SkyscraperCity banner

221 - 240 of 263 Posts

·
Moderator
Joined
·
76,086 Posts
Słowacy chcą zmodernizować pierwszą linię kolejową do prędkości 200 km/h

Michał Szymajda ⚫
Wygląda na to, że kończy się epopeja związana z wyborem wykonawcy modernizacji odcinka słowackiej sieci kolejowej między Bratysławą a granicą słowacko-czeską. Ma być pierwszym w tym kraju, po którym pociąg pomkną z prędkością 200 km/h.
Modernizacja odcinka linii kolejowej wykorzystywanego głównie przez pociągi międzynarodowe ma doprowadzić do podniesienia prędkości na nim. Na większym fragmencie 66 kilometrowej linii prędkość zostanie podniesiona do 200 km/h, a na pozostałych – do 160 km/h (obecnie pociągi mogą tu jeździć z maksymalną prędkością 140 km/h). Zbudowany zostanie nowy most kolejowy na granicznej rzece Morawie.

Słowacki zarządca infrastruktury (ŽSR) nie podpisał jeszcze umowy z wykonawcą, ale bardzo się to przybliżyło w związku z odrzuceniem odwołań dwóch z trzech konkurujących o wykonanie budowy. Wykonawcą zostanie prawdopodobnie konsorcjum słowacko-włoskie ICM - Váhostav SK. Koszt prac wyceniło ono na 275 milionów koron.
Całość : https://www.rynek-kolejowy.pl/wiado...inie-kolejowa-do-predkosci-200-kmh-95464.html
 

·
sceptyk
Joined
·
16,504 Posts
Wygląda na to że będzie jeszcze nieco więcej Szwajcarii na Słowacji - Čiernohronská železnica podpisała właśnie umowę z BLT (Baselland Transport AG) na zakup 17 wagonów dawnej kolejki wąskotorowej Waldenburgerbahn AG, przejętej przez wspomniane wcześniej BLT. Wagony zostały wystawione na sprzedaż w związku z włączeniem linii kolejowej na której były dotychczas eksploatowane, do systemu tramwajowego Bazylei. A jedną z konsekwencji owego włączenia jest przekucie torów z prześwitu 750mm na 1000mm.

Spośród tych 17 wagonów 7 jest silnikowych, reszta to doczepy z kabinami motorniczego. Poza tym linia na Słowacji będzie musiała zostać zelektryfikowana:


 

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Przecież cały urok CHZ to właśnie jazda parowozami. To kolejka typowo pod turystów. Przekształcenie jej w komercyjne przedsięwzięcie dla narciarzy? Jakoś w to nie wierzę.
 

·
Registered
Joined
·
1,956 Posts
Może najpierw zajęliby się porządnie Trenczyńską Kolejką Elektryczną, by była znów pełnoprawnym środkiem transportu, a nie dogorywającym skansenem turystycznym - ona jest elektryczna i można z niej zrobić super sprawę. A Balog ma klimat z parowozami!
 

·
sceptyk
Joined
·
16,504 Posts
No, tę drugą uratowali o tyle że przynajmniej fizycznie nie jej zlikwidowano, choć trudno będzie o coś więcej gdy odcinek jest tak krótki i na dokładkę zdublowany z drogą, którą jeżdżą autobusy :(
 

·
Registered
Joined
·
4,565 Posts
Świeży wytwór ŽOS Vrútky:

Moim zdaniem pod względem designu wnętrza IC mogłoby się zainspirować i wymagać takiego wnętrza od zakładów którym zlecają moderny.

Konstrukcyjnie też widać tutaj przemyślane rozwiązania, wystarczy zwrócić uwagę, że w porównaniu do konkurencyjnych Z-tek drzwi są trochę bardziej oddalone od krańców wagonu, dzięki temu można zastosować proste, równe stopnie wejściowe gdy w typowych wagonach standardu Z muszą być stopnie po skosie ścięte gdyż za nimi mieści się mocowanie buforów.
 

·
Registered
Jay B. Tanstaafl
Joined
·
1,926 Posts
Mnie sie . podoba obicie foteli - takie skóropodobne.
Estetycznie i higienicznie przewyzsza obicia materialowe.
Jest w Polsce jakis wagon/wagony z takim obiciem?
Ja nigdy nie spotkalem (cerate w kiblach pomijam) ...
 

·
sceptyk
Joined
·
16,504 Posts
W poniedziałek, 6 lipca, zaczyna się ponad półroczne zamknięcie kolei zębatej Štrba - Štrbské Pleso. Planowany ternim powrotu pociągów to 6 lutego 2021 roku. Wówczas na tory wyjadą już nowe pociągi (pięć jednostek, mogących jeździć i na odcinkach bez zębatki), które zastąpią pochodzące z 1970 roku trzy zestawy produkcji Szwajcarskiej (SLM).

 

·
Registered
Joined
·
436 Posts
Wszystko fajnie, tylko dlaczego na początku sezonu? Nie będą kursować i ten letni i w najbliższy zimowy. To polityka w stylu PKP, czy jest jakieś drugie dno?
 

·
sceptyk
Joined
·
16,504 Posts
Prace w terenie mają swoje wymagania, co do pogody, temperatury. Poza tym tegoroczny sezon i tak jest już wystarczająco dziwny, żeby nie napisać - stracony...
 

·
Registered
Joined
·
483 Posts

Na Słowacji od 4 lipca do 15 września będą kursować nowe pociągi sezonowe. Najważniejsze informacje:
  • z pociągu z Muszyny na stacji Stará Ľubovňa lub Plaveč będzie można się przesiąść i pojechać do stacji Prešov,
  • będą pociągi Spišská Nová Ves - Spišské Podhradie,
  • będą pociągi Bratislava - Plavecké Podhradie,
  • będą bezpośrednie pociągi Zvolen - Banská Štivanica.
 

·
Registered
Joined
·
5,903 Posts
Czy planowana jest elektryfikacja odcinka Slovenske nove Mesto - Sátoraljaújhely, bo ta ostatnia stacja jest już chyba pod drutem?

GN
 

·
Zgroza powiatowa
Joined
·
565 Posts
Tia, szczególnie, że tam od lat nie ma ruchu osobowego przez granicę...
Co jest wielopiętrowym absurdem, bowiem ze stacji po słowackiej stronie jest wielokrotnie bliżej do centrum niż z tej węgierskiej, o przesiadkach do Koszyc i Mukaczewa nawet nie wspominając. Oby przyszło opamiętanie na tamtejszych kolejarzy - pytanie których.
 

·
Registered
Joined
·
7,795 Posts
Ale to nie kolejarze decydują, o uruchomieniu (wydłużeniu) pociągów MAV do SNM.
Zresztą animozje słowacko-węgierskie są ( no prawie) równie silne jak polsko-rosyjskie. Na całej granicy Sk/Hu masz w ruchu osobowym czynne 3 przejścia graniczne.
 

·
Registered
Joined
·
1,956 Posts
I to Bratsyławę-Rajkę otwarto z jakieś 2 lata temu, co w obliczu tych takich sobie stosunków słowacko-węgierskich można uznać za duży sukces... A brak jest pociągów w Komarnie, Lucencu i kilku jeszcze innych przejściach, a poziom obsługi Koszyc i Miszkolaca dwoma parami pociągów to bardzo słaba oferta...
 

·
Registered
Joined
·
1,722 Posts
221 - 240 of 263 Posts
Top