SkyscraperCity banner

3581 - 3600 of 3723 Posts

·
Registered
Joined
·
876 Posts
W tunelu mają być 2 pasy ruchu czy jakieś pobocze też się zmieści, bo w porównaniu do tunelu na S7 jakoś wąsko wygląda?
 

·
Registered
Joined
·
6,025 Posts

·
Registered
אני חושב משמע אני קיים
Joined
·
3,600 Posts

·
Registered
Joined
·
855 Posts
Próbowałem się wsłuchać w reportaż: "czy oni tam mówią, że chcą dokończyć tunel do 2023" czy że "miał być skończony do 2023"?
 

·
Registered
Joined
·
9,906 Posts
@vtorek Powiedzieli że jeśli nie chcą stracić funduszy unijnych to powinien zostać ukończony za wszelką cenę w 2023 roku. Oraz że jeśli hipotetycznie nowy wykonawca wszedłby na plac budowy jutro to potrzebuje jeszcze ok. 36 miesięcy na wykończenie.

Swoją drogą niezłe 100LP Słowacji. Wg projeku betonowa warstwa wyściełająca tunel powinna mieć 30 cm grubości a wykonawca zrobił ledwo 10 cm. Czy oni tam nie mają nadzoru?
 

·
Registered
Joined
·
4,616 Posts
🔼🔼
Mają nadzór, ale działa on na rzecz tego kto więcej zapłaci, a nie tego kto pierwotnie ich wynajął. ;)
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
Wybrano wykonawcę dokumentacji do pozwolenia na budowę odcinków R3

-R3 Nižná nad Oravou –Dlhá nad Oravou
-R3 Dlhá nad Oravou–Sedliacka Dubová

W dokumentacji ma się znajdować m.in. projekt tunelu dł. 600m , jak i potrzeba rezerwy drogi w przekroju 2x2
Planowane rozpoczęcie budowy tych dwóch odcinków to 2024/2027r.
https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/425167
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
Jako że często pokonuję trasę Chyżne - Zilina / Rużomberk i dalej w Europę to widzę jak potrzebna jest R3 na Oravie , kręta wąska droga blisko domów poza teren zabudowanym jest nie lepiej, fatalnie wyprofilowana droga z wieloma słabo widocznymi zakrętami i w dodatku bardzo ruchliwa co powoduje długie kolumny samochodów .

Gdyby wybudowano R3 przynajmniej na odcinku Tvrdošin - Dolny Kubin to komfort jazdy byłby o niebo lepszy mimo tego że planuje się na ten moment w przekroju 2x1 to omijano by miejscowości co za ty idzie nie trzeba by było ciągle zwalniać do 40/50kmh jazda by była płynniejsza a i dobrze wyprofilowana R3 pozwalała by na bezpieczniejsze wyprzedzanie , ruch wtedy podzieliłby się na starą I/59 gdzie został by ruch lokalny a R3 która zbierała by ruch tranzytowy .

Za Dolnym Kubinem jazda już jest przyjemniejsza ruch się rozdziela na kierunek D1 w stronę Martina , jak i do budowanej D1 w Rużomberk
A w przyszłości jak dokończą D1 Turany-Hubova i przeciągną R3 Dolny Kubin- D1 Rużomberk to tu pójdzie cały tranzyt ... ale to melodia przyszłości lata 2030r.

Na tę chwilę mieszkańcy Dolnego Kubina protestują w sprawie R3 gdyż NDS preferuje wariant w obecnym przebiegu I/59 i jej przebudowę , mieszkańcy domagają się budowy wariantu z dala od miasta , czyli wariant z dwoma tunelami co jest droższy o 160mlnE od przebudowy obecnej drogi na R3 , w takim wypadku może nie być nowej drogi a i obecna nie zostanie przebudowana gdyż ten odcinek ma słaby priorytet w obecnym rządzie co spowoduje że tranzyt którego nie chcą mieszkańcy dalej pójdzie przez miasto .


Po wybudowania drogi 2x2 Kraków do Rabki i dosyć komfortowym odcinku DK7 do Chyżne (plany drogi (S7) 2x2) plus wybudowanie R3 Tvrdošin - Dolny Kubin i te parę km. jakoś się dojedzie do D1 , to już znacząco by poprawiło podróż korytarzem E77 bo reszta trasy na Budapeszt nie wiadomo kiedy .
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
Słowacy w najbliższym czasie (w przyszłym roku ) chcą zlecić studium wykonalności korytarza północ-południe i wybrać między R3 a R1
Dzięki temu studium ma zostać wybrany ostateczny korytarz dla połączenia D1 z R1 w środkowej Słowacji jak i wybranie docelowego połączenia z Węgrami .
link- [Slovakia] Diaľnice | Motorways

Możliwe korytarze
*R3 Martin - Kremnica - Zar nad Hronom
*R3 Martin - R2 - Zar nad Hronom
*R1 Ruzomberok - Banska Bystrica

Jak również jest brane pod uwagę połączenie którego nie ma na mapie
*R3 Martin - R1 Banska Bystrica
W uproszczeniu korytarz północ-południe przez Słowację do granicy z Węgrami / drogi zaznaczone na czarno w większości są nie zbudowane

*Martin - Zar nad Hronom - R1 - Levice - Sturovo /H M100
*Ruzomberok - Banska Bystrica - Zvolen - Sahy / H M2
W planach te dwa warianty będą się mieszać ze sobą

Rozważa się też połączenie przez obecnie budowaną R2
*Zvolen - Lucenec - Siatorska Bukovinka / H


A wy jaki korytarz byś cię wybrali ? ;)
 

·
Registered
Joined
·
9,906 Posts
Czy to oznacza, że docelowo powstanie jedna z tych tras czy po prostu wybrana zyska priorytet a druga pozostanie na święte kiedyś?
Żółty na północnym odcinku i pomarańczowy na południowym - bardziej broni się to przyrodniczo i ekonomicznie.
Za pomarańczowym wariantem północnym stoi taki argument:
Na druhej strane je variant s R1 cez Nízke Tatry atraktívny svojím posunom viac na východ, kde môže obslúžiť väčšie dopravné intenzity – tým, že by neobišiel krajské mesto Banská Bystrica a zároveň by obslúžil napríklad aj ťažkú dopravu dreva do ružomberských papierní z podstatnej časti stredného Slovenska.
BB to piąte największe miasto Słowacji. Jak na ten kraj to ma niemało bo 80 tys. mieszkańców.

P.S. jak dobrze mieszkać na nizinach
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
Czy to oznacza, że docelowo powstanie jedna z tych tras czy po prostu wybrana zyska priorytet a druga pozostanie na święte kiedyś?
Tak zostanie wybrany tylko jeden . Chodzi o to by już nie marnować czasu i pieniędzy na dwie podobne drogi i wybrać konkretny korytarz
 

·
Registered
Joined
·
628 Posts
Na północy już dawno został wybrany, a ten wybór widać choćby po przebiegu sieci bazowej TEN-T, czyli wariant żółty. Jest to konsekwencja wyboru i przeforsowania po polskiej stronie drogi S1 przez Zwardoń jako głównej trasy na Słowację, kosztem zdegradowania roli S7 przez Chyżne. Słowacji nie stać na budowanie dwóch równoległych ekspresówek, dlatego budując trasę do granicy z Polską - D3 - obniżyli priorytet na R3 (od D1 do granicy z Polską), co jest jednym z objawów wspomnianej wyżej już dawno podjętej decyzji.

Jakby to było jeszcze wykonalne, a niestety już nie jest, to zamiast S1 puściłbym główną trasę na Słowację via S7 co skłoniłoby Słowaków (de-facto wymusiło, bo to dla samych Słowaków wariant mniej korzystny) do budowy R3 jako przedłużenia do D1, zamiast D3. Taki układ promowałby dalej na południe wariant pomarańczowy przez Niskie Tatry - dając w rezultacie najkrótszą i najszybszą trasę Warszawa-Budapeszt z Krakowem po drodze, gdzie Budapeszt jest węzłem rozprowadzającym ruch promieniście dalej na południe. Niestety wybrano inaczej i będziemy mieli trasę Polska-Węgry-południe pokręconą i naokoło.
 

·
Registered
Joined
·
7,106 Posts
Żółty lepszy zdecydowanie. Ciąg pomarańczowy już jest i to w niezłym standardzie. Do drobnych korekt i zmniejszenia ruchu (np wywalenia tranzytu przez góry).
Żółty wiedzie przez tereny z dużo gorszą siecią drogową. Np. Na dziś przejazd w rejon Prewidzy to koszmar. Podobnie ze Szturowem.
Przejazd przez Węgry w ciągu E77 też zły nie jest (obwodnica miasta Retsag by się przydała). A z drugiej strony od Komarna do Budapesztu nie ma żadnej cywilizowanej przeprawy przez Dunaj.

Odległość tu i tu będzie praktycznie taka sama.
 

·
Registered
Joined
·
628 Posts
Tak już pół żartem - jest jeszcze jeden punkt widzenia - egoizmów regionalnych. Dla Małopolski lepszy wariant pomarańczowy, dla Śląska żółty. Dlatego tylko czekałem, aż @Tadek KRK wyskoczy z uzasadnieniami dlaczego żółty bezdyskusyjnie lepszy ;)
 
3581 - 3600 of 3723 Posts
Top