SkyscraperCity Forum banner
381 - 400 of 4065 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Niezła fuszka ;) Ale jak to mówią...każdy orze jak może :p Chociaż żeby marszałek dorabiał po godzinach przestawiając wózki...:nuts:
On teraz nie ma czasu na takie pracochłonne zajęcia, dwa dni temu tymczasowo aresztowali mu dwóch bliskich współpracowników, NIK się go czepia a on dostał właśnie trzynastkę i kupił już sobie fotel do nowej siedziby. I jeszcze te wywiady po aresztowaniu jego kompanów:
- Zastępca szefa pana gabinetu to młody, ambitny, wykształcony człowiek. Jak pan tłumaczy sobie jego postępowanie?
- Głupotą, brakiem doświadczenia.
:)
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
No nareszcie autobus dowozi pasazerow do samolotu :)

W najblizszej przyszłosci maja powiekszyc obecny terminal o 1000m2 (prowizorka, dopoki nie wybuduja nowego Terminalu)
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Dobiegają końca procedury tworzenia spółki do zarządzania lotniskiem.

Podpisano porozumienie ze związkami zawodowymi w przedsiębiorstwie Porty Lotnicze (PPL). Minister finansów zdecydował, że PPL nie zapłaci podatków VAT i CIT od majątku wnoszonego do spółki. Najważniejszą decyzją, od której zależy rozpoczęcie działalności spółki lotniskowej, jest notyfikacja, czyli zgoda, Brukseli.

- Proces notyfikacji wszedł w końcową fazę - informuje Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej. - Komisja Transportu stwierdziła już, że wniesienie do spółki majątków województwa podkarpackiego i przedsiębiorstwa państwowego nie jest niedozwoloną pomocą publiczną. Oznacza to zgodę na przekazanie tych składników majątku, co umożliwi spółce rozpoczęcie zarządzania Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Obecnie trwają uzgodnienia tego stanowiska z poszczególnymi dyrekcjami Komisji Europejskiej. Spodziewamy się, że z początkiem kwietnia notyfikacja zostanie ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

- Jest też decyzja ministra finansów w sprawie podatków - dodaje Władysław Uchman, dyrektor rzeszowskiego portu lotniczego. - PPL nie będzie płacił podatków CIT i VAT od majątku wnoszonego do spółki. Podpisano także porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie pakietu socjalnego dla załogi portu.

Spółka zacznie działać w maju?

Nie ma już żadnych przeszkód, by rada pracownicza PPL zgodziła się na wniesienie majątku przedsiębiorstwa do spółki. Najprawdopodobniej ta akceptacja nastąpi zaraz po notyfikacji. Wtedy potrzebna będzie jeszcze zgoda ministra skarbu. Jej uzyskanie może zająć kilka tygodni. Wynika z tego, że w maju spółka powinna przejąć zarządzanie lotniskiem w Jasionce.

- Nie można obecnie podać żadnej konkretnej daty rozpoczęcia zarządzania lotniskiem przez spółkę - zastrzega Joanna Krzewska z zespołu prasowego PPL. - Zależy to bowiem głównie od decyzji organów zewnętrznych, Komisji Europejskiej i Ministerstwa Skarbu i od czasu, kiedy te decyzje zostaną wydane.
Krzysztof Rokosz
źródło: Super Nowości
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Lotnisko rozwija skrzydła
Rośnie liczba lotów i pasażerów latających z Rzeszowa.

Światowy kryzys gospodarczy nie zahamował wzrostu ruchu w rzeszowskim porcie lotniczym. Wręcz przeciwnie, samolotów i pasażerów lata coraz więcej. Minister infrastruktury wydał też rozporządzenie w sprawie pomocy w budowie portów lotniczych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Brak tego rozporządzenia był główną przeszkodą w rozpoczęciu budowy terminalu pasażerskiego w Jasionce. Na nic kolejne decyzje Brukseli o przyznawaniu pieniędzy na rozwój rzeszowskiego portu lotniczego, na nic starania polityków o przyspieszanie różnych decyzji w tej sprawie. Dopóki nie było rozporządzenia ministra infrastruktury, dopóty nie było możliwe przekazanie jakichkolwiek unijnych pieniędzy na budowę terminalu. Teraz rozporządzenie jest i pieniądze - 28 mln euro, też czekają. Budowa ma się rozpocząć pod koniec roku.

Lata więcej samolotów i pasażerów

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował styczniowe wyniki obsługi pasażerów w polskich portach lotniczych. Większość z nich odnotowała regres w porównaniu ze styczniem 2008 r.

W największych polskich lotniskach, w Warszawie i w Krakowie, liczba lotów i pasażerów spadła o około 13 - 17 proc. Kilkuprocentowy regres odnotowały też Katowice, Wrocław i Gdańsk. W Poznaniu liczba lotów i pasażerów wzrosła nieznacznie.

Natomiast z Jasionki odleciało w styczniu tego roku o ponad 14 proc. samolotów więcej niż przed rokiem, a ruch pasażerski wzrósł o prawie 12 proc. Łącznie w styczniu odprawiono 25 408 pasażerów. Pod względem dynamiki wzrostu ruchu lotniczego Rzeszów jest na czwartym miejscu wśród polskich lotnisk, po Łodzi, Bydgoszczy i Szczecinie.
Krzysztof Rokosz
źródło: Super Nowości

całkiem dobry wynik jak na sezon w którym panuje kryzys
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Nowoczesny ciężki lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka
Inżynieria Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek realizuje kolejne bardzo prestiżowe zamówienie obejmujące opracowanie założeń konstrukcyjnych, opracowanie projektu oraz wykonanie ciężkiego lotniskowego samochodu ratowniczo-gaśniczego „Felix” przeznaczonego dla Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Jest to pierwszy tej wielkości i klasy pojazd wyprodukowany całkowicie w Polsce przez polską firmę. Na świecie podobne pojazdy produkowane są jedynie przez kilka również renomowanych firm jak bielska Inżynieria Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek.


Zbudowany on został na specjalnie opracowanym i wyprodukowanym pod tego typu konstrukcje 3-osiowym podwoziu włoskiej firmy Fresia.

Jest ono napędzane umieszczonym z tyłu, spełniającym normę EPA TIER 3, ośmioocylindrowym, czterosuwowym, rzędowym silnikiem z turbodoładowaniem firmy DEUTZ o maksymalnej mocy 680 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 2800 Nm.

Wszystkie koła mają pojedyncze ogumienie firmy Michelin z bieżnikiem terenowym. Samochód posiada dwuobwodowy układ hamulcowy pneumatyczno-hydrauliczny z układem przeciwpoślizgowym ABS.

Design oraz futurystyczna bryła nadwozia pożarniczego to dzieło stylistów z Inżynierii Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek oraz pracowników Katedry Wzornictwa Przemysłowego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. To prawdziwe dzieło sztuki inżynierskiej, przy którym zadbano o niepowtarzalny wygląd pojazdu. Dodatkowego podkreślenia bryły pojazdu nadaje jego czerwono-grafitowa barwa.

Przy jego budowie zastosowano najnowsze dostępne na rynku technologie oraz rozwiązania konstrukcyjne stosowane przy budowie samochodów pożarniczych. W związku z realizacją projektu Inżynieria Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek zakupiła specjalistyczne maszyny do wykonywania form kompozytowych za kwotę 4 mln złotych.

Nadwozie pojazdu to konstrukcja samonośna wykonana w całości z kompozytu poliestrowego. Składa się ono z trzech modułów – kabiny, zbiornika i zabudowy silnika.

Moduł dwudrzwiowej kabiny pojazdu został wykonany z materiałów kompozytowych. Zastosowano w nim dużą panoramiczną szybę wykonaną z laminowanego(wielowarstwowego) szkła nierozpryskowego. Zastosowanie takiego rozwiązania zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach.

Obsadę pojazdu zapewnia czterech strażaków, dla których przewidziano fotele w układzie 1+1+1+1. Wszystkie one zostały wyposażone w zagłówki i bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa i posiadają w swoich oparciach miejsce z mocowaniem na aparaty powietrzne.

Na dachu kabiny pojazdu zamontowane zostało działko wodno-pianowe o wydajności 6.000 l/min. Natomiast z przodu zamontowano zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności 1.000 l/min. Działka te sterowane są przez kierowcę lub dowódcę z kabiny za pomocą specjalnych joysticków.

Omawiana kabina spełnia wszelkie wymogi wytrzymałościowe i bezpieczeństwa określone dla kabin samochodów zgodne z regulaminem ECE R29.

Podwozie pojazdu jest chronione przez zamontowaną instalację zraszaczową składającą się z dziewięciu zraszaczy umożliwiających podawanie przez nie wody lub piany ciężkiej. Trzy z pośród znajdują się z przodu pojazdu, natomiast pozostałych sześć zraszaczy umieszczonych zostało (po trzy) w środkowej części podwozia oraz w okolicach kół tylnych. Ponadto dodatkowe cztery zraszacze zamontowano u góry nad przednią szybą oraz po dwa z lewej i prawej strony w okolicy lusterek. Ich zasilane następuje poprzez niezależną pompę elektryczną.

Z kolei moduł środkowy, w którym znajdują się zbiorniki na środki gaśnicze oraz autopompa ma osiem skrytek sprzętowych – po cztery z każdej strony pojazdu. Dwie z nich zamykane są żaluzjami aluminiowymi, natomiast pozostałe klapami podnoszonymi do góry lub opuszczanymi do dołu stanowiącymi jednocześnie podesty robocze.

W środkowych bocznych skrytkach zamontowano dwa zwijadła szybkiego natarcia. Wyposażenie pożarnicze lotniskowego giganta to zbiorniki z materiałów kompozytowych o pojemności na: wodę 10.000 litrów i środek pianotwórczy 1.500 litrów. Są one izolowane termicznie i posiadają podłużne i poprzeczne falochrony. Dodatkowym uzupełnieniem przewożonych środków gaśniczych jest agregat proszkowy o pojemności 250 kg proszku gaśniczego AB.

W pojeździe zastosowano dwustopniowa, jednozakresowa autopompa firmy Ruberg typu R 2-280 o wydajności 6000 l/min przy ciśnieniu 10 bar wraz z panelem sterowania umieszczona została w środkowej części pojazdu. Firma W. Ruberg AB stanowi własność Inżynierii Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek. Dach użytkowy wykonany jest w formie podestu roboczego, a wejście na niego możliwe jest poprzez wyjście z kabiny załogi oraz składaną drabinkę aluminiową umieszczoną z tyłu nadwozia.

W środkowej jego części zamontowany został wysuwany teleskopowy maszt oświetleniowy z napędem pneumatycznym z dwoma reflektorami halogenowymi o mocy 2x1000 W zasilanych z zamontowanego z generatora prądotwórczego. Ostatni moduł nadwozia to obudowa jednostki napędowej pojazdu. Pojazd „Felix” spełnia wszelkie normy i wymagania stawiane przez I.C.A.O. i NFPA dla tego typu pojazdów.

Obecnie Inżynieria Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek zatrudnia 450 osób. Jak z tego widać dzięki doskonałej organizacji pracy i najnowocześniejszemu parkowi maszynowemu oraz stosowanym technologiom Inżynieria Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek doskonale realizuje kolejne swoje plany, a także wyzwania pomimo występującego ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego.

Prowadzone systematycznie przez cały czas inwestycje pozwalają na zwiększanie corocznej produkcji bielskiej Inżynierii Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek oraz zmianę struktury sprzedaży z ukierunkowaniem jej na export.

Corocznie bramy zakładów opuszcza 240 szt. różnego typu samochodów pożarniczych z czego 80 % produkcji trafia na export do takich krajów m.in. jak: Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja, Tajlandia i W. Brytania. Inżynieria Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek to wiodący europejski producent samochodów i kontenerów pożarniczych.
źródlo: wawrzaszek.com.pl

Wygląd ma niesamowity :D jak jakiś owad z czułkami
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Sprawdzimy jak kryzys odbija się na wysokich lotach tanich przewoźników.
W ciągu ponad trzech lat- irlandzki Ryanair przewiózł- z lotniska w Jasionce ponad pół miliona pasażerów. I choć teraz prognozuje spadek sprzedaży biletów, to dyrekcja rzeszowskiego lotniska- zapowiada uruchomienie nowych połączeń.
Kilkanaście minut oczekiwania... i w końcu jest pasażer numer 555 555, Czyli pani Sylwia Szoll-Kargoll. Jak zapewniał przedstawiciel przewoźnika - to nie tylko okazja do świętowania, ale również rozmów na temat nowych połączeń z Rzeszowa.
Ryanair rozmawia, ale jednocześnie podkreśla, że istnieją dwa poważne problemy. Wysokie opłaty nakładane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i zbyt małe zaangażowanie władz miasta i województwa we wspólną promocję. Urząd marszałkowski co roku na taką właśnie wspólną promocję wydaje ponad milion złotych. Mimo to 80 procent pasażerów, to osoby wylatujące z Polski. Nic więc dziwnego, że korzystający z rzeszowskiego lotniska czekają przede wszystkim na połączenia z krajami gdzie wyjeżdża się na zarobek.
Wraz z końcem kwietnia z Jasionki odleci pierwszy samolot Lufthansy do Frankfurtu. Ale dyrekcja zapewnia, że na tym nie koniec. Umówionych rozmów z przewoźnikami jest już 16, a kolejne połączenia mogą pojawić się w rzeszowskim rozkładzie jeszcze w tym roku.
źródło:TVP Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
Będzie spółka lotniskowa Rzeszów - Jasionka

Dzisiaj przed południem rada pracownicza PPL wyraziła zgodę, na to, żeby porty wniosły aportem majątek do spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka. W ten sposób zniknęła ostatnia przeszkoda, do tego, żeby spółka mogła zacząć działać.
- Potrzebna jest jeszcze zgoda ministra skarbu, ale to już czysta formalność - mówi Zbigniew Rynasiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, szef sejmowej komisji infrastruktury.

Więcej w jutrzejszym wydaniu Nowin.
źródło:NOWINY
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Spoko...ale tak na dobrą sprawę nie ma (jeszcze?) obowiązku jego używania? W końcu apron pozwala na ustawienie jego nie wymagające...
W Jasionce przy obecnym ruchu w ogóle nie ma potrzeby używania pushbacka
może będzie taka potrzeba latem jak zwiększy sie ruch na lotnisku.
Myślę że dotychczas nie było kontrolera płyty postojowej w Jasionce, może coś się ostatnio zmieniło,nie wiem. O ile dobrze pamiętam wszystkim zajmuje się kontroler ruchu naziemnego
 
381 - 400 of 4065 Posts
Top