SkyscraperCity Forum banner
761 - 780 of 4065 Posts

·
Registered
Joined
·
2,864 Posts
Od dzisiaj MKS dojeżdża do lotniska w Jasionce

Między dworcem PKS a portem lotniczym w Jasionce będą kursować autobusy nowej linii – "224”, obsługiwanej przez Międzygminną Komunikację Samochodową.

To całkowicie nowa linia w ofercie przewoźnika.

- Cały czas modernizujemy nasz rozkład jazdy. "224” to odpowiedź na duże zainteresowanie trasą między centrum miasta a lotniskiem i sąsiadującymi z nim zakładami – tłumaczy Kazimierz Jarecki, prezes związku gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, który zarządza MKS-em.

Autobusy nowej linii będą odjeżdżać z dworca głównego PKS przy ul. Grottgera. Stąd pojadą ulicami Piłsudskiego, Marszałkowską i Lubelską, aż do gminy Trzebownisko. Na razie w ciągu dnia MKS uruchomi 12 kursów, zapewniając m.in. dojazd do Jasionki na godz. 6 rano i powrót do Rzeszowa po godz. 22.

W tej chwili autobusy międzygminnego przewoźnika przewożą średnio 178 tys. pasażerów miesięcznie. Ok. 60 proc. z nich korzysta z biletów miesięcznych. MKS obsługuje gminy Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Głogów Młp., Krasne i Trzebownisko.
www.nowiny24.pl
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Nie wiem co za idiota zajmuje sie marketingiem - ale numer linii (224) to chyba jakaś pomyłka. Nie lepiej na dać jej numer kojarzący się z lotnictwem - np 747, 767 :) Z takim czymś spotkałem się w Anglii (Leeds/Bradford Airport) na lotnisko dojezdzały autobusy 737,747,767 itd Odrazu wiedział człowiek gdzie to jedzie :)
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Nie wiem co za idiota zajmuje sie marketingiem - ale numer linii (224) to chyba jakaś pomyłka. Nie lepiej na dać jej numer kojarzący się z lotnictwem - np 747, 767 :) Z takim czymś spotkałem się w Anglii (Leeds/Bradford Airport) na lotnisko dojezdzały autobusy 737,747,767 itd Odrazu wiedział człowiek gdzie to jedzie :)
^^
na Jasionkę to jeśli już to 737 ;) ale i tak dobrze, że nie dali ATR :D
a odnosnie "dotacji" dla ryan'a to, jak dla mnie mogą mu dać 8 mln rocznie byleby zwiększył liczbę połączeń do 40 tygodniowo (nawet kosztem malowania kadłuba) - jest tyle kierunków, na które na pewno byłby popyt:
praca: Oslo, Glasgow/Edynburg, Liverpool, Eindhoven, Sztokholm
praca i turystyka: Paryż, Rzym, Madryt, Bruksela
turystyka: Mediolan
Słowacy, Ukraińcy: Berlin, Hamburg
 

·
Registered Stuffed Tiger
Joined
·
532 Posts
224 jako konsekwentna kontynuacja numeracji 2XX. Takiego 737 to by się ludzie w życiu nie domyślili o co chodzi tak jak pewnie większość dalej nie wie co to za linia "L".
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Niestety - podobno nowa umowa nie przewiduje znacznego zwiekszenie liczby połaczen - jedynie do 23 tygodniowo (czyli 1 kierunek wiecej).
Wg mnie to porażka - marnowanie publicznych pieniędzy ...
 

·
Registered
Joined
·
543 Posts
To ma być średnia liczba lotów w ciągu roku, czyli marzec-październik może być 26, a zimą np 20. Chyba nie myślisz, że połączenia z np. Gironą będzie całoroczne? Dla przykładu, bardzo upraszczając jak nam teraz obcięli do 10 połączeń tygodniowo to wychodzi jakieś 16 lotów -średnio w skali roku.
Generalnie takie czas nastały, że wszyscy sępią, ale inaczej można zamykać lotnisko, jak chcieli skusić Wizza to wybrał LCJ, mimo, że dostali tam mniej kasy.
Faktycznie jest to dużo kasy, ale jak wycofa się FR, to utrzymywanie pustego portu przyniesie większe straty.
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Chcecie latać po Europie, musicie słono płacić

Nie tylko Podkarpacie musi kupować usługi promocyjne w liniach lotniczych, by utrzymać połączenia. Kujawsko-pomorskie płaci nie tylko Ryanairowi, ale nawet LOT-owi, i to aż 5 mln zł rocznie
Tomasz Moraczewski, prezes spółki Port Lotniczy Bydgoszcz: - Jest taka praktyka, że do linii lotniczych się dopłaca. Ale trzeba pamiętać, że zyskuje na tym region.
- W całej Europie poprzez linie lotnicze promowane są regiony i miasta. Uważam, że jest to jeden z warunków, który zachęca linie do rozwijania swojej oferty w konkretnym miejscu - mówi wicemarszałek kujawsko-pomorski Edward Hartwich.

Podkarpacie także płaci za promocję w liniach Ryanair. Do tej pory wykładaliśmy na to 1,080 mln zł rocznie. Za to Podkarpacie było promowane na stronie internetowej irlandzkiego przewoźnika.

Umowa wygasa z końcem marca. Potem nasz region podpisze następną, na niecałe cztery lata, dokładnie do końca 2014 roku. Samorząd województwa jeszcze we wrześniu ub. roku ogłosił przetarg na promocję w liniach. Zgłosił się tylko Ryanair, którego samoloty latają z Jasionki na zachód Europy, m.in. Londynu, Dublina i East Midlands. Nowa umowa ma opiewać w sumie na 23,9 mln zł.

Czyli rocznie ok. 6 mln zł zapłacimy za promocję w Ryanair. Przewoźnik będzie promował nasze województwo poprzez dystrybucję na obsługiwanych przez siebie trasach naszych folderów, na kadłubie jednego z jego samolotów umieszczony zostanie baner Podkarpacia z logo, podobna reklama zostanie umieszczona na drzwiach szafek do przechowywania bagażu.

Na wyasygnowanie potrzebnej kwoty z budżetu województwa zgodzili się na ostatniej sesji radni sejmiku wojewódzkiego.

Nikt tego głośno nie powie, ale nieoficjalnie wiadomo, że gdyby nie te opłaty irlandzki przewoźnik mógłby się wycofać z naszego portu.

Czy to jednak nie są zbyt wysokie koszty? Sprawdziliśmy, jak to jest na lotnisku w Bydgoszczy. Sytuacja tego portu jest dość podobna do naszej: głównym przewoźnikiem jest tu także Ryanair, który obsługuje połączenia do Londynu, Dublina i Birmingham. Samoloty LOT-u z kolei kursują stamtąd do i z Warszawy dwa razy dziennie. Rocznie port w Bydgoszczy ma 280 tys. pasażerów.

Jasionka - przypomnijmy - ubiegły rok zakończyła wynikiem 454 tys. pasażerów. Połączeń mamy znacznie więcej, bo nawet w okrojonym zimowym sezonie jest ich dziesięć.

Ale w kujawsko-pomorskim też nie ma nic za darmo. Do tej pory obowiązuje umowa pomiędzy agencją obsługującą Ryanair a miastem na promocję w tych liniach. Miasto miało do ub. roku większościowy pakiet akcji w Porcie Lotniczym Bydgoszcz, dlatego temat promocji musiał załatwiać ten samorząd. Pieniądze na promocję w liniach przekazywało Ryanairowi za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Była to kwota 2,8 mln zł rocznie.

Teraz musi tę sprawę wziąć na swoje barki samorząd województwa.

- W tej chwili port prowadzi negocjacje z Ryanair na temat oferty przewoźnika. W zależności od tego, jaka ona będzie, będziemy się zastanawiać, co zrobić, jak tę ofertę "obłożyć". Dziś trudno mi powiedzieć, jaką kwotę jesteśmy w stanie wydać, i jakie działania promocyjne będziemy realizować - mówi wicemarszałek Hartwich.

- Jest taka praktyka, że do linii lotniczych się dopłaca. Ale trzeba pamiętać, że zyskuje na tym region - podkreśla Tomasz Moraczewski, prezes spółki Port Lotniczy Bydgoszcz.

Województwo kujawsko-pomorskie ma nawet umowę na promocję z LOT-em, który ma połączenia do Warszawy. Trzyletnia umowa opiewa na 14,7 mln zł. LOT wcześniej zawiesił połączenia ze stolicą i uruchomił je dopiero po tym, jak województwo zgodziło się płacić za reklamę w tych liniach: m.in. emisję filmów reklamowych czy zapowiedzi imprez kulturalnych na pokładach. Ponowne kursy do stolicy rozpoczęły się w listopadzie ub. roku.

Zapytaliśmy także w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim, czy również realizuje akcje promocyjne w liniach lotniczych, które obsługują Balice.

Okazuje się, że samorząd województwa realizował dotąd jedną taką kampanię od grudnia 2005 do listopada 2006 r. Akcje promocyjne były prowadzone przez trzech niskokosztowych przewoźników lotniczych obsługujących nowo otwarte, bezpośrednie połączenia z portu w Balicach lub zwiększające ich częstotliwość.

Podczas kampanii Ryanair za nowo otwarte połączenie do Glasgow oraz zwiększenie częstotliwości połączeń do Londynu Stansted dostał 225 tys. euro, Sky Europe za nowo otwarte połączenia do Manchesteru i Dublina 150 tys. euro, a Norwegian Air za nowo otwarte połączenie do Oslo 75 tys. euro. W sumie budżet województwa wydał wtedy na tę kampanię prawie 1,8 mln zł.

W ramach kampanii prowadzona była reklama outdoorowa, radiowa oraz prasowa. Informacje o regionie zamieszczane były na stronach internetowych linii lotniczych, w magazynach pokładowych, prowadzone były mailingi promocyjne do klientów linii lotniczych.

- Aktualnie nie prowadzimy żadnej kampanii promocyjnej w liniach, ale rozważamy, wspólnie z miastem, przeprowadzenie takiej kampanii w związku z uruchomieniem nowych połączeń do Chicago i Hamilton przez Air Italy Polska. Ale na razie nie zapadły w tej sprawie żadne ostateczne ustalenia - informuje Jarosław Kostrzewa, kierownik biura prasowego w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
705 Posts
Za 6 milionów zł rocznie - Reus ma zbazowane 3 samoloty u siebie ... a u nas podobno ma dojść tylko Oslo ... za taka kase to Frajerzy.
Jak się bardziej postarasz znajdziesz przykłady gdzie wcale nie dopłacają. Także twoi tokiem myślenia może w Reus to frajerzy?


a odnosnie "dotacji" dla ryan'a to, jak dla mnie mogą mu dać 8 mln rocznie byleby zwiększył liczbę połączeń do 40 tygodniowo (nawet kosztem malowania kadłuba) - jest tyle kierunków, na które na pewno byłby popyt:
praca: Oslo, Glasgow/Edynburg, Liverpool, Eindhoven, Sztokholm
praca i turystyka: Paryż, Rzym, Madryt, Bruksela
turystyka: Mediolan
Słowacy, Ukraińcy: Berlin, Hamburg
Są dwie skrajne sytuacje:
- jest popyt - są loty bez dopłat,
- brak popytu - są loty tylko przy b. dużych dopłatach.

Jak sądzisz, bliżej której sytuacji są obecnie realizowane połączenia?
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
O czym ty mówisz - pokaż mi lotnisko porównywalne z Jasionka które nie płaci jej haraczu? Nawet najwięksi płacą ...

Druga twoja wspaniała myśl - nie ma popytu? W Rzeszowie nie ma popytu? Sredni LF prawie 90%, do Londynu nawet więcej ... Ceny najwyższe w Polsce - złapać jakąś promo z Rze ryanem to cud.

Sprawa jest jasna - województwo stoi pod ścianą, Ryan o tym dobrze wie - to dostaje kasę. Nie mówie, że robią źle dopłacając im - ale jakies zdrowe proporcje powinny byc zachowane.
Bez dopłat ryan mógłby pokazać faka i lotnisko przynosiłoby jeszcez wieksze straty - a kto miałby je pokryc ... wiadomo.
 

·
Registered
Joined
·
705 Posts
O czym ty mówisz - pokaż mi lotnisko porównywalne z Jasionka które nie płaci jej haraczu? Nawet najwięksi płacą ...
Pod jakim względem porównywalne? Liczby pasażerów, wielkości aglomeracji, regionu, wysokości PKB na głowę? To ty wyszukujesz porównane w dopłatach (Reus), ja tylko pokazuje, że to bez sensu.

Wracając do Reus, to za nim stoi Barcelona i wybrzeże Morza Śródziemnego. I raczej to jest cel podróży turystycznych a nie odwrotnie. Za loty tam będą płacić Brytyjczycy, Niemcy, itp. Za loty z/do Rzeszowa będą płacić tylko mieszkańcy Podkarpacia. Tu jest podstawowa różnica. Nie wiem skąd oczekiwanie, że Rzeszów dostanie podobną cenę.

Druga twoja wspaniała myśl - nie ma popytu? W Rzeszowie nie ma popytu? Sredni LF prawie 90%, do Londynu nawet więcej ... Ceny najwyższe w Polsce - złapać jakąś promo z Rze ryanem to cud.

Sprawa jest jasna - województwo stoi pod ścianą, Ryan o tym dobrze wie - to dostaje kasę. Nie mówie, że robią źle dopłacając im - ale jakies zdrowe proporcje powinny byc zachowane.
Bez dopłat ryan mógłby pokazać faka i lotnisko przynosiłoby jeszcez wieksze straty - a kto miałby je pokryc ... wiadomo.
Sam po części sobie przeczysz. Jakby było jak piszesz to by województwo nie stało pod ścianą. A tam się znalazło i chętnych do konkurencji z Ryanair-em jakoś zabrakło.

Z pewnością masz rację co do pozycji negocjacyjnej województwa. Bez asów, w postaci stada zamożnych pasażerów, nie pozostaje im nic tylko zapłacić. A ciężko oczekiwać, żeby negocjatorzy Ryanair-a dali się ograć jakimś urzędnikom, co z podobną umową mieli może drugi raz do czynienia.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Ryanair: bilety do Barcelony świetnie się sprzedają
Przewoźnik informuje, że bilety z Jasionki do słonecznej Hiszpanii sprzedają się jak świeże bułeczki. Połączenia ruszą jeszcze w tym miesiącu. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że nie wrócą już loty do Liverpoolu

Pod koniec grudnia zeszłego roku Ryanair ogłosił, że od 27 marca br. uruchamia dwa połączenia w tygodniu, w czwartki i niedziele, z Jasionki do Girony pod Barceloną. Pasażerowie z Podkarpacia od dawna czekali, by zostały uruchomione niewyspowe kierunki.

Na początku jednak niewiele wskazywało, że loty do Hiszpanii będą się cieszyły dużym zainteresowaniem. - Przez długi czas była próżnia. Sprzedawały się pojedyncze bilety. Ale to może wynikać z tego, że pasażerowie z naszego regionu niezbyt chętnie kupują bilety z dużym wyprzedzeniem - mówi nam osoba związana z podrzeszowskim lotniskiem.

Czas posuchy najwyraźniej minął, bo Ryanair twierdzi, że bilety z Rzeszowa do Girony sprzedają się bardzo dobrze. - Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej rezerwacji na tym połączeniu - twierdzi Katarzyna Gaborec, odpowiedzialna w Ryanair za sprzedaż i marketing na Polskę, Litwę, Bułgarię, Węgry i Czechy. - Widać rosnące zainteresowane tym kierunkiem, bez wątpienia ma on bardzo dobre perspektywy. Tanie loty zawsze się dobrze sprzedają. W Polsce również - dodaje.

Irlandzki tani przewoźnik nie chce zdradzać konkretnych cyfr. Zasłania się tajemnicą handlową. Według naszych informacji na pierwsze połączenia sprzedano około 60 proc. biletów. - Jak na otwarcie kierunku, to wynik jest super - twierdzi nasz rozmówca z Jasionki.

Ryanair jest przekonany, że loty w pobliże Barcelony okażą się strzałem w dziesiątkę. - To jedyne połączenie do Hiszpanii z województwa podkarpackiego. Mamy nadzieje, że dzięki niskim cenom zachęcimy wiele osób do spędzenia wakacji w południowo-zachodniej Europie. Do tej pory wszystkie nasze połączenia do Barcelony są bardzo dobrze operującymi rejsami. Wierzę, że połączenie Rzeszów - Girona również takim będzie - uważa Gaborec.

Na tym jednak koniec dobrych nowych wiadomości. Jasionka bowiem zyskała jedno nowe połączenie, ale też jedno właśnie traci. Na zimę Ryanair zawiesił rejsy do East Midlands, Bristolu i Liverpoolu. Zmniejszył też połączenia - z trzech do dwóch - do Dublina, a także z siedmiu do czterech lotów do Stansted. Od 27 marca wracają wszystkie te zawieszone loty, ale oprócz połączenia z Liverpoolem.

Połączenie do Liverpoolu zostało uruchomione pod koniec 2009 r. Ryanair oficjalnie informuje, że ten kierunek zlikwidował "w wyniku przeszeregowań" na wszystkich kierunkach w Europie. - Nie będzie go w sezonie letnim - wyjaśnia krótko Katarzyna Gaborec, nie wyjawiając szczegółów.

Niemal pewne jest za to, że w lecie Ryanair uruchomi kolejny kierunek. Najbardziej prawdopodobnym jest norweskie Oslo. Ale irlandczycy jeszcze się zastanawiają, bo myślą też o uruchomieniu z Jasionki kolejnego połączenia do Hiszpanii. Do jakiego konkretnie miasta - na razie nie wiadomo. Przewoźnik nie skończył układać letniej siatki połączeń, więc nie zdradza swoich planów. - Jeśli będziemy uruchamiać nowe połączenia, to oficjalnie o tym poinformujemy - stwierdza krótko Gaborec.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...ony_swietnie_sie_sprzedaja.html#ixzz1GnyOZfUG
Jeśli miałaby być Hiszpania zamiast Oslo to zdecydowanie nie, jeśli dodatkowo to czemu nie :)
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Samoloty zamiast w Krakowie lądowały w Jasionce
W Jasionce wylądowały dziś samoloty z Londynu, Mediolanu, Edynburga i Sztokholmu.

Fatalne warunki pogodowe na lotnisku w Krakowie – Balicach zmusiły dziś pilotów czterech samolotów do lądowania w Jasionce.

W Jasionce wylądowały samoloty z Londynu, Mediolanu, Edynburga i Sztokholmu. Wszystkie loty należały do jednego przewoźnika, Ryanaira.

- Podróżni, którzy mieli lądować w Balicach, zostaną odwiezieni do tego portu autokarami zapewnionymi przez przewoźnika – tłumaczy Łukasz Sikora, szef marketingu spółki lotniskowej Rzeszów – Jasionka.

Sikora zapewnił także, że przyjęcie kilku samolotów więcej nie sprawiło lotnisku problemów.
W tej chwili kolejny jest już na 4 kręgu nad Krakowem
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
^^ Lublin ma spora szanse na tego typu przekierowania z Warszawy, na początek to zawsze coś.

A W Rzeszowie trwa właśnie odprawa przekierowanego z Krakowa samolotu do Charleroi na to wygląda że dowozili pax z Krakowa , podobnie 20 minut temu wystartował przekierowany samolot do Sztokholmu ale chyba na pusto bo nie był uwzględniony w rozkładzie
 

·
Registered
Joined
·
12,772 Posts
Nie wiem jakie w ciągu roku są warunki pogodowe na Okęciu ale w Lublinie mgły spotykane są raczej sporadycznie. Z drugiej strony z Okęcia bliżej do Łodzi...
 

·
HD Rider
Joined
·
2,804 Posts
No nie wiem... Codziennie wożę rano żonę do pracy, przejeżdżając obok lotniska w Świdniku i całkiem często zdarza się, że całe jest spowite mgłą. Ale może na tak rano dużo lotów nie będzie planowane.

A co do lotniska w Rzeszowie, to ja chcę, bardzo chcę, nowego połączenia z Hiszpanią, a dokładnie z Alicante. Tym bardziej, że tam pełno samolotów Ryanaira widuję (chyba jakąś większą bazę tam mają). Osobiście zagwarantowałbym jakieś 60 paxów na tej trasie rocznie ze strony mojej rodziny (kosztem Balic) :lol:
 
761 - 780 of 4065 Posts
Top