SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 805 Posts

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Patrzę na te terminy realizacji obwodnicy Tarnowskich Gór, podane w powyższej tabelce, które sugerują , że realizacja nastąpi za około 8-10 lat.
Pan Polaczek ostatnio mówił w lokalnej gazecie, że budowa powinna się zacząć w 2020 r. a ukończenie tego odcinka, nawet w 2022 r. a najpóźniej w 2024r. czy były minister transportu buja w obłokach?, czy termin ukończenia tarnogórskiej obwodnicy, chociażby w 2024 roku, jest realny?
 

·
Registered
Joined
·
933 Posts
Pan Polaczek ostatnio mówił w lokalnej gazecie, że budowa powinna się zacząć w 2020 r. a ukończenie tego odcinka, nawet w 2022 r. a najpóźniej w 2024r. czy były minister transportu buja w obłokach?, czy termin ukończenia tarnogórskiej obwodnicy, chociażby w 2024 roku, jest realny?
Były minister zdecydowanie buja w obłokach. W 2020r. nie rozpocznie się nawet budowa S1 BB - Mysłowice, która jest w trakcie opracowywania Koncepcji Programowej. Tutaj nie ogłoszono nawet przetargu na STEŚ.
 

·
Registered
Joined
·
36 Posts
kolejny artykuł o S11 na Śląsku z lokalnego Gwarka:

źródło:
https://gwarek.com.pl/gwarek/artykul/ekspresowka-s11-przebieg-budzi-skrajne-emocje


Ekspresówka S11: przebieg budzi skrajne emocje
Co wiadomo na temat przebiegu drogi ekspresowej S11? W jakich sprawach zapadły już ostateczne decyzje, a co podlega jeszcze dyskusji, w której mogą uczestniczyć mieszkańcy? Rozmowa z posłem Jerzym Polaczkiem, wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury.
– Po ostatnim artykule na temat drogi ekspresowej S11 do redakcji zaczęły przychodzić maile z pytaniami typu: w jakiej odległości od mojej posesji będzie przebiegać ekspresówka?


– Te pytania zostały zadane przedwcześnie. Dotyczą spraw, które nie są ustalane na tym etapie. Obecnie możemy mówić o przyjętym Studium korytarzowo-sieciowym i wyborem miejsca włączenia przyszłej drogi ekspresowej S11 do węzła autostrady A1 w Piekarach Śląskich. Zaproponowano też przebieg pomiędzy konkretnymi miejscowościami. Natomiast szczegóły poprowadzenia trasy S11, zostaną ustalone podczas opracowywania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), które wskaże warianty i koszty adekwatne do zaproponowanego przebiegu. Przypomnę, iż inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Opracowania STEŚ można spodziewać się w latach 2018-2019.

– Czy mieszkańcy będą mieli możliwość wyrażenia swoich opinii w sprawie przebiegu ekspresówki?

– Przeprowadzenie konsultacji jest wymogiem prawnym. Warto zaznaczyć że podczas opracowywania STEŚ wybiera się taki przebieg, aby było tam jak najmniej kwestii kolizyjnych, ale też nie można powiększać nadmiernie kosztów budowy. Analizowana jest m.in. odległość od zabudowy, zachowanie dopuszczalnych norm hałasu, odniesienie do sieci dróg lokalnych, i wyciągane są wnioski co do miejsc obsługi podróżnych, budowy ekranów, wiaduktów nad liniami kolejowymi czy drogami lokalnymi. Na tym etapie rozwiązywane są problemy z ewentualnymi kolizjami, na przykład obszarami chronionymi Natury 2000, przeszkodami terenowymi i tak dalej. W Tarnowskich Górach, mimo że S11 będzie przebiegać w bardzo znacznej odległości od Kopalni Zabytkowej, zostanie z urzędu np. uwzględnione oddziaływanie z obiektami wpisanymi kilka miesięcy temu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– W Tarnowskich Górach najwięcej kontrowersji wzbudziło poprowadzenie drogi pomiędzy Strzybnicą a Pniowcem. Czy taki przebieg jest już przesądzony?

– To przedwczesne obawy, każde opracowane studium korytarzowo-sieciowe autostrady czy drogi ekspresowej to punkt wyjściowy do dalszych prac. Podczas opracowywania STEŚ będą bardzo szeroko analizowane miejscowe uwarunkowania. W praktyce inwestycji drogowych, gdy pojawiały się kwestie problemowe, zdarzało się tak, że właśnie w STEŚ przyjmowano rozwiązania wariantowe i do dalszych prac projektowych przekazano dwie, a czasem i kilka możliwości poprowadzenia drogi. Nie ma obaw, że głos mieszkańców Strzybnicy i Pniowca zostanie zlekceważony.

– Podczas rozmów na temat przebiegu S11 pojawiały się także zarzuty, że droga nie biegnie w pobliżu największego tarnogórskiego osiedla Przyjaźń i stamtąd w kierunku węzła Zabrze Północ w Wieszowie.

– Droga ekspresowa nie ma na celu rozwiązania problemów lokalnego ruchu drogowego. Jej szczególną funkcją jest wyprowadzenie niszczącego drogi lokalne uciążliwego ruchu TIR-ów z naszych miast. Z pewnością mamy w aglomeracji śląskiej unikalny w skali Polski układ dróg. Do wyboru przyjętego wariantu niełatwo było przekonać centralę GDDKiA w Warszawie. To był merytoryczny dialog. Ostatecznie się to udało, z czego mam osobistą satysfakcję jako poseł ziemi śląskiej.

Natomiast nieracjonalne i nieskuteczne byłoby podporządkowanie przebiegu ekspresówki ruchowi lokalnemu. Eksperci szacują, że tranzyt przenosi co najmniej 40 proc. ciężkiego ruchu towarowego na drogi ekspresowe i autostrady. A połączenie tej drogi z A1 w węźle Zabrze Północ nie rozwiązywałoby docelowo wyzwań komunikacyjnych naszego województwa.

– Jakie są szanse, że nie zabraknie pieniędzy na budowę S11?

– Inwestycja będzie finansowana z państwowego funduszu – Krajowego Funduszu Drogowego. Droga prowadząca z Górnego Śląska na środkowe Pomorze do Kołobrzegu ma długość 596 kilometrów. Około 60 km S11 będzie znajdowało się na terenie województwa śląskiego. Koszt budowy tej części szacuje się na ponad 2,5 mld złotych. Wybudowanie etapu od Piekar Śląskich do do okolic Lublińca ma kosztować około 1,7 mld złotych.

– Kiedy możemy spodziewać się oddania S11 do użytku?

– Jak powiedziałem STEŚ powinno zostać opracowane w latach 2018- 2019. To jest podstawa do otrzymania decyzji środowiskowej. Kolejnym krokiem jest uzyskanie przez inwestora, mówiąc w skrócie, pozwolenia na budowę. Liczę na to, że stanie się to w 2020 r. Sama budowa I etapu drogi ekspresowej S11 od węzła A1 w Piekarach Śląskich to około 2 lata. Całość – przez województwo śląskie do granicy z woj. opolskim – potrwa do 2024 r. To bardzo realny scenariusz. Twórzmy wspólnie wraz inżynierami z GDDKiA i samorządowcami społeczne poparcie dla tej inwestycji, bo jest ono potrzebne i naprawdę warto. To śląski odcinek przyszłej drogi ekspresowej od Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór, przez Poznań, do Kołobrzegu.

Rozmawiał: Jarosław Myśliwski
 

·
Registered
Joined
·
15,634 Posts
Kolejnym krokiem jest uzyskanie przez inwestora, mówiąc w skrócie, pozwolenia na budowę. Liczę na to, że stanie się to w 2020 r.
Widać po tym zdaniu, jak to pan były minister transportu (!) orientuje się w procesie budowy dróg. I ktoś taki był przez 2 lata w składzie Rady Ministrów...
 

·
In Utumno Veritas
Joined
·
1,914 Posts
Widać po tym zdaniu, jak to pan były minister transportu (!) orientuje się w procesie budowy dróg. I ktoś taki był przez 2 lata w składzie Rady Ministrów...
Czepiasz sie. 'Mówiąc w skrócie, pozwolenia na budowę', to poziom streszczenia mniej wiecej dla ludzi czytajacych takie portale - spodziewasz sie, ze na Gwarku bedzie mowa o "Studium Techniczno–Ekonomiczno–Środowiskowym z elementami Koncepcji Programowej wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. S11 na odcinku..." ? :lol:
 

·
Registered
Joined
·
15,634 Posts
Nie, nie czepiam się.
Jako pozwolenie na budowę można traktować ZnRID, a nie przetarg na koncepcję programową. ZnRID (zwany dla uproszenia "pozwoleniem na budowę" wydany będzie kilka lat później).
 

·
Registered
Joined
·
15,634 Posts
W 2020 roku również będzie kopanie w papierach, aż do ewentualnego przetargu ZiZ.
 

·
Registered
Joined
·
365 Posts
Widać po tym zdaniu, jak to pan były minister transportu (!) orientuje się w procesie budowy dróg. I ktoś taki był przez 2 lata w składzie Rady Ministrów...
Przydałby się wątek polityczny, w którym toczyłaby się dyskusja o politykach, ich decyzjach i odpowiedzialności za taki, a nie inny rozwój infrastruktury. Wrzutki polityczne do bieżących wątków są nieznośne (nawet w przypadku bardzo zacnych forumowiczów) i czasami nacechowane emocjami rodem z Faktu. Nowy wątek dałby naturalny upust takim emocjom, a dla wielu mógłby być źródłem zakulisowej wiedzy :lurker:
 

·
Registered
Joined
·
15,634 Posts
Nie jest to wrzutka polityczna, ale realna ocena dat i podawanych przez osobę wypowiadającą na temat drogi, której dotyczy wątek.
 

·
Registered
Joined
·
365 Posts
Ale emocje trochę większe :) Czy w/w minister był najgorszy w ostatnich 30 latach? Mam inne typy, a Polaczek raczej był bezbarwny. Jest to jednak temat do rozważań (jakże interesujących) w postulowanym wątku. I nie ma tu z mojej strony cienia ironii, bo taka dyskusja z pewnością wpłynie na moją postawę w wyborach :nocrook:
 

·
Registered
Joined
·
145 Posts
Za 8 lat dojedziemy ze Śląska trasą S11 do Poznania

Blisko 61 kilometrów długości ma mieć na terenie województwa śląskiego trasa S11, którą do 2026 roku chce zbudować GDDKiA. Prace mają kosztować ok. 2,5 mld zł.

O budowie S11 na terenie woj. śląskiego mówi się od wielu lat. W 2006 roku Biuro Studiów GDDKiA z Krakowa opracowało studium lokalizacyjne dla trasy, ale potem niewiele w tej sprawie się działo.

61 km S11 w woj. śląskim za 2,5 mld zł

(...)
http://katowice.wyborcza.pl/katowic...jedziemy-ze-slaska-trasa-s11-do-poznania.html
 

·
Registered
Joined
·
1,603 Posts
"Trasa ma się zaczynać przy węźle z A1 w Piekarach Śląskich, następnie pobiegnie śladem DW911 na północ, ale przed Orzechem odbije lekko na wschód, by od południowej strony ominąć Nakło Śląskie, następnie S11 przetnie DK78 pomiędzy Nakłem Śląskim i Tarnowskimi Górami. Stąd trasa pobiegnie po zachodniej stronie miasta, a następnie w stronę Tworoga i Lublińca i dalej aż do granicy województwa śląskiego."

Panu Polaczkowi chyba się wschód z zachodem pomyliły? Czy tylko ja to źle zinterpretowałem?
 

·
Registered
Użytkownik chory na głowę
Joined
·
10,792 Posts
Albo północ z południem. W każdym razie ja też od kilku minut patrzę na mapę i się zastanawiam jakim cudem coś co ma ominąć Orzech od wschodu ma następnie przebiegać na południe od Nakła Śląskiego.
 

·
Registered
Użytkownik chory na głowę
Joined
·
10,792 Posts
No ale jeśli zamienisz północ z południem to też się by zgadzało, bo omijając Orzech od wschodu możesz ominąć Nakło tylko od północy. Orzech od zachodu to Nakło tylko od południa.
 

·
Moderator
Joined
·
83,779 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Śląskie - GDDKiA zamówi wstępną dokumentację dla trasy S11
PAP - Biznes4.02.2018, Katowice (PAP) - Przetarg na wstępną dokumentację umożliwiającą m.in. uzgodnienie przebiegu przyszłej ekspresowej trasy S11 w woj. śląskim, a także na materiały do wydania dla niej tzw. decyzji środowiskowej, przygotowuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Według obecnych planów Dyrekcji droga S11, wiodąca z Piekar Śląskich w kierunku Poznania oraz Koszalina, miałaby być budowana w woj. śląskim w latach 2023-2026.
ciąg dalszy : https://stooq.pl/n/?f=1218309
 
1 - 20 of 805 Posts
Top