SkyscraperCity Forum banner
561 - 580 of 4065 Posts

·
Registered
Joined
·
15,280 Posts
Mott MacDonald + POLCONSULT będą weryfikowac studium wykonalności dla budowy nowego terminalu pasażerskiego - http://www.mrr.gov.pl/ministerstwo/...enia/Strony/Ramowe4A_236R_KB_grudnia2009.aspx
a Ernst & Young (i reszta) studium dotyczące rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniskowej - http://www.mrr.gov.pl/ministerstwo/...amowienia/Strony/Ramowka_237RKB_23122009.aspx

nie pamiętam czy startowali przetargach na wykonanie tych studiów. Jeśli tak i przegrali to na pewno będą miec uwagi :(
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Rekordowy ruch na lotnisku
Rok 2010 będzie kolejnym rokiem dynamicznego rozwoju rzeszowskiego portu lotniczego

Ponad 383 tysiące pasażerów zostało odprawionych w ubiegłym roku w Porcie Lotniczym "Rzeszów-Jasionka". Jest to najwyższy wynik w 60-letniej historii rzeszowskiego lotniska.

Ubiegły rok był rzeczywiście wyjątkowo korzystny dla lotniska w Jasionce. W porównaniu do roku 2008 ruch pasażerski wzrósł o około 60 tys. osób, czyli o prawie 18,5 proc. Ten wynik stawia Jasionkę na pierwszym miejscu w śród 10 polskich lotnisk międzynarodowych. - To dopiero początek dynamicznego rozwoju - zapowiadają władze Portu.

Większość z lotnisk, w kryzysowym 2009 roku zanotowała straty. W Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu liczba pasażerów spadła aż o kilkanaście procent. Niewielki (około 4-procentowy) wzrost zanotowało jeszcze lotnisko w Bydgoszczy. We wszystkich innych portach liczba odprawionych pasażerów zmalała.

Ubiegłoroczne 383 tysiące odprawionych pasażerów stawia Jasionkę na 7. miejscu wśród krajowych lotnisk, przed Łodzią, Bydgoszczą i Szczecinem.

Odprawiono nie tylko rekordową liczbę pasażerów. W 2009 regularne rejsy z Jasionki rozpoczęła niemiecka Lufthansa, a irlandzki Ryanair uruchomił połączenia z East Midlands i z Liverpool. W bieżącym roku Lufthansa zwiększy liczbę lotów do Frankfurtu z 5 do 7 tygodniowo. Również Ryanair uruchomi kolejne połączenie.

- Rozwija się też obsługa czarterowych połączeń do krajów śródziemnomorskich - dodaje Łukasz Sikora, szef marketingu rzeszowskiego lotniska. - Nowym kierunkiem, który przybędzie w tym roku, będzie Kreta. Więcej też będzie lotów do Turcji, Tunezji i Egiptu. Spodziewamy się, że rok 2010 będzie rokiem kolejnych rekordów w naszym porcie. - kończy Sikora.

Krzysztof Rokosz
super nowości
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
Spółka "Rzeszów - Jasionka" rozpoczyna dwie duże inwestycje na lotnisku

Przetarg na budowę terminala pasażerskiego na lotnisku w Jasionce zostanie ogłoszony w marcu. Taką deklarację złożyli szefowie spółki lotniskowej „Rzeszów – Jasionka”.
źródło oraz cały artykuł:http://www.nowiny24.plURL]
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
3 mln zł wyda Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania na uruchomienie nowej specjalności - zarządzania komunikacją i infrastrukturą lotniczą. Nauka pierwszego rocznika zostanie sfinansowana ze środków europejskich.

To pierwsza taka specjalność na polskiej uczelni. Także w Europie prowadzi ją ledwie kilka uczelni. M.in. niemiecka Internationale Fachhochschule Bad Honnef - Bonn, z którą rzeszowska uczelnia nawiązała współpracę. - Wykładowcy stamtąd będą prowadzić u nas zajęcia specjalizacyjne - mówi Bartosz Pomianek, kierownik projektu "Do kariery na skrzydłach - studiuj aviation managerment". To projekt przygotowany przez rzeszowską WSIiZ i zgłoszony do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego wartość to 3 mln zł. Za te pieniądze uczelnia przygotowała program kształcenia, organizuje specjalność i sfinansuje studia pierwszego rocznika, na który zaplanowano przyjąć 50 osób. - Zależy nam na bardzo dobrym przygotowaniu studentów, dlatego tej liczby nie zamierzamy zwiększać - zapowiada Bartosz Pomianek. Pierwsi studenci naukę rozpoczną w październiku br. na kierunku ekonomia. - Przyjmować będziemy na podstawie wyników maturalnych. O przyjęciu decydować będą wyniki z rozrzeszonego egzaminu z matematyki i języka angielskiego - informuje Pomianek. Od trzeciego semestru studenci będą mieć zajęcia specjalizacyjne i praktyki w portach lotnicznych i partnerskich liniach lotniczych. - Prowadzimy negocjacje z kilkoma liniami lotniczymi z Unii Europejskiej i Azji - informują przedstawiciele uczelni.

Gazeta.pl
wreszcie WSIZ zauważył potrzebę takiego kierunku, szkoda że państwowe śpią
 

·
Registered
Joined
·
482 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts

·
Registered
Joined
·
2,859 Posts
Lotnisko w Jasionce: więcej połączeń, dobre perspektywy


Znaczny wzrost liczby pasażerów w roku ubiegłym. Lotnisko Rzeszów-Jasionka stała się najdynamiczniej rozwijającym się portem lotniczym w Polsce. Jest szansa, że w tym roku będzie podobnie, bo planowane są nowe połączenia m.in. do Frankfurtu i Londynu.

Załoga Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" Sp. z o.o. ma powody do zadowolenia, jeśli chodzi o wyniki ruchu pasażerskiego na lotnisku za ubiegły (2009) rok.

18,5-proc. więcej
- Cieszy nas zwłaszcza liczba obsłużonych pasażerów w ruchu lotniczym w naszym porcie. Wyniosła ona 383 tysięcy, co w porównaniu z 323 tys. w roku 2008 stanowi 18,5-procentowy wzrost liczby pasażerów - wyjaśnia Stanisław Nowak, Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka".

- To szczególne osiągnięcie zważywszy na znaczną zapaść branży lotniczej w 2009 roku, kiedy to większość lotnisk zanotowała spadki w liczbie obsłużonych pasażerów. Jasionka stała się tym samym najdynamiczniej rozwijającym się portem lotniczym w Polsce AD 2009 - dodaje prezes.

Będzie więcej lotów

A co z kryzysem w światowym lotnictwie, nie odbija się na wynikach naszego lotniczego portu?
Nas też dotykają problemy. Jednak prognozy na rok 2010 skłaniają do optymizmu, jako że główni przewoźnicy operujący w Jasionce już wcześniej zadeklarowali zwiększenie częstotliwości istniejących i rozważenie uruchomienia nowych połączeń; m.in. połączenie Rzeszów - Frankfurt zwiększy swą częstotliwość z 5 do 7 rejsów tygodniowo, podobnie z lotami między Rzeszowem a Londynem Stansted: z 4 do 7. Spółka prowadzi również rozmowy na temat nowych kierunków, zarówno z przewoźnikami operującymi do i z Jasionki, jak i innymi liniami lotniczymi - odpowiada prezes Nowak.

Więcej czarterów

A co z lotami czarterowymi, które dla wielu portów są tak samo ważne jak połączenia regularne?
Okazuje się, że w roku 2009 liczba pasażerów czarterowych wyniosła 28599, a dynamika wzrostu liczby pasażerów osiągnęła wysoki, bo 37-procentowy poziom oraz jeszcze wyższy, 40-procentowy wzrost liczby wykonanych operacji (z 20,766 pasażerów przy 214 wykonanych operacjach za rok 2008 do wspomnianych 28,599 przy 300 operacjach wykonanych w 2009 r.).

Z danych uzyskanych w Porcie Lotniczym "Rzeszów-Jasionka" - kilku Tour Operatorów zasygnalizowało już gotowość do zwiększenia częstotliwości wylotów z rzeszowskiego lotniska w lecie 2010, włączając w to nowy kierunek wakacyjny - Grecję.
www.strefabiznesu.nowiny24.pl
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Styczeń 2010
pax: 26584 (25489) + 4,3% (+ 1095)
operacje: 498 (528) - 5,68% (- 30)

Luty 2010
pax: 26106 (24950) + 4,63% (+ 1156)
operacje: 504 (478) + 5,44% (+ 26)
------------------------------------

za 2 m-ce:

pax: 52690 (50439) + 4,46% (+ 2251)
operacje: 1002 (1006) - 0,4% (- 4)
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Samolotem z Rzeszowa do Gdańska? Czemu nie. Regionalne porty chcą stworzyć siatkę krajowych połączeń.
Regionalne porty lotnicze, których udział w ruchu pasażerskim rośnie od kilku lat, biorą sprawy we własne ręce. Chcą utworzyć siatkę bezpośrednich połączeń krajowych z pominięciem przystanku w Warszawie. Szybki przelot z miasta do miasta miałby być alternatywą dla transportu naziemnego.

— Siatka autostrad i dróg ekspresowych jest słaba, brakuje też szybkich połączeń kolejowych między głównymi miastami, które dzielą duże odległości. To jest potencjał dla ruchu lotniczego — twierdzi Jan Pamuła, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL) i Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.

Choć analiza kształtu siatki nie jest jeszcze gotowa, wiadomo że w planach ZRPL jest stworzenie połączeń lotniczych m.in. między Rzeszowem a Gdańskiem, Wrocławiem a Poznaniem oraz między Wrocławiem a Gdańskiem i Szczecinem.

— Lotniska mogą jeszcze zgłaszać zapotrzebowanie. Analizujemy np. pomysł połączenia Łodzi ze wschodnią częścią kraju. Samloty typu ATR mogłyby też latać z Krakowa do Szyman, a w przyszłości do Suwałk. Zapotrzebowane na takie loty wiąże się z turystyką, zwłaszcza z wyjazdami na polowania. Myślimy też o połączeniu na linii Kraków — Rzeszów, które skróciłoby podróż z miasta do miasta do 20 minut — wyjaśnia Jan Pamuła.

Do potrzeb podróżnych ma być dostosowana także pojemność i częstotliwość lotów.

— Tam, gdzie w grę wchodzą podróże biznesowe, samolot musiałby wylatywać rano i wracać wieczorem. Loty turystyczne odbywałyby się raz, dwa razy w tygodniu — twierdzi Jan Pamuła.

Puls Biznesu
Nie wiem jak połączenie do Krakowa ale Gdańsk spokojnie mógłby wypalić
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Siedmiu chętnych do budowy płyty

Otwarto koperty z ofertami firm, które chcą wybudować na lotnisku w Jasionce płytę postojową. Jest ich siedem. - Ceny wszystkich są mniejsze niż zakładaliśmy - cieszy się kierownictwo podrzeszowskiego portu.
Oferty wpłynęły od polskich i zagranicznych firm. Jedną z ofert złożyła spółka z Grecji. - Są też oferty zagranicznych przedsiębiorstw, które mają oddziały w Polsce, jak również o budowę płyty starają się konsorcja - ujawnia "Gazecie" Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

W środę minął termin, do kiedy port przyjmował oferty firm, które chcą budować płytę postojową na lotnisku w Jasionce. To potężna inwestycja szacowana na 57 mln zł. Dzięki niej Jasionka będzie mogła przyjmować jednocześnie kilkanaście największych samolotów.
Na tym etapie nie możemy zdradzać za jaką kwotę firmy są skłonne wybudować płytę. Te oferty będą teraz analizowane. Mogę powiedzieć, że wszystkie są poniżej szacowanej przez nas kwoty, z czego się bardzo cieszymy, bo mamy w czym wybierać. Ceny są dużo, dużo niższe niż zakładaliśmy - podkreśla wiceprezes Halat.
Sam wybór wykonawcy zajmie kilka tygodni. Ale władze podrzeszowskiego portu liczą się z tym, że przegrane firmy mogą składać odwołania, co może opóźnić wejście z robotami. - Mamy nadzieję, że w pierwszym półroczu sprawa zostanie definitywnie rozstrzygnięta - słyszymy w porcie.
Wykonawca będzie miał rok na wybudowanie płyty postojowej. Oddanie inwestycji zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. To ważna data, bo w 2011 r. Polska przejmuje rezydencję w Unii Europejskiej i Rzeszów jest na liście polskich miast, które mają gościć unijnych urzędników. Jasionka musi przygotowana na przyjmowanie VIP-owskich samolotów.

Jeszcze w tym miesiącu ma być ogłoszony przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję w Jasionce, czyli nowy terminal. Jego budowa potrwa 1,5 roku, a pierwsi pasażerowie będą mogli być w nim odprawiani przed Euro 2012.
Kierownictwo portu zapewnia, że budowa terminalu również ruszy jeszcze w tym roku. Po jego wybudowaniu w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów, dwa razy więcej niż obecnie. W terminalu będą dwa rękawy, przez które podróżni od razu przejdą do samolotów. Docelowo mają być jeszcze cztery.

Obie inwestycję będą współfinansowane z unijnych funduszy. W największym programie unijnym "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 dla portu jest zapisanych 28 mln euro. Drugie tyle wyłożą udziałowcy spółki lotniskowej, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i samorząd podkarpacki.

W kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska dała zielone światło Jasionce zgadzając się na wpompowanie w rozwój portu 650 mln zł publicznych pieniędzy. W tej kwocie mieści się również 23 mln euro, które są zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym. "Finansowanie służy ogólnemu interesowi, nie powodując zakłócenia konkurencji" - uznała wtedy KE.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Uf oby tylko jak najszybciej wybrali wykonawce i na wakacjach rozpoczęli prace.

W tym miesiącu powinien być też ogłoszony przetarg na Terminal - czyli jak dobrze pojdzie budowe rozpoczną pod koniec roku :/ Lepiej pozno niz wcale ...

Dobrze że odrazu będziemy mieć rękawy :banana:
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Chasydzi w Rzeszowie
Każdego roku w rocznicę śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma do jego grobu w Leżajsku pielgrzymują tysiące chasydów. Zasłynął on za życia jako uzdrowiciel i doradca duchowy, toteż wyznawcy wierzą w jego moc także po śmierci. Pielgrzymi przybywają z całego świata modląc się i zostawiając karteczki z prośbami przy jego grobie. Większość pielgrzymujących za port docelowy swojej podróży wybiera rzeszowską Jasionkę, skąd przemieszcza się do odległego o kilkadziesiąt kilometrów Leżajska.

Tak było i w tym roku. Kilkanaście samolotów z całego świata lądowało na rzeszowskim lotnisku w dniach 5-7 marca. W tym roku właśnie w niedziele, 7 marca czyli dwudziestego pierwszego miesiąca adar, przypadała 224 rocznica śmierci cadyka.

To były „gorące” dni dla pracowników rzeszowskiego portu. Nie często zdarza się w nim aż takie natężenie ruchu . Jednak jak informują władze lotniska, port poradził sobie doskonale.

- Dzięki rozbudowanej końcem ub. roku części Terminala Odlotów, pasażerowie narodowości żydowskiej mieli komfortowe warunki odprawy, a przedstawiciele organizatorów przewozu pielgrzymek otwarcie wyrażali swoje zadowolenie ze współpracy z władzami Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka" – czytamy na oficjalnej stronie internetowej rzeszowskiego lotniska.

Zlot chasydów to przede wszystkim nie lada gratka dla miłośników lotnictwa jak i mieszkańców Rzeszowa i okolic, którzy jak co roku licznie przybyli oglądać wyczarterowane samoloty którymi chasydzi przybyli na Podkarpacie.

Na przylot chasydów najbardziej oczekiwali spotterzy – czyli społeczność której pasją jest obserwacja a także fotografowanie statków powietrznych. Przy rzeszowskim lotnisku działa grupa zrzeszająca spotterów. Jest to EPRZ Spotters. Jej członkowie użyczyli nam owoców swojej pasji – czyli zdjęć części samolotów z przylotu chasydów.

Airbus A320 i A321 brytyjskich, czarterowych linii lotniczych Monarch

Boeing 737 tureckich linii lotniczych CorendonBoeing 737 czeskich linii lotniczych Travel ServiceBoeing 757 izraelskich, czarterowych linii lotniczych Sun D'orBoeing 757 izraelskich linii lotniczych Arkia - są to drugie (po EL AL) największe linie lotnicze Izraela. Do Rzeszowa przyleciało aż 5 samolotów tego przewoźnika - 3 Boeingi 757 i 2 Embraery 195


Boeing 757 izraelskich linii lotniczych EL AL, wypożyczony do izraelskiego, czarterowego przewoźnika Sun D'or


Nie wszyscy chasydzi przybyli do Polski wyczarterowanymi samolotami. Cześć przyleciała korzystając z usług tanich linii lotniczych Ryanair - które oferują regularne rejsy z rzeszowskiego lotniska, jak również naszego narodowego przewoźnika - Polskich Linii Lotniczych LOT.


Nie zabrakło również samolotów nieco mniejszego "kalibru", jak np. ten widoczny na zdjęciu Jetstream 32, polskich linii lotniczych Jet Air i...prywatny Bombardier Learjet 45

fot. EPRZ Spotters - Grzegorz Więcek, Mariusz Rams, Daniel Szczepański, Tomasz Siembrzuch
źródło: pasazer.com
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Unijna pomoc dla Jasionki

Blisko 16 mln zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego pójdzie na unowocześnienie portu lotniczego w Jasionce.
RPO to unijny program, z którego pieniądze są dzielone w latach 2007-13. Łącznie w tym czasie Podkarpacie na różne zadania dostanie 1,136 mld euro. Fundusze dzieli i decyduje na co je przeznaczyć urząd marszałkowski. Właśnie zdecydował o przeznaczeniu blisko 16 mln zł. na projekty dla portu lotniczego w Jasionce. Przypomnijmy, że samorząd wojewódzki jest większościowym udziałowcem Spółki Lotniczej Port Lotniczy "Rzeszów - Jasionka".

- Cieszę się, że możemy wesprzeć kolejne inwestycje, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa pasażerów portu, a tym samym rozwoju lotniska. Jestem przekonany, że dzięki tym inwestycjom lotnisko będzie jeszcze lepiej służyć wszystkim mieszkańcom i gościom odwiedzającym nasz region - mówi marszałek Zygmunt Cholewiński.

Dzięki pieniądzom z RPO port lotniczy zostanie doposażenie w nowoczesny sprzęt oraz systemy obsługi lotniskowej i pasażera. Zbudowany zostanie system zaopatrzenia lotniska w wodę dla celów ratowniczych. Przebudowany i rozbudowany zostanie budynek Lotniskowej Straży Pożarnej.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 
561 - 580 of 4065 Posts
Top