SkyscraperCity banner

1 - 20 of 82 Posts

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Švedska Decembar 2012

U Švedsku sam letio Wizzair-om iz Beograda. Let sam rezervisao dvadesetak dana ranije tako da sam prošao znatno jeftinije nego da sam u Švedsku išao autobusom. Posebna je priča što put autobusom traje dvadesetak sati a avionom samo dva sata.

Švedska mi je bila jedna od opcija koju sam dugo razmatrao, u opticaju su bile još neke destinacije, ali sam se na kraju ipak odlučio da odem tamo iako možda nije pravo godišnje doba za posjetu Skandinaviji.

Najviše vremena sam proveo u Malmeu, gdje sam bio i smješten. Pored Malmea obišao sam i Kopenhagen (fotografije ću postaviti u posebnoj reportaži) kao i grad Lund koji se nalazi u blizini Malmea.

U Malmeu sam boravio 11 dana tako da sam za to vrijeme uspio da obidjem grad uzduž i popreko.

..........................................................................................................................................

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
U Malmeu sam bio smješten kod prijatelja koji žive u onim famoznim blokovima koji okružuju uži centar grada. Moram da napomenem da to nisu klasični blokovi kakve možemo da vidimo na Balkanu jer su sve fasade sredjene, ispred svake zgrade postoji dovoljno parking mjesta, dovoljno zelenih površina, klupa itd. Na žalost na mojim fotografijama nećete moći da vidite to zelenilo jer je decembar, ali ćete moći da vidite kako to od prilike izgleda. Unutrašnjost zgrada takodje dobro izgleda, nema išaranih zidova, išaranih liftova i slično.

......................................................................................................................................

Krenuću prvo od centra grada.

Trg Gustav Adolf:

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Glavna stanica u centru grada na kojoj sam najčešće izlazio.

U autobusima se koriste kartice na koje se mora uplatiti odredjen iznos novca (od 200 kruna pa na više). Karta se ne može kupovati kod vozača u autobusu što je i dobro jer se na taj način ne stvaraju gužve.

U prvi mah mi se učinilo da im je gradski prevoz dosta skup ali kada sam malo bolje razmislio i nije. Jedna vožnja za dvoje košta 30 kruna, što je oko 3 eura. Kod nas karta za gradski prevoz košta 1.6 KM a standard nam je neuporedivo lošiji.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
U gradu vlada prava Božićna atmosfera (na zapadnjački način), svuda se mogu čuti Božićne pjesme, prodavnice i tržni centri su puni, na trgu su postavili binu i ringišpil. Radnim danima u centru nije vladala prevelika gužva što mi je odgovaralo.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Ulaz u jednu od glavnih pješačkih ulica. Ako se okrenete za 180 stepeni tamo postoji još jedna pješačka zona koja završava kod hotela Hilton. U ulici se nalazi veliki broj prodavnica, suvenirnica, robnih kuća itd.

Nastavak ulice.

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
Truli zapad.

Švedska je inače veoma liberalna po pitanju homoseksualizma, legalizaciju gay brakova je podržala i Luteranska crkva. O ovoj temi bi mogao dosta pisati ali neću puno da smaram.

Moje zapažanje je da je značajan broj mladjih muškaraca prilično feminiziran (za Balkanske pojmove), popularan je hipsterski i emo način oblačenja. Ali dobro, to je karakteristično za gotovo sve zapadne države. Makar ovi Arapi izvlače prosjek.

Vidjao sam i transvestite, jedan mi se i obratio, :) pitao je nešto vezano za gradski prevoz. Za razliku od onih azijata transvestita ovi su puno muževniji (vidi se iz aviona da su muškarci), samo što nose štikle i suknje.

Dobro, toliko na tu temu...

....................................

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Još jedna ulica u centru grada.

U centru se nalazi nekoliko ovakvih staklenih tunela koji povezuju zgrade.

U ovim zgradama se nalaze butici, kafići, supermarketi itd.

Kao što možete da primjetite na slici iznad, bicikli su veoma popularno prevozno sredstvo u Malmeu. U gradu postoji veliki broj biciklističkih staza i mjesta na kojima se bicikli mogu ostaviti. Ljudi ih ovdje voze čak i po ovakvom vremenu.

..............................

·
Registered
2,448 Posts

·
Registered
2,448 Posts
Discussion Starter #17 (Edited)
Pildammsparken

A sada nekoliko fotografija iz jednog od gradskih parkova. Ovaj park je posebno zanimljiv jer u njemu živi veliki broj pataka, galebova i drugih vrsta ptica. Ptice se uopšte ne boje ljudi jer su navikle da ih posjetioci parka hrane.

1 - 20 of 82 Posts