SkyscraperCity Forum banner
1281 - 1300 of 1373 Posts

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Jest gdzieś miejsce w którym na bieżąco aktualizowany jest aktualny status odcinków S12? tj.
  • Piotrków Tryb. do granica woj. Łódzkiego - Mazowieckiego
  • granica woj. Łódzkiego - Mazowieckiego do węzeł na S7
  • węzeł S7 do Puławy Bronowice
 

·
Registered
Joined
·
219 Posts
Mnie bardziej dziwi czemu nie wytrasowano S12 po obwodnicy Opoczna.
Domyślam się kilku powodów, aczkolwiek nie jestem przekonany żeby były one przeważające:
1. Obecna obwodnica krzyżuje się z CMK poprzez wykorzystanie wiaduktu kolejowego wybudowanego w czasie budowy torów kolejowych. Wiadukt ma szerokość pozwalającą na zbudowanie jednej jezdni o 2 pasach ruchu.
2. W zdecydowanej większości obecna obwodnica prowadzi przez tereny podmokłe i jest ułożona na nasypie.
3. Obecne węzły na krańcach obwodnicy nie mają rezerwy pod drugą jezdnię.
4. Stan nawierzchni obecnej obwodnicy pomimo dość młodego wieku jest słaby. I nie chodzi tu o dziury a bardziej o to że jest "pofalowany"

Tak jak mówię, nie są to argumenty kompletnie uniemożliwiające budowę trasy w obecnym przebiegu, ale być może potencjalne koszty byłyby większe niż budowa trasy w nowym śladzie.

Wydaje mi się że podczas budowy obecnej obwodnicy koniecznie chciano skorzystać z tej rezerwy pod CMK i dlatego trasę poprowadzono południową strona miasta. Być może gdyby pomyślano od samego początku żeby budować ją w standardzie eski to wytrasowano by ją inaczej.
 

·
Registered
Joined
·
1,684 Posts
Jest gdzieś miejsce w którym na bieżąco aktualizowany jest aktualny status odcinków S12? tj.
  • Piotrków Tryb. do granica woj. Łódzkiego - Mazowieckiego
  • granica woj. Łódzkiego - Mazowieckiego do węzeł na S7
  • węzeł S7 do Puławy Bronowice
Chyba nie, ale mogę Ci opisać na jakim etapie jest co
 

·
Registered
Joined
·
1,684 Posts
Jak byś znalazł chwilę :)
S12 i S74 w Łódzkim były zepsute na etapie STEŚ, dlatego aktualne dśu wymaga poprawy, kilka tygodni temu z powodu wyroku KIO unieważniono przetarg na aktualizacje dokumentacji, według prezentacji udostępnionej przez GDDKIA nowe postępowanie zostanie ogłoszone w grudniu tego roku
S12 od granicy województwa do s7 ma wydane dśu, czekamy na odwołania. Następnym etapem będzie KP (które jeśli się nie mylę, wymaga w tym przypadku nowego przetargu)
S12 Radom Puławy czeka na rozpatrzenie wniosku o DŚU (złożony był na wiosnę 2021)
Mają. I to jest najbardziej zastanawiające.
Jeszcze bardziej mnie zastanawia, dlaczego według mapy na mopie Krzyżanów wschód ta obwodnica jest oznaczona jako ekspresówka.
 

·
Registered
Joined
·
765 Posts
A te uaktualnienie STEŚ, orientuje się ktoś ile mogłoby trwać od momentu podpisania umowy? To raczej kwestia miesiąca dwóch czy uaktualnienie to praktycznie praca na pełen etat od 0?
I kolejna kwestia, GDOS kazał uzupełnić STEŚ, w przypadku uaktualnienia tegoż nowym przetargiem aztomatycznie DŚU staje się ostateczna czy wówczas bawimy się w odwołania od początku?
 

·
Registered
Joined
·
15,352 Posts
Na aktualizację STEŚ trzeba zakładać ponad 2 lata, ponieważ GDDKiA została wezwana do uzupełnienia części raportu środowiskowego przede wszystkim w zakresie pełnej całorocznej inwentaryzacji przyrodniczej, zaktualizowania STEŚ, nowej prognozy ruchu, analizy hałasu i analizy wielokryterialnej.
W dużej mierze to opracowanie nowej STEŚ.
Kontraktowo, wykonawca aktualizacji miał otrzymać w przetargu 20 miesięcy na opracowanie materiałów i uzyskanie prawomocnej DŚU. Z praktyki wiadomo, że opracowanie STEŚ zawsze się znacznie opóźnia w stosunku do terminu kontraktowego.
 
  • Like
Reactions: Padabed

·
Registered
Joined
·
1,552 Posts
S12 od granicy województwa do s7 ma wydane dśu, czekamy na odwołania. Następnym etapem będzie KP (które jeśli się nie mylę, wymaga w tym przypadku nowego przetargu)
Dla odcinków S12 "granica woj. łódzkiego - Radom (bez węzła)" oraz "Radom (z węzłem) - Puławy" przetarg był na opracowanie STEŚ-R, więc od razu z elementami KP. Po wydaniu DŚU wykonawca STEŚ-R będzie miał jeszcze kilkanaście miesięcy na dokończenie prac (m.in. geologicznych) i nie będzie oddzielnego przetargu na KP.
S12 Radom Puławy czeka na rozpatrzenie wniosku o DŚU (złożony był na wiosnę 2021)
Teraz oficjalnie wniosek nie jest z marca 2021, a z 11 października co widać poniżej (pierwotny wniosek został z powodu braków podania zwrócony) :) Mam nadzieję, że przez ostatnie pół roku w RDOŚ prowadzone były jakieś prace jeśli chodzi o ten odcinek (raport oddziaływania na środowisko był dwa razy uzupełniany przez wykonawcę w tym czasie, więc chyba coś sprawdzali):

Ogólnie jest już co najmniej 1,5 roku opóźnienia w pracach względem odcinka na zachód od Radomia, który ostatnio dostał DŚU, a prace nad nim ruszyły przecież w tym samym czasie. Większość z tego opóźnienia to z tego co widzę wina różnych urzędów, bo Schuessler-Plan to jednak doświadczona firma. Jeśli dobrze pamiętam to już na początku prac nad STEŚ-R były jakieś problemy np. z zatwierdzeniem projektu robót geologicznych przez marszałka (dotyczących warunków hydrogeologicznych) co opóźniło prace o kilka miesięcy. Teraz znów jakieś ponowne wysyłanie wniosku, bo projektanci nie dostali kompletnych map.

Z drugiej strony odcinek Radom - Puławy jest do przodu o ok. miesiąc jeśli chodzi o planowanie "robót geologicznych dla potrzeb wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej" - marszałek wydał 29.10 decyzję zatwierdzającą projekt tych prac, a dla odcinka z DŚU na razie "został zebrany materiał dowodowy".
 

·
Moderator
Joined
·
18,685 Posts
Aktualizacja Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania „Budowa drogi ekspresowej S12 na odcinku Piotrków Trybunalski (A1) – Opoczno (gr. woj. mazowieckiego) oraz drogi ekspresowej S74 na odcinku: Sulejów (S12) – gr. woj. świętokrzyskiego)”
 

·
Piotrkowianin
Joined
·
7,061 Posts
Fatum nad S12 i S74. Budowa znów wstrzymana. Trzeba ponowić przetarg

Jacek Losik 21 grudnia 2021 | 16:45

Wilk przy węźle Komorniki na autostradzie A2

Wilk przy węźle Komorniki na autostradzie A2 (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Kolejny raz oddalił się początek budowy drogi S12 oraz S74 w Łódzkiem. Mniej więcej o kolejne pół roku. GDDKiA znów szuka firmy, która przygotuje inwestycje z myślą m.in. o wilkach.

Ekspresówki S12 oraz S74 mają odciążyć zatłoczone drogi krajowe nr 12 i 74 w Łódzkiem. Pierwsza to ok. 61 km od A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego do woj. mazowieckiego. Druga - 24 km od węzła Kozenin, gdzie przetnie się z S12, do woj. świętokrzyskiego.

GDDKiA jeszcze niedawno mogła myśleć o zamawianiu projektu dróg ekspresowych. Po tym, jak w połowie 2019 r. inwestycjom wydano decyzje środowiskowe. Ekolodzy zaprotestowali, wskazując, że trzeba jeszcze raz dokonać inwentaryzacji przyrodniczej terenów, przez które biec ma S12 i S74.
 

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,846 Posts
^^ bo S12 to droga wyklęta ;(
 
  • Sad
Reactions: tom93

·
Lokalny Puławski Patriota
Joined
·
3,846 Posts
EDIT - DO USUNIĘCIA!
 

·
Registered
Joined
·
622 Posts
Z tego, co pamiętam, to Wójt Gminy Wieniawa już podczas składania wniosku o wydanie DŚU dla S12 na zachód od Radomia opowiadał, że preferowany wariant jest niekorzystny dla mieszkańców jego gminy i będzie ten wariant oprotestowywał...

Czy są jakieś plany rozbudowy przeprawy przez Wisłę w Puławach? Most Jana Pawła II w ciągu S12 nie posiada pasa awaryjnego....
 
1281 - 1300 of 1373 Posts
Top