SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 5597 Posts

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,580 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Już od jakiegos czasu nosiłem się z zamiarem utworzenia tego wątku, ale wreszcie pojawiły się bardziej konkretne informacje :)

Tzw. Zachodnią Obwodnicę Poznania (ZOP) tworzyc będą dwie drogi kat. S czyli S5 i S11. Przebieg następujący:S5 zaczynac się będzie 5 km na południe od Stęszewa a kończyć przyszłym węzłem Głuchowo z A2.


S11 zaczynac się będzie na tymże węźle, a kończyć ok. 9 km na północ od granicy Poznania w okolicach wsi Złotkowo.


km 1- 7

km 7-12

km 12-1

km 17-23

km 23-26
artykuł
Korekta przebiegu obwodnicy Poznania

leh 26-03-2006 , ostatnia aktualizacja 26-03-2006 18:19

Na wniosek mieszkańców Kobylnik drogowcy zmienią przebieg drogi ekspresowej S-11

Planowaną zachodnią obwodnicę Poznania będą tworzyć drogi ekspresowe S-5 (od Stęszewa do autostrady) i S-11 (od autostrady do Złotkowa). Budowa dwujezdniowej trasy z dwoma pasami ruchu w każdą stronę rozpocznie się prawdopodobnie w 2008 r., choć pierwsze pieniądze na inwestycje wydawane będą jeszcze w tym roku - na wykup gruntów. W tej chwili Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad składa tzw. wnioski lokalizacyjne i przystępuje do projektowania drogi.

Przebieg obwodnicy od samego początku budził jednak kontrowersje wśród mieszkańców podpoznańskich gmin. Po zażegnanym już konflikcie dotyczącym przebiegu trasy przez teren gminy Tarnowo Podgórne, ostatnio wątpliwości mieli także mieszkańcy i właściciele działek w Kobylnikach na terenie gminy Rokietnica. Ich zdaniem, drogę i planowany węzeł projektuje się zbyt blisko ich posesji. Działki położone najbliżej trasy dzielić miało od niej zaledwie 50 m. Zawiązany społeczny komitet mieszkańców zwrócił się do GDDKiA z wnioskiem o przesunięcie fragmentu trasy. - Przychyliliśmy się do wniosku mieszkańców i skorygowaliśmy już przebieg trasy - informuje Marek Bereżecki, wicedyrektor GDDKiA w Poznaniu. Droga zostanie oddalona od działek mieszkańców Kobylnik o dodatkowe 100 m, zaś węzeł zostanie w całości "schowany" w pobliskim lesie. - To, że węzeł będzie wśród drzew, to dobrze, ale przesunięcie drogi o 100 m to trochę mało - ubolewa pan Tadeusz, jeden z właścicieli działek w Kobylnikach.

Drogowcy tłumaczą, że nie mogą bardziej oddalić drogi, bo po jej drugiej stronie także są prywatne działki. - Nigdy nie zadowoli się wszystkich, ale sądzę, że obecna wersja to dobry kompromis - uważa wójt Rokietnicy Kazimierz Łukasik.
gazeta/poznan.pl

moje 'Drogowe marzenia' powoli urzeczywistniają się :cool:


=============================================================
Odcinek ZOP od A2 do Złotkowa (DK11) podzielono na trzy podetapy:

Etap I od A2 do Swadzimia (DK92) UKOŃCZONY:
Wykonawca:
Lider: SKANSKA S.A.
ul. Gen. J. Zajączka 9
01-518 Warszawa
Partner: INTERCOR Sp. z o.o.
ul. Okólna 10
42-400 Zawiercie

Czas na realizację i data zakończenia robót :
Czas realizacji: 18 miesięcy od Daty Rozpoczęcia
(z wyłączeniem okresów między 15 grudnia a 15 marca)
Przewidywana data zakończenia Kontraktu: 07.08.2011 r.

Strona nadzoru: http://www.s11-zo-poznan.pl/


Etap IIA węzeł Rokietnica - węzeł Złotkowo UKOŃCZONY, wykonawca: Colas i Strabag.

14 kwietnia 2010 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu podpisała umowę z Konsorcjum firm COLAS Polska Sp z o.o. oraz STRABAG Sp z o.o. na budowę Zachodniej Obwodnicy miasta Poznania odc. Złotkowo - Rokietnica etap IIa długości 7,7 km w ciągu drogi ekspresowej S11.

Zakres inwestycji obejmuje:
budowę:
- drogi ekspresowej - 2 jezdnie po dwa pasy ruchu + pasy awaryjne
- 2 węzłów:

"Złotkowo" na przecięciu obwodnicy z drogą krajową nr 11,
"Rokietnica" na przecięciu obwodnicy z drogą gminną "Trakt Napoleoński",

- obiektów inżynierskich:
WS - wiadukt w ciągu drogi S11 - 4 szt. w tym 2 szt. nad linią kolejową PKP,
WD - wiadukty nad drogą S 11 - 4 szt.,
WK - wiadukt w ciągu linii kolejowej PKP - 1 szt.,
MS - most w ciągu drogi S11 - 1 szt.,
ES - estakada w ciągu drogi S11 - 1 szt.,

Termin realizacji robót podany w 18 miesiące liczony będzie od Daty Rozpoczęcia (w rozumieniu FIDIC). Do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych między 15 grudnia a 15 marca.

Termin rozpoczęcia robót: maj 2010
Termin zakończenia budowy: rok 2012.
Strona nadzoru: http://www.s11-zlotkowo-rokietnica.pl/index.html


Etap IIB węzeł Swadzim - węzeł Rokietnica. Po protestach zlecono aktualizację PW, PB i MP.
31 sierpnia 2010 roku ogłoszono przetarg na budowę: http://www.gddkia.gov.pl/article/od...pr25_przetargi_id=13804&futix=-25557000#trjmp.
ZAWIADOMIENIE O WYBORZE OFERTY NAJKORZYSTNIEJSZEJ

Zgodnie z art. 92 ust. ł ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004r. (Dz. U. z 2010r. Nr 113 poz. 759 ze zmianami), zwanej dalej ustawą Pzp, Zamawiający zawiadamia, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na „Budowę zachodniej obwodnicy miasta Poznania w ciągu drogi krajowej nr S11 na odcinku Złotkowo - autostrada A2 I w ciągu drogi krajowej nr SS w rejonie węzła „Głuchawo" autostrady A2 - ETAP II B - S 11 od węzła „Rakietnica" - km 7+ 740,00 do węzła „Swadzim - km 13+068,00", jako najkorzystniejsza została wybrana oferta nr 9 złożona przez Wykonawcę:

SKANSKA S.A. ul. Gen. J. Zajączka 9 01-518 Warszawa

- z ceną brutto 107.883.140,20 zł oraz z terminem wykonania 14 miesięcy.
http://www.gddkia.gov.pl/pl/d/dd1f61...011f876ed08062


Otwarcie etapu IIB 19 grudnia!
 
  • Like
Reactions: grundig

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,580 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Filo said:
Swietna wiadomosc! Czy to oznacza ze bedzie kolejny zjazd na autostradzie?
Ps Myslalem Smar ze Twoim najwiekszym marzeniem jest budowa III ramy;)
Edit: czy to sie bedzie zwalo 4 rama? :lol:
Oczywiście, że będzie kolejny węzeł (Głuchowo), a jak wybudują wschodnią S5, to będzie następny (Kleszczewo) i co ciekawsze: A2 między nimi będzie bezpłatna :cool:

Moje drogowe marzenia są równorzedne :D
a czy 4 rama? chyba tak ;)
 

·
Registered
Joined
·
77 Posts
O to super wiadomość. :)
Dla mnie S5 ma ogromne znaczenie.
Wygląda na to, że za 4, 5 lat pojedziemy jej pierwszymi odcinkami - odcinki Korzeńsko-Kaczkowo, Głuchowo(A2)-Stęszew. Może do tego czasu powstanie równiez odcinek Wrocław-Trzebnica.
Co do samej obwodnicy, to fajnie że projektują węzeł Dąbrówka. Dla mnie stanowic on bedzie najlepszy zjazd z obwodnicy w drodze do domu mojej rodziny w Poznaniu.
 

·
Registered
Joined
·
265 Posts
Kiedy

Czy ktoś wie co się z tym dzieje? Bo wiadomo że rząd braci K nie zakłada budowy S11 w najbliższym czasie.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,580 Posts
Discussion Starter · #7 ·
cafeblue said:
Czy ktoś wie co się z tym dzieje? Bo wiadomo że rząd braci K nie zakłada budowy S11 w najbliższym czasie.
nie zakłada się budowy większych odcinków S11, ale obwodnice w ramach S11 owszem.
Do 2013 powinny być wybudowane obwodnice: Poznania, Obornik, Ostrowa Wlkp, Ujścia i Kępna oraz odcinek Poznań-Oborniki (ok. 12 km) i Poznań-Środa Wlkp (ok. 27 km; Poznań-Kórnik w budowie).
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,580 Posts
Discussion Starter · #9 ·

·
Registered
Joined
·
45 Posts
Spór o przebieg zachodniej obwodnicy Poznania

Mieszkańcy Kobylnik domagają się odsunięcia od ich domów planowanej drogi ekspresowej S-11.
- Nie jesteśmy przeciwni samej inwestycji, bo ta droga jest potrzebna - zastrzega Wojciech Jaszkowski, jeden z mieszkańców Kobylnik. - Ale proponowany przez drogowców przebieg byłby dla nas uciążliwy. Trasę można wybudować dalej od naszych domów - przekonuje.

Planowane zachodnie obejście Poznania trasą ekspresową S-11 od autostrady do Złotkowa prowadzi m.in. przez tereny gmin Tarnowo Podgórne i Rokietnica. Dwujezdniowa droga ma powstać najpóźniej do 2013 r. Projekt trasy od samego początku budził jednak wątpliwości mieszkańców. Właściciele domów w Kobylnikach (gm. Rokietnica) od 2003 r. starali się nakłonić Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do korekty przebiegu obwodnicy, którą zaplanowano w odległości kilkudziesięciu metrów od ich domów. - Ostatecznie odsunięto drogę, ale zaledwie o 20-50 m. Tymczasem trasę można odsunąć jeszcze bardziej w głąb lasu - uważają mieszkańcy.

Drogowcy, którzy już raz minimalnie korygowali trasę w pobliżu Kobylnik, nie mają ochoty na kolejne zmiany. - Każde przesunięcie trasy oznacza wejście na grunty innych właścicieli, którzy mogą nie chcieć nam ich odsprzedać - tłumaczą. GDDKiA złożyła w Urzędzie Wojewódzkim wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej, która poprzedza wniosek o ustalenie lokalizacji drogi, czyli jej przebiegu. Drogowcy załączyli do wniosku wymagany raport oddziaływania inwestycji na środowisko.

Mieszkańcy zwracają jednak uwagę, że z raportu jednoznacznie wynika, iż proponowany przebieg trasy przecina cenne przyrodniczo obszary. Sami zlecili nawet niezależną analizę w tej sprawie. - Potwierdza ona dobitnie, że połacie lasu, które mają być przeznaczone pod wycinkę, są przyrodniczo cenniejsze niż te znajdujące się w głębi kompleksu leśnego. Im głębiej w las, tym bardziej dominuje drzewostan sosnowy. Dodatkowo droga w planach przecina cenną dolinę Samicy. Poprowadzenie trasy według naszej propozycji byłoby mniej szkodliwe dla przyrody - przekonuje Wojciech Jaszkowski.

Uwagi mieszkańców do raportu drogowców trafiły do Urzędu Wojewódzkiego. W tym tygodniu odbędzie się tzw. rozprawa administracyjna w tej sprawie. Jeśli urzędnicy uznają racje mieszkańców, a - jak przyznają w nieoficjalnych rozmowach - wiele na to wskazuje, GDDKiA nie uzyska decyzji środowiskowej, a co za tym idzie także lokalizacyjnej. Przebieg planowanej trasy trzeba będzie wówczas zmienić.
GW
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,580 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
Obwodnica Poznania przesunięta o 20 kilometrów?
leh
2006-09-06, ostatnia aktualizacja 2006-09-06 16:52


Mieszkańcy domagają się zupełnie nowego przebiegu trasy
O protestach przeciwko planowanemu przebiegowi zachodniej obwodnicy Poznania pisaliśmy na początku tygodnia. Mieszkańcy domów położonych w pobliżu planowanej dwujezdniowej drogi walczą o jej odsunięcie od terenów zabudowanych.


Złożyli szereg uwag do przygotowanego przez drogowców wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, od której rozpocznie się de facto szczegółowe projektowanie trasy.

Decyzję środowiskową po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Środowiska wydaje Urząd Wojewódzki w Poznaniu. W środę w urzędzie odbyła się tzw. rozprawa administracyjna, podczas której swoje racje prezentowali drogowcy i mieszkańcy podpoznańskich gmin.

- Planowana droga przebiega zbyt blisko domostw i szkodzi środowisku. Takie planowanie trasy nosi znamiona działań przestępczych! - grzmiał Marek Łuczak, jeden z mieszkańców. Gdy okazało się, że przebieg trasy budzi kontrowersje na kilku odcinkach, pojawił się pomysł zbiorowego protestu. Kilkudziesięciu mieszkańców podpisało sporządzony naprędce wniosek o całkowitą zmianę przebiegu obwodnicy i odsunięcie jej na zachód o... 20 km.

Budowa trasy to inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. Drogowcy bronią zaproponowanego przebiegu obwodnicy, powołując się na podejmowane jeszcze w latach 90. decyzje planistyczne na szczeblu gminnym i wojewódzkim. Jak twierdzi wicedyrektor GDDKiA Marek Bereżecki, wszelkie możliwe korekty trasy zostały już dokonane w ostatnich latach. - Jakieś drobne zmiany są jeszcze możliwe, ale trzeba jasno powiedzieć, że nigdy nie zadowoli się wszystkich - mówi. GDDKiA liczy na pozytywną opinię z Ministerstwa Środowiska i w następstwie decyzję środowiskową z Urzędu Wojewódzkiego. Planuje wybudować obwodnicę do 2013 r.
gazeta.poznan.pl

:bleep:
jasne!, a ta przesunięta droga znów będzie innym przeszkadzać i odsuną na 40 km :bash:
rok 2013 tez bardzo odległy - mam nadzieję, że chociaż rozpoczną tak, jak planowali czyli w 2008...
 

·
Registered
Joined
·
1,575 Posts
^^ był plan? był i to jeszcze w czasie gdy nie miałby kto tam protestować. Trzeba było wcześniej sprawdzić czy ktoś tam już drogi nie zaplanował.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,580 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Posenerr said:
^^ był plan? był i to jeszcze w czasie gdy nie miałby kto tam protestować. Trzeba było wcześniej sprawdzić czy ktoś tam już drogi nie zaplanował.
no i w tym cała nadzieja :)
 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,577 Posts
Mieszkańcy protestują przeciwko budowie drogi ekspresowej

Mieszkańcy gmin Suchy Las, Rokietnica, Tarnowo Podgórne i Dopiewo stanowczo protestują przeciwko budowie zachodniej obwodnicy Poznania. – To jest bezprawie. Taka inwestycja powinna przebiegać co najmniej 25 kilometrów od miasta – przekonują. – Projekty były konsultowane w gminach – odpowiadają projektanci.
Projektowana, zachodnia obwodnica Poznania ma liczyć około 27 kilometrów. Na północy rozpocznie się na węźle w Złotkowie, a skończy na południowej autostradzie w Głuchowie. Po dwa pasy w każdą stronę mają być gotowe najpóźniej w 2013 roku. Będzie fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, od Kołobrzegu przez Poznań do Bytomia.
Jednak mieszkańcy projekt oprotestowali. Skargi mieszkańców trafiły do wojewody, który musi wydać tak zwaną decyzję środowiskową. Bez niej nie ma szans na decyzję lokalizacyjną i rozpoczęcie budowy. Wczoraj w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się tak zwana rozprawa administracyjna w tej sprawie. Mieszkańcy nie chcieli jednak rozmawiać o czterech punktach spornych wokół trasy. Domagali się całkowitej zmiany planów.
– To jest cynizm i arogancja władzy – przekonuje Andrzej Kruszyński, jeden z protestujących. – Taka obwodnica nie może być budowana pięć kilometrów od Poznania, tylko dwadzieścia pięć. Miasto przestanie się rozwijać, bo atrakcyjne gospodarczo tereny zostaną odcięte. Tysiące mieszkańców stawia się teraz przed faktem dokonanym. Proponuje się nam postawienie ekranów akustycznych z blachy trapezowej, które wcale nie zmniejszą hałasu. Nie damy się zmanipulować cyframi.
– Takie działania śmiało można nazwać przestępczymi. Ta lokalizacja jest błędna od początku do końca – dodaje Marek Łuczak z Zakrzewa.
– Nikt z nami na ten temat nie rozmawiał. To jest skandal – rzuca Mariusz Sobkowiak z Kobylnik.
Urzędnicy i przedstawiciele inwestora tonowali nastroje, ale bezskutecznie.
– Nasze spotkanie dotyczy wpływu planowanej drogi na środowisko, a nie jej lokalizacji – przekonywała Grażyna Smolibowska-Hruszka, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa WUW.
– Przebieg tej trasy jest znany od roku 1995. Został zapisany w Wielkopolskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego i dokumentach poszczególnych gmin. Został zatwierdzony na spotkaniach u marszałka i wojewody – odpiera zarzuty Piotr Kuczyński, projektant drogi. – Trasa nie jest wymysłem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przebiega zgodnie z planem i była analizowana przez fachowców.
Zachodnia obwodnica Poznania ma kosztować około 533 miliony złotych. Mieszkańcy gmin zapowiadają, że są gotowi nawet blokować drogi, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. cyt

Punkty sporne
– przebieg drogi w okolicach Soboty (zagrożenie dla przyrody)
– Kobylniki (protesty najliczniejsze, związane z ochroną środowiska, trasa położona zbyt blisko domów)
– Swadzim (kwestionowane pomiary hałasu)
– okolice Dąbrowy i Zakrzewa (mieszkańcy stanowczo nie zgadzają się, żeby droga przechodziła w ich okolicy).

Powtórka z Głogowskiej
Jak to jest, że od 11 lat planowana jest ważna dla Poznania i powiatu droga, a dopiero teraz dyskutuje się o niej na tak szerokim forum? Wygląda na to, że urzędnicy i inwestorzy znowu problem przespali i teraz, kiedy rozpoczęcie inwestycji jest bliskie, zostanie zablokowane przez wzburzonych mieszkańców. Nie wiem, czy obwodnica Poznania powinna przebieg pięć, czy dwadzieścia pięć kilometrów od granic miasta. Wiem tylko, że dwupasmowa S11, o którą walczy "Głos" z samorządami, jest pilnie całemu regionowi potrzebna. Zanosi się jednak na powtórkę z ulicy Głogowskiej. Protesty mieszkańców sprawiły, że budowa zaczęła się o kilka lat za późno. Nie tak to powinno wyglądać.

Źródło: http:glos.com
 

·
Registered
Joined
·
618 Posts
Klasyczny obraz tego, jakie jest myślenie Polaków oraz jak wygląda budowa dróg w Polsce. Połowę opóźnień stanowią skostniałe przepisy i opieszałość urzędników, a drugą protesty mieszkańców-egoistów, którzy nie widzą dalej niż czubek własnego nosa :(
 

·
niezależny człowiek
Joined
·
1,588 Posts
Artykuł ten pokazuje główne wady projektowe. sam ostatnio jak jechałem przez Rokietnice, to zastanawiałem się gdzie jest miejsce na tą obwodnicę, a przecierz to są nowe domy, więc ktoś im wydał zgodę na budowę. Jeśli były zgody to nie było odpowiedniego MPZM-u a przecież gmina wiedziała o inwestycji, która była wpisana w plany wojewódzkiego zagospodarowania przestrzennego, nie zmienia to faktu, że mieszkańcy też mogli sprawdzić plan. A co do jej odległości ona jest +-5km od Granic miasta (z małym wyjątkiem) londyńska M25 jest drogą graniczną angielskiej stolicy więc z tymi 25km przesadzili protestujący.
 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,577 Posts
Bitwa o obwodnicę

Czy Komorniki, Suchy Las i Złotniki wreszcie odetchną? Czy na Głogowskiej, Przybyszewskiego, Żeromskiego i Obornickiej nie będą się już tworzyły potworne korki? Czy przejazd z północy na południe przez Poznań nie będzie już zabierał kilkudziesięciu minut? Być może... Rozwiązaniem ma być budowa zachodniej obwodnicy Poznania. Jednak ustalenie jej ostatecznego przebiegu to nie lada problem.

Zachodnia obwodnica Poznania ma być drogą klasy "S" przebiegającą od węzła autostradowego A2 w Głuchowie - przez teren sześciu gmin po zachodnio-północnej stronie Poznania - do drogi nr 11 w Złotkowie

Obwodnica ma mieć dwa pasy ruchu po dwie jezdnie (czyli będzie czteropasmówką), z dopuszczalną prędkością - 100km/h. Trasa ma przebiegać przez teren gmin:
1. Suchy Las - 2km 220m
2. Rokietnica - 8km 880m
3. Poznań - 370metrów
4. Tarnowo Podgórne - 5km 380m
5. Dopiewo - 7km 60m
6. Komorniki 2km 995m

Razem będzie to 26km 885 m. Koszt budowy oszacowano na 533 miliony złotych - czyli budowa 1 km będzie kosztować 20 milionów złotych.

W środę odbyła się rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa. Zarzutom mieszkańców i ich wnioskom oraz odpowiedziom projektanta i inwestora - przysłuchiwali się urzędnicy i specjaliści z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego. Wydział ten rozpatrzy teraz wniosek inwestora (GDDKiA) o wydanie: decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację obwodnicy

Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - budowa obwodnicy to czysty zysk: tranzytowy ruch ominie Poznań, mniejsze będzie zanieczyszczenie i obciążenie środowiska. Mieszkańcy jednak burzliwie i emocjonalnie występowali przeciwko planowanemu przebiegowi. Prawie jednogłośnie ci, którzy przybyli na rozprawę do Urzędu Wojewódzkiego, zagłosowali za wnioskiem o całkowitą zmianę przebiegu tej drogi i odsunięcie jej od Poznania na odległość 20-25 kilometrów - wynik tego głosowania i swoje stanowisko kazali - z naciskiem - zaprotokołować.

Zdaniem przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zachodnia obwodnica Poznania powinna powstać w ciągu kilku lat - na pewno do 2013 roku.

Źródło:www.radiomerkury.pl
 

·
Registered
Joined
·
391 Posts
nie rozumiem dlaczego wiara protestuje nie są w stanie nic zminic...to zbyt ważna i duża inwestycja drogowa dla miasta żeby ją zablokować na amen, inna sprawa że ludzie sami przed zakupem działki pod budowe domu,mieszkania lub czego kolwiek innego nie sprawdzają planu zagospodarowania a przecież planowanie tej trasy nie rozpoczeło sie 3lata temu tylko ladne naście temu...
 
1 - 20 of 5597 Posts
Top