SkyscraperCity banner

1501 - 1520 of 3991 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
To czartery dla chasydów pielgrzymujących na groby cadyków do Leżajska i Łańcuta?
Podobno przylecieli na wycieczkę po Polsce i Ukrainie 8 autokarów w tym 5 na ukraińskich rejestracjach.
Dzisiaj rano o 6 był kolejny samolot z Tel AvivAlfa Star promuje zimowe wyloty z Rzeszowa do Egiptu. Baner umieścili na stronie portu. Mam nadzieje że tym razem dojdą do skutku.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Dreamliner: Kup economy, leć w PREMIUM!
A ponadto "poluj" na nowy samolot w Bydgoszczy i Rzeszowie. Będzie latał między tymi dwoma lotniskami, ale "na pusto".

Spotterzy i fani lotnictwa mimo to będą mieli od połowy listopada nie lada gratkę.

Pierwszy Boeing 787 Dreamliner w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy przyleci w połowie listopada, prawdopodobnie 15. Dwa dni wcześniej w USA przedstawiciele przewoźnika "odbiorą" samolot od producenta.

W swój pierwszy regularny rejs z pasażerami uda się miesiąc później do Pragi; wczoraj pisaliśmy o tym, że koszt przelotu w inauguracyjnym dla nowego samolotu rejsie z pasażerami do czeskiej stolicy to nieco ponad 400 zł (w dwie strony).

W połowie stycznia 787 poleci z pasażerami w pierwszy dalekodystanowy rejs - do Chicago. Znany jest już harmonogram rozpoczęcia lotów przez Dreamlinera na wszystkich trasach obsługiwanych obecnie przez Boeingi 767.


Przez pierwsze tygodnie obecnosci nowego Boeinga w Warszawie piloci LOTu będą odbywać loty szkoleniowe. - Każdy pilot musi wykonać pierwszych sześć lotów na pusto - powiedział Marcin Piróg, prezes Polskich Linii Lotniczych. I najprawdopodobniej między Bydgoszczą a Rzeszowem.

Wcześniej docierały do nas informacje, że Dreamliner latał będzie między Szczecinem a Rzeszowem. I także z pasażerami - już po lotach szkoleniowych - pojawiać się miał także w Rzeszowie w regularnych rejsach z Warszawy.

Niewykluczone, że Boeing 787 odwiedzi w lotach "na pusto" każde regionalne połączenie w ramach promocji nowego nabytku i oferty linii. Na pewno celom promującym Dreamlinera LOTu służyć będą już regularne rejsy po Europie, które odbywać się będą między 14 grudnia a 14 stycznia. I co ciekawe - kupując bilet w klasie ekonomicznej w rejsach po Starym Kontynencie... pasażer będzie mógł wybrać sobie miejsce w klasie Premium bez dopłat!
Będzie co podziwiać:)


Loty czarterowe Alfa Star już w systemie RZE - HRG

- 18,25 styczeń 2013
- 1,8,15,22 luty 2013
- 1,8,15,22,29 marzec 2013
- 5,12,19,26 kwiecień 2013


ile się z tego uchowa... mam nadzieje że cokolwiek.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Kolejne czartery do Tel Aviv, godziny przylotu do portu w TVL

ENTER AIR ENT 577 RZESZOW 19/09 21:45
ENTER AIR ENT 579 RZESZOW 20/09 08:30
ENTER AIR ENT 581 RZESZOW 20/09 19:40Program partnerski lotniska Rzeszów-Airport Bliżej Ciebie ulokował się nareszcie w jednym z boksów w głównej hali

fejsbukowe konto programu

Aby dołączyć do programu wystarczy posiadać bilet Do/Z Jasionki
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Lotnisko w Jasionce będzie walczyło z lubelskim konkurentem

W listopadzie zostanie otwarte lotnisko w Lublinie. Fachowcy z branży lotniczej zadają sobie zasadnicze pytanie – po co je zbudowano.


Druga połowa listopada 2012 r. ma być przełomowa dla Polski wschodniej w dziedzinie połączeń lotniczych. W tym czasie lokalni samorządowcy uruchomią pierwszy w tej części kraju port lotniczy – w Świdniku. Zaś we wrześniu 2013 r. ma zostać otwarte lotnisko w Radomiu.
W Lublinie liczą, że projekt będzie opłacalny
Jednak specjaliści zajmujący się lotniczym transportem pasażerskim zastanawiają się nad sensownością tak kosztownych inwestycji, skoro już na starcie lotniska te nie dają najmniejszej szansy na rentowność.
Przedstawiciele portu w Lublinie zapewniaja jednak, że projekt będzie opłacalny. Twierdzą, że w ciągu roku od startu osiągną próg rentowności, który wyznacza 300 tys. odprawianych co roku pasażerów.
Według ekspertów nie będzie tak łatwo. Przedstawiciele lubelskiego portu pomijają to, że ów próg stosuje się do sytuacji, w której na lotnisku lądują regularne linie, a nie tani przewoźnicy. Ci bowiem targują się z lotniskiem o każdą złotówkę. Na dodatek na razie nie ma zbyt wielu chętnych do lotów spod Lublina. Jak do tej pory ze Świdnika chce korzystać tylko linia WizzAir, która oferuje dwie trasy – do Oslo i Luton. Jednak zawiadujący portem odpowiadają, że będzie więcej tras, bo prowadzą negocjacje z kolejnymi przewoźnikami.
Zbyt blisko stolicy?
Zbigniew Sałek, wiceszef Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów Lotniczych. Ocenia, że trasa ekspresowa sprawia, iż w ciągu godziny możemy być na lotnisku w stolicy. Poza tym ten rejon nie jest w stanie przyciągnąć zbyt wielu turystów, czy biznesmenów.
Eksperci z firmy doradczej BBSG oceniają, że jeśli podlubelskie lotnisko będzie współpracować tylko z tanimi liniami, to próg rentowności należy podnieść do ok. 800 – 900 tys. pasażerów rocznie. Tymczasem sam Lublin ma niewiele ponad 300 tys. mieszkańców. Według ekspertów BBSG, inwestycja ta będzie deficytowa przez długie lata, a samorządy muszą liczyć się z koniecznością dopłacania do portu co roku.
Fachowcy z branży lotniczej mają podobne wątpliwości w odniesieniu do lotniska w Radomiu.
Lotniskowe inwestycje – wydatki w latach 2010 – 2013, w mln zł
Warszawa 1 300
Kraków 760
Rzeszów 480
Lublin 418
http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/
 

·
Registered
Joined
·
11,378 Posts
Zbigniew Sałek, wiceszef Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów Lotniczych. Ocenia, że trasa ekspresowa sprawia, iż w ciągu godziny możemy być na lotnisku w stolicy.
:lol:

Ta i wiele innych półprawd z tego artykułu sprawiają,że oceniam go jako stek bzdur.

Artykuł z wczoraj a nikt nie zająknął się nawet,że z Lublina oprócz Wizza ogłosił się także Ryan a wkrótce zrobią to Eurolot i Lufthansa...

Hmmm Rzeszów zainwestował w swoje nierentowne lotnisko więcej niż Lublin wydał na swoje całe od podstaw i to wg. "ekspertów" ma sens?
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
^^ Takie regionalne lotniska z założenia korzystają z pomocy lokalnych samorządów, więc trudno mówić tu o jakiejś liczbie pax koniecznej do utrzymania portu. Podobne wątpliwości mieli zresztą "eksperci" przed budową nowego terminalu w Jasionce, więc takie ich poglądy nie wynikają bynajmniej z większej życzliwości dla rzeszowskiego lotniska.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Z pewnością Lublin Airport troszkę paxów Jesionce(i nie tylko) zabierze i stąd to zmartwienie "pseudo expertów".
To nie są nasi eksperci więc nie odbijałbym piłeczki w tę stronę. W Polsce my nie mamy żadnych dobrych ekspertów od lotnictwa. Czy będzie przynosić stratę to czy inne lotnisko to jeden aspekt, druga sprawa jest taka że miasto bez lotniska w dzisiejszej europie dla przeciętnego mieszkańca tego kontynentu po prostu nie istnieje. Wystarczy zobaczyć ile Rzeszów zyskał dzięki temu portowi, ile firm wyrosło wokół niego, na mieście słyszy się obce języki mimo że miastem turystycznym nie jest. To są rzeczy których żaden ekspert nie liczy.

Oczywiście że tutejsi fani lotnictwa i zarządzający obawy mają jak to wpłynie na paxy Jasionkowe ( a przynajmniej powinni się tym przejmować) Ale za jakiś czas podobnie będzie miał Lublin jak będą otwierane lotniska w Radomiu i Białymstoku.
 

·
Cogito ergo sum.
Joined
·
4,771 Posts
Ale za jakiś czas podobnie będzie miał Lublin jak będą otwierane lotniska w Radomiu i Białymstoku.
Co do Białegostoku to przesada. Przypominam, że stolica Podlasie leży 250 km od Lublina i dużo bliżej ma do Modlina czy samego Okęcia (Rzeszów ma dużo bliżej Kraków, a Pyrzowice są praktycznie w tej samej odległości od stolicy Podkarpacia, co Białystok od Lublina). Nie wspomne, że duża część trasy do stolicy, w odróżnieniu od "19" ma standard "S". To samo dotyczy się większości podlasia tak więc już od samego startu lubelskiego lotniska, nie ma co się specjalnie nastawiać na klienta z tamtych okolic. Chyba szybciej Jasionka zlapie klienta z lubelszczyzny, a lubelskie lotnisko kienta z podkarpacia, gdy "podejdzie" mu połaczenie z konkurencyjnego portu niż można liczyć na oddziaływanie samego lubelskiego portu na podlasie. Radom to zagadka, która może skonczyć się totalnym fiaskiem, jak również w wersji hiperoptymistycznej byciem drugim tanim lotniskiem dla stolicy i pewnie wtedy miałoby to wpływ na lubelski port. Na szczęście duża część regionu leży komunikacyjnie "za" Lublinem (dawne zamojskie i chełmskie) lub zwyczajnie będze miało bliżej do Lublina, co będzie powodowało, że lotniskiem pierwszego wyboru dla tych rejonów i tak będzie Lublin.

*I jeszcze jedno małe wyjaśnienie. Jeśli ktoś uważa, że północna część lubelszczyzny może być "wyjmowana" przez białostockie lotnisko, to też moim zdaniem jest w błedzie. Zwracam uwagę, że odległość między Białą Podlaską, a Warszawą czy Białymstokiem jest praktycznie identyczna. Biorąc to pod uwagę widać jasno, że na tamtym terenie konkurentem dla Portu w Lublinie nie będzie za pare lat lotnisko w Białymstoku, które będzie miało oferte zbliżoną do Lublina czy Rzeszowa, tylko od pierwszych dni będzie to Okęcie czy też oddalony ciut dalej Modlin.
 

·
Registered
Joined
·
1,683 Posts
^^ tutaj jednak wszystko rozbije się o siatkę połączeń, bo jeżeli jedno lotnisko będzie miał kilka ciekawszych połączeń w porównaniu do drugiego to przejechanie tych 250km nie będzie problemem. Tak to juz jest, że w większości przypadków ludzie jednak latają w miejsca do jakich chcą, a nie tam gdzie akurat oferuje im to lotnisko wielkości Jasionki czy Świdnika.
 

·
Cogito ergo sum.
Joined
·
4,771 Posts
^^
Kwestia siatki to oczywista oczywistość i nie trzeba być jasnowidzem, aby przewidzieć, że Jasionka, Świdnik czy to co powstanie pod Białymstokiem nigdy siatką nie przebije Modlina czy Okęcia. To co napisałem ma sens, jeśli bierze się pod uwagę podobne połaczenia, które są żelaznym elementem każdego portu, który przerabia kilaset tysięcy pax (np. Londyn). Bo tylko na tej płaszczyźnie możemy dyskutować czy te porty mogą sobie odbierać pasażerów. Nie łudźmy się, z żadnego z tych trzech portów specjalnie po swiecie poza Europę i jej główne porty i huby pewnie nigdy nie polatamy, chyba ze na zasadzie krótkiego eksperymentu jednego czy drugiego przewoznika...
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Co do Białegostoku to przesada. Przypominam, że stolica Podlasie leży 250 km od Lublina i dużo bliżej ma do Modlina czy samego Okęcia (Rzeszów ma dużo bliżej Kraków, a Pyrzowice są praktycznie w tej samej odległości od stolicy Podkarpacia, co Białystok od Lublina). Nie wspomne, że duża część trasy do stolicy, w odróżnieniu od "19" ma standard "S". To samo dotyczy się większości podlasia tak więc już od samego startu lubelskiego lotniska, nie ma co się specjalnie nastawiać na klienta z tamtych okolic.
Stolica Podlasia tak ale całe południe będzie już miało realny wybór skąd wylecieć, i z pewnością zobaczycie auta na blachach z Podlasia pod terminalem. Jeśli mamy odległość 20-30 km różnicy to raczej ludzie patrzą bardziej na cenę biletu niż to ile ich autko spali, a są przecież jeszcze połączenia zbiorkom gdzie cena biletu z Białego do Lublina lub Warszawy to pewnie złotówkowa różnica, z tym że do tego drugiego będzie więcej połączeń.
Podobnie wszystko od Radomia i Kielc na wschód, to będą potencjalne paxy i póki te miasta nie otworzą lotnisk Świdnik będzie na tym korzystał podobnie jak korzysta Jasionka na pasażerach z Lubelszczyzny, jak również Świętokrzyskiego a i blachy spod Radomia niebyły rzadkością teraz mają Modli więc jest już mniej.
 

·
Moderator
Joined
·
13,625 Posts
Zbigniew Sałek, wiceszef Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów Lotniczych. Ocenia, że trasa ekspresowa sprawia, iż w ciągu godziny możemy być na lotnisku w stolicy. Poza tym ten rejon nie jest w stanie przyciągnąć zbyt wielu turystów, czy biznesmenów.

Jakbym słyszał gadkę lubelskich urzędników od dróg, którzy na pytanie - dlaczego na projektowanym obecnie węźle za kilkadziesiąt mln złotych całkowicie chcą pominąć drogi rowerowe odpowiadają, że przecież tam nikt nie jeździ. A mało kto jeździ, bo schodzi się tam 6 dróg (na rozgałęzieniu DK12, 17 i 19), z czego jedna dwujezdniowa czteropasmowa, dwie dwujezdniowe dwupasmowe i trzy jedno jezdniowe. I połowa ma kureskie natężenie ruchu ciężkiego.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Lądujemy w... Rzeszowie


Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka przeszedł prawdziwą transformację od tymczasowego baraku do terminala na miarę XXI wieku. Zapraszamy na kolejny materiał "Lądujemy w..." - tym razem w stolicy Podkarpacia.

- Terminal ma 14 tysięcy m. kw. Jest wybudowany na miarę potrzeb tego województwa - mówi Stanisław Nowak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Dodaje, że wiele osób uważa go za najładniejszy w Polsce.

Nowy terminal, choć kompaktowy, jest bardzo efektowny i nowoczesny. Dominuje szkło w nim i stal oraz drewniany sufit ocieplający wnętrze.

Terminal przykryto łukowym dachem z jednego gigantycznego panelu blachy aluminiowej o długości 70 metrów. Ma on przypominać czaszę spadochronu.

- Konstrukcja dachu była najtrudniejszym elementem budowy - mówią przedstawiciele lotniska.

Sufit wykończony kwadratowymi płytami drewnopodobnymi ma dwie funkcje: dekoracyjną oraz poprawiającą akustykę obiektu.

Rzeszów to także jedno z dwóch regionalnych lotnisk w Polsce wyposażonych w rękaw.

- Rękawy były przygotowywane pod obsługę pasażerów ze Stanów Zjednoczonych - wyjaśnia Nowak. Obecnie z jedynego rękawu korzystają pasażerowie lotów czarterowych.

Nowy terminal ma czterokrotnie większą powierzchnię od starego obiektu i pozwala na potrojenie liczby odprawianych pasażerów - do 700 pasażerów w ciągu godziny, a w skali roku do 1,5 mln. Możliwa jest jednoczesna obsługa pasażerów z czterech samolotów. W jednym obiekcie obsługiwani są pasażerowie przylatujący i odlatujący z Rzeszowa.

http://www.pasazer.com/
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Wrzesień 54606 pax (50803 w 2011). 7 % wzrostu. W sumie 445433 - 19% wzrostu rok do roku.

ŻRÓDŁOwww.pasazer.com

Ponad 500 tys. zł za wożenie powietrza. Kto za to płaci?

Ile kosztuje transport powietrza w autobusie MPK na trasie Rzeszów - port lotniczy w Jasionce? Rocznie z budżetu miasta idzie na to ok. 630 tys. zł. Wpływy z biletów nie przekraczają 130 tys. zł. A to oznacza, że do kursów autobusów oznaczonych literką "L" mieszkańcy Rzeszowa dopłacają ok. pół miliona rocznie!
Bo to właśnie miasto finansuje utrzymanie tej linii. Ani władze województwa, ani spółka lotniskowa nie dają na ten cel ani grosza.

Linia lotniskowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego startuje spod dworca PKP w Rzeszowie. - 11 razy na dobę. Licząc z kursami powrotnymi, daje to 22 przejazdy. Niestety, niewielu pasażerów korzysta z tej linii. Często oprócz kierowcy nikt takim autobusem nie jedzie - mówi Łukasz Dziągwa, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Zarząd nie wie, ilu pasażerów korzysta z linii "L". - Mamy dokładne dane za 2011 rok, ile kosztowało utrzymanie tej linii. To było ok. 630 tys. zł. Wpływy z biletów to zaledwie 130 tys. zł - informuje szef zarządu transportu. Z budżetu miasta rocznie do utrzymania linii trzeba dokładać 500 tys. zł.

Przejazd linią lotniskową kosztuje 8 zł albo 3 euro. Dlaczego samorząd województwa nie dopłaca do przejazdów na lotnisko? - Nie mieliśmy żadnego oficjalnego wystąpienia w sprawie takich dopłat - mówi Wiesław Bek, rzecznik marszałka Podkarpacia. - W takim razie zastanowimy się, czy nie wystąpić z takim pismem do samorządu województwa - mówi szef ZTM.

Przedstawiciele marszałka zapewniają, że myślą o umożliwieniu dogodnego dojazdu z Rzeszowa do portu w Jasionce. - Chodzi o uruchomienie połączeń kolejowych - informuje Bek. Pomysł, by szynobus dowoził i odwoził pasażerów do portu lotniczego, a także pracowników do zakładów znajdujących się w pobliskiej strefie przemysłowej, nie jest nowy. Przygotowana została koncepcja takiej linii, teraz kolej na studium wykonalności. - W budżecie województwa jest na ten cel zarezerwowane 75 tys. zł - mówi Bek. Nie wiadomo jednak, kiedy to studium miałoby być gotowe.

Przedstawiciele portu lotniczego w Jasionce, którego głównym udziałowcem jest samorząd wojewódzki, mówią, że oprócz pojedynczych sygnałów nie ma problemu z dojazdem na lotnisko i z lotniska. - Wiele osób dojeżdża samochodami, bo mamy darmowy parking - mówi Łukasz Sikora, szef marketingu w spółce lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Wygodniej na lotniska i z portu dojechać, choć znacznie drożej niż autobusem, taksówką. - Przez długi czas jedynym taksówkami, które stały lotnisku, były te należące do sieci Port Lotniczy Jasionka. Teraz są trzy. Doszły z sieci "196 22" i "1919". Jest konkurencja - dodaje Sikora.

Jak z transportem na lotnisko radzą sobie w innych portach? Do podkrakowskich Balic zbiorową komunikacją można się dostać na dwa sposoby: kolejką, którą obsługują Przewozy Regionalne, oraz autobusami MPK.

Za transport autobusami w Krakowie odpowiada Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Do Balic można się dostać dwiema liniami. Utrzymanie jednej z nich pochłania rocznie blisko 1,2 mln zł, drugiej 3,5 mln zł. Choć liczba pasażerów w autobusach rośnie, bo Przewozy Regionalne podniosły ceny biletów z 12 na 19 zł, to miasto do autobusów sporo dopłaca.

- Wpływy ze sprzedaży biletów stanowią ok. 60 proc. kosztów - mówi Michał Pytlyk z krakowskiego ZIKiT.

By ulżyć miastu, port lotniczy dopłaca do jednej z funkcjonujących linii. - Kilkadziesiąt tysięcy w roku. Skoro autobusy dowożą pasażerów na lotnisko, to chcemy też dać coś od siebie - mówi Urszula Podraza, rzecznik Portu Lotniczego w Balicach.

Od 1 października na zmienionych zasadach funkcjonują tam również taksówki. Port podpisał specjalne umowy ze 120 taksówkarzami. I tylko oni mogą stać przy terminalu. - Pasażerowie mają gwarancję jednakowej ceny - zachwala Podraza.
Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,12612314,Ponad_500_tys__zl_za_wozenie_powietrza__Kto_za_to.html#ixzz28QnwXbu9
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Nie mam chyba osoby która by nie narzekała na kursowanie autobusów na lotnisko... w rozkładzie co miesiąc praktycznie są zmiany. Wczoraj o 21.10 jechało z lotniska 8 osób.

Statystyki wyhamowały, nie wiem czy to nie wpływ Modlina i o połowę tańszych biletów stamtąd, Północna Lubelszczyzna już odpada podobnie Świętokrzyskie...
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Np rozglądałem się za biletem Rzeszów - Dublin na 14 tego miesiąca
470, Modlin 270 No i mam problem bo nie chce bulić tyle a z drugiej strony nie chce mi się dymać z rana do Warszawy, 7:30 Polski Bus za 20zł:) Oczywiście to zależy od dat bo i z Rzeszowa można coś taniego kupić, np na końcówkę listopada kupiłem za 149zł, ale z Modlina najtańsze są po 96zł

Nowe lotnisko nowe kierunki dlatego tak tanio, promują się w ten sposób, przyjdzie czas że będą odcinać kupony.
 
1501 - 1520 of 3991 Posts
Top