Ruszają loty z Rzeszowa do Frankfurtu
Rzeszowskie lotnisko ma nowe okno na świat. Od dziś (27.04) z Rzeszowa przez Frankfurt dolecimy do niemal każdego zakątka świata. Samolot typu Bombardier Canadair Regional Jet CRJ 700, należący do Lufthansa Cityline, będzie latać na Podkarpacie pięć razy w tygodniu, we wszystkie dni powszednie (od poniedziałku do piątku).
W poniedziałki, wtorki i środy samolot o numerze rejsu LH 3430 odleci z Frankfurtu o 11:30, by wylądować w Rzeszowie o 13:15. W czwartki i piątki ten sam rejs startować będzie z Frankfurtu i lądować na Podkarpaciu 15 minut wcześniej.
Powrotny rejs LH 3431 startować będzie w czwartki i piątki z Rzeszowa o 13:40, by wylądować we Frankfurcie o 15:30. W poniedziałki i środy start z Rzeszowa będzie 10 minut później, podobnie jak lądowanie w Niemczech. Wtorkowy rejs odleci o 13:55, lądując we Frankfurcie o 15:45.
Tak skonstruowany rozkład pozwala pasażerom z Podkarpacia na przesiadkę we Frankfurcie na dalsze rejsy Lufthansy do Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim na rejs LH 404 do Nowego Jorku. Stanowi tym samym konkurencję dla bezpośredniego rejsu oferowanego z rzeszowskiego lotniska przez Polskie Linie Lotnicze LOT, które są sojusznikiem niemieckiej linii w Star Alliance.
Przewoźnik planuje przewozić średnio 30 tys. pasażerów rocznie na trasie Frankfurt - Rzeszów - Frankfurt.
Na uroczystej inauguracji zgromadzili się samorządowcy i goście z całego województwa podkarpackiego.
Nie brakowało również przedstawicieli służb mundurowych: straży granicznej, policji, straży pożarnej, służby celnej.
Na pierwszych pasażerów czekała symboliczna wstęga.
W oczekiwaniu na przylot maszyny na niebie nad lotniskiem można było zaobserwować tzw. "mijankę" samolotów.
Samolot z Frankfurtu wylądował punktualnie.
Powitała go lotniskowa straż pożarna.
Bombardier Canadair Regional Jet CRJ 700 oferujący 68 miejsc w klasie biznes i ekonomicznej.
Dziś przyleciał z 85 procentowym obłożeniem.
Uroczyste powitanie pasażerów.
Przecięcie wstęgi.
A wszystko to w towarzystwie orkiestry wojskowej.
I pasażerowie zmierzają do hali przylotów.
Pamiątkowe zdjęcie przybyłych gości tuż przed odlotem.
Pasażerom odlatującym do Frankfurtu również towarzyszyła orkiestra wojskowa.
Samolot gotowy do startu.
Rzadka sytuacja na rzeszowskim lotnisku. Kolejka do startu.
Pierwszeństwo miał Boeing 737 Polskich Linii Lotniczych LOT lecący do Warszawy.
A na pasie startowym już maszyna Lufthansy, zapełniona w 65 procentach.
I przed pasażerami niespełna 2 godziny lotu. Na pokładzie znajdują się osoby które we Frankfurcie przesiadają się na loty między innymi do Londynu, Paryża, Nowego Jorku i Chicago.
Po uroczystości na płycie lotniska odbyła się konferencja prasowa którą poprowadził Jakub Mielniczuk - rzecznik prasowy PPL.
Uczestniczył w niej wice prezes Lufthansy ds. sprzedaży na Europę dr Karsten Benz. - Myślę że Lufthansa odrobiła swoje zadanie domowe, zarówno jeśli chodzi o wątki finansowe jak i operacyjne. Uważamy że nasza pozycja jest stabilna i dobrze usytuowana na rynku lotniczym. Na co dowodem są nasze wyniki finansowe za 2008 rok, które są jednymi z najlepszych w naszej historii. - mówił Benz. Podkreślał że Rzeszów dla Lufthansy jest bardzo ważną inwestycją. Jest to jeden z dwóch portów do których zostały otwarte połączenia tego lata. Jest to siódmy port lotniczy w Polsce z którego operuje niemiecki przewoźnik, realizując razem 213 lotów tygodniowo.
Maria Kowalewska - dyrektor generalny Lufthansy na Polskę i dr Peter Pfrager manager ds. marketingu lotniska we Frankfurcie. Dyrektor stwierdziła że obecność Lufthansy w Rzeszowie jest bardzo prostą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie segmentu biznesowego i turystycznego. Podkreślała że wyjście na przeciw oczekiwaniom pasażerów jest jednym z fundamentów Lufthansy. Na pasażerów we Franfurcie będzie czekała nowoczesna infrastruktura i możliwość lotu do ponad 200 miast w 79 krajach świata. Zaś manager lotniska we Frankfurcie podkreślał partnerstwo rzeszowskiego lotniska i portu nad Menem. I zapewniał że dokona wszelkich starań żeby współpraca między lotniskami zaowocowała w sukcesy.
Nie zabrakło również Michała Marca - naczelnego dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" i przedstawiciela prezydenta miasta Rzeszowa. Michał Marzec podkreślał że uruchomienie połączenia z Rzeszowa do Frankfurtu wpisuje się w koncepcje rozwoju regionalnych portów lotniczych którą realizuje PPL.
Województwo reprezentowali - Mirosław Karapyta - wojewoda podkarpacki i Zygmunt Cholewiński - marszałek województwa podkarpackiego. Marszałek podkreślał znaczenie uruchomienia nowego połączenia z Rzeszowa w promocji regionu w Europie i na Świecie. Wiąże on nadzieje na pojawienie się nowych firm które zdecydują się zainwestować w specjalnej strefie ekonomicznej która znajduje się tuż obok lotniska.
Dr Karsten Benz podziękował wszystkim za wkład włożony w otwarcie połączenia wręczając wydane specjalnie na inauguracje medale.
Jeden z nich prezentuje Maria Kowalewska.
Lufthansa wita Rzeszów. Rzeszów wita Lufthanse.
Mariusz Miśkiewicz, Marcin Jędrzejczak
fot. Mariusz Miśkiewicz