SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 963 Posts

·
Registered
Joined
·
575 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam,

Chcialbym Wam przytoczyc kilka artykulow z Kuriera Lubelskiego odnosnie planow budowy obwodnicy Lublina w standardzie drogi ekspresowej dwujezdniowej. Obwodnica ma zastapic istniejace odcinki drog krajowych 12, 17 i 19 w granicach administracyjnych miasta. Problemy z obwodnica, a w szczegolnosci z tej zachodnia czescia (S19) Lublin, bedac najwiekszym miastem po wschodniej stronie Wisly, ma podobnie jak inne miasta, ktore staly badz stoja przed zagadnieniem budowy obwodnicy. Jej budowa jest konieczna, poniewaz dotychczasowe drogi tranzytowe juz zbyt gleboko wrosly w miasto i nie zaspokaja potrzeb nawet ruchu lokalnego. Zachecam do lektury, nawet pobieznej. :)

Obwodnica na planach

LUBLIN CZY ZA SIEDEM LAT RZĄD ZREALIZUJE PLANY I CIĘŻARÓWKI OMINĄ CENTRUM MIASTA?

Wygląda na to, że znacznie szybciej problem olbrzymich tirów toczących się przez główne ulice miasta przestanie istnieć w Puławach niż w Lublinie. Mieszkańcy prawie 400-tys. miasta odetchną dopiero w 2010 roku. O ile oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z założeniami.

Dlaczego tak późno? Sprawa wstrzymywana jest przez protesty mieszkańców Konopnicy, którzy nie chcą, by w pobliżu ich domów przebiegała obwodnica. Wygląda na to, że pojawiło się światełko w tunelu. Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opracował sześć różnych wariantów przebiegu obwodnicy przez gminę Konopnica. Do tego doszedł jeszcze jeden wariant, opracowany przez radnych gminy, który jednak po rozpatrzeniu przez drogowców został odrzucony.

Najbardziej realny wydaje się przebieg trasy będący połączeniem kilku wariantów. Obwodnica rozpoczynałaby się w lasku za Konopnicą, a później szła w głębokim wykopie wzdłuż linii wysokiego napięcia przecinającej Konopnicę. Po przejściu nad drogą z Uniszowic do Motycza skręcałaby łukiem w prawo i przez Kolonię Płouszowice przecinała w Baraku drogę nr 17.

– Do końca roku wybierzemy ostateczny wariant przebiegu, by na czerwiec przyszłego roku przygotować wniosek o wszczęcie prac przygotowawczych do budowy. Być może będziemy musieli skorzystać z uprawnień, jakie daje nowa ustawa o budowie dróg i autostrad, która znosi konieczność uzgadniania przebiegu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i przenosi rozstrzyganie sporów do kompetencji sądów powszechnych nie wstrzymując prac przy budowie – mówi Janusz Wójtowicz, dyr. lubelskiego oddziału GDKKiA.
Zgodnie z przewidywaniami jako pierwsze, w 2007 roku, rozpoczęłyby się prace przy budowie północnej części obwodnicy łączącej drogi nr 17 i 19. Tam przebieg trasy jest już ustalony i zatwierdzony. Budowa 10 km odcinka dwujezdniowej obwodnicy trwałaby dwa lata. W 2008 roku rozpoczęłyby się prace przy budowie najbardziej potrzebnej części pomiędzy Konopnicą a Barakiem, o długości 12,3 km, którą mógłby pojechać największy strumień pojazdów. Tu także prace trwałyby dwa lata, a po ich zakończeniu i jeśli wystarczy pieniędzy, rozpoczęłaby się budowa trzeciego etapu, od skrzyżowania z drogą nr 19 w okolicy Ciecierzyna do Kalinówki. Po oddaniu liczącego 17,5 km odcinka obwodnica wokół Lublina, z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, pozwoliłaby w pełni wyprowadzić duże ciężarówki z centrum.

By do tego doszło, potrzeba olbrzymich nakładów finansowych szacowanych powyżej 1 mld zł. Część z nich pochodzić będzie z kiesy państwa, natomiast reszta z subwencji unijnych. Obwodnica Lublina będzie bowiem częś-cią europejskich szlaków komunikacyjnych prowadzących od autostrady A2 w kierunku przejść granicznych w Hrebennem i Dorohusku, a także północ – południe, łączących Słowację z Litwą, Łotwą, Estonią i dalej Finlandią.
Krzysztof Nalewajko


Auta ominą Lublin

W PRZYSZŁYM ROKU ROZPOCZNĄ SIĘ PRACE PRZY BUDOWIE OBWODNICY

Do końca października br. zakończą się prace przy wytyczeniu północnej części obwodnicy Lublina. Miasto otrzyma 36 kilometrów nowej drogi – odciąży ona ruch w centrum. Całość prac przy budowie obwodnicy zakończyć się ma do 2013 roku. Ich koszt to 1,3 miliarda złotych.

Obwodnica Lublina składać się będzie z trzech odcinków. Po zakończeniu jej budowy ruch tranzytowy, który obecnie przebiega przez Lublin zostanie skierowany na północ oraz zachód od miasta. Przygotowania do inwestycji najbardziej za-
awansowane są na odcinku trasy, którą będzie można przejechać z drogi na Warszawę do Świdnika. Pierwszy odcinek ma zostać wybudowany Ww 2007 roku.
– Budowa obwodnicy dla Lublina jest niezbędna – mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Lublinie. – Miasto zaczyna się dusić. Ruch aut wzrósł w ciągu ostatnich lat o połowę. Przepustowość ulic jest już zbyt mała. Codziennie ulicami Lublina przejeżdżają ciężkie auta. Ruch tirów jest szczególnie duży na al. Solidarności i Trasie W-Z oraz na al. Kraśnickiej. To właśnie te drogi zostałyby odciążone nową trasą.
O planach budowy nowej trasy mówi się już od kilku lat. Jeszcze w połowie lat 90. nawet na szczeblu ministerialnym twierdzono, że inwestycja rozpocznie się najpóźniej do końca 2002 roku. Jednak lata mijają, a prace jeszcze się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Kłopoty sprawiają też lokalne społeczności, które nie godzą się na planowany przebieg drogi. Szczególnie silne protesty przeciwko drodze rozlegają się w gminie Konopnica.
– Musimy wyburzyć tam około 20 budynków. Ich lokatorzy otrzymają od nas wysokie odszkodowania. Tymczasem powstał komitet, do którego wstąpiło blisko 1500 osób, który nie chce budowy drogi – dodaje dyr. Janusz Wójtowicz.

Projektanci starają się, aby usytuowanie obwodnicy było jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców gmin. Większa część nowej drogi powstać ma w wykopach oraz w miejscach, którymi przebiega trakcja elektryczna. To znacznie ograniczy uciążliwość ruchu dla sąsiadujących z nią posesji. Tam, gdzie to będzie konieczne, zaplanowano montaż ekranów akustycznych pochłaniających nieprzyjemne dźwięki dochodzące z drogi. Obok nowej jezdni powstanie również pas zieleni, który wpłynie na ograniczenie hałasu oraz uciążliwości spalin samochodowych.
– Wszystkie lokalne połączenia komunikacyjne zostaną zachowane. Będą jednak przebiegały wiaduktami i kładkami nad nową drogą – tłumaczą projektanci.
Te argumenty nie przekonują jednak wszystkich mieszkańców podlubelskich miejscowości, którym szykuje się nowa inwestycja.
– Jest jasne, że każdy chce żyć wygodnie i nie ponosić żadnych konsekwencji związanych z budową. Jednak nie jest to możliwe, dlatego protesty tego typu jak w Konopnicy są nieuniknione – tłumaczy Janusz Wójtowicz.
Skąd wziąć pieniądze na nową drogę?
Będzie finansowana z II transzy funduszy strukturalnych, które Polsce przyznać ma Unia Europejska. Jednak istnieje ryzyko, że wobec silnych oporów społecznych przeciwko budowie nowej drogi fundusze europejskie mogą nie zostać przeznaczone na obwodnicę Lublina. Dlatego tak ważne jest, aby prace mogły się rozpocząć bez protestów społecznych.

– Chcemy, aby odszkodowania dla mieszkańców Konopnicy wypłacano już na pięć lat przed rozpoczęciem prac budowlanych. Da to tym ludziom komfort i czas na znalezienie nowego miejsca osiedlenia – tłumaczą w Dyrekcji Dróg i Autostrad.
Jak będzie wyglądała nowa droga? Ma być jezdnią ekspresową. Będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, będą one rozdzielone pasem zieleni. Nie przewiduje się wielu skrzyżowań na jednym poziomie. Połączenia z drogami lokalnymi mają być obsługiwane przez tzw. drogi serwisowe, które będą przebiegały wzdłuż nowej jezdni. Większość połączeń o mniejszej wadze będzie przebiegała wiaduktami ulokowanymi nad nową jezdnią.
Budowa obwodnicy Lublina rozpocząć się ma w przyszłym roku od wykupu gruntów pod nową drogę na północy Lublina. Tam też zaczną się prace budowlane. W pierwszej kolejności obwodnica połączy węzeł Dąbrowica z Elizówką. Potem Elizówkę z ul. Witosa. Ostatnim elementem prac będzie budowa połączenia zachodniego Dąbrowica – Konopnica.
Tomasz Walaszczyk


Lublin się udusi

CZY STRACIMY PIENIĄDZE NA BUDOWĘ OBWODNICY DLA MIASTA?

Narastający konflikt przy wytyczeniu zachodniego odcinka obwodnicy Lublina może doprowadzić do wycofania środków, które miały zostać przeznaczone na jej budowę. Protestują m.in. mieszkańcy Konopnicy, przez którą przebiegać ma przyszła droga.

– Musimy wyburzyć tam ok. 20 budynków. Ich lokatorzy otrzymają od nas wysokie odszkodowania. Tymczasem powstał komitet, do którego wstąpiło blisko 1500 osób, który nie chce budowy drogi. Bez poparcia mieszkańców miasta oraz władz możemy stracić pieniądze na budowę obwodnicy – podkreśla Janusz Wójtowicz, dyr. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Oddziałów terenowych dyrekcji jest 16. Lubelski nigdy nie był oczkiem w głowie warszawskiej centrali. Największe pieniądze szły zawsze na zachód Polski. Teraz konflikt wokół budowy drogi może doprowadzić do zakwalifikowania lubelskiej obwodnicy jako inwestycji niepewnej, drogiej i ryzykownej. To oznaczałoby odsunięcie w czasie budowy. Być może nawet rezygnację z niej na wiele lat.
Udział finansowy w budowie obwodnicy dla Lublina zapowiedziała Unia Europejska, która ma wnieść gros środków na prace. Te pieniądze mogą przepaść. Jak mówi dyr. Wójtowicz, z reguły UE nie bierze udziału w finansowaniu prac, które wywołują konflikty społeczne. Bez pieniędzy z UE budowa nie może ruszyć.

Tymczasem Lublin się dusi. Z najnowszych badań natężenia ruchu sporządzonych przez pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta wynika, że wzrosła liczba ciężkich samochodów przejeżdżających przez miasto. Tylko w ciągu godziny aleją Kraśnicką wyjeżdża i wjeżdża do miasta ponad 1800 samochodów. Aleją Warszawską wjeżdża i wyjeżdża 1273 auta. Spółdzielczości Pracy blisko 1900, a aleją Witosa 1784 sztuki.
– Pamiętajmy, że wśród tych pojazdów znaczna ilość to ciężkie pojazdy. Drogowcy przyjmują, że przejazd jednego tira wywołuje uszkodzenia jezdni takie, jakby przejechało 20 tysięcy samochodów osobowych – mówi Andrzej Bałaban, zastępca dyr. w WGK. – Choćby tylko z tego punktu widzenia obwodnica dla miasta jest niezbędna.
W Lublinie systematycznie przybywa aut. Oblicza się, że rocznie rejestrowanych jest ok. 10 procent pojazdów więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że za 10 lat na ulicach miasta będzie ponad drugie tyle aut niż obecnie. A już w tej chwili przejazd ulicami w godzinach szczytu nie należy do łatwych i przyjemnych.
– Rośnie także tranzyt przez miasto. Głównie to on wpływa na blokowanie ulic i powstawanie korków na głównych trasach przelotowych przez Lublin – dodaje Andrzej Bałaban. – Za kilka lat miasto się zatka.
Jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji?

– Liczymy, że uda się porozumieć z mieszkańcami Konopnicy. Przecież oni pracują w Lublinie, prowadzą tutaj interesy, przywożą dzieci do szkół. Dobro miasta powinno leżeć im na sercu – tłumaczy Janusz Wójtowicz. – Dlatego powstał projekt, żeby odcinek obwodnicy przebiegający przez Konopnicę budować na końcu. Chcemy dać mieszkańcom gminy 5 czy 6 lat na wybudowanie nowych siedzib. Odszkodowania będą tak wysokie, że wystarczą na odtworzenie domów w nie gorszym standardzie niż mają obecnie. Do tego jednak potrzebna jest dobra wola mieszkańców.
W dyrekcji zaplanowano podział budowy obwodnicy Lublina na trzy etapy. Pierwszym byłby odcinek północny. – Tam praktycznie nie mamy już sporów własnościowych. Pozostały drobne zabiegi zmierzające do uzgodnień szczegółowego przebiegu trasy. Gdy wojewoda wyda pozytywną decyzję lokalizacyjną, prace przy budowie mogłyby się rozpocząć już w 2007 roku – dodaje Janusz Wójtowicz.

Obwodnica dla Lublina ma mieć 36 kilometrów długości. Całość prac przy jej budowie zakończyć się ma do 2013 roku. Ich koszt to 1,3 miliarda złotych. Po zakończeniu budowy ruch tranzytowy, który obecnie przebiega przez Lublin, zostanie skierowany na północ oraz zachód od miasta. Projektanci starają się, aby przebieg obwodnicy był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców gmin, przez które będzie ona przebiegała. Większa część nowej drogi powstać ma w wykopach oraz miejscach, nad którymi jest trakcja elektryczna. Tam, gdzie to będzie konieczne, zaplanowano montaż ekranów akustycznych pochłaniających dźwięki dochodzące z drogi.
Obok nowej jezdni powstanie również pas zieleni, który wpłynie na ograniczenie hałasu oraz uciążliwości spalin samochodowych. Ale te zabiegi na razie nie przekonują mieszkańców Konopnicy.
Tomasz Walaszczyk

JAK PRZEBIEGAĆ MA NOWA DROGA?
Odcinek od trasy warszawskiej do Elizówki – 10 kilometrów.
Od Elizówki do al. Witosa – 14 kilometrów.
Od Dąbrowicy do Konopnicy – 12 kilometrów. TOM

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA?
Ma być jezdnią ekspresową, po dwa pasy ruchu w każdą stronę, które rozdziela pas zieleni. Nie przewiduje się wielu skrzyżowań na jednym poziomie. Połączenie z drogami lokalnymi mają być obsługiwane przez tzw. drogi serwisowe. Większość połączeń o mniejszej wadze poprowadzonych zostanie wiaduktami. TOM


Drogowcy ruszają do boju

DOSTANIEMY TRZY MILIARDY ZŁOTYCH NA INWESTYCJE W WOJEWÓDZTWIE

Mamy dwie informacje dla kierowców. Złą i dobrą. Pierwsza, to utrudnienia w ruchu, jakie na najbliższe lata szykują nam drogowcy na głównych trasach. Druga, to coraz większa ilość równych i bezpiecznych dróg w naszym województwie.

W tym roku lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wydał na inwestycje w naszym województwie 280 milionów złotych. W ciągu najbliższych sześciu lat przeznaczy na ten cel co najmniej 3 miliardy złotych, czyli ponad dziesięć razy więcej. Taką kwotę trudno sobie wyobrazić.
— Jeszcze trzy lata temu fundusz na inwestycje w wysokości 100 mln złotych był kwestią marzeń. To się jednak zmieniło. Teraz wydamy 280 mln, a w przyszłym roku nakłady wyniosą 500 mln. Pieniądze pochodzić będą w olbrzymiej mierze z funduszy unijnych, różnego rodzaju programów strukturalnych, pożyczek z Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także z Funduszu Drogowego, do którego wpływają pieniądze z opłaty paliwowej – wyjaśnia Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA. – Inwestycje drogowe należą się Lubelszczyźnie. Do tej pory nasz region był omijany, a pieniądze wystarczały tylko na budowę dróg do linii Wisły. Teraz chcemy to nadrobić, a dobre drogi to podstawa dalszego rozwoju województwa.

Pierwsze poważne efekty działań drogowców już widać. Niedawno oddano do użytku obwodnicę Piask, leżącą w ciągu dróg nr 12 i 17. Mierzący 4200 m długości odcinek dwujezdniowej trasy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i bezkolizyjnymi węzłami jest pierwszym w naszym województwie fragmentem drogi spełniającej standardy ekspresówki. Inwestycja kosztowała łącznie 56 mln złotych.
To jednak zaledwie jedna siódma kwoty, jaka zostanie wydana na budowę mostu w Puławach i 24-kilometrowej obwodnicy omijającej to miasto. W kwietniu przyszłego roku ruszy pierwszy etap prac. Powstanie mierzący 1043 m długości łukowy most na Wiśle (rekordowe, 214-metrowe przęsło połączy oba brzegi) i dojazd od leżącej na trasie z Radomia miejscowości Anielin. W drugim etapie, do 2008 roku oddane zostanie przedłużenie obwodnicy do miejscowości Sielce, gdzie spotka się z drogą nr 17. Dwa lata później dwujezdniowa i dwupasmowa trasa omijająca Puławy powinna połączyć się z poprowadzoną nowym przebiegiem ekspresową drogą S12/17 od wsi Sielce do Dąbrowicy (omijając leżące po drodze miejscowości), gdzie po wjechaniu na północną obwodnicę Lublina ominiemy miasto i dotrzemy do węzła Witosa. Tam zjedziemy na przebudowaną do parametrów drogi ekspresowej obecną trasę piasecką, łączącą się z obwodnicą Piask.

Brzmi to trochę futurystycznie, ale do końca roku lubelski oddział GDDKiA zwróci się do wojewody o wydanie decyzji lokalizacyjnej północnej obwodnicy Lublina, a po jej uzyskaniu rozpocznie wykup ziemi i przygotowywanie projektu budowlanego. Same prace rozpoczną się w 2007 roku. Do końca roku złożona zostanie też lokalizacja ekspresowej S12/17 na odcinku Dąbrowica – Bogucin i prowadzone będą prace nad dokumentacją przedłużenia jej do Sielc, tak by budowa mogła ruszyć w 2008 roku. Przygotowywana jest też dokumentacja na podniesienie do standardu drogi ekspresowej obecnej trasy piaseckiej. Wiąże się to z budową dwóch nowych tras dojazdu do Świdnika.

Wygląda na to, że okolice Lublina zyskają najwięcej za sprawą przebudowy drogi krajowej nr 12. W planach drogowców jest to część międzynarodowego korytarza drogowego prowadzącego na Kijów. Ciężarówki jadące z Europy Zachodniej budowaną właśnie autostradą A2 w Strykowie koło Łodzi będą mogły zjechać na drogę nr 12 i poprzez Radom, omijając Puławy i Lublin, a w przyszłości także Chełm (udało się ustalić przebieg obwodnicy i opracowywana jest koncepcja), dotrzeć do przejścia w Dorohusku. Drogowcy już wzmocnili lub rozpoczęli wzmacnianie tej trasy, tak by wytrzymywała dopuszczalny nacisk 11,5 tony na oś. W Dorohusku trwają już prace przy budowie obwodnicy Okop i wiadukcie doprowadzającym ruch do przejścia granicznego.

A co z drogą nr 17 z Warszawy do Lublina, Zamościa i dalej do Hrebennego? Do 2013 roku odcinek Warszawa – Lublin ma być już drogą ekspresową. Kierowcy ucieszą się z informacji, że w przyszłym roku rozpocznie się budowa obwodnicy Garwolina, a na 2010 planowana jest obwodnica Ryk. Wcześniej wzmocniona zostanie nawierzchnia pomiędzy Kurowem i Moszczanką. Dojazd do Lublina będzie więc szybszy. Gorzej z jazdą w kierunku przejścia w Hrebennem, używanego bardzo często przez pojazdy osobowe. Na kilku odcinkach pomiędzy Piaskami a Zamościem wzmacniana jest już nawierzchnia. W przyszłym roku rozpoczną się prace przy przebudowie obwodnicy Krasnegostawu, a także budowie obwodnicy Hrebennego. Gorzej będzie jednak z ominięciem Izbicy, a także odcinka od Zamościa do Tomaszowa Lubelskiego. Tu, praktycznie na 70-80 proc. odcinka, trzeba poszukać nowego przebiegu drogi. Na szczęście jest już zarezerwowany teren pod obwodnicę samego Tomaszowa, a prace nad dokumentacją trwają.
Jednym wielkim placem budowy od przyszłego roku stanie się droga krajowa nr 2, biegnąca północnym skrajem naszego województwa. Na całym 98-kilometrowym odcinku pomiędzy Siedlcami i Terespolem rekonstruowana i wzmacniana będzie nawierzchnia. Powstanie duży bezkolizyjny węzeł w Białej Podlaskiej, a także wcześniej w Międzyrzecu Podlaskim (rusza budowa obwodnicy w ciągu drogi nr 19). W przyszłości, w latach 2010-2013, ta trasa powinna zostać przebudowana na pierwszą w naszym regionie autostradę.

A co z pozostałymi drogami krajowymi? Metodą drobnych kroczków wzmacniana jest dziewiętnastka pomiędzy Kockiem a Radzyniem Podlaskim. Właśnie ruszyły prace na kilkukilometrowym odcinku od Borek (po 2010 roku planowana jest budowa obwodnicy omijającej Wolę Skromowską i Kock). Wzmocniono także nawierzchnię na dojeździe do Kraś-nika, a w przyszłym roku drogowcy pojawią się pomiędzy Wilkołazem a Kraśnikiem. W leżących dalej na południe Modliborzycach dobudowany zostanie pas ruchu na podjeździe pod górę. W przyszłym roku rozpocznie się też wykup gruntów pod obwodnicę Janowa Lubelskiego (budowa w latach 2007-2008). W 2006 roku przedłużona zostanie też dwupasmówka wylotowa z Lublina, tak by połączyć się z istniejącym już odcinkiem za Ciecierzynem.
Coraz równiej i szerzej jest na drodze nr 48. W tym roku przebudowano odcinek od Dęblina do Moszczanki, a do 2006 roku pozostały fragment do Kocka. Pracy nie zabraknie też przy modernizacji drogi nr 74, od Annopola do Hrubieszowa. Wzmacniana jest nawierzchnia, skorygowane zostaną łuki jezdni w Olbięcinie, powstanie obwodnica Kraśnika na odcinku od Spław do ul. Przemysłowej, ominięcie Gorajca, a także przejazd przez Hrubieszów w kierunku przejścia w Zosinie. Wzmacniana jest też nawierzchnia na drodze nr 82 z Lublina do Włodawy, a w Łęcznej przebudowany odcinek przebiegający przez miasto.
— Przez najbliższych sześć lat chcemy przeznaczyć co najmniej
3 mld złotych na inwestycje drogowe. Mam jednak nadzieję, że uda nam się wydać więcej. W jaki sposób? Co roku w centrali zostają niewykorzystane fundusze. Mając wykupioną ziemię i gotowe projekty, możemy próbować po nie sięgnąć. Kilka razy nam się to już udało – wyjaśnia dyrektor Wójtowicz.

W ciągu najbliższych lat główne drogi w naszym województwie mają wreszcie zacząć przypominać szlaki komunikacyjne znane z zagranicznych wojaży. Powinny stać się też atutem w przyciąganiu inwestorów. Jest to też szansa dla lokalnych biznesmenów, którzy przy węzłach komunikacyjnych mogą rozwijać gastronomię czy też budować stacje paliw.
Krzysztof Nalewajko

LUBELSKIE DROGI
W gestii lubelskiego oddziału GDDKiA jest prawie 980 km dróg krajowych. Z tego ok. 80 km spełnia europejskie standardy noś-ności 11,5 tony na oś, czyli mogą wytrzymać przejazd olbrzymich ciężarówek.


Zdecydują o obwodnicy

LUBLIN USTALĄ DOKŁADNY PRZEBIEG DROGI W KONOPNICY

14 stycznia w Warszawie zapadnie decyzja którędy budować obwodnicę dla Lublina na odcinku Konopnicy. Warianty są dwa: pod linią wysokiego napięcia albo zgodnie z żądaniem radnych gminy – według planu z 1986 roku. Rozstrzygnie się spór, który od dwóch lat blokuje inwestycję.

– W tym terminie zbierze się Komitet Opiniujący Projekty Inwestycyjne, który oceni czy warto wykładać ok. 150 tysięcy złotych na koncepcję projektową dla nowego wariantu przebiegu obwodnicy proponowanego przez jeden z komitetów protestacyjnych w Konopnicy nazywany ,,społecznym” – mówi Władysław Rawski, zastępca dyr. w lubelskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Komitet ten zaproponował, aby droga przebiegała po wschodniej stronie gminy. Radni z Konopnicy po bardzo burzliwej debacie większością głosów pozytywnie ocenili ten projekt. Zaprotestowało 2,5 tysiąca mieszkańców wschodniej części gminy, którzy założyli nawet Międzywiejski Komitet Protestacyjny.
– Jeżeli na KOPI zapadnie decyzja, że rozpatrujemy projekt ,,społeczny” ogłosimy przetarg na realizację koncepcji projektowej. Jej koszt szacuję na ok. 150 tys. zł. Potem trzeba będzie sporządzić operat wpływu nowej drogi na środowisko i plan podziałów nieruchomości i gruntów. Proces inwestycyjny wydłuży się co najmniej o rok – tłumaczy Władysław Rawski.
Jeżeli KOPI uzna, że nie warto zajmować się projektem ,,społecznym” sprawa budowy obwodnicy przez Konopnicę ruszy z kopyta.
– Wystąpimy do wojewody lubelskiego o zatwierdzenie koncepcji przebiegu drogi według tzw. wariantu 4-5. Oznacza to przebieg obwodnicy pod istniejącą obecnie linią wysokiego napięcia. Jest to rozwiązanie najtańsze i najszybsze w realizacji – dodaje Władysław Rawski.

Wójt Konopnicy Hieronim Gołofit mówi, że KOPI powinno liczyć się z głosem społeczności gminy.
– Radni występujący w imieniu mieszkańców wypowiedzieli się jasno w tej sprawie. Zgodzili się na poparcie projektu społecznego. Chcemy, żeby obwodnica była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Myślę, że zarówno KOPI, jak i pan wojewoda wezmą pod uwagę głosy mieszkańców – mówi Hieronim Gołofit.
Tomasz Walaszczyk
 

·
d. marian1989
Joined
·
2,240 Posts
Witam nowego forumowicza! :cheers:
Bardzo ciekawy wątek, już kiedyś słyszałem o planach budowy obwodnicy wokół Lublina, ale nie o tych pozostałych inwestycjach w Lubelskim! To chyba boom drogowy, jakiego jeszcze nie było w tym województwie! Jak to wszystko dojdzie do skutku, to będzie co oblewać :cheers: (do tej pory już będę pełnoletni :D).

Pzdr!
 

·
Inwestor
Joined
·
2,629 Posts
Jestem pod zarąbistym wrażeniem ( dzięki za profesjonalnie przygotowany wątek Lmac'u ) , ale teraz tak sie będzie działo w całej Polsce . Byłem dwa tygodnie temu w Lublinie i Lubartowie , więc roboty czeka tam sporo , choć Lubartów dostał skormna obwodnicę , ale te plany to są chyba najbardziej kompleksowe jakie widziałem w kraju - tam gdzie nie będzie się budować autostrad .
Oj będzie sie działo , oj będzie ! Przewiduje , że dział inwestycje drogowe na naszym forum bardzo wzrośnie .
 

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Już nie moge się odczekać tej obwodnicy. Wogóle to bedzie sie działo w całej Polsce juz w 2005 ma być 9 mld zł na polskie drogi.
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Lubartów

Odnosnie wywolanej obwodnicy Lubartowa, to mimo tego ze skromna, to nie jest to jeszcze jej ostateczna wersja (choc chyba nawet po dokonczeniu jeszcze nie zostanie przemianowana na ekspresowke). Podobnie co do obwodnicy Piask, byl to jej pierwszy etap, na drugi kompleksowy w kierunku na Zamosc przyjdzie jeszcze poczekac.
Podaje link do starszego artykulu (mniej szczegolowy i juz troche zdeaktualizowany) o planach i nowszy o poddawaniu w watpliwosc wezlow do obwodnicy Lublina (choc nie uwzgledniono tam chyba planowanych wszystkich wezlow na odcinku zachodnim, z racji nieustalonego ostatecznego przebiegu). W pierwszym m.in. o Lubartowie.

INWESTYCJE NIE MA NAS W PLANACH RZĄDU DO 2005 ROKU

LUBLIN PÓŁNOC LUBLINA BEZ POŁĄCZENIA Z NOWĄ TRASĄ
 

·
Registered
Joined
·
858 Posts
czym prędzej!!! wreszcie zaczynają doceniać Lublin, może wreszcie się ruszy... OBY
 

·
Registered
Warszawa
Joined
·
4,926 Posts
Zastanawia mnie na ile jest potrzebna ta polnocna obwodnica. W koncu al. Tysiaclecia jest szeroka, po remoncie, nie korkuje sie i mimo ze na mapie jest w cetrum to w okolicy (oprocz krotkiego odcinka przy zamku) praktycznie nie ma zabudowy. Pozniej dodam zdjecie.
 

·
Registered
Joined
·
288 Posts
Mnie tez sie wydaje ze ta czesc polnocna jest obecnie niepotrzebna. Istniejeca obwodnica jest nadal w pelni niewykorzystna, a ruch jest niewielki. A poza tym to projektowana obwodnica to raczej jest tylko wydluzenie czasu przejazdu przez Lublin szczegolnie w kierunku na Zamość.
Pozdrawiam
 

·
niezależny człowiek
Joined
·
1,671 Posts
Obwodnica ma przejąć ruch tranzytowy (głównie TIR-y) i wyeliminować go z miasta. Obecnia Al Tysiąclecia jest uciążliwa, jeśli mieszka się na północ od niej i chce się przejść do miasta, nie mówiąc już o oddziaływaniu na zabytki Poza tym nie ma możliwości, aby rozbudować ją do drogi S-klasy czyli budowę dwupoziomowych skrzyżowań. Ruch na Lwów i Kijów będzie rósł i dobrze, że myśli się przyszłościowo, a nie jak pojawi się problem.
 

·
Registered
Warszawa
Joined
·
4,926 Posts
Slusznie, slusznie. Tylko sa miejsca w polsce gdzie juz teraz sa potrzebne obwodnice. Generalnie jednak jestem za :)

No i cholera zapominalem dac zdjecie, poprawiam sie.
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Nasze Miasto Lublin www.nml.pl :

Już na wiosnę ruszą remonty lubelskich ulic

Rok pod znakiem dróg

Już w kwietniu rozpoczną się pierwsze prace na lubelskich ulicach. W lecie czeka nas szereg utrudnień i objazdów.

W tym roku władze miasta zamierzają przeprowadzić lub choćby rozpocząć 16 inwestycji na miejskich drogach. Siedem kolejnych projektów inwestycyjnych będzie miało opracowaną dokumentację techniczną i ich realizacja rozpocznie się w przyszłym roku. Wiele zależy od unijnych pieniędzy, o które wystąpiło miasto. Przy wsparciu Brukseli ma być zrealizowana przebudowa pięciu głównych lubelskich arterii. W wyniku modernizacji przy większości ulic powstaną ścieżki rowerowe.

Poniżej prezentujemy wszystkie zaplanowane na ten rok inwestycje drogowe:

1. przedłużenie ul. Willowej do ul. Sławinkowskiej;

2. II etap przebudowy al. Spółdzielczości Pracy od ul. Dożynkowej do granic miasta (wykonawca został już wprowadzony na budowę);

3. kontynuacja budowy Trasy Zielonej - przebudowa pl. Bychawskiego i ronda "na Klinie";

4. węzeł Poniatowskiego - budowa łącznic do wiaduktu;

5. przebudowa al. Tysiąclecia na odcinku od mostu na Bystrzycy do wiaduktu Hutnicza-Łęczyńska wraz z mostem obok Dworku Graffa i budową łącznicy obwodnicy między ul. Hutniczą a Mełgiewską (inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską);

6. rozpoczęcie budowy nowego odcinka ul. Jana Pawła II do al. Kraśnickiej;

7. modernizacja ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Nadbystrzyckiej do os. Poręba (inwestycja współfinansowana ze środków UE);

8. przebudowa ul. Szeligowskiego na odcinku od ul. Smorawińskiego do Związkowej (inwestycja współfinansowana ze środków UE);

9. przebudowa ul. Choiny od ul. Szeligowskiego do pętli autobusowej (inwestycja współfinansowana ze środków UE);

10. modernizacja ul. Krańcowej na odcinku od al. Witosa do ul. Długiej (inwestycja współfinansowana ze środków UE);

11. rozpoczęcie budowy nowego odcinka ul. Bursaki do al. Smorawińskiego;

12. budowa nowego odcinka ul. Wyżynnej od ul. Szczytowej do Nadbystrzyckiej;

13. rozpoczęcie przebudowy ul. Majdan Tatarski;

14. rozpoczęcie przebudowy ul. Czwartek;

15. przebudowa ul. Gnieźnieńskiej (jedynie w przypadku pozyskania środków z UE);

16. rozpoczęcie prac przy budowie ul. Deszczowej. (wa)
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Eldorado said:
ile konkretnie km ma ten odcinek?
ten wyremontowany (ktorego czesc zachodnia widac na zdjeciu) to nie wiem czy ma 2 km, wiec szkoda gadac, ale tym razem jak bede jechac to wyzeruje licznik, fakt faktem, ze ten wyremontowany jest najbardziej obciazony, bo poza ruchem lokalnym i tranzytowym wschod-zachod dochodzi ruch polnoc-poludnie, a konkretnie DK19 (czyli m.in. Rzeszów-Białystok)
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Wykonalem zdjecia (niestety z aparatu w telefonie tylko) z fragmentu drog krajowych przechodzacych przez Lublin, ktorymi jezdze praktycznie codziennie, czy to na uczelnie czy do pracy, a mianowicie DK 19 wjezdzajac do Lublina od Rzeszowa: Al. Kraśnicka od Roztocze /pierwsze zdjecie/ (CPN) do końca, czyli Rogatka Warszawska (Statoil) i Al. Sikorskiego (lacznie 4 km) do Al. Solidarnosci, po czym skrecamy w prawo na DK 12/17/19, czyli 1,5 km odnowiony odcinek wraz z wiaduktem, ktory jest jednoczesnie jednym z dwoch dopuszczalnych kierunkow dalej DK 19 na Białystok, ja natomiast jade dalej trasa W-Z i odbijam na rondzie w lewo w Al. Kompozytorow Polskich /ostatnie zdjecie/, ktora jest tez dopuszczalna trasa DK 19 na Białystok.

Laczny odcinek z ktorego pochodza zdjecia to 5,5 km, czas: 10.01.2005, godz. 10


Wyjazd ul. Roztocze z oś. Świt (Węglin Południowy), na wprost salony samochodowe, gleboko (niewidoczne) Tesco, na prawo ul. Orkana, skrecamy w lewo... (wszystkie opisy sa pod zdjeciami)

... dojezdzamy do DK 19 odcinek Rzeszów-Lublin, skrecamy w prawo w Al. Kraśnicka

widok w lewo w kierunku na Rzeszów

skrecilismy w prawo i jestesmy na DK 19 przechodzacej przez Lublin w kierunku Białegostoku (po prawej minalem CPN)

tutaj powstaje drugie w Lublinie OBI, minalem juz Tescopo prawej minalem szpital specjalistyczny im. Wyszyńskiego

skrzyzowanie z ul. Bohaterow Monte Cassino (troche tych skrzyzowan jest, wszystkie jednopoziomowe z sygnalizacja swietlna)

skrzyzowanie z ul. Zana

po lewej jest zajezdnia trolejbusow na Helenowie, dalej na wprost jest skrzyzowanie z ulicami Naleczowska (w lewo, droga wojewodzka nr 830 na Nałęczów) i Głęboką

zblizamy do ronda na Rogatce Warszawskiej, po lewej Statoil

informacja o sygnalizacji wielofazowej :) w prawo w Al. Raclawickie,, w lewo Al. Warszawskie (mozliwy dojazd na DK17 na Warszawe, ale bodajze tylko do pojazdow do 12t)

jedziemy przez rondo prosto Al. Sikorskiego do skrzyzowania drog krajowych

kladka dla pieszych, za nimi czesto stoja (akurat wtedy stali) chlopcy radarowcy z suszarka, odcinek jest w dol, wiec latwo sie zapedzic :)

przed skrzyzowaniuem z trasa W-Z (Al. Solidarności), w lewo DK17 na Warszawe, w prawo DK12 Chełm, DK17 Zamość, DK19 Białystok, rowniez tedy dojedziemy do DK82 na Włodawę i obwodnicowo do centrum, z ominieciem Al. Racławickich i ul. Krakowskie Przedmieście

jeszcze przed skrzyzowaniem

i juz skrecilismy w prawo (kierunek Chelm do Kijowa, kierunek Zamość do Lwowa, do Piask (nowa obwodnica) te drogi, czyli DK12 i DK17 ida droga dwujezdniowa razem)

dobrze oznakowane, choc niezbyt bezpieczne przejscie dla pieszych na poczatku odcinka DK12/17/19


w prawo slimakiem na Białystok (wiaduktem i do dzielnicy Czechów)zjezdzamy z trasy WZ i skrecamy na rondzie w lewo w Al. Kompozytorow Polskich

zdjecia z ronda po skrecie w lewo (oczekiwanie na zjazd), zaczyna sie Czechów, widoczne bloki

widok z powrotem z ronda

Lacze nadzieje, ze choc troche przyblizylem wam aktualny przejazd przez sam Lublin na tym odcinku
Kolejnym razem jak bede jechal postaram sie przedstawic dalszy ciag DK 19, poczawszy od wjazdu na wiadukt przez Al. Smorawinśkiego i Al. Spółdzielczości Pracy az do wyjazdu DK 19 z miasta w kierunku na Białystok (do giełdy rolno-spożywczej w Elizówce), tym samym nieprzedstawiony bylby jeszcze aktualny lubelski fragment DK19 (Rzeszów-Lublin-Białystok-Kuźnica) od granic miasta na odcinku od Konopnicy (wiadukt kolejowy) do ul. Roztocze, z ktorej to dzis wyjezdzalem (pierwsze zdjecia), a ktora to fragment jest aktualnie droga jednojezdniowa, gdzies 1 pierwszych 2/3 z jednym pasem w kazdym kierunku + asfaltowymi poboczami i ktory to odcinek jest przygotowywany do modernizacji (na dwie jezdnie)

zachodnia obwodnica Lublina, czyli S19, jest przewidziana do budowania na koncu w planowanej zewnetrznej obwodnicy Lublina, czyli gdzies do 2015 roku, a to z powodu klotni o o jej przebieg przez Gmine Konopnica (bodajze 8 wariantow juz powstalo),
obwodnica zachodnia Lublina wydaje sie miastu szczegolnie potrzebna, bo sam 3 km odcinek od ul. Roztocze do Rogatki Warszawskiej jest w szczycie szczegolnie zakorkowany i zdarza sie, ze ow fragment, ktory mozna pokonac w 5 minut w miare wstrzeliwujac sie w zielone np. w poludnie badz w nocy, zdarza pokonywac kolo 7 badz po 15 h co najmniej 15-20 minut badz dluzej, a juz tragedia sie robi jak dojdzie do kolizji i jeden pas zostanie wylaczony z ruchu badz jak mialem ostatnio zepsul sie litewski TIR
 

·
Registered
Joined
·
858 Posts
Obwodnica Lublina jest NIEZBĘDNA!!! ruch na al. kraśnickich np jest gigantyczny ciągle korki... A swoją drogą kolego z Krakowa, Lublin ma bardzo dużo szerokich tras. Mieszka tu i w najbliższych okolicach prawie pół miliona.
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
Discussion Starter · #20 ·
osobiscie jestem mocno zdegustowany po tym co postanowiono wczoraj (zachodnia czesc obwodnicy Lublina, czyli przyszla S19 w kierunku na Rzeszów), zreszta sami przeczytajcie, to sie do kabaretu nadaje
2 tygodnie temu ok. 12, czyli przy wzglednie malym natezeniu ruchu, stalem w korku 20 minut na Al. Krasnickich, by przejechac 300 m, bo jeden pas ruchu zajal stojacy litewski tir

http://www.kurier.lublin.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=14340
WIADOMOŚCI: Poślizg z obwodnicą

ABSURD POWSTANIE ÓSMY PROJEKT TRASY PRZEZ KONOPNICĘ!

Wczoraj w Warszawie podjęto decyzję o tym, żeby powstał projekt ósmego – „społecznego” przebiegu obwodnicy Lublina przez gminę Konopnica. Oznacza to opóźnienie prac o dwa lata i wydatek rzędu trzystu tysięcy złotych na nowy projekt. Ministerstwo nie rozstrzygnęło sporu mieszkańców gminy. Zagrało na czas.

Do stolicy, w której odbywało się posiedzenie Komitetu Oceny Projektów Inwestycyjnych (KOPI) zjechali przedstawiciele niemal wszystkich zwaśnionych stron: Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie, wójt Konopnicy, członkowie dwóch rywalizujących ze sobą komitetów protestacyjnych w Konopnicy.

Eksperci wysłuchali argumentów. Doszło do kilku spięć. Między innymi zarzucono wójtowi Hieronimowi Gołofitowi, że doprowadził do bałaganu w planach zagospodarowania przestrzennego Konopnicy.
– KOPI postanowiło, że do wariantu przebiegu obwodnicy, który przygotowali przedstawiciele jednego z komitetów protestacyjnych zostaną opracowane założenia techniczne – mówi Janusz Wójtowicz, dyr. lubelskiego oddziału GDDKiA.

KOPI uznało również, że należy zmodyfikować wariant przebiegu obwodnicy „pod liniami wysokiego napięcia”, który jest wspierany przez drogowców. Zmianie uległby jego przebieg przez las Konopnica.
Co oznaczają wczorajsze decyzje? Przede wszystkim wydłużenie prac przy wytyczeniu drogi przez Konopnicę.
– Pół roku potrwa przygotowanie i przeprowadzenie przetargu na dokumentację ósmego – „społecznego” wariantu przebiegu obwodnicy. Kolejne półtora roku przygotowanie planów. Ich koszt szacujemy na 300 tysięcy złotych. Co najmniej do zakończenia tych prac w gminie nie powstanie plan zagospodarowania przestrzennego, co znacznie utrudni wszelkie inwestycje i budowy domów w Konopnicy – tłumaczy dyr. Janusz Wójtowicz.
Gdyby KOPI odrzuciło wariant „społeczny” sprawa byłaby już jasna. Obwodnica zostałaby wytyczona według wariantu drogowców. Decyzję podjąłby administracyjnie wojewoda lubelski.

Czym różnią się warianty? Drogowcy proponują przebieg obwodnicy pod istniejącą obecnie linią wysokiego napięcia. Ma ona 10,4 kilometra długości. Jest 9 domów do wyburzenia. „Społeczny” ma 12 kilometrów długości i sześć budynków do wyburzenia. Średnia cena kilometra drogi tej klasy to 30 milionów złotych.
Konflikt w Konopnicy powstał po tym, gdy liczący 1500 osób komitet protestacyjny przeciw budowie obwodnicy przygotował „społeczny” projekt przebiegu drogi. Przesunął ją na zachód. Przy okazji ratując budynki należące do swoich członków. Przebieg drogi miał być zbliżony do planów z 1986 roku.

Na wieść o tym zaprotestowała pozostała część gminy. Powstał Międzywiejski Komitet Protestacyjny. Zapisało się do niego blisko dwa tysiące mieszkańców Konopnicy. MKZ zażądał, aby nie rezygnować z wariantu przygotowanego przez drogowców. Doszło do sporów na sesji Rady Gminy. W związku z tym ogłoszono referendum za odwołaniem wójta Hieronima Gołofita.
KOPI w Warszawie miało zadecydować o wyborze konkretnego wariantu, ale nie poparło żadnej koncepcji. Odsunęło jedynie rozstrzygnięcia w czasie.

Tomasz Walaszczyk
 
1 - 20 of 963 Posts
Status
Not open for further replies.
Top