SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 8530 Posts

·
d. marian1989
Joined
·
2,330 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)

·
1Marek1
Joined
·
1,467 Posts
marian1989 said:
Kiedyś gdzieś czytałem, że ją budują, czy mają budować, ktoś wie cokolwiek na ten temat?
gdzieś czytałem że ogłoszono przetarg na mały dość skomplikowany odcinek koło Szare. Odcinek ma długość zaledwie 5 km. O planach nie ma co wspominać. Czytałem też że Sląsk chce najpierw skończyć przebudowę DK1 (B-Biała -Skoczów-Cieszyn) i po jej zakończeniu wezmą sie solidnie za ten odcinek.
 

·
Inwestor
Joined
·
2,636 Posts
Tam oddano w Rajczy koło Milówki ( tej braci Golców ) i Węgierskiej Górki za ministra Widzyka w rządzie premiera Buzka : UWAGA - 1 km odcinek niby ekspresówki , która w przyszłości stanowić ma trasę szybkiego ruchu - Bielsko - Słowacja . Chodzi o to że minister Widzyk pochodzi z tamtych terenów i zbudował ten nieszczęsny 1 km w środku pola ( gór ) . Praktycznie w niczym ten odcinek nie ułatwia przejazdu , ani nikogo nie łączy lub nikomu nie skraca drogi . Po prostu minister chciał w zadziwijący sposób przypodobac się swoim wyborcom na żywiecczyźnie za nasze pieniedzą . Co tam , że za nasze pieniądze , ale wydane kompletnie bez sensu - przynajmniej na razie !!!!!!
 

·
d. marian1989
Joined
·
2,330 Posts
Discussion Starter · #5 ·
[QUOTE-cudak]Tam oddano w Rajczy koło Milówki ( tej braci Golców ) i Węgierskiej Górki za ministra Widzyka w rządzie premiera Buzka : UWAGA - 1 km odcinek niby ekspresówki , która w przyszłości stanowić ma trasę szybkiego ruchu - Bielsko - Słowacja . Chodzi o to że minister Widzyk pochodzi z tamtych terenów i zbudował ten nieszczęsny 1 km w środku pola ( gór ) . Praktycznie w niczym ten odcinek nie ułatwia przejazdu , ani nikogo nie łączy lub nikomu nie skraca drogi . Po prostu minister chciał w zadziwijący sposób przypodobac się swoim wyborcom na żywiecczyźnie za nasze pieniedzą . Co tam , że za nasze pieniądze , ale wydane kompletnie bez sensu - przynajmniej na razie !!!!!![/QUOTE]
ech...:doh:
 

·
Registered
Joined
·
14,936 Posts
Eldorrado said:
A co to ma byc za trasa? ekspresowa? Zeczywiscie natezenie ruchu jest tam az tak duze? Przeciez wiekszosc ruchu granicznego idzie na Cieszyn.
Ta trasa ma laczyc nasza jedynke ze slowacka autostrada
 

·
Registered
Joined
·
564 Posts
zbudowano kilometrowy odcinek w okolicy Lalik kilka lat temu. Teraz podobno mieli rozpoczac budowe kolo Milowki, ale nie wiem czy tak sie stalo. Jest tez w budowie krotki odcinek tuz przy granicy.
 

·
Registered
Joined
·
564 Posts
Autostrada Zwardoń - Skalite Kto zawinił, że nowoczesna droga może skończyć się w polu?

Słowacy czekają na Polaków

- Po polskiej stronie utyka budowa korytarza tranzytowego z Polski na Słowację i południe Europy. Apeluję do Polaków, by dokończyli jeśli nie autostradę, to chociaż drogę szybkiego ruchu. Chodzi o to, by budowa naszego odcinka z Zyliny do Zwardonia - Skalitego miała sens - powiedział "Rz" minister transportu Pavol Prokopovicz.

Słowacja kończy 4O-kilometrową trasę D-3 z Zyliny do granicy z Polską. Najtrudniejszy, mający ponad 12 kilometrów odcinek prowadzi od Svrczinovca do wsi Skalite. Trzeba zbudować 12 mostów, 2 tunele. Odcinek ze Skalitego do granicy z Polską liczy 3,16 km. To kolejne 4 mosty o łącznej długości 1,4 km. Najdłuższy liczy 494 metry. - Nasze ekipy weszły tam 7 lat temu. Duża część prac została wykonana - mówi zastępca generalnego dyrektora słowackiego Wydziału Komunikacji Peter Gandl. - Autostrada powinna zostać oddana do użytku w roku 2008. Zarówno my, jak i Polacy mamy na to przyznane pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Chłopi z orawskich wiosek, przez które przechodzi trasa E-77 z północnej Słowacji do Polski, rozważają jej blokadę ze względu na uciążliwości tranzytu. - Tego nie da się wytrzymać - twierdzą. Kiedy w dniach targowych suną do Polski kolumny aut osobowych, mieszkańcy przygranicznych wiosek nie mogą przejść na drugą stronę jezdni.

W ubiegłym roku przez przejście graniczne Trstena - Chyżne przejechało 120 tysięcy tirów. W tym roku będzie ich więcej. - Przez wyremontowane przejście Chyżne - Trstena przejeżdża najwięcej samochodów ciężarowych, ale wąska droga na Orawie powoduje, że po przekroczeniu granicy z Polską tworzą się tam kolumny samochodów - mówi "Rz" ambasador RP w Bratysławie Zenon Kosiniak-Kamysz.

Półśrodki nie pomogą

Projekt obwodnicy omijającej wioski od Dolnego Kubina po Trstenę pochodzi z roku 1984. Na jeden z odcinków - w rejonie Podbiela - znalazły się pieniądze z Unii Europejskiej, ale kiedy zaczęto wykupywać ziemię, zaprotestowali miejscowi górale. W roku 1995 rząd Vladimira Mecziara zatwierdził budowę obwodnicy w rejonie Oravskiego Podzamku. W 1998 roku trasa "wypadła z planu" z powodu wysokich kosztów. Sześciokilometrowa obwodnica kosztowała wówczas 6OO milionów koron. Dziś koszty tej inwestycji oblicza się na 1,2 mld koron.

- Rozwiązaniem byłaby budowa autostrady Zwardoń - Skalite. Polska strona od lat buduje tam przejście graniczne. Powstaje duży terminal odpraw granicznych, który za chwilę nie będzie nikomu potrzebny, bo po stronie polskiej nie ma tam drogi - twierdzi ambasador.

Po stronie słowackiej zabetonowano podpory pod autostradę, trwają prace ziemne i melioracyjne. Słowacy jednak nie wiedzą, czy ich droga nie zakończy się w polu. Według najnowszych informacji z Ministerstwa Infrastruktury polska dwupasmówka będzie miała od granicy długość 125O metrów. Dalsze odcinki będą powstawały "według potrzeb".

Ambasador Zenon Kosiniak-Kamysz udostępnił "Rz" pismo, które otrzymał w odpowiedzi na swoją interpelację: "Zadanie zapisane w ustawie budżetowej ÇBudowa drogi ekspresowej S-69 Zylina - Zwardoń współfinansowane ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego i realizowane zgodnie z międzynarodową umową pożyczkową. (...)Č. Zadanie to zakończy się w roku 2006 i stanowi pierwszy etap przebudowy drogi krajowej 69 do parametrów drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała - Zwardoń. Efektem pierwszego etapu będzie jedna jezdnia drogi ekspresowej na odcinku Źywiec - Przybędza oraz dwie jezdnie na odcinku przygranicznym Zwardoń - Myto. Następne etapy tego zadania to: budowa dwóch jezdni drogi ekspresowej na odcinku Bielsko-Biała - Żywiec przewidziana do realizacji w zależności od możliwości pozyskania środków finansowych. Etap trzeci Żywiec - Zwardoń: budowa nowych odcinków drogi ekspresowej Przybędza - Milówka i odcinka tunelowego Lalika będzie realizowany w zależności od rzeczywistych potrzeb ruchowych".

Pismo podpisał Dariusz Skowroński, pełnomocnik rządu ds. budowy dróg krajowych i autostrad, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W tym roku ma być oddany przygraniczny dwujezdniowy odcinek Zwardoń-Myto o długości 1,35 km, a w budowie jest też odcinek Milówka Szare. Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na dwa odcinki między Żywcem i Przybędzą, natomiast w przyszłym roku mają być ogłoszone przetargi na dwa kolejne odcinki drogi S-69 Szare-Laliki i Milówka-Przybędza.

Sensowne pytanie

- Słowacy zadają sobie pytanie, po co mają ciągnąć autostradę do granicy z Polską, jeśli po drugiej stronie będzie pole? - mówi ambasador Kosiniak-Kamysz. - Wcześniej powiedzieliśmy Słowakom, że ze względów finansowych nie będzie po polskiej stronie autostrady, ale powstanie droga szybkiego ruchu. Teraz nie wywiązujemy się nawet z tego zobowiązania. Ta droga jest nam, Polakom, bardzo potrzebna, ponieważ do 2OO6 roku zostanie dobudowany 60-kilometrowy odcinek między Bratysławą i Zyliną. A w Tepliczce nad Wagiem powstaje fabryka Hyundaia, która będzie poszukiwać dostawców.

Z informacji słowackiej Izby Handlowej wynika, że w promieniu 2OO kilometrów od Tepliczki nad Vahom znajduje się aż 28O firm produkujących komponenty do samochodów. Większość z nich to firmy polskie.

Wczoraj Słowacy poinformowali, że od końca września wstrzymują ruch ciężarówek przez przejście Łysa Polana-Tatrańska Javorina.Po słowackiej stronie przejścia zostaną ustawione znaki zakazu wjazdu. Jadące z Polski pojazdy będą zawracane. Będzie zakaz ruchu dla TIRów na całym 33-kilometrowym odcinku od Javoriny do Spiszskej Belej - powiedział Jaroslav Gregusz, przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Preszovie . -Polacy nie przestrzegają zakazu ruchu cięzkich ciężarówek obowiązującego od 96 roku. Nie egzekwowaliśmy tego zakazu, czekając że Polacy wprowadzą podobne ograniczenia. Ale, jak dotąd, strona polska nic w tej sprawie nie zrobiła. Postanowiliśmy zatem wprowadzić zakaz jednostronnie.

Andrzej Niewiadowski z Bratysławy
 

·
Registered
Joined
·
1,231 Posts
"Na Polaków nikt nie musi czekać"'Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że z początkiem sierpnia rozpoczęła się budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-69 Bielsko Biała-Zwardoń. Budowany odcinek Milówka-Szare liczy 2,4 km i zostanie oddany do użytku w 2006 r. Koszt inwestycji wynosi 70 mln złotych.

Jednocześnie informujemy, że do roku 2007 zostanie oddana w całości droga ekspresowa łącząca przejście graniczne w Zwardoniu z Żywcem. Budowa jest finansowana ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a jej koszt wynosi 80 mln euro.

Odcinek Zwardoń-Żywiec został podzielony na 7 pododcinków i na każdym z nich prowadzone są zaawansowane prace przygotowawcze lub prace budowlane. Już w tym roku GDDKiA przekaże do użytku odcinek Zwardoń-Myto, łączący się ze słowacką trasą D-3. Odpowiednio natomiast do kończenia prac przygotowawczych rozpoczynana będzie budowa kolejnych pododcinków drogi ekspresowej Żywiec-Zwardoń (w tym kosztownych tuneli) oraz odcinek tej samej trasy łączący Żywiec z Bielsko-Białą i drogą ekspresową S-1.

Ponadto informujemy, że prowadzone analizy ruchu wskazują, iż miejscami jednojezdniowa miejscami dwujezdniowa droga ekspresowa w zupełności wystarczy do stworzenia systemu sprawnej komunikacji w tym regionie, a wobec ambitnego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad w skali całego kraju jest jak najbardziej racjonalna ekonomicznie.
 

·
Inwestor
Joined
·
2,636 Posts
marian1989 said:
No i super! Czy coś więcej wiadomo nt. tych tuneli? To chyba będą pierwsze w Polsce pozamiejskie tunele w terenie! I czy wiadomo gdzie będzie dwu, a gdziejednojezdniowa?
Mickey napisal już przecież

"Zadanie to zakończy się w roku 2006 i stanowi pierwszy etap przebudowy drogi krajowej 69 do parametrów drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała - Zwardoń. Efektem pierwszego etapu będzie jedna jezdnia drogi ekspresowej na odcinku Źywiec - Przybędza oraz dwie jezdnie na odcinku przygranicznym Zwardoń - Myto. Następne etapy tego zadania to: budowa dwóch jezdni drogi ekspresowej na odcinku Bielsko-Biała - Żywiec przewidziana do realizacji w zależności od możliwości pozyskania środków finansowych. Etap trzeci Żywiec - Zwardoń: budowa nowych odcinków drogi ekspresowej Przybędza - Milówka i odcinka tunelowego Lalika będzie realizowany w zależności od rzeczywistych potrzeb ruchowych".
No i 2 pasmowy odcineczek ( 1,35 km ) Zwardoń-Myto
 

·
hræddur köttur
Joined
·
4,983 Posts
może to coś ułatwi:

tunel ma być jeszcze gdzieś wczesniej, ale nie bardzo mi się chce teraz szukać.
a tu drugi obrazek, z zaznaczonym wykonanuym odcinkiem

i małe zdjątko

chciałbym ten kolektor po większych opadach zobaczyć.
 

·
Registered
Joined
·
14,936 Posts
mickey100 said:
Autostrada Zwardoń - Skalite Kto zawinił, że nowoczesna droga może skończyć się w polu?

Słowacy czekają na Polaków

- Po polskiej stronie utyka budowa korytarza tranzytowego z Polski na Słowację i południe Europy. Apeluję do Polaków, by dokończyli jeśli nie autostradę, to chociaż drogę szybkiego ruchu. Chodzi o to, by budowa naszego odcinka z Zyliny do Zwardonia - Skalitego miała sens - powiedział "Rz" minister transportu Pavol Prokopovicz.

Słowacja kończy 4O-kilometrową trasę D-3 z Zyliny do granicy z Polską. Najtrudniejszy, mający ponad 12 kilometrów odcinek prowadzi od Svrczinovca do wsi Skalite. Trzeba zbudować 12 mostów, 2 tunele. Odcinek ze Skalitego do granicy z Polską liczy 3,16 km. To kolejne 4 mosty o łącznej długości 1,4 km. Najdłuższy liczy 494 metry. - Nasze ekipy weszły tam 7 lat temu. Duża część prac została wykonana - mówi zastępca generalnego dyrektora słowackiego Wydziału Komunikacji Peter Gandl. - Autostrada powinna zostać oddana do użytku w roku 2008. Zarówno my, jak i Polacy mamy na to przyznane pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Chłopi z orawskich wiosek, przez które przechodzi trasa E-77 z północnej Słowacji do Polski, rozważają jej blokadę ze względu na uciążliwości tranzytu. - Tego nie da się wytrzymać - twierdzą. Kiedy w dniach targowych suną do Polski kolumny aut osobowych, mieszkańcy przygranicznych wiosek nie mogą przejść na drugą stronę jezdni.

W ubiegłym roku przez przejście graniczne Trstena - Chyżne przejechało 120 tysięcy tirów. W tym roku będzie ich więcej. - Przez wyremontowane przejście Chyżne - Trstena przejeżdża najwięcej samochodów ciężarowych, ale wąska droga na Orawie powoduje, że po przekroczeniu granicy z Polską tworzą się tam kolumny samochodów - mówi "Rz" ambasador RP w Bratysławie Zenon Kosiniak-Kamysz.

Półśrodki nie pomogą

Projekt obwodnicy omijającej wioski od Dolnego Kubina po Trstenę pochodzi z roku 1984. Na jeden z odcinków - w rejonie Podbiela - znalazły się pieniądze z Unii Europejskiej, ale kiedy zaczęto wykupywać ziemię, zaprotestowali miejscowi górale. W roku 1995 rząd Vladimira Mecziara zatwierdził budowę obwodnicy w rejonie Oravskiego Podzamku. W 1998 roku trasa "wypadła z planu" z powodu wysokich kosztów. Sześciokilometrowa obwodnica kosztowała wówczas 6OO milionów koron. Dziś koszty tej inwestycji oblicza się na 1,2 mld koron.

- Rozwiązaniem byłaby budowa autostrady Zwardoń - Skalite. Polska strona od lat buduje tam przejście graniczne. Powstaje duży terminal odpraw granicznych, który za chwilę nie będzie nikomu potrzebny, bo po stronie polskiej nie ma tam drogi - twierdzi ambasador.

Po stronie słowackiej zabetonowano podpory pod autostradę, trwają prace ziemne i melioracyjne. Słowacy jednak nie wiedzą, czy ich droga nie zakończy się w polu. Według najnowszych informacji z Ministerstwa Infrastruktury polska dwupasmówka będzie miała od granicy długość 125O metrów. Dalsze odcinki będą powstawały "według potrzeb".

Ambasador Zenon Kosiniak-Kamysz udostępnił "Rz" pismo, które otrzymał w odpowiedzi na swoją interpelację: "Zadanie zapisane w ustawie budżetowej ÇBudowa drogi ekspresowej S-69 Zylina - Zwardoń współfinansowane ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego i realizowane zgodnie z międzynarodową umową pożyczkową. (...)Č. Zadanie to zakończy się w roku 2006 i stanowi pierwszy etap przebudowy drogi krajowej 69 do parametrów drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała - Zwardoń. Efektem pierwszego etapu będzie jedna jezdnia drogi ekspresowej na odcinku Źywiec - Przybędza oraz dwie jezdnie na odcinku przygranicznym Zwardoń - Myto. Następne etapy tego zadania to: budowa dwóch jezdni drogi ekspresowej na odcinku Bielsko-Biała - Żywiec przewidziana do realizacji w zależności od możliwości pozyskania środków finansowych. Etap trzeci Żywiec - Zwardoń: budowa nowych odcinków drogi ekspresowej Przybędza - Milówka i odcinka tunelowego Lalika będzie realizowany w zależności od rzeczywistych potrzeb ruchowych".

Pismo podpisał Dariusz Skowroński, pełnomocnik rządu ds. budowy dróg krajowych i autostrad, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W tym roku ma być oddany przygraniczny dwujezdniowy odcinek Zwardoń-Myto o długości 1,35 km, a w budowie jest też odcinek Milówka Szare. Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na dwa odcinki między Żywcem i Przybędzą, natomiast w przyszłym roku mają być ogłoszone przetargi na dwa kolejne odcinki drogi S-69 Szare-Laliki i Milówka-Przybędza.

Sensowne pytanie

- Słowacy zadają sobie pytanie, po co mają ciągnąć autostradę do granicy z Polską, jeśli po drugiej stronie będzie pole? - mówi ambasador Kosiniak-Kamysz. - Wcześniej powiedzieliśmy Słowakom, że ze względów finansowych nie będzie po polskiej stronie autostrady, ale powstanie droga szybkiego ruchu. Teraz nie wywiązujemy się nawet z tego zobowiązania. Ta droga jest nam, Polakom, bardzo potrzebna, ponieważ do 2OO6 roku zostanie dobudowany 60-kilometrowy odcinek między Bratysławą i Zyliną. A w Tepliczce nad Wagiem powstaje fabryka Hyundaia, która będzie poszukiwać dostawców.

Z informacji słowackiej Izby Handlowej wynika, że w promieniu 2OO kilometrów od Tepliczki nad Vahom znajduje się aż 28O firm produkujących komponenty do samochodów. Większość z nich to firmy polskie.

Wczoraj Słowacy poinformowali, że od końca września wstrzymują ruch ciężarówek przez przejście Łysa Polana-Tatrańska Javorina.Po słowackiej stronie przejścia zostaną ustawione znaki zakazu wjazdu. Jadące z Polski pojazdy będą zawracane. Będzie zakaz ruchu dla TIRów na całym 33-kilometrowym odcinku od Javoriny do Spiszskej Belej - powiedział Jaroslav Gregusz, przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Preszovie . -Polacy nie przestrzegają zakazu ruchu cięzkich ciężarówek obowiązującego od 96 roku. Nie egzekwowaliśmy tego zakazu, czekając że Polacy wprowadzą podobne ograniczenia. Ale, jak dotąd, strona polska nic w tej sprawie nie zrobiła. Postanowiliśmy zatem wprowadzić zakaz jednostronnie.

Andrzej Niewiadowski z Bratysławy
Co to za piep... z tymi slowakami. Ostatnio wybralem trase do wiednia wlasnie przez slowacje bo myslalem ze maja dobre drogi i do granicy z polska brakuje im bardzo dlugiego odcinka. Bardzo "chu... " droga jest od granicy do zyliny i dalej jesczcze przez 50 km. Czyli slowacy w ciagu ostatnich 4 lat prawie nic nie zrobili wiec niech nie piep... Spowrotem wracalismy tradycyjnie przez czechy, autostrad wiecej i jazda do granicy jakas godzine dwie krotsza. Mysle ze najpierw bedzie ten polski odcinek a dopiero potem ten slowacki. Poza tym nawet jak wybuduja ten odcinek do zyliny to przeciez jeszcze od zyliny do granicy jest krety waski odcinek o dlugosci porownywalnej do tej zywiec zwardon wiec niech nie robia zenady. Gdyby nie drogi i autostrady wybudowane jeszcze za czechoslowacji to by mieli znacznie mniej autostrad niz w polsce..
 

·
Registered
Joined
·
564 Posts
ten wiadukt na zdjeciu to wlasnie to czarne kolko na zbudowanym odcinku. szkoda, ze nie ma planow pozostalego odcinka drogi od Szarego do Zywca. Z tego co wiem tam ma byc zbudowany dosc dlugi wiadukt.
Michal
 

·
1Marek1
Joined
·
1,467 Posts
Po oglądnieciu fotek (pierwszy raz widze fatki z tej budowy-dzięki!) dwie refleksje:
1. dobra- zakres prac ziemnych jest olbrzymi. Robi duże wrażenie.
2.zła-robią odcinki po kilka kilometrów. W takim tempie to im zejdzie jeszcze 20 lat. Ciekawe czy to z powodu braku środków (Unia skąpi-nie wierzę) czy z innych powodów?
Akurat z mojego punktu widzenia (zamieszkania) bardzo kibicuję tej trasie-to dla mnie najkrótsz połączenie na południe Europy (znacznie bliżej niż przez Chyżne).
 
1 - 20 of 8530 Posts
Top