SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 477 Posts

·
Registered
Joined
·
163 Posts
Discussion Starter · #1 ·
STEŚ dla S12 odc. Piaski - gr. państwa

My tu gadu-gadu a szpak śliwki wpier..., Lubelska Gdaczka ogłosiła przetarg na STEŚ na odcinku Piaski-gr. państwa. Niby nie dużo ale widać, że coś idzie do przodu! link.

Podobnie jak S17 na odcinku Piaski - gr. państwa, I etap 2x2 na całej długości, pas zieleni 11m. Ciekaw jestem na jakiej długości S12 będzie się pokrywała ze świeżo zmodernizowaną DK12.
 

·
HD Rider
Joined
·
2,804 Posts
Gazeta Wyborcza: http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,35640,5131409.html

Graniczna przepaść między Wschodem a Zachodem

[...]

Genowefa Tokarska, wojewoda lubelska, wyliczała potrzeby: - W Terespolu potrzebujemy 25 mln zł. 68-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej z Piask do Dorhuska jest na liście rezerwowej inwestycji. Z tego, co wiem, po stronie ukraińskiej budowana jest piękna droga. W tym tempie nie zdążymy na Euro 2012 - mówiła.

Dolniak przekonywał, że istnieje możliwość przyspieszenia prac. - Mieliśmy spotkanie z Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego. Dała do zrozumienia, że biorąc pod uwagę Euro 2012, niektóre projekty z listy rezerwowej można przesunąć na listę podstawową - twierdzi.

[...]

Wczorajsze posiedzenie zakończyło się decyzją o wysłaniu wniosku do premiera Donalda Tuska o dofinansowanie przejść granicznych i infrastruktury we wschodniej Polsce.
Raczej chyba nie ma szans na S12 do Dorohuska przed Euro2102, ale no cóż, pomarzyć można...
 

·
Quasimodo
Joined
·
4,668 Posts
Budowa drogi ekspresowej S12 na odcinku z Piask do Chełma oddala się i komplikuje. Nie dość, że ministerstwo infrastruktury zdecydowało, iż inwestycja na razie pozostanie tylko na liście rezerwowej, to dodatkowo pojawiło się kilka nowych wariantów przebiegu ekspresówki. Bo tego wymaga Unia. Alternatywne przebiegi trasy wywołały zamęt wśród mieszkańców gminy Siedliszcze.

Budowa ekspresówki S12 planowana jest od lat. Pierwsza koncepcja powstała jeszcze w XX wieku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planowała, by ekspresówka na odcinku z Piask do Chełma biegła po istniejącej trasie krajowej S12. Drogowcy już wtedy rozesłali taką koncepcję do gmin i prosili o uwzględnianie trasy przy uchwalaniu planów zagospodarowania przestrzennego. I gminy prośbę uwzględniły.
- W miejscu, w którym miała przebiegać droga, i w odpowiednio szerokim pasie nie wydawaliśmy warunków zabudowy - mówi Hieronim Zonik, wójt Siedliszcza. - Ludzie już przyzwyczaili się, że tu w przyszłości będzie dwupasmówka i nawet pogodzili się z tym, że kilka domów trzeba będzie wyburzyć.
Kilka tygodni temu do gminy dotarło pismo z GDDKiA z planami czterech nowych wariantów przebiegu ekspresówki. Jedne prowadzą na północ od starego wariantu, zahaczając np. o powstałe w Siedliszczu osiedle domków jednorodzinnych. Inne biegną na południe prawie aż pod Kanie.
- Te nowe koncepcje są fatalne - uważa Zonik. - Droga wije się, są łuki i zakręty. Nie trzyma się to kupy i wprowadza wśród mieszkańców niepotrzebny zamęt, bo nowe warianty rozesłano również do sołtysów, by skonsultowali je z ludźmi.
Tego wymagają ponoć unijne przepisy mające na celu wytyczenie trasy, która najmniej będzie szkodziła środowisku. - Jak to się może skończyć, widać po głośnym przypadku doliny Rozpudy. Inwestycja już miała ruszać, ale zablokowali ją ekolodzy. Unia ich poparła i teraz obwodnicy Augustowa nie będzie i za dziesięć lat. Pod kołami tirów będą ginąć ludzie, ale tego nikt nie bierze pod uwagę - denerwują się miejscowi urzędnicy.
- Takie przepisy i działanie GDDKiA szkodzą gminom - uważa Zonik. - Nasze wszystkie plany dotyczące inwestycji infrastrukturalnych mogą wziąć w łeb. Wszelkie nitki kanalizacji, wodociągów czy lokalnych dróg podporządkowywaliśmy planowanej budowie ekspresówki. A teraz wszystko może się zmienić. Przecież nowe przepisy wywłaszczeniowe nie dają nikomu możliwości obrony - mówi wójt.
Zbigniew Szepietowski, zastępca dyrektora GDDKiA, zapewnia, że nowe warianty nie wynikają z widzimisię dyrekcji, tylko z dyrektyw unijnych. - Teraz, planując drogi, musimy uwzględniać dyrektywy w zakresie ochrony środowiska. Powstał obszar Natura 2000, który musimy omijać. Dlatego musimy poszukiwać takich korytarzy dla drogi, które będą najbardziej przyjazne dla „środowiska” - wyjaśnia Szepietowski.
Czy tym wariantem okaże się akurat stary wariant, tego dyrektor zapewnić nie może. To rozstrzygną ekspertyzy i konsultacje społeczne. A konsultacje w gminie Siedliszcze mogą być burzliwe. Widząc możliwość innego przebiegu ekspresówki, mieszkańcy Anusina już zaczęli zbierać podpisy, by droga omijała ich miejscowość (w obecnym przebiegu do wyburzenia byłoby kilka domów). Co prawda, nowa ustawa o szczególnych warunkach przygotowania i realizacji inwestycji pozwala GDDKiA projektować drogę, która nie jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania uchwalonym w gminach. Inwestor będzie mógł też dzielić nieruchomości i wypłacać odszkodowania według swojej wyceny. Właściciele gospodarstw, którzy nie zgodzą się na proponowane odszkodowania swoich roszczeń mogą dochodzić w sądzie, ale to nie wstrzymuje inwestycji.
Ale jak się okazuje, również ze względów finansowych budowa S12 na odcinku od Piask do Chełma pewnie się odwlecze.
- Decyzję zezwalającą na realizację drogi możemy uzyskać najwcześniej w 2011 roku - przyznaje Szepietowski. - Ale jak na razie nie ma zabezpieczonych pieniędzy na inwestycję.
Budowa „naszej” ekspresówki znalazła się na liście rezerwowej rządowego planu budowy dróg i autostrad do 2012 roku. Po cichu mówiło się jednak, że w związku z Euro 2012 szlak do Kijowa wejdzie do inwestycji podstawowych. Kilka miesięcy temu takie sygnały płynęły nawet z ministerstwa infrastruktury. Ale kilka dni temu okazało się, że pieniądze, jakie zaoszczędzono na przetargach na wykonanie inwestycji z listy podstawowej, jednak nie zostaną przesunięte na drogę S12 i póki co pozostanie ona na liście rezerwowej.
źródło: http://www.nowytydzien.pl/nowytydzien/?p=548
 

·
HD Rider
Joined
·
2,804 Posts
Ruszają konsultacje społeczne dotyczące budowy drogi ekspresowej S-12 na odcinku Piaski - Dorohusk

Od 9 marca do 6 kwietnia 2009 roku prowadzone będą konsultacje społeczne dotyczące budowy drogi ekspresowej S-12 odc. Piaski – Dorohusk.


Szczegółowe informacje o końcowym odcinku drogi ekspresowej S12: A1 (Piotrków Trybunalski) – Sulejów – Radom – Puławy – Kurów – Lublin – Piaski – Chełm – Dorohusk – granica państwa długości ok. 69,7 km od końca obwodnicy m. Piaski do przejścia granicznego w Dorohusku będzie można znaleźć na stronie internetowej www.dialog-spoleczny.pl
Skrót dostępny jest także na stronie lubelskiego oddziału GDDKiA w zakładce konsultacje społeczne
Budowa tego odcinka ujęta jest na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - Działanie 6.2 Zapewnienie sprawnego dostępu drogowego do największych ośrodków miejskich na terenie wschodniej Polski.
Celem konsultacji społecznych jest poinformowanie społeczności lokalnej o planowanym przedsięwzięciu, prezentacja wariantowego przebiegu inwestycji wraz z zamierzeniami Inwestora, stworzenie mieszkańcom terenów sąsiadujących z inwestycją możliwości zgłoszenia ewentualnych uwag lub wskazania rozwiązań preferowanych. Działania konsultacyjne mają również na celu umożliwienie Projektantom, Inwestorowi oraz organom wydającym decyzje administracyjne wyboru optymalnego wariantu rozwiązania projektowego uwzględniającego możliwie najwięcej postulatów zainteresowanych stron.
Źródło: http://www.gddkia.gov.pl/article/od...7470c/id_art/6af36c0bee5c3afacb7a9372518867b6

Budowa drogi ekspresowej S-12 na odcinku Piaski - Dorohusk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących inwestycji: „Budowa drogi ekspresowej S-12 odc. Piaski – Dorohusk”.


Planowany do budowy odcinek drogi ekspresowej S-12 jest końcowym odcinkiem drogi ekspresowej S12 : A1 (Piotrków Trybunalski) – Sulejów – Radom – Puławy – Kurów – Lublin – Piaski – Chełm – Dorohusk – granica państwa długości ok. 69,7 km od końca obwodnicy m. Piaski do przejścia granicznego w Dorohusku.
Projekt ujęty jest na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - Działanie 6.2 Zapewnienie sprawnego dostępu drogowego do największych ośrodków miejskich na terenie wschodniej Polski.Zakres inwestycji obejmuje:
- budowę drogi dwujezdniowej,
- odwodnienie drogi,
- budowę węzłów: Brzeziczki, Struża, Dorohucza, Marynin-Karczemka, Janów, Horodyszcze, Okszów, Srebrzyszcze, Brzeźno, Okopy obsługujących wszystkie relacje ruchowe,
- budowę obiektów mostowych nad rzekami i kanałami,
- budowę przejazdów drogowych na przecięciu z drogami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi,
- budowę wiaduktów na liniami kolejowymi,
- budowę dróg dojazdowych przeznaczonych do obsługi ruchu lokalnego,
- budowę urządzeń ochrony środowiska - przebudowę kolidujących urządzeń infrastruktury technicznejPodstawowe parametry techniczne drogi ekspresowej S-12:
- klasa techniczna drogi - S
- prędkość projektowa - Vp = 100 km/h
- nośność nawierzchni - 115 kN/oś
- liczba jezdni - 2
- liczba pasów ruchu jezdni - 2
- szerokość pasa ruchu - 3,50 m
- szerokość pasa dzielącego - 11,00 m
- szerokość pasa awaryjnego - 2,50 m
- skrajnia pionowa - 5,00 mSzczegółowe informacje dot. planowanej drogi ekspresowej S-12 przedstawione są na stronie internetowej www.dialog-spoleczny.plCelem konsultacji społecznych jest poinformowanie społeczności lokalnej o planowanym przedsięwzięciu, prezentacja wariantowego przebiegu inwestycji wraz z zamierzeniami Inwestora, stworzenie mieszkańcom terenów sąsiadujących z inwestycją możliwości zgłoszenia ewentualnych uwag lub wskazania rozwiązań preferowanych. Działania konsultacyjne mają również na celu umożliwienie Projektantom, Inwestorowi oraz organom wydającym decyzje administracyjne wyboru optymalnego wariantu rozwiązania projektowego uwzględniającego możliwie najwięcej postulatów zainteresowanych stron.Materiały graficzne, umożliwiające się zapoznanie z proponowanymi rozwiązaniami projektowymi, zostają wyłożone od dnia 09.03.2009 r. do dnia 06.04.2009 r. w siedzibach:
Urzędu Gminy Piaski - Piaski, ul. Lubelska 77,
Urzędu Gminy Trawniki - Trawniki 605,
Urzędu Gminy Siedliszcze - Siedliszcze, ul. Szpitalna 15a,
Urzędu Gminy Rejowiec Fabryczny - Rejowiec Fabryczny, ul. Lubelska 16,
Urzędu Gminy Chełm - Pokrówka, ul. Gminna 18,
Urzędu Miasta Chełm - Chełm, ul. Lubelska 65,
Urzędu Gminy Kamień - Kamień 139D,
Urzędu Gminy Dorohusk - Dorohusk, ul. I Armii Wojska Polskiego 50.Wraz z materiałami wyłożone zostaną zeszyty, w których można wpisywać uwagi i opinie dot. planowanej budowy drogi ekspresowej S-12 odc. Piaski - Dorohusk.W czasie trwania konsultacji przewiduje się również cykl spotkań z udziałem Projektantów, Inwestora oraz zainteresowanych stron mających na celu zaprezentowanie rozwiązań projektowych oraz wyjaśnienie wszelkich wątpliwości lub niejasności mogących pojawić się w trakcie analizowania dokumentacji. Przez cały okres trwania konsultacji każda zainteresowana strona ma możliwość zgłoszenia opinii lub wniosku na temat planowanej inwestycji. Analizowane będą wyłącznie wnioski złożone pisemnie, opatrzone imieniem, nazwiskiem oraz podpisem wnioskującego, zawierające adres korespondencyjny oraz numer ewidencyjnym nieruchomości, której dotyczy wniosek. Informacje dotyczące miejsca wyłożenia dokumentacji, terminów spotkań z Projektantami, adresów, na które będzie można przesyłać wnioski, wywieszone zostaną na tablicach ogłoszeń w poszczególnych gminach.Zakres i przedmiot wykupu nieruchomości (budynków, gruntów) nie jest przedmiotem opracowania studialnego i dla zaakceptowanego przebiegu drogi podlegać będzie odrębnym ustaleniom właścicieli nieruchomości z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie.Uwagi i opinie można również przekazywać na adres: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie, ul. Ogrodowa 21, 20-075 Lublin lub na adres e-mail: [email protected] z dopiskiem „S-12 Piaski-Dorohusk-konsultacje społeczne”).Podpisane i zaopatrzone w adres uwagi i opinie zostaną przeanalizowane przez naszych pracowników oraz projektantów. W uzasadnionych przypadkach, możliwych do zastosowania ze względów technicznych, prawnych i ekonomicznych, wnioski i uwagi zostaną uwzględnione w opracowywanej dokumentacji technicznej dot. budowy drogi ekspresowej S-12 Piaski-Dorohusk.
Źródło: http://www.gddkia.gov.pl/article/od...8a6a0/id_art/8ae586cc5206ffa4830e7233c0728551
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,460 Posts
Z Kuriera Lubelskiego:
Konsultują „ekspresówkę”

Dziś rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S-12 na odcinku od Piask do Dorohuska.

W urzędach gmin w Piaskach, Trawnikach, Siedliszczach, Rejowcu Fabrycznym, Chełmie, Kamieniu, Dorohusku i w Urzędzie Miejskim w Chełmie zostaną wyłożone materiały graficzne z proponowanymi rozwiązaniami projektowymi.

Będą też zeszyty, do których należy wpisywać ewentualne uwagi i opinie dotyczące przebiegu drogi.

W czasie trwania konsultacji zaplanowano też cykl spotkań, m.in. z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mają one służyć prezentacji rozwiązań projektowych oraz wyjaśnieniu wątpliwości mieszkańców. Konsultacje potrwają do 6 kwietnia.
DUN
http://www.kurierlubelski.pl/index.php?module=dzial&func=viewpub&tid=9&pid=68695
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,460 Posts
Z Dziennika Wschodniego:
Konsultacje w sprawie obwodnicy Chełma
Paweł Puzio

W gminie Chełm z planami przebiegu S-12 już pierwszego dnia konsultacji zapoznało się dziesięć osób. Większość z nich twierdzi, że taka koncepcja im odpowiada.


(Fot. Archiwum)
Mieszkańcy m.in. gmin: Chełm i Dorohusk, Piaski, Trawniki, Siedliszcze, Rejowiec Fabryczny mogą już zobaczyć na dokładnych mapach i zdjęciach lotniczych, jak będzie biegła blisko 70-kilometrowa ekspresówka.

- Projekt wprawdzie jest na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, mimo to procedury musimy zacząć - mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Mieszkańcy gminy Chełm okazują bardzo duże zainteresowanie projektem drogi ekspresowej. - Wczoraj z materiałami zapoznało się dziesięć osób. Dokumentów, które można przejrzeć, jest naprawdę sporo. Dodatkowo, w każdej z miejscowości zostały rozwieszone plakaty informujące o projekcie - mówi Paweł Ciechan, sekretarz gminy.

- Spodziewamy się, że mieszkańcy tłumnie odwiedzą urząd również w czasie konsultacji, które będą prowadzić pracownicy firmy odpowiedzialnej za tę inwestycję.


Jak będzie wyglądała droga ekspresowa do granicy
Wójtowie innych gmin narzekają, że informacja o konsultacjach jest śladowa. - Przedstawiciele krakowskiej firmy prowadzącej to przedsięwzięcie na zlecenie lubelskiej dyrekcji przywieźli… jeden plakat. Poprosili, żeby powiesić go w Urzędzie Gminy - mówi Jerzy Szpakowski, wójt gminy w Trawnikach.

- To zdecydowanie za mało, bo niewiele ludzi odwiedza nasz urząd. Przynajmniej właściciele działek, przez które pobiegnie S-12, powinni być powiadomieni listem poleconym. Przecież taka inwestycja może komuś wywrócić życie do góry nogami.

To dopiero początek konsultacji, które potrwają do 6 kwietnia - uspokaja Nalewajko. - Będą spotkania z udziałem projektantów, inwestora oraz zainteresowanych stron - tłumaczy rzecznik.

Na blisko 70-kilometrowym odcinku drogi powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, zostanie wybudowanych 10 węzłów oraz obwodnica Chełma, której przedbieg jest proponowany aż w czterech wariantach.

- Już zapoznałam się z planami - mówi Beata Radziszewska, sołtys wsi Stołpie. - Mnie się podoba. Jeżeli zaś chodzi o obwodnicę Chełma, najbardziej realny do wykonania jest trzeci i czwarty wariant.

- Oczywiście, że pójdę do gminy to zobaczyć. Może jakiś pieniądz wpadnie - mówi Jerzy Drelowski, mieszkaniec gminy Trawniki. - Zakres i przedmiot wykupu nieruchomości nie jest przedmiotem tego opracowania - tłumaczy Nalewajko. (moj)
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090311/CHELM/266365068
 

·
czekajac na S7
Joined
·
4,743 Posts
Fajnie by było jakby ktoś z forumowiczów tam mieszkał - w jakiejkolwiek miejscowości - i popykał fotki z materiałów Gdaki. No chyba, że ktoś ma przebieg tej S-ki to byłbym wdzięczny za jakiekolwiek materiały. Aha jeszcze jedno - będzie modernizacja DK 17 czy S-17 pójdzie nowym śladem ?
 

·
ukryta opcja hipsterska
Joined
·
1,985 Posts

·
prostownik
Joined
·
3,095 Posts
- Już zapoznałam się z planami - mówi Beata Radziszewska, sołtys wsi Stołpie. - Mnie się podoba. Jeżeli zaś chodzi o obwodnicę Chełma, najbardziej realny do wykonania jest trzeci i czwarty wariant.
:lol: Szczególnie, że na obwodnicy Chełma są akurat tylko dwa warianty. :)

BTW: co sądzicie o wariancie południowym (żółtym) na odcinku Chełm - Dorohusk? Ma to sens? Dla mnie to jakieś pójście na łatwiznę w sprawach ekologicznych - omija po prostu wszystkie zakreskowane obszary. I z tego powodu uznali go za "preferowany". A jest najdłuższy, leci na przełaj przez wsie i pola, i nie daje nic okolicom - żadnego węzła po drodze... :eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
3,275 Posts

Wiceminister z posłem walczą o obwodnicę

Data publikacji: 23 lipca 2009

Jeszcze nie wszystko stracone. Chełmska wiceminister infrastruktury Patrycja Wolińska-Bartkiewicz i nasz lokalny poseł Grzegorz Raniewicz z PO dwoją się i troją, aby wyłączyć z planowej opóźniającej się budowy drogi ekspresowej Piaski – Dorohusk odcinek obwodnicy północnej Chełma i wykonać tę inwestycję najszybciej, jak tylko będzie to możliwe. Szanse na to ponoć są spore.Jeszcze przed rokiem nikt nie przypuszczał, że planowana na lata 2011-2012 budowa ponad 18-kilometrowego odcinka obwodnicy północnej Chełma może zostać przesunięta w czasie. Kilka miesięcy temu z powodów zmian przepisów w zakresie środowiska budowę obwodnicy włączono do planowanej budowy drogi ekspresowej Piaski – Dorohusk jako jedno zadanie. Inwestycja jest na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jak tłumaczył wicedyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Szepietowski, wniosek do wojewody lubelskiego w sprawie wydania decyzji środowiskowej musi dotyczyć budowy całego odcinka ekspresówki, a nie poszczególnych jego etapów. Dlatego też gotowy od kilku miesięcy raport dotyczący budowy samej obwodnicy Chełma jest dokumentem, którego drogowcy nie mogą wykorzystać.
Lubelski oddział GDDKiA wniosek o wydanie decyzji środowiskowej planuje złożyć jesienią br. Na decyzję będzie czekał co najmniej 6 miesięcy. Dyrekcja zapowiada, że po uzyskaniu raportu natychmiast zleci wykonanie projektu budowlanego i technicznego i będzie ubiegać się o wydanie decyzji lokalizacyjnej w tym pozwolenia na budowę. W 2011 r. według Szepietowskiego, wszystkie dokumenty powinny być już gotowe. Na budowę obwodnicy będą potrzebne jednak spore pieniądze, co najmniej 450 mln zł. Dyrekcja nie wyklucza, że może ich zabraknąć, bo większość funduszy ma być przeznaczona na budowę autostrad na organizowane w Polsce Euro 2012. W takim przypadku budowa ekspresówki ruszyłaby najwcześniej w 2013 roku albo i później.
Fakt ten zaniepokoił lokalnych polityków. Sprawę w swoje ręce wzięli chełmska wiceminister infrastruktury Patrycja Wolińska-Bartkiewicz i parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej Grzegorz Raniewicz. – Zabiegamy, aby wyłączyć budowę obwodnicy północnej Chełma z planowanej drogi ekspresowej z Piask do Dorohuska – mówi Wolińska-Bartkiewicz. – Rozmawialiśmy z odpowiedzialnym za drogi krajowe wiceministrem Radosławem Stępniem i uważam, że szanse na to są duże. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby resort jak najszybciej znalazł pieniądze na budowę obwodnicy, nie czekając na realizację całej ekspresówki. A są oszczędności z przetargów, i to spore dochodzące nawet do 30 proc.
Wiceminister Wolińska-Bartkiewicz tłumaczy, że sprawa budowy obwodnicy Chełma rozstrzygnie się na przełomie bieżącego i przyszłego roku. – Wtedy powinniśmy już wiedzieć, czy budowa obwodnicy ruszy przed 2012 rokiem, czy dopiero po 2013 roku. Mam nadzieję i wierzę w ten pierwszy termin.
Optymistą jest również poseł Grzegorz Raniewicz. – Jestem świeżo po rozmowie z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem – mówi. – Minister zapewnił mnie, że resort ma na uwadze budowę obwodnicy Chełma i umieścił ją wśród priorytetowych zadań, które mają być wykonane z oszczędności po rozstrzygniętych przetargach na budowę ekspresówek i autostrad. Jedyne, co może zatrzymać budowę obwodnicy, to jakieś nieprzewidziane zdarzenia, jak choćby ostatnia powódź na południu kraju, która zniszczyła wiele kilometrów dróg. Te drogi trzeba odbudowywać w pierwszej kolejności.

(ps)
 

·
Autostradowy Leming
Joined
·
12,063 Posts
Wydaje się, że jest możliwość wyłączenia samej obwodnicy z S12, przecież podobnie jest w przypadku obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17 - będą budować nie czekając na cały odcinek Piaski-Hrebenne. Głównym problemem i tak pozostanie kasa.
 

·
Registered
Joined
·
236 Posts
Artykuł z gazety: Nowy Tydzień Chełmski

Obwodnica z oszczędności
Data publikacji: 27 sierpnia 2009

Są oszczędności, prawie 2,7 mld zł po rozstrzygnięciu przetargu na budowę 91-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Strykowa do Konotopy. Czy zaoszczędzone pieniądze, zostaną, zgodnie z zapowiedziami ministra infrastruktury, przeznaczone między innymi na budowę północnej obwodnicy Chełma?Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę 91 km autostrady A2 od Strykowa do Konotopy, która ma połączyć Warszawę z Łodzią. Szacowana na 5,7 mld zł inwestycja będzie tańsza o prawie 2,7 mld zł. Na co Dyrekcja przeznaczy zaoszczędzone pieniądze? Czy jest szansa, że w końcu ruszy długo oczekiwana budowa północnej obwodnicy Chełma?
Nie tak dawno minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewniał chełmskiego posła Platformy Obywatelskiej Grzegorza Raniewicza, że takie inwestycje, jak m.in. budowa obwodnicy Chełma będą priorytetowymi zadaniami resortu, pod warunkiem jednak, że po rozstrzygnięciu przetargów na budowę autostrad i dróg ekspresowych będą oszczędności.
Pierwsze zaoszczędzone pieniądze już są. Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa lubelskiego, głęboko wierzy, że budowa obwodnicy powinna ruszyć już w 2012 roku.
Północna obwodnica Chełma to część planowanej ekspresówki z Piaski do Dorohuska.
- Plan jest taki, aby w pierwszej kolejności budować obwodnice dużych miast, a dopiero później łączyć odcinki. Gdyby nie kryzys gospodarczy, jestem pewien, że budowa obwodnicy, jak i całej drogi ekspresowej, mogłaby rozpocząć się znacznie wcześniej. Obecność w ministerstwie infrastruktury Patrycji Wolińskiej-Bartkiewicz z Chełma gwarantuje nam, że ta inwestycja będzie zrealizowana. Wiem, że trwają jeszcze prace nad końcowym wykupem gruntów i uzyskaniem decyzji środowiskowych na całą drogę. Jestem jednak dobrej myśli - mówi K. Grabczuk.
Inaczej uważa poseł Zbigniew Matuszczak z SLD. - Nie ma szans, aby budowa obwodnicy ruszyła do 2012 roku - mówi. - W styczniu 2008 r. minister Grabarczyk odpowiedział mi, że w sprawie budowy obwodnicy trwają prace nad realizacją studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, a inwestycja, wraz z budową drogi ekspresowej z Piask do Dorohuska, jest przewidziana do realizacji na lata 2008-2011. Minister zaznaczył, że w pierwszym półroczu 2008 r. jest planowane uzyskanie decyzji środowiskowej. Ponieważ nie było widać postępu w pracach, w październiku ubiegłego roku po raz kolejny zapytałem o kwestię budowy obwodnicy Chełma. Ówczesny podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury Zbigniew Rapciak odpowiedział, że ciągle trwają prace nad studium, a uzyskanie decyzji środowiskowej nastąpi do pierwszego półrocza 2009 r. I dalej niewiele się dzieje. Kilka dni temu dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Janusz Wójtowicz poinformował mnie, że wciąż jest opracowywane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, a z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej GDDKiA może zdąży wystąpić na koniec br. Jeżeli nic szczególnego się nie wydarzy, decyzja będzie wydana najwcześniej do połowy przyszłego roku. Potem ma być ogłoszony przetarg na wykonanie projektu budowlanego, a czas wykonania nie będzie krótszy, niż 18 miesięcy. Jak widać opóźnienie jest bardzo duże i budowa może ruszyć nie wcześniej, niż po 2012 roku.
Matuszczak twierdzi, że zaoszczędzone na budowie autostrady A2 pieniądze z jednej strony cieszą, bo będzie można wybudować więcej dróg, z drugiej strony powstaje zagrożenie, że tańsze drogi mogą być gorszej jakości. - Zamawiający jest pod presją czasu, bo w 2012 roku mają odbyć się piłkarskie mistrzostwa Europy, i żąda wybudowania drogi w krótkim czasie za najniższą cenę. Ważne jest, aby zaoszczędzone pieniądze były wykorzystane na budowę dróg, a nie na łatanie przez ministra finansów dziur budżetowych. Mam nadzieję, że te fundusze zostaną przeznaczone na drogi w Polsce Wschodniej, których jakość jest bardzo słaba, a nie tylko w regiony zachodnie, jak to robi rząd do tej pory.
 

·
Registered
Joined
·
2,022 Posts
Ekspresówka może za pięć lat
28.12.2009. echelm.pl

Szanse na rozpoczęcie do 2012 roku budowy drogi ekspresowej z Piask do Dorohuska, a w tym obwodnicy Chełma, są bliskie zeru. W najbardziej optymistycznym wariancie inwestycja ma być zrealizowana w latach 2013-2015. Mocno wierzy w to poseł Grzegorz Raniewicz z PO. Żadnych możliwości na wykonanie ekspresówki w tym terminie nie dostrzega poseł Zbigniew Matuszczak z SLD.

Na przełomie 2006 i 2007 roku powstał Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. Cieszyliśmy się, że w pierwszej wersji na liście zadań inwestycyjnych do realizacji były dwie drogi ekspresowe, biegnące przez nasz region, z Piask do Dorohuska z obwodnicą Chełma oraz z Piask do Hrebennego z obwodnicą Krasnegostawu. Pod koniec 2007 roku, gdy wiadomo już było, że Polska z Ukrainą zorganizują piłkarskie mistrzostwa Europy, obie drogi z listy podstawowej spadły na listę rezerwową. Było to dziwne, bo droga Piaski - Dorohusk leży na trasie Warszawa - Kijów, zaś Piaski - Hrebenne na trasie Warszawa - Lwów. A oba miasta ukraińskie będą gościły finalistów Euro 2012.Niedawno lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił informacji dotyczącą stanu prac w zakresie budowy i przebudowy dróg krajowych na terenie województwa lubelskiego. Wynika z niej jasno, że ekspresówki Piaski - Dorohusk i Piaski - Hrebenne w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 pozostają na liście rezerwowej, a termin ich realizacji zaplanowano na lata 2013-2015. Dotyczy to również oczekiwanej od wielu lat przez mieszkańców naszego miasta obwodnicy Chełma. Będzie ona budowana dopiero wtedy, gdy ruszy cała inwestycja drogowa Piaski - Dorohusk.- Jeśli będą oszczędności z przetargów na budowę autostrad i innych dróg ekspresowych, to jest szanse, że obie inwestycje w naszym regionie rozpoczną się jeszcze w 2012 roku - uważa poseł Grzegorz Raniewicz z Platformy Obywatelskiej. - Cieszy, że jedna i druga droga są na pierwszych dwóch miejscach listy rezerwowej. Bo to oznacza, że w najbardziej pesymistycznym wariancie obie ekspresówki znajdą się w następnym programie budowy dróg na kolejne lata i będą realizowane w pierwszej kolejności.

Poseł Raniewicz zaznacza, że pierwsza wielka drogowa inwestycja rozpocznie się już w w 2010 roku. - Lada dzień GDDKiA ogłosi przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej z Kurowa do Piask wraz z budową obwodnicy Lublina - mówi Grzegorz Raniewicz. - Ta droga prowadzi do Warszawy i będą z niej korzystać również mieszkańcy Chełma. W następnych latach będą budowa kolejne odcinki do Garwolina, a potem do miescowości Zakręt.Jeśli ekspresówki Warszawa - Piaski i Piaski - Dorohusk będę realizowane zgodnie z podanym przez GDDKiA terminami, najpóźniej w 2015 roku z Chełma do stolicy pojedziemy drogą dwupasmową. Nie wierzy w to jednak inny chełmski poseł Zbigniew Matuszczak z SLD. - Koalicja PO i PSL nie jest zainteresowana inwestycjami drogowymi w województwie lubelskim - mówi Matuszczak. - Bo jak inaczej można wytłumaczyć zamieszczoną w jednym z lubelskich dzienników wypowiedź posła okręgu chełmsko-bialsko-zamojskiego, prominentnego działacza Platformy Obywatelskiej na Lubelszczyźnie, Stanisława Żmijana, który stwierdził, że nie ma potrzeby budować dwupasmowych dróg z Piask do Dorohuska i Hrebennego. Ponadto dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA Janusz Wójtowicz na spotkaniu z wojewodą lubelskim mówił, iż po badaniach droga S12 ma ujemny wskaźnik ekonomiczny i do tematu jej budowy można wrócić najwcześniej w 2014 roku. Te terminy są nieprzypadkowe, gdyż dotyczą wyborów. Rządzącym chodzi o to, aby uspokoić mieszkańców województwa lubelskiego, że władza pamięta również o tym regionie, a tak naprawdę pieniądze na drogi przeznacza na inwestycje realizowane na zachód od Wisły.Matuszczak ma jednak nadzieję, że problem fatalnego stanu nawierzchni dróg na ścianie wschodniej dojrzą urzędnicy Unii Europejskiej. - Tutaj jest przecież granica Unii i może oni wskażą polskim władzom, aby w trybie pilnym rozwiązały tę sprawę. Bo Lubelszczyzna ma najgorsze drogi w całym kraju. (ps)
 

·
HD Rider
Joined
·
2,804 Posts
Znalazłem na stronach RDOŚ, że GDDKiA wystąpiła z wnioskiem
dot. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa drogi ekspresowej S12 na odcinki Piaski - Dorohusk"
Źródło: http://www.ekoportal.pl/jetspeed/portal/_ns:YWNhcmRMaXN0c1BvcnRsZXR8YzB8ZDA_/portal/wykaz.psml

Czyli, choć szef lubelskiego oddziału GDDKiA przyznaje, że nie ma szans na tą drogę, dalej papierologię odwalają. Ile jest ważna decyzja środowiskowa? Ciekawe, czy jak już ją dostaną to spokojnie poczekają aż wygaśnie, czy jednak znajdą się pieniądze, żeby chociaż jakiś kawałek wybudować...
 

·
Registered
Joined
·
552 Posts
Na podstawie: art. 49 i art. 61 § 4 Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.), art. 73 ust 1, art.74 ust.3, art. 75 ust.1 pkt 1 a ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.), zawiadamia się strony, że na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie ul. Ogrodowa 21, 20-075 Lublin zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa drogi ekspresowej S12 na odcinku Piaski-Dorohusk".
Jednocześnie zawiadamia się o wystąpieniu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie o wydanie opinii, co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko pn. „Budowa drogi ekspresowej S 12 na odcinku Piaski-Dorohusk".
Źródło
 
1 - 20 of 477 Posts
Top