SkyscraperCity banner

1 - 20 of 96 Posts

·
Registered
Seat w tedeiku
9,596 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Cześć :)

Do Rzymu leciałem raczej bez większego podniecenia - ot taki wyjazd w celu odhaczenia, że byłem i widziałem. Ostatecznie jednak jestem bardzo zadowolony a wrażenia jeszcze nie opadły. Chociaż 3 całe dni i jeden wieczór to mało jak na cały Rzym ale dla penetracji centrum miasta to wyszło nam tak akurat. Metoda zwiedzania to zwykłe chodzenie przed siebie z planem w ręku i po prostu chłonięcie urbanistyki, architektury i atmosfery miasta.

Na początek tylko malutka zajawka. Jako włoskie miasto Rzym okazał się z grubsza taki jakim go sobie wyobrażałem.

1. Mnóstwo turystów. Jak powiedział kiedyś Bałtroczyk o Mielnie: "Pół Polski jedzie do miejsca, gdzie jest już pół Polski". Ma się wrażenie, że Rzym to takie turystyczne Mielno świata.

2. Samochody. Nie dajcie się nabrać na znak "Area pedonale" - tam też są samochody. Wciskają się wszędzie i już dawno stały się typowym elementem włoskiego krajobrazu.

3. Włoski brudek. To zapewne wypadkowa stylu życia i (nie znoszę tego słowa) mentalności. Nie ma go wszędzie, ale jest obecny. Materiał na rozprawy socjologiczne.

4. Porządna przestrzeń. Też jest, chociaż nie wszechobecna jak w innych państwa za Alpami. A przecież Włochy to jeden z prekursorów rozwoju Europy.

5. Klasyka. Oczywiście nie mogło zabraknąć tego po co się jedzie pierwszy raz do Rzymu.

Zapraszam :)

UWAGA!Wątek autorski

·
Jestę Solo tej ziemi !
6,899 Posts
Do Rzymu leciałem raczej bez większego podniecenia - ot taki wyjazd w celu odhaczenia, że byłem i widziałem.
No prosszzzzzzeeeeecie, miejsce *klasy zero w historii świata, a na pewno Europy !

*co ja tam mówię, klasy -1 nawet! Nie jestem w stanie wskazać miejsca w Europie, które mu dorównuje. Paryż i Londyn to ostatnie 500 lat i jednak siłą rzeczy są nieco z tyłu. Ilość historii na kilometr kwadratowy poraża, i to nie to, że historii Rzymu, Włoch etc, tylko historii, którą każdy zna, która miała wpływ na losy niemal każdej jednostki na tym kontynencie.

Mnie Rzym zawsze onieśmiela :)

·
Registered
Seat w tedeiku
9,596 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Fakt, mają tam strasznie dużo ancient stuff'u :D

I to rzeczywiście robi wrażenie, ale co poradzę, że bardziej mnie ciągnie do czego innego. Może dlatego, że historia aż tak bardzo nigdy mnie nie pasjonowała.

rafal sks
Tak to Pałac Sprawiedliwości. robiąc zdjęcie nr 4 czulem się trochę jak na Kubie :)
Ten pałac jeszcze się tu pojawi.

·
Registered
Seat w tedeiku
9,596 Posts
Discussion Starter #7
6. Pierwszy wieczorny spacer. Mieszkaliśmy o rzut kamieniem od Koloseum więc wybór trasy spaceru był oczywisty :) nie miałem statywu, chociaż można było je kupić u hindusów, więc nocne zdjęcia na dużym ISO.

7. Straganik z owocami

8. A to już pierwszy poranek w Rzymie - taki fiacik 500 codziennie witał nas na rozpoczęcie i zakończenie dnia :)

9. Spotkaliśmy parę automatów telefonicznych.

10. Samochód we Włoszech musi być przede wszystkim dostosowany do dużego ruchu - stąd cała masa małych autek.

11.

12. Jakieś gladiatory. Albo zwierzyna :D

13.

14.

15.

16. Na początku trochę popadywało

17. Nie jestem pewien czy te sosny tak wyglądają naturalnie, czy mają obcięte gałęzie.

18. Kokosik za 1 euro. Niam, niam :)

19. Tutaj w przeszłości był chyba jakiś stadion z torem.

20. Parkowanie zbliża ;)

21. Jak Włochy to i jednoślady. Te z silnikiem oczywiście.

22. Na koniec jeszcze raz Koloseum (panorama >>>)

c.d.n.

·
hipp-E
10,979 Posts
No prosszzzzzzeeeeecie, miejsce *klasy zero w historii świata, a na pewno Europy !

*co ja tam mówię, klasy -1 nawet! Nie jestem w stanie wskazać miejsca w Europie, które mu dorównuje. Paryż i Londyn to ostatnie 500 lat i jednak siłą rzeczy są nieco z tyłu. Ilość historii na kilometr kwadratowy poraża, i to nie to, że historii Rzymu, Włoch etc, tylko historii, którą każdy zna, która miała wpływ na losy niemal każdej jednostki na tym kontynencie.
I właśnie dlatego jadąc do Rzymu większość ludzi nastawia się na to, że zobaczy nie wiadomo co, a na miejscu zastaje tylko piękne historyczne miasto. Poza tym dość szybko niektóre niemiłe rzeczy zaczynają skupiać uwagę i przeszkadzać: brud, hałas, spaliny i może właśnie to sprawia, że tak dużo jest głosów niedosytu. Sam przyjechałem do Rzymu pierwszy raz jako młody chłopak niezbyt jeszcze zafascynowany historią, zaraz po wizycie w Paryżu, który odwiedziłem w piękną słoneczną pogodę i zobaczyłem od najlepszej strony i pamiętam, że byłem Rzymem trochę rozczarowany. Dopiero późniejsze wizyty otworzyły mi oczy na to, czym naprawdę jest Rzym. Teraz też uważam, że jest to miasto, które nie ma sobie równych w Europie, ale mogę sobie wyobrazić, że na pierwszy (powierzchowny) rzut oka, może nie spełniać oczekiwań, które wobec tego miasta zwykle są ogromne.

·
Registered
Seat w tedeiku
9,596 Posts
Discussion Starter #9
23. Dotarliśmy nad Tyber

24. Liczba zabytków wciśniętych wszędzie w tkance miasta naprawdę robi wrażenie. Co krok to lekcja architektury i historii.

25. Kolejny brudek - jak się wpatrzycie to na spienionej wodzie unoszą się śmieci

26. Tutaj drogowa ciekawostka, z którą spotkałem się pierwszy raz - żółte światło dla pieszych.
Świeci się dosyć długo, tak od kilku do kilkunastu sekund i poprzedza oczywiście czerwone, z tym że jak już czerwone dla pieszych się zaświeci to zielone dla samochodów zapala się naprawdę szybko, po jakiś 2 sekundach. Trochę denerwujące bo kiedy mam żółte na pasach to nie wiem czy warto się wpychać, a potem może się okazać że zdążyłbym 2 razy przejść bo żółte takie długie. Aha, przechodząc na zółtym warto się rozglądać, bo kierowcy jednośladów często przejeżdżają na czerwonym jeśli akurat nikt nie idzie. A i na zielonym na pasach warto się rozejrzeć :nuts:

27.Na całej długości w centrum, tj. od okolic Koloseum aż za Watykan Fiume Tevere wygląda niemal identycznie - obustronne jednokierunkowe jezdnie obsadzone drzewami (dzięki Bogu) i niższe piętro czyli taki jakby bulwar, gdzie niekiedy biegnie ścieżka rowerowa i jest generalnie dosyć brudno i nieprzyjemnie. Potencjał jest duży, wystarczy przycumować jakieś pływające restauracyjki, posprzątać i odnowić surowe posadzki, wyplenić patologie i już można spacerować. A tak...
Tutaj akurat droga tylko z prawej strony bo to po lewej to Isola Tiberina czyli wyspa na Tybrze.

28. Kolejny fiacik. Większość była bardzo zadbana albo wręcz przeciwnie.

29. Z powrotem na lewym brzegu.

30. I niech mi ktoś powie, że te rudery byłyby ładniejsze odremontowane

31. Szparka w środku to samodzielna ulica, którą można dotknąć z obu stron rozkładając tylko ręce. Ale nie była to najwęższa ulica z tabliczką z nazwą jaką widziałem w ogóle (-> Holandia)

32. Tramwaje. Sieć tramwajowa w Rzymie jest w zasadzie symboliczna, główne potoki ruchu wożą się metrem dopełnianym przez autobusy. Mówię oczywiście o transporcie publicznym bo największy udział w modal splicie ma oczywiście ruch samochodowy - około 2/3.
Na zdjęciu najnowsze tramwaje jakie można spotkać w Rzymie. Produkcji fiata :)

więcej wkrótce...

·
Jestę Solo tej ziemi !
6,899 Posts
19. Tutaj w przeszłości był chyba jakiś stadion z torem.

c.d.n.
"Chyba jakiś stadion z torem".... :eek:hno:

:poke: http://pl.wikipedia.org/wiki/Circus_Maximus :)

Dopiero późniejsze wizyty otworzyły mi oczy na to, czym naprawdę jest Rzym. Teraz też uważam, że jest to miasto, które nie ma sobie równych w Europie, ale mogę sobie wyobrazić, że na pierwszy (powierzchowny) rzut oka, może nie spełniać oczekiwań, które wobec tego miasta zwykle są ogromne.
Jest kiepsko zarządzane, to prawda, w takim południowym stylu; samochody, głośno, chaos, brudno :) Ja pamiętam ze swojej pierwszej wizyty nieprzyjemne wrażenie, że za chwilę zginę: każde przejście przez ulicę groziło przejechaniem przez samochodów, a w najlepszym wypadku otrąbieniem "jak śmiem przechodzić" Czułem się jak przestępca :eek:hno:

No, ale co by złego nie mówić, to jednak jeden wielki pomnik historii :)

·
hipp-E
10,979 Posts
^^ To może od razu do Dhaki? ;)
Han Solo said:
Jest kiepsko zarządzane, to prawda, w takim południowym stylu; samochody, głośno, chaos, brudno :) Ja pamiętam ze swojej pierwszej wizyty nieprzyjemne wrażenie, że za chwilę zginę: każde przejście przez ulicę groziło przejechaniem przez samochodów, a w najlepszym wypadku otrąbieniem "jak śmiem przechodzić" Czułem się jak przestępca :eek:hno:
Dla mnie jednym z najnieprzyjemniejszych doświadczeń w Rzymie było zejście nad brzeg Tybru, by sobie romantycznie pospacerować nad wodą. Smród uryny był nie do wytrzymania. Po kilkunastu sekundach wróciłem na górę.

·
Registered
5,077 Posts
Kiedyś siedząc na schodach tuż obok Ołtarza Ojczyzny obserwowałem ruch na pobliskim rondzie i zastanawiałem sie jak oni tam sobie radzą bez pasów na jezdni - nie wiadomo ile aut sie tam mieściło, ale jakos stłuczek nie bylo, choć trzeba przyznać, że chaos

·
Registered
1,500 Posts
byłem w tym roku w Rzymie, w lutym, więc miłe przypomnienie mojego wypadu :)

ogólnie brudek, chaos i syfek jest, ale głównie w tym pozytywnym sensie, to jest malowniczy i klimatyczny brudek, chaos i syfek :) mi się właśnie Rzym podoba pod tym względem, nie chciałbym tam mieszkać, ale fajnie, że istnieją takie miejsca z "charakterkiem". W codziennym życiu chyba najbardziej uciążliwa jest kiepska komunikacja publiczna, tramwaje i metro upakowane ludzmi niczym puszki od sardynek, coś strasznego, do tego metro i tramwaj są symboliczne biorąc pod uwagę wielkość miasta + do tego tysiace turystow, a autobusy stoja w korkach razem z samochodami, ogolnie jest to nieprzyjemne, uciazliwe i w zyciu codziennym z pewnoscia meczace ( a przeciez nie kazdy mieszka w centrum i musi dojezdzac) - chyba najlepsza opcja to motocykl/skuter albo Smart, swoja droga w Rzymie jest chyba najwiecej Smartow na swiecie, nigdzie nie widzialem ich tyle :) i moga parkowac prostopadle tam gdzie inne auta parkuja rownolegle :D)

no i w porównaniu do np. Palermo to jednak Rzym jest bardzo zadbany, uporządkowany i czysty i ma super komunikacje miejska :D :) ale Palermo też polecam, jest niesamowite :)

·
Registered
Seat w tedeiku
9,596 Posts
Discussion Starter #16
Jeszcze jedna wrzutka dzisiaj

33. Dotarliśmy na Plac Wenecki

34.

35. Wspinamy się po schodach do bazyliki na Kapitolu

36.

37. A tu już sąsiednie schodu do kolejnego placu

38. I już na górze. To Piazza di Campidoglio o charaktertystycznym trapezowatym kształcie. Projekt - Michał Anioł ;)

39. Polizia. Dużo ich było, równie dużo żandarmerii, ale żadnych interwencji nie widziałem. Na kierowcach raczej wrażenia nie robią, bo łamanie przepisów pod ich oczami to normalka.

40. Forum Romanum

41.

42. Wyjątkowo mały ruch

43.

·
Registered
Seat w tedeiku
9,596 Posts
Discussion Starter #17
44.

45.

46.

47. Fontanna Di Trevi

48.

49.

50.

51. Po południu pogoda się mocno poprawiła i słońce dawało ciekawe światło

52. Większość autobusów ma srebrne malowanie ale niektóre bordowe - bardzo eleganckie. Nie wiem z czego to wynika, może te bordowe są po prostu nowsze.

53. Wreszcie trochę prostszej architektury :)

·
Registered
5,666 Posts
Bardzo ciekawe spojrzenie na Rzym ;)

Odnośnie kolorów autobusów, to ATAC (rzymska spółka autobusowa) wykorzystuje bordowe barwy. Nawet paski na biletach są w takich kolorach i ich strona internetowa. To by mogło potwierdzać, że rzeczywiście te nowsze autobusy są już bordowe.

·
Registered
Seat w tedeiku
9,596 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
54. Co to za włoski poranek bez otworzenia okiennic na śmierdzącą ulicę ;)

55. Duże miasto, dużo fajnych aut.

56. Także tych zaadaptowanych specjalnie do Włoch. Nie tylko smarty :)

57.

58. Kontener przed samiutkim teatrem albo operą. A obok jest całkiem przyjemny plac.

59. Parking dla motorowych jednośladów :)

c.d.n.

1 - 20 of 96 Posts