SkyscraperCity Forum banner
421 - 440 of 4065 Posts

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
Jest zgoda KE na spółkę lotniskową Rzeszów-Jasionka
Komisja Europejska zgodziła się dzisiaj na wniesienie do spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka majątku przez zarząd województwa i Porty Lotnicze.

Tym samym wyraziła zgodę na współfinansowanie inwestycji lotniskowych, czyli m.in. budowę nowego terminala.

Spółka, w której udziały ma zarząd województwa oraz Polskie Porty Lotnicze powstanie pod koniec maja, gdy zostanie podpisany akt notarialny.
NOWINY
 

·
Registered
Joined
·
1,711 Posts
PPL zaniedbuje witrynę Jasionki!
(2009-04-30 17:58/Paweł Cybulak)

drukuj wyslij znajomemu informacje o przedrukach
Wczorajszy artykuł "Rzeszów-Jasionka i Lufthansa dezinformacyjne rodzeństwo", dotyczący nieaktualnych informacji zawartych na stronie rzeszowskiego lotniska wywołał ostrą dyskusję.

Postanowiliśmy pójść za ciosem i wyjaśnić, dlaczego taka sytuacja ma miejsce i kto za nią odpowiada.

W dzisiejszych czasach strona internetowa, rozwijającego się portu lotniczego - jakim z pewnością jest Jasionka - to podstawowe źródło informacji dla pasażerów lotniska, ale także linii lotniczych o które Jasionka przecież zabiega.

Okazuje się, iż lotnisko w Rzeszowie nie ma bezpośredniej możliwości zarządzania treścią swojej strony internetowej.

– Stroną PL Rzeszów administruje PPL [Państwowe Porty Lotnicze - przyp. red.], siłą rzeczy wszystkie aktualizacje ukazują się z pewnym opóźnieniem, na co nie mamy wpływu – mówi Władysław Uchman, dyrektor portu w Rzeszowie.

Takie rozwiązanie to archaizm rodem z poprzedniej epoki. Od strony informatycznej nie ma najmniejszych problemów w umożliwieniu prowadzenia samodzielnych aktualizacji przez lotnisko w Rzeszowie. A może brak zaufania albo dobrej woli?

– Strona, podobnie jak Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka, podlega nam. Strona zbudowana jest na tej samej infrastrukturze informatycznej, co strona lotniska w Warszawie - wszystkie serwery znajdują się u nas – wyjaśnia Jakub Mielniczuk, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".

Mielniczuk przyznaje, że taki stan rzeczy to dość nielogiczne rozwiązanie.

– Rzeczywiście to trochę dziwna hybryda, kiedy my administrujemy stroną, podczas gdy większość informacji na tej stronie musi pochodzić z Rzeszowa

Pomimo, iż wspomniane informacje z Jasionki są do Warszawy przesyłane regularnie, na ich publikację trzeba czekać czasem bardzo długo. A gdy już się ukażą są... nieaktualne.

– Przyznam, że strona jest nieco zaniedbana - mówi Mielniczuk.

To przykre, że PPL nie rozumie, że strona internetowa to światowa wizytówka lotniska. Dziwi też fakt, iż strona Okęcia jest aktualizowana na bieżąco, Jasionki czasem nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Jest jednak światełko w tunelu i szansa na zmianę tej sytuacji.

– Od czerwca rozpocznie działalność spółka lotniskowa i wtedy też ruszy nasza nowa strona internetowa, którą zarządzać będziemy już my – cieszy się Uchman.

PPL zobowiązuje się jednak do zaktualizowania witryny jeszcze przed przekazaniem jej spółce Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka Sp. z o.o.

– Podjęliśmy już działania, żeby to zmienić. Rzeszów przygotuje update informacji, które my umieścimy na stronie – zapewnia Mielniczuk.

Miejmy nadzieje, że PPL zdąży. Nowa spółka (i strona) rusza już w czerwcu.

Z ostatniej chwili: Częściowo informacje na stronie PL Rzeszów zostały już zaktualizowane. Brakuje jeszcze aktualizacji linii operujących z portu i rozkładu jazdy MPK.

Paweł Cybulak
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
Lotnisko w Jasionce coraz bardziej międzynarodowe
Z Jasionki regularne loty prowadzi już trzech przewoźników. Trwają rozmowy z norweskim przewoźnikiem, który chce uruchomić połączenie Rzeszów - Paryż.
W ub. poniedziałek ruszyły loty z Jasionki do Frankfurtu. Uruchomiła je Lufthansa. To kolejny, trzeci już przewoźnik, który lata z naszego lotniska. Samoloty do Frankfurtu kursują pięć razy w tygodniu.

Leci się dobrze, tylko to lotnisko

Połączenie z Frankfurtem obsługuje samolot typu CRJ 700, który zabiera na pokład 70 pasażerów w klasie biznes i ekonomicznej. Pierwszym lotem przylecieli Polacy, pracujący w Niemczech.

- Super, że możemy latać, tylko ten terminal niech w końcu zbudują, bo warunki są straszne - narzeka pan Grzegorz, który przyleciał z Niemiec do rodziny na Podkarpaciu. - W porównaniu z innymi lotniskami jesteśmy w lesie.

Terminalu nie ma i na razie nawet przetarg nie został jeszcze ogłoszony. Jest jednak światełko w tunelu. Komisja Europejska wyraziła zgodę na pomoc publiczną wartą 650 mln zł dla spółki lotniskowej. To oznacza, że spółka, jak tylko zostanie podpisany akt notarialny o jej powołaniu, będzie mogła ogłosić przetarg.

- Akt notarialny podpiszemy pod koniec maja, potem, możliwie szybko ogłosimy przetarg - zapewnia wicemarszałek Bogdan Rzońca.

Władze województwa zapewniają, że terminal będzie gotowy w 2012.

Szukamy kolejnych przewoźników

W tej chwili do Jasionki lata trzech przewoźników: irlandzki Ryanair, który ma linie do Londynu, Birmingham, Bristolu i Dublina, LOT do Warszawy i od czerwca do Nowego Jorku, oraz Lufthansa do Frankfurtu. Trwają rozmowy z norweskim przewoźnikiem, który chce uruchomić połączenie z Jasionki do Paryża od czerwca 2010.

W niedziele i czwartki do USA

Od 1 czerwca odloty z Rzeszowa do Nowego Jorku będą się odbywać w każdą niedzielę o godzinie 17.10. Przylot do Nowego Jorku zaplanowany jest na godzinę 20.55. Loty na tej trasie będą odbywać się także w każdy czwartek. Z Rzeszowa na lotnisko Newark samoloty odlecą o godzinie 17.15, przylot do Nowego Jorku o godzinie 21.00. Samoloty z Nowego Jorku będą odlatywać w każdą sobotę o godzinie 22.55, przylot do Rzeszowa w niedzielę o godzinie 13.45. A rejsy z Newark będą startować w środy o 23.25, przylot do Rzeszowa w czwartki o 14.20. Rezerwacja biletów na stronie www.lot.pl
NOWINY

:banana:pozostaje tylko trzymać kciuki za to połączenie, wiele osób z naszego regionu lata do Paryża i musi korzystać z lotniska w Krakowie lub Warszawie, gdzie dojazd trwa dłużej niż sam lot.
 

·
Registered
Joined
·
2,963 Posts
,,Trwają rozmowy z norweskim przewoźnikiem, który chce uruchomić połączenie z Jasionki do Paryża od czerwca 2010,,

Czyżby Nowegian? Ale znowu Norwegian nie ma bazy w Paryżu.SAS tak samo.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Ryanair: Częściej z Polski do Londynu


Dodatkowe rejsy do Londynu Stansted z czterech polskich miast wprowadzają tanie linie lotnicze Ryanair. Irlandzki przewoźnik zwiększa częstotliwość lotów na trasach z Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi oraz Rzeszowa.

Z Łodzi oraz Rzeszowa na lotnisko Stansted będzie można dodatkowo polecieć w soboty. Rejsy z Łodzi będą wykonywane między 13 a 27 czerwca oraz od 5 września do 24 października. Sobotnie wieczorne loty z Rzeszowa zostaną uruchomione 5 września.
pasazer.com
 

·
Registered
Joined
·
2,963 Posts
Do spółki lotniskowej coraz bliżej
km
2009-05-11, ostatnia aktualizacja 2009-05-11 18:11

Minister skarbu państwa zgodził się w poniedziałek na przekazanie majątku Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotniczego do spółki lotniskowej, która będzie zarządzać portem w Jasionce


- Wielomiesięczna praca nad utworzeniem spółki lotniskowej i przekazanie jej państwowego majątku dobiega tym samym końca - poinformował Zbigniew Rynasiewicz, poseł PO, szef sejmowej komisji infrastruktura.

Minister skarbu państwa Aleksander Grad zgodził się w poniedziałek, by majątek PPL-u (dotychczasowy zarządca podrzeszowskiego lotniska) o wartości około 160 mln zł został przekazany do spółki lotniskowej. Spółka została utworzona pod koniec 2007 r., ale do tej pory nie przejęła kontroli nad portem w Jasionce.

Większościowym udziałowcem spółki jest samorząd podkarpacki, który do spółki przekaże majątek szacowany na 170 mln zł. Drugim udziałowcem jest PPL. Poniedziałkowa decyzja szefa resortu skarbu państwa otwiera drogę do tego, by i samorząd do spółki przekazał swój majątek, co ma się stać w ciągu kilku najbliższych dni.

Dzięki temu spółka przejmie zarządzanie nad portem i będzie mogła korzystać z unijnych funduszy, które są przeznaczone na rozwój lotniska, m.in. na budowę nowego terminalu. Po wielu latach opóźnień ma się ona rozpocząć w przyszłym roku.

Budowa terminalu ma kosztować około 100-150 mln zł. Jasionka otrzyma m.in. 23 mln euro z Regionalnego Porgramu Operacyjnego, który rządzi samorząd podkarpacki. Kolejne 28 mln euro pochodzić będzie z największego programu unijnego Infrastrktura i Środowisko. Nowy terminal ma być gotowy przez Euro 2012.

To już druga korzystna decyzja w ostatnim czasie decyzja w sprawie lotniska. Niedawno Komisja Europejska uznała, że przekazanie portowi 650 mln zł w gotówce i nieruchomościach jest dozwoloną pomocą publiczną.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
2,963 Posts
Wątpię w uruchomienie połączeń do Kijowa. Zrozumcie ludzie - dopóki nie będzie odpowiedniego terminalu i infrastruktury, nie ma co marzyć o nowych przewoźnikach a co za tym idzie i połączeniach.
 

·
Registered
Joined
·
543 Posts
Głupoty gadasz. Terminal jest właśnie rozbudowywany, linie LCC nie mają dużych wymagań. Skoro LH zdecydowała się na barak to tym bardziej Norwegnianom i wizzom to nie będzie przeszadzać. Problemem jest zachęcić je do latania z małego RZE i obawa przed FR, w tym upatrywałbym się problemu. 5 lotów dziennie jaie mniej więcej obsługujemy to piuś i spokojnie upchnąć można drugie tyle, a już na pewno 1-2 loty dziennie się zmieści bez uszczerbku na "zdrowiu" dla pasażerów.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Dokladnie, wystarczy wstrzelic sie w odpowiednie godziny gdzie nic nie przylatuje. Nie ma tez co przesadzac z siatka połaczen - takie miasta jak Rzeszów nie beda obsługiwac 3mln paxów. Przy obecnej sytuacji moze jeszcze z 3-4 kierunki dalby rade (Rzym,Paryz,Madryt, cos do Ameryki Pólnocnej?, Monachium ... )

A obecny terminal jest rozbudowywany - fakt prowizorka ale nowy terminal nie powstanie w 2 miesiące tylko w 2 lata do tego czasu warunki beda troche lepsze dzieki tej rozbudowie.
 

·
Registered
Joined
·
1,773 Posts
Dokladnie, wystarczy wstrzelic sie w odpowiednie godziny gdzie nic nie przylatuje.
Nie, nie wystarczy. Pierwsze (no prawie) czym się zainteresuje przewoźnik to dogodne godziny. Przy takim stanie infrastruktury przewoźnicy mają wybór beznadziejny, z czego wynikają oczywiste konsekwencje. Nie chcę myśleć ile do tej pory straciliśmy potencjalnych połączeń, bo status quo nie daje szansy na ich obsługę.

Nie ma tez co przesadzac z siatka połaczen - takie miasta jak Rzeszów nie beda obsługiwac 3mln paxów. Przy obecnej sytuacji moze jeszcze z 3-4 kierunki dalby rade (Rzym,Paryz,Madryt, cos do Ameryki Pólnocnej?, Monachium ... )
Przesadzać? Jeśli jest potencjał to nie ma tu absolutnie żadnej przesady. Nikt na siłę nie wciska tu połączeń na litość. Jeśli przewoźnik oceni, że w danych godzinach opłaca się latać, to połączenie zaistnieje. Jasionka swoje może obsłużyć pod warunkiem, że skończy się hamowanie rozwoju i powstanie infrastruktura.

Ursjan może trochę przesadził bo barakoterminal i brak Mardosza-bezradnego nieco poprawi sytuację. Ale nie na tyle, by systematycznie powstawała jakaś w miarę słuszna liczba połączeń. To ciągle jest prowizorka i pic na glinianych fundamentach.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
voy znasz Rozkład Lotów ? To zobacz jak duzo jest jest miejsca - co dla ciebei jest dogodna godzina? 15-16 to zła godzina? Low cost`y nie maja wielkich wymagan jesli chodzi o godziny. Jakos Lufthansa uruchomiła połączenia i nie ma problemu z godzina czy obsługa. Fakt musiała miec odpowiednią godzne - poniewaz dowozi pasazerów do FRA na przesiadke do USA itd.
W takim razie czemu zadna, chociaz tania linia nie otworzy polaczenia.

Jedno jest pewne obecny 'terminal' to wstyd dla regionu. Nowy potrzebny jest jak ryba wodzie. by powstał jak najszybciej. Dosc juz mam jezdzenia do KRK 5 razy w roku.
 

·
Registered
Joined
·
543 Posts
Wiesz voy oczywiście zna się na wszystkim :)
Dlatego proponuje CI zrobić sobie tabelkę w exelu i wpisać godziny ładowania i startu wszystkich samolotów i zobaczysz, że nawet zakładając , że równocześnie możemy obsłużyć 2 samoloty to slotów jest cała masa, a zakłądając, że trzy samoloty to jesteśmy dyspozycyjni cały czas.
Tak więc pisanie, że to jest powodem, iż nie ma więcej połączeń jest mydleniem ludziom oczu.
Obecnie budynek odpraw będzie powiększony dwa razy i o ile się nie mylę równocześnie będzie możliwa obsługa 3 samolotów.
Dla informacji łącznie z czarterami w okresie największego natęzenia ruchu (wakacje) będziemy mieli 50-51 połączeń tygodniowo.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Obecnie budynek odpraw będzie powiększony dwa razy i o ile się nie mylę równocześnie będzie możliwa obsługa 3 samolotów.
Dla informacji łącznie z czarterami w okresie największego natęzenia ruchu (wakacje) będziemy mieli 50-51 połączeń tygodniowo.
jak w poprzednim roku przylatywałem na Balice, kumpel zgubił dokumenty w samolocie i mieliśmy małe przesłuchanko, lotniskowa służba celna po tym jak się dowiedziała że jesteśmy z okolic lotniska w Jasionce zaczęła szydzić z lotniska i pytać się czy to prawda ze z Jasionki lata 3 samoloty w tygodniu. Także miło że tak ta siatka połączeń ładnie rośnie:)
 

·
Registered
Joined
·
2,963 Posts
Ma ktoś nowe fotki z ,,rozbudowy,, terminala na Jasionce?? Z góry wielkie dzięki.
-------------------------------------------------------------------------------
Dużo sie mowi o otwarciu fabryki MTU koło lotniska. Będzie w związku z tym jakis samolot cargo przylatywał aby odebrać towar coś typu np.MD11 czy wszystko będzie transport samochodowy szedł?
 
421 - 440 of 4065 Posts
Top