SkyscraperCity Forum banner
21 - 40 of 4065 Posts

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Jasionka za ciasna dla pasażerów

RZESZÓW, JASIONKA Jeśli lotnisko nie przygotuje się na obsługę tysięcy osób, straci niepowtarzalną szansę na rozwój


W niewielkiej sali odpraw na lotnisku w Jasionce z trudem mieszczą się podróżni. Kiedy ruszy budowa nowego terminalu? Fot: KRZYSZTOF ŁOKAJ​

Ponad 50 mln zł potrzeba na budowę nowego terminalu i płyty postojowej na lotnisku w Jasionce. Bez nowej sali odpraw nie mamy co liczyć na kolejne połączenia i przyciągnięcie do Rzeszowa pasażerów zza granicy.
Nowy terminal ma mieć powierzchnię ponad 10000 m kw. (istniejący ma niespełna 1000 m kw.) i ma powstać do 2007 r. W nowym budynku będzie sala odpraw o pow. 4 tys. metrów kw. Zmieszczą się też sklepy i restauracje.
Od 30 października niewielka sala odpraw na lotnisku w Jasionce musi codziennie przez co najmniej 2 godziny wytrzymać napór około 400 osób. To przylatujący goście z Londynu i wylatujący z Rzeszowa podróżni do stolicy Wielkiej Brytanii. Od wczoraj liczba gości w terminalu jest jeszcze większa. Trzy razy w tygodniu samoloty Ryanaira latają do Frankfurtu nad Menem.

Odlot w 25 minut

W poniedziałek od chwili lądowania samolotu Rayanaira z Londynu do startu upłynęło 19 minut. Czyli o 6. minut krócej niż przewidują ustalone procedury. W tym czasie pokład Boeinga 737 opuściło 180 osób i tyle samo ponownie weszło do samolotu. Pasażerowie proszeni są o zgłaszanie się do odprawy na 2 godziny wcześniej, a najpóźniej 40 minut przed odlotem. W poniedziałek jedna z pasażerek spóźniła się 15 minut i została na lotnisku.

Bez terminalu nie będzie podróżnych

I co z tego, że mamy drugi pod względem długości pas startowy w Polsce, liczący 3200 metrów, skoro nie możemy w pełni go wykorzystać. Do tego potrzebna jest od zaraz budowa nowego terminalu, rozbudowa płyty postojowej i budowa drogi kołowania. Na wszystko trzeba ponad 50 mln zł.
- Pieniądze muszą się znaleźć - mówi Jan Straż, dyrektor portu lotniczego w Jasionce. - Nowy terminal chcielibyśmy otworzyć do końca 2007 roku. Bez tego nie ma szans na dodatkowe połączenia Ryanaira.
Nowy, wygodny terminal to warunek, by z naszego lotniska chciały podróżować tysiące osób z całej południowej Polski. Połączeniami lotniczymi zainteresowani są pasażerowie z Lubelskiego, Ukrainy i Słowacji. O loty czarterowe z Jasionki wypytuje nawet Gruzja.
- Łatwo stracić klientów, gorzej z ich odzyskaniem - przyznaje Straż. - Udało się nam sprowadzić do Rzeszowa taniego przewoźnika, teraz trzeba zrobić wszystko, by połączenia lotnicze z Europą utrzymać. Już planujemy kolejne dwa połączenia. M.in. z Rzymem.

Podkarpacie liczy na wdzięczność PiS


Zdaniem Jana Tomaki, posła Platformy Obywatelskiej, trudno będzie zdobyć pieniądze na budowę terminalu z budżetu centralnego. - Na Porty Lotnicze w Warszawie nie mamy co liczyć - twierdzi Tomaka.
- Nie ma jeszcze projektu budżetu województwa na 2006 r. Nie wiem, ile pieniędzy przeznaczymy na lotnisko - mówi Aleksandra Zioło, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
Andrzej Szlachta, poseł Prawa i Sprawiedliwości mówi wprost: - Partia PiS i prezydent Lech Kaczyński na Podkarpaciu uzyskali najwięcej głosów. Teraz mamy prawo oczekiwać, że PiS się odwdzięczy i w budżecie centralnym znajdą się pieniądze na rozwój naszego regionu, w tym lotniska.

Aneta Gieroń
[email protected]
02. Listopada 2005 04:00

Źródło: http://www.gcnowiny.pl.
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Kiedy dalszy rozwój?

(2005-11-24 10:20/Mateusz Lepczak)

Niespełna miesiąc temu otwarte zostały przez Ryanair dwa nowe połączenia z rzeszowskiego lotniska Jasionka. Władze portu myślą już o dalszym rozwoju i kolejnych kierunkach. Do Irlandczyków zostało wysłane pismo z propozycjami nowych tras. Na liście znalazły się takie miasta jak: Paryż, Rzym i miasta w Hiszpanii.

Jakie są szanse na nowe połączenia, na razie nie wiadomo. Wszystko uzależnione jest od decyzji Ryanaira. Niektóre media twierdzą, że uruchomienie lotów do Rzymu jest już przesądzone.

Problemem Jasionki jest zbyt mały terminal, w którym może być problem z odprawą większej ilości pasażerów. Nieuchronna jest rychła rozbudowa terminalu w podrzeszowskiej Jasionce, która umożliwi lotnisku dalszy rozwój.

Mateusz Lepczak na podstawie materiałów prasowych

Źródło: http://www.pasazer.com.pl/czytaj.php?lp=1189.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
Rozbudowa to dopiero nastąpi :) Poniżej parę obrazków ze wspomnianego niżej dokumentu

Lokalizacja względem przyszłej A4 i S19


Nowy terminal - etap I


Nowy terminal - etap II
"Ewentualna" przyszła baza serwisowa - ok.1200 miejsc pracy


Cały program inwestycyjny do 2013 r obliczony jest na ok. 285 milionów złotych. Port prognozuje 1 mln pax w 2010.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
RZESZÓW. Wciąż nie wiadomo, czy azjatycka firma zdecyduje się na budowę w Jasionce bazy serwisowej dla samolotów komunikacyjnych. Rozmowy wciąż trwają.

Przypomnijmy, że Rzeszów ma szansę na uzyskanie olbrzymiej, bo wartej sto milionów dolarów, inwestycji. Singapore Tchnologies Aerospace wybuduje w Europie bazę serwisowo-remontową dla samolotów komunikacyjnych. Będą to cztery olbrzymie hangary i zaplecze techniczne. W jednym hangarze zmieszczą się trzy średniej wielkości samoloty pasażerskie. Będą w nim remontowane boeingi używane przez tanie linie lotnicze. Powstaną też trzy hangary mogące zmieścić pasażerskiego olbrzyma - jumbo jetta, czyli ponad 500-miejscowego boeinga 747. Przedsiębiorstwo będzie zatrudniało blisko 1,5 specjalistów techniki lotniczej

Gdzie powstanie ta baza? Inwestor bierze pod uwagę dwie lokalizacje, Rzeszów i Rygę. W połowie października Polska przesłała do Singapuru naszą ofertę.

- Jesteśmy w ciągłym kontakcie z Singapurem - mówi Jan Straż, dyrektor rzeszowskiego lotniska. - Wielokrotnie zwracano się do nas o podanie różnych szczegółów dotyczących możliwości inwestycyjnych w Jasionce. Moim zdaniem oznacza to, że azjatycki inwestor bardzo poważnie przymierza się do zlokalizowania bazy właśnie u nas.

- Otrzymaliśmy też zaproszenie do Singapuru na rozmowy - powiedziała nam Aleksandra Zioło, rzecznik prasowy marszałka Podkarpacia. - Będzie w nich uczestniczył pan marszałek i władze lotniska. Strona azjatycka chce, żebyśmy polecieli tam w tym tygodniu. Niestety, harmonogram zajęć pana marszałka nie pozwala na lot w najbliższych dniach. Prosimy więc Singapurczyków o przesunięcie terminu wizyty na przyszły tydzień.

Również Jan Straż nie może w tym tygodniu wybrać się w azjatycką podróż.

- W środę lecę do Londynu, a następnie do Dublina na rozmowy z kierownictwem linii lotniczych, dla których ma powstać ta baza - wyjaśnia dyrektor lotniska. - Jej lokalizacja w Rzeszowie będzie jednym z poruszanych tematów. Ponadto będę negocjował w sprawie nowych międzynarodowych połączeń lotniczych z Rzeszowa.

O tym, czy uda się pozyskać tak potrzebną Podkarpaciu inwestycję dowiemy się ostatecznie pod koniec grudnia.
Super Nowości z dnia 06_12_2005
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Nie ma decyzji w sprawie bazy Ryanaira

mb 05-12-2005 , ostatnia aktualizacja 05-12-2005 19:58

Prawdopodobnie w tym roku nie doczekamy się decyzji w sprawie lokalizacji bazy serwisowej Ryanaira. Delegacja Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych z marszałkiem Leszkiem Deptułą dopiero w styczniu wybiera się w tej sprawie do Singapuru.

Do końca tego roku kalendarzowego azjatycka firma Singapur Technology Aerospace i irlandzki Ryanair mieli zdecydować, czy baza serwisowa dla tanich linii lotniczych zostanie wybudowana na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce, czy też w łotewskiej Rydze.

Z inwestorem negocjuje Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dowiedzieliśmy się, że w tej właśnie sprawie delegacja z Agencji razem z marszałkiem podkarpackim Leszkiem Deptułą miała wylecieć do Singapuru w najbliższą środę.

Wyjazd jednak został odłożony. - Zaprosiła nas firma Singapur Technology Aerospace. Prosiłem o sprawdzenie, czy na miejscu będą osoby, które ostatecznie zdecydują o lokalizacji tej inwestycji. Okazało się, że nie. Dlatego poprosiłem o przełożenie wyjazdu - tłumaczy Deptuła.

W PAIZ-ie trudno zdobyć informacje na temat i wyjazdu, i tej inwestycji. Prezes Andrzej Zdebski potwierdza jedynie, że Agencja traktuje tę sprawę priorytetowo: - Pomysł, by baza została wybudowana w Rzeszowie, jest bardzo dobry - mówi. - Z praktyki jednak wiadomo, że na tego typu decyzje trzeba czekać średnio do roku. Ale to nie znaczy, że w sprawie Ryanaira musi być tak samo. Na temat podróży do Singapuru Zdebski mówi: - W najbliższym czasie nie planujemy.

Tymczasem marszałek Deptuła chce tam lecieć na początku stycznia. Czy nie będzie za późno? - Nie, to PAIZ ustalił nowy termin. Na pewno do tego czasu nie zapadnie decyzja - zapewnia.

Przypomnijmy, firma Ryanair ma jedną swoją bazę serwisową w Irlandii. Chciałaby uruchomić drugą w Europie Środkowo-Wschodniej. Chce wybrać między Polską a Łotwą. Rzeszów jest jedynym w naszym kraju miejscem branym pod uwagę. Koszt budowy hangarów, które mają stanąć na terenie lotniska, to ok. 100 mln dolarów. Pracę w bazie znalazłoby docelowo półtora tysiąca osób.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3050178.html.
 

·
Registered
Joined
·
55 Posts
Cała ta sprawa z bazą serwisową powoli zaczyna wyglądać na jedną wielką ściemę Ryana, w celu zmiękczenia stanowiska negocjacyjnego samorządu w kwestii dotacji. Najpierw straszenie Rygą, gdzie nic nie wiedzą o ofercie Ryana, teraz opóźnianie. Na końcu powiedzą, że nastąpiła zmiana planu.
 

·
Registered
Joined
·
2,694 Posts
BamX said:
straszenie Rygą, gdzie nic nie wiedzą o ofercie Ryana.
Wiedzą. Kilka tygodni temu natknąłem się w internecie na artykuł łotewskiej gazety na ten temat. Nie przeczytałem go zbyt dokładnie, bo był po rosyjsku :bash: (rozumiem wprawdzie, ale mam jakąś awersję; angielski, francuski, niemiecki i kilka innych - proszę bardzo, a bukwy niechętnie...). No, ale w każdym razie było.
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Nie dla Frankfurtu?

(2005-12-11 13:53/Marcin Jędrzejczak)

Jak wynika z systemu rezerwacyjnego linii lotniczej Ryanair, od 21 lutego 2006 roku przewoźnik rezygnuje z obsługi połączenia Rzeszów – Frankfurt Hahn. Połączenie to obsługiwane jest obecnie trzy razy w tygodniu. Ryanair operuje na tej trasie także z Gdańska i rezerwacje na tej trasie są nadal możliwe.
Rzeszów posiada dwa połączenia obsługiwane przez linię Ryanair: do Londynu i Frankfurtu.

Ostatnio głośno mówiło się o uruchomieniu nowych kierunków z Rzeszowa, m.in. do Rzymu. Wszystko wskazuje jednak na to, że Rzeszów zostanie narazie z tylko jednym połączeniem do Londynu.

Co jest przyczyną likwidacji połączenia do Niemiec? Z pewnością niski współczynnik zapełnienia samolotów na tej trasie. Jedną z przyczyn może być ograniczony dostęp Polaków do niemieckiego rynku pracy. Nasuwa się pytanie, czy Ryanair zdecyduje się na otwarcie nowych połączeń z Rzeszowa?

Paweł Cybulak

Źródło: http://www.pasazer.com.pl/czytaj.php?lp=1244.
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
[Rzeszów] Nowy terminal

Ze strony www.lotnisko-rzeszow.pl

Budowa nowego terminala w Porcie Lotniczym Rzeszów jest koniecznością. Dynamicznie wzrastająca ilość pasażerów korzystających z rzeszowskiego lotniska wymusza zapewnienie im odpowiedniej infrastruktury. Podpisanie umowy z niskokosztową liną lotniczą RYANAIR umożliwi mieszkańcom "Euroregionu Karpaty" podróżowanie po Europie na najdogodniejszych warunkach. Sytuacja ta sprawi, że rzeszowski port lotniczy zwielokrotni ilość obsługiwanych pasażerów i samolotów klasy C.

Południowo-wschodnia Polska charakteryzuje się jedną z największych w kraju liczbą mieszkańców korzystających z połączeń do USA i Kanady. Nowy terminal będzie spełniał wszystkie kryteria i wymagania międzynarodowe, zarówno schengenowskie jak i amerykańskie. Inwestycja ta realizowana będzie etapowo. Przepustowość szczytowa w I etapie, który podzielony będzie na trzy fazy i wyniesie od 360 do 860 pas/godz., a w trzecim docelowym etapie ok. 1440 pas/godz.

Rozwiązania funkcjonalne zakładają m.in.:

* Pionową segregacje pasażerów przylatujących i odlatujących
* Pozioma segregacje stref Schengen i Non-Schengen
* Sortownia bagażu zlokalizowana w strefie podziemnej

Przyjęte założenia umożliwią montaż rękawów do obsługi samolotów, modułową rozbudowę stref poczekalni przylotowych i odlotowych, a także obsługę całości systemu bagażowego w jednej sortowni.

Nowoczesny terminal w połączeniu z drugą w kraju (po Warszawie) pod względem długości drogą startową 3200 m umożliwi korzystanie mieszkańców regionu z bezpośrednich połączeń
 
21 - 40 of 4065 Posts
Top