SkyscraperCity banner

1 - 20 of 104 Posts

·
Registered
203 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Widzę że Słupsk nie posiada takiego tematu, tym bardziej że Słupska komunikacja miejska jest najbardziej ekologiczna w całym kraju (Autobusy zasilane na CNG, Etanol i Diesel) więc;

Przedstawiam państwu nowsza część taboru:
Irisbus Citelis 12m CNG (3 autobusy)

Irisbus Citelis 18m CNG (5 autobusów)

Scania OmniCity CN94UB (11 autobusów)

Scania OmniLink CL94UB Etanol (5 autobusów)

MAN NG313

Nowe nabytki:

Scania OmniCity CN280UB (7 autobusów)

Scania OmniCity CNG (5 autobusów)

·
Najmerytoryczniejszy
5,879 Posts

Nowe autobusy Scania na ulicach Słupska

Dziś na ulicach Słupska rozpoczęło regularne kursowanie pięć nowych autobusów. Teraz już w całej sieci ZTM będą jeździły wyłącznie pojazdy niskopodłogowe, stare przechodzą do historii.

Sobotnia prezentacja nowych autobusów przyciągnęła na ulicę Nowobramską sporo zainteresowanych mieszkańców miasta. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, tuż przy symbolicznym tramwaju na trasie pierwszej historycznej linii komunikacyjnej w mieście.

– Oddajemy dzisiaj słupszczanom pięć nowych i co najważniejsze ekologicznych pojazdów – mówił podczas prezentacji wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk. – Zrobiła je słupska Scania, pracowali przy nich nasi robotnicy, można powiedzieć, że sami sobie zrobiliśmy taki prezent.

Nowe autobusy Scania OmniCity są napędzane sprężonym gazem ziemnym CNG. Zbiorniki na gaz są umieszczone na dachu, jak deklarują przedstawiciele Scanii, na jednym tankowaniu mogą przejechać około 400 kilometrów. Autobusy są klimatyzowane, z udogodnieniami dla niepełnosprawnych i obniżaną podłogą, by ułatwić dostanie się do środka matkom z dziećmi i osobom na wózkach.

Uczestnicy prezentacji mieli okazję przejechać się nowymi autobusami. Przywiozły ich one na spotkanie z pięciu punktów miasta i później odwoziły do domów.

– Jedzie się całkiem wygodnie – mówi pani Anna, którą spotkaliśmy w powrotnym kursie na osiedle Niepodległości. – To dobrze, że w Słupsku coś się zmienia na lepsze.

Sobotnie święto komunikacji miało jeszcze jeden aspekt. Było symbolicznym pożegnaniem autobusów wysokopodłogowych, w tym najstarszego kursującego w Słupsku pojazdu – 31-letniej Scanii BR 112 WIMA. Odtąd w mieście będą kursowały wyłącznie autobusy niskopodłogowe. Z tej okazji na uczestników spotkania czekał wspaniały tort.
źródło: http://www.strefabiznesu.gp24.pl/artykul/nowe-autobusy-scania-na-ulicach-slupska-54823.html

super wątek :eek:kay:

·
Registered
3,727 Posts
Teraz już w całej sieci ZTM będą jeździły wyłącznie pojazdy niskopodłogowe, stare przechodzą do historii. :applause:
Czego i innym miastom życzymy! ;) (w ilu miastach jest podobnie, wie ktoś?)

·
Dzień dobry!
A Ty, umiesz dobrze odliczać?
1,799 Posts
Teraz już w całej sieci ZTM będą jeździły wyłącznie pojazdy niskopodłogowe, stare przechodzą do historii. :applause:
Czego i innym miastom życzymy! ;) (w ilu miastach jest podobnie, wie ktoś?)
Hola hola... tak naprawdę ta zmiana jest częściowo okupiona cięciami w rozkładach jazdy w Słupsku. Na wielu liniach zmniejszono częstotliwość z 20 minut na 30.

Generalnie i tak słupska komunikacja idzie naprzód. Kolejnym newsem jest wprowadzenie elektronicznego biletu. Koszalin pozostaje daleko w tyle.

Od dziś jeździmy z eBiletem, wydrukuj go w domu

Od poniedziałkowego popołudnia każdy będzie mógł bez wychodzenia z domu kupić bilet miesięczny komunikacji miejskiej w Słupsku. Wystarczy go wydrukować i gotowe. To pierwszy taki system w Polsce.

System zakupu jest bardzo prosty. Na stronie internetowej ztmslupsk.pl podaje się te same informacje, które normalnie podawaliśmy pani w okienku kasowym. Do tego wpisujemy numer dowodu osobistego (dla biletów ulgowych numer dokumentu uprawniającego do ulgi, legitymacja ZTM nie jest potrzebna), podajemy poprawny adres e-mail, dokonujemy płatności przez internet, drukujemy bilet i gotowe.

Wejdż na stronę ZTM Słupsk

– Od dzisiaj każdy, kto będzie chciał kupić sobie u nas bilet miesięczny, będzie to mógł zrobić bez kolejki, o dowolnej godzinie i z dowolnego miejsca – zachwala Marcin Grzybiński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Słupsku. – Kończy się okres, gdy bilety takie można było kupić tylko w jednym miejscu.

Najważniejszą zasadą, którą trzeba zapamiętać przy posługiwaniu się nowym biletem, jest to, że bilet i dokument, którego numer wpisaliśmy przy zakupie, odtąd stanowią parę i bez tego dokumentu bilet jest nieważny. Przy kontroli w autobusie kontroler będzie wpisywał w specjalne urządzenie numer naszego biletu i oprócz informacji o ważności biletu uzyska numer dokumentu przypisanego do biletu. Jeśli okażemy mu i jedno i drugie, wszystko będzie w porządku.

– Chodziło nam o to, by nie zbierać niepotrzebnie od ludzi całej masy danych osobowych. W innych miastach wdrożono system imiennych kart zbliżeniowych i oprócz tego, że to kosztowne rozwiązanie, wyrobienie takiej karty trwa nieraz ponad tydzień. U nas bilet ma się od razu – tłumaczy Grzybiński.

System ma jednak dwa ograniczenia. Nie da się z jego pomocą kupic biletu ważnego od dnia jego zakupu, najwcześniej taki bilet jest ważny od nastęopnego dnia. ZTM deklaruje, że chodzi o to, by kontrolerzy mieli aktualną bazę wydanych biletów.

Drugi problem to ograniczona liczba kanałów płatności, za pomocą których można dokonać zakupu. Akceptowane metody zapłaty to: karta kredytowa, mTransfer, Płacę z Inteligo, Multitransfer, przelewy z BZWBK, ING, iPKO, Lukas Banku, Nordea, BPH, PKO S.A. oraz banku Millennium. Kolejne metody płatności mają zostać uaktywnione w przyszłości.

W przypadku problemów z działaniem systemu, pisz na adres [email protected]
źródło - http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110404/SLUPSK/778678510

·
Moderator
25,567 Posts
W Słupsku byłem w 1998 r. Załapałem się jeszcze na wasze trajtki. A wkrótce je zlikwidowano... Dobrze czy źle, że się tak stało?

·
Registered
3,727 Posts
@pedro_kosz: nie chce mi sie wierzyć, że cięto kursy żeby pochwalic sie, że wszystko obsługuje tabor niskopodłogowy. ;) Nie wiem ile było cięć i z czego wynikały więc nie oceniam czy były zasadne czy nie. Jednak fakt 100% niskopodłogowego taboru w KM cieszy.

·
Dzień dobry!
1,799 Posts
@pedro_kosz: nie chce mi sie wierzyć, że cięto kursy żeby pochwalic sie, że wszystko obsługuje tabor niskopodłogowy. ;) Nie wiem ile było cięć i z czego wynikały więc nie oceniam czy były zasadne czy nie. Jednak fakt 100% niskopodłogowego taboru w KM cieszy.
Nie bądźmy niemądrzy - dokonano ograniczeń w częstotliwości kursowania autobusów głównie ze względów finansowych. Podobno do tego faktu przyczynił się pośrednio budowany aquapark.

Faktem jest, że osiągnięcie 100% taboru niskopodłogowego było częściowo możliwe dzięki ograniczeniu dziennych zadań w dni powszednie. Z 54 brygad, dzisiaj potrzeba zaledwie 47 autobusów. Te liczby ukazują jak bardzo przydały się nowe "gazówki".

·
Registered
203 Posts
Discussion Starter · #9 ·
W Słupsku byłem w 1998 r. Załapałem się jeszcze na wasze trajtki. A wkrótce je zlikwidowano... Dobrze czy źle, że się tak stało?
Według mojego zdania to była zła decyzja, bo jakby zostały to dopiero Słupsk był by ekologicznym przewoźnikiem, ale komuś niestety przeszkadzały. Można powiedzieć że są już historią naszego miasta, i fajnie by było zobaczyć starego trajtka jako pomnik w jakimś miejscu w Słupsku. Ehhh szkoda że nie zobaczę już nigdy tramwaju oraz trolejbusa na Słupskich ulicach :no:

·
Eurotram
18,960 Posts
Według mojego zdania to była zła decyzja, bo jakby zostały to dopiero Słupsk był by ekologicznym przewoźnikiem, ale komuś niestety przeszkadzały. Można powiedzieć że są już historią naszego miasta, i fajnie by było zobaczyć starego trajtka jako pomnik w jakimś miejscu w Słupsku. Ehhh szkoda że nie zobaczę już nigdy tramwaju oraz trolejbusa na Słupskich ulicach :no:
W dość szerokim opracowaniu dotyczącym słupskich tramwajów (w ŚK) wspomniano i o trolejbusach; wynikało z niego,że trolejbusy praktycznie zostały kozłem ofiarnym,a prawdziwą przyczyną było złe zarządzanie MZK (a likwidacja trakcji trolejbusowej wcale nie poprawiła sytuacji przedsiębiorstwa).Dodatkowo,jak sobie dziś człowiek przypomni idiotyczne "argumenty" Wandzela (niby skrajnie wyeksploatowana sieć trakcyjna... mająca maksymalnie 14 lat; zagrożenie bezpieczeństwa wywołane rzekomo przez słupy trakcyjne),to od razu sołtys Gliwic przychodzi na myśl :eek:hno:
A trolejbusy jeszcze mogą wrócić do Słupska; teraz to łatwiejsze niż kiedykolwiek.Do Olsztyna wracają tramwaje,a Słupsk miałby mieć zamkniętą na zawsze drogę do powrotu trajtków...?

Pedro_kosz: ja zwróciłem uwagę na inną rzecz.Mianowicie Citelisy były ostatnimi nowymi przegubami,a od tego czasu kupuje się tylko SN-y.Nie wiem,jak wyglądają zmiany struktury taboru w ciągu dajmy na to ostatnich 15 lat (wiem,możnaby to zbadać na podstawie Phototrans,ale ze skrajną szczerością przyznam,że mam w tej chwili kilka pilniejszych rzeczy do zrobienia ;)),ale zaryzykuję twierdzenie że średnia długość autobusu w MZK Słupsk stale maleje (i to mimo opchnięcia kilka lat temu kaczek; przecież ZTCP SU15 też spławiają/spławili).

·
Moderator
25,567 Posts
W dość szerokim opracowaniu dotyczącym słupskich tramwajów (w ŚK) wspomniano i o trolejbusach; wynikało z niego,że trolejbusy praktycznie zostały kozłem ofiarnym,a prawdziwą przyczyną było złe zarządzanie MZK (a likwidacja trakcji trolejbusowej wcale nie poprawiła sytuacji przedsiębiorstwa).Dodatkowo,jak sobie dziś człowiek przypomni idiotyczne "argumenty" Wandzela (niby skrajnie wyeksploatowana sieć trakcyjna... mająca maksymalnie 14 lat; zagrożenie bezpieczeństwa wywołane rzekomo przez słupy trakcyjne),to od razu sołtys Gliwic przychodzi na myśl :eek:hno:
A trolejbusy jeszcze mogą wrócić do Słupska; teraz to łatwiejsze niż kiedykolwiek.Do Olsztyna wracają tramwaje,a Słupsk miałby mieć zamkniętą na zawsze drogę do powrotu trajtków...?
Ta "wyeksploatowana sieć trakcyjna" zawsze mnie bawiła, a chwilę potem przychodziła refleksja i uczucie dobrze odwzorowane tym: :bash:

Przedsiębiorstwo musiało być rzeczywiście źle zarządzane, likwidacja trajtków niewiele pomogła, tabor się skraca. Pamiętam też, jak źle te trajtki wyglądały... :eek:hno:

·
Dzień dobry!
1,799 Posts
W dość szerokim[...]to od razu sołtys Gliwic przychodzi na myśl :eek:hno:
Sądzę, że gwoździem do trumny była wymiana siedmiu sztuk taboru z Tychami. Oddano dobrze utrzymane trolejbusy na wyeksploatowane Jelcze i Ikarusy. Liczba 8 trolejbusów skonfrontowana z liczbą 16 brygad potrzebnych do obsługi sieci nie była najlepszym argumentem do utrzymania sieci trolejbusowej. Sami decydenci zgotowali taki los dla tego środka transportu.
Zwróćmy uwagę, że tramwaj wraca do Olsztyna w celu zastąpienia wielu linii autobusowych, które prowadzą od Jarot do Centrum/Dworca PKP. W

Trolejbus to zwykły autobus posiadający inne źródło napędu i inny napęd. Zabiera tyle samo pasażerów co autobus. Atut szybszego przyśpieszenia (w stosunku do autobusu) w dzisiejszych czasach jest niestety zniwelowany przez korki uliczne i częste skrzyżowania bez priorytetu dla zbiorowej komunikacji. Nie ma sensu zastępować autobusów przy takich kosztach budowy nowej sieci. Ukształtowanie terenu Słupska również nie sprzyja podjęciu takiej decyzji. Po za jednym podjazdem na Bohaterów Westerplatte miasto nad Słupią nie posiada innych wzniesień, z którym mają problem autobusy.
Pedro_kosz: ja zwróciłem uwagę na inną rzecz.[...]ale zaryzykuję twierdzenie że średnia długość autobusu w MZK Słupsk stale maleje (i to mimo opchnięcia kilka lat temu kaczek; przecież ZTCP SU15 też spławiają/spławili).
Słupsk zawsze miał nadmiar pojazdów przegubowych. Nadmiar pojazdów klasy mega ukazują takie sytuacje, kiedy na liniach 2, 8 i 9 pojawiały się "przeguby". Brakło po prostu "solówek", a te połączenia były dawno zakwalifikowane jako linie niskopodłogowe.

Ostatnio ZTM Słupsk w ramach konfliktu z gminą Słupsk nie obsługuje wielu połączeń podmiejskich. Np. linia 7 do Jerzyc zawsze wymagała obsługi taborem przegubowym - teraz linia została przejęta przez PKS Słupsk.

Szczerze mówiąc Słupsk nie musiałby mieć przegubów nawet przed zmianą częstotliwości kursowania niektórych linii. Gęsta siec połączeń, gdzie dużą siłą była podstawowa częstotliwość wynosząca 20 minut (na wszystkich liniach miejskich), trasy linii (wszystkie połączenia przejeżdżały przez Centrum) powodowały niski okres oczekiwania(w dostaniu się na osiedle Niepodległości lub Hubalczyków. Powodowało doskonałe rozłożenie tłoku występującego w godzinach szczytu.

Obecnie ograniczono częstotliwość (podstawową jest teraz 30 minut, a nie 20), główna "jedynka" jeździ teraz co 15 minut, więc pojazdy przegubowe są jak najbardziej potrzebne. Ale oczywiście nie w takiej liczbie, jak kiedyś...

·
Registered
203 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Panowie ilość przegubów zmalała nie wiele, za czasów ikarusów było ich więcej bo nie było kiedyś tyle aut co dziś, i ilość użytkowników była większa.
Faktem jest że po Celtisach nie zakupiono żadnych nowych przegubów, ale przybyło 6-7 sztuk używanych MAN NG272, których mamy łacznie 12 sztuk.
Co do trolejbusów to powiedzmy sobie szczerze że szanse na powrót są bardzo mało prawdopodobne, bo bardziej bedzie się opłacać kupić nowe autobusy, niż budowę od podstaw całej trakcji oraz zakup nowych trajtków.
Natomiast dla mnie przykrą informacja jest wycofanie z użytku mojego ulubionego autobusu Scania BR112 Wiima, mam nadzieje że zostanie zachowany i będę miał jeszcze szanse nim się przejechać :)

·
Registered
203 Posts
Discussion Starter · #15 ·

·
Registered
203 Posts
Discussion Starter · #16 ·
http://gryf24.pl/2014/05/12/zpt-y-beda-buspasy-nowy-dworzec-slupsku-sprawdz/

Ogólny zakres prac na węźle Słupsk:

Przebudowa ciągów komunikacyjnych w tym automatycznych w obrębie węzła,
Stanowiska dla autobusów dalekobieżnych oraz dla autobusów regionalnych i miejskich,
Budowa ciągów pieszo – rowerowych dojazdy do węzła,
Parking dla autokarów,
Parkingi Park & Ride, Bike & Ride i Kiss & Ride,
Oświetlenie, stojaki dla rowerów, i inne elementy małej architektury,
Zadaszenia wiat i dojść,
Zaplecze socjalne oraz miejsca obsługi podróżnych.

^^ Ciekawie to wygląda, tylko ring nie przejmie całego tranzytu, i będą sie tworzyły korki na Szczecińskiej. Poza tym jeśli to prawda że nowy dywanik dostanie tylko bus-pas, to średnio mi się to zaczyna podobać...

·
Eurotram
18,960 Posts

·
Registered
203 Posts
Discussion Starter · #19 ·
http://www.infobus.pl/text.php?from=main&id=66028

Po trzech latach przerwy MZK Słupsk wraca do zakupów nowych autobusów. Spółka chce zakupić aż 18 niskopodłogowych pojazdów, w tym:

- 5 fabrycznie nowych 12-metrowych autobusów niskopodłogowych zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG;
- 3 fabrycznie nowych 18-metrowych autobusów niskopodłogowych zasilanych olejem napędowym;
- 10 fabrycznie nowych 12-metrowych autobusów niskopodłogowych zasilanych olejem napędowym.

Na realizację zamówienia pomorski przewoźnik planuje uzyskać dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej –jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Jeżeli go nie otrzyma –zamówienie zostanie anulowane. W tym roku podobny manewr zastosowała spółka MZK Bydgoszcz, gdzie z kolei zakup pojazdów uzależniono od zwycięstwa w miejskim przetargu na obsługę linii. Wówczas MZK przegrał walkę z KDD Trans i zawarty wstępnie kontrakt z Solarisem poszedł „do kosza”. Mamy nadzieję, że tutaj stanie się inaczej i Słupsk otrzyma unijne dofinansowanie. Flocie MZK bardzo przydałby się taki „zastrzyk”nowego taboru. Aktualnie firma posiada ok. 60 pojazdów, z czego najnowszego egzemplarze pochodzą z roczników 2011 (5 szt. Scania OmniCity CNG) oraz 2010 (7 szt. Scania OmniCity). Wszystkie wówczas zakupione pojazdy pochodziły ze słupskiej fabryki Scania i ta tradycja najprawdopodobniej zostanie zachowana także przy najnowszym zamówieniu. Fabryka szwedzkiego producenta zajmuje zbyt ważne miejsce na lokalnym rynku pracy, aby mogła zostać pominięta w miejskim przetargu. Dodajmy, że najnowsze słupskie autobusy mają być wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, monitoring wnętrza oraz pełen system informacji pasażerskiej wraz z zapowiedziami przystankowymi, który zostanie uzupełniony o szeroki tylny wyświetlacz z kierunkiem jazdy. Nowością z kolei będą silniki spełniające normę Euro 6.

W zakresie oceny ofert, zamawiający zdecydował się na trzy główne kryteria:

- najniższa cena - waga 83%
- parametry techniczne i funkcjonalno-użytkowe - waga 15 %
- parametry ekologiczne - waga 2%

W zakresie parametrów technicznych MZK Słupsk najbardziej preferuje następujące, cztery rozwiązania:

I - Moment obrotowy silnika powyżej 1300 Nm przy poj. skok. mniejszej niż 10 l - 5 pkt (autobusy CNG 12 m)
I - Moment obrotowy silnika powyżej 1550 Nm przy poj. skok. mniejszej niż 10 l - 5 pkt (autobusy 18 m)
I - Moment obrotowy silnika powyżej 1300 Nm przy poj. skok. mniejszej niż 10 l - 10 pkt (autobusy 12 m)
II - Konstrukcja nadwozia z aluminium - 10 pkt. (autobusy CNG 12 m i 18 m)
II - Konstrukcja nadwozia z aluminium - 15 pkt. (autobusy 12 m)
III - Ta sama marka silnika i autobusu –10 pkt. (autobusy CNG 12 m i 18 m)
III - Ta sama marka silnika i autobusu –15 pkt. (autobusy 12 m)
IV - Możliwość stosowania alternatywnie biopaliwa bez skracania okresów międzyobsługowych –5 pkt (autobusy 12 m i 18 m)

Z kolei w ostatnim kryterium „Ekologia”–najwięcej punktów można zdobyć za najniższą wartość kosztów energii i emisji CO2 łącznie dla osiemnastu autobusów. O tym kto złożył najkorzystniejsza ofertę dowiemy się najwcześniej 4 września br., kiedy zaplanowano otwarcie ofert. Dodamy, że termin realizacji zamówienia to aż 60 m-cy (od ustalonej daty składania ofert).

·
Inżynier Beton
1,621 Posts
wait a minute. Jak oni chcą z rpo 2007-13 finansować zakup autobusów z terminem realizacji 60 miesięcy?

1 - 20 of 104 Posts