SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
21 - 40 of 177 Posts

·
Registered
575 Posts
Jako że jestem na przepustce z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, gdzie odbywam 6-tygodniowe przeszkolenie wojskowe studentów wyższych uczelni i jeździlismy juz kilka razy na poligon toruński, a za kilka dni przenosimy się tam na stałe na 2 tygodnie, obserwuję czasem jak idzie budowa obwodnicy, którą jadąc na starze przecinamy. Z tego co widziałem, bodajże 2 wiadukty będą wykorzystywane głównie przez wojsko. Postaram się zrobić jakieś zdjęcia, bo planuję na dalszą część służby wziąć cyfrówkę.

·
Registered
575 Posts
Zdjecia przedstawiaja budowana poludniowa obwodnice Torunia w standardzie drogi ekspresowej jednojezdniowej S10 (z rezerwa pod druga jezdnie).

NA zdjeciach droga na wysokosci (wg siatki kilometrowej) ok. od 42 do 39,5 (kierunek Szczecin). Wiekszosc zdjec robiona do tylu z **** stara.

2005.08.02:

Zdjecia jednego wiaduktu (tego, do ktorego podjazd widac z poprzedniego zdjecia) robione z obozowiska kolejno:
2005.07.30

2005.08.08

2005.08.09

2005.08.10

I jeszcze jeden wiadukt, ktory jest dalej na zachod 20050804:

·
Registered
2,837 Posts
a ja mam pytanie.. jakie macie szanse w Toruniu na dobudowe tych dwóch dodatkowych pasów? pytam bo w Kaliszu Zrobili w ostatnich latach dwie obwodnice: Zachodnią i z Północy na Południe(tZn. ta jeszcze trwa), i one tez są tylko dwu pasmowe... i nie wiadomo kiedy kolejne dwa pasy wybudują.. czy u was juz wiadomo?

·
Banned
1,467 Posts
Taka duza inwestycja a tak o niej cicho heh. Dobudowanie 2 nitki bedzie duzo prostsze i tansze (odpadaja wydatki na wiadukty, rownanie terenu) wiec mysle ze stanie sie to szybko gdy tylko ruch osiagnie pewnien poziom :D.

·
Infrastrukturnik drogowy
12,381 Posts
@Lmac, dzieki za zdjęcia! (i poświęcenie :) ).

wydaje się, że zostało juz bardzo niewiele do zrobienia, ale trochę dziwne, że właściwie nie widać robotników ani maszyn budowlanych (?).

Ps. a jak węzeł w Czerniwicach?

·
Registered
5,840 Posts
wygląda na to, że ta obwodnica zostanie oddana w terminie. Teraz brakuje jeszcze porządnej drogi z Torunia do Wawy.

·
Registered
575 Posts
nie jestem z Torunia, jedynie obozowalismy przez 2 tygodnie przy budowanej obwodnicy, obwodnica jezdzilo sie lub maszerowalo glownie tylko w drodze na ktoras ze strzelnic (Jawor lub Sypka), jak bylem na taktyce dziennej to widzialem, ze dalej na zachod jest kladziony asfalt, pozostale prace sa prowadzone na nasypach i wiaduktach, do wezlow byl dalszy kawalek, a oddalac sie zbytnio nie mozna bylo, tak wiec nie wiem jaki jest stan prac na nich, moze zdjecia tego nie oddaja, pracuja na poszczegolnych odcinkach dosc intensywnie z niedzielami wlacznie

apropos to co najmniej 2 wiadukty bedzie wykorzystywac jedynie wojskowy sprzet poruszajac sie z parku maszyn na poligonowe stanowiska ogniowe

·
Registered
2,059 Posts
LMAC - pozdrowienia dla spermana, parę lat temu też byłem na SPR tyle, że w Koszalinie, fajna zabawa. Dzięki za zdjęcia.

·
Infrastrukturnik drogowy
12,381 Posts
Inwestycje pod ekspresową 10

2005-08-18 13:25
Źródło: GDDKiA; mojeauto.pl

Południowa obwodnica Torunia nabiera kształtów. Budowany, 12 km odcinek zostanie włączony w ciąg przyszłej drogi ekspresowej S-10 Szczecin - Bydgoszcz - Toruń - Płońsk.

Ponadto na potrzeby przyszłej "ekspresówki" remontowany jest 8 km odcinek Przyłubie -Mała Nieszawka i modernizowane skrzyżowanie w miejscowości Lisi Ogon.
Budowa tzw. obwodnicy poligonowej wokół jednego z najstarszych miast Polski wyniesie ponad 90,5 mln zł. Wykonawcą jest firma Hermann Kirchner GmbH & Co. KG Baunnternehmung. Już w listopadzie zostanie udostępniony odcinek między węzłami Czerniewice - Mała Nieszawka, natomiast ostateczne zakończenie inwestycji planowane jest na 2006 r.

Ponadto remontowany jest dalszy istniejący już odcinek krajowej drogi nr 10 pomiędzy miejscowościami Mała Nieszawka - Przyłubie. Remontem i wzmocnieniem nawierzchni zajmuje się firma Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia. Ta sama firma wykonuje również przebudowę skrzyżowania w miejscowości Lisi Ogon. Prace rozpoczęły się 5 sierpnia i potrwają do października br.

Zgodnie z polityką komunikacyjną kraju, południowa obwodnica Torunia zostanie włączona w ciąg przyszłej drogi ekspresowej S-10 Szczecin - Bydgoszcz - Toruń - Płońsk, która ma wspólny przebieg z autostradą A-1 na przejściu przez rzekę Wisłę. Dzięki temu powstanie kompleksowy węzeł komunikacyjny wokół Torunia, łączący autostradę A-1 i drogę ekspresową S-10 z drogą krajową nr 1 Gdańsk - Toruń - Łódź i drogą krajową nr 15 Inowrocław - Toruń - Ostróda.

·
Registered
41 Posts
Zdjęcia z wycieczki na skrzyżowanie S10 i A1 (węzeł Czerniewice)

Witam,

dzisiaj odbyłem małą wycieczke.

Mam zdjęcia, ale nie mam serwera aby je umieścić,
może ktoś pomoże...

kendzior

·
Registered
41 Posts
Zdjęcia z węzła S10/A1 Czerniewice

Witam

1. Znak na dojeździe do węzła od strony Torunia

2. Widok na most autostradowy pod Toruniem

Trzy zdjęcia z jednego miejsca, mniej więcej środek węzła A1/S10
3. Widok w kierunku mostu, na pierwszym planie wiadukt kolejowy dla jakiejs bocznicy (szary), dalej zielony wiadukt trasy kolejowej Toruń - Włocławek

4. Widok w kierunku Włocławka, Łodzi, wykop pod A1

5. Widok na fragment obwodnicy Torunia w kierunku Bydgoszczy, Szczecina S10

6.Troche inne ujecie na wiadukty kolejowe, widać ze są przygotowane pod 2 jezdnie

7.Inne ujęcie na S10 na Bydgoszcz

8. Za zakrętem kolejny wiadukt, pewno wojskowy

9. I jeszcze raz w kierunku mostu autostradowego, 15 listopada podobno oficjalne otwarcie....

Eldorado dzięki :)
pozdrawiam

·
Registered
41 Posts
Dlaczego w Czerniewicach się korkuje?

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,2889568.html

Korki na węźle autostradowym w Czerniewicach. Wszystkiemu winne są światła tamujące ruch i źle zaprojektowane połączenia między biegnącymi tędy trasami

Węzły drogowe łączące w sposób bezkolizyjny autostrady z innymi drogami mają kształt czterolistnej koniczynki - zjazdy z tras i wjazdy na nie znajdują się z każdej strony skrzyżowania. Pozwala to na swobodne włączanie się do ruchu, nie zmusza innych do zatrzymywania się i tamowania przejazdu. Takie rozwiązanie od lat stosuje się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Czerniewicach jest inaczej: zamiast czterech "listków" - drogowcy wybudowali tylko trzy, a brakujący zastąpili sygnalizacją świetlną. Kto chce zjechać z mostu autostradowego na krajową "jedynkę" w stronę Włocławka, najpierw stoi na światłach, a potem tamuje ruch, skręcając w lewo na południe. Na tych samych światłach samochody zatrzymują też ci, którzy zjeżdżają w kierunku mostu, a od połowy listopada będą jechali z Torunia na zachód budowaną właśnie obwodnicą poligonową. Identyczny los spotka kierowców, którzy w przyszłości zechcą podróżować autostradą A-1 z naszego miasta w stronę Łodzi.

Efekt takiego rozwiązania: tworzą się korki sięgające mostu autostradowego z jednej strony i Podgórza z drugiej. Nic więc dziwnego, że kierowcy przejeżdżający przez to miejsce i mieszkańcy Czerniewic podnieśli raban. Swojemu oburzeniu dali wyraz m.in. na forum internetowym gazeta.pl: - Stoję w korkach, jadąc do pracy! Stoję w korkach, jadąc do domu! Nie zgadzam się na tak bezmyślne wydawanie moich i unijnych pieniędzy - pisze jeden z nich.

Wpisów w podobnym tonie jest kilkadziesiąt: fatalny hałas, tamowany ruch. Problem dostrzegli też w toruńskim magistracie. - Przyjęte rozwiązania są wadliwe - twierdzi Bernard Kwiatkowski, dyrektor wydziału inwestycji strategicznych, w piśmie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inwestora i administratora przyszłego węzła. - Nie usprawniają ruchu, a ograniczają jego płynność.

Rozwiązanie jest jedno: przeprojektowanie węzła i dodanie czwartego "listka". Tymczasem urzędnicy w bydgoskim biurze GDDKiA nie widzą problemu. - Nie ma potrzeby budowania dodatkowego połączenia między trasami - twierdzi wicedyrektor Zdzisław Glonek. - Jak będzie obwodnica, problem zniknie. A jeżeli teraz tworzą się tam korki, to przeprogramujemy sygnalizację świetlną tak, aby ruch na skrzyżowaniu nie tamował się.

- Ale z czwartym zjazdem skrzyżowanie byłoby bezkolizyjne, a ruch płynniejszy - mówię.

- Wcale nie byłoby tam bezpieczniej.

- Widział pan podobne rozwiązania na innych węzłach?

- Nie pamiętam gdzie, ale na pewno gdzieś są. Tak czy inaczej światła pozostaną.

W przyszłości węzeł czerniewicki będzie jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych w kraju. To tu ma się krzyżować autostrada A-1 z drogą ekspresową S-10 Szczecin-Warszawa i istniejącą krajową "jedynką".

·
art of looking sideways
466 Posts
Ma ktoś może jakiś schemacik węzła Czerniawickiego? Bo te "profesjnonalne" wytłumaczenia z brakującym trzecim "listkiem" nic mi nie mówią. Ale jeśli dobrze rozumiem, to mają tam się krzyżować trzy trasy - autostrada, ekspresówka i droga krajowa. Czy to ma być coś pobobnego do przyszłego , skomplikowanego węzła "Sośnica" na południu Gliwic?

Wystarczy odręczny szkic. :)

·
A1, A6-berlinka muszą być
muszą być
3,886 Posts
Voytek on the road said:
Ale jeśli dobrze rozumiem, to mają tam się krzyżować trzy trasy - autostrada, ekspresówka i droga krajowa.
Skąd! Na tym węźle krzyżuje się A1 z DK1, a A1 z S10 będą się rozwidlać już za nasypem kolejowym.

Chociaż jak czytam co Ci idioci z bydgoskiej GDDKiA mówią, to mam wrażenie, że myślimy o jakimś zupełnie innym miejscu.

"Jak będzie obwodnica, problem zniknie".
Noż kurna, to przecież dopiero wtedy będzie problem!

·
Registered
3,664 Posts
bartosz_berlinka said:
"Jak będzie obwodnica, problem zniknie".
Noż kurna, to przecież dopiero wtedy będzie problem!
Poderzjewam, że wiem o co im chodziło. W tej chwili A1 pełni rolę pseudoobodnicy Torunia w ciągu drogi DK1 (pseudo - gdyż DK1 formalnie przechodzi przez Toruń, a dojazd do A1 odbywa się wąską drogą wojewódzką przez podtoruńskie wsie). Ponadto jest ona częścią drogi DK10. Tyle, że do czasu wybudowania obwodnicy południowej DK10 zakręca na północ i przechodzi przez środek lewobrzeżnych dzielnic Torunia.
Oba potoki ruchu korzystają z tego feralnego łącznika zakończonego światłami. Pierwsi skęcają na nim w lewo na południe drudzy na prawo na północ. Gdy powstanie obwodnica to ci drudzy pojadą prosto dołem i wg GDDKiA, odciążą skrzyżowanie i "problem zniknie".
Tyle, że "problemem" jest skręt w lewo a ten mogłoby rozwiązać jedynie przedłużenie A1 co najmniej do Włocławka. Ale najlepsze dopiero przed nami, gdy GTC wybuduje do tego miejsca cały swój odcinek autostrady.

·
A1, A6-berlinka muszą być
muszą być
3,886 Posts
jacek_k said:
Tyle, że "problemem" jest skręt w lewo a ten mogłoby rozwiązać jedynie przedłużenie A1 co najmniej do Włocławka. Ale najlepsze dopiero przed nami, gdy GTC wybuduje do tego miejsca cały swój odcinek autostrady.
Otóż to!
Niepodobna przecież, aby na autostradzie był skręt w lewo.
Ale pewnie panowie z GDDKiA na razie tak daleko w czasie (4 lata a może i 10) nie wybiegają. :)

·
Registered
575 Posts
Widok na wschód:

Widok na zachód:

Z tego co patrze na moje pierwsze zdjecie i Twoje, to bedzie to ten sam wiadukt. To moje mniej wyrazne zdjecie to bylo pierwsze zrobione po wyjezdzie ze strzelnicy na Jaworze patrzac na wschod wlasnie.

21 - 40 of 177 Posts
Status
Not open for further replies.