SkyscraperCity Forum banner
21 - 40 of 941 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Polecimy z Rzeszowa do Nowego Jorku. I to już w czerwcu. Po trwających kilka miesięcy negocjacjach zarządu rzeszowskiego lotniska z władzami LOTu jest decyzja w sprawie transatlantyckiego połączenia z Jasionki.

Polskie Linie Lotnicze LOT już 2 czerwca uruchamiają bezpośrednie połączenie z Rzeszowa za Atlantyk. I to na dwa lotniska; John F. Kennedy (JFK) i Newark Liberty (EWR).

* Rzeszów 16:55 - Nowy Jork (JFK) 20:55 (------7)
* Rzeszów 17:10 - Nowy Jork (EWR) 21:00 (---4---)
* Nowy Jork (JFK) 23:00 - Rzeszów 14:00 (-----6-)
* Nowy Jork (EWR) 23:25 - Rzeszów 14:25 (--3----)

- Spakuję teczkę i odejdę jeśli nie doprowadzę do uruchomienia połączeń z Rzeszowa do Nowego Jorku. Dla mnie połączenia transatlantyckie są priorytetem - zapewniał trzy miesiące temu dyrektor PL Rzeszów Wiesław Mardosz.

Jak powiedział, tak zrobił. Pierwszy spektakularny sukces na koncie Mardosza i wielka szansa rozwoju dla rzeszowskiego lotniska.

Utworzenie bezpośredniego połączenia do Ameryki spowodowane jest faktem, iż region rzeszowski charakteryzuje się największym w Polsce i stale rosnącym rynkiem pasażera transatlantyckiego.

Rzeszów będzie trzecim lotniskiem w Polsce z bezpośrednim połączeniem transatlatyckim. Obecnie do Ameryki dolecieć można z Warszawy i Krakowa.

Port lotniczy Rzeszów Jasionka obsłużył w 2006 roku ponad 200 000 pasażerów co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2005. Strefa odziaływania portu obejmuje około 5 milionów mieszkańców Polski południowo - wschodniej, jak i Ukrainy i Słowacji. Dodatkowo do atutów portu należy druga co do długości droga stratowa w Polsce, pozwalająca przyjmować nawet największe samoloty.

Port lotniczy Newark Liberty (EWR) – międzynarodowy port lotniczy położony pomiędzy Newark i Elizabeth, 15 km na południowy zachód od Nowego Jorku. W 2005 obsłużył około 33 mln pasażerów.

Port lotniczy John F. Kennedy (JFK) – międzynarodowy port lotniczy znajdujący się w dzielnicy Queens, w południowo-wschodniej części Nowego Jorku. Jest największym międzynarodowym lotniskiem w Stanach Zjednoczonych i główną bazą linii lotniczych JetBlue Airways, a także ważnym ośrodkiem dla Delta Air Lines i American Air Lines.

źródło:

:banana:
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Rzeszów - Nowy Jork w 10 godzin
Duże skrócenie czasu podróży - to najważniejsza korzyść z bezpośrednich połączeń lotniczych z Podkarpacia do Ameryki. Samoloty będą latać od 3 czerwca dwa razy w tygodniu. Bilet kosztuje niemal tyle samo, co na lot z przesiadką na Okęciu. Można już zarezerwować miejsce.

Jasionka jest trzecim, po warszawskim Okęciu i krakowskich Balicach, polskim portem lotniczym, z którego samoloty będą latały bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych. Niedzielne loty będą się kończyły na lotnisku JF Kenedy`ego, a czwartkowe - w Newarku.

Od kilku dni można już kupić bilety na pierwsze dwa rejsy, na 3 i na 7 czerwca. Rezerwację można zamówić w każdym biurze podroży sprzedającym bilety lotnicze, bezpośrednio w placówkach LOT-u oraz za pośrednictwem Internetu. Ten ostatni sposób jest najtańszy.

Bilet z Rzeszowa do Nowego Jorku kosztował w czwartek 2100,36 zł. Na lot powrotny - 2299,24 zł

Lotnisko musi się przygotować
Port lotniczy w Jasionce przygotowuje się do obsługi transatlantyckich rejsów. Trzeba kupić wyposażenie tzw. handingowe, czyli schodki dla pasażerów oraz urządzenia do załadunku i rozładunku towarów. Zostaną też przeszkoleni pracownicy obsługi.

Kolejnym problemem, z którym musi sobie poradzić dyrekcja rzeszowskiego lotniska, jest odprawa pasażerów. Musi być ona prowadzona zgodnie z surowymi amerykańskim przepisami bezpieczeństwa.

Transatlantycki boeing 767 zabiera na pokład 236 pasażerów. Żeby podołać obsłudze takiej liczby podróżnych, obecna poczekalnia stanie się halą odpraw. Będą do niej wpuszczani wyłącznie pasażerowie z biletami. Osoby odprowadzające pozostaną pod gołym niebem.

Pasażerowie odlatujący do Ameryki będą też musieli się pogodzić z pewnymi trudnościami i niedogodnościami wynikającymi z ciasnoty. Ten stan będzie trwał do jesieni przyszłego roku. Wtedy ma zostać oddany do użytku nowy terminal pasażerski.
super nowości
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Jutro na lotnisku w Jasionce gościł będzie Tomasz Kułakowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanair w Europie Wschodniej. Być może poznamy kolejne połączenia, które planuje uruchomić irlandzki przewoźnik.

Ryanair wciąż nie podjął decyzji w sprawie lotów do Liverpoolu. Nieoficjalnie mówi się, że Irlandczycy są również zainteresowani rejami z Rzeszowa do europejskich stolic. Najczęściej wymieniany jest Rzym i Paryż.
Przydałaby się jakaś konkurencja Ryanowi, no ale jeśli otworzą jakieś nowe połączenie np Liverpool 2X w tygodniu i Paryż też 2X to zły nie będę
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Ryanair żąda: dołóżcie pół miliona
Po uruchomieniu połączenia pomiędzy Rzeszowem a Dublinem Ryanair zażądał dodatkowych pieniędzy za reklamę Podkarpacia na swojej stronie internetowej.

Ostatnio płaciliśmy za to Irlandczykom 1 mln zł rocznie.

Samorząd województwa podpisał umowę z Ryanair w październiku 2005 r. W zamian za umieszczenie reklamy na stronie przewoźnika, samorząd przez 5 lat miał płacić prawie 1,5 mln zł rocznie.
Umowę tę renegocjowano po zlikwidowaniu lotów do z Jasionki do Frankfurtu. Samorząd wytargował wówczas zmniejszenie opłaty o 436 tys. zł. Po uruchomieniu lotów do Dublina, Ryanair domaga się powrotu do pierwotnej kwoty.

Jak ustaliliśmy, pismo z wspomnianymi żądaniami trafiło ma biurko wicemarszałka Bogdana Rzońcy w połowie stycznia.
- Ponieważ znów obsługujemy dwie linie, pragniemy powrócić do pełnej kwoty płatności - czytamy w piśmie od szefów Ryanaira.

Co na to samorząd województwa?
- Bardzo zależy nam na dalszej współpracy z Ryanairem, bo połączenia lotnicze służą mieszkańcom naszego regionu. Zanim jednak konkretnie odniesiemy do żądań irlandzkiego przewoźnika umowa zostanie poddana gruntownej analizie formalno-prawnej - mówi Bogdan Rzońca. - W wtorek ta sprawa będzie przedmiotem dyskusji na zarządzie województwa - dodaje.

Gdzie ta reklama?

Według rzeczonej umowy, reklama województwa podkarpackiego miała się znajdować na głównej stronie internetowej przewoźnika. My, choć szukaliśmy jej dość długo, jakoś na nią nie natrafiliśmy. Wnioski z tego płyną dwa: albo takiej reklamy na tej stronie nie ma, albo znajduje się ona w wyjątkowo niewidocznym miejscu. Tak czy siak skutek dla reklamodawcy ten sam.

Po co więc było podpisywać umowę z irlandzką firmą?

- Ta umowa była warunkiem, jaki postawił nam Ryanair przed wejściem do Rzeszowa. Musieliśmy ją podpisać, aby mieć na Jasionce taniego przewoźnika - mówi Leszek Deptułą, były marszałek województwa. - Wydaje mi się, że powinniśmy teraz jednak negocjować nową umowę z Ryanair - dodaje.
Teraz powinni olać tę reklamę przecież Ryan się nie wycofa z Rzeszowa bo ma super obłożone loty....

Terminal w tym roku
Do końca lutego Polskie Porty Lotnicze ogłoszą przetarg na budowę nowego terminala na lotnisku w Jasionce. Wciąż jednak nie ma oficjalnej decyzji LOT-u w sprawie lotów do USA.

Rzeszowskie lotnisko wciąż nie ma potwierdzenia zgody na uruchomienie od 3 czerwca lotów do USA. Przyjdzie ono najprędzej 12 lutego, bo wtedy ma zostać rozstrzygnięty konkurs na prezesa LOT-u. Nasz rodzimy przewoźnik sprzedał już na tę trasę kilkadziesiąt biletów, lecz nie jest wcale powiedziane, że pasażerowie polecą do Nowego Jorku bezpośrednio z Rzeszowa.

Loty są tym bardziej zagrożone, że wciąż nie ma odpowiedniego sprzętu do obsługi rejsów transatlantyckich. Nieoficjalnie mówi się, że PPL czeka na decyzję LOT-u, a ta, jeśli przyjdzie zbyt późno, pozwoli zwalić winę na władze lotniska, że nie są odpowiednio przygotowane.

Wówczas obsługą mogłaby się zająć firma świadcząca usługi LOT-owi. Wówczas LOT mógłby sam obsługiwać w Rzeszowie swoje rejsy. Część pracowników obsługujący sprzęt naziemny straciłaby pracę.

Artur Burak, rzecznik prasowy PPL, nie chce komentować tych spekulacji. Zapewnia jednak, że w razie konieczności odpowiedni sprzęt można ściągnąć z Warszawy.
Burak zapewnia też, że za kilka dni zakończy się analiza dokumentacji technicznej nowego terminala. Projekt trafił do Warszawy już kilka miesięcy temu. Dlaczego dotąd nie ogłoszono przetargu?
- Trzeba było uzupełnić projekt i nanieść kilka poprawek – odpowiada Burak.

PPL ogłosi przetarg publiczny jedynie na przygotowanie budynku do poziomu zerowego. Za 20 mln zł, które w tym roku Porty przeznaczyły na budowę terminala, uda się wybudować jedynie fundamenty i piwnice.
no to ładne będą te piwnice!!
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Ja pierd.... 20 sekund i prosze... reklama Rzeszowa na stronie Ryana http://www.ryanair.com/site/PL/dests.php?loc=RZE
Ja pierd... 10 sekund i Bydgoszcz też ma reklamę, za darmo, no chyba że też płacicie za to 1mln rocznie?
http://www.ryanair.com/site/PL/dests.php?loc=BZG
tak jak wszystkie inne miasta, do których lata Ryan myślisz że np: Warszawa płaci za reklamę? lub Kraków?
Trudno to nazwać reklamą która trafia do klienta, to raczej on może nas znaleźć jeśli się mu będzie chciało czytać o jakimś Rzeszowie w jakimś Polandzie. A chyba nie o to chodzi w reklamie aby klient jej szukał?
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
...Według rzeczonej umowy, reklama województwa podkarpackiego miała się znajdować na głównej stronie internetowej przewoźnika...
nadal szukam tej reklamy:) tak jak te tysiące turystów:)
Ciekawe że dopiero teraz województwo się obudziło, ale to chyba zrozumiałe nie chcieli mieć problemów bo Ryan obiecywał bazę.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Bydgoszcz tez płaci za reklame i to najwięcej w całej Polsce... i za nowe połączenie do Dublina też bedziemy dopłacać...
Nie lepiej byłoby wydać te kasę na jakąś choćby jednorazową akcje w dobrze poczytnych pismach brytyjskich lub zasponsorować pismakom wakacje w regionie tak aby sami mogli je opisać na łamach swych gazet...

Płacić, czy nie płacić Ryanairowi?
Już teraz wiem, dlaczego tanie linie lotnicze są tanie - wszyscy je dofinansowujemy. Trudno to jednak nazwać inaczej jak haraczem.

Ryanair był bezwzględny, więc postawił warunek: będziemy latać jak zapłacicie. No i płacimy. Tylko nie wiadomo za co, bo reklamy województwa ni jak nie można znaleźć. Zresztą, dla kogo miała ona by być użyteczna. Do tej pory do Rzeszowa irlandzką linią przyleciało chyba tylko kilku Brytyjczyków. Mieszkańców Podkarpacia, którzy stanowią prawie 100 procent pasażerów, reklama ta nie interesuje. W ten sposób Ryanair ma państwowe dofinansowanie swojego interesu.

Samorząd mógłby jednak być bardziej stanowczy. Nie ma się czego bać. Ryanair łaski nikomu nie robi. Gdyby mu się nie opłacało latać z Rzeszowa to na pewno by nie latał. Tu liczą się cyfry a nie sentymenty. Pokazał to zresztą, jak po ponad roku robienia nam nadziei na budowę centrum serwisowego, nagle zrezygnował z tego pomysłu. Wybuduje, ale w innym mieście.
Powinniśmy iść śladami Ryana... bez sentymentów, ale ważniejszą sprawą od tej połówki jest ściągnięcie konkurencji do Rzeszowa.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Może myśli że Singapur to miasto pod Dublinem. Zresztą i tak leci nie za swoją kasę więc jest mu to obojętne gdzie doleci....Z drugiej strony dobrze że są ludzie którzy interesują się Rzeszowskim lotniskiem i tu wielkie dzięki Supporterom z Jasionki za poruszenie tej dyskusji na forum lotnictwa. Widać takie dyskusje forumowe czasem przynoszą jakiś skutek...
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
wreszcie coś zaczeli robić

Dostawa sprzętu handlingowego dla Portu Lotniczego Rzeszów w formie leasingu operacyjnego.
Zadanie nr 1
- dostawa autobusu lotniskowego (sztuk 1)
- dostawa ciągnika bezdyszlowego (sztuk 1)
- dostawa autocysterny (sztuk 1)

Zadanie nr 2
- dostawa samochodu ratowniczo-gasniczego (sztuk 1)

Zadanie nr 3
- dostawa przenośnika samojezdnego do bagażu (sztuk 1)
- dostawa agregatu prądotwórczego (sztuk 1)
- dostawa przyczepy do transpotu palet (sztuk 2)
- dostawa lotniczych schodów pasażerskich (sztuk 1)
- dostawa przyczepy z platformą obrotową do transportu kontenerów (sztuk 2)
- dostawa wózka bagażowego (sztuk 3)
http://www.lotnisko-chopina.pl
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Zegar tyka dla transatlantyka

niedzielę, 3 czerwca, o godz. 14 wyląduje w Jasionce pierwszy transatlantycki Boeing 767, lecący bezpośrednio z Nowego Jorku. Po niespełna 3-go-dzinnym postoju o godz.16.55 odleci w drogę powrotną. Rzeszowski port lotniczy przygotowuje się do obsługi lotów za ocean. Czy zdąży ?

- We wtorek rozpoczęliśmy montaż nowej hali przylotów - informuje Wiesław Mardosz, dyrektor rzeszowskiego portu lotniczego. - Będzie ona miała trzysta pięćdziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. To wystarczy, gdyż pasażerowie przejdą w niej tylko odprawę paszportową, odbiorą bagaże i po odprawie celnej ją opuszczą. Wyjdą bezpośrednio na parking. Zakończenie montażu nowej hali planujemy na 25 maja. Kolejne trzy dni będzie trwało wyposażanie i przełączanie urządzeń komputerowych.
Godzina „zero" wybije 29 maja. Od tego dnia wszyscy przylatujący do Rzeszowa będą odprawiani w nowej hali. Natomiast dotychczasowy budynek portu będzie w całości przeznaczony dla podróżnych odlatujących z Jasionki. Poczekalnie i stanowiska odpraw przedlotowych powiększą się o tę część, w której obecnie przyjmowani są pasażerowie przylatujący.

To stan przejściowy
- Zdajemy sobie sprawę, że warunki obsługi pasażerów nie będą jeszcze luksusowe - mówi z troską Wiesław Mardosz. - Będzie jednak znacznie wygodniej niż w obecnych, zbyt ciasnych pomieszczeniach. Na nowy terminal musimy poczekać jeszcze dwa lata. Z nowej hali przylotów i powiększonej powierzchni dla odlatujących, będą korzystać nie tylko pasażerowie transatlantyckich rejsów, ale wszyscy przylatujący i odlatujący z Rzeszowa.

Przygotowano magazyny
Budowa kontenerowej hali przylotów to najbardziej widoczna, lecz nie jedyna forma przygotowań do obsługi transatlantyckich samolotów. Gotowy jest już magazyn cargo, który dotychczas nie był w Jasionce potrzebny. Małe samoloty latające do Warszawy i na Wyspy Brytyjskie nie zabierały ładunków. W ich ładowniach mieści się tylko bagaż pasażerów.
Transatlantyckie rejsy otwierają możliwość ekspediowania towarów. Przygotowano więc miejsce do ich składowania i przygotowania do lotu. Ładunki trzeba odpowiednio ułożyć na paletach, owinąć folią i siatką zabezpieczającą przed rozsypaniem. Zorganizowano też magazyn żywności z chłodnią i dużą zamrażarką. W trakcie 10-godzinnego lotu pasażerowie otrzymują 2 posiłki. Te 500 porcji musi być odpowiednio przechowywane w oczekiwaniu na załadunek do samolotu. Gotowy jest także magazyn podstawowych części zamiennych dla Boeinga 767 i pomieszczenia socjalne dla mechaników. Każdy samolot przylatujący zza oceanu przejdzie w Rzeszowie dokładny przegląd, a ewentualne usterki zostaną usunięte i będzie mógł wystartować w planowanym czasie.

Muszą zdążyć
Do obsługi transatlantyków będą też potrzebni odpowiednio wyszkoleni pracownicy. Są oni obecnie zaznajamiani z obowiązującymi procedurami. Szkoleni są też nowi. Do sprawnej odprawy niemal 250 pasażerów amerykańskich lotów będzie potrzeba więcej ludzi niż dotychczas.
- Wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z harmonogramem i będziemy na czas gotowi do obsługi amerykańskich rejsów - zapewnia Wiesław Mardosz.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
NOWE POŁĄCZENIE TRANSATLANTYCKIE
Od czerwca LOT uruchamia nowe połączenie transatlantyckie - z Rzeszowa do Nowego Jorku. Rzeszów będzie trzecim, po Warszawie i Krakowie, miastem w Polsce, z którego pasażerowie LOT-u mogą polecieć bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych. Połączenie Rzeszów-Nowy Jork zainaugurowane zostanie 3 czerwca. Samoloty w barwach LOT-u latać będą na tej trasie dwa razy w tygodniu, na dwa nowojorskie lotniska JFK i Newark Liberty. Rejsy na lotnisko JFK odbywać się będą w niedzielę. Samoloty startować będą z Rzeszowa o 16:55 i lądować w Nowym Jorku - o 20:55. Rejsy powrotne z lotniska JFK odbywać się będą w soboty - start zaplanowano na 23:00 a lądowanie w Rzeszowie na 14:00 (w niedzielę). Rejsy na lotnisko Newark Liberty odbywać się będą w czwartki - start z Rzeszowa o 17:10, lądowanie w Nowym Jorku o 21:00. Samoloty startować będą z Nowego Jorku w środy o 23:25 i lądować w Rzeszowie o 14:25 (w czwartek).

PROMOCYJNE CENY

LOT wprowadził promocyjne taryfy na połączenia z Polski do Chicago i Nowego Jorku. Promocja obejmuje połączenia z Warszawy do Nowego Jorku (1090 zł*), z Warszawy do Chicago (1190 zł*), z Krakowa do Nowego Jorku (1350 zł*), z Krakowa do Chicago (1190 zł*), z Rzeszowa do Nowego Jorku (bezpośrednie połączenie 1350 zł*, połączenie przez Warszawę 1170 zł*). LOT daje też możliwość bezpłatnego dolotu do Warszawy i Krakowa ze wszystkich portów w całej Polsce (wyłączając Rzeszów oraz Bydgoszcz). Promocyjna sprzedaż biletów trwa od 11 kwietnia do 21 czerwca 2007, na podróże od 1 do 21 czerwca 2007. Dodatkowo LOT oferuje zniżki dla dzieci do 2 lat (90% zniżki), dla dzieci w wieku 2-12 lat (25% zniżki), oraz dla osób powyżej 60 roku życia (10% zniżki).

*Cena w obie strony, nie obejmuje opłat lotniskowych i innych podatków oraz opłaty za wystawienie biletu.
Skrzydlata Polska
 
21 - 40 of 941 Posts
Top