SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 6892 Posts

·
Registered
Joined
·
7,811 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Myslę, że nadszedł czas na wyodrębnienie tego wątku, bo jak dobrze pójdze to już niedługo rozpoczną się prace nad budową. :)

Dziennik Wschodni
Most coraz bliżej
Przetarg na budowę obwodnicy w Puławach ogłoszony

Najpóźniej na początku października ruszą prace przy budowie mostu i pierwszego odcinka obwodnicy wokół Puław. Koperty z ofertami wykonawców zostaną otwarte dokładnie 8 sierpnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kilka tygodni później dowiemy się, kto wybuduje puławski most.

– Już siedemnastu wykonawców z całej Europy wykupiło dokumentację tej inwestycji – mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Spodziewamy się, że wpłynie 8–10 konkretnych ofert. Na pewno będziemy świadkami rywalizacji przedsiębiorców z najwyższej półki.
Umowa na budowę mostu pierwszego odcinka obwodnicy zostanie podpisana jeszcze w sierpniu. Pierwsza łopata na placu budowy zostanie wbita najpóźniej na początku października. W pierwszym etapie powstanie most na Wiśle i 12,5-kilometrowy odcinek obwodnicy od Zarzecza (trasa Puławy –Radom) do Puław (do ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego). Koszt tej inwestycji jest szacowany na ponad 400 mln złotych.
– Przewidujemy, że prace potrwają około 20 miesięcy – mówi Janusz Wójtowicz. – Jeśli nie będzie niespodzianek związanych ze stanem wody w Wiśle, pierwszy odcinek obwodnicy i most powinien być gotowy w połowie 2008 roku.
Zaraz po zakończeniu tego etapu ruszą prace nad kolejnym 12-kilometrowym odcinkiem obwodnicy, który połączy węzeł „Azoty” w Puławach z Chrząchówkiem na trasie Lublin–Warszawa. Całkowity koszt budowy obwodnicy wyniesie ok. 700 mln zł.
– Już nie mogę się doczekać – mówi Agnieszka Majewska z Puław. – To, co w tej chwili dzieje się na moście, to po prostu koszmar. Autobusy muszą mieć złożone lusterka, żeby minąć się z ciężarówką. Mam nadzieję, że nowy most rozwiąże ten problem.

Kurier Lubelski
JESIENIĄ RUSZA NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W REGIONIE

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Komisja Europejska w Brukseli zaakceptowała już projekt budowy obwodnicy Puław i mostu na Wiśle. To rekordowa inwestycja! Tylko jej pierwszy etap pochłonie ok. 400 mln zł.

– W naszej dyspozycji są już grunty potrzebne pod budowę. Trwa wybór wykonawcy inwestycji. Ruszamy jesienią tego roku. Budowa drogi od Zarzecza (trasa Puławy – Radom) do Puław (do ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego) wraz z ponadkilometrowym mostem na Wiśle potrwa dwa lata – informuje Mariusz Kawa, zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.
Pierwszy etap obwodnicy Puław ma 12,7 km, w tym most na Wiśle o długości 1032 m (jego szerokość wyniesie ponad 22 m, w tym jezdnie dwa razy po 7 m szerokości, które będą rozdzielone 2,5-metrowym pasem). Dwujezdniowa droga prowadzić będzie od rejonu wsi Bronowice, przez most do węzła, który przecina trasę Puławy – Warszawa. Pozostała część obwodnicy będzie jednojezdniowa.
Drugi etap budowy obwodnicy Puław obejmie odcinek o długości 12 km, który połączy węzeł Azoty w Puławach z Chrząchówkiem (na drodze Lublin – Warszawa).
– Obecnie trwają prace nad koncepcją drugiego odcinka obwodnicy. Do końca roku powinien być gotowy projekt budowlany. Około dwóch lat potrwa wykup gruntów. Chcemy startować z budową tuż po zakończeniu prac nad I etapem obwodnicy. Nieznane są jeszcze koszty tej budowy, ale szacujemy je na ok. 300 mln zł – dodaje Mariusz Kawa.
Obwodnica Puław będzie miała ciekawe rozwiązania techniczne. Większość skrzyżowań przebiegać ma nad nową drogą. Projektanci spełniają nawet najbardziej wygórowane wymogi ochrony środowiska dyktowane przez Unię Europejską, bo zbudowane zostaną specjalne przejścia dla zwierząt. Ponadto rezerwa terenu pod jezdnię zapewni w przyszłości jej rozbudowę do parametrów drogi ekspresowej, a takie są dalekosiężne plany GDDKiA. W woj. lubelskim taką klasę ma jedynie kilkukilometrowa obwodnica Piask.

Wyborcza z Lublina
Obwodnica coraz bliżej
28.06.2005, 14:52


Ominąć Puławy

Najpóźniej na początku października ruszą prace przy budowie mostu i pierwszego odcinka obwodnicy wokół
Puław – zapowiedział wczoraj w Puławach Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji
Dróg Krajowych i Autostrad.

Przetarg na realizację tej olbrzymiej inwestycji (koszt tej części inwestycji to ponad 400 mln zł) powinien zostać rozstrzygnięty jeszcze w sierpniu.
– Spodziewamy się, że wpłynie 8–10 ofert – mówi Janusz Wójtowicz. – Do dzisiaj już siedemnastu wykonawców z całej Europy wykupiło dokumentację tej inwestycji. Na pewno będziemy świadkami rywalizacji przedsiębiorców z najwyższej półki.
Na wczorajszym spotkaniu w Puławach o budowie obwodnicy dyskutowali przedstawiciele puławskiego samorządu i Ministerstwa Infrastruktury. Puławscy radni dopytywali o możliwość zlecenia choćby części prac lokalnym przedsiębiorcom. Ale z tym może być problem.
– Ustawa o zamówieniach publicznych nie dopuszcza tego typu preferencji – mówi Wójtowicz. – Sądzę jednak, że wykonawca, który zwycięży w przetargu, wykorzysta doświadczenie puławskiego Mostostalu.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa na budowę mostu pierwszego odcinka
obwodnicy zostanie podpisana jeszcze w sierpniu.
Pierwsza łopata na placu budowy zostanie wbita najpóźniej na początku października. W pierwszym etapie powstanie most na Wiśle i 12,5-kilometrowy odcinek obwodnicy od Zarzecza (trasa Puławy–Radom) do Puław
(do ul. Tysiąclecia Państwa
Polskiego). Ten odcinek powinien być gotowy w połowie 2008 roku. Później ruszą prace
nad kolejnym, 12-kilometrowym odcinkiem obwodnicy, który połączy węzeł Azoty w Puławach z Chrząchówkiem na trasie Lublin– Warszawa. Całkowity koszt budowy obwodnicy wyniesie
ok. 700 mln zł.
plany:


i wizualka:


Opis konstrukcji:

Długość mostu: Lm = 1012,00 m
Rozpiętość przęsła nurtowego: L = 212,00 m
Szerokość całkowita obiektu: B = 22,30 m

Most składa się z 14 przęseł o rozpiętościach
44 + 3 x 56 + 6 x 64 + 80 + 212 + 80 + 44 = 1012 m.

Przęsła zalewowe mają konstrukcję belkową, stalową, zespoloną z płytą żelbetową. Przęsło nurtowe ma konstrukcję łukową, stalową, skrzynkową. Paraboliczne łuki mają wysokość h = 36,0 m. Płaszczyzny łuków odchylone są od pionu o kąt a = 10°. Wysokość konstrukcyjna przekroju łuku jest zmienna i wynosi od 3,5 m w wezgłowiu do 2,0 m w kluczu. Szerokość przekroju skrzynkowego równa jest 2,5 m na całej długości łuku. Pomost jezdny, pełniący również rolę ściągu, podwieszony jest do łuków przy pomocy wieszaków prętowych zaczepionych do wsporników poprzecznic głównych.
Łuki połączone są z belkami pomostu jezdnego poprzez poprzecznice oraz ukośne zastrzały.

Dla lepszego zlokalizowania + inne plany
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
Wysłany: Czwartek, 08.09.05; 21:11 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

BUDOWA PUŁAWSKIEGO MOSTU KOLEJNY RAZ ODROCZONA!?

http://www.gddkia.gov.pl/article/oddzialy/gddkia_lublin/zamowienia_publiczne/do_60_000_eur/#
26.08.2005 ogłoszono przetarg który będzie roztrzygnięty 13.09.2005 na
"Opracowanie kompleksowej dokumentacji technicznej w stadium Projektu Budowlanego i Wykonawczego oraz Dokumentów Przetargowych na uzupełnienie projektu budowy I-go etapu obwodnicy m. Puławy wraz z mostem przez rz. Wisłę w ciągu drogi krajowej nr 12.."
Prace te mają być wykonane w 4 miesiące po podpisaniu umowy.
Rzecz w tym że to przetarg na m.in. na wykonanie Dokumentów przetargowych - jak rozumiem (nie wiem czy dobrze) to w styczniu 2006 będzie ogłoszony KOLEJNY już przetarg na obwodnicę i most i wszystko zacznie się od początku.
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
Kurier Lubelski 20.09.2005
WIADOMOŚCI: Oferty otwarte

REGION

Wczoraj w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otwarto oferty i przeczytano ceny proponowane przez wykonawców starających się o budowę mostu na Wiśle i obwodnicy Puław. Ofert było 9.

O wykonawstwo ubiega się czołówka firm drogowo-mostowych z Europy Zachodniej zrzeszonych w konsorcja, mających w Polsce swoje przedstawicielstwa. Najniższą ofertę, opiewającą na około 300 mln złotych, złożyło konsorcjum dwóch niemieckich firm. Jedna z nich to Hochtif, znana na rynku konstrukcji mostów, ale w Polsce startująca po raz pierwszy. Najwyższa oferta to 400 mln zł.
– Wybór jednej najlepszej nastąpi prawdopodobnie w ciągu miesiąca. Oferty mają setki stron i wszystkie muszą być wnikliwie przejrzane – mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA.
Polskie przepisy dotyczące zamówień publicznych dają możliwość dostępu do ofert firm konkurencyjnych, które mają prawo do protestów. Wybór wykonawcy będzie następował według trybu ustalonego w ustawie prawo o zamówieniach publicznych. Oferta musi być sprawdzona nie tylko pod względem ceny, ale i warunków formalnych postawionych oferentowi w przetargu. Chodzi o wysokość kapitału obrotowego, dostępność do kredytu na sfinansowanie robót, kwalifikacji personelu zatrudnionego na budowie, wyposażenie w sprzęt i doświadczenie firmy. Jeśli nie będzie protestów konkurencji, puławska inwestycja mogłaby się rozpocząć w grudniu tego roku.
GDDKiA obawia się, że protesty konkurencji mogą opóźnić inwestycję. Zdaniem dyrektora Wójtowicza ustawa jak najszybciej powinna zostać zmieniona. Dotychczasowe przepisy są liberalne dla oferentów, lecz wiążą ręce zamawiającemu. Dają możliwość niezadowolonej z rozstrzygnięć przetargowych konkurencji na blokowanie inwestycji nawet przez kilka lat. Do końca 2008 roku zadanie powinno zostać rozliczone z UE, inaczej Polska straci przeznaczone na puławską inwestycję unijne środki. HANA
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
Otwarcie ofert na budowę obwodnicy i mostu w Puławach

W poniedziałek, 19 września br. odbyło się otwarcie ofert w postępowaniu na wybór wykonawcy projektu „Budowa I etapu obwodnicy m. Puławy długości 12,71 km wraz z budową nowego mostu przez Wisłę w Puławach, długości 1038,2 mb.” W postępowaniu złożono następujące oferty:

http://www.gddkia.gov.pl/images/user/b/b13ace71f50b837b2834d1900d0ad23c.jpg

Ten dziwny przetarg ogłoszony przez Dyrekcję Dróg w Lublinie na uzupełnienie dokumentacji o którym wcześniej pisałem gdzieś "zamieciono pod dywan"
Więcej:
http://www.gddkia.gov.pl/article/in...238f7/id_art/e251da29d3e51e1270532a22fdeeb33c
 

·
Registered
Joined
·
52 Posts
oj przyda sie ta obwodnica, przyda... mimo ze w Pulawach drogi sa szerokie na calej dlugosci i nie ma wiekszych problemow z przejazdem to czasami jest tloczno od tirow... pozatym ten waski most na wisle na ktorym trzeba skladac lusterka zeby sie 2 ciezarowki zmiescily... no a jak jest na nim jakis wypadek to calutkie miasto stoi w korkach ;)
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
zolwikkk said:
zaraz zaraz, czyli poki co trasa ma byc jednojezdniowa a dopiero potem (czyt. nigdy :D ) w miare potrzeb poszerzona do dwoch jezdni tak ?
czy calkowita szerokosc 22,30 m mostu to wystarczajaco na 2 jezdnie ?
odcinek miedzy dwoma drogami wojewodzkimi (wraz z mostem, ktory bedzie miec rowniez pasy awaryjne) bedzie dwujezdniowy, natomiast 1 etap budowy bedzie w pozostalej czesci jednojezdniowy, plany zakladaja w przyszlosci mozliwosc przebudowy do ekspresowki
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
Wg moich obliczeń z ogólnej długości I etapu obwodnicy 11,120 km dwujezdniowe będzie zaledwie 3,520 km jezdni, a uwzględniając długość mostu to dwujezdniowe bedą odcinki w przybliżeniu kilometrowe przed i za mostem. W przyszłości ta trasa ma być częścia trasy expresowej S12 od autostrady w Piotrkowie do wschodniej granicy państwa i wówczas prawdopodobnie będzie dobudowana 2 jezdnia.
Czy 22,30m to mało? - stary most(1934r) ma 12 m a część tego wymiaru zajmują elementy kratownicowe - w nowym tego nie będzie(tak przy okazji stary most ma zaledwie 436 m długości - nowy ponad killometr).
http://en.structurae.de/structures/data/index.cfm?ID=s0006990
Poważne utrudnienia mogą pojawić się po ukończeniu I etapu, przed ukończeniem II etapu - węzeł Azoty nie ma najlepszego połaczenia z istniejącymi drogami a szczególnie z 17 - część ruchu przeniesie się na wąską drogę przez Wronów , Osiny do Żyrzyna, część Młynki Końskowola i dalej 12 do Kurowa (do 17), cześć pojedzie przez miasto Puławy - przez blokujące się już teraz skrzyżowanie obok wiaduktu kolejowego Partyzantów- Słowackiego dalej Słowackiego do ronda na Lubelskiej i kierunek na Końskowolę i Kurów. Naprawdę może być b. nieciekawie
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
obiło mi się o uszy, ze ma powstac droga "tymczasowa" laczaca DK12 z wezlem Azoty biegnaca wzdluz torow kolejowch
co do odcinka dwujezdniowego to pewnie bedzie to odcinek miedzy DW738 a DW801, tylko czy bedzie to odcinek w calosci dwujezdniowy miedzy dwoma wezlami (Klikawa-Azoty)?

W przyszlosci pewnie do wezla Sielce dobiegnie S17, ktora od Lublina do tego wezla bedzie isc od obwodnicy Lublina zupelnie nowym sladem
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
O drodze tymczasowej wzdłuż torów jeszcze w Puławach nie słyszeliśmy ;) (nie ma jej w planie zagospodarowania przestrzennego)- chociaż jest to słuszna koncepcja - wymagałaby zbudowania ok 1,2 km drogi od skrzyżowania obok wiaduktu kolejowego (przy ul. Partyzantów- wlot od strony Żyrzyna DW801) do istniejącego odcinka drogi (wykorzystywanego wcześniej jako dojazd do przejazdu kolejowego podczas budowy drugiego wiaduktu w ciągu DK12) łaczącego się z DK12 Puławy-Lublin. A gdyby jeszcze przerzucić wiadukt drogowy nad DW308 tuż obok wiaduktu kolejowego (równolegle do niego) - tam są bardzo dogodne warunki - ale określenie "tymczasowa" raczej to wyklucza ; )
Dwujezdniowa będzie droga od wsi Bronowice (DW738) do skrzyżowania z DW801 (Puławy-Dęblin) - od tego miejsca do węzła Azoty jest ponad 2 km i po drodze kolejny wiadukt kolejowy Po prawej stronie rzeki (puławskiej) dwujezdniowy będzie bardzo krótki odcinek drogi :(
S17 to jeszcze bardzo odległa sprawa - ja chyba nie dożyję ;)
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
Czyli jest planowane jednopoziomowe skrzyzowanie 12 z 801 na odcinku dwujezdniowym? To nie bardzo by bylo, bo nie dosc, ze nawet ten krotki odcinek dwujezdniowy nie bylby bezkolizyjny, to w ramach budowy S12 konieczna bylaby jego przebudowa. A moze jest planowany wiadukt dla DW801 nad (S) 12, a wjazd z tej drogi bylby mozliwy dopiero na wezle Azoty?
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
Znalezione w sieci
"Obwodnica Puław w docelowym kształcie to aż 24 km drogi biorącej początek w Zarzeczu (na zachód od Puław) a kończącej się blisko Chrząchówka (na północny-zachód od Kurowa). Ale tylko czterokilometrowy fragment tej trasy będzie w pełni bezkolizyjny – z dwiema jezdniami dla przeciwnych kierunków ruchu, na które da się wjechać wyłącznie poprzez węzły. Tak bezpieczne warunki do jazdy zostaną stworzone między dwupoziomowymi skrzyżowaniami obwodnicy z drogami wojewódzkimi nr 738 i 801 prowadzącymi wzdłuż Wisły, czyli na dojazdach do mostu i na samej przeprawie." - jest to w tej chwili skrzyżowanie ulic Dęblińskiej i Długiej. Ulice Długa i Al. Tysiąclecia (dalej w prawo ;) ) do niedawna były własnością Zakładów Azotowych ale kilka miesięcy temu zostały przekazane miastu Puławy z okazji budowy obwodnicy. Ale po dokładnym porównaniu tej mapki z tym co wkleił z Kuriera SIMSI (na samej górze wątku) - obwodnica tylko w jednym miejscu styka się z ulicą Długą - wcześniej mówiono że będzie biec tymi ulicami (jest to właściwie prawie w całości droga w w lesie ;) )
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,641 Posts
Obwodnica Puław [...]-podpisanie umów o dofinansowanie

10 października Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowy o dofinansowaniu dwóch projektów drogowych współfinansowanych przez Sektorowy Program Operacyjny Transport – fundusz Unii Europejskiej.

Te projekty to:

Budowa I etapu obwodnicy miasta Puławy długości 12 km wraz z budową nowego mostu przez rzekę Wisłę długości 1038 m. Wartość tego projektu wynosi 408 mln zł, a wartość dofinansowania wyniesie około 293 mln zł.

Budowa nowego odcinka drogi krajowej nr 12 w Puławach to część większego zadania inwestycyjnego, jakim jest budowa północnej obwodnicy Puław w ciągu drogi krajowej nr 12 Radom – Lublin. Celem budowy obwodnicy miasta Puławy (etap I) jest :

lepsze połączenie drogi krajowej nr 12, a docelowo drogi ekspresowej S12 z siecią autostrad i dróg ekspresowych,
usunięcie tzw. „wąskich gardeł” w ciągu drogi krajowej
przyciągnięcie inwestorów krajowych i zagranicznych,
ułatwienie ruchu turystycznego w regionie,
poprawa dostępności Białorusi, Ukrainy i Rosji z krajami Unii Europejskiej poprzez sieć drogową
Projekt obwodnicy miasta Puławy (na odcinku od km 7+600 do km 11+120) zakłada budowę dwujezdniowej drogi lasy technicznej „GP” (2 x 10,0 m) wraz z mostem na rzece Wiśle. Na pozostałym odcinku (tj. od km 0+000 do km 7+600 oraz od km 11+120 do km 12+708) przewiduje budowę drogi jednojezdniowej (szerokości 11 m). Zakres inwestycji obejmie również budowę systemu odwodnienia drogi, zagospodarowanie terenów zieleni oraz przebudowę sieci infrastrukturalnych[...].

gddkia.gov.pl
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
Nadal nie ma jednak rozstrzygnięcia przetargu na budowę mostu i obwodnicy Puław. :drool:
Niepokoi mnie także lekceważenie perturbacji w naszym mieście po zakończeniu pierwszego etapu i przed ukończeniem drugiego - połączeniem węzła Azoty z DK17 (W-wa Lublin)
Dzisiaj zrobiłem wizję lokalną wjazdu do miasta Puławy od strony węzła Azoty w okolicach wiaduktu kolejowego który będzie newralgicznym punktem - widziałem że prowadzono tam jakieś praCE - sądziłem że usprawniające po poprzednim "usprawnianiu" (budowie wysepek) na ul. Partyzantów. Po tym co poprzednio GDDKiA Lublin zrobiła w centrum na Lubelskiej (wyłaczenie jednego z dwóch pasów drogi krajowej jako lewoskręt do "Kauflandu") nie byłem zbytno zaskoczony - przed wiaduktem są 2 pasy później coś trudne do zdefiniowania (prawy pas na długości ok 70 m 2 krotnie pojawia się i znika :weird: ) i znowu 2 pasy. Nie komentuje bo słów brak :bash:
Obserwuję budowę autostrady A2 - w listopadzie 2005 r zostanie domknięty kolejny jej odcinek Konin - Łodź - ma to swoje konsekwencje kilkaset kilometrów dalej na wschód - poważne nasilenie ruchu na 12 i 17 na drogach prowadzących do przejść granicznych, a co gorsze przez nasz stary (1934) ale piękny most puławski (zdjęcie ze strony http://www.gddkia.gov.pl/)
 

·
Registered
Joined
·
7,811 Posts
Discussion Starter · #15 ·
z GW:

Największa inwestycja na Lubelszczyźnie


Włodzimierz Spasiewicz 18-10-2005 , ostatnia aktualizacja 18-10-2005 22:52

Wiosną rozpocznie się budowa obwodnicy i mostu w Puławach. Będzie to największa z dotychczasowych inwestycja drogowa na Lubelszczyźnie. Zakończy się za trzy lata. Budowa pochłonie 396 mln złotych. Większość kosztów pokryje Unia Europejska.

Puławy czekają na tę drogę już od lat 80., kiedy to pojawiły się pierwsze projekty wybudowania obwodnicy. Miasto dławi powiększający się z roku na rok ruch tranzytowy. Wąskim gardłem jest most, na którym tiry, żeby się minąć, muszą składać lusterka. Wczoraj przejeżdżaliśmy przez 70-letni stalowy most na Wiśle. Kierowcy ciężarówek stosują taką taktykę - jeśli widzą, że droga jest wolna, ruszają do przodu. Kiedy dostrzegą nadjeżdżającego z naprzeciwka tira - zatrzymują się i czekają, a za nimi ustawia się kolejka samochodów. W szczycie korek dochodzi do kilkuset metrów. A gdy na moście zaklinują się ciężarówki (co zdarza się średnio kilka razy na miesiąc), powstaje gigantyczny korek. Jego rozładowanie zajmuje policji ponad godzinę. Po wybudowaniu nowego mostu będzie tu znacznie luźniej - zostanie tu tylko ruch lokalny.

7 października minister infrastruktury podpisał z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowę o dofinansowaniu projektu budowy I etapu obwodnicy Puław i mostu przez Wisłę w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport. Blisko 75 proc. kosztów budowy pokryje UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Unia wsparła tę inwestycję z oczywistych powodów. Zmodernizowana droga poprawi komunikację Zachodu z Ukrainą, Rosją i Białorusią. Dokumenty dotarły przedwczoraj do lubelskiego oddziału GDDKiA.

- Grunty są już wykupione, plany opracowane, czekamy tylko na zakończenie przetargu, który wyłoni wykonawcę. Oferty przedstawiło siedem konsorcjów. Myślę, że budowę będziemy mogli rozpocząć już na wiosnę - mówi Edward Zyśko, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału GDDKiA.

Pierwszy odcinek 12-kilometrowej obwodnicy będzie biegł od drogi krajowej nr 12 w okolicach Zarzecza, przez most na Wiśle zlokalizowany koło Wólki Profeckiej i połączy się z drogą prowadzącą do Azotów. Po zakończeniu tej inwestycji rozpocznie się następna - budowa odcinka, który połączy Puławy z drogą krajową nr 17 Lublin - Warszawa.

Najbardziej spektakularnym fragmentem obwodnicy będzie most. Blisko trzy razy dłuższy od dotychczasowego i przede wszystkim cztery razy szerszy przyspieszy przeprawę przez Wisłę. Projektanci zakładają, że będzie nim można przejechać z prędkością 80 km/h. Ruch będzie się odbywał po dwóch jezdniach przedzielonych 2,5-metrowym pasem bezpieczeństwa.

Nowa konstrukcja będzie też architektoniczną perełką. Projekt przygotowany przez Jerzego Bąka (współpracował przy budowie mostów Świętokrzyskiego i Siekierkowskiego w Warszawie) może zachwycić swoim rozmachem. Już sam fakt, że łuk w najwyższym punkcie będzie sięgał 27 metrów nad poziom jezdni, może robić duże wrażenie.

Edward Zyśko, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

Nowa droga tranzytowa ułatwi i przyspieszy ruch samochodów ciężarowych. Cały transport z zaopatrzeniem Azotów będzie przechodził przez obwodnicę. Zwiększy to bezpieczeństwo ruchu kołowego w Puławach, ponieważ do tej pory niebezpieczne ładunki były przewożone przez miasto. Nie będzie korków spowodowanych zablokowaniem mostu. Poprawi się funkcjonowanie dróg krajowych i systemu transportowego woj. lubelskiego, a lepsza infrastruktura może przyciągnąć inwestorów. Dzięki szybszej komunikacji przez Wisłę zwiększy się dopływ turystów do trójkąta Nałęczów-Puławy-Kazimierz. Miasto będzie czystsze, bo nie będą przez nie przejeżdżały tiry. No i w końcu most będzie najładniejszym obiektem drogowym Lubelszczyzny. Dlatego musimy popracować nad jego kolorystyką.

Obwodnica i nowy most

Długość drogi (I etap) - 12,7 km

Długość mostu - 1038 m

Szerokość mostu - 22,30 m

Jezdnia 2 x 7 mRuch na moście w Puławach

2000 r. - 20 tys. pojazdów dziennie

2005 - ponad 22 tys.

2030 - 30 tys. (prognoza)Historia mostu w Puławach

Pierwszy most na drewnianych palach wybudowały w Puławach wojska carskie w 1815 roku. Przetrwał niecały rok. Został spalony. Rok później okupacyjne wojska austro-węgierskie zatrudniając miejscową ludność, postawiły most półstały. Otwarty w październiku 1916 roku przez arcyksięcia Ferdynanda był eksploatowany do czasu oddania do użytku mostu stałego w 1934 roku. Jego konstrukcję opracowali polscy inżynierowie: - Stefan Zagrodzki, Aleksander Pstrokoński i K. Korn. Budowę wykonało Towarzystwo K. Rudzki i S-ka oraz Huta Królewska w Chorzowie. W czasie wojny most został zniszczony przez Niemców. Odbudowano go w 1949 roku. Dziesięć lat temu został wykonany generalny remont jezdni, wymieniona została nawierzchnia - z kostki na asfalt.
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
Dziennik Wschodni Lubelski z dn. 21 października 2005 donosi:

Miasto wreszcie odetchnie
Są już pieniądze na obwodnicę. Budowa rusza na wiosnę

293 miliony złotych – tyle dołoży Unia Europejska do budowy pierwszego etapu puławskiej obwodnicy. Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę o dofinansowaniu projektu. Znamy też firmę, która drogę i most na Wiśle wybuduje.

Projekt przewiduje budowę 12,5 km dróg i nowego mostu na Wiśle. Całkowity koszt wyniesie ok. 408 milionów złotych. Środki unijne pokryją trzy czwarte tej kwoty.
– Te pieniądze są już pewne – mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Jesteśmy też już po przetargu. Teraz czekamy na ewentualne protesty, bo raczej nie da się ich uniknąć. Ale myślę, że podpisanie umowy z wykonawcą nie powinno nastąpić później niż na przełomie lutego i marca przyszłego roku.
O budowę obwodnicy ubiegały się polskie i zagraniczne konsorcja. GDDKiA jako najlepszą wskazało ofertę Przedsiębiorstwa Robót Mostowych „Mosty-Łódź” i spółki Hermann Kirchner z Niemiec. Wykonawcy swoje koszty szacują na ok. 320 milionów złotych.
Nowa droga będzie prowadziła od miejscowości Anielin na trasie Puławy–Radom do ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Puławach. Most na Wiśle będzie miał ponad 1 km długości, a jego szerokość wyniesie 22 m (w tym jezdnie dwa razy po 7 m szerokości, które będą rozdzielone 2,5-
metrowym pasem). 5,5 km obwodnicy będzie drogą ekspresową. Docelowo ma nią być cała trasa.
– Obwodnica to same plusy – mówi Tomasz Jaremek, wicestarosta puławski. – Miasto nie będzie już tak zapchane, bo większość samochodów ominie Puławy bokiem. Rozładują się korki, zmniejszy zanieczyszczenie powietrza i hałas. A przy budowie trasy pracę znajdzie wielu bezrobotnych.
Drugi etap budowy obejmie odcinek długości ponad 12 km, który połączy węzeł „Azoty” w Puławach z Sielcami k. Chrząchówka (na drodze Lublin–Warszawa). Do końca roku powinien być gotowy projekt budowlany. Wykup gruntów potrwa ok. 2 lat. Drogowcy chcą ruszyć z budową zaraz po skończeniu pierwszego etapu (2008 rok). Cała inwestycja ma się zakończyć w 2010 roku.


Piotr Rodak
20. Października 2005 18:42​
"

Nie wiem skąd się Panu Piotrowi wzięło 5,5 km - wg moich obliczeń jest tylko 3,520 km
Kolejny raz zapowiadane jest rozpoczęcie tej inwestycji. Niepokoi mnie totalne nieprzygotowanie układu drogowego miasta na przejęcie ruchu z węzła Azoty. Obecnie kończona jest budowa kolejnych odcinków A2 która skieruje znaczą część ruchu wschód- zachód z Piotrkowa przez Radom Puławy i Lublin, Warszawa zapowiada od stycznia 2006 wprowadzenie ograniczeń w tranzycie TIR-ów - co przerzuci część ruchu na południe i północ - no cóż pożyjemy zobaczymy. Kubuś Puchatek mawiał w takich przypadkach - "jeszcze nigdy tak nie było żeby jakoś nie było"
:drunk:
 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,577 Posts
Tytu³: PULS BIZNESU
Data: 21.10.2005
Drogi. Kontrowersyjna inwestycja
Most, obwodnica i 97 mln z³ ró¿nicy
Dyrekcja drogowa rozpoczyna inwestycjê w Pu³awach za
408 mln z³. Czemu tak drogo? Przecie¿ wybra³a ofertê budo-wlan¹
za 311 mln z³...
Ministerstwo Infrastruktury na koniec dzia³alnooeci podpisa-³
o umowê o dofinansowaniu budowy obwodnicy i mostu w
Pu³awach. Resort oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych
i Autostrad (GDDKiA) szacuj¹ wartooeæ robót na 408 mln z³.
Wartooeæ dofinansowania z funduszy unijnych siêgnie 293 mln
z³. Resztê oerodków powinien zabezpieczyæ Krajowy Fundusz
Drogowy, czyli rachunek w BGK, z którego finansowane s¹
infrastrukturalne projekty GDDKiA.
Bo stal by³a za droga
Czemu jednak drogowcy zabezpieczaj¹ a¿ 408 mln z³ na budowê pu³awskiej obwodnicy i mostu, skoro firmy startuj¹ce
w przetargu proponowa³y znacznie ni¿sze ceny? Przetarg wygra³o konsorcjum Mosty £ódŸ i Herman Kirchner, proponu-j¹
c cenê 311 mln z³. Najdro¿sz¹ ofertê - 399 mln z³ - z³o¿yli Ukraiñcy, czyli firma Altkom.
- Mamy nadziejê, ¿e niska cena jest efektem zdrowej walki konkurencyjnej, a nie zani¿ania cen, by wygraæ przetarg -mówi
Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA.
Dziwiæ mo¿e jednak fakt, ¿e dyrekcja, maj¹c ofertê ni¿sz¹ o 100 mln z³ ni¿ wartooeæ kosztorysowa, nie przeznaczy za-oszczêdzonych
pieniêdzy na inne projekty. Przedstawiciele instytucji podkreoelaj¹, ¿e po pierwsze - bez zgody polskich i
unijnych urzêdników nie mog¹ tego dokonaæ, po drugie - chc¹ zabezpieczyæ siê na wypadek wzrostu ceny w trakcie reali-zacji
zadania.
- Mo¿e okazaæ siê, ¿e wykonawca nie móg³ przewidzieæ niektórych warunków geologicznych, mo¿e znowu wzrosn¹æ ce-na
stali i wówczas wykonawca mo¿e z³o¿yæ roszczenia dotycz¹ce wzrostu kosztów robót. Czêsto spotykamy siê z takimi
sytuacjami. Nie przypominam sobie przetargu, w którym nie mielibyoemy roszczeñ albo protestów - mówi inny z przedstawi-cieli
dyrekcji.
Konkurs, czyli fikcja?
Tylko po co w takim razie organizowaæ przetargi?
- W tej bran¿y gra polega na tym, ¿eby z³o¿yæ nisk¹ ofertê cenow¹ i przeforsowaæ jak najwiêcej roszczeñ - t³umaczy.
KATARZYNA JA¯WIÑSKA
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
Dziwne manewry Ministerstwa Infrastruktury:
Budowana obwodnica Puław i nowy most puławski mają być elementami drogi ekspresowej S12. Droga ta była umieszczona w Narodowym Planie Rozwoju tymczasem okazuje się że trzeba będzie na nią długo poczekać i mocno walczyć, bowiem obecnie promowana jest jako trasa W-Z inna droga - S46 biegnąca z Lublina, Kraśnik most przez Wisłę (którego nie ma) w miejscowościach Solec i Kamień dalej Kielce Częstochowę(?) Opole i Wrocław. Droga ma być wg. szcunków od 12 do 20 % dłuższa i m.in. biec przez Góry Świętokrzyskie co znacznie zwiększy koszty realizacji.
Dążenia te znalazły reminescencję w dokumentach rządowych - jeszcze w maju 2004r droga S12 figurowała nie tylko w planie dróg ekspresowych (gdzie figuruje cały czas - p. Docelowa sieć dróg ekspresowych i autostrad - rozp. RM z dn. 15.05.2004 (Dz.U. z 2004r nr 128, poz .1334) ) ale także w planie realizacyjnym do 2013r . Tymczasem wiosną 2005 przedstawiciele Kielc, Opola, Częstochowy i Wrocławia nieoczekiwanie zaproponowali projekt trasy WZ w wariancie pokrywającym się z przebiegiem drogi nr 46. I równie nieoczekiwanie GDDKiA pozytywnie odniosła sie do fałszywych postulatów na temat jej atutów wykreślając równocześnie trasę S12 z programu realizacyjnego!!

30 czerwca br. samorządy z terenu województw Mazowieckiego, Lubelskiego i Łódzkiego pragnąc naprawić ewidentny błąd podpisały porozumienie na rzecz umieszczenia całościowej realizacji drogi ekspresowej S8/S12 Wrocław-Piotrków-Radom-Puławy-Lublin w Narodowym Planie Rozwoju.
Samorządy aktywnie działają na rzecz realizacji trasy S12. Remontowany jest obecnie także odcinek Zwolen-Radom, budowana jest obwodnica Piotrkowa, konczą się wykupy gruntów pod obwodnicę Opoczna. Na wiosnę 2006 ma ruszyć najpoważniejsza inwestycja na drodze S12 - nowy, dwustrumieniowy most przez Wisłę w Puławach. W tym roku rozpoczyna się budowa nowego wylotu z Radomia w kierunku Łodzi będącego przedłużeniem ulicy Maratonskiej.
W aktualnym Narodowym Planie Rozwoju, dokładnie załącznku "Harmonogram budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2007-2013" drogi S12 nie ma!
W efekcie radosnej działalności może dojść do sytuacji gdzie obiekty S12 (nowy most puławski obwodnica Puław, miejskie odcinki Radomiu, obwodnica Opoczna przez wiele lat będą nie w pełni wykorzystane., a droga S46 nadal będzie w fazie koncepcyjnej. Droga 12 przez długi będzie musiała rozprowadzać ruch z autostrady A2 (która w ciągu najbliższuch lat zostanie domknięta od granicy zachodniej do Łodzi/Piotrkowa) do przejść granicznych na wschodzie kraju.
 

·
Registered
Joined
·
7,811 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Wydaje mi się, że nie ma co wpadać w panikę. S74 to powiew dalekiej przyszłości. Natomiast po wybudowaniu mostu w Puławach nie wyobrażam sobie, żeby nie ruszyły prace z drogami dojazdowymi (chociaż na początku niestety nie klasy S). A nawet jeśli zrobią tak, jak obecnie dzieje się w Płocku, to ludzie i media żywcem zjedzą decydentów. Np. a'la kaczka po pekińsku :)
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,843 Posts
Ja nie panikuję - ja po prostu wieszczę przyszłość :crazy2:
- w przypadku puławskiego mostu drogi mam nadzieję powstaną równolegle. Przypadek mostu płockiego to kiliniczny przypadek niekompetencji - myślę, że gdyby wprowadzono jakąś formę urzędniczej odpowiedzialności za takie "numery" to problemy skończyły by się natychmiast.

Wracając do S46 to ma ona biec zupełnie nowym śladem (to nie jest S74 )- to powrót do koncepcji mostu na Wiśle w miejscowościach Solec-Kamień miejsce na MOST Kamień Solec - tak więc to ma być od obecnego mostu w Annopolu sporo kilometrów w dół rzeki. Nie neguję potrzeby powstania tego mostu (jest ich za mało) i tej drogi jak i setek innych dróg, które można by sensownie poprowadzić miedzy miastami, jednak warto zachować jakąś kolejność. Na marginesie warto zauważyć, że pobliski most w Annopolu jest raczej słabo obciązony ruchem.

Wprowadzenie S46 kosztem S12 jest błędem. Krótki łącznik w postaci S12 od węzła Chrząchówek (rozwidlenie od planowanej S17) przez most puławski, Radom do Piotrkowa o długości ok 170 km jest wielokrotnie bardziej realny i opłacalny - stanowił by doskonałe połączenie przejść granicznych i Lublina i lubelszczyzny z siecią autostrad dróg ekspresowych i autostrad na zachodzie kraju
Koncepcję powstania S46 przepchnięto siłowo do Harmonogramu budowy autostad i dróg z maja 2005 - została tam wpisana, ale nie uwzględnono tych zmian na załaczonych mapach, choć na mapach przesunięto powstanie S12 na lata po 2013. (Harmonogram 2005 (uwaga duży plik PDF))

A na koniec mała ciekawostka - otóż w puławskiej sieci telewizji kablowej mamy specjalny kanał "skrzyżowanie" na który warto spojrzeć jeżeli zamierza się pojechać na zachód. Awaria pojedyńczego samochodu na moście, a co gorsza wypadek, szczególnie z ofiarami w ludziach powoduje powstanie gigantycznego korka ciągnącego się prawie przez całe miasto.

Małe korkowanie się DK12 na dojeździe do mostu przez Wisłę


A zasięg tego koreczka to ok 2km - tyle jest od kamery do mostu


Na szczeście tym razem korek trwał krótko. :rock:
 
1 - 20 of 6892 Posts
Top