SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 678 Posts

· Registered
Joined
·
24,237 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Czas na podobny do czeskiego wątek o Słowacji. Tak jak w tytule. Zgromadzony materiał dotyczy na razie stolicy kraju, zdobywania słowackich Tatr (m.in. Łomnicy) i mniejszych miasteczek.

Zaczniemy od trzydniowego pobytu w Bratysławie. Bratysława leży tuż przy granicy z Austrią. Od tej strony też wjeżdżaliśmy samochodem. Przyznam, że przyjazd do Bratysławy po tygodniowym objeździe innego świata - Austrii był jak powrót do domu, pomimo, że do Polski zostało jeszcze jakieś 400 km. Swojskie klimaty. Nie chciałbym tego zbyt upraszczać, ale Słowacja to jak wielu już poznało kraj bardzo bliski Polsce pod wieloma względami. To też jedyny kraj gdzie nie trzeba zmieniać języka, ale można mówić po polsku i jest się rozumianym :lol:. Mało tego, sami Słowacy by się lepiej zrozumieć z Polakami często zaczynają mówić po polsku. Nigdzie indziej to niespotykane. Może jedynie rzadziej w Czechach, ale tu już częściej trzeba się posługiwać angielskim. Tak więc można się poczuć niejako jak u siebie.

Hotel w którym się zatrzymaliśmy mieścił się w dzielnicy Ružinov, Dzielnica to raczej blokowiska bratysławskie plus biurowce. Do centrum można się dostać tramwajem lub pieszo w ok 30 minut.Remontowane bloki. Różnica przed i po.

Docieramy do przystanku. Widok w stronę centrum. Automaty biletowe również swojskie (identyczne jak w Silesii, nawet kolor identyczny). Jedna różnica: trzeba wrzucać euro ;) choć bilety są tańsze. 15 minutowy kosztował 70 centów.
 

· Registered
Joined
·
24,237 Posts
Discussion Starter · #2 ·


Decydujemy się na pójście pieszo, by zobaczyć miasto po drodze gdy nogi jeszcze nie bolą. Idziemy ciągle prosto, jedną i tą samą ulicą.
Po drodze miasto prezentuje się dosyć przeciętnie.
 

· Let's go digging
Joined
·
7,997 Posts
Ale nam obrodziło w słowackie wątki tej jesieni :cheers:. Jakoś tak czułem, że wkrótce pojawi się także i twój, nawet miałem cię podpuścić pytaniem kiedy go założysz :D

Przez Bratysławę przjeżdżałem kilka razy i nigdy się nie zatrzymywałem, wiadomo, tędy leci się do Wiednia albo na południe, do Włoch czy Chorwacji. Z ciekawością oglądam więc twoje zdjecia, jak zawsze bardzo ciekawe, pokazujące dużo miejsc nieturystycznych, takich normalnych ulic

Oczywiście ciekaw jestem, co będzie poza Bratysławą (bo Wlk Chocz i Oravsky Hrad to w przyszłym roku ;))
 

· Prymas Aprilis
Joined
·
9,956 Posts
Przyznam, że przyjazd do Bratysławy po tygodniowym objeździe innego świata - Austrii był jak powrót do domu, pomimo, że do Polski zostało jeszcze jakieś 400 km. Swojskie klimaty. Nie chciałbym tego zbyt upraszczać, ale Słowacja to jak wielu już poznało kraj bardzo bliski Polsce pod wieloma względami. To też jedyny kraj gdzie nie trzeba zmieniać języka, ale można mówić po polsku i jest się rozumianym :lol:
Rzeczywiście blokowiska i ich remonty/kolorystyka są takie swojskie, polskie :) Nawet malowanie barierek jest takie bliskie naszym sercom, biało - czerwone
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/537/0pzSlt.jpg
, za to w niektórych naszych miastach, ulubione... żółte :troll:
Czy Bratysława wydała Ci się szczególnie podobna do jakiegoś polskiego miasta? Stolica Słowacji bardzo mnie interesuje, więc wielkie dzięki za ten wątek :cheers: Mam nadzieję, że wrzucisz sporo fotek dających wyobrażenie o tym mieście ;)
 

· Registered
Joined
·
24,237 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Czy Bratysława wydała Ci się szczególnie podobna do jakiegoś polskiego miasta? Stolica Słowacji bardzo mnie interesuje, więc wielkie dzięki za ten wątek :cheers: Mam nadzieję, że wrzucisz sporo fotek dających wyobrażenie o tym mieście ;)
Mam dużo zdjęć. Nie umiem przyrównać Bratysławy do żadnego miasta polskiego.

A na Ukrainie, Litwie czy Białorusi byłeś? :) I tam to jest faktycznie język polski, nie wariacja na temat ;-)
Nie byłem (jakoś nie jestem zainteresowany wschodem). Ale powyżej powinienem inaczej sformułować zdanie, że "to ja się z tym nie spotkałem nigdzie indziej".
 

· Registered
Joined
·
16,644 Posts
Starówkę mają przepiękną. Miałem wrażenie, że można jeść z chodnika. W letni wieczór ludzi od groma, mnóstwo turystów. Ale szersze śródmieście wyglądało biedniej i nie mówię w zasadzie o infrastrukturze ale generalnie o tym, że było jakieś takie pustawe i wymarłe.
 

· Registered
Joined
·
24,237 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Ładne, nietypowe drzewa
Po lewej mijamy coś w rodzaju bratysławskiego city z lat 70-tych. Hotele, kilka biurowców połączonych niższą częścią naziemną


Zdjęcie w boczna uliczkę. Tam juz nowszy biurowiec. Ogólnie w Bratysławie widać sporo nowych biurowców, niższych i wyższych. Tyle, że są one porozrzucane po całym centrum.
 

· Registered
Joined
·
4,060 Posts
Hmmm, jak na razie przeżywam duże zaskoczenie. Bratysława nie wygląda powalająco, i nie chodzi mi tutaj o jakość architektury, ale o poziom utrzymania... Wygląda to gorzej niż zdecydowana większość dużych polskich miast, a ponoć to 5 najbogatszy region Unii Europejskiej... Jako że Słowacja jest bogatsza niż Polska, a z moich doświadczeń będąc w prawie w każdym zakątku tego kraju poza właśnie Bratysławą wynikało że to państwo wygląda bardzo słabo i biednie, więc byłem przekonany że to w takim razie Bratysława ściąga całe bogactwo. Cóż, nie widać tego póki co, chyba że to akurat takie rejony?
 

· Registered
Joined
·
16,644 Posts
Wygląda to gorzej niż zdecydowana większość dużych polskich miast, a ponoć to 5 najbogatszy region Unii Europejskiej
Tym się nie sugeruj bo jednostka statystyczna obejmuje tylko Bratysławę, podczas gdy np. Warszawa w tych samych statystykach jest "degradowana" przez resztę województwa mazowieckiego. Dlatego Warszawa może budować metro ze środków unijnych.
 

· Registered
Joined
·
544 Posts
Najbardziej wielkomiejska w Bratysławie jest panorama miasta z zamku- sprawia wrażenie miasta milionowego- z tym Dunajem i wieżowcami.
Miasto graniczy z dwoma państwami, leży i w naddunajskiej nizinie i w górach jednocześnie (wspaniały widok na rzekę z kilkuset metrów).
Faktycznie z perspektywy zadbanych Czech i Austrii wygląda jak Polska w gorszym wydaniu. Natłok reklam jest miejscami większy niż w Polsce.
Jest za co kochać i nienawidzić tego miasta, ale wolę nie pamiętać o tej złej stronie Bratysławy ;)
 
1 - 20 of 678 Posts
Top