SkyscraperCity banner

41 - 60 of 3624 Posts

·
Registered
Joined
·
5,744 Posts
Niestety ich perspektywiczne myślenie sprowadza się zapewne do "jak nie spaść ze stołka". Rozwiązanie typu "obwodniczka" są dobre dla dróg wojewódzkich. Moim zdaniem upgrade istniejącej drogi rodzi tyle problemów, że w dłuzszej perspektywie jest nieopłacalny.
Ta droga jest dowodem na to, jak bardzo oszczędnie i skrupulatnie należy gospodarować kasą na drogi - bo kołdra jest krótka. Dlatego zaniechanie budowy dróg płatnych tam, gdzie jest już wystarczające obciążenie ruchem (i budowa dróg bezpłatnych w to miejsce) czy topienie kasy z KDF w bagnie (vide obwodnica Augustowa) - odbija się zawsze na innych projektach.
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
Bielsko-Biała też ma w planie rozwoju przestrzennego zawartą drogę S52Na wschód od węzła S69 z S1 (prawy górny róg mapy).
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
32,051 Posts
źródło: Dziennik Polski

Korki nie znikną?
NA DRODZE KRAJOWEJ 52

Od kilku lat samorządowcy z powiatu wadowickiego przedstawiają mieszkańcom ambitne plany budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, trasy alternatywnej dla drogi krajowej 52. Tymczasem okazuje się, że inicjatywę, choć słuszną, można włożyć między bajki. Ministerstwo Transportu informuje bowiem, że nie ma szans na realizację tej inwestycji w najbliższych latach.

Beskidzka Droga Integracyjna to pomysł samorządowców z Wadowic, Andrychowa i Kęt na odciążenie zatłoczonej krajówki. Drogę już wytyczono na mapie, a opracowując plany zagospodarowania przestrzennego gmin samorządowcy już rezerwują tereny pod jej budowę. Liczono, że pieniądze na tę inwestycję uda się zdobyć z Unii Europejskiej.

Tymczasem stanowisko Ministerstwa Transportu w tej sprawie, przedstawione w odpowiedzi na interpelację posła Marka Polaka, nie pozostawia żadnych złudzeń.

Piotr Stomma, podsekretarz w ministerstwie, pisze, że praktycznie nie ma szans, by inwestycję sfinansowała UE, ponieważ droga krajowa 52 nie znajduje się w sieci dróg ekspresowych, nie leży w międzynarodowym korytarzu transportowym, nie jest też objęta traktatem akcesyjnym.

"W tej sytuacji finansowanie inwestycji na drodze krajowej nr 52 musi być zapewnione wyłącznie ze środków krajowych. Według dokonanej oceny możliwości realizacji nowej trasy BDI, (...) nie jest to możliwe przed rokiem 2013".

Na pocieszenie minister dodaje, że w planach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest budowa w najbliższych latach obwodnic Andrychowa, Kęt czy Kalwarii.

"Wśród wariantów przebiegu nowych obwodnic będzie także rozważany wariant pokrywający się z przebiegiem BDI proponowanym przez samorządy. Nie oznacza to jednak, że budowa BDI została zaakceptowana przez GDDKiA w całości oraz że budowa obwodnic będzie stanowić I etap realizacji BDI" - pisze Piotr Stomma.

(GM)

12.01.2007


_____________________________________

:bash: :bash: To po co to jest droga krajowa jeśli przebiega przez tyle wąskich gardeł. Tłumaczenie ministerstwa to jak zwykle tłumaczenie brakiem międzynarodowego korytarza transportowego a przecież BDI powinno się już dziś wpisać na zadania po 2013 roku
No tak..nie jest w korytarzu europejskiem...bo niedawno wyrzucono stamtad korytarz. Odkad pamietam ta droga miala nr bodaj E 492 (Krakow-Brno).
Dochodzi jeszcze jeden problem: we fragmencie (Kety-Kobiernice) ta deroga pokrywa sie z trasa ze Slaska w Beskid Maly (Porabka, Miedzybrodzie itd.). To co dzieje sie tam w letnie weekendy (min. pod oknami mojego rodzinnego domu) przechodzi wszelkie pojecie. Korek bywa zaczyna sie na Rynku w Ketach a konczy na zaporze Porabce...
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
a czy ktos ma plan, jak przebiegac ma S52 na wschód od Kalwarii Z. (do Zakopianki)?
 

·
Registered
Joined
·
621 Posts
Przebieg S52 w Kozach z mapki z watku: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=398279&page=99 jest błędny. Na stronie urędu Gminy Kozy jes dostępny "Plan zagospodarowania przestrzennego: Kóz i widać wyraźnie że S52 idzie górą Kóz. (np: http://bip.ugkozy.rekord.pl/bip.pliki/ugkozy/6/6/3106.jpg)
Zwróć uwagę, ze te mapki są dość "stare", jedna 2004, druga 2005 no i jak narazie to są tylko "proponowane"
Być może w Kozach już ustalili, któredy pobiegnie droga.
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
Beskidzka Droga Integracyjna to przede wszystkim obwodnice Kalwarii Zebrzydowskiej i Andrychowa.

„W tym roku, w kwietniu, będzie rozstrzygnięty przetarg na studium techniczno-ekonomiczne i środowiskowe projektu obwodnicy Andrychowa. To pozwoli na ustalenie kosztorysu inwestycji, szacunkowo koszt wybudowania dużej obwodnicy dla miasta wyliczany jest na około 200 milionów złotych. GDDKiA planuje w latach 2009-2010 przeprowadzić wykupy ziem pod nową trasę. Potem będzie można już mówić o jej budowie” – poinformował Gazetę Krakowską, Jan Pietras, burmistrz Andrychowa po spotkaniu z dyrektorem GDDKiA, Zbigniewem Kotlarkiem.

W założeniach andrychowska obwodnica ma liczyć około 10 kilometrów długości. Będzie wytyczona obrzeżami miasta od północnej strony. Trasa po części zostanie poprowadzona przez tereny gminy Wieprz i Kęty. Wielka obwodnica Andrychowa będzie się łączyć z drogą krajową nr 52 przed przejazdem kolejowym w Bulowicach. Na razie GDDKiA zrezygnowała z budowy dużej trasy, równoległej do drogi nr 52 prowadzącej od Kalwarii przez Wadowice, Andrychów aż do Kęt. Zamiast tego, przynajmniej w najbliższym dziesięcioleciu, mają powstać dwie obwodnice w Kalwarii Zebrzydowskiej (5 km) i w Andrychowie (ok. 10 km).

z: http://www.motogazeta.mojeauto.pl/cms/index.php/46372
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
Szybciej pod Wawel
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=3356

Choć nie wiadomo kiedy ten cel zostanie osiągnięty, administracja drogowa i samorządy Podbeskidzia i zachodniej Małopolski dostały od ministra transportu zielone światło na budowę dwupasmowej drogi z Bielska-Białej do zakopianki.

Decyzja zapadła podczas spotkania wszystkich zainteresowanych stron z ministrem Jerzym Polaczkiem, do jakiego doszło kilka dni temu w Bielsku-Białej.
– Obecna droga jest całkowicie niewydolna, na wielu odcinkach można spotkać się z uciążliwościami nie tylko dla kierowców, ale także dla mieszkańców, którzy na co dzień muszą znosić tranzyt – mówił Polaczek.

Warszawa nie myślała

O szybkim połączeniu stolicy Podbeskidzia z Krakowem myślano już dawno temu. Droga miała dublować obecną trasę, przez Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską, ale dzięki objazdom tych miejscowości, podróż miała przebiegać dużo szybciej. Teraz 80 kilometrów pokonywane w czasie 2 godzin nie jest bowiem szczytem szybkości. Gdy jednak zbudowano autostradę Katowice-Kraków, a potem zlikwidowano województwo bielskie, zainteresowanie w Warszawie budową drogi spadło do zera.
Teraz znów ono wzrasta przy okazji inwestycji związanych z Euro 2012. Samorządowcy Podbeskidzia i zachodniej Małopolski przy wsparciu posłów z tych rejonów rozmawiali z Polaczkiem o dwóch drogach ekspresowych przechodzących przez ten rejon. I przy tej okazji zapytali o drogę do Krakowa. Minister się zgodził, że drogę trzeba budować.

Trudniej o pieniądze

Do jesieni powstanie plan, co trzeba przebudować, gdzie mogą pojawić się problemy i jak można je rozwiązać. W ten sposób powstanie projekt dokładnej trasy. Samorządy zgodziły się współfinansować opracowanie dokumentacji potrzebnej do przygotowania inwestycji.
Jak jednak na budowę dróg ekspresowych i autostrad przed Euro są odłożone pieniądze z funduszy europejskich, tak inne inwestycje drogowe nie mają zapewnionego wsparcia z tej strony. – Są fundusze europejskie na budowy obwodnic i utwardzenie istniejących tras. Resztę trzeba będzie znaleźć w budżecie – wyjaśnia Polaczek.
Z tych też powodów inwestycja powstawać będzie etapami: najpierw obwodnice miast, potem modernizacja istniejących fragmentów, na końcu nowe odcinki, które spowodują, że droga nie będzie tak pokręcona, jak obecnie. – Trudno przewidzieć, kiedy kierowcy odczują, że przejazd z Krakowa do Bielska-Białej jest łatwiejszy, bo powstaną choć pierwsze obwodnice. Nie wiązałbym też zakończenia inwestycji z rozpoczęciem Euro. Ale dla tej inwestycji jest istotne, że minister dał zielone światło – powiedział “Super-Nowej” Zbigniew Rapciak, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która będzie odpowiedzialna za większą część inwestycji.
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
Coś się ruszyło w sprawie tej drogi - tylko dalej nie wiadomo czy to bedzie S czy GP.

Powstanie beskidzka droga integracyjna

http://www.gddkia.gov.pl/article/informacje/aktualnosci/article.php/id_item_tree/95133475cf8385f5e79f6e0a9e10f6d5/id_art/5dfef8986feef8e53cdbb48f2ab2c3fb

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła włączyć do swoich planów inwestycyjnych Beskidzką Drogę Integracyjną. Z takimi postulatami występowały lokalne władze w imieniu społeczności mieszkających przy istniejącej drodze krajowej nr 52.

W 1999 roku w krakowskim oddziale GDDKiA przeprowadzono prace studialne nad kompleksową modernizacją drogi krajowej od Głogoczowa do Kęt i wykazały one, że zdecydowana większość trasy będzie musiała zostać poprowadzona po nowym śladzie. Z uwagi na koszty, zaplanowano budowę obwodnic miast zlokalizowanych na trasie, których przebieg wpisuje się w BDI, natomiast nie planowano budowy całej trasy. Teraz postanowiono zastosować rozwiązanie kosztowne, ale zarazem kompleksowo rozwiązujące problem drogi krajowej nr 52. Na trasie BDI znajdą się: północna obwodnica Kalwarii Zebrzydowskiej, południowa obwodnica Wadowic, północna obwodnica Andrychowa, Inwałdu i Choczni i południowa obwodnica Kęt.

Sprawa została szczegółowa omówiona w ubiegłym tygodniu na spotkaniu Pana Jerzego Polaczka Ministra Transportu z przedstawicielami samorządów miast zlokalizowanych przy drodze krajowej nr 52, gdzie Zbigniew Rapciak dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA dokonał prezentacji projektu. Decyzją centrali GDDKiA, krakowski oddział będzie zajmować się całą modernizacją drogi od Głogoczowa do węzła z drogą ekspresową S1 w rejonie Bielska-Białej. W najbliższych miesiącach ogłosimy przetarg na opracowanie dokumentacji do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.
 

·
Registered
אני חושב משמע אני קיים
Joined
·
3,499 Posts
Coś się ruszyło w sprawie tej drogi - tylko dalej nie wiadomo czy to bedzie S czy GP.

Powstanie beskidzka droga integracyjna

http://www.gddkia.gov.pl/article/informacje/aktualnosci/article.php/id_item_tree/95133475cf8385f5e79f6e0a9e10f6d5/id_art/5dfef8986feef8e53cdbb48f2ab2c3fb

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła włączyć do swoich planów inwestycyjnych Beskidzką Drogę Integracyjną. Z takimi postulatami występowały lokalne władze w imieniu społeczności mieszkających przy istniejącej drodze krajowej nr 52.

W 1999 roku w krakowskim oddziale GDDKiA przeprowadzono prace studialne nad kompleksową modernizacją drogi krajowej od Głogoczowa do Kęt i wykazały one, że zdecydowana większość trasy będzie musiała zostać poprowadzona po nowym śladzie. Z uwagi na koszty, zaplanowano budowę obwodnic miast zlokalizowanych na trasie, których przebieg wpisuje się w BDI, natomiast nie planowano budowy całej trasy. Teraz postanowiono zastosować rozwiązanie kosztowne, ale zarazem kompleksowo rozwiązujące problem drogi krajowej nr 52. Na trasie BDI znajdą się: północna obwodnica Kalwarii Zebrzydowskiej, południowa obwodnica Wadowic, północna obwodnica Andrychowa, Inwałdu i Choczni i południowa obwodnica Kęt.

Sprawa została szczegółowa omówiona w ubiegłym tygodniu na spotkaniu Pana Jerzego Polaczka Ministra Transportu z przedstawicielami samorządów miast zlokalizowanych przy drodze krajowej nr 52, gdzie Zbigniew Rapciak dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA dokonał prezentacji projektu. Decyzją centrali GDDKiA, krakowski oddział będzie zajmować się całą modernizacją drogi od Głogoczowa do węzła z drogą ekspresową S1 w rejonie Bielska-Białej. W najbliższych miesiącach ogłosimy przetarg na opracowanie dokumentacji do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.
Niewątpliwie to będzie najkrótsze połaczenie Krakowa z Bielskiem i Cieszynem, jest ono uzasadnione ekonomicznie gdyż obecnie dokładając 40 km jadąc A4 do S1 i potem na południe przez Tychy, kierowca traci czas oraz benzyne. Jestem jak najbardziej za powstaniem tego szlaku tak szybko jak to możliwe.
 

·
Registered
Joined
·
312 Posts
Niewątpliwie to będzie najkrótsze połaczenie Krakowa z Bielskiem i Cieszynem, jest ono uzasadnione ekonomicznie gdyż obecnie dokładając 40 km jadąć A4 do S1 i potem na południe przez Tychy, kierowca traci czas oraz benzyne. Jestem jak najbardziej za powstaniem tego szlaku tak szybko jak to możliwe.

W dodatku umozliwi wreszcie ruch turystyczny na trasie Krakow-Wadowice-Oswiecim. Taki cel stawiaja sobie zagraniczni turysci licznie przybywajacy do Krakowa (przypomne: 8mln turystow w zeszlym roku), niestety wiadukt w Kleczy (?) uniemozliwia sprawne poruszanie sie ich autokarow.
To dobra informacja dla mieszkancow rowniez i Kalwarii Z. i slaskich miejscowosci, dobra tez dla mnie-ta droga czesto jest makabrycznie zapchana, a lubie "wyskoczyc" w Beskidy :)
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
miejmy nadzieje ze bedzie to droga 2x2

caly czas ciekawi mnie czy to bedzie S-ka, czy nie...
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
Z moich pewnych informacji jakie udalo mi sie uzyskac w krakowskim GDDKiA to ta droga ma miec przekrój 2x2. W tym momencie nie jest jeszcze przesądzone, czy będzie to GP czy S, ale Dyrekcja skłania się raczej ku GP.
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
Z moich pewnych informacji jakie udalo mi sie uzyskac w krakowskim GDDKiA to ta droga ma miec przekrój 2x2. W tym momencie nie jest jeszcze przesądzone, czy będzie to GP czy S, ale Dyrekcja skłania się raczej ku GP.
Informacja z ostatniej chwili: będzie to na 100% GP.
 

·
Registered
Joined
·
524 Posts
Jeśli tylko bezkolizyjna, to OK. Jeśli jakiś gniot ze światłami... No to już mniej ciekawie. Widocznie chcą wykorzystać np. obecną obwodnicę Wadowic, która została oddana do użytku w całości w zeszłym roku, a która nie ma parametrów eSki.
 

·
Registered
Joined
·
12,860 Posts
Jeśli tylko bezkolizyjna, to OK. Jeśli jakiś gniot ze światłami... No to już mniej ciekawie. Widocznie chcą wykorzystać np. obecną obwodnicę Wadowic, która została oddana do użytku w całości w zeszłym roku, a która nie ma parametrów eSki.
raczej to bedzie mariaż skrzyżowań kolizyjnych i bezkolizyjnych
wybudowanie całej drogi bezkolizyjnej byłoby za drogie

obwodnicy Wadowic nie beda wykorzystywac
w ramach BDI bedzie budowana poludniowa obwodnica Wadowic, a ta oddana w zeszym roku to obwodnica polnocna
 
41 - 60 of 3624 Posts
Top