SkyscraperCity Forum banner
41 - 60 of 4065 Posts

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
RZESZÓW: BĘDZIE NOWY PORT LOTNICZY W JASIONCE

Na wybudowanie nowego portu lotniczego i płyty postojowej potrzeba 70-80 mln zł. - Będą pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia, które rozpocznie się w przyszłym roku. Natomiast środki na dokończenie tej inwestycji obiecał przedwczoraj w Rzeszowie premier Kazimierz Marcinkiewicz.Źródło: SUPER NOWOŚCI. 21.12.05r
podkarpackie
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Pieniądze na terminal jeszcze niepewne

Małgorzata Bujara 02-01-2006 , ostatnia aktualizacja 02-01-2006 20:18

Budowę terminalu pasażerskiego na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce koniecznie trzeba rozpocząć w tym roku, najlepiej już latem. Do tej pory nie wiadomo jednak, kto i ile da na to pieniędzy, a zapis w budżecie województwa o przeznaczeniu na ten cel 10 mln zł może się okazać martwym zapisem.

Przygotowania do budowy dużego i nowoczesnego dworca na lotnisku w Jasionce idą pełną parą. Jest już gotowy projekt. - Pozwolenie na budowę ma być wydane w ciągu kilku najbliższych dni. Potem trzeba będzie tylko przygotować projekt wykonawczy. Spodziewam się, że najpóźniej na przełomie marca i kwietnia dokumentacja będzie kompletna - wylicza Jan Straż, dyrektor portu lotniczego Rzeszów Jasionka.

Problem w tym, że do tej pory nie ma ani złotówki na tę budowę. Tymczasem tylko na pierwszy etap, czyli wzniesienie samego budynku, potrzeba około 50 mln zł.

Wprawdzie na ostatniej w ub. roku sesji sejmiku wojewódzkiego radni zgodzili się na przekazanie z budżetu województwa 10 mln na ten cel, ale jeśli lotniskiem nadal będzie zarządzać wyłącznie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, taki transfer może się okazać niemożliwy. Marszałek Leszek Deptuła zapowiedział, że zostanie powołana spółka prawa handlowego, w której udziały oprócz PPL-u będzie miał samorząd wojewódzki. Wówczas pieniądze z budżetu regionu będzie można przeznaczyć na terminal. - Prace zmierzające do powołania takiej spółki były prowadzone. Dziś jednak trudno mi powiedzieć, jaki będzie ich efekt - poinformowała nas wczoraj Edyta Mikołajczyk, rzecznik prasowy PPL.

Właśnie wczoraj zmienił się prezes przedsiębiorstwa. Z tego powodu trudno było uzyskać pełne i jasne informacje o planach firmy. Jakie będą losy powołania spółki, nie wiedział również dyrektor Straż. Wiadomo, że jeśli budowa terminalu ma ruszyć w tym roku, najpóźniej pod koniec kwietnia musi być jasne, kto i ile da na nią pieniędzy. Inaczej bowiem nawet trudno ogłaszać przetarg na wykonanie. - Będę się starał także 10 mln wytargować w PPL-u - mówi dyrektor Straż.

O tym, że PPL to bogata firma i że to ona przede wszystkim powinna finansować budowę terminalu, mówił podczas niedawnej wizyty w Rzeszowie premier Kazimierz Marcinkiewicz. Lotnisko liczy też na pomoc budżetu państwa. Posłowie z naszego regionu zapowiedzieli walkę o 16 mln zł.

- Chcielibyśmy wmurować kamień węgielny pod nowy terminal w wakacje. Jeśli tak się stanie, pieniądze z tych trzech źródeł w zupełności wystarczą na inwestycję w tym roku - mówi Straż.

Źródło: http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3094001.html.
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
Już wiosną zaczną z Rzeszowa latać samoloty na nowych trasach - Do Łodzi i na Ukrainę

(...)

Trwają starania o pozyskanie dla Jasionki największej lotniczej inwestycji - budowy bazy serwisowej dla samolotów komunikacyjnych. Rzeszowska oferta stale jest wzbogacana. W drugiej połowie stycznia przedstawiciele Podkarpacia polecą do Singapuru uzgadniać jej szczegóły. Ostateczna decyzja lokalizacyjna - czy baza powstanie w Jasionce, czy w Rydze - powinna zapaść jeszcze w tym miesiącu.

kr

Super Nowości z dnia 05_01_2006

Źródło: http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=a.txt#.
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,307 Posts
Tytuł: GAZETA WYBORCZA - RZESZÓW
Data: 05.01.2006
Miliony na inwestycje

Lotnisko - 16 mln. zł, autostrada - 15, droga ekspresowa - 11 - tyle na inwestycje wywalczyli nasi posłowie w Sejmowej komisji Finansów, która poprawiała projekt tegorocznego budżetu państwa. - Te pieniądze to kropla w morzu potrzeb, ale dobrze, że się znalazły - słyszymy w dyrekcji dróg publicznych.
Te pieniądze to sukces dla Podkarpacia, bo w projekcie budżetu przygotowanym przez rząd nie było ani złotówki na nasze inwestycje wieloletnie. Dlatego nasi posłowie obiecywali, że spróbują przeforsować zmiany korzystne dla regionu. Rozstrzygnęło się to późnym wieczorem we wtorek. Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych udało się wpisać do budżetu trzy nasze sztandarowe inwestycje: terminal na lotnisku, autostradę na odcinku od granicy z Małopolską do Rzeszowa i drogę ekspresową na odcinku Sokołów-Wyżne. - Było tak ciężko, że nie wiem, jak się nazywam - mówił tuż po posiedzeniu komisji jej wiceszef Stanisław Ożóg z PiS.
W 43-osobowej komisji jest sześcioro posłów z Podkarpacia. Sami nie daliby rady przeprowadzić podkarpackich poprawek. -Dlatego weszliśmy w porozumienie z posłami z dolnośląskiego. My poparliśmy ich poprawkę dotyczącą 220 mln zł na obwodnicę Wrocławia, a
oni nasze. Mieliśmy też sprzymierzeńców z innych regionów - mówił wczoraj w Rzeszowie poseł PiS Andrzej Szlachta.
W najlepszej sytuacji jest lotnisko, bo na budowę terminalu pasażerskiego jest też 10 mln zł w budżecie województwa. Do tego sejmowa komisja dołożyła 16 mln zł. Budynek terminalu w sumie ma kosztować około 50 mln zł. Resztę powinno dołożyć Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze PPL. Dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka Jan Straż obiecywał już kilka dni temu, że będzie walczył w PPL-u o 10 mln na tę inwestycję...


Cieszę się, że lotnisko w Rzeszowie będzie się dalej rozwijać :)
 

·
Subcarpathian
Joined
·
110 Posts
Przeczytałem ostatnio w prasie, że ostateczna decyzja w sprawie tej mega inwestycji ma zapaść w tym miesiącu. Szkoda tylko że nasz rząd tak mało robi w tej sprawie, podczas gdy na Łotwie dużo bardziej się w to angażują. Moim marzeniem jest aby ta inwestycja była w Rzeszowie (mieszkam 2 km od lotniska), bo to miasto rzeczywiście ma ku temu powody. Przede wszystkim nie brakuje tu dobrze wykształconej, fachowej kadry specjalistów - potencjalnych pracowników tej inwestycji i parku naukowo-technologicznego jaki tu kiedyś powstanie. Co tu wiele mówić, miasto na tradycjach lotniczych stoi. Port lotniczy Jasionka to "perełka" Podkarpacia, biednego regionu, który ogromną część swych środków przeznacza na rozwój swojego lotniska i efekty tego już widać (uruchomienie połączeń z Londynem i Frankfurtem, w tym roku dojdą jeszcze połączenia z Łodzią, Lwowem i Kijowem, remont i rozbudowa pasa startowego, plany budowy nowego terminalu, budowa nowej drogi łączącej krajową 9 i 19 przebiegającą przez lotnisko, plany uruchomienia połączenia kolejowego (szynobusy) Rzeszowa z lotniskiem a wszystko w bliskim sąsiedztwie planowanej A4 i S19)
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
BAZA SERWISOWA Ryanaiara - decyzja o lokalizacji po 8 lutym

mb 23-01-2006 , ostatnia aktualizacja 23-01-2006 19:26

Nadal nie wiadomo, gdzie powstanie baza serwisowa Ryanaira. Na początku przyszłego miesiąca delegacja polska rusza do singapurskiego partnera Ryanaira z kolejnymi zachętami, by serwis powstał w Jasionce.

Podrzeszowskie lotnisko konkuruje o tę inwestycję z łotewską Rygą. A jest się o co bić. Ryanair chce zainwestować w bazę blisko 100 mln dolarów. To tu serwisowane byłyby maszyny tego taniego przewoźnika. Pracę w bazie ma znaleźć docelowo półtora tysiąca osób. Oprócz tych wymiernych korzyści trzeba pamiętać, że budowa właśnie pod Rzeszowem drugiej w Europie bazy Ryanaira podniesie prestiż miasta, być może przyciągnie innych inwestorów.

Decyzję ma podjąć wspólnie Ryanair i firma Singapur Technology Aerospace. To partner biznesowy tanich linii lotnicznych, który ma budować bazę. Gdzie powstanie, miało być wiadome do końca ub. roku, potem termin przesunięto na koniec stycznia. Dziś wiadomo, że w tym miesiącu rozstrzygnięcia nie będzie.

Dopiero 8 lutego strona polska spotka się z singapurskim inwestorem. W delegacji polskiej znajdą się przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Ministerstwa Transportu i Budownictwa, Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" PPL. Wylot planuje także marszałek podkarpacki Leszek Deptuła. - Rząd przygotowuje dodatkowe propozycje dla inwestora. Wszystko po to, by to nasza oferta została wybrana, a nie łotewska - mówi marszałek Deptuła.

Przypomnijmy, oferta polska została przygotowana i wysłana do Singapuru w połowie października ub. r. Od tego czasu w kraju zmieniło się szefostwo PAIiIZ-u, PPL-u, a także kierownictwo resortów w rządzie.

- Zmiany wpływają niekorzystnie na nasze negocjacje. Siłą rzeczy do gry wchodzą nowi ludzie, niekoniecznie znający temat - ocenia marszałek Deptuła.

Innego zdania jest Jan Straż, dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. - Gdy przygotowywana była nasza oferta, w ogóle rządu nie było. A teraz obecny dyrektor PPL-u naprawdę bardzo zaangażował się w tej sprawie. W PAIiIZ-ie wiceprezes odpowiedzialny za ten projekt nie stracił stanowiska. Nie widzę więc opóźnień po stronie polskiej. Wciąż trwa korespondencja z firmą singapurską, wciąż są dosyłane przez Polskę kolejne informacje - mówi Straż. Jego zdaniem opóźnienie nie wynika z winy strony polskiej, czy Ryanaira. - Firma z Singapuru uruchamiała bazę, którą budowała gdzieś w Azji. Stąd sprawa bazy Ryanaira ma opóźnienie - dodaje dyrektor Straż.

- Delegacja zawiezie do Singapuru cztery nowe, ciekawe propozycje - mówi nam nieoficjalnie jedna z osób, która zna ten temat.

Jedną z takich zachęt, przypomnijmy, jest decyzja samorządu województwa podkarpackiego, który zgodził się na oddanie ziemi na lotnisku Ryanairowi za jeden procent wartości.

Tymczasem Ryanair daje do zrozumienia, że decyzji nie będzie szybko. - Należy się jej spodziewać w lutym lub może nawet w marcu. Trwają negocjacje - przekazuje nam Tomasz Kułakowski z Ryanaira.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3126597.html.
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Strategia rozwoju portu w Jasionce

Małgorzata Bujara 03-02-2006 , ostatnia aktualizacja 03-02-2006 19:23
GAZETA WYBORCZA


Nawet 76 mln euro mają kosztować inwestycje na podrzeszowskim lotnisku. Budowa nowoczesnego terminalu pochłonie najpoważniejszą część tych pieniędzy. W piątek przedstawiciele dwóch ministerstw obiecali, że pieniędzy na to będą szukać także w unijnych funduszach. Z tą informacją wylatuje w niedzielę do Singapuru polska delegacja, która chce, by właśnie w Jasionce powstała baza serwisowa Ryanaira


Te dwie sprawy: baza serwisowa Ryanaira i modernizacja lotniska są ze sobą ściśle powiązane. Z jednej strony perspektywa rozwoju portu to czynnik, który ma zachęcić firmę do zainwestowania u nas, a z drugiej lotnisko będzie się wzbogacać o kolejne elementy, jeśli Ryanair właśnie tu wybuduje swoją bazę.

Tanie irlandzkie linie lotnicze Ryanair i ich biznesowy partner firma Singapur Technology Aerospace mają ogłosić w lutym lub marcu, czy baza serwisowa dla ich samolotów powstanie w Jasionce pod Rzeszowem, czy też w łotewskiej Rydze. W niedzielę wieczorem do Singapuru wylatuje polska delegacja, która ma przekonywać firmę, że Jasionka jest lepszym miejscem. Także dlatego, że w najbliższych latach port ma się wzbogacić m.in. o nowoczesny terminal. W piątek w Jasionce mówili o tym Eugeniusz Wróbel, wiceminister transportu i budownictwa, a także Władysław Ortyl, wiceminister rozwoju regionalnego rodem z Mielca.

- Według mnie właśnie tu jest stolica polskiego lotnictwa - mówił o Rzeszowszczyźnie Wróbel. - Ze strony Ministerstwa Transportu jest pełne wsparcie dla inwestycji singapurskiej - zapewnił.

Ortyl z kolei tłumaczył, że aby zachęcić inwestora do ulokowania się pod Rzeszowem, trzeba go przekonać, że nasz port ma realne szanse na rozwój i że będą na to pieniądze. - Na inwestycje na lotnisku potrzeba od 45 do 75 mln euro (patrz ramka). Wpiszemy te zadania do europejskiego programu operacyjnego "infrastruktura i ochrona środowiska", z którego w latach 2007-13 Polska otrzyma 60 miliardów euro. Wiadomo jednak, że lotnisko nie może leżeć w polach, potrzeba jeszcze wybudować dobre połączenia komunikacyjne, a więc autostradę i drogę ekspresową. Na te cele także będziemy przeznaczać pieniądze z Unii. Ponadto przedstawimy inwestorowi, który będzie potrzebował kadr, możliwości sięgania po unijne środki na szkolenia - wyliczał Ortyl.

Przypomnijmy, w bazie serwisowej Ryanaira pracę ma znaleźć 1250 osób.

Najszybciej na lotnisku powstanie nowy terminal pasażerski. Budowa ma ruszyć w połowie tego roku, a zakończyć się pod koniec 2007 roku. Na ten cel w budżecie państwa zarezerwowanych jest 16 mln zł, a w kasie marszałka 10 mln zł. - Wnioskowałem też o 14 mln zł z budżetu PPL - mówi Jan Straż, dyrektor portu lotniczego Rzeszów Jasionka.

Ale wiceminister Wróbel uważa, że nie ma potrzeby sięgać po pieniądze przedsiębiorstwa PPL, tylko szukać właśnie w unijnych funduszach. Stamtąd możemy mieć do 50 proc. dofinansowania.

RAMKA

Inwestycje na rzeszowskim lotnisku mają być prowadzone w latach 2006-13.

* 65 mln zł - tyle będzie kosztował I i II etap budowy terminalu - pierwszy to sam budynek, drugi to parkingi, drogi itp. W nowym terminalu ma być odprawianych 720 pasażerów na godzinę

* 20 mln zł - koszt III etapu terminalu, a więc budowa pirsów, czyli bocznych poczekalni, i dodatkowych wejść dla pasażerów

* 38 mln zł - płyta postojowa przed nowym terminalem o pow. 70 tys. m. kw.

* 47,5 mln zł plus 2,5 mln zł za dokumentację - koszt budowy płyty przed hangarami bazy serwisowej Ryanaira (oczywiście płyta będzie budowana, jeśli będziemy mieć bazę), ta płyta ma mieć powierzchnię 100 tys. m. kw.

* pozostałe inwestycje to: równoległa do pasa startowego droga kołowania; terminal cargo; dodatkowa baza paliwowa, bo teraz mamy dwa zbiorniki o pojemności 100 tys. litrów każdy, a jeśli lotnisko będzie się rozwijać potrzeba na miejscu milion litrów paliwa lotniczego; autobusy, wozy strażackie
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
[Rzeszów] Rzeszów- Nowy Jork?

W przyszłym roku do Nowego Jorku?

Małgorzata Bujara 31-03-2006 , ostatnia aktualizacja 31-03-2006 20:27

Władze portu lotniczego w Jasionce i wojewoda Ewa Draus chcą, by w przyszłym roku uruchomione zostało połączenie lotnicze do Stanów Zjednoczonych. Rzecznik LOT-u: Rozważamy to

W urzędzie wojewódzkim kilka dni temu spotkali się przedstawiciele LOT-u, wojewoda i dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Rozmowy dotyczyły możliwości uruchomienia połączenia atlantyckiego ze stolicy Podkarpacia. Najbardziej prawdopodobnym celem ma być Nowy Jork.

- To wstępny etap rozmów. Inicjatywa spotkania i tematu wyszła od pani wojewody i dyrekcji portu. Uważamy, że uruchomienie połączenia lotniczego z Rzeszowa do USA jest jak najbardziej zasadne. Po pierwsze, wynika ze specyfiki Podkarpacia, gdzie niemal każdy ma kogoś z rodziny w Stanach. Po drugie, z naszego bliskiego sąsiedztwa z Ukrainą. Podkreślaliśmy, że także pasażerowie zza naszej wschodniej granicy mogliby korzystać z tych połączeń - mówi Ewa Leniart, dyrektor gabinetu wojewody podkarpackiego.

Jerzy Winiarski, szef sprzedaży dla Polski wschodniej w LOT: - Podkarpacie, obok Podhala i Podlasia, to zagłębie ruchu atlantyckiego, a Rzeszowszczyzna jest tu niewątpliwie liderem. Myślę, że w szczycie sezonu nie będzie problemów z zapewnieniem klientów na co najmniej dwa rejsy w tygodniu.

To, czy przewoźnikowi będzie się to opłacać, zdecyduje, czy takie połączenie ma w ogóle szanse na otwarcie: - Pomysł uruchomienia lotów z Rzeszowa do USA jest rozważany - mówi Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy LOT. Ale podkreśla, że jest to uzależnione od kilku spraw. M.in. od: * przystosowania portu lotniczego do obsługi zwiększonej liczby pasażerów, * wyników badań marketingowych, które wykażą czy znajdzie się odpowiednia liczba chętnych do takich podróży, i czy będzie to opłacalne, * od dostępności sprzętu lotniczego LOT-u.

- Według mnie, ze znalezieniem podróżnych nie będzie na Podkarpaciu żadnego problemu. Ze statystyk, które znam, wynika, że około 30 proc. pasażerów atlantyckich to mieszkańcy właśnie naszego regionu - mówi Jan Straż, dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. - Staramy się o to, by połączenie do Nowego Jorku ruszyło w czerwcu przyszłego roku. Dlaczego Nowy Jork, a nie Chicago? Bo to częstszy cel podróży mieszkańców Podkarpacia. Do Chicago częściej jeżdżą mieszkańcy Podhala - tłumaczy dyrektor Straż.
------
źródło: gazeta.pl
link: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3251629.html
------
Nie mamy dostępu do morza więc może lotnisko się do czegoś przyda:)
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts
Nie bedzie bazy serwisowej Ryanaira w Rzeszowie...

Jak donosi serwis 'Tanie Latanie'; "[...]Zmieniają się też plany co do utworzenia bazy serwisowej (Rzeszów) i
nocowania samolotów (Kraków) Ryanair. Linia zamierza stworzyć jedno wielkie
centrum w Łodzi i mniejszą bazę w Szczecinie."

http://tanielatanie.net/aktualnosci.php?id=1,21,1147

Jednak sa rowniez dobre wiesci dla lotniska w Rzeszowie otoz "SkyEurope rozważa uruchomienie połączeń na trasie: Kraków - Szczecin - Rzeszów - Szczecin - Kraków."

oraz

"Centralwings. Linie mimo, że bez prezesa, zapowiedziały jak najszybsze uruchomienie połączeń między Krakowem a Warszawą i Gdańskiem oraz Rzeszowem a Poznaniem."

źródło: http://tanielatanie.net

a także: "W urzędzie wojewódzkim kilka dni temu spotkali się przedstawiciele LOT-u, wojewoda i dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Rozmowy dotyczyły możliwości uruchomienia połączenia atlantyckiego ze stolicy Podkarpacia. Najbardziej prawdopodobnym celem ma być Nowy Jork."

źródło: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3251629.html
 

·
...
Joined
·
12,351 Posts
Tymon said:
Nie bedzie bazy serwisowej Ryanaira w Rzeszowie...

Jak donosi serwis 'Tanie Latanie'; "[...]Zmieniają się też plany co do utworzenia bazy serwisowej (Rzeszów) i
nocowania samolotów (Kraków) Ryanair. Linia zamierza stworzyć jedno wielkie
centrum w Łodzi i mniejszą bazę w Szczecinie."

http://tanielatanie.net/aktualnosci.php?id=1,21,1147

Jednak sa rowniez dobre wiesci dla lotniska w Rzeszowie otoz "SkyEurope rozważa uruchomienie połączeń na trasie: Kraków - Szczecin - Rzeszów - Szczecin - Kraków."
Powoli, ale sukcesywnie Goleniów zyskuje na znaczeniu :)
bardzo się cieszę. Inwestycje nie idą na marne.
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts
To byl chyba jednak prima aprilisowy zart redakcji tanielatanie.net. Coz dalem sie nabrac heh :eek:hno:
Mam nadzieje ze z Ryanairem bedzie wszystko dobrze! :) I kurcze moglby w koncu otworzyc jakies nowe polaczenia z Rzeszowa!!!
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts
[Rzeszów] Wszystko o lotnisku w Jasionce, inwestycje, nowe polaczenia.

Jest kilka watkow na forum dotyczace lotniska w Rzeszowie moze wpisujmy wszystko pod jednym tematem, zeby informacje byly jasne i przejrzyste :)Zaprosimy Boeinga
RZESZÓW Czy mamy szansę na amerykańską inwestycję?
Po naszej piątkowej, nieoficjalnej informacji, że firma Boeing chce wybudować w Polsce centrum szkolenia dla pilotów i szuka odpowiedniego miasta, władze Rzeszowa zamierzają zaprosić amerykańską firmę do rozmów.


- Na razie nikt z Boeinga z nami się nie kontaktował, ale sami chcemy przygotować ofertę podkreślającą atuty miasta. Zaprosimy Amerykanów do rozmów - mówi Marcin Stopa, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

- To byłaby wspaniała wiadomość. Myślę, że mamy sporo atutów. Przede wszystkim Politechnikę, która kształci pilotów, lotnisko oraz Dolinę Lotniczą, która jest już rozpoznawalna w świecie. Jeżeli miałoby dojść do tej inwestycji, to należałoby zrobić wszystko, aby znalazła się ona właśnie u nas - mówi Marek Darecki, prezes rzeszowskiej WSK.

Z naszych informacji wynika, że Boeing rozpoczął już rozmowy z władzami Poznania. Jak nam się udało ustalić, w grę mogą wchodzić jeszcze Kraków i Rzeszów. Na razie jednak nikt nie chce nam oficjalnie potwierdzić tych informacji. Inwestycja miałaby kosztować ponad 100 mln zł.
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


Z Jasionki do USA
RZESZÓW. Nowe połączenia na lotnisku
Być może od czerwca 2007r. z lotniska w Jasionce będzie można latać bezpośrednio do USA.


O tej sprawie rozmawiali w ub. tygodniu wojewoda Ewa Draus, przedstawiciele PPL LOT z Warszawy i Jan Straż, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce.

- To wstępne rozmowy, które miały zainteresować LOT uruchomieniem takich rejsów - tłumaczy Ewa Leniart, dyrektor gabinetu wojewody.

Leniart dodaje, że jeśli loty będą, nie będzie kłopotów z pasażerami, bo wielu mieszkańców regionu ma rodziny w USA.Nie wiadomo dokładnie do którego miasta w USA miałyby latać samoloty z Jasionki. Brane są pod uwagę miasta, w których mieszka dużo Polaków m.in. Nowy Jork.
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Burza mózgów na lotnisku

mb 04-05-2006 , ostatnia aktualizacja 04-05-2006 18:06
GAZETA WYBORCZA


Będziemy walczyć o to, by budowa terminala na lotnisku ruszyła jeszcze w tym roku - zapowiadają politycy PiS


W czwartek na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce zaroiło się od polityków PiS i działaczy związku zawodowego "Solidarność". To związek zorganizował spotkanie na temat przyszłości tego portu. - Główna sprawa to realne zagrożenia co do wykorzystania pieniędzy zapisanych na ten rok w budżecie państwa. Chcieliśmy ustalić plan takich działań, żeby jednak tych środków nie stracić - relacjonuje Wojciech Buczak, szef rzeszowskiej "S".

Na spotkanie przyjechało kilku posłów PiS, senator i wiceminister rozwoju regionalnego Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Draus. Politycy rządzącej partii mają się nad czym zastanawiać, bo w ostatnim czasie okazało się, że budowa terminala pasażerskiego na lotnisku nie jest taka pewna. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze PPL, właściciel lotniska, zastanawia się, czy w tym roku w ogóle da się wykorzystać zapisane w budżecie państwa na ten rok 16 mln złotych. Problem w tym, że dopiero kilka tygodni temu PPL-owi udało się podpisać umowę na sporządzenie dokumentacji projektowej. Ma być gotowa dopiero latem. Potem trzeba ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji. To kolejne tygodnie. To dlatego PPL zastanawia się, czy zamiast terminalu nie budować raczej płyty postojowej, która byłaby tańszą inwestycją i wymagała krótszego czasu na realizację.

Na czwartkowym spotkaniu nikt nie miał wątpliwości, że jednak budowa terminala jest najpilniejszym zadaniem dla portu. - Jednomyślnie podjęliśmy decyzję, że trzeba wywierać presję, aby ta inwestycja została rozpoczęta - mówi Buczak.

Poseł Andrzej Szlachta, członek sejmowej komisji finansów publicznych, zapowiada: - Musimy walczyć o tę inwestycję, to nasz obowiązek. Dlatego zechcemy się spotkać z przedstawicielami PPL, ministerstwa transportu i budownictwa. Jak trzeba będzie, to i wyżej będziemy pukać. Przecież parlamentarzyści PiS mają możliwość spotykania się z rządem - słyszymy deklarację.

Dodaje, że wkrótce rozpoczną się parlamentarne prace nad przyszłorocznym budżetem. - Inwestycja, na którą nie udaje się wykorzystać pieniędzy zapisanych w jednym roku, ma małe szanse na uzyskanie takiej pomocy w roku w następnym - uczula poseł Szlachta.Komentarz

Nowy, duży terminal to być albo nie być podrzeszowskiego lotniska. Wiadomo o tym od dawna. Tak samo jak wiadomo od dawna, że pieniądze na to są zapisane w tegorocznym budżecie państwa. Trzeba więc było od dawna pilnować, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Tymczasem to dopiero dziennikarze musieli podnieść larum, by politycy obudzili się i zaczęli radzić, co robić z uciekającym czasem i oddalającą się perspektywą budowy dworca.

Panie i panowie, musicie nadrobić tę zaległość intensywnymi działaniami. Bo inaczej, po kilku już przegranych przez Podkarpacie sprawach, przyszłość lotniska będzie kolejną niewykorzystaną szansą.

Małgorzata Bujara
 
41 - 60 of 4065 Posts
Top