SkyscraperCity Forum banner
441 - 460 of 4065 Posts

·
Registered
Joined
·
2,963 Posts
A właśnie jeszcze o jedno zapytam : wasze lotnisko to ma chociaż tzw.pushbacka czy wszystkie samoloty o swoich siłach sie poruszają. Bo jeśli jest to ostatnie to na tej płycie co teraz macie, nie zmieści się więcej niż 2 samoloty typu B737/A320 a nie mówiąc o B767. Pamiętam, że kiedyś był na EPRZ B747 z British Airways, a skrzydła zajęły całą płytę.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Jest jest tutaj fotka :A na płycie miejsci sie wiecej niz 2 b737 kiedys bywał po 5 samolotow + na poczatku pasa jeszcze jest miejsce, tu fota z przyjazdu ChasydówA tu masz 2 757 , i to połowa płyty

 

·
Registered
Joined
·
2,963 Posts
Dzięki za fotki. Żeś mnie zaskoczył. Ostatnio jak byłem to ,,Rajanerek,, poruszał sie na płycie o własnych siłach.Dzieki jeszcze raz.
--------------------------------------
Niezłą fotke znalazłem na lotnictwo.net. Niezły ogień z silnika leci, prawie jak z samochodów WRC.:lol::rofl::rofl::hahaha:
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
Otwarcie południowej części terminalu w Jasionce już 14 czerwca
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka rozbudowuje terminal pasażerski tak, by mógł obsługiwać jednocześnie trzy samoloty. Skróci to o połowę czas odprawy pasażerów i przyciągnie nowych przewoźników.

Port Lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce dysponuje maleńkim i przestarzałym terminalem pasażerskim, który jest w stanie obsłużyć tylko jeden średniej wielkości samolot.

Przetargu na budowę nowego, dużego terminalu nie ogłosi dotychczasowy właściciel lotniska - państwowe przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze (PPL). Zrobi to spółka lotniskowa, utworzona przez PPL i samorząd Podkarpacia, która lada dzień przejmie administrację lotniskiem.

Dwa razy krócej

- Przetarg na nowy terminal będzie ogłoszony we wrześniu lub październiku. Budowa ruszy w marcu 2010 i powinna się zakończyć w 2012 r. Nie mogliśmy tak długo czekać, bo lotnisko musi się rozwijać - mówi Władysław Uchman, dyrektor portu.

Stąd decyzja o rozbudowie obecnego terminalu, który po modernizacji zwiększy powierzchnię do 2600 m kw. Czyli dwukrotnie. Lotnisko będzie wtedy w stanie obsłużyć jednocześnie trzy średniej wielkości samoloty. Odprawa pasażerska skróci się z 2,5-3 godzin do 1-1,5 godziny. Koszt przebudowy, którą wykonują firmy z Rzeszowa, wyniesie ok. 8 mln zł.

Rozmawiają z przewoźnikami

Przestarzały terminal, był głównym hamulcem portu, szalenie utrudniającym ściągnięcie nowych przewoźników. Uruchomienie nowych połączeń to bardzo skomplikowany i czasochłonny logistycznie proces, bo godziny lotów muszą odpowiadać przewoźnikowi, lotnisku docelowemu i instytucji w Brukseli, która wydaje zgody na korzystanie z korytarzy powietrznych.

Dopasowanie tych godzin w Jasionce, która mogła obsłużyć zaledwie jedną maszynę, było bardzo trudne.

- Intensywne rozmawiamy z kolejnymi liniami lotniczymi, które chcemy ściągnąć do Rzeszowa. Uruchomienie zmodernizowanego terminala bardzo nam te rozmowy ułatwi - mówi W. Uchman.

Już 14 czerwca

Przebudowa terminalu potrwa do połowy sierpnia. Ale już 14 czerwca - podczas inauguracji bezpośrednich połączeń Rzeszów-Nowy Jork, pasażerowie będą odprawieni z oddanej do użytku - południowej części zmodernizowanego terminalu.
źródło:NOWINY
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
Wznowiono loty z Rzeszowa do USA

Od dziś znów można latać z lotniska w Jasionce do Nowego Jorku. Pierwszy samolot z USA wylądował na lotnisku o godz. 13.35.
W drogę powrotną wyruszył o 16.50 zabierając na pokładzie 200 pasażerów.

Loty do Nowego Jorku będą się odbywały dwa razy w tygodniu. W każdą niedzielę samoloty z Jasionki będą lądowały na lotnisku J. F. Kennedy'ego, w czwartki będą odlatywały do Newark.

Sezon lotów transatlantyckich potrwa w Jasionce do 10 września.
NOWINY
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Nowy Jork ponownie z Rzeszowa

foto: z portalu lotyzpolski.pl

14 czerwca 2009 roku startuje nowe połączenie z portu lotniczego Rzeszów Jasionka. Polskie Linie Lotnicze LOT otwierają połączenie Rzeszów - Nowy Jork. Loty będą się odbywać dwa razy w tygodniu.

W każdy czwartek Boeing 767 będzie się wzbijał z rzeszowskiego pasa, by po ok. 10-ciu godzinach lotu dotrzeć do lotniska Newark Liberty. W niedzielne popołudnia będzie się zaś można dostać na lotnisko JFK.Szczegóły dotyczące godzin startów i lądowań ujęto już w Rozkładzie lotów lotniska Rzeszów Jasionka.

Newark to największe miasto w stanie New Jersey. Zaledwie 8 km dzieli go od słynnej nowojorskiej dzielnicy Manhattan. Lotnisko położne jest 15 km od centrum Nowego Jorku. Port rocznie obsługuje grubo ponad 36 milionów pasażerów.

Port lotniczy im. Johna F. Kennedy'ego to międzynarodowe lotnisko, znajdujące się w dzielnicy Quenns. Charakteryzuje się największą liczbą połączeń międzynarodowych. Rocznie obsługuje blisko 50 milionów pasażerów.

PLL LOT już po raz trzeci otwierają sezonowe połączenie na trasie Rzeszów - Nowy Jork. W roku 2009 będzie ono funkcjonować do 10 września. Władze województwa od początku starają się o utrzymanie całorocznego połączenia. Linia ciągle jednak odmawia. Tłumaczy się mniejszym zainteresowaniem lotami do Nowego Jorku w okresie jesienno-zimowym. Mniejsze zainteresowanie nie oznacza jednak jego braku. Rzeszowski port podpiera się statystykami, z których jasno wynika, że 70% pasażerów korzystających z połączeń transatlantyckich, pochodzi właśnie z Podkarpacia. Całoroczne loty z Rzeszowa osłabiłyby z pewnością obłożenie rejsów z Warszawy i Krakowa.

Jakkolwiek by nie było, cieszy fakt, że rzeszowskiemu lotnisku przybyło nowe połączenie. Póki co, sezonowe, ale lepsze to niż nic.

Autor: Szymon Taranda
Do rozkładu lotów lotniska w podrzeszowskiej Jasionce wróciło bezpośrednie połączenie z Nowym Jorkiem.

Od dziś aż do 10 września dwa razy w tygodniu będzie można latać za ocean bez przesiadek w Warszawie czy Frankfurcie. Pierwszym samolotem, który po południu wylądował w Jasionce przyleciało zza oceanu ponad 200 osób. Niestety LOT ponownie nie planuje utrzymania połączenia w sezonie jesienno-zimowym.

Tuż przed czternastą ogromny boeing 767 wylądował po niemal 9-godzinnym locie z lotniska Kennedy’ego w Nowym Jorku. Przed terminalem na pasażerów zza oceanu czekały rodziny i znajomi. Z całego Podkarpacia. Dla nich też bezpośrednie połączenie ze Stanami Zjednoczonymi to duże ułatwienie.

LOT - czyli linie lotnicze obsługujące to połączenie - ma jednak w tej sprawie niezmiennie inne zdanie. I uważa, że loty w sezonie jesienno- zimowym byłyby nierentowne. Pasażerowie tego nie rozumieją.

Szczególnie, że do użytku oddano powiększony właśnie terminal odlotów. Część dla pasażerów, którzy są już po odprawie bagażowej i paszportowej powiększono o ponad połowę.

TVP Rzeszów
Obłożenie pierwszego samolotu:
199 pax
6 w klasie biznes
193 w ekonomicznej
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Rzeszów na International Paris Air Show 2009W podparyskim Le Bourget odbywa się z udziałem Rzeszowa największa międzynarodowa wystawa lotnicza International Paris Air Show.

Rzeszowskie, 40 – metrowe stoisko zbudowane w kształcie i barwach logo miasta jest efektowne i nowoczesne. Na Air Show Rzeszów przedstawiany jest jako stolica polskiego przemysłu lotniczego i dobre miejsce do inwestowania. Szczególnie na obszarach objętych Podkarpackim Parkiem Naukowo Technologicznym AEROPOLIS i terenach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rzeszów- Dworzysko. Oprócz potencjału Doliny Lotniczej, na podparyskiej wystawie prezentowane są walory Rzeszowa i Podkarpacia, oraz specjały naszej regionalnej kuchni.

Delegacja z Rzeszowa, której przewodniczy Prezydent Rzeszowa Stanisław Sienko chce w Paryżu przede wszystkim nawiązać kontakty z innymi krajami. Została podpisana umowa o współpracy z holenderskim odpowiednikiem Doliny Lotniczej – Grupą Lotniczą NAG.

W Air Show 2009 z ramienia Rzeszowa uczestniczą oprócz Urzędu Miasta także Politechnika Rzeszowska, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Prezentację Rzeszowa i regionu wzbogacił film o potencjale miasta oraz występ Krystiana Herby – jednego z najlepszych zawodników w trialu rowerowym w Europie.
rzeszow.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,711 Posts
Terminal w Jasionce trzy razy większy!
(2009-06-22 14:32/Paweł Cybulak)

W Porcie Lotniczy Rzeszów-Jasionka trwa rozbudowa hali odlotów.

Dotychczasowa hala odpraw zostanie powiększona trzykrotnie o ponad 1300 m2. Będzie więcej stanowisk odpraw pasażerów, wzrośnie również liczba punktów kontroli bezpieczeństwa i prześwietlania bagażu.

Rozbudowa terminalu pasażerskiego pozwoli na obsługę kilku samolotów jednocześnie, w tym zarówno do strefy Schengen, jak i poza nią. Powiększona hala odpraw zacznie funkcjonować na przełomie sierpnia i września.

Koszt rozbudowy to 8 mln zł. Kolejne 4 mln zł będzie kosztowało wyposażenie nowych pomieszczeń.

Po zakończeniu rozbudowy terminalu, rzeszowskie lotnisko będzie bardziej elastyczne w dopasowaniu się do rozkładu przewoźników. Co w niedalekiej przyszłości powinno zaowocować nowymi połączeniami do różnych państw Europy.

Przypomnijmy, że od 1 lipca zarządzanie lotniskiem w Rzeszowie przejmie powołana do tego celu spółka lotniskowa.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
ORMACJE
Spółka lotniskowa przejmuje "Jasionkę"


Jutro (30.06), Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przekaże Prezesowi Zarządu Spółki licencje i koncesje na zarządzanie lotniskiem w podrzeszowskiej Jasionce.

Spółka Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka" sp. z o.o. została utworzona 18 grudnia 2007 roku jako spółka niskokapitałowa. W jej skład wchodziły Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze"(49,78% udziałów) i Województwo Podkarpackie (50,22% udziałów).

Pod koniec ubiegłego roku miało miejsce pierwsze podwyższenie kapitału zakładowego Spółki o 27.475.200 zł., w formie wniesienia przez Województwo Podkarpackie aportu: urządzeń infrastruktury lotniskowej, zakupionych w ramach Kontraktu wojewódzkiego dla Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2008.

W kwietniu bieżącego roku Komisja Europejska wydała decyzję, zezwalającą na udzielenie spółce pomocy publicznej, obejmującej kapitał założycielski, urządzenia infrastruktury lotniskowej, nieruchomości oraz wkład pieniężny na inwestycje realizowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Jutrzejsza uroczystość zostanie poprzedzona przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników, w czasie którego jeden z udziałowców - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - oficjalnie wprowadzi swoje udziały do spółki. Drugi ze wspólników, większościowy udziałowiec - Województwo Podkarpackie - swój wkład finansowy i nieruchomości, wniósł do spółki dokładnie miesiąc temu. Województwo Podkarpackie wniosło wówczas wkład pieniężny w kwocie 19.999.866 zł oraz nieruchomości o wartości 169.920.934 zł. W sumie dało to kwotę 189.920.800 zł. Kapitał zakładowy spółki wynosi aktualnie 226.435.700,00 zł, a jutro (30.06) zostanie podniesiony o kwotę 175.472.770,00 złotych. W wyniku tego podwyższenia kapitał zakładowy spółki wyniesie 401.908.470 złotych.

Tym samym Spółka Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka uzyska pełną zdolność zarządzania Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

Łukasz Szudrowicz
nareszcie :drunk: teraz już lotnisko wyszło na prostą.
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
Spółka lotniskowa przejmuje lotnisko w Jasionce
Dziś w Jasionce spółka Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka przejmie zarządzanie nad Portem Lotniczym. Jest szansa, że przetarg na terminal zostanie ogłoszony za kilka tygodni.
- Dziś Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, jeden z udziałowców, oficjalnie wprowadzi swoje udziały do spółki - wyjaśnia Aleksandra Gorzelak-Nieduzy, rzecznik marszałka. - Drugi ze wspólników, województwo podkarpackie, swój wkład finansowy i nieruchomości wniósł do spółki 29 maja. Były to pieniądze w kwocie ponad 19 milionów zł. oraz nieruchomości o wartości ponad 169.milionów zł. W sumie dało to kwotę ponad 189.milionów zł.

Kapitał zakładowy spółki wynosi aktualnie ponad 226 milionów, dzisiaj zostanie podniesiony o kwotę ponad 175.milionów złotych. W wyniku tego kapitał zakładowy spółki wyniesie ponad 401.milionów złotych.

- Tym samym Spółka Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka uzyska pełną zdolność zarządzania Portem Lotniczym w Jasionce - dodaje rzecznik. - Dzisiaj prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przekaże prezesowi spółki licencje i koncesje na zarządzanie lotniskiem.

Władze województwa mają nadzieję, że jeszcze w okresie wakacji ogłoszą przetarg na budowę nowego terminala. Brak terminala to w tej chwili największa bolączka lotniska.
Spółka Port Lotniczy "Rzeszów -Jasionka” została utworzona 18 grudnia 2007 roku, przez Województwo Podkarpackie (50,22 proc. udziałów) i Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze” (49,78 proc. udziałów).
źródło:NOWINY
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
No i nareszcie jest nowa strona rzeszowskiego lotniska :

http://www.rzeszowairport.pl/

Powiało cywilizacja :)
Nareszcie :) strona jest naprawdę spoko no i rozkład lotów on-line jest :cheers:

z takich jeszcze ciekawych inwestycji to lotniskowy komisariat policji wzbogacił się o ... nowy skuterek :) maszyna sieje postrach wśród źle parkujących
 
441 - 460 of 4065 Posts
Top