SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1543 Posts

·
Registered
Joined
·
128 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Za trzy miesiące ma się rozpocząć przebudowa pierwszego 2,5-kilometrowego odcinka trasy z Poznania do Kórnika. Cała droga zostanie przystosowana do standardu drogi ekspresowej w ciągu dwóch lat.

Droga krajowa nr 11 na odcinku Poznań - Kórnik jest dwujezdniowa, ale na tym jej zalety się kończą. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że zniszczona, pełna nierówności i łat trasa wymaga pilnego remontu. W poznańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otwarto już oferty w przetargu na modernizację odcinka "jedenastki" od węzła autostradowego Krzesiny do Koninka (2,5 km). Otwarto, mimo że drogowcy nie mają jeszcze pieniędzy na ten cel. - Mam jednak polecenie, żeby przetarg rozstrzygnąć, co znaczy, że fundusze się znajdą - mówi Kazimierz Bałęczny, szef GDDKiA w Poznaniu. - Zamierzamy więc w kwietniu rozpocząć prace i w czerwcu je skończyć. Trzy miesiące nam wystarczą - dodaje.

Drogowcy szacują, że przystosowanie pierwszego odcinka trasy do standardu drogi ekspresowej (na jezdniach oprócz pasów ruchu będą pasy awaryjne) będzie kosztować ok. 25 mln zł. Na pozostałe kilkanaście kilometrów z Koninka do Kórnika potrzeba będzie jednak jeszcze 125 mln zł. - Jestem dobrej myśli. Jak już zaczniemy roboty, to na dalszy ciąg też znajdą się pieniądze. Do końca 2006 r. jesteśmy w stanie zmodernizować całą trasę Poznań - Kórnik - planuje Bałęczny.

---------------------
wyborcza
 

·
Administrator
Joined
·
41,061 Posts
a w drugą stronę:
http://www.powiat.szczecinek.pl/np/nr11/str5.php
Ruszyły prace związane z modernizacją drogi krajowej Nr 11

Powiat Szczecinecki dwukrotnie był organizatorem konferencji samorządów lokalnych poświeconej działaniom na rzecz modernizacji drogi krajowej Nr 11, na odcinku Kołobrzeg - Piła.

Celem tych konferencji było zmobilizowanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do przyspieszenia i zintensyfikowania prac zmierzających do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego przebudowy i modernizacji drogi krajowej Nr 11, która dla naszego regionu jest główną arterią komunikacyjną na osi północ - południe. Dziś możemy powiedzieć, iż konferencje te osiągnęły swój cel, bowiem dalece zaawansowane są już prace związane z opracowaniem studium techniczno-ekonomicznego dostosowania drogi krajowej Nr 11 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Kołobrzeg - Koszalin. Ich zakończenie przewiduje się na koniec marca 2005 r. Ruszyły również prace nad takim samym dokumentem dla drugiego odcinka Koszalin - granica województwa zachodniopomorskiego. Ich wykonawcą jest Pracownia Projektowa Dróg i Mostów „DIM” ze Szczecina. W dniu 15 października br. w Starostwie Powiatowym w Szczecinku odbyło się spotkanie przedstawicieli tejże firmy z reprezentantami samorządów Gminy Szczecinek, Miasta Szczecinek i Powiatu Szczecineckiego oraz przedstawicielami GDDKiA. Celem tego pierwszego spotkania było wzajemne poznanie się i uzgodnienie zasad współpracy i konsultacji przy opracowaniu tego podstawowego dla inwestycji dokumentu. Prace nad nim potrwają do końca 2005 roku. Jego przyjęcie będzie podstawą do rozpoczęcia prac projektowych nad dokumentacją techniczno - wykonawczą modernizacji tej drogi, w tym również obwodnicy Szczecinka. Prace te mogą potrwać około dwóch lat. Rysuje się więc realna perspektywa, iż na przełomie lat 2008-2009 może ruszyć budowa obwodnicy stolicy powiatu szczecineckiego oraz wsi Wierzchowo.
 

·
Registered
Joined
·
711 Posts
A oto jak wygladal ten 2,5km odcinek dk11, ktory ma byc zmodernizowany w sierpniu 2004r

Jestesmy tuz za wezlem autostradowym, mnije wiecej w tym miejscu ma sie rozpoczac modernizacja dk11 do s11
Modernizacja pierwszego odcinka ma sie zakonczyc mniej wiecej w miejscu gdzie droga znika za drzewami:)
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
fakt, faktem, ze Poznań potrzebuje dobrej tej drogi chociazby do suchego portu w Gądkach, choc jadac ostatnio wlasnie 11 najpierw do Gądek, a potem do Poznania, to w porownaniu do tego czym jechalem wczesniej DK11, ten odcinek wydawal mi sie optymalny :)
 

·
Registered
Joined
·
131 Posts
Lmac said:
fakt, faktem, ze Poznań potrzebuje dobrej tej drogi chociazby do suchego portu w Gądkach, choc jadac ostatnio wlasnie 11 najpierw do Gądek, a potem do Poznania, to w porownaniu do tego czym jechalem wczesniej DK11, ten odcinek wydawal mi sie optymalny :)
Optymalny powiadasz ;) Kórnik - Poznań to istna masakra :( Za to Jarocin - Środa jest wersją de luxe naszych dróg ;)
 

·
Registered
Joined
·
711 Posts
We wczorajszym Glosie Wielkopolskim byl artykul o inwestycjach drogowych w woj. Wielkopolskim i napisali tez pare slow o DK11:

"(...)Niestety, do tego obszernego planu GDDKiA nie zakwalifikowala sie na ten rok modernizacja odcinka "jedenastki" Poznan-Kornik. Ta dwujezdniowa szosa ma zyskac standard drogi ekspresowej. Oddzial poznanski GDDKiA ciagle jednak zabiega o wciagniecie do tegorocznego planu "ekspresowej" do Kornika"
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,641 Posts
Pemo said:
"(...)Niestety, do tego obszernego planu GDDKiA nie zakwalifikowala sie na ten rok modernizacja odcinka "jedenastki" Poznan-Kornik. Ta dwujezdniowa szosa ma zyskac standard drogi ekspresowej.
:eek:hno:

To niech chociaż sfrezują nawierzchnię i pozalepiają dziury, bo można wylecieć w powietrze lub zniszczyć zawieszenie (albo obie wersje jednocześnie) :hammer:
 

·
Registered
Joined
·
131 Posts
Lmac said:
tutaj wersja de luxe zgoda i niestety ze tylko tutaj, nawierznia rowniutka, szkoda jedynie ze nie dwujezdniowa :(
Dwujezdniowa powinna być do 2013 roku. Do końca roku wersja de luxe ma się pojawić na dk12 (odcinek Kalisz - granica województwa) :). Generalnie Wlkp wypada i tak bardzo dobrze...
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,641 Posts
Z "Nowych Dróg":

(...)
Spośród przedsięwzięć szykowanych przez poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad najszybciej miała ruszyć rozbudowa drogi krajowej nr 11 na odcinku Poznań Krzesiny - Kórnik połączona z dostosowaniem go do parametrów drogi ekspresowej. Inwestycja była ujęta w projekcie planu inwestycyjnego centrali GDDKiA na 2005 r. I z owym planem w ręku oddział poznański popełnił falstart – 12 stycznia otworzył przetarg na rozbudowę pierwszego, zaledwie dwuipółkilometrowego, fragmentu trasy między węzłem autostrady A-2 w Krzesinach i Koninkiem, który utknął w miejscu. – Nie rozstrzygamy go, ponieważ nie dostaliśmy pieniędzy na realizację, które obiecała nam centrala – mówi dyrektor Marek Bereżecki z poznańskiego oddziału GDDKiA. Ofert jest pięć. Mają wartość od 24,8 mln zł do 32 mln zł (brutto). Ważność zachowają do 11 kwietnia. – Jeśli w tym czasie nie otrzymamy pieniędzy, to przetarg trzeba będzie unieważnić lub wyłonić zwycięzcę i negocjować z nim odroczenie płatności do następnego roku – twierdzi Bereżecki.

Gdyby przetarg został powtórzony to być może już nie na 2,5 km, ale na całe 14 km od Krzesin do Kórnika. Projektowanie rozbudowy tego odcinka do parametrów drogi ekspresowej jest na ukończeniu. Dlaczego GDDKiA chce najpierw przerabiać istniejącą trasę zamiast w szczerym polu budować inną, całkiem nową? Otóż droga dwujezdniowa Krzesiny-Kórnik, która na obejściu Kórnika zwęża się do jednej jezdni, cieszy się w Wielkopolsce jak najgorszą sławą. – Nie ma drugiej tak zniszczonej nawierzchni w regionie i tak nieprzystosowanej do natężenia ruchu, jaki się po niej odbywa – twierdzi dyrektor Bereżecki. Dodajmy, że w przyszłym roku stuknie jej 30 lat. Czemu inwestor nie ograniczy się do modernizacji jezdni? Ponieważ dwa lata temu odcinek Krzesiny-Kórnik (oczywiście jako niewielki fragment planowanego szlaku komunikacyjnego S-11 Kołobrzeg-Poznań-Tarnowskie Góry) został wciągnięty na rządową listę dróg ekspresowych. Teraz wygląda na to, że jako pierwszy między środkowym Pomorzem i Górnym Śląskiem zostanie w nią przeobrażony. Dokumentacja będzie gotowa w pierwszym półroczu tego roku. Opracowuje ją Transprojekt Warszawa z inż. Krystyną Orlik na czele. Czego możemy się spodziewać? – Poszerzenia obu jezdni o pas awaryjny, dobudowy drugiej jezdni na obejściu Kórnika długości ok. 3 km, wyłącznie dwupoziomowych skrzyżowań, kładek dla pieszych i nowych dróg zbiorczych – wymienia projektantka. Węzły będą cztery: w Koninku, Gądkach oraz na początku i końcu obejścia Kórnika. W poprzek arterii będzie można przejechać także w trzech innych miejscach, ale dwa istniejące skrzyżowania jednopoziomowe w Skrzynkach i Kórniku przy ul. Dworcowej zostaną dla ruchu zamknięte.

Przypomnijmy, że pierwszy z przejazdów ponad przyszłą trasą S-11 jest już gotowy. To odbudowany wiadukt w ciągu poznańskiej ul. Tarnowskiej nieopodal Krzesin, którego konstrukcja została naruszona przez ciężarówkę. Choć o jego ratowanie powinien zadbać Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, to ostatecznie odbudową – było, nie było – elementu nowej drogi ekspresowej zajęła się GDDKiA. Koszt wyniósł blisko 2 mln euro. Pieniądze zostały wygospodarowane z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczonej na budowę poznańskiego odcinka A-2. Dzięki nim wiadukt odżył w maju 2004 r.

Wprawdzie odcinek Krzesiny-Kórnik nie będzie budowany tylko rozbudowywany, ale realizacja tej inwestycji i tak wymaga pozyskania dodatkowych gruntów i to aż od 110 właścicieli. Dotychczas poznański oddział GDDKiA wykupił połowę niezbędnych działek, a resztę – jeśli finanse pozwolą – zamierza zgromadzić do końca bieżącego roku. Im prędzej to zrobi, tym szybciej będzie mógł ubiegać się o pozwolenie na budowę. Mimo opóźnienia inwestycji dyrektor Bereżecki uważa, że droga ekspresowa łącząca Kórnik z autostradą A-2 powinna stać się rzeczywistością w roku 2007. (...)
 
1 - 20 of 1543 Posts
Top