SkyscraperCity Forum banner
81 - 100 of 4065 Posts

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
letowniak said:
W I kwartale 2005 r. skorzystało z Lotniska 13,5 tys. pasażerów,
Natomiast w I kwartale tego roku 48,7 tys
Wzrost liczby pax o 360%!
Robi wrażenie :) Choć myślę, że w perspektywie kilku lat 1 mln pax/rok to dopiero będzie powód do zadowolenia. Jak na razie jednak terminal i baza serwisowa "w lesie".
 

·
Registered
Joined
·
27 Posts
Jest projekt, będzie przetarg

Pierwsza część projektu wykonawczego nowego terminala pasażerskiego na lotnisku w Jasionce jest już gotowa. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na inwestycjęW czwartek projekt w Krakowie odebrał Jan Straż, były dyrektor podrzeszowskiego Portu Lotniczego, który kilka tygodni temu został oddelegowany do pracy w Przedsiębiorstwie Państwowym Porty Lotnicze w Warszawie. PPL jest właścicielem lotniska w Jasionce. - W projekcie wykonawczym jest szczegółowo uwzględniony koszt budowy sieci wodociągowej, dróg dojazdowych, budowy parkingu, sieci energetycznej, kotłowni - mówi w rozmowie z "Gazetą" Piotr Wróbel, jeden z autorów projektu z krakowskiej pracowni architektonicznej APA. - To jest dokument pod inwestycje okołoterminalowe, czyli takie, które są konieczne przed rozpoczęciem budowy samego budynku terminala - dodaje Wróbel. Nie chce zdradzać, jakie kwoty zawiera gotowy już projekt, tłumacząc się tajemnicą handlową.

Projekt był przygotowywany przez kilka miesięcy i jest on podstawą do rozpoczęcia przez PPL procedury przetargowej. Potrwa ona około trzy miesiące. - Najważniejsze, że projekt jest gotowy. Bardzo chcemy rozpocząć inwestycję jeszcze w tym roku, ale to niezwykle optymistyczny wariant, bo po wyłonieniu wykonawcy robót, inni oferenci mogą się odwoływać. To może przedłużyć całą procedurę, na co my już większego wpływu nie mamy - twierdzi Artur Burak, rzecznik PPL.

Na inwestycję wystarczy 16 mln zł z budżetu państwa. Wciąż jednak nie wiadomo, czy PPL, aby mogło z skorzystać z pieniędzy, nie będzie musiało dołożyć drugie 16 mln. Porty ostatecznie zamierzają z budżetowych funduszy wykorzystać połowę, a drugą dołożyć z własnego budżetu. - Bo 32 mln zł nie będziemy w stanie przerobić do wiosny przyszłego roku, kiedy planujemy zakończyć roboty pierwszej części inwestycji. Pozostałe państwowe pieniądze przerzucilibyśmy na przyszły rok - mówi nam Adam Robaczyński, odpowiedzialny za inwestycje w podrzeszowskim porcie.

Koszt budowy całego terminala wynosi 65 mln zł. W przyszłym roku ruszyłaby budowa płyty postojowej wraz z płytą do odladzania samolotów o łącznej powierzchni 80 tysięcy metrów kwadratowych. Także w 2007 r. planuje się budowę budynku terminala, która potrwa osiemnaście miesięcy. Dzięki nowemu terminalowi Rzeszów będzie miał duże szanse na uruchomienie bezpośrednich połączeń z Nowy Jorkiem. W ciągu kilku miesięcy rozstrzygnie się, czy irlandzki tani przewoźnik Ryanair uruchomi połączenia do Dublina. W tej chwili z Rzeszowa można latać do Londynu. Dublin ma zastąpić loty do Frankfurtu, które zostały w lutym zawieszone z powodu małej liczby klientów. Ryanair zastanawia się także nad Rzymem, Glasgow i Barceloną.

Z kolei władze Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego zleciły już niezależnej firmie oszacowanie majątku lotniska, ponieważ samorząd zmierza do powołania spółki, która ma być właścicielem portu w Jasionce. Jej udziałowcem będzie też PPL. Powołanie spółki pozwoli na ubieganie się o unijne fundusze. - Robimy co możemy, żeby spółka powstała jeszcze w tym roku. 21 lipca w Warszawie zostanie podpisany list intencyjny między nami i PPL przy udziale wiceministra transportu i budownictwa Eugeniusza Wróbla - twierdzi Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego.

Kilka tygodni temu Port Lotniczy w Jasionce otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego, dzięki czemu spełnia międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa. Na podrzeszowskim lotnisku niebawem będzie instalowany monitoring.

Źródło : http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,3482861.html

___________________________________________________________

Bardzo pozytywnie =)
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
300 000 000 PLN na lotnisko:)

Na Podkarpacie w latach 2007-2013 trafi 1 mld 117,5 mln euro. Na jednego mieszkańca naszego regionu przypadnie 532,6 euro. Pod tym względem jesteśmy trzecim województwem w Polsce, które najbardziej skorzysta na unijnych funduszach
(...)
Na co chcemy wydać pieniądze?

- rozbudowa lotniska w Jasionce (300 mln zł)
---
źródło: gazeta.pl
link: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3521947.html
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


Będziemy latać do Liverpoolu
RZESZÓW, JASIONKA. Ryanair uruchomi wkrótce dwa nowe międzynarodowe połączenia lotnicze

Ryanair chce latać z Jasionki nie tylko do Dublina, ale także do Liverpoolu. Marszałek Leszek Deptuła uważa, że nowe trasy mogłyby zostać uruchomione już od września.

O tym, że irlandzkie linie lotnicze chcą otworzyć połączenie z Jasionki do Dublina pisaliśmy w połowie czerwca. Samoloty miałyby latać do Irlandii dwa razy w tygodniu. Teraz okazuje się, że oferta obejmuje także dwa loty tygodniowo do Liverpoolu.

- Z badań marketingowych Ryanaira wynika, że to byłby dobry kierunek - mówi Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowe połączenia to więcej pasażerów
Połączenie byłoby atrakcyjne, bo do pracy w Anglii jeździ mnóstwo Polaków, także z Podkarpacia. Dziś z Jasionki mogą polecieć tylko do Londynu. Nowe połączenia oznaczają także rozwój lotniska.

Tym bardziej, że dzięki lotom do Londynu liczba pasażerów w Jasionce wzrosła o 300 proc.

Marszałek Leszek Deptuła mówi, że odpisał już na propozycję Ryanaira.

- Jesteśmy zainteresowani tym pomysłem. Jako samorząd bylibyśmy gotowi na te loty nawet od września - mówi Deptuła.

PPL nie stawia przeszkód
Aby było to możliwe, zgodę na nowe połączenia musi dać jeszcze Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, które jest właścicielem pasa startowego na lotnisku. Rozmowy, które prowadzą obecnie z Ryanairem dotyczą uzgodnień dotyczących organizacji pracy na lotnisku.

Wszystko przez to, że w Jasionce jest mały terminal pasażerski, a wszystkie odprawy ludzi muszą być zgodne z procedurami.

Artur Burak, rzecznik prasowy PPL mówi, że przedsiębiorstwo jest gotowe do obsługi nowych połączeń.

- I taką informację przekazaliśmy Ryanairowi. Są tam również wskazane pory, które naszym zdaniem byłyby najlepsze na takie loty - dodaje Burak.

Do 2013 r. na inwestycje na lotnisku w Jasionce ma zostać wydanych ok. 300 mln zł (mają to być m.in. terminal pasażerski warty 51,5 mln zł, płyta postojowa dla samolotów za 39 mln zł i linia kolejowa od dworca PKP do lotniska za 15 mln zł). Dużą część pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej.

Władze województwa ciągle czekają też na decyzję, czy w Jasionce będzie baza serwisowa dla samolotów, którą chcą wybudować firma Singapur Technology Aerospace i Ryanair. W bazie miałoby pracować 1250 osób. Inwestycja jest warta 100 mln dolarów. Konkurentem Jasionki jest Ryga.http://gcnowiny.pl/
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


We wrześniu rozpocznie się budowa portu lotniczego w Jasionce

Będą pieniądze, będzie terminal

W najbliższych dniach Ministerstwo Finansów przekaże do resortu transportu środki na budowę nowego budynku odpraw pasażerów na rzeszowskim lotnisku - nieoficjalnie dowiedziały się Super Nowości. Warszawska dyrekcja Portów Lotniczych (PPL) planuje rozpoczęcie budowy w pierwszej połowie września.
Jak już informowaliśmy, w połowie lipca Porty Lotnicze otrzymały projekt wykonawczy pierwszego etapu budowy terminala pasażerskiego na lotnisku w Jasionce. Natychmiast rozpoczęto prace nad przygotowaniem przetargu na wykonawcę budowy.

- Trwają prace przy sporządzaniu specyfikacji przetargowej - powiedział Super Nowościom Adam Robaczyński z PPL. - Przygotowujemy się do tego, żeby we wrześniu podpisać umowę z wykonawcą i przekazać mu plac budowy.

Warunkiem zawarcia umowy na budowę terminala jest wpłynięcie na konto PPL-u pieniędzy na ten cel. W tegorocznej ustawie budżetowej przeznaczono 16 mln zł na rozbudowę i modernizację rzeszowskiego lotniska. Zapis jest jednak nieprecyzyjny i nie wiadomo było, kto ma tymi pieniędzmi dysponować

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prawne problemy zostały pozytywnie rozstrzygnięte i w najbliższych dniach zostanie podjęta formalna decyzja o przekazaniu budżetowych pieniędzy do Ministerstwa Transportu. Stamtąd trafią one na konto Portów Lotniczych.

Najpierw infrastruktura

W tym roku zostaną wykonane wszystkie prace ziemne, czyli przyłącza instalacji, drogi dojazdowe, parkingi itp. Wznoszeniu budynku terminala rozpocznie się wiosną. Zakłada się, że budowa potrwa około roku.

Nowe połączenia

Oddanie do użytku nowego terminala jest konieczne do zwiększenia liczby międzynarodowych połączeń lotniczych z Rzeszowa. W obecnej, ciasnej hali odpraw możliwe jest obsłużenie jeszcze najwyżej dwóch, trzech rejsów dziennie.

Tę rezerwę chce wykorzystać Leszek Deptuła, marszałek Podkarpacia. Bardzo zaawansowane są rozmowy w sprawie uruchomienia rejsów do Dublina i Liverpoolu. Marszałek chciałby, aby samoloty na tych trasach zaczęły latać już we wrześniu.

Ten termin wydaje się jednak mało realny. Są natomiast szanse na otwarcie tych połączeń 29 października. W tym dniu Ryanair, który będzie latał na tych trasach, wprowadza nowy rozkład lotów. Ustaliliśmy, że w pracach nad siatką połączeń zaplanowano rejsy na trasach Rzeszów - Dublin i Rzeszów - Liverpool, do każdego z tych miast po dwa razy w tygodniu.

KRZYSZTOF ROKOSZ

Super Nowości z dnia 04_08_2006
http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=c.txt
 

·
Registered
Joined
·
564 Posts
Discussion Starter · #88 ·
tanielatanie.net:

Ryanair ogłosił dziś rozpoczęcie lotów ze swojej bazy w Dublinie do 12 nowych lotnisk w całej Europie, min. we Włoszech, Francji i Chorwacji. 24 stycznia 2007 rusza połączenie do Rzeszowa.

Loty z lotniska w Jasionce do Irlandii będą się odbywały 2x w tygodniu w każdą środę i piątek, wg. rozkładu:

* Dublin - 16.50 (odlot)
* Rzeszów - 20.55 (przylot)

* Rzeszów - 21.20 (odlot)
* Dublin - 23.30 (przylot)

Ceny biletów na nowe połączenie rozpoczynają się już od 96,26 PLN (z podatkami i opłatami lotniskowymi, ale bez BEZ OPłATY BAGAżOWEJ)
 

·
Moderator
Joined
·
6,369 Posts
Ryanair zapowiada nowe połączenia
(PAP, aj/09.08.2006, godz. 14:47)
Ryanair zapowiedział uruchomienie stałego połączenia lotniczego z Rzeszowa do Dublina. Regularne loty dwa razy w tygodniu mają się rozpocząć 24 stycznia przyszłego roku.


R E K L A M A czytaj dalej

"Mamy zamiar przewieźć 30 tys. osób rocznie na tej trasie. Nowe połączenie w znacznym stopniu będzie stymulować rozwój lokalnej turystyki i gospodarki oraz zwiększy dostępność regionu" - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej Rzeszowie, dyrektor marketingu i sprzedaży Ryanair w Wielkiej Brytanii, Caroline Baldwin.

Loty z Rzeszowa do Dublina będą odbywały się w środy i w piątki. Cena biletu, bez podatku i opłat lotniskowych, wyniesie 41 euro.

Ryanair z lotniskiem w Rzeszowie współpracuje od października 2005 roku., kiedy uruchomił z tego miasta codzienne połączenie z Londynem. Od tamtej pory przewiózł z Rzeszowa ponad 95 tys. pasażerów.

Irlandzka firma dysponuje 16 bazami, które obsługują 351 tras w 23 krajach. Do końca marca 2007 r. Ryanair będzie dysponował 134 Boeingami 737 - 800. Zatrudnia 3300 pracowników, w tym roku zamierza przewieźć 42 mln osób.
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


Ryanair uruchamia połączenia lotnicze z Dublinem

Przez najbliższy tydzień będzie można kupić za złotówkę bilety na loty do końca lutego 2007 r.
Do Rzeszowa przyleciała w środę Caroline Baldwin, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ryanair. Ogłosiła, że od 24 stycznia irlandzki przewoźnik uruchamia połączenia Rzeszowa z Dublinem. Ryanair szacuje, że w pierwszym roku ze stolicy województwa podkarpackiego do Dublina przewiezie około 30 tysięcy pasażerów. - To są dane bardzo ostrożne. Średnie obłożenie w naszych samolotach wynosi 84 proc., a w przypadku lotów z Rzeszowa do Dublina zakładamy, że będzie to 75 proc. - mówi Caroline Baldwin.

Dlaczego Ryanair wybrał Rzeszów? Baldwin twierdzi, że zdecydowały o tym głównie względy finansowe, bo Ryanair uruchamia z Dublina następnych dwanaście połączeń do krajów europejskich i kupił trzy nowe samoloty Boeing 737. - Rzeszów jest dla nas bardzo atrakcyjnym miastem, dlatego zdecydowaliśmy się na taki krok - mówiła Caroline Baldwin. Do Dublina i z powrotem będzie można latać dwa razy w tygodniu - w środy i piątki. Wylot z Rzeszowa zaplanowany jest na godz. 21.20, z Dublina - o godz. 16.50. Podróż trwa niecałe dwie godziny.

- W Dublinie jest tylko jedno lotnisko. Po wyjściu z samolotu w ciągu trzydziestu minut będzie można dojechać autobusem do centrum miasta - podkreślała Baldwin. Od dzisiaj do przyszłej środy włącznie bilety do Dublina są w promocyjnej cenie - kosztują złotówkę, bez podatków i opłat lotniskowych. Natomiast z Dublina do Rzeszowa bilet w promocji kosztuje 1 euro. Potem średnia cena ma wynosić 41 euro. Bilety można rezerwować na stronie www.ryanair.com.

Ryanair wierzy w sukces połączeń Rzeszów - Dublin, ale zapewne nie na taką skalę jak z Londynem, gdzie od października ubiegłego roku przewiózł ponad 95 tys. pasażerów, a wcześniej szacował, że może być to najwyżej 40 tys.

Podczas konferencji dziennikarze pytali, czy irlandzki przewoźnik uruchomi kolejne połączenia z Rzeszowem. Ostatnio mówiło się o angielskim Liverpoolu. - W październiku wprowadzamy nowy rozkład, nie będzie w nim połączenia Rzeszowa z Liverpoolem. Być może w kwietniu 2007, kiedy podsumujemy rok finansowy - stwierdziła Boldwin. - A Rzym, Glasgow, Barcelona? - dopytywaliśmy. - Na razie nie wchodzą w grę - odpowiadała szefowa marketingu w Ryainar.

Caroline Baldwin mówiła też, że wciąż nie zapadła decyzja o budowie bazy serwisowej Ryanaira. O tę inwestycję walczy Rzeszów i łotewska Ryga. - Rzeszów wciąż jest brany pod uwagę.

W konferencji brał udział także marszałek województwa podkarpackiego Leszek Deptuła. Ogłosił, że w końcu Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, właściciel portu w Jasionce, mogą przeznaczyć 16 mln zł z budżetu państwa na inwestycje w podrzeszowskim porcie. W tym roku rozpoczną się prace przy budowie dróg dojazdowych do lotniska i parkingu. Deptuła zapewniał, że naprzód posuwają się sprawy związane z powołaniem przez samorząd spółki, która będzie zarządzać lotniskiem. - Jako spółka możemy się starać o unijne pieniądze. Do podziału jest 600 mln zł. Można dostać 75 proc. dofinansowania inwestycji - mówił marszałek.

Na konferencji nie było przedstawicieli PPL-u. Daniel Kozdęba, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która prowadziła negocjacje z Ryanairem, mówił: - Spokojnie, Podkarpacie się nie wyludni. Jeżeli my nie umożliwimy ludziom dogodnych wyjazdów, będą jeździli z Krakowa. Jestem przekonany, że mieszkańcy wrócą do Rzeszowa. Tu mają przecież rodziny.

Po oficjalnej części delegacja urzędu marszałkowskiego zaprosiła Caroline Baldwin na obiad. Gościom podawano łososia z kremem tuńczykowym i grillowane mięso.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
O 200.000 pax/2006 będzie ciężko, bo zniknął Frakfurt Hahn, a Dublin dopiero od stycznia 2007, choć może większe obłożenie Londynu i wakacyjny szczyt pozwoli zbliżyć się do tej liczby.
 

·
Subcarpathian
Joined
·
110 Posts
jester said:
O 200.000 pax/2006 będzie ciężko, bo zniknął Frakfurt Hahn, a Dublin dopiero od stycznia 2007, choć może większe obłożenie Londynu i wakacyjny szczyt pozwoli zbliżyć się do tej liczby.
Sądzę, że nie będzie tak źle. Jak pamiętam loty do Frankfurtu zniknęły chyba jeszcze w lutym czyli w I kwartale. Statystyki za ten okres mówiły o ok. 49 tys pax. Czyli w II kwartale musiało być nawet więcej (bo jakieś 51 tys. pax) już bez lotów do Frankfurtu. III kwartał będzie pewnie najlepszy, także na 100% Jasionka przekroczy w tym roku liczbę 200 tys. pasażerów. :)
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts

Masowo wykupują bilety do Dublina

Już blisko tysiąc biletów sprzedał irlandzki przewoźnik Ryanair na połączenia Rzeszowa z Dublinem
Do stolicy Irlandii mieszkańcy Podkarpacia będą mogli latać od 24 stycznia 2007 r., dwa razy w tygodniu - w środy i piątki. Ryanair, gdy ogłaszał 8 sierpnia nowe połączenia, przez pierwszy tydzień sprzedawał bilety w cenie promocyjnej za złotówkę, bez opłat lotniskowych. - Do tej pory sprzedaliśmy na trasie Rzeszów - Dublin prawie tysiąc biletów. Zważywszy na to, że startujemy dopiero 24 stycznia, taki wynik jest rewelacyjny. Biorąc pod uwagę tylko styczeń, to bilety na trasie z Rzeszowa do Dublina sprzedają się lepiej niż na działających już połączeniach Ryanaira z Łodzi, Poznania, Krakowa i Wrocławia - poinformował Tomasz Kułakowski, dyrektor Ryanair na Europę Wschodnią i Środkową.

Od najbliższego piątku do 31 sierpnia bilety z Rzeszowa do Dublina będą kosztowały 29
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
Tymon said:

Masowo wykupują bilety do Dublina

Już blisko tysiąc biletów sprzedał irlandzki przewoźnik Ryanair na połączenia Rzeszowa z Dublinem
Do stolicy Irlandii mieszkańcy Podkarpacia będą mogli latać od 24 stycznia 2007 r., dwa razy w tygodniu - w środy i piątki. Ryanair, gdy ogłaszał 8 sierpnia nowe połączenia, przez pierwszy tydzień sprzedawał bilety w cenie promocyjnej za złotówkę, bez opłat lotniskowych. - Do tej pory sprzedaliśmy na trasie Rzeszów - Dublin prawie tysiąc biletów. Zważywszy na to, że startujemy dopiero 24 stycznia, taki wynik jest rewelacyjny. Biorąc pod uwagę tylko styczeń, to bilety na trasie z Rzeszowa do Dublina sprzedają się lepiej niż na działających już połączeniach Ryanaira z Łodzi, Poznania, Krakowa i Wrocławia - poinformował Tomasz Kułakowski, dyrektor Ryanair na Europę Wschodnią i Środkową.

Od najbliższego piątku do 31 sierpnia bilety z Rzeszowa do Dublina będą kosztowały 29
Cieszy popularność tego połączenia. Mam nadzieję, że w sezonie letnim będzie już 3x/tydzień.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts


Czarne chmury nad Jasionką
Marcin Kobiałka2006-08-29, ostatnia aktualizacja 2006-08-29 20:14
Jest niemal pewne, że prace przy budowie nowego terminalu w Jasionce nie rozpoczną się w tym roku. To oznacza, że 16 mln zł przepadnie
- To dramatyczna wiadomość - komentuje Jan Tomaka, poseł PO, który wspólnie z pozostałymi parlamentarzystami z Podkarpacia na początku roku wywalczył pieniądze z budżetu państwa.

Z dobrze poinformowanych źródeł dowiedzieliśmy się, że prace przy budowie nowego terminalu w Jasionce nie rozpoczną się w tym roku. To oznacza, że 16 mln zł przepadnie. Co prawda na ukończeniu jest dokumentacja przetargowa sporządzana przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, właściciela podrzeszowskiego lotniska, ale szanse, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w 2006 r., są nikłe. Rzecznik PPPL Artur Burak przyznaje, że rozpoczęcie robót we wrześniu lub październiku to "wariant optymistyczny".

- Nie ma szans na rozpoczęcie prac w tym roku. Nawet jeśli w październiku przetarg zostałby rozstrzygnięty, to w zimie żadna ekipa budowlana nie rozpocznie robót - mówi nam jedna z wysoko postawionych osób w PPPL (nazwisko do wiadomości redakcji). Jej zdaniem ostatnie miesiące świadczą dobitnie o tym, że władzom portów w ogóle nie zależy na rozwoju lotniska w Jasionce. Nasz informator twierdzi, że przeniesienie w czerwcu do Warszawy dotychczasowego szefa podrzeszowskiego lotniska Jana Straża miało na celu głównie opóźnienie inwestycji.

- On tam został przeniesiony na siłę, tak by go odsunąć od Jasionki. Dyrektor PPPL Paweł Łatacz nie jest zwolennikiem powrotu Straża na wcześniejsze stanowisko - mówi nasz rozmówca. Od 1 września dojdzie do kolejnych zmian kadrowych w Jasionce. Obecnemu dyrektorowi Andrzejowi Winiewskiemu kończy się właśnie okres, do kiedy kieruje podrzeszowskim portem. Zgodnie z kodeksem pracy szefem ponownie powinien zostać Jan Straż. Ale Straż, zanim wróci do Jasionki, stawia warunki władzom PPL. - On chce być jednocześnie członkiem zarządu PPPL, by mieć wpływ na politykę firmy. W przeciwnym razie rozstanie się definitywnie z pracą, bo dyrektorem portu w Jasionce może być jeden dzień, a następnego zostanie zwykłym referentem - twierdzi nasz rozmówca.

Sam Straż nie chce się wypowiadać. - Jestem na urlopie. Nie mam nic do powiedzenia - mówi krótko. Zmiany personalne, a ostatnio bałagan w Ministerstwie Finansów, gdzie urzędnicy popełnili błąd dotyczący tego, kto ma dysponować budżetowymi pieniędzmi, dla wielu osób oznacza jedno. - Nici z rozwoju Podkarpacia, nici z przychodzenia do nas inwestorów. Stajemy się coraz większym zaściankiem. W czasie rozmów z dyrektorem Łataczem nie widziałam u niego zaangażowania w Jasionkę - twierdzi Elżbieta Łukacijewska, szefowa PO w regionie.

Według naszych informacji głównym powodem tego, że prace budowlane w Jasionce nie ruszą w tym roku, jest zbyt późno przygotowany projekt wykonawczy rozbudowy lotniska. Jego wykonanie PPPL zlecił dopiero w kwietniu, choć dyrektor Straż jeszcze w listopadzie 2005 r. wysyłał do portów pisma o przyspieszenie procedur. - Te pięć miesięcy zastoju o wszystkim zdecydowało. Wiosną przyszłego roku miały być uruchomione połączenia Rzeszowa z Nowym Jorkiem. To już przeszłość. To, czym się dzisiaj chwali PPPL, jest zaciemnianiem sprawy. Zbierają się czarne chmury nad Jasionką i trzeba jasno powiedzieć, że przy takim podejściu władz portów lotnisko czeka wieloletnia wegetacja - uważa nasz rozmówca.

Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego, potwierdza, że PPPL nie robi zbyt wiele, aby lotnisko w Jasionce się rozwinęło. - Powołanie przez samorząd spółki, która przejmie lotnisko, idzie jak po grudzie. Nie ma w tym naszej winy. My możemy tylko prosić, jeździć, błagać ludzi w Warszawie. W środę spotykam się z dyrektorem inwestycyjnym PPPL. To będzie rozmowa przy ścianie. Obawiam się jednak, że Jasionkę czeka podobny los jak Energetykę Podkarpacką i obszar metropolitarny, w który miał wejść Rzeszów. Wszystko wyrzucono do kosza - powiedział Deptuła.

Dobry humor zachowuje wojewoda podkarpacki Ewa Draus. - Najważniejsze, że Ministerstwo Finansów naprawiło swój błąd i pieniądze trafią do PPL. Roboty ruszą w tym roku - zapewnia. Rzecznik Artur Burak: - To jedna wielka bzdura, że opóźniamy inwestycję. Przetarg ogłosimy we wrześniu. - Kiedy poznamy nowego dyrektora portów w Jasionce? - pytamy. - Może w środę, może w czwartek - odpowiada rzecznik.
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts


We wrześniu ruszy budowa nowego terminalu pasażerskiego w Jasionce - zapewnia właściciel portu
Marcin Kobiałka 2006-09-05, ostatnia aktualizacja 2006-09-05 21:00
We wtorek został rozstrzygnięty uproszczony przetarg zorganizowany przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, właściciela lotniska w Jasionce. PPL skorzystało z możliwości wyłonienia wykonawcy w uproszczonej procedurze i - jak twierdzi Artur Burak, rzecznik PPL - jest on zgodny z wewnętrznymi przepisami firmy.
Pierwszy etap inwestycji wykona rzeszowska spółka Inżynieria. Wartość kontraktu jest owiana tajemnicą, ale wiadomo, że nie może on przekroczyć 5 mln euro, bo tylko do tej kwoty można organizować przetargi w uproszczonej procedurze. PPPL odrzucił dwie inne oferty, nie zdradza jednak z jakich powodów. - Decyzja o wyborze wykonawcy jest ostateczna, pozostałe dwie firmy nie mogą się od niej odwoływać - zapewnia rzecznik Burak.

W pierwszym etapie zostaną wybudowane drogi dojazdowe do przyszłego terminalu, parking dla ponad 700 samochodów i kotłownia. - Z robotami mamy zdążyć do końca maja 2007 r. Jesteśmy przygotowani do inwestycji. W środę jadę do Warszawy podpisać kontrakt z PPL. Ekipa budowlana wejdzie na plac, jeżeli formalnie zostanie on nam oddany do dyspozycji - mówi Jerzy Żyła, prezes firmy Inżynieria.

Pozostałe pieniądze z kwoty 32 mln zł, jakie przewidziano do wydania w pierwszym etapie inwestycji, będą przeznaczone również na budowę drogi patrolowej i ogrodzenia na podrzeszowskim lotnisku. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie ich wykonawcą.

Łączny koszt budowy terminalu wyniesie 65 mln zł. Sam budynek do odprawy pasażerów ma być wznoszony w przyszłym roku. Skąd będą pochodziły pozostałe pieniądze na kontynuowanie inwestycji? - Nie jest jeszcze znany nasz przyszłoroczny budżet, ale fundusze na rozbudowę lotniska w Jasionce na pewno się znajdą - zapewnia Artur Burak. PPL liczy, że w przyszłym roku uda się zdobyć także pieniądze z budżetu państwa, podobnie jak było w br., gdy posłowie z Podkarpacia wywalczyli 16 mln zł. - Mamy nadzieję, że w 2007 r. będzie podobnie - dodaje rzecznik. Na rozbudowę portu będzie można się starać także o fundusze z unijnego programu Transport i Środowisko.

- Lotnisko w Jasionce znalazło się wśród ośmiu innych portów w Polsce, dla których zostanie podzielona kwota 350 mln euro. Podrzeszowskiemu portowi może przypaść około 300 mln zł, pod warunkiem że połowę tej kwoty będą stanowiły środki własne. Wiem, że dyrektor PPL złożył odpowiedni wniosek o przyznanie pieniędzy. Rozstrzygnięcie nastąpi najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku. Można też dostać unijne dofinansowanie nawet w 75 proc., o ile uda nam się powołać spółkę, która przejmie lotnisko. Jest to realne na przełomie grudnia i stycznia - twierdzi Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego. Nie ukrywa zadowolenia z rozstrzygniętego przetargu przez PPL na pierwszy etap budowy terminalu.

- Ale media i nasze działania zdopingowały porty do szybkich decyzji - mówi marszałek.

Nowy szef portu lotniczego w Jasionce Wiesław Mardosz zapewnia, że będą kontynuowane rozmowy z władzami Polskich Linii Lotniczych LOT na temat uruchomienia już od wiosny przyszłego roku bezpośrednich połączeń Rzeszowa z Nowym Jorkiem. - Negocjowane będą również warunki z innymi tanimi przewoźnikami, nie tylko z Ryanairem, którzy chcą wejść do Jasionki z nowymi połączeniami do krajów europejskich. Nazw przewoźników i państw nie mogę zdradzać. Ważne, że udało się rozstrzygnąć kwestie inwestycyjne - powiedział Mardosz.

Przypomnijmy, że od 24 stycznia Ryanair uruchamia połączenia Rzeszowa z irlandzkim Dublinem.
Dobre wieści. A z tym Nowym Jorkiem to zobaczymy jak to będzie...
 

·
Registered
Joined
·
153 Posts
Super Nowści:

Inżynieria Rzeszów wybuduje terminal


Wczoraj zapadła decyzja o tym, kto rozpocznie budowę teminala pasażerskiego na lotnisku w Jasionce. Przetarg wygrał Inżynieria Rzeszów.

- Umowę z Portami Lotniczymi podpiszemy w najbliższych dniach i zaraz po tym wchodzimy na plac budowy - powiedział Super Nowościom Andrzej Sowa, naczelny inżynier Inżynierii Rzeszów. - Chodzi o to, żeby przed nadejściem zimy wykorzystać jak najwięcej środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa. Całej kwoty szesnastu milionów złotych nie uda się zapewne przerobić, ale uważam, że jesteśmy w stanie wykonać prace o wartości co najmniej siedemdziesięciu procent tej kwoty.

Pozostałe pieniądze zostaną przesunięte na przyszły rok, jako tak zwane środki niewygasające.

Najpierw infrastruktura

W pierwszym etapie budowy zostaną wykonane prace ziemne, przyłącza mediów i parkingi. Sam budynek zacznie powstawać w przyszłym roku. Na razie nie ma pieniędzy na jego budowę. Jednak rozpoczęcie inwestycji daje podkarpackim posłom możliwość zapisania w przyszłorocznym budżecie państwa dalszych środków. Część pieniędzy, 22 mln zł, chce na budowę portu lotniczego dać samorząd Podkarpacia.

***

Inżynieria Rzeszów

Jest prywatną firmą istniejącą od 16 lat. Siedzibę ma w Rzeszowie. Zatrudnia obecnie około 200 pracowników. Zajmuje się szeroko pojętymi robotami budowlano-montażowymi. Wykonuje zarówno domy mieszkalne jaki i obiekty przemysłowe i inżynieryjne - obiekty ochrony środowiska.

KRZYSZTOF ROKOSZ
 
81 - 100 of 4065 Posts
Top