SkyscraperCity banner

161 - 180 of 207 Posts

·
Registered
Joined
·
1,833 Posts
Władze samorządowe gminy Solec Kujawski również przychyliły się pozytywnie do przebiegu drogi po nowych terenach, co umożliwi w przyszłości rozwój gminy i dalszy rozwój podmiotów gospodarczych w rejonie Makowisk i Solca Kujawskiego. Wynika to z faktu położenia gminy nad Wisłą i że przyszła droga S10 poprowadzona bliżej miasta mogłaby kolidować z zabudową i blokować rozwój gminy w kierunku południowym.
A władze Torunia w przeciwieństwie do rozsądnej decyzji władz Solca w tej samej sytuacji są "mądre inaczej", zamiast wyprostować i oddalić od zabudowań obecny przebieg obwodnicy (blokujący rozwój miasta na południe),wg wariantu nr5 czarnego proponowanego przez GDDKiA.
 

·
Registered
Unibike/PESA/Konstal/Solbus/Mercedes/Solaris
Joined
·
7,521 Posts
@OMEN: To tylko pokazuje, że formuła konsultacji społecznych w Polsce kuleje (jak ku... wszystko).
Kiedy ogłoszono proponowane przebiegi trasy to widocznie odezwali się tylko naprawdę osobiście zainteresowani - czyli mieszkańcy Solca Kujawskiego, właściciele działek, domów, firm, etc.
A tacy bydgoscy hipsterzy zainteresowani ochroną przyrody obudzili się dopiero, gdy ogłoszono ostateczny przebieg trasy. Nie jestem zawziętym zwolennikiem ludzkiej mądrości w przypadku większości społeczeństwa, ale tych zainteresowanych "po ptokach" nie nazywałbym gamoniami, co to na czas nie potrafio.
Normalny laik nie odróżnia poszczególnych etapów powstawania drogi ekspresowej - zwłaszcza tych początkowych, których mieliśmy właśnie finał. Laik ów bazuje na wiadomościach, które uzyskuje z mediów, netu itd. - i co? I okazuje się, że jest rzeczone "po ptokach".

Żeby nie było - argumenty RDOŚ mnie przekonują. Nawet wpływ S10 na istniejące fajne siedliska (m.in. wymienione przez P. Leśniczego) zostały zminimalizowane. A poprowadzenie eski śladem obecnej DK10 też wymagałoby wycinki podobnej ilości obszaru leśnego.

@TORRR: Bo wojska to się boją, wiesz.
 

·
Registered
Joined
·
1,833 Posts
@TORRR: Bo wojska to się boją, wiesz.
Boją się, że nie będzie węzła Podgórz ładującego większość ruchu na stary most oraz opóźnienia budowy S10 BiT.. do 2015 a wiec nie ma się czego bać.:) :

Papiery z 2011 punkt 1 i 5

Decyzja dot obecnego przebiegu obwodnicy i jej połączeń z miastem, klepnięta przez DŚU, została podjęta odgórnie przez władze Torunia bez konsultacji i przedstawienia druzgocących badań natężenia ruchu.

Co się tyczy wojska wyprostowany wariant S10 został zaproponowany przez GDDKiA. Z niczym nie koliduje bo tam nic nie ma. Zresztą wojsko może dalej korzystać z terenu na północ od S10 w tym wariancie jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Wariant ten wymaga tylko jednego wiaduktu nad S10 (WP2 tam gdzie byłby MOP) zamiast trzech wiaduktów do odbudowy na obecnym odcinku. Stanowił by doskonałą szczelną granicę oddzielającą poligon od "cywilów".
No i oczywiście do tego jeden optymalny węzeł Rudak (istniejący WP-3 na mapie do przebudowy na węzeł prosto na nowy most (wariant 2B żółty)).
 

·
Registered
Joined
·
1,603 Posts
@OMEN:
Normalny laik nie odróżnia poszczególnych etapów powstawania drogi ekspresowej - zwłaszcza tych początkowych, których mieliśmy właśnie finał.
Oczywiście pełna zgoda co do laików, mniejszych, większych czy też kompletnych...
ale
jak czytam:
Korzystając z możliwości wsparcia unijnych funduszy, wykonaliśmy projekt i wybudowaliśmy zastawki, które wodę zatrzymują.
Przecież mała retencja to jest obecnie świętość. Jak można takie argumenty poruszać na tym etapie? Nie wspomnę już o marnotrawieniu środków unijnych. Ciekawe czy skończył się okres trwałości tego projektu w ogóle?
Tym bardziej, że gro sprawy nie rozchodzi się o kilometry tylko pewnie wystarczyłoby przesunąć drogę o kilkadziesiąt/kilkaset metrów w prawo lub w lewo.
 

·
Abyss... Quo vadis?
Joined
·
1,948 Posts
Wyborcza.pl Bydgoszcz

Wycinka Puszczy Bydgoskiej pod drogę S10. "Poważne wykroczenie przeciw przyrodzie"

Przebieg drogi S10 przez Puszczę Bydgoską zaakceptowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przechodzi przez stanowiska ochronne cennych gatunków roślin i zwierząt. To poważne wykroczenie przeciw przyrodzie - alarmuje prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Katarzyna Marcysiak.

Pod koniec lutego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję o „środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji dla odcinka drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą a Toruniem”. To oznacza de facto zatwierdzenie wyboru wariantu budowy drogi S10, która przebiegać miałaby nie po dzisiejszym śladzie „dziesiątki”, a przez tereny Puszczy Bydgoskiej.

– W wyniku analizy okazało się, że najbardziej optymalnym jest wariant poprowadzony w pewnym oddaleniu od Solca Kujawskiego, co było zgodne z opiniami mieszkańców obecnych na spotkaniach informacyjnych (w 2013 r. i 2017 r.) i władz gminy. Ten wariant został zaakceptowany decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji wydaną przez Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – mówił „Wyborczej” Piotr Michalski, rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

S10 kosztem Puszczy Bydgoskiej. Jest protest
Ogłoszenie ostatecznego wariantu przebiegu drogi S10, który oznacza dewastację Puszczy Bydgoskiej, wywołało protest. Mieszkańcy podpisują petycję – w krótkim czasie zebrano pod nią prawie trzy tys. podpisów.

Dr hab. Katarzyna Marcysiak, która jest profesorem UKW w Bydgoszczy i kierowniczką uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego, ostro krytykuje decyzję RDOŚ w Bydgoszczy. – Proponowanie przeprowadzenia trasy S10 nowym szlakiem jest niezrozumiałe ze względów przyrodniczych. Droga na wielu kilometrach przecina zwarte obszary leśne, doprowadzając do ich niekorzystnej fragmentacji, niszczy ustalone trasy wędrówek zwierząt i miejsca ich bytowania. Przecina tereny o znacznych deniwelacjach terenu, niszczy unikatowe dla Puszczy wydmy, porośnięte pozornie ubogimi borami sosnowymi – uważa. Jej opinię opublikowało Stowarzyszenie Modrzew – Monitoring Obywatelski Drzew.

– Ta „zwyczajność” puszczańskich lasów jest wyrazem ich doskonałego przystosowania do występujących tu gleb, które dzięki temu są doskonale umocnione. Zbudowane z pozornie niewielu gatunków roślin lasy dają schronienie zwierzętom, niespotykanym w innych układach przyrodniczych. Przerwanie tych zrównoważonych ekosystemów zniszczy wieloletnia równowagę Puszczy – twierdzi.

Dodaje, że między 12 a 13 kilometrem, czyli między punktami Łażyn i Rudy, droga ma przeciąć jeden z najbardziej atrakcyjnych i cennych przyrodniczo fragmentów Puszczy Bydgoskiej w okolicy miejscowości Rudy. – Znajdują się tu źródła i wysięki zasilające niewielkie jeziorko i towarzyszące mu zagłębienie wypełnione glebą organiczną, czyli murszowo-torfową, a następnie odpływające do Wisły w postaci cieku Rudna (Otorowska, Struga, Młyńska Struga). W pobliżu znajdują się także trzy stawy, powstałe na skutek spiętrzenia cieku. Dzięki temu okolica obfituje w bardzo zróżnicowane siedliska wodne i bagienne, charakteryzujące się wysoką bioróżnorodnością – dodaje.

Zauważa, że planowana inwestycja przecina strefy ochronne chronionych gatunków ptaków: bielika i bociana czarnego. Zbiorniki i cieki wodne stanowią ponadto wodopoje dla zwierząt.

– Cenność zagrożonych inwestycją terenów wynika także z ich unikatowości na terenie Puszczy Bydgoskiej. Puszcza porasta suche i przepuszczalne gleby piaszczyste, powstałe na polodowcowych wydmach, toteż ma bardzo słabo wykształconą sieć hydrograficzną. Obecność akwenów i cieków ma zatem wyjątkowe znaczenie dla przyrody, ale nie sposób także nie wspomnieć o ich roli przeciwpożarowej. Obecne ocieplenie klimatu zagraża dalszym wysuszaniem lasów Puszczy Bydgoskiej, toteż niszczenie siedlisk bagiennych należy uznać za poważne wykroczenie przeciw przyrodzie – alarmuje.
 

·
Registered
Joined
·
1,439 Posts
Ewidentnie przedłożono interesy gospodarcze (rozwój infrastruktury Solca), nad kwestie środowiskowe. Czyli polska norma.
 

·
Registered
Joined
·
1,166 Posts
^^
Bardzo bym chciał żeby S10 powstała, ale zgadzam się z powyższą opinią. Ten przebieg oznacza zniszczenie puszczy :(
Zgadzam się w 100%. S-10 Bydgoszcz - Toruń jest pieruńsko ważna, ale jeśli można wyciąć mniej, to trzeba tak zrobić. W dobie kryzysu klimatycznego bezrefleksyjna wycinka lasu (bo tak przecież łatwiej - grunty Lasów Państwowych to grunty skarbu państwa) jest nie do przyjęcia.
 

·
Registered
Joined
·
1,603 Posts

·
Registered
Unibike/PESA/Konstal/Solbus/Mercedes/Solaris
Joined
·
7,521 Posts
Jeśli taka zmiana jest możliwa na obecnym etapie bez opóźniania terminów powstania trasy, to jestem za.
 

·
Registered
Joined
·
657 Posts
Jeśli taka zmiana jest możliwa na obecnym etapie bez opóźniania terminów powstania trasy, to jestem za.
Każda zmiana wpływa na opóźnienie terminu. Wreszcie została wydana DŚU, a niektórzy się obudzili. :eek:hno:

Z kalendarium na pierwszej stronie:
28 listopada 2016 r. - podpisano umowę na STEŚ z elementami KP wraz z materiałami do DŚU

31 stycznia 2019 r. GDDKiA złożyła w RDOŚ Raport Oddziaływania na Środowisko z wnioskiem o kontynuowanie procedury i wydanie ww. decyzji.

Planowane zakończenie umowy na STEŚ-R i planowany termin uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – 2019r. - uzyskanie w lutym 2020.

Czyli i tak tradycyjnie była obsuwa z uzykaniem DŚU. To jak? Czekamy kolejne 4 lata (nie liczę nawet przetargu na ponowny STEŚ i na materiały do DŚU)?
 

·
Registered
Joined
·
1,603 Posts
Swoją drogą, czy obecny wykonawca STEŚ kontynuuje także robotę w ramach KP, czy będzie osobne postępowanie?
 

·
Registered
Joined
·
360 Posts
Ewidentnie przedłożono interesy gospodarcze (rozwój infrastruktury Solca), nad kwestie środowiskowe. Czyli polska norma.
Przecież od Bydgoszczy do Torunia w śladzie obecnej DK10 praktycznie nic nie ma. Może by była potrzebna drobna korekta przebiegu w okolicy Solca i Cierpic z wybudowaniem równoległych dróg lokalnych. Ale nie przez środek puszczy bo tak najłatwiej.
 

·
Registered
Joined
·
58 Posts
Pieruńsko ważna, ale wielu z nas w takim tempie jej nie dożyję. To lobbing drobiarza, to niszczenie środowiska "bo tak łatwiej", a jak na mój chłopski rozum, na tą trasę od dawna kładą lachę, poniekąd na rzecz s5, a poniekąd dlatego, że s10 jest potężnym projektem, który przekłada się z wyborów na wybory. Nie chcę być złym prorokiem, ale wobec aktualnego ciosu dla gospodarki, sprawna realizacja wcale nie musi być na rękę rządzącym.
 

·
Registered
Joined
·
1,368 Posts
Ja tez zaczynam myslec, ze chyba specjalnie zaproponowano taki wariant by byl uwalony i droga nie została szybko zbudowana. Przecież aż się prosi by nie tylko wszystkie zainteresowane tematem organizacje ekologiczne ale i zwykli wrażliwi na środowisko ludzie oprotestowali ten durny "przez puszczę" wariant.
Na marginesie dodam, ze Bydgoszcz jako największe miasto w Polsce nie ma polaczenia z siecia A/S. Dopiero niedługo ma się to zmienić. Wygląda na to, że Bydgoszcz to nie zbyt lubiane miasto przez polityków z obecnej partii.
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
8,450 Posts
Na marginesie dodam, ze Bydgoszcz jako największe miasto w Polsce nie ma polaczenia z siecia A/S. Dopiero niedługo ma się to zmienić. Wygląda na to, że Bydgoszcz to nie zbyt lubiane miasto przez polityków z obecnej partii.
Problem w tym, że wizerunek Bydgoszczy jest taki, jakby to było małe powiatowe miasteczko mające nawet mniej, niż 100 tys. mieszkańców. Właśnie dlatego nas się nie traktuje poważnie, bo większości wydaje się, że to taki Grudziądz, czy Gniezno co machają szabelką i domagają się traktowania jak "te duże".
 

·
Registered
Joined
·
137 Posts
Po co się proceduje decyzje środowiskowe przez 4 lata, skoro po jej wydaniu rozpoczyna się wrzask ekologów wspieranych przez Gazetę Wyborczą. Doprawdy trudno to zrozumieć :dunno:
 
161 - 180 of 207 Posts
Top