SkyscraperCity Forum banner
101 - 120 of 4065 Posts

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,440 Posts
startuje terminal


Wykonawca może wchodzić do Jasionki
km
2006-09-10, ostatnia aktualizacja 2006-09-10 17:53
Plac pod pierwszy etap budowy nowego terminalu pasażerskiego w Jasionce został przekazany wykonawcy


Przetarg kilka dni temu wygrała rzeszowska firma Inżynieria. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które jest właścicielem lotniska w Jasionce, zastosowało uproszczone procedury, by wykonawcę wybrać w ekspresowym tempie. Wartość inwestycji pierwszego etapu wynosi około 5 mln euro. Najpierw ruszy budowa dróg dojazdowych do przyszłego terminalu, parkingu dla kilkuset samochód, mediów oraz kotłowni. Roboty mają być zakończone do maja przyszłego roku. W międzyczasie budowana będzie droga patrolowa i ogrodzenie lotniska. Inwestycja pochłonie łącznie 32 mln zł.

- Pierwsze roboty najprawdopodobniej rozpoczną się 15 września. Plac budowy musi zostać wcześniej zabezpieczony. Obecność ekipy budowlanej nie zakłóci ruchu pasażerskiego na lotnisku. Nie powinno być też żadnych kłopotów z dojazdem do portu - zapewnia jego dyrektor Wiesław Mardosz.

Nowy terminal ma kosztować 65 mln zł. Jeszcze nie wiadomo, z jakich źródeł będzie finansowany następny etap inwestycji. Jest szansa na unijne pieniądze. Lotnisko w Jasionce znalazło się w grupie ośmiu portów w Polsce, które mogą liczyć na fundusze z UE. Do podziału jest 350 mln euro. Podrzeszowskie lotnisko mogłoby otrzymać nawet 300 mln zł, pod warunkiem, że połowę zapewni PPL. W przypadku powołania spółki przez samorząd podkarpacki, która zamierza przejąć lotnisko, inwestycje w Jasionce mogłyby być sfinansowane z unijnej kasy w 75 proc. Spółka ma powstać na przełomie grudnia i stycznia. Obecnie tworzony jest jej biznesplan.
źródło: gazeta.pl
--
czy topic o terminalu jest też w wieściach z budowy lub zapowiedziach? nie wiem czy terminalowi należy się osobny temat, po za tym nie chcę dublować wątków.
a tak na koniec to :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
34 Posts


PODKARPACIE. Wkrótce z rzeszowskiego lotniska będzie można latać naprawdę daleko

Z Jasionki w szeroki świat

Rzym, Madryt, Oslo, Sztokholm, a nawet Nowy Jork, to miasta do których już niedługo będzie można polecieć wprost z rzeszowskiego lotniska. Trwają poufne rozmowy handlowe z wieloma liniami lotniczymi. Zaczyna się budowa nowego portu lotniczego.

Najbardziej zaawansowane są pertraktacje z NorwegianAir, skandynawskimi tanimi liniami lotniczymi. Jest szansa na to, że w Jasionce będzie stacjonował nowy samolot tych linii. Rzeszów będzie bazą, z której NorwegianAir będą latały do kilku europejskich lotnisk. Do których? To jest właśnie przedmiotem rozmów władz portu z Norwegami.

Analizy rynkowe pokazują, że Do Rzymu, Madrytu i Dublina codziennie chciałoby z Jasionki lecieć około 200 pasażerów. Podobnym zainteresowaniem cieszą się kierunki północne, Oslo i Sztokholm.

- Rynek podkarpacki ma bardzo duży potencjał - uważa Artur Burak, rzecznik prasowy Portów Lotniczych. - Dlatego na rozwój rzeszowskiego lotniska zwracamy szczególną uwagę.

Budowa się rozpoczyna

Jak już informowaliśmy, w minioną środę wieczorem dyrekcja PPL-u podpisała z Inżynierią Rzeszów umowę na wykonanie pierwszego etapu budowy nowego terminala pasażerskiego w Jasionce. W piątek przekazano wykonawcy plac budowy. Dziś rozpocznie się przywożenie na lotnisko sprzętu niezbędnego do budowy. Pod koniec tygodnia budowlańcy przystąpią do pracy.

Za ocean

Bardzo wielu mieszkańców Podkarpacia lata do Stanów Zjednoczonych. Analiza rynku potwierdza, że samoloty z Jasionki do Nowego Jorku latałyby pełne. Władze lotniska powracają więc do przerwanych rozmów z LOT-em w tej sprawie. Nowy zarząd polskich linii lotniczych wydaje się przychylny uruchomieniu transatlantyckiemu połączenia z Rzeszowa.

Lataniem do Ameryki zainteresowani są też inni przewoźnicy. Rozmowy w tej sprawie prowadzi się wielotorowo. Są więc duże szanse na to, że w połowie przyszłego roku zaczną latać bezpośrednie samoloty z Jasioniki do Nowego Jorku.

KRZYSZTOF ROKOSZ

Super Nowości z dnia 11_09_2006

http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=e.txt
 

·
jester
Joined
·
2,412 Posts
^ Wejście Norwegian do Rzeszowa na kilka tras to byłoby coś. Pokazali już w innych polskich miastach, że nie żartują. Choć jestem sceptyczny co do powodzenia wszystkich kierunków - Rzym, Madryt, Dublin - ok, ale już wypełnienie samolotów na kierunki skandynawskie mogłoby sprawić trochę problemów.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts


Będą loty z Rzeszowa do USA

Od czerwca przyszłego roku mieszkańcy Podkarpacia będą mogli latać bezpośrednio z Rzeszowa do Nowego Jorku.


- We wtorek nastąpiło zapłodnienie, a po dziewięciu miesiącach nastąpi szczęśliwy poród - śmieje się Wiesław Mardosz, dyrektor portu w Jasionce, który wczoraj brał udział w rozmowach z szefostwem Polskich Linii Lotniczych LOT na temat uruchomienia z Rzeszowa bezpośrednich połączeń atlantyckich.

- Wiele zależy od analiz dotyczących tego, czy takie połączenia będą opłacalne - mówi Artur Burak, rzecznik PPL. Z tym nie powinno być problemów, bo mieszkańcy Podkarpacia stanowią najliczniejszą grupę w Polsce, która podróżuje samolotami do USA.

Samoloty mają latać dwa razy w tygodniu. - Nasz port musi jeszcze spełnić odpowiednie wymogi bezpieczeństwa i kryteria operacyjne. Zdążymy - zapewnia Mardosz. Podczas spotkania omawiano również połączenia z Rzeszowa do krajów europejskich taniego przewoźnika Centralwings.

- O szczegółach nie mogę mówić. Wysłaliśmy oferty do innych tanich przewoźników. Czekamy na odpowiedzi - powiedział Mardosz.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts


Kolejni przewoźnicy chcą uruchamiać połączenia z Jasionki

Rzeszowem interesują się kolejne tanie linie lotnicze. Do Jasionki po Ryanairze chce wejść m.in. Centralwings i SkyEurope. Być może więc niedługo bezpośrednio z Podkarpacia będziemy latać do Paryża, Rzymu, a nawet Barcelony
Apetyty na nowe połączenia z Rzeszowa rosną z tygodnia na tydzień. Od 24 stycznia przyszłego roku do Dublina będą latały dwa razy w tygodniu samoloty Ryanaira. To drugie, po Londynie, połączenie tego przewoźnika.

Chętnych na Rzeszów jest coraz więcej. W środę władze Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, które jest właścicielem lotniska w Jasionce, usiadły do pierwszych konkretnych rozmów z szefostwem Polskich Linii Lotniczych LOT. Obie strony chcą uruchomić od czerwca 2007 r. bezpośrednie połączenia Rzeszowa z Nowym Jorkiem.

- Dwa razy w tygodniu. Choć nie będzie jeszcze nowego terminalu, to przy obecnych warunkach jesteśmy w stanie przyjmować kolejne samoloty. Chcemy zarezerwować czas dwa razy w tygodniu między godziną 14 a 18 na odprawianie pasażerów z kursów atlantyckich - mówi Wiesław Mardosz, dyrektor podrzeszowskiego lotniska.

W pomyślność zakończenia rozmów wierzy również LOT. - Musimy tak dopasować loty, by strat nie ponosiły porty w podkrakowskich Balicach i warszawskie Okęcie - dodaje Leszek Chorzewski, rzecznik LOT-u. Twierdzi, że termin letni uruchomienia połączeń Rzeszowa z USA jest bardzo realny, ale lotnisko w Jasionce musi spełnić szereg warunków bezpieczeństwa.

- Wiemy, że mieszkańcy Podkarpacia są bardzo liczną grupą, która podróżuje za ocean, dlatego zrobimy wszystko, by rozmowy z PPL przyniosły efekt - mówi Chorzewski. Do Nowego Jorku latałyby boeingi 737 "200" i "300", które na swój pokład są w stanie zabrać maksymalnie około 250 pasażerów. Rzeszów byłby trzecim miastem w Polsce, które posiadałoby bezpośrednie połączenia. - To sprawa dużej rangi. Chcemy, by w rozmowy włączyły się także władze samorządowe województwa, bo zamierzają przecież powołać spółkę, która będzie zarządzać lotniskiem - mówi Paweł Łatacz, dyrektor generalny w PPL.

Na temat cen, jakie będą obowiązywały na linii Rzeszów-Nowy Jork, kierownictwo LOT-u na razie milczy. Łatacz zapewnia, że warunkiem uruchomienia połączeń nie jest nowy terminal w Jasionce. Jego budowa rozpoczęła się kilka tygodni temu i potrwa do 2008 r. - Podrzeszowskie lotnisko posiada niewykorzystane moce przerobowe. Chcemy z nich skorzystać - uważa Paweł Łatacz.

O Rzeszów coraz mocniej zaczynają się także bić kolejni tani przewoźnicy. Słowacki SkyEurope chciałby już w przyszłym roku uruchomić z Rzeszowa połączenia do Paryża. - Myślimy także o lotach na Ukrainę, a także do Chorwacji. Interesują nas najbardziej kraje, które nie są członkami Unii Europejskiej, szczególnie w Europie Wschodniej. Rzeszów ma bardzo dobre położenie - twierdzi Eryk Kłopotowski, rzecznik SkyEurope. Samoloty do poszczególnych krajów mogłyby latać raz lub dwa razy w tygodniu. Kłopotowski zastrzega, że o wyborze ostatecznych miast zdecyduje czynnik ekonomiczny.

Walkę o podkarpackiego pasażera zapowiada także Centralwings, należący do LOT-u. Z naszych informacji wynika, że przewoźnik planuje uruchomić w 2007 r. połączenia do Londynu, Paryża i Rzymu. Mówi się także coraz głośniej o Barcelonie. - To kraje, do których chcą latach pasażerowie z województwa podkarpackiego. Tak wynika z ankiet, jakie niedawno przeprowadziliśmy. Właśnie dostałem telefon z Centralwings i dowiedziałem się, że chcą wejść do Rzeszowa - mówi Wiesław Mardosz. - W listopadzie będzie gotowa nasza nowa siatka połączeń. Być może znajdzie się na niej stolica Podkarpacia. Decyzji jeszcze nie ma - twierdzi Iza Bogus, rzecznik Centralwings.

- Jeżeli któryś z naszych konkurentów uruchomi połączenia na trasie, którą my już obsługujemy, to zapewniam, że będziemy najtańsi. Konkurencji się nie boimy - mówi spokojnie Tomasz Kułakowski, dyrektor Raynaira na Europę Środkową i Wschodnią. W ciągu kilku tygodni irlandzki przewoźnik zdecyduje, czy wiosną przyszłego roku uruchomi połączenia Rzeszowa z angielskim Liverpoolem.

Podchody pod stolicę Podkarpacia robi także brytyjski easyJet i węgierski Wizzair. Konkrety nie są na razie znane. Władze podrzeszowskiego portu pytane, czy przy takim zainteresowaniu lotnisko będzie w stanie obsłużyć przewoźników, zapewniają, że tak. - Trzeba dobrze poustawiać godziny, aby nikt sobie nie wchodził w drogę. Im bardziej będą zaawansowane prace przy budowie nowego terminalu, tym zainteresowanie Rzeszowem będzie rosło - mówi Wiesław Mardosz.
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Potężna kasa dla lotniska w Jasionce

Marcin Kobiałka 2006-10-24, ostatnia aktualizacja 2006-10-24 20:13
GAZETA WYBORCZA


Ponad 50 mln zł zamierza przeznaczyć w przyszłym roku właściciel portu lotniczego w Jasionce na jego rozwój. - Takich pieniędzy jeszcze nie było - komentuje szefostwo portu.

Projekt przyszłorocznego budżetu Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, które są właścicielem lotniska, nie został jeszcze zatwierdzony, ale "Gazeta" z dobrze poinformowanych źródeł dowiedziała się, jaka część budżetu trafi do Jasionki.

- To kwota ponad 50 mln zł - mówi nasz rozmówca. W PPL-u nikt nie chce potwierdzać naszych informacji, a rzecznik portów Artur Burak dywagacje na ten temat kwituje: - Bez komentarza. Zdaniem rzecznika ostateczny kształt przyszłorocznego budżetu PPL będzie znany w przyszłym tygodniu. - Musi go jeszcze zatwierdzić rada pracownicza. Do tego czasu nie ujawniamy wysokości budżetu - twierdzi Burak.

O pieniądzach z budżetu PPL nie chce też zbyt wiele mówić Wiesław Mardosz, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce. - Dopóki budżet nie został zaakceptowany, to nie mogę się wypowiadać. Powiem tylko tyle, że takich pieniędzy podrzeszowski port jeszcze nigdy nie miał. Są ogromne - zapewnia Mardosz. Na co zamierza PPL przeznaczyć fundusze? - Chcemy się dobrze przygotować do uruchomienia od czerwca przyszłego roku połączeń Rzeszowa z Nowym Jorkiem. Powiedziałem sobie, że jak do tego nie doprowadzę, to spakuję teczkę i odejdę. Dla mnie połączenia transatlantyckie są priorytetem. Niezbędny jest zakup sprzętu handlingowego do obsługi pasażerów (chodzi m.in. o urządzenia do załadowywania samolotów, taśmociągi bagażowe, agregaty obsługujące samoloty podczas postoju). Będzie też kontynuowana budowa nowego terminalu - twierdzi dyrektor Mardosz.

Kilka tygodni temu został powołany zespół roboczy w PPL i Polskich Liniach Lotniczych LOT, który ma ostatecznie sfinalizować połączenia z USA. Wiesław Mardosz mówi, że nawet przy obecnym terminalu uda się w ciągu dziewięciu miesięcy ruszyć z lotami do Nowego Jorku. Do Jasionki chce także wejść Centralwings, tania linia lotnicza należąca do LOT-u. Od 24 stycznia Ryanair uruchamia połączenia z Dublinem, a być może w kwietniu z angielskim Liverpoolem.

Od połowy września trwają prace przy budowie nowego terminalu. Budowana jest droga dojazdowa, parking dla 700 samochodów, kotłownia i media. Wykonawcą inwestycji o wartości blisko 5 mln euro jest rzeszowska firma Inżynieria. - Prace idą cały czas do przodu - zapewnia Wiesław Mardosz.

PPL wyłonił teraz kolejnego wykonawcę dalszego etapu przyszłego terminalu. - Tym razem chodzi o budowę ogrodzenia, która pochłonie blisko 2,4 mln zł. Wykona je firma Polkostal z Ostrowca. Roboty okołoterminalowe będą prowadzone jednocześnie z budową ogrodzenia - mówi Artur Burak. Jeszcze w tym roku PPL chce wyłonić wykonawcę trzeciego etapu inwestycji, tym razem do budowy drogi patrolowej.

- Musimy wykorzystać 16 mln zł, które otrzymaliśmy z budżetu państwa, i drugie 16 mln pochodzące z naszego budżetu - precyzuje rzecznik Burak. Budowa samego budynku terminalu ma się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku i potrwa kilkanaście miesięcy. Łącznie nowy terminal będzie kosztował 65 mln zł. W planach jest również rozbudowa płyty postojowej, budowa drogi kołowania, szybkiego zejścia dla samolotów, terminalu towarowego oraz stacji paliw lotniska.

Jasionka znalazła się w grupie ośmiu portów w Polsce, które mogą liczyć na fundusze z Unii Europejskiej. Do podziału jest 350 mln euro. - Przyszły rok będzie najlepszym rokiem w historii portu - przewiduje Wiesław Mardosz.

*Film o Jasionce

O porcie lotniczym w Jasionce powstał właśnie pierwszy film. Zrealizowała go ekipa krakowskiego portalu internetowego Pasazer.com. Trwa on prawie sześć minut. Jego autorzy twierdzą, że podrzeszowskie lotnisko jest jednym z najszybciej rozwijających się portów w Polsce. - Dwukrotnie wzrosła wam w tym roku liczba pasażerów, lotnisko ma doskonałe położenie, Ryanair rozważa budowę w Rzeszowie bazy serwisowej, macie też wykwalifikowaną kadrę lotniczą - uważa Paweł Cybulak, współautor filmu.

Film jest już dostępny na portalu. Oprócz wielu zalet autorzy wspominają również o wadach Jasionki, z których główna to mały terminal pasażerski. - Naszą stronę odwiedza miesięcznie średnio 150 tys. osób. Pojawiające się na portalu informacje śledzą uważnie przewoźnicy. Film jest doskonałą promocją lotniska. Chcieliśmy go zrealizować jeszcze w tamtym roku, ale PPL nie był tym za bardzo zainteresowany - dodaje Cybulak. - Za nakręcenie filmu nie zapłaciliśmy ani grosza - twierdzi Wiesław Mardosz, dyrektor podrzeszowskiego lotniska. - Planujemy kolejne akcje marketingowe, by o porcie zrobiło się głośniej.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Ponad 100 milionów dla Jasionki
Port Lotniczy w Jasionce w przyszłym roku dostanie potężny zastrzyk finansowy. W poniedziałek został przyjęty nowy budżet PPL. Podrzeszowskie lotnisko otrzyma blisko 60 mln zł. To nie wszystko - będą także pieniądze z Unii Europejskiej, budżetów państwa i województwa
- Udało się - nie ukrywa zadowolenia Wiesław Mardosz, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce. - Lata 2007-2008 dla lotniska będą najlepsze w całej historii portu - dodaje. Informacje "Gazety" sprzed kilkunastu dni, że właściciel portu - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, zamierza przeznaczyć w przyszłym roku potężne pieniądze dla lotniska w Jasionce, potwierdziły się. Z budżetu na 2007 r. PPL przekaże blisko 60 mln zł, czyli około dziesięciu procent całego budżetu. - To są niewiarygodnie duże pieniądze. Zarząd PPL przekonał się, jakie perspektywy rozwoju stoją przed lotniskiem. Musimy to wykorzystać - stwierdza dyrektor Mardosz.

Z kwoty prawie 60 mln zł 20 mln zostanie przeznaczone na budowę nowego terminalu pasażerskiego, kolejne 16 mln na kontynuowanie rozpoczętych już robót (m.in. budowa dróg dojazdowych do terminalu, parkingów, mediów), dalsze 10 mln na rozbudowę płyty postojowej i 13 mln na utrzymanie lotniska. PPL twierdzi, że nowy terminal jest dla niego priorytetem. Na drugim miejscu uruchomienie w połowie czerwca przyszłego roku bezpośrednich połączeń Rzeszowa z Nowym Jorkiem. - Rozmowy z LOT-em są już bardzo zaawansowane. Na przełomie marca i kwietnia sprawa powinna zostać ostatecznie zamknięta - zapowiada Mardosz. Przypomina, że Rzeszów będzie trzecim miastem w Polsce - po Krakowie i Warszawie - które zyska bezpośrednie połączenia transatlantyckie.

Co to może oznaczać dla Rzeszowa i regionu podkarpackiego? - Ogromny wzrost pasażerów. W górę pójdą także ceny działek wokół lotniska, gdzie będzie usytuowany Park Naukowo-Technologiczny. Inwestorzy już pytają o te grunty. Wiedząc, że stolica Podkarpacia ma połączenia z USA, będziemy poważnie traktowani przez kontrahentów. Wzrośnie prestiż Rzeszowa w kraju i na całym świecie. Prestiż jest bezcenny. Należy się cieszyć, że lotnisko dostanie tak ogromne pieniądze. Zaczynamy się liczyć na arenie międzynarodowej - uważa Daniel Kozdęba, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Samoloty Boeing 737, które będą kursować na transatlantyckiej trasie, na pokład mogą zabrać ponad 200 pasażerów. Do Nowego Jorku mają latać dwa razy w tygodniu. Dyrektor Mardosz mówi, że do tego czasu lotnisko musi spełnić szereg wymogów bezpieczeństwa. - Przede wszystkim konieczne jest ogrodzenie. Wykonawca lada dzień wchodzi z robotami. Lotnisko musi mieć też pełny monitoring - wylicza Mardosz. Twierdzi, że brak nowego terminalu nie jest przeszkodą w uruchomieniu połączeń transatlantyckich. - W godz. od 14 do 17 możemy odprawiać pasażerów lecących do USA. W tym czasie nie startują ani nie lądują inne samoloty.

Jeszcze więcej pieniędzy, bo aż 56 mln euro, lotnisko otrzyma z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Podkarpaccy parlamentarzyści chcą też, by podrzeszowski port w przyszłym roku otrzymał z budżetu państwa kolejne 20 mln zł. Decyzję podejmie Sejm. Trwają też prace nad nowym budżetem województwa podkarpackiego. Dla Jasionki ma się w nim znaleźć 12 mln zł, pod warunkiem że sejmik powoła spółkę, która będzie zarządzać lotniskiem. - W tym roku już na pewno nie zdążymy, ale w pierwszy półroczu 2007 r. jest to realne, o ile po wyborach nowe władze województwa nadal będą zainteresowane rozwojem portu - powiedział Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego.
 

·
Registered
Joined
·
543 Posts
Od 24 stycznia przewoźnik uruchamia nowe połączenia stolicy Podkarpacia z irlandzkim Dublinem, dwa razy w tygodniu. - Do tej pory sprzedaliśmy gigantyczną liczbę biletów, około 4,5 tys. Takiego wyniku się nie spodziewaliśmy się. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni - cieszy się Tomasz Kułakowski.

Zapowiada, że w przyszłym roku Ryanair uruchomi kolejne połączenia Rzeszowa z krajami europejskimi. Jakimi? Na razie nie wiadomo. W grę wchodzi Paryż, Barcelona, Madryt, Liverpool i Rzym.
GW

Jak zawsze tylko obiecywanie jaie to nie bedą połączenia, ale jak na razie to zapowiadany RZYM i PARYŻ dostała Łódż.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Jasionka zarabia na mgle

We wtorek nieczynna by?a wi?kszo?? lotnisk w Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Wroc?awiu, Krakowie, Katowicach. Jasionka na tym skorzysta?a: przyjmowa?a samoloty, które z powodu warunków atmosferycznych nie mog?y l?dowa? gdzie indziej
Obs?uga Jasionki by?a zadowolona: - Przynajmniej si? co? dzieje, czas szybciej mija. Rado?ci nie kry? te? dyrektor Wies?aw Mardosz: - Lotnisko ?yje wtedy, kiedy przylatuj? i wylatuj? samoloty.

Rzeczywi?cie, takiego ruchu w Jasionce nie by?o od dawna. Zwykle l?duj? tu najwy?ej cztery rejsowe samoloty dziennie. Troch? wi?kszy ruch bywa, gdy do Le?ajska przylatuj? ?ydzi w rocznic? ?mierci cadyka Elimelecha. We wtorek o godz. 14 na p?ycie lotniska sta?o ich dziewi?? i spodziewano si? kolejnych. Wprawdzie p?yta lotniska nie mog?a pomie?ci? wi?cej ni? 10 maszyn, ale cz??? z nich mog?a odlecie?. Np. samolot linii Wizzair o godz. 14.16 polecia? do Katowic.

Rzeszów przejmowa? samoloty z Frankfurtu, Glasgow, Dublina, Shanon, Londynu, Berlina, których nie mog?a przyj?? m.in. Warszawa, Kraków, Katowice. Tu? przed godz. 14 wyl?dowa? samolot z Wiednia. Przez chwil? rozwa?ane by?o nawet przej?cie rejsu transatlantyckiego z Chicago do Krakowa, ale pomys? upad?. - W tym samolocie za?adunek baga?y jest kontenerowy. Nie mamy urz?dze?, którymi mogliby?my dokona? roz?adunku - wyja?nia Mardoch.

Ale i tak dyrekcja portu w Jasionce z zadowoleniem zaciera?a r?ce. - Dla nas to ekstra zarobek: za obs?ug?, start i l?dowanie i postój samolotów. Ka?da doba to dodatkowe kilka tysi?cy z?otych - mówi dyrektor.

Gorzej niespodziewan? zmian? celu podró?y odbierali podró?ni. Tych, którzy do Jasionki przylatywali z ró?nych miejsc w Europie, przewo?nicy rozwozili podstawionymi autokarami po Polsce. Nie oby?o si? jednak bez stresu i emocji. Cz??? osób przez wiele godzin koczowa?a na ciasnym terminalu w Jasionce. Dotyczy?o to przede wszystkim tych, którzy lecieli przez Polsk? tranzytem. Tak np. czeka?a grupa pasa?erów, którzy w poniedzia?ek lecieli z Lwowa do Warszawy, a stamt?d mia?a mie? kolejne po??czenia. - Nocowali w hotelu z poniedzia?ku na wtorek, a ju? wiadomo, ?e b?d? nocowa? tutaj kolejn? noc - mówi? we wtorek po po?udniu Wies?aw Mardosz.

Panowie Robert Haligowski i Józef Osinko w poniedzia?ek wybierali si? w s?u?bowych sprawach do Birmingham. - Mieli?my lecie? o godz. 7.55 z Rzeszowa przez Warszaw? i Monachium - wyja?niaj?. We wtorek obu spotkali?my w Jasionce. - W poniedzia?ek wystartowali?my z Rzeszowa o godz. 11, przed 14 byli?my z powrotem. Nad Warszaw? samolot kr??y? ponad 50 minut i ze wzgl?du na mg?? nie wyl?dowa? - opowiada Józef Osinko. We wtorek znowu przyjecha? do Jasionki, ale oko?o godz. 13 ju? by? zdecydowany, ?e wraca do domu. - Warszawa w dalszym ci?gu nie przyjmuje samolotów - wyja?nia.

Robert Haligowski wybra? inne rozwi?zanie: - Kupi?em na ?rod? bilet na Ryanaira. Polec? z Rzeszowa do Londynu. Wzi??em za?wiadczenie o opó?nieniu mojego samolotu i mam nadziej?, ?e przewo?nik zwróci mi pieni?dze - mówi?.

We wtorek przez kilka godzin w samolocie czekali pasa?erowie Wizzaira. Ich samolot wyl?dowa? w Jasionce ko?o godz. 11. Cz??? osób wysiad?a i na w?asn? r?k? próbowa?a dotrze? do celu swojej podró?y. Wi?kszo?? pozosta?a w samolocie i czeka?a na popraw? warunków atmosferycznych w Katowicach. W ko?cu tu? po godz. 14. samolot dosta? zgod? na start.

- Meteorolodzy zapowiadaj?, ?e taka pogoda b?dzie jeszcze w ?rod? i czwartek. Dopiero w pi?tek mg?a ma opa?? - mówi dyrektor Mardoch.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Norweska tania linia lotnicza przymierza się do uruchomienia połączeń Rzeszowa z Oslo. W grę wchodzą też inne kraje europejskie
We wtorek do Jasionki przyjechali pracownicy norweskiego przewoźnika "Norwegian". W spotkaniu wzięło udział około 20 przedstawicieli podkarpackich biur podróży. To ich "Norwegian" zachęcał do współpracy. Obecnie norweski przewoźnik w Polsce lata z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Krakowa do m.in. Sztokholmu, Mediolanu, Barcelony oraz Dublina. - Jesteśmy bardzo zainteresowani rynkiem polskim, dlatego rozważamy wejście z połączeniami także do Rzeszowa - mówi Barbara Klary, szefowa działu sprzedaży w "Norwegian" w Polsce.

"Norwegian" plasuje się na piątym miejscu wśród tanich przewoźników lotniczych. W tym roku przewiezie 5,5 mln pasażerów. Z Rzeszowa w pierwszej kolejności zostałyby uruchomione loty do Oslo. Kiedy? Data nie jest jeszcze znana. Mało realne że w pierwszym półroczu 2007 r., bo "Norwegian" ma już ustaloną letnią siatkę połączeń i nie ma w niej stolicy Podkarpacia. - Ale nie jest wykluczone, że będą zmiany w rozkładzie - zastrzega Marek Sławotyniec z firmy "Aviareps", która reprezentuje 65 linii lotniczych na całym świecie, m.in. "Norwegian". - Wiemy, że sporo firm w Norwegii zatrudnia mieszkańców Podkarpacia, dlatego ten rynek jest bardzo atrakcyjny.

Przedstawiciele norweskiego przewoźnika mówili, że nie tylko połączenia Rzeszowa z Oslo wchodzą w grę. Port Lotniczy w Jasionce ostatnio przeprowadził ankietę wśród mieszkańców Podkarpacia, z jakimi krajami powinno się uruchomić połączenia. Najwięcej osób wskazało Madryt, potem Paryż, Rzym, Dublin i Frankfurt. - Być może właśnie z którymś z tych krajów uruchomimy połączenia - dodawała Barbara Klary. Przedstawiciele biur podróży są przekonani, że połączenia Rzeszowa z Norwegią byłyby strzałem w dziesiątkę.

- Jest coraz większe zainteresowanie tym krajem. Do tej pory przeważał Londyn i Dublin, ale do Norwegii zaczyna jeździć bardzo dużo mieszkańców Podkarpacia - mówi Halina Orlewska z biura podróży "Columbus". Ceny biletów "Norwegiana" zaczynają się od 47 zł bez opłat lotniskowych i podatków. - Wyślijcie nam dane statystyczne, do jakich krajów najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy naszego regionu. Będzie nam łatwiej i szybciej negocjować z przewoźnikiem - zachęcała przedstawicieli biur Anna Kubik-Nieckarz z Portu Lotniczego w Jasionce.

Władze podrzeszowskiego lotniska już zacierają ręce. - Jeśli w czerwcu przyszłego roku uda nam się z Rzeszowa uruchomić połączenia z Nowym Jorkiem, a wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że się uda, to zainteresowanie kolejnych przewoźników naszym lotniskiem będzie jeszcze większe. Liczymy na rynek wschodni, który nie jest rozrobiony - twierdzi Wiesław Mardosz, dyrektor portu.
gazeta.pl
 

·
Registered
Joined
·
141 Posts
Z GW:
"Od 3 czerwca mieszkańcy Podkarpacia będą mogli latać z Rzeszowa do Nowego Jorku
Marcin Kobiałka2007-01-10, ostatnia aktualizacja 2007-01-10 19:51
Taki jest efekt środowego spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, do którego zjechało szefostwo Polskich Linii Lotniczych LOT


O bezpośrednich połączeniach lotniczych Rzeszowa z Nowym Jorkiem mówiło się od kilku miesięcy. Od wczoraj wiadomo, że 3 czerwca LOT zamierza zainaugurować połączenia transatlantyckie. - To jest przełomowa chwila dla lotniska w Jasionce - cieszy się Ewa Draus, wojewoda podkarpacki, która brała udział w rozmowach z kierownictwem LOT-u.

Z Rzeszowa do USA mają latać samoloty Boeing 737-800, które na pokład zabierają około 250 pasażerów. Loty do Nowego Jorku będą dwa razy w tygodniu. Konkretne dni i godziny odlotów oraz przylotów nie są jeszcze dokładnie ustalone, bo LOT w tej sprawie musi się jeszcze porozumieć z władzami nowojorskich lotnisk. Wiadomo, że samoloty będą lądować na dwóch lotniskach w Nowym Jorku: Johna F. Kennedy'ego i Newark. - Loty do Stanów Zjednoczonych podniosą prestiż lotniska w Jasionce - twierdzi Artur Burak, rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotniczego, które jest właścicielem podrzeszowskiego lotniska.

Rzeszów stanie się trzecim miastem w Polsce, po Krakowie i Warszawie, które będzie posiadało bezpośrednie połączenia transatlantyckie. Automatycznie za tą informacją powrócił temat bezpośrednich lotów z Rzeszowa do Lwowa. Miały być one uruchomione już w kwietniu ubiegłego roku przez linie Direct Fly, ale żadne biuro podróży na Podkarpaciu nie zdecydowało się na sprzedawanie biletów na tej trasie. Nie było też zainteresowania ze strony samych pasażerów. - Jeśli będziemy mieli połączenia z Nowym Jorkiem, to Ukraina też stanie się atrakcyjna, bo wielu jej obywateli wyjeżdża do USA. Władze LOT-u chcą uruchomić loty do Lwowa, ale termin nie został ustalony - zdradza nam wojewoda Draus. - Wielu przedsiębiorców z Podkarpacia na pewno ucieszy ta informacja, bo chcą mieć szybki i dogodny dostęp do robienia interesów z naszymi sąsiadami

Lotnisko w Jasionce chce także przejąć pasażerów ze Słowacji. Najprawdopodobniej z Koszyc będą regularnie kursować autokary do Rzeszowa. - Jak nie doprowadzę do bezpośrednich połączeń z USA, to się podam do dymisji - mówił nam jeszcze kilka tygodni temu Wiesław Mardosz, dyrektor portu w Jasionce, który pełni tę funkcję od września ub.r. W środę Mardosz odetchnął z ulgą. - Ale emocjonujmy się za bardzo. Jeszcze jest wiele spraw do uzgodnienia - tonował hurraoptymizm, by po chwili dodać: - Mamy to, na czym nam najbardziej zależało.

Wszyscy podkreślają, że lotnisko w Jasionce czekają tłuste lata. Na razie z podrzeszowskiego portu samoloty latają do Warszawy i Londynu (Ryanair). Od 24 stycznia irlandzki przewoźnik uruchamia połączenia z Dublinem, a zapowiada, że to nie koniec nowych tras w tym roku z Rzeszowa. W grę wchodzi Rzym, Liverpool, Barcelona i Paryż.

Możliwość ulokowania się w stolicy Podkarpacia rozważa norweska linia Norwegian z kursami do Oslo. Rynek pasażerski w Rzeszowie bada również Centralwings i SkyEurope.

Dobry interes po wejściu do Jasionki wietrzą już także firmy handlingowe, które zajmują się obsługą pasażerów i bagaży na lotniskach. - Rzeczywiście jesteśmy zainteresowani zainwestowaniem pieniędzy w Rzeszowie - potwierdza Olga Pogorzelska z firmy Warsaw Airport Services. - Ale decyzji jeszcze nie ma.

Podrzeszowskie lotnisko bardzo cierpi z powodu ciasnego terminalu pasażerskiego. Władze portu zapewniają, że w obecnym da się - z małym kłopotami - odprawiać pasażerów rejsów transatlantyckich. Od kilku miesięcy w Jasionce prowadzone są roboty budowlane związane z nowym terminalem. Sam budynek najprawdopodobniej będzie budowany w połowie roku. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania kosztorysu tej inwestycji. Jak będzie gotowy, to ogłosimy przetarg - zapowiada Artur Burak, rzecznik PPL."

Gratulacje dla Rzeszowa
 

·
Browarnik Tomek
Joined
·
1,376 Posts
Z GW:
"Z Rzeszowa do USA mają latać samoloty Boeing 737-800, które na pokład zabierają około 250 pasażerów. Loty do Nowego Jorku będą dwa razy w tygodniu. Konkretne dni i godziny odlotów oraz przylotów nie są jeszcze dokładnie ustalone, bo LOT w tej sprawie musi się jeszcze porozumieć z władzami nowojorskich lotnisk. Wiadomo, że samoloty będą lądować na dwóch lotniskach w Nowym Jorku: Johna F. Kennedy'ego i Newark. - Loty do Stanów Zjednoczonych podniosą prestiż lotniska w Jasionce - twierdzi Artur Burak, rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotniczego, które jest właścicielem podrzeszowskiego lotniska.
Hahahaha, będzie latał Boeing 737-800, po pierwsze LOT nie posiada takiej maszyny, a po drugie, ona lecąc do Nowego Jorku spadła by do oceanu, bo by nie doleciała ;)
Nie wiem, kto tu popełnił bąda czy Gazeta Wyborcza, czy po prostu bzdura z tym połączeniem. Ja myslę, że będzie to Boeing 767-35D ER, albo Boeing 767-25D ER. żaden z nich nie zabiera jednak 250 pasażerów;)
 

·
Browarnik Tomek
Joined
·
1,376 Posts
737-300 zabiera 243 może o ten chodziło tylko ilość miejsc zaokrąglili....
chodziło jak pisałem o B767-25DER lub B767-35DER, tylko te latają w LOT za atlantyk. B737-300 jest ciut mniejszy nawet niż 737-800 i zabiera w lotoskiej konfiguracji coś koło 130 pax, jeśli się nie mylę.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Autobusem MPK na samolot do Dublina

Pasażerowie, którzy będą latali z Jasionki do Dublina, na podrzeszowskie lotnisko będą mogli dojechać autobusem MPK.
- Po raz pierwszy specjalną linię autobusową dowożącą pasażerów na określony lot do Jasionki uruchomiliśmy, gdy Ryanair wprowadził regularne połączenia z Londynem. Pomysł ten się sprawdził - mówi Wiesław Pomianek, dyrektor rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

- Z autobusów dowożących ludzi z Rzeszowa na samolot do Londynu korzysta średnio ok. 10 osób. Zdecydowanie lepsza frekwencja jest w autobusach wracających z Jasionki do Rzeszowa z pasażerami, którzy przylecieli z Londynu. Średnio takim autobusem jedzie ponad 30 osób - wyjaśnia szef MPK. Za przejazd płacą 6 zł (opłata za pasażera i jego bagaż), 1 funta lub 2 euro.

Podobne opłaty będą obowiązywały w autobusach, które rozpoczną kursy do i z Jasionki od 24 stycznia. Od tego dnia rozpoczną się regularne loty z Jasionki do Dublina. Samoloty Ryanaira będą latały dwa razy w tygodniu (środy i piątki). - Samolot z Dublina będzie przylatywał o godz. 20.50. Odlot jest zaplanowany na godz. 21.25. Nasze autobusy będą odjeżdżały spod dworca PKP na ponad dwie godziny przed odlotem. Dokładną godzinę odjazdu ustalimy w ciągu kilku najbliższych dni - zapowiada Wiesław Pomianek.
gc nowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Polecimy z Rzeszowa do Nowego Jorku. I to już w czerwcu. Po trwających kilka miesięcy negocjacjach zarządu rzeszowskiego lotniska z władzami LOTu jest decyzja w sprawie transatlantyckiego połączenia z Jasionki.

Polskie Linie Lotnicze LOT już 2 czerwca uruchamiają bezpośrednie połączenie z Rzeszowa za Atlantyk. I to na dwa lotniska; John F. Kennedy (JFK) i Newark Liberty (EWR).

* Rzeszów 16:55 - Nowy Jork (JFK) 20:55 (------7)
* Rzeszów 17:10 - Nowy Jork (EWR) 21:00 (---4---)
* Nowy Jork (JFK) 23:00 - Rzeszów 14:00 (-----6-)
* Nowy Jork (EWR) 23:25 - Rzeszów 14:25 (--3----)

- Spakuję teczkę i odejdę jeśli nie doprowadzę do uruchomienia połączeń z Rzeszowa do Nowego Jorku. Dla mnie połączenia transatlantyckie są priorytetem - zapewniał trzy miesiące temu dyrektor PL Rzeszów Wiesław Mardosz.

Jak powiedział, tak zrobił. Pierwszy spektakularny sukces na koncie Mardosza i wielka szansa rozwoju dla rzeszowskiego lotniska.

Utworzenie bezpośredniego połączenia do Ameryki spowodowane jest faktem, iż region rzeszowski charakteryzuje się największym w Polsce i stale rosnącym rynkiem pasażera transatlantyckiego.

Rzeszów będzie trzecim lotniskiem w Polsce z bezpośrednim połączeniem transatlatyckim. Obecnie do Ameryki dolecieć można z Warszawy i Krakowa.

Port lotniczy Rzeszów Jasionka obsłużył w 2006 roku ponad 200 000 pasażerów co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2005. Strefa odziaływania portu obejmuje około 5 milionów mieszkańców Polski południowo - wschodniej, jak i Ukrainy i Słowacji. Dodatkowo do atutów portu należy druga co do długości droga stratowa w Polsce, pozwalająca przyjmować nawet największe samoloty.

Port lotniczy Newark Liberty (EWR) – międzynarodowy port lotniczy położony pomiędzy Newark i Elizabeth, 15 km na południowy zachód od Nowego Jorku. W 2005 obsłużył około 33 mln pasażerów.

Port lotniczy John F. Kennedy (JFK) – międzynarodowy port lotniczy znajdujący się w dzielnicy Queens, w południowo-wschodniej części Nowego Jorku. Jest największym międzynarodowym lotniskiem w Stanach Zjednoczonych i główną bazą linii lotniczych JetBlue Airways, a także ważnym ośrodkiem dla Delta Air Lines i American Air Lines.

źródło:

:banana:
 

·
Browarnik Tomek
Joined
·
1,376 Posts
Ach te pismaki.Od kiedy JFK jest największy.To O'Hare i Atlanta opsługują tylko loty krajowe?
Pismaki mają rację. O'Hare przyjmuję ponad 70 mln pax, z czego tylko 8 mln to międzynarodowe loty, z Atlanta jest podobnie, z tymże w Atlancie jeszcze mniej jest pasażerów międzynarowowych. W tej kwestii JFK rządzi po prostu i tu pismaki się nie pomylili.
 
101 - 120 of 4065 Posts
Top