w odwiedziny do siostry. - Nie trzeba się pchać do Krakowa czy Warszawy. Tutaj, w Jasionce, jest duży, bezpłatny parking - wymieniał zalety Robert Golik.

- Moim znajomi, którzy pracują w Rzymie, bardzo się ucieszyli, że bezpośrednio można latać do Rzeszowa. Turyści wolą latać, jazda autokarami jest męcząca - mówiła nam w drodze do samolotu pani Lucyna, która w Rzymie mieszka od 18 lat i wracała do domu z wakacji. - Długo czekaliśmy na to połączenie - powiedziała Henryka Kozak, która we Włoszech pracuje w biurze rozliczeń finansowych.

Dreszczyk emocji zawsze jest

Na pokładzie bombardiera spotkaliśmy także byłego rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. Andrzeja Sobkowiaka wraz z żoną Krystyną. Lecieli do Włoch na kilka dni. - Chcemy się rozerwać - śmiał prof. Sobkowiak. - Bilety za stosunkowo niewielkie pieniądze. Nowe połączenia świadczą o rozwoju Podkarpacia - dodawał.

Była również "podkarpacka" reprezentacja w załodze bombardiera. Za sterami siedział Maciej Kozbuski, absolwent Politechniki Rzeszowskiej, obok niego drugi pilot Łukasz Pondo z Mielca. - Zawsze jest dreszczyk emocji, jak się leci inauguracyjnym połączeniem - mówił kapitan Kozubski. - Czy kierunek okaże się popularny, trzeba poczekać rok, może dwa lata - przewiduje Łukasz Pondo.

Choć Jasionka w lipcu obsłużyła rekordową w swojej historii liczbę pasażerów (69 tys.), to ten rok jest na razie słabszy od 2012 r. o 2,4 proc. Na przełomie marca i kwietnia lotnisko sparaliżowała mgła, która zabrała Jasionce 10 tys. pasażerów. W sierpniu było o mniej więcej tysiąc pasażerów mniej. Odwołane zostały loty czarterowe do Egiptu. Mimo to władze portu są przekonane, że pobiją ubiegłoroczny rekordowy wynik, gdy przez Jasionkę przewinęło się 565 tys. pasażerów.

Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,14549510,Podroze_do_Rzymu_i_Paryza__Przesiadka_na_samolot_.html#ixzz2eBbrdtg1
 

·
Registered
Joined
·
1,536 Posts
Choć Jasionka w lipcu obsłużyła rekordową w swojej historii liczbę pasażerów (69 tys.), to ten rok jest na razie słabszy od 2012 r. o 2,4 proc. Na przełomie marca i kwietnia lotnisko sparaliżowała mgła, która zabrała Jasionce 10 tys. pasażerów. W sierpniu było o mniej więcej tysiąc pasażerów mniej. Odwołane zostały loty czarterowe do Egiptu. Mimo to władze portu są przekonane, że pobiją ubiegłoroczny rekordowy wynik, gdy przez Jasionkę przewinęło się 565 tys. pasażerów.
WTF?
 

·
Registered
Joined
·
379 Posts
Artykuł z Rzeczpospolitej z 9.09 "Eurolot jednak na dużym minusie"

zwróćcie uwagę na pogrubiony tekst z Rzeczpospolitej z 9.09:


Należąca do Skarbu Państwa spółka, uznawana do niedawna za wzór dyscypliny finansowej dla LOT-u, zakończyła 2012 rok stratą przekraczającą 100 mln złotych

Ostateczny wynik będzie znany po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości z biegłym rewidentem. Powodem straty jest przede wszystkim wpisanie w wynik za 2012 r. – wzorem LOT-u – w kategorii pozostałe koszty operacyjne ok. 130 mln zł, na które w głównej mierze składa się utrata wartości samolotów ATR i Embraer. Ale i bez tego przewoźnik byłby na minusie – na 37 mln zł. Wynik prognozowany na koniec 2013 r. to strata w wys. 13 mln zł.

Na zły wynik finansowy złożył się m.in. „efekt OLT" – konkurowania z linią, która weszła na rynek z dumpingowymi cenami. Mariusz Dąbrowski, prezes Eurolotu, ocenia straty z tego tytułu na ok. 15 mln zł.

Bilans Eurolotu obciąża też dublująca się flota. W ubiegłym roku spółka odebrała 8 Bombardierów Q400, ich wprowadzenie do floty wiązało się z kosztami. A pozbywanie się spłaconych już ATR okazało się trudne. – W lipcu oddaliśmy firmie leasingowej maszynę, w której za 1,8 mln złotych trzeba było wyremontować silniki. Łącznie od początku roku rozliczenie kontraktu z leasingodawcą kosztowało spółkę około 4,8 mln zł – ocenia Dąbrowski. Kolejna maszyna została oddana w sierpniu, kończą się negocjacje dotyczące następnych trzech. Linia ma nadal 7 ATR-ów.

Szansa w regionach

Od kwietnia do lipca 2013 r. spółka odnotowała dodatni wynik na sprzedaży. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego jest on lepszy o blisko 24 mln zł.

Sprawdziła się zagraniczna siatka lotów, zwłaszcza sezonowe połączenia do Chorwacji, usługa czarter-mix i nowo otwarte trasy Rzeszów–Rzym i Rzeszów–Paryż i strategia latania z regionów, które w tej linii widzą szanse rozwoju i są gotowe wziąć na siebie także część ryzyka finansowego. – Eurolot lata na tej trasie dwa razy w tygodniu, chcemy, żeby latał codziennie – mówi Stanisław Nowak, prezes rzeszowskiego portu.

Strategia większej obecności w regionach podoba się szefom tamtejszych lotnisk. – Najlepszym miejscem dla tej linii są porty regionalne. U nas naprawdę jest rynek – mówi Jan Pamuła, prezes lotniska Kraków-Balice.

Prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Tomasz Kloskowski uważa, że w sytuacji, kiedy LOT jest zdeterminowany, aby budować centrum przesiadkowe w Warszawie, porty regionalne muszą pozyskać przewoźnika, który rozwinie siatkę w regionach. – Oczywiście można wszystko zostawić Lufthansie i SAS. Ale chcemy mieć polskiego przewoźnika, a jedyną linią jest dzisiaj Eurolot. Pomożemy, żeby te projekty zamknęły się biznesowo – mówi prezes Kloskowski.

Rejsy dla LOT-u

Za prezesem Dąbrowskim murem stoją związkowcy. – Wiemy, że Eurolot ma straty, więc gdyby była taka potrzeba, jesteśmy gotowi na obniżkę płac – powiedział „Rz" Adam Markieta, przewodniczący jedynego w tej spółce związku zawodowego personelu latającego Eurolot SA. – Poświęcimy wolny czas, gdyby okazało się, że są jakieś rejsy organizowane w ostatniej chwili – dodaje.

Przyszłość Eurolotu zależy także od tego, jak wynegocjuje z LOT-em wykonywanie dla niego połączeń krajowych. Negocjacje trwają – zapewniają obie firmy. Tyle że LOT w siatce zimowej wstawił na tych trasach swoje Embraery. – Jesteśmy w trakcie ustalania dalszych warunków współpracy z Eurolotem. W tej chwili do systemów rezerwacyjnych wprowadziliśmy wyłącznie naszą flotę. Jesteśmy jednak otwarci na dalszą współpracę z naszym dotychczasowym partnerem, ale też przygotowani na wykonywanie wszystkich rejsów z wykorzystaniem naszych samolotów – mówi Barbara Pijanowska-Kuras, rzeczniczka LOT-u.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
^^ port jest znany z głupot które wypisuje na tablicy.

Takie niezbyt fajne info, taryfy z lotniska po 80zł...a jeszcze kilka miesięcy temu można było dojechać za 50-60zł. Aż dziw że nie wchodzi jakaś firma busiarska z regularnym połączeniem do miasta...oj przydałoby się bardzo.
 

·
Registered
Joined
·
17,636 Posts
^^ A może taniej autobus miejski? Tak jak np. w Łodzi. 2 linie mają krańcówkę na lotnisku i dojechać można komunikacją miejską w większość większych osiedli mieszkaniowych. A przedłużenie zwykłej linii autobusowej jest tanie i łatwe do przeprowadzenia.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Niestety ZTM tę trasę traktuje stricto komercyjnie, na co zresztą narzekają zatrudnieni w pobliskiej strefie pracownicy, że bardziej się autem opłaca z Rzeszowa w tamte rejony dojeżdżać.
 

·
Registered
Joined
·
116 Posts
^^ A może taniej autobus miejski? Tak jak np. w Łodzi. 2 linie mają krańcówkę na lotnisku i dojechać można komunikacją miejską w większość większych osiedli mieszkaniowych. A przedłużenie zwykłej linii autobusowej jest tanie i łatwe do przeprowadzenia.
Najbliższa linia MPK kończy bieg 7km wcześniej, więc przedłużać nie ma czego.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
wg MPK linia lotniskowa przynosi straty, także nie dziwie się i mam nadzieje że do tego kiedyś dojdzie... Kiedyś MPK normalnie kursowało do miejscowości wokół lotniska i wystarczyło przedłużyć linie tak jak to jest w Krakowie. Teraz mamy MKS i MPK jeżdżące na lotnisko z tym że MKS obsługuje jeszcze strefę i miejscowości i pewnie dla tego ani jedni ani drudzy nie zarabiają. Zresztą jeśli zamiast jeździć autobus stoi pod lotniskiem 2h to koszty rosną, a paxy wybierają prywatne auta, busy i taryfy bo MPK ma bardzo słaby rozkład na lotnisko
 

·
It is very important
Joined
·
1,444 Posts
Jak podaje PAŻP w informacji dla PAP: w dniu 21.09.2013 r. kontrolerzy ruchu lotniczego na lotnisku w Rzeszowie - Jasionce rozpoczną pracę na nowej TWR. Natomiast jutro 20.09.2013 r. (piątek) nastapi dzieki uprzejmości PAŻP prezentacja wieży dla mediów, samorządowców i chetnych spotterów.
 
  • Like
Reactions: Hipolit

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Zimowe cięcia Ryanair w Polsce

W nadchodzącym sezonie zimowym Ryanair zawiesi kilkanaście połączeń z polskich portów lotniczych - wynika z systemu rezerwacyjnego przewoźnika. Oprócz typowo sezonowych połączeń do Włoch, Grecji czy Hiszpanii, zimą nie polecimy na trasach:

Gdańsk - Birmingham (loty do 5 listopada)
Modlin - Frankfurt Hahn (loty do 4 listopada)
Modlin - Dusseldorf Weeze (loty do 4 listopada)
Poznań - East Midlands (loty do 5 listopada)
Poznań - Edynburg (loty do 4 listopada)
Łódź - Edynburg (loty do 3 listopada)
Wrocław - Bournemouth (loty do 4 listopada)
Wrocław - Malmo (loty do 5 listopada)
Rzeszów - Bristol (loty do 4 listopada)
Rzeszów - Glasgow/Prestwick (loty do 3 listopada)

Lublin - Liverpool (loty do 4 listopada)
Katowice - Edynburg (loty do 3 listopada)
Kraków - Goteborg (loty do 5 listopada)
Kraków - Billund (loty do 5 listopada).

Wcześniej informowaliśmy również o skasowaniu na zimę rejsów z Modlina do Budapesztu, z Gdańska do Leeds/Bradford, ze Szczecina do Bristolu i Edynburga oraz z Łodzi do Mediolanu Bergamo oraz Oslo Rygge.
Część z wymienionej wyżej tras regularnie zostaje zawieszana na okres zimowy, a rejsy powracają w sezonie letnim.

Anna Żuchlińska
pasazer.com
 
2041 - 2060 of 3987 Posts
Top