SkyscraperCity Forum banner
41 - 60 of 941 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Ale to połączenie podwinduje Wam statystyki, bo wyspy cieszą się dobrym LF, więc można to traktowac jako fundament dalszego rozwoju :)
Tak. tylko bilety potrafią być droższe niż w Krakowie o 100zł a czasami nawet więcej. Może dla osoby która lata prawie co weekend i pracuje na wyspach to śmieszne pieniądze. Ale dla studenta który chce się wyrwać na wakacje to jednak ma znaczenie:)
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
No tak, ale i tak dużo ludzi lata z Krakowa lub Katowic nawet do Warszawy wolą dojechać i zapłacić mniej szczególnie jeśli chodzi o loty do NY. Ja osobiście jestem lokalnym patriotą więc w najbliższym czasie będzie wylot z Jasionki.
Jasionce pasażerów nie brakuje tylko brakuje nowych połączeń i jakiejś konkurencyjnej lini niestety wszystko przez brak odpowiedniego terminalu...O ile ten obecny nadaje się na loty krajowe, to już na pewno nie nadaje się na loty do NY nawet po tej prowizorce jaką zrobili.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Jesienią polecimy z Rzeszowa do Bristolu
Od 8 listopada z lotniska w Jasionce będzie można latać do angielskiego Bristolu. Połączenie uruchamia irlandzki Ryanair

Potwierdziły się więc informacje "Gazety" sprzed kilku tygodni, że Ryanair będzie woził pasażerów z Rzeszowa do Bristolu. Ze stolicy Podkarpacia będzie można latać do angielskiego miasta od 8 listopada, dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i czwartki). Samolot z Bristolu wyląduje w Jasionce w poniedziałek o godz. 21.35, a w drogę powrotną wyleci o godz. 22. W czwartek zaś pasażerowie przylecą do Rzeszowa o godz. 21.25, a odlecą do Bristolu o godz. 21.50. Lot ma trwać blisko trzy godziny.

- Stawiamy na Bristol, dlatego że jest to jeden z najbogatszych regionów Anglii. Sporo Polaków tam pracuje i w tym upatrujemy powodzenie na rentowność tego połączenia - mówi Tomasz Kułakowski, dyrektor ds. marketingu w Ryanair na Europę Środkową i Wschodnią. Kułakowski wie, co mówi, bo w pierwszym dniu internetowej sprzedaży biletów jej liczba zaskoczyła samego przewoźnika. - Jesteśmy zachwyceni. Jest znacznie powyżej średniej sprzedaży biletów na nasze połączenia - twierdzi Kułakowski, ale konkretnych cyfr nie zdradza. Jest przekonany, że loty z Rzeszowa do Bristolu będą się cieszyć takim samym powodzeniem, jak połączenia stolicy Podkarpacia z Londynem i Dublinem.

Bilety można rezerwować na stronie www.ryanair.com. Najtańsze można kupić za złotówkę. Do tej ceny trzeba doliczyć opłaty lotniskowe, które nie przekraczają 38 zł. Średnia cena biletów sprzedawanych przez Ryanair wynosi 41 euro. Od listopada irlandzki przewoźnik będzie latał do Bristolu także z Wrocławia, Poznania i Katowic. Czy mamy szanse na kolejne połączenia w tym roku? - Niewykluczone. Będziemy na bieżąco o tym informować - powiedział dyrektor Kułakowski.
Źródło - Gazeta Wyborcza

w tym roku ilość pax spokojnie powinno przekroczyć 300tyś
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Jasionka czeka na boeinga 767
W sobotę o godz. 14 na płycie rzeszowskiego lotniska wyląduje boeing 767. Będziemy trzecim miastem w Polsce, które ma bezpośrednie rejsy transatlantyckie.

Historia lotów naszego narodowego przewoźnika ma już 34 lat. W 1972 r. LOT uruchomił pierwsze czarterowe połączenie ze Stanami Zjednoczonymi. Rok później, 16 kwietnia, uruchomiono stałe połączenie z Nowym Jorkiem. Nad Atlantykiem latały samoloty Ił 62.

Trasę z Rzeszowa do Nowego Jorku będą obsługiwały boeingi 767 serii 200 i 300. Różnią się długością i liczbą zabieranych na pokład pasażerów. Seria 200 ma ponad 48 metrów długości. Zabiera 202 pasażerów. Seria 300 jest o ponad 8 metrów dłuższa. Ma też o 41 miejsc więcej od „200”. W obu rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 47 m.

Boeing 767-300 ma zasięg 11,7 tys. km. Seria 200 lato o 900 kilometrów dalej.
Pasażerowie nie odczują jednak zbytniej różnicy pomiędzy tymi maszynami. W obydwu fotele w klasie ekonomicznej mają szerokość 43 cm. Klasa biznes oferuje 3 cm więcej.
źródło - gc nowiny

A tymczasem trwają prace przed przyszłym terminalem i tymczasowej hali terminalu dla przylatujących, dzięki temu cały obecny terminal będzie przeznaczony tylko dla odlatujących z Rzeszowa.
autor zdjęcia:vincentdelabeas z forum:http://www.lotnictwo.net.pl/autor: Gregor:
autor: rapi
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Lecimy do Ameryki!

W niedzielę, 3 czerwca, o godz. 14 przyleci do Rzeszowa pierwszy bezpośredni samolot z Nowego Jorku. W drogę powrotną wystartuje o godz. 16.55. Rzeszów stanie się trzecim polskim lotniskiem obsługującym połączenia transatlantyckie. Ten fakt ma historyczne znaczenie dla Podkarpacia nie tylko dlatego, że mieszkańcom regionu łatwiej będzie podróżować do Ameryki. Jest to milowy krok w rozwoju rzeszowskiego lotniska.

Transatlantyckie połączenie zainaugurują rzeszowscy piloci. W niedzielę do Rzeszowa przyleci boeing 767 pilotowany przez: Wacława Gojnego, Jarosława Górnego i Marka Makiewicza. Wszyscy trzej są absolwentami Politechniki Rzeszowskiej. W Ośrodku Kształcenia Personelu Lotniczego przeszli lotniczą edukację. Wacław Gojny jest pierwszym absolwentem specjalności pilotażowej. Pracę w PLL Lot rozpoczął jeszcze jako student. Natomiast Marek Makiewicz jest po dziś dzień rzeszowianinem. W trakcie studiów poznał żonę i osiadł na stałe w stolicy Podkarpacia.

W Rzeszowie nastąpi wymiana załóg. W drogę powrotną polecą: Wacław Sieczkowski, Piotr Koper i Piotr Rozwadowski. Dowódcą tego lotu najprawdopodobniej będzie Piotr Koper, również absolwent rzeszowskiej szkoły pilotów. Pan Piotr też jest ściśle związany z Podkarpaciem. Jego żona pochodzi z Łańcuta i przez wiele lat państwo Koprowie mieszkali w tym mieście.

Z sentymentem
- W Rzeszowie spędziłem najpiękniejsze lata młodości - mówi Wacław Gojny. - Tu zdobyłem kwalifikacje pilota, które pozwoliły mi rozpocząć pracę w lotnictwie liniowym. Latam na największych samolotach naszych linii i cieszę się, że będę często odwiedzał Rzeszów.

- To nie przypadek, że aż czterech z sześciu pilotów obsługujących inauguracyjne loty na trasie Rzeszów - Nowy Jork wykształciło się w rzeszowskiej szkole lotniczej - dodaje Piotr Koper.
- Ponad połowa pilotów LOT-u jest absolwentami tej uczelni. Rzeszowska szkoła pilotów jest szeroko znana w lotniczym świecie. Cieszę się, że teraz nadszedł czas dynamicznego rozwoju lotniska w Jasionce.

Podkarpackie okno na świat
Połączenie transatlantyckie otwiera przed rzeszowskim lotniskiem nowe szanse. Budzi zainteresowanie różnych linii lotniczych podkarpackim oknem na świat. Pokazuje, że port świadczy usługi na najwyższym poziomie, więc bez obaw można tu przylatywać.

Mniejsze linie lotnicze zainteresują się otwieraniem połączeń do Rzeszowa z różnych miast Europy. Będą dowozić pasażerów na transatlantyckie rejsy. Te szanse trzeba wykorzystać.
źródło - Super Nowości
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Nie będzie dodatkowych lotów do USA
Chociaż loty do USA cieszą się ogromną popularnością, nie ma szans na to, żeby samoloty z Rzeszowa do Nowego Jorku latały częściej niż dwa razy w tygodniu. Nie wiadomo też, czy będą kursy do USA po 30 września.

W czwartki i niedziele terminal w podrzeszowskiej Jasionce jest pełen pasażerów. Z Nowego Jorku, w każdy z tych dni, przylatuje około 200 pasażerów. Prawie tyle samo wylatuje do Stanów.
- Zainteresowanie biletami jest ogromne, mimo, że ceny promocyjne już się skończyły – mówi Urszula Zięba z Biura Podróży Orbis Ravel w Rzeszowie.
Z rzeszowskiego lotniska samoloty do USA latają od ponad miesiąca. Polskie Linie Lotnicze LOT, przed uruchomieniem połączenia, zapowiadały, że jeżeli będzie ono rentowne, to być może będziemy latać do USA także po 30 września.
- Na razie żadna decyzja w tej sprawie nie zapadła – mówi Wojciech Kądziołka, rzecznik LOT-u. - Zdecyduje o tym kierownictwo firmy, po analizach opłacalności tych połączeń. Na dzień dzisiejszy samoloty do USA i z USA mają latać do 30 września. W czwartki i w niedziele, bo nie przewidujemy dodatkowych rejsów w inne dni tygodnia.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Nowy wóz strażacki dla lotniska w Jasionce
Strażacy na lotnisku w Jasionce będą mieć nowy wóz strażacki wart ponad 2, 3 mln zł. Dostarczy go firma z Bielska – Białej.
Pojazd będzie budowany od podstaw. W poniedziałek, PPL wybrał oferenta, który spełniał wymogi specyfikacji przetargu. Jest nim Bankowy Fundusz Leasingowy. Samochód zostanie dostarczony na rzeszowskie lotnisko pod koniec przyszłego roku.
gc nowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Loty do USA
Komplet pasażerów i coraz większe trudności z rezerwacją biletów.

Uruchomione miesiąc temu lotnicze połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Dlatego Polskie Linie Lotnicze LOT rozważają możliwość przedłużenia regularnych połączeń na tej trasie, także po wakacjach.
Od 3 czerwca ogromny Boening 767 ląduje na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce w każdy czwartek i niedzielę. Z Nowego Jorku zawsze zajęte są niemal wszystkie miejsca. Oznacza to, że za każdym razem przylatuje ponad 200 osób. Na trasie z Rzeszowa do Nowego Jorku jest tak samo. Nikomu specjalnie nie przeszkadza ciasny terminal dla wylatujących za ocean i prowizoryczny barak, w których odprawiani są pasażerowie którzy właśnie stamtąd przylecieli. Zainteresowanie biletami na tej trasie stale rośnie.
Potwierdzają to także biura podróży i agencje, które zajmują się sprzedażą biletów w Polsce. Przewoźnik - Polskie Linie Lotnicze LOT doskonale to wie.
Ale nieoficjalnie wiadomo, że LOT coraz poważniej analizuje możliwość przedłużenia tego terminu. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.
gc nowiny

jeszcze jedna wazna informacja
Ryan w miesiacu sierpniu zwiekszyl ilosc lotow do Bublina do 3 w tygodniu, powodem jest nieoczekiwanie duzy popyt
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Ryanair musi płacić więcej
Firma zajmująca się obsługą samolotów na rzeszowskim lotnisku żąda większych pieniędzy od irlandzkiego przewoźnika. Jeżeli ten nie zgodzi się, nie będzie lotów do Londynu, Dublina i Bristolu.

Umowę na obsługę samolotów Ryanaira, Polskie Porty Lotnicze podpisały ponad dwa lata temu. - Była bardzo korzystna dla obu stron - mówi Jan Straż, były dyrektor lotniska w Jasionce.

Od czerwca obsługą naziemną samolotów zajmuje się firma Warsaw Airport Services. Obsługa lotów do Londynu i Dublina jest dla niej nieopłacalna.
- Irlandczycy za obsługę na rzeszowskim lotnisku płacą stanowczo za mało - twierdzi Tomasz Szymczak, prezes WAS.

Ryanair z rzeszowskiego lotniska lata codziennie do Londynu. Do Dublina w środy i niedziele. Od 8 listopada w każdy poniedziałek i czwartek będziemy latać do Bristolu. Bilety w zależności od daty wylotu kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset zł.We wtorek do Ryanaira zażądano wyższych stawek.

Tomasz Kułakowski, z Ryanaira powiedział nam wczoraj, że o wypowiedzeniu umowy nic jeszcze nie wie i na razie nie chce komentować sprawy.

Wiele osób związanych z lotniskiem uważa, że Ryanaira trzymają w Rzeszowie tylko zyski. Jeśli przestanie zarabiać, może podnieść ceny biletów lub nawet zlikwidować połączenia.
zrodlo: gc nowiny

nie trzeba byc zwiazanym z lotniskiem zeby stwierdzic ze Ryan lata z Rzeszowa dlatego ze sie mu to oplaca, sam to potwierdzil zwiekszajac liczbe polaczen do Dublina
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
10 milionów nie dla lotniska

W miejscu, gdzie ma stanąć nowy terminal w Jasionce, nadal rośnie trawa. Nie wiadomo, kiedy zostaną wbite pierwsze łopaty, a wojewoda podkarpacki najprawdopodobniej nie przekaże właścicielowi lotniska 10 mln zł
- Szanse na przekazanie pieniędzy są nikłe - nie ukrywa Dariusz Iwaneczko, wicewojewoda podkarpacki. Przypomnijmy, kilka miesięcy temu wojewoda Ewa Draus podpisała porozumienie z Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze (właściciel lotniska) na przekazanie 10 mln zł z budżetu wojewody na budowę przejścia granicznego w Jasionce, które jest nieodłączonym elementem przyszłego terminala.

Spełnienie czarnego scenariusza, że fundusze wojewody nie trafią do Jasionki, jest coraz bardziej realne. - Pieniądze chętnie damy, ale PPL ich nie weźmie w takiej formie, jaką zaproponowaliśmy. My chcemy przekazać fundusze pod warunkiem, że będziemy mieli potem nadzór nad inwestycją. Chcemy także być zwolnieni na kilka lat z płacenia czynszu za przejście graniczne w Jasionce. Tymczasem PPL chce pieniędzy na zasadzie: Dajcie je nam, a potem się odczepcie - twierdzi Krzysztof Rokosz, rzecznik wojewody.

Co na to PPL? - Dopóki nie będę miał pewności, że wojewoda rzeczywiście zajęła takie stanowisko, nie będę się do niego odnosił - odpowiada krótko Artur Burak, rzecznik portów.

Wojewoda przygotowała plan "B". - 10 mln zł przekażemy na budowę drogowych przejść granicznych na Podkarpaciu. I ten plan "B" jest najbardziej prawdopodobny, choć jeszcze wierzę, że dojdziemy do porozumienia z PPL. Z drugiej strony nie możemy dłużej czekać, bo nas gonią terminy i chcemy ogłaszać przetargi na drogowe przejścia graniczne. Potrzeb jest mnóstwo - powtarza wicewojewoda podkarpacki. I dodaje: - Dostrzegam złą wolę portów. Podobnie było z ogłaszaniem przetargu na budowę terminala. To jest jak podchodzenie psa do jeża.

Pieniędzy od wojewody na przejście graniczne może też nie być z innego powodu. We wrześniu ma zacząć działać spółka samorządowa, która będzie zarządzać podrzeszowskim lotniskim. Udziałowcami będą samorząd podkarpacki i PPL. - My już mamy wszystko gotowe. Ruch należy do PPL. Z tego co wiem porty muszą mieć jeszcze zgodę ministra skarbu państwa i rady pracowniczej, by port w Jasionce przekształcić w spółkę handlową - mówi Bogdan Rzońca, wicemarszałek podkarpacki. - Ale jak powstanie spółka, to 10 mln zł nie będziemy mogli przekazać - dodaje Dariusz Iwaneczko.

Wciąż też nie wiadomo, kiedy rozstrzygnie się przetarg na budowę terminala. - Trwa analizowanie wniosków złożonych przez firmy, które zgłosiły chęć uczestnictwa w przetargu. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy skończy się ta część procedury. Dlatego nie wiadomo kiedy zostanie rozstrzygnięty cały przetarg. Na pewno chcielibyśmy, żeby roboty ruszyły w tym roku, tak jak to wcześniej zapowiadaliśmy - mówi rzecznik Burak.

Dariusz Iwaneczko tak komentuje postawę PPL-u: - Decyzje, jakie zapadają w PPL, są dla mnie mało przejrzyste i niezrozumiałe. To, co się dzieje wokół tych 10 mln zł jest udawaniem Greka. Jest takie powiedzenie "Ktoś ci pluje w twarz, a ty udajesz, że pada deszcz". My mówimy o Rzymie, a oni o Krymie. Nie udawajmy, że nikt nic nie wie. Przecież o tych pieniądzach wiadomo od ubiegłego roku i trwają rozmowy, jak je wykorzystać. Tych problemów można by mnożyć, jak choćby opóźnienia w ogłaszaniu przetargu na budowę nowego terminala. Lotnisko w Jasionce dysponuje niesamowitym potencjałem. Komuś zależy, żeby wyhamować jego rozwój.

Nowy terminal ma być gotowy do końca września 2009 r. Koszt inwestycji szacuje się na około 140 mln zł.

Komentarz
Atmosfera bez odlotu
Problemów wokół lotniska w Jasionce nie da się już wyliczyć na palcach obu rąk. Jak nie brak pieniędzy na terminal, opóźnienia w ogłoszeniu przetargu i powołaniu spółki, to teraz zamieszanie wokół 10 mln zł, które Jasionka może mieć, ale pewnie mieć nie będzie. Żeby zrobić dobry interes potrzeba dwóch stron. A strony tylko piszą do siebie, rozmawiają od miesięcy, ale do przodu się nie posuwają, a na końcu zostaną z niczym. Nie może być inaczej, skoro granie na zwłokę stało się ulubionym zajęciem jednego partnera. Interesu tak się nie da zrobić, choćby nie wiem, jak był złoty. Atmosfera nie jest odlotowa.

Marcin Kobiałka
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Jak sie czyta takie komentarze juz od ponad roku to czlowieka krew zalewa i juz nic madrego na ten temat nie mozna powiedziec a trudno milczec dlatego powiem tylko jedno polskie: Spier...j!!! Burak i to cale PPL weź ze sobą.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
LOT macha ręką na rzeszowskie lotnisko
Chcą latać z Rzeszowa do USA
Polskie Linie lotnicze LOT ciągle zwlekają z odpowiedzią, czy po 15 września utrzymają połączenie z Rzeszowa do Nowego Jorku. Wobec tego władze lotniska szukają w USA przewoźnika, który chciałby latać z Rzeszowa do Nowego Jorku przez cały rok.

- Rozmowy trwają - przyznaje Wiesław Mardosz, dyrektor portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. - Koronnym argumentem w dyskusjach jest ponad 90-proc. obłożenie pasażerów w samolotach lecących, jak i wracających ze Stanów Zjednoczonych do Rzeszowa. Skoro po 15 września bardzo realne jest wycofanie się LOT-u z połączenia transatlantyckiego, szukamy innych rozwiązań.

Nowy przewoźnik? Latem za rok

Mardosz nie kryje, że dyskusje się toczą, ale efektów możemy się spodziewać dopiero latem przyszłego roku. - Z takim wyprzedzeniem przewoźnicy ustalają grafiki swoich lotów - tłumaczy Mardosz. - Nikt nie wejdzie na loty do Rzeszowa w ciągu jednego dnia.

Władze Jasionki rozmów nie zamierzają zawieszać nawet w sytuacji, gdy LOT na okres zimowy zdecyduje się zachować jedno z dwóch połączeń z Rzeszowa do Nowego Jorku.

Nie możemy być na łasce tylko jednego przewoźnika

- Błędem jest zdawanie się na łaskę i niełaskę tylko jednego przewoźnika - dodaje Mardosz. - Im więcej partnerów do latania, tym lepiej.

Sam LOT niezmiennie odpowiada, że od momentu wprowadzenia połączenia Rzeszów - Nowy Jork wszyscy powinni byli się spodziewać, że loty zaplanowano tylko na wakacje i potem zostaną zlikwidowane.
zrodlo super nowosci
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Do USA tylko dwa razy w miesiącu
W przyszłym miesiącu będą tylko dwa rejsy z Rzeszowa do Nowego Jorku. Loty zaplanowano na niedziele - 14 i 28 października.

Wczoraj popołudniu jeszcze nie można było rezerwować biletów, ale jak zapewnia Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy PLL LOT, zostaną one wprowadzone do sprzedaży w ciągu najbliższych kilku dni.

Do tej pory bezpośrednie loty do USA odbywały się dwa razy w tygodniu. Jednak ten rozkład ma obowiązywać tylko do 13 września. Od października, przez sezon jesienno-zimowy, samoloty mają latać już nie dwa razy w tygodniu, ale dwa razy w miesiącu.

Z sprawie rejsów transatlantyckich cały czas kontaktują się z LOT-em władze województwa.
Mamy już zapewnienie, że w przyszłym roku częstsze loty zostaną uruchomione już od 1 kwietnia, a nie czerwca jak w tym roku – mówi Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa.
źródło: gcnowiny
mimo ciasnego terminalu znajomi chwalili sobie to że mogli przylecieć prosto do domu, podroż z Krakowa jest dużo bardziej uciążliwa niż sam lot i lepiej sie pomęczyć w terminalu niż w pociągu za który trzeba wyłożyć kasę (60-70zl z Balic do Rzeszowa)
 
41 - 60 of 941 Posts
Top