SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
41 - 60 of 177 Posts

·
Registered
Joined
·
754 Posts
bartosz_berlinka said:
Otóż to!
Niepodobna przecież, aby na autostradzie był skręt w lewo.
Ale pewnie panowie z GDDKiA na razie tak daleko w czasie (4 lata a może i 10) nie wybiegają. :)
Albo GTC budując drugą część A1 dobuduje brakującą część skrzyżowania.
Przyłączam się do prośby o szkic tego skrzyżowania. Opierając się na opisach prasowych trudno sobie je wyobrazić.
 

·
Registered
Joined
·
3,664 Posts
adamkr said:
Przyłączam się do prośby o szkic tego skrzyżowania. Opierając się na opisach prasowych trudno sobie je wyobrazić.
Proszę bardzo:

Strzałką zaznaczony motel, który stoi na drodze czwartego łącznika.
Przed budową południowej obwodnicy jezdnia północna kończyła się ostrym zakrętem w lewo przed nasypem kolejowym a wjazd na DK1 był bezkolizyjny. Było to rozwiązanie tymczasowe i budując S10 przebudowano zjazdy. Jezdnia południowa ma łączniki po obu stronach DK1 a jezdnia północna ma tylko łącznik po wschodnie stronie DK1. Wyjazd na DK1 jest więc kolizyjny.
Rozwidlenie A1 i S10 znajdzie się w przyszłości po drugiej stronie torów kolejowych; za bocznicą, która jest tak tajna, że nie ma jej na tej mapie.
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
Informacja z dzisiejszej Gazety Wyborczej:

Dlaczego w Czerniewicach się korkuje?

Korki na węźle autostradowym w Czerniewicach. Wszystkiemu winne są światła tamujące ruch i źle zaprojektowane połączenia między biegnącymi tędy trasami
Węzły drogowe łączące w sposób bezkolizyjny autostrady z innymi drogami mają kształt czterolistnej koniczynki - zjazdy z tras i wjazdy na nie znajdują się z każdej strony skrzyżowania. Pozwala to na swobodne włączanie się do ruchu, nie zmusza innych do zatrzymywania się i tamowania przejazdu. Takie rozwiązanie od lat stosuje się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Czerniewicach jest inaczej: zamiast czterech "listków" - drogowcy wybudowali tylko trzy, a brakujący zastąpili sygnalizacją świetlną. Kto chce zjechać z mostu autostradowego na krajową "jedynkę" w stronę Włocławka, najpierw stoi na światłach, a potem tamuje ruch, skręcając w lewo na południe. Na tych samych światłach samochody zatrzymują też ci, którzy zjeżdżają w kierunku mostu, a od połowy listopada będą jechali z Torunia na zachód budowaną właśnie obwodnicą poligonową. Identyczny los spotka kierowców, którzy w przyszłości zechcą podróżować autostradą A-1 z naszego miasta w stronę Łodzi.

Efekt takiego rozwiązania: tworzą się korki sięgające mostu autostradowego z jednej strony i Podgórza z drugiej. Nic więc dziwnego, że kierowcy przejeżdżający przez to miejsce i mieszkańcy Czerniewic podnieśli raban. Swojemu oburzeniu dali wyraz m.in. na forum internetowym gazeta.pl: - Stoję w korkach, jadąc do pracy! Stoję w korkach, jadąc do domu! Nie zgadzam się na tak bezmyślne wydawanie moich i unijnych pieniędzy - pisze jeden z nich.

Wpisów w podobnym tonie jest kilkadziesiąt: fatalny hałas, tamowany ruch. Problem dostrzegli też w toruńskim magistracie. - Przyjęte rozwiązania są wadliwe - twierdzi Bernard Kwiatkowski, dyrektor wydziału inwestycji strategicznych, w piśmie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inwestora i administratora przyszłego węzła. - Nie usprawniają ruchu, a ograniczają jego płynność.

Rozwiązanie jest jedno: przeprojektowanie węzła i dodanie czwartego "listka". Tymczasem urzędnicy w bydgoskim biurze GDDKiA nie widzą problemu. - Nie ma potrzeby budowania dodatkowego połączenia między trasami - twierdzi wicedyrektor Zdzisław Glonek. - Jak będzie obwodnica, problem zniknie. A jeżeli teraz tworzą się tam korki, to przeprogramujemy sygnalizację świetlną tak, aby ruch na skrzyżowaniu nie tamował się.

- Ale z czwartym zjazdem skrzyżowanie byłoby bezkolizyjne, a ruch płynniejszy - mówię.

- Wcale nie byłoby tam bezpieczniej.

- Widział pan podobne rozwiązania na innych węzłach?

- Nie pamiętam gdzie, ale na pewno gdzieś są. Tak czy inaczej światła pozostaną.

W przyszłości węzeł czerniewicki będzie jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych w kraju. To tu ma się krzyżować autostrada A-1 z drogą ekspresową S-10 Szczecin-Warszawa i istniejącą krajową "jedynką".
 

·
Registered
Joined
·
5,840 Posts
właściwie to brakuje słów. wydaje się kilkanaście milionów na budowę drogi S, a potem stawia się światła
 

·
A1, A6-berlinka muszą być
muszą być
Joined
·
3,886 Posts
jacek_k said:
Było to rozwiązanie tymczasowe i budując S10 przebudowano zjazdy. Jezdnia południowa ma łączniki po obu stronach DK1 a jezdnia północna ma tylko łącznik po wschodniej stronie DK1.
A, czyli to trochę zmienia postać rzeczy. Teraz to mnie już nie dziwi dobre samopoczucie panów z GDDKiA. Jest to przecież klasyczna wersja minimalna, typowa dla zjazdów z autostrady na drogi wojewódzkie. A, że akurat trafiło na krajową to to w sumie drobiazg. W końcu tak samo męczymy się na obwodowej Trójmiasta na węźle Karczemki. I nic się nie zmieni, póki Trasa WZ nie dojdzie do obwodnicy. Wcześniej węzła najwyraźniej nie można przebudować, bo nie.
 

·
Registered
Joined
·
195 Posts
Discussion Starter · #46 ·
Gazeta Pomorska:

"DROGI. Toruń walczy, decydenci miękną

Odkorkują Czerniewice?


172 podpisy pod pismem z żądaniem przeprojektowania węzła drogowego w Czerniewicach zebrali mieszkańcy tego toruńskiego osiedla.


O tym, że wielkie skrzyżowanie autostradowe w Czerniewicach jest źle zaprojektowane i przez to już teraz tworzą się na nim gigantyczne korki, pisaliśmy w "Pomorskiej" w ubiegłym tygodniu. Szef Wydziału Inwestycji Strategicznych w toruńskim Urzędzie Miasta Bernard Kwiatkowski tłumaczył wtedy, że skrzyżowanie tego typu nie musi się korkować przy naszym natężeniu ruchu. Wystarczy, że zostanie zaprojektowane w kształcie czterolistnej koniczynki i będzie miało cztery tzw. wyploty, czyli pary nitek drogowych wjazd-zjazd. Ale węzeł czerniewicki "wyploty" ma tylko trzy. W miejscu, gdzie powinien powstać czwarty, stoi motel "Pod kominkiem". Inwestor, bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nie widzi jednak problemu i deklaruje, że nie zamierza w projekcie niczego zmieniać.
Korki, hałas, spaliny
Korki w Czerniewicach irytują nie tylko kierowców. Zmusiły też do zorganizowania się mieszkańców tej części Torunia. - Chcemy skłonić władze miasta do właściwego działania. Na budowę węzła już wydano wielkie pieniądze, a efekt jest niedobry. Stoimy w korkach w drodze do pracy, stoimy wracając do domu. Do tego zatrzymujące się w korkach w okolicy naszego osiedla wielkie ciężarówki powodują olbrzymi hałas i emitują ogromne ilości spalin - mówi "Pomorskiej" jeden z organizatorów czerniewickiego protestu, Leszek Palacz, który z grupą sąsiadów spotkał się już w tej sprawie z prezydentem Zaleskim. - Przygotowujemy stanowcze pismo do GDDKiA. Co będzie, jak nas tam zlekceważą? W ogóle nie bierzemy tego pod uwagę - twierdzi Leszek Palacz.
O przeprojektowanie skrzyżowania zabiegają też władze Torunia. Kilka tygodni temu zażądały stosownych zmian w projekcie w piśmie do Ministerstwa Infrastruktury, teraz lobbują w warszawskiej centrali GDDKiA. - Uważamy, że muszą być 4 pary nitek wjazd-zjazd i będziemy o to walczyć - zapewnia rzecznik prezydenta Torunia Marcin Czyżniewski.
Warszawa analizuje
Co na to warszawscy decydenci? - Rozpatrujemy wniosek Torunia, przygotowujemy stosowną analizę. Nie wiem, czy uda się to załatwić w ramach trwającej inwestycji - zastrzega wicedyrektor w GDDKiA Zbigniew Kotlarek. Nie wyklucza jednak konieczności przeprojektowania węzła.

"
 

·
art of looking sideways
Joined
·
466 Posts
Jejku. Przecież przebudowa węzła z tylko jednym wyburzeniem nie jest astronomiczną czynnością. Dosyć gadania, do roboty! Mam dosyć problemów tak łatwych do rozwiązania.
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
Gazeta Wyborcza

Węzeł w Czerniewicach będzie rozbudowany

- Węzeł Czerniewice został zakwalifikowany do przebudowy - zapewnia szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Będziemy się trzymać tego twierdzenia - mówią w toruńskim magistracie

Budowany właśnie węzeł drogowy w Czerniewicach już niedługo połączy istniejącą drogę krajową nr 1 z układaną równocześnie południową obwodnicą Torunia, będącą fragmentem drogi ekspresowej S-10 Szczecin-Warszawa. A za cztery-pięć lat będzie to jeden z najważniejszych punktów na komunikacyjnej mapie naszego kraju. Wszystko dlatego, że tędy pobiegnie też autostrada A-1 łącząca Gdańsk z Cieszynem.

Jak już pisaliśmy w sierpniu, w Czerniewicach tworzą się gigantyczne korki sięgające mostu autostradowego z jednej strony i Podgórza z drugiej. Wszystko przez światła tamujące ruch i źle zaprojektowane połączenia między biegnącymi tędy trasami: zamiast czterech zjazdów są tylko trzy. W efekcie, kto chce jechać z mostu autostradowego na krajową "jedynkę" w stronę Włocławka, najpierw stoi na światłach, a potem tamuje ruch, skręcając w lewo na południe. Na tych samych światłach samochody zatrzymują też ci, którzy zjeżdżają w kierunku mostu, a od połowy listopada będą jechali z Torunia na zachód obwodnicą. Identyczny los spotka kierowców, którzy w przyszłości zechcą podróżować autostradą A-1 z naszego miasta w stronę Łodzi.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują zgodnie kierowcy i mieszkańcy Czerniewic, którym korek i hałas skutecznie zatruwa życie. Wszyscy zgodnie podkreślają: trzeba przeprojektować węzeł i dodać czwarte połączenie, tak robi się na całym świecie.

Problem dostrzegli też urzędnicy w toruńskim magistracie i zaczęli słać protesty do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która buduje węzeł. Odpowiedź na jeden z nich właśnie nadeszła. - Węzeł Czerniewice został zakwalifikowany do przebudowy w ramach kontraktu na budowę południowej obwodnicy Torunia - zapewnia na samym wstępie Edward Gajerski, szef GDDKiA.

- To pocieszające stwierdzenie - twierdzi Bernard Kwiatkowski, dyrektor magistrackiego wydziału inwestycji strategicznych. - Będziemy się go trzymać w dalszych rozmowach z inwestorem na ten temat.

Budowa 12,5 km południowej obwodnicy Torunia ma się skończyć w listopadzie. Dzięki niej cały ruch tranzytowy, odbywający się teraz w lewobrzeżnym Toruniu ulicami Poznańską i Łódzką, przeniesie się poza obręb miasta. Trasa rozpocznie się na zachodzie w okolicach skrzyżowania dróg na Bydgoszcz i Poznań, a zakończy na wschodzie przy węźle Czerniewice.
 

·
Registered
Joined
·
195 Posts
Discussion Starter · #50 ·
Kończy się budowa południowej obwodnicy Torunia

Na trasie południowej obwodnicy Torunia trwają roboty wykończeniowe. Pierwsze samochody pojadą tędy już za niecały miesiąc.

Niemal na całym, liczącym 12,5 km odcinku trasy leży już równy dywanik asfaltu. - Do wylania pozostaje nam jeszcze tylko nawierzchnia na węzłach Czerniewice i Nieszawka łączących obwodnicę z innymi trasami - mówi Zbigniew Szubski, kierownik budowy z firmy Hermann Kirchner Polska, która układa drogę.

Prace na drugim z węzłów mogły ruszyć dopiero po oddaniu wiaduktu położonego nad "poligonówką". Przeprawa została dopuszczona do ruchu pod koniec zeszłego tygodnia - samochody jadą tędy drogą krajową nr 15 w stronę Inowrocławia oraz Poznania i z powrotem - i robotnicy mogą zabrać się już za ułożenie asfaltu pod obiektem.

Oprócz niego do użytku oddane zostały jeszcze cztery inne wiadukty, m.in. kolejowy w Czerniewicach na drugim krańcu trasy. Z pozostałych trzech korzystają leśnicy i wojsko. Na dwóch przeprawach prowadzone są ostatnie prace kosmetyczne, na dwóch następnych robotnicy mają trochę więcej pracy. - Terminarz jest napięty, ale zdążymy - twierdzi kierownik Szubski. - Pierwsze samochody pojadą tędy 15 listopada.

Południowa obwodnica jest częścią drogi ekspresowej S-10 ze Szczecina do Warszawy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w naszym mieście. Dzięki niej ruch tranzytowy, odbywający się teraz w lewobrzeżnym Toruniu ulicami Poznańską i Łódzką, przeniesie się poza tereny zamieszkane. Trasa rozpoczyna się na zachodzie w okolicy skrzyżowania dróg na Bydgoszcz i Poznań. Swój bieg kończy na wschodzie w miejscu połączenia z dwoma innymi drogami: krajową nr 1 oraz planowaną autostradą A-1.

Południowa obwodnica Torunia kosztuje niemal 14,7 mln euro. 32 proc. kosztów budowy - czyli ponad 4,7 mln euro pokryje unijny fundusz Phare. Resztę sfinansuje budżet państwa, m.in. z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Trasa jest nazywana "poligonówką", bo biegnie po obrzeżach toruńskiego poligonu. Inwestycja ruszyła we wrześniu 2004 r.

Gazeta Wyborcza

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,2972354.html
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,381 Posts
Mini fotorelacja z węzła Czerniewice:
podjazd do tegoż węzła (od obwodnicy)


w tle wiadukt w ciągu DK1 i kolejowy nad S10


motel, przez którego brak jednej odnogi koniczynki

ciekawy jestem, czy przy budowie S10 uwzględniają przyszły węzeł z A1?

A po drugiej stronie węzeł (chyba) Kluczyki już prawie gotowy i z tego co widziałem, będzie to pełna koniczynka :)
 
G

·
smar said:
motel, przez którego brak jednej odnogi koniczynki
To u nas w Kraku też jets taki jeden węzeł na skrzyżówaniu drogi przelotowej (Armii Krajowej) z taka główniejszą (Balicka) gdzie jest "trójslistna" koniczynka przez jakaś budę na której jest napisz warsztat samochodowy :( i to już tak stoi od wieeelu lat.
 

·
Registered
Joined
·
61 Posts
michal-skoczen said:
To u nas w Kraku też jets taki jeden węzeł na skrzyżówaniu drogi przelotowej (Armii Krajowej) z taka główniejszą (Balicka) gdzie jest "trójslistna" koniczynka przez jakaś budę na której jest napisz warsztat samochodowy :( i to już tak stoi od wieeelu lat.
Ja nie rozumiem, czemu nie mozna by drogi zbudowac w okol tego motelu. W Warszawie np. w srodku wezla Wislostrady i Trasy Torunskiej jest salon samochodowy.
 

·
Moderator
Joined
·
77,165 Posts
PedroDK said:
Ja nie rozumiem, czemu nie mozna by drogi zbudowac w okol tego motelu. W Warszawie np. w srodku wezla Wislostrady i Trasy Torunskiej jest salon samochodowy.

Tylko tutaj jest jeden problem.....za tym motelem jest linia kolejowa,a budowy kolejnego wiaduktu po torami na bank nie będzie.Wyburzenie tego motelu będzie tańsze...
 
G

·
kendzior said:
- Przyjęte rozwiązania są wadliwe - twierdzi Bernard Kwiatkowski
Cóż za rozbrajająca szczerość :p

kendzior said:
Tymczasem urzędnicy w bydgoskim biurze GDDKiA nie widzą problemu. - Nie ma potrzeby budowania dodatkowego połączenia między trasami - twierdzi wicedyrektor Zdzisław Glonek. - Jak będzie obwodnica, problem zniknie. A jeżeli teraz tworzą się tam korki, to przeprogramujemy sygnalizację świetlną tak, aby ruch na skrzyżowaniu nie tamował się.

- Ale z czwartym zjazdem skrzyżowanie byłoby bezkolizyjne, a ruch płynniejszy - mówię.

- Wcale nie byłoby tam bezpieczniej.

- Widział pan podobne rozwiązania na innych węzłach?

- Nie pamiętam gdzie, ale na pewno gdzieś są. Tak czy inaczej światła pozostaną.
Kiedy oni byli ostatnio na leczeniu psychiartrycznym. Czy to ze gdzieś są to znaczy ze są dobre??? To jest paranoja. Węzeł A/S/DK powinien być w pełni bezkolizyjny.

PS ma ktoś plan jak to ma wyglądac po dołączeniu tam S10?? Bo z tych zdjęc nie bardzo to sobie mogę ułożyć. Jak S10 będize wpadać w obecną S10 a przyszłą A1 na moście? Z tej mapki to wynika ze powinni na węźle A1/DK1 dobudować ten 4 listek koniczynki, a S10 ja bym podłączył troszkę bardziej na południe, ale tak zeby razem tworzyły jeden węzeł.
 

·
Registered
Joined
·
195 Posts
Discussion Starter · #59 ·
bewu1 said:
Jakieś wiadomości do co dokładnej daty oddania obwodnicy do ruchu?
Nareszcie.... Otwarcie 15 listopada 2005 o godzinie 12:00

Otwarcie obwodnicy Torunia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o otwarciu południowej obwodnicy Torunia, które odbędzie się jutro, 15 listopada o godzinie 12.00 na węźle Nieszawka (droga krajowa numer 10).

Budowa obwodnicy trwała od lutego 2004 roku. Jest to droga o parametrach drogi ekspresowej, w przyszłości włączona w ciąg drogi ekspresowej S10. Zakończony odcinek ma długość 12,4 km, z jedną jezdnią o szerokości 7,0 m (2 pasy po 3,5m) i poboczem utwardzonym 2x2 m. Dopuszczalne obciążenie wyniesie 115 kN/oś. Obwodnica będzie dostępna poprzez 2 węzły drogowe:

„Nieszawka” (km 1+332,9) – węzeł typu „półkoniczyna” na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 15 Toruń – Inowrocław
„Czerniewice” (km 12+497) – istniejący węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 1 Toruń – Łódź i łącznik z przyszłą autostradą A1.
Zakres robót obejmował między innymi przebudowę urządzeń energetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągu, sieci trakcyjnej, umocnienie skarp i rowów, budowę 9 obiektów inżynierskich (6 wiaduktów drogowych nad obwodnicą; 1 wiadukt kolejowy nad obwodnicą, 2 wiadukty kolejowe nad węzłami drogowymi).

Wykonawcą robót była firma Hermann Kirchner. Koszty robót budowlano – montażowych wyniosły 16 mln euro. Projekt został dofinansowany przez fundusz PHARE w wysokości 10 mln euro.

Dzięki wybudowaniu obwodnicy powstanie kompleksowy węzeł komunikacyjny wokół Torunia, łączący autostradę A1 i drogę ekspresową S10 z drogą krajową nr 1 Gdańsk - Toruń - Łódź i drogą krajową nr 15 Inowrocław - Toruń - Ostróda. Obwodnica znacznie zmniejszy uciążliwość ciężkiego ruchu samochodowego w mieście, a także zmniejszy niegatywny wpływ tego ruchu na zabytkowe centrum Torunia. Z pewnością wpłynie to na zwiekszenie atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu.

http://www.gddkia.gov.pl/article/in...238f7/id_art/a84fa169041386d85312d7c39f4bce80
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,381 Posts
wojo_2000 said:
Nareszcie.... Otwarcie 15 listopada 2005 o godzinie 12:00
Otwarcie obwodnicy Torunia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o otwarciu południowej obwodnicy Torunia, które odbędzie się jutro, 15 listopada o godzinie 12.00 na węźle Nieszawka (droga krajowa numer 10).

Obwodnica będzie dostępna poprzez 2 węzły drogowe:
Nieszawka (km 1+332,9) – węzeł typu „półkoniczyna” na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 15 Toruń – Inowrocław
„Czerniewice” (km 12+497) – istniejący węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 1 Toruń – Łódź i łącznik z przyszłą autostradą A1.
super!
ale mam pytanie: to gdzie w końcu jest ten węzeł - na DK10 czy 15, bo się zakręciłem ;)
 
41 - 60 of 177 Posts
Status
Not open for further replies.
Top