SkyscraperCity banner

241 - 260 of 263 Posts

·
Registered
Joined
·
3,148 Posts
Wybrali nowego przewoźnika na trasę Komarno-Bratysława. Operatorem będzie konsorcjum ZSSK + OBB, czyli tabor (głównie)OBB, obsługa ZSSK.

Tym samym napluli na ryj libelaryzacji rynku kolejowego. Dziś wybrali wykonawcę, który będzie jeździć od 13 grudnia, czyli przynajmniej o rok za późno.

Z ciekawostek to trasę będą obsługiwać m.in. taborem ÖBB Cityshuttle push-pull train. Mniej więcej tak to będzie wyglądać:

fot. Wikipedia

Plusikiem takich zestawów nad tymi co miał Jancura są wagony sterownicze. Do tej pory RegioJet nie był wstanie w razie awarii szybko wymienić lokomotywy, tzn na stacji w Bratysławie opóźnione przepinanie lokomotywy, skutkowało jeszcze większymi opóźnieniami. Natomiast minusem jest mniejsza pojemność od tego co oferował RJ. A tam przed pandemią było bardzo ciasno.

Ale to co było też mega plusem RegioJetu, to szybkie naprawy taboru po wypadkach. Zdarzała się wprawdzie jedna pechowa seria, gdzie w kilka dni skasowali kilka szynobusów na przejazdach i parę tygodni musieli działać na rozkładzie zastępczym, ale to był wyjątek. Zresztą tłumaczyli to tym, że w okresie świąteczno-noworocznym nikt nie chciał na szybko naprawić pociągu.

Generalnie tabor po wypadkach szybko wracał i nie dochodzi do sytuacji, jak np u nas że pierdoła zepsuta i tabor stoi tygodniami, tfu miesiącami, czekając aż ktoś się nim łaskawie zajmie.

Z pewnością ze zmiany nie będą zadowoleni maszyniści. RegioJet płaci im około 1400 euro + premia, a ZSSK 877 euro miesięcznie + premia ;)

 

·
Registered
Joined
·
1,149 Posts
^^ ciekawe co RegioJet z taborem zrobi. Pod obsługę tego Komarna pościągali trochę piętrusów i Desiro od Niemców.
 

·
Registered
Joined
·
3,148 Posts
^^ ciekawe co RegioJet z taborem zrobi. Pod obsługę tego Komarna pościągali trochę piętrusów i Desiro od Niemców.
Desiro muszą oddać właścicielowi i tą decyzje musieli podjąć już jakiś czas temu - nie chcieli w ciemno wypożyczać jednostek na kolejne lata, nie mając podpisanej umowy na przewozy. To jest właśnie skutek opóźnień słowackiego ministrostwa transportu.

Natomiast składy piętrowe RegioJet chce wypożyczyć OBB, żeby zostały na tej trasie. Pojemność, którą chce oferować OBB jest zdecydowanie zbyt mała, ale może spodziewają się spadków, bo planują przesiadki w Dunajskiej Stredzie i COVID.

Z takich ciekawostek, to RegioJet na własny rachunek zrobił kilka parkingów przy stacjach kolejowych. Nic szczególnie ambitnego, bo najem terenu i jego utwardzenie to nie jest ani specjalnie kosztowne, ani skomplikowane. Ale u nas jest nawet z tym problem i żadnemu przewoźnikowi na tym nie zależy.
 

·
Registered
Zacisze
Joined
·
6,819 Posts
Film z przejazdu w kabinie lokomotowy Siemens Vectron na odcinku Bratislava – Žilina – Košice
Rychlík ZSSK R603 "PSS Lišiak".
Dźwięk nagrywany w tylnej szoferce.
W materiale informacje o posterunkach, prędkościach i ograniczeniach oraz obiektach na trasie.
Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości Železničnej spoločnosti Slovensko a.s.


Enjoy!
 

·
Registered
Joined
·
7,788 Posts
Czy Austriacy może będą w stanie wymusić na Słowakach przedłużenie relacji wybranych kursów do części węgierskiej Komarna? <marzy>
Jak Austriacy pokryją koszty 7 km Komarno - Komarom to dlaczego nie.
 

·
Registered
Joined
·
2,312 Posts
Czy Austriacy może będą w stanie wymusić na Słowakach przedłużenie relacji wybranych kursów do części węgierskiej Komarna? <marzy>
Ba, w czasach "prehistorycznych" (jako dzieciak) podróżowałem tamtędy pociągiem międzynarodowym aż do Budapesztu, przez Nové Zamký. Most jest zdaje się w dobrym stanie, linia zelektryfikowana, więc czemu nie?
 

·
sceptyk
Joined
·
16,498 Posts
Pierwsze zdjęcia nowych hybrydowych, w sensie mogących jechać remontowanym obecnie odcinkiem z zębatką, jednostek dla TEŽ:

 

·
Registered
Joined
·
298 Posts
W ten weekend ponownie został uruchomiony sezonowy pociąg Poprad Tatry - Muszyna:


Pociąg był zapowiadany wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy:


Zdjęcia na FB Muszyny:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2855279771356990&id=1530285230523124

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2854550671429900&id=1530285230523124

Filmy z wcześniejszych kursów:

 

·
sceptyk
Joined
·
16,498 Posts
Pierwsza z nowych wąskotorowych EZT od Stadlera została dziś dostarczona do Popradu:

 

·
Registered
Joined
·
70 Posts
Ale to nie kolejarze decydują, o uruchomieniu (wydłużeniu) pociągów MAV do SNM.
Zresztą animozje słowacko-węgierskie są ( no prawie) równie silne jak polsko-rosyjskie. Na całej granicy Sk/Hu masz w ruchu osobowym czynne 3 przejścia graniczne.
Ja się Słowakom nie dziwię. Od końca IX w. byli kolonizowani i dominowani przez Madziarów. Kiedyś w Panoni (dzisiejsze Węgry) mówiło się językiem słowiańskim zbliżonym do języka słowackiego i polskiego.
 

·
Registered
Joined
·
70 Posts
Koleje dużych prędkości na Słowacji (do 200 km/h):


(rok 2012)
Modernisation Of Railway Infrastructure In The Slovak Republic


(rok 2017)
https://unece.org/DAM/trans/main/ter/terdocs/TER_High-Speed_Master_Plan_Study.pdf (strony 78-80, 82).


(rok 2019)
High-speed railway to connect V4 capitals
Travel between the Czech Republic and Slovakia is about to get a major upgrade.

Czech Minister of Transport Vladimír Kremlík and his Slovak counterpart Arpád Érsek agreed to cooperate on the construction of the high-speed railway between Prague and Bratislava at a meeting of Czech and Slovak government representatives in Valtice, Czech Republic.

According to Kremlík, traveling on this route should reduce the travel time from about four hours to about three and a half hours by 2030.

The high-speed railway will be a part of a large rail network within the Visegrad countries. An expert group has already been set up to prepare the construction.

The task of the group is to deal with the technical parameters of the track. The goal of the project is to reduce travel time between Warsaw, Ostrava, Brno, Prague, Bratislava, and Budapest.

“Slovakia is aware of the added value of this project as it will strengthen the competitiveness of the Central European region and allow people to travel comfortably, quickly and ecologically,” said Érsek after the meeting.

The joint declaration highlights the need to develop not only a high-speed rail network but also the traditional train connections between Czechia and Slovakia.

Currently, the Czech Republic is preparing plans for the construction of several high-speed railways which should begin in 2025.

(rok 2020)
Do Bratislavy dvoustovkou. Po 3 letech má být jasno, kdo opraví koridor z česko-slovenské hranice
Váhostav má na dosah víťazstvo v železničnom tendri za 300 miliónov
Tři roky od vyhlášení největší zakázky v dopravě této slovenské vlády by mohlo být jasno, kdo opraví trať z česko-slovenské hranice do Bratislavy a umožní zkrácení doby mezi českým a slovenským hlavním městem.

Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO, obdoba českého antimonopolního úřadu) definitivně zamítla námitky dvou soutěžících a zadavatel, Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), by měl po nabytí právní moci mít volné ruce k uzavření smlouvy na zakázku s odhadovanou cenou 305 milionů eur, tedy více než 7,5 miliardy korun.

Informoval o tom slovenský Denník N. „Nebylo nám ještě doručeno rozhodnutí ÚVO, do té doby se není možné k zakázce vyjádřit,“ uvedl mluvčí ŽSR Ľubomír Mitas .

Podle rozhodnutí ÚVO tak platí vyřazení kazašské společnosti Integra Construction, která nabídla v zakázce nejnižší částku: 216 milionů eur. Zakázku by mělo získat italsko-slovenské sdružení ICM – Váhostav SK s cenou 275 milionů korun.

Vlaky mezi Kúty a Bratislavou dosud jezdí maximálně rychlostí 140 kilometrů za hodinu, po dokončení mají jezdit 200 kilometrů za hodinu. Ale jen na části trasy. Zatím se podle odhadů ŽSR zkrátí jízdní doba jen o 4,5 minuty. Stát totiž začne modernizovat nejprve úsek z Malacek do Bratislavy, teprve později až na hranici. Potom se má cestování zrychlit o téměř deset minut. Celková modernizace prvního úseku má trvat tři roky.

ŽSR rozdělily modernizaci tratě na tři úseku: 24,2 kilometru vede z Devínské Nové Vsi do Malacek, druhý úsek z Malacek do Kútů měří 42,4 kilometru, pak ještě zbývá sedm kilometrů na česko-slovenskou hranici. Tam vznikne nový železniční most přes řeku Moravu, která tvoří státní hranici.

Slovensko tlačí s modernizací čas: pokud nestihne zakázku včas dokončit, může přijít o evropské dotace, které jsou pro tuto stavbu přiděleny. Termín zahájení je ale nejasný: součástí zakázky je i samotné projektování, s kterým se ještě kvůli nevybrání vítěze nezačalo.

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík loni po jednání se slovenským protějškem Arpádem Ersékem slíbil, že spojení z Prahy do Bratislavy zrychlí do roku 2030 o 35 minut. Plán tehdy počítal se zkrácením doby jízdy z Kútů do Bratislavy o osm minut, další tři minuty lze škrtnout zkrácením pobytu vlaku v Kútech. Na české straně má dojít ke zrychlení například zavedením dvousetkilometrové rychlosti z Břeclavi do Brna.
Słowacy chcą zmodernizować pierwszą linię kolejową do prędkości 200 km/h
Wygląda na to, że kończy się epopeja związana z wyborem wykonawcy modernizacji odcinka słowackiej sieci kolejowej między Bratysławą a granicą słowacko-czeską. Ma być pierwszym w tym kraju, po którym pociąg pomkną z prędkością 200 km/h.
Modernizacja odcinka linii kolejowej wykorzystywanego głównie przez pociągi międzynarodowe ma doprowadzić do podniesienia prędkości na nim. Na większym fragmencie 66 kilometrowej linii prędkość zostanie podniesiona do 200 km/h, a na pozostałych – do 160 km/h (obecnie pociągi mogą tu jeździć z maksymalną prędkością 140 km/h). Zbudowany zostanie nowy most kolejowy na granicznej rzece Morawie.

Słowacki zarządca infrastruktury (ŽSR) nie podpisał jeszcze umowy z wykonawcą, ale bardzo się to przybliżyło w związku z odrzuceniem odwołań dwóch z trzech konkurujących o wykonanie budowy. Wykonawcą zostanie prawdopodobnie konsorcjum słowacko-włoskie ICM - Váhostav SK. Koszt prac wyceniło ono na 275 milionów koron.

Obecnie trwa wyścig z czasem, bowiem modernizację linii trzeba wykonać do końca 2023 roku, Tymczasem nie zakończono dla niej jeszcze projektowania. Słowackie ministerstwo transportu obiecuje jednak, że podróż od przygranicznej miejscowości Kuty do stolicy Słowacji skróci się o 10 minut.

Po stronie czeskiej do podniesienia prędkości do 200 km/h, między Brzecławiem a Brnem, przygotowują się także Czesi. U nich jednak infrastruktura do tego jest niemal gotowa. W 2030 roku, jak podaje portal zdopravy.cz, czas przejazdu między Bratysławą a Pragą ma się skrócić o 30 minut. A to oznacza, że dystans ten przejedziemy w 3 godziny I 36 minut. Z poprawy jakości infrastruktury skorzystają także pociągi międzynarodowe wyjeżdżające z Polski. Np. Chopin, Batory czy Nightjet.
 

Attachments

·
Registered
Joined
·
70 Posts
Prace nad trasowaniem linii KDP przez Węgry i Słowację (2020):


The next most important joint Hungarian-Slovak transport project is the construction of a high-speed railway connecting Budapest, Pozsony (Bratislava) and Warsaw, Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó said on Thursday.
The new rail line would reduce travel time between Budapest and Warsaw to five and a half hours from the current 11-12 hours while the trip from Budapest to Bratislava would be cut to an hour and a half, Szijjártó told reporters ahead of the inauguration of a new bridge spanning the Danube between Hungary and Slovakia near Komárom, northern Hungary.

The Hungarian section of the line would run from Budapest to Győr in the northwest, he said, adding that talks are ongoing on whether it should cross into Slovakia between Győr and Dunaszerdahely (Dunajská Streda) or at Rajka.

The investment will allow central Europe’s economic growth to enter “a completely new dimension”, Szijjártó said, noting that the high-speed railway would be the first in the region.

 

Attachments

·
Moderator
Joined
·
76,046 Posts
Na Słowację dotarła nowa wąskotorowa lokomotywa Stadlera
 

·
sceptyk
Joined
·
16,498 Posts
Nowe pojazdy dostarczone przez Stadlera już pod napięciem:


Co ciekawe, nowa jednostka ma dwa pantografy, umieszczone nad wózkami skrajnymi - jej poprzedniczki mają po jednym, na środkowym członie.
 
241 - 260 of 263 Posts
Top